Kosova siguron 1.213.290 vaksina në marrëveshjen me Pfizer!


Kosova siguron 1.213.290 vaksina në marrëveshjen me Pfizer! Është arritur marrëveshja me Pfizer për blerjen e 1.213.290 dozave të vaksinës COVID-19. Ky moment shënon hapin më të rëndësishëm për Republikën e Kosovës përballë Covid-19, duke ruajtur shëndetin e qytetarëve dhe sistemin tonë shëndetësor. Pas një pune intensive të Ministrisë së Shëndetësisë dhe Ekipit Negociator të […]

Skandaloze: Gazetari i ndan femrat për shtëpi dhe femrat për seks


Skandalet e gazetarëve nuk kanë të ndalur. Një tjetër skandal ka ndodhur ku një gazetar i ndan femrat në dy grupe: femra që janë për shtëpi dhe femra që janë për seks. Në emisionin e Rudinës në Tv Klan, është trajtuar një temë mjaft interesante “çfarë pëlqejnë gratë tek një burrë apo anasjelltas”. Të gjithë […]

Disa ide për ditëlindjen e fëmijës suaj


[ad_1] Ditëlindja e fëmijës është nje eveniment shumë i rëndësishëm për familjen, sidomos e para. Bebushi ka fituar aftësi të ndryshme, tashmë është më i rritur dhe është në gjendje të shijojë muzikën, lojërat apo të zbavitet nën praninë e fëmijëve të tjerë. Idealja do të ishte organizmi i festës me anën e një agjensie, […]

dhembjet e forta të ciklit dhe fertiliteti; A janë të lidhura me njëra-tjetrën?


[ad_1] Po qe se jeni një nga ato të pafatat që duhet të durojnë dhimbje të tmerrshme përreth belit çdo muaj, duhet të dini se disa dhimbje shkaktohen edhe për arsye të tjera. Ndodh që sistemi riprodhues të jetë duke u njoftuar se diçka s’ po shkon siç duhet. Kjo është sidomos stresuese Po qe […]

Çfarë është vaksina kineze?/ specialistët e ISHP: Përdor teknologjinë tradicionale të virusit të dobësuar


[ad_1] Ndonëse vaksina kineze Sinopharm pritet të vijë javën që vjen pasi këtë të mërkurë është nënshkruar edhe marrëveshja, specialistët e shëndetit garantojnë se vaksina Sinopharm është e sigurtë.  Madje kjo vaksinë ndryshe nga Pfizer Biontech, e cila kërkohet në kushte frigoriferike nën 70 gradë Celsius, Sinopharm ruhet njëlloj si vaksinat e tjera të kalendarit […]

Zakone të përditshme që mund t’ju shkaktojnë infeksione urinare


[ad_1] Disa zakone shumë të thjeshta dhe të përditshme mund të jenë shkaktare, që ju keni vazhdimisht infeksione urinare. Disa prej këtyre zakoneve janë: Dehidratimi Kur pi pak, urinon më pak dhe kjo mund të shkaktojë më shumë infeksione të traktit urinar. Mbajtja e urinës Vetëm po të duhet të shkoni në tualet, shkoni. Gjithçka […]

Dy mënyra se si pandemia po shkakton probleme befasuese të dhëmbëve


[ad_1] Pandemia ka prekur çdo aspekt të jetës sonë, kështu që qëndron e arsyeshme që po ndikon edhe në shëndetin tonë të dhëmbëve. “Jo vetëm që më shumë pacientë ankohen për dhimbje nofullash, ndjeshmëri të dhëmbëve dhe migrenë apo hemicrani, por po shoh tre deri në katër fraktura të dhëmbëve çdo ditë”, thotë protodontistja, Tammy […]

Rëndësia e lojës në zhvillimin e fëmijës


[ad_1] Shkruar nga Nil Rrustolli, psikologe për fëmijë Loja nga mosha 2 deri në  moshën 5 vjecare është pjesë e pazëvendësueshme për fëmijët Lojërat mund të nxisin zhvillimin e trurit të një fëmije në shumë mënyra, duke përfshirë sigurimin e përvojave thelbësore të jetës për të vendosur bazat për zhvillimin e trurit. Loja i lejon […]

Besimi i vjetër zbulon: Çfarë rrobash vishni, të tillë do ta keni fatin!


[ad_1] Po qe se rastësisht vishni mbrapsht ndonjë rrobë, ajo ditë do të duhej t’ju jetë me fat. Për këtë dukuri të rrallë siç është e premtja e 13-të, e cila ndodh deri në tri herë në vit, ekzistojnë shumë tregime dhe tekste Kjo edhe s’ është për t’u çuditur, meqenëqë temat lidhur me besëtytnitë […]

Blogerja Benarda Kadriu: Të punosh si blogere duhet të sakrifikosh shumë nga koha e çmuar


[ad_1] Altina Marmullaku Të jesh blogere është ndoshta puna më “in” e momentit. Promovon stilin personal të jetesës, reklamon veshje, ke famën dhe vëmendjen e njerëzve që jo çdo kush e ka. Mirëpo, për të kuptuar jetën e blogerëve anët pozitive dhe negative të këtij profesioni, të gjitha këto i rrëfen blogerja nga qyteti i […]

Veshja e çorapeve në shtrat do t’ju ndihmojë të flini më shpejt dhe më mirë


[ad_1] A përmirëson në të vërtetë fjetja me çorape gjumin? Disa njerëz betohen për të, ndërsa të tjerët e shohin thjesht të çuditshme. Rezulton se mund të ketë vërtet prova përfundimtare se kjo rutinë e natës është më e mirë për shëndetin tuaj. Doktoresha Jess Andrade, në një video të publikuar në TikTok tha: “Veshja […]

Shtatë arsye pse s’ duhet ta vishni kurrë të njëjtën rrobe dy ditë rresht


[ad_1] Mesatarisht, sa netë me radhë vish të njëjtën pizhame në shtrat? Kur u anketuan, burrat thanë se prisnin mesatarisht 13 ditë për të ndryshuar, ndërsa gratë mesatarisht 17. Shumë prej nesh s’ mendojnë dy herë për të hedhur të njëjtën palë pizhame disa net me radhë. Por, rezulton se veshja e të njëjtë e […]

A shkaktojnë deodoranti dhe sutjenat kancer të gjirit? Mjekët tregojnë të vërtetën


[ad_1] Kanceri i gjirit është një nga llojet më të zakonshme të kancerit tek gratë . 1 në 8 gra preket nga kanceri i gjirit dhe numri i grave të prekura nga kjo sëmundje është një rritje. Ndonëse kjo formë agresive e kancerit shoqërohet dhe shenja të hershme jo shumë femra janë të afta t’i […]

Këshilla e mjekëve: Mënyra efikase si ta largoni temperaturën e lartë te fëmijët


[ad_1] Antipiretikët janë ilaçe të cilat ulin në mënyrë efikase temperaturën e ngritur te bebet Ibuprofemi dhe paracetamoli janë dy preparate më shpesh të përdorura. Ibuprufeni merret në mënyrë orale, në këto e sipër paracetamoli mund të merret edhe si supozitor, transmeton Telegrafi. Intervali i zakonshëm i dozimit– distanca kohore midis dy dozave të të […]

Reuters: Pfizer do të furnizojë me vaksina programin COVAX të OBSh-së


[ad_1] Kompania amerikane, Pfizer dhe ajo gjermane, BioNTech janë pajtuar që të furnizojnë me vaksinat e tyre kundër coronavirusit programin COVAX të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, kanë thënë dy burime që janë në njohuri të kësaj marrëveshjeje, shkruan Reuters. Programi COVAX i OBSH-së ka për qëllim shpërndarjen e vaksinave kundër sëmundjes COVID-19, te shtetet e […]

Mosmarrëveshja për parking përfundon me rrahje, policia arreston katër të dyshuar


[ad_1] Një rrahje ka ndodhur gjatë mesditës së sotme në udhën “Nënë Tereza” në Fushë Kosovë. Policia menjëherë ka dalë në vendin e dukurisë dhe ka arritur t’i arrestojë katër persona të dyshuar dhe të njëjtit janë shoqëruar në stacionin policor. lora Ahmeti, zyrtare për informim në Policinë Rajonale në Prishtinë ka thënë për IndeksOnline […]

Përfundon greva e Enlirat Durakut, arrihet marrëveshja për rritjen e pagesave


[ad_1] Pas 20 ditëve grevë, infermieri Enlirat Duraku ia ka arritur qëllimit për rritjen e pagesave. Ish-sekretari i Shoqatës së Infermierëve realizoi një grevë 20-ditore me qëllim të rritjes së pagesave ndaj punonjësve shëndetësor. Duraku, me anë të një postimi në Facebook, ka njoftuar se tashmë është arritur që njëra nga këto kërkesa të realizohet, […]

Bakteret Tek Kosi – Sekreti Për Kocka Të Forta E Të Shëndetshme


[ad_1] Kur dikush pëson një frakturë, ndonjëherë duhet operacioni për ta ndihmuar atë të ngjitet në mënyrë korrekte. Një teknikë e zakonshme është përdorimi i një implanti metalik për të ndihmuar kockat e thyera të qëndrojnë në linjë dhe të kenë qëndrueshmëri teksa shërohen. Sipas të dhënave nga Universitetin Hubei, në Kinë ku bazohet dhe […]

30 vjeçari me ide gjeniale/ Kush është shqiptari që mahniti Forbes, nga shërbyes tani ka kompaninë e tij


[ad_1] Revista Forbes i ka kushtuar një shkrim shqiptaro-amerikanit Premtim Gjonbalaj dhe firmës së tij Butler Hospitality që shërben si “kuzhinë fantazëm” e disa prej hoteleve më të famshëm në New York e përtej. Premtimi ishte vetëm 23-vjeçar kur si menaxhues i një restoranti i kishte shkuar mendja për një zgjidhje të një problemi që […]

Pesë mënyra natyrale si të luftoni stresin, lodhjen dhe pagjumësinë


[ad_1] Sa më shumë ta dëgjoni trupin tuaj aq më shumë do të mësoni si për mënyrën e funksionimit të atij ashtu dhe për nevojat ditë pas dite. Nga problemet që njerëzit sot përballen më shumë është stresi dhe të gjithë efektet e tjera që ai lë pas si lodhje e vazhdueshme apo pagjumësi. Pra […]

5 Mënyra Natyrale Si të Luftoni Stresin, Lodhjen dhe Pagjumësinë


[ad_1] Sa më shumë ta dëgjoni trupin tuaj aq më shumë do të mësoni si për mënyrën e funksionimit të atij ashtu dhe për nevojat ditë pas dite. Nga problemet që njerëzit sot përballen më shumë është stresi dhe të gjithë efektet e tjera që ai lë pas si lodhje e vazhdueshme apo pagjumësi. Pra […]

Pse s’ duhet të vishni doreza kur shkoni në supermarket për t’u furnizuar


[ad_1] Coronavirusi futi maskat ​​mbrojtëse dhe doreza “në modë”. Por veshja e dorezave kur shkoni në market është e panevojshme – dhe madje mund të jetë katastrofike. Sot, çdokush është i kujdesshëm kur shkon për t’u furnizuar me artikuj ushqimorë; të gjithë duan të mbrohen me maska ​​dhe doreza. Kur bëhet fjalë për dorezat, ju mund t’i […]

hollësitë dhe rrëfimi i fqinjit rreth dukurisë, pasi shqiptari nga Kosova vrau kunatën dhe plagosi vëllanë në Gjermani


[ad_1] Pasi një grua (33) u qëllua në Löhne-Gohfeld, një komision i vrasjeve në Bielefeld të Gjermanisë filloi hetimin e tij të shtunën në mbrëmje vonë. Kështu raportojnë mediat gjermane, sipas të cilave, autori i krimit (48) ka qenë i plagosur rëndë, si dhe një tjetër është plagosur rëndë gjithashtu. Sipas informacioneve të medieve gjermane, përcjell […]

Zbulohet skema e ekzekutimit të policit nga Shqipëria – ai u vra në një pritë


[ad_1] Sot në orët e para të mëngjesit u raportua se është vrarë një efektiv policie në Shqipëri në aksin rrugor Lezhë-Milot. Xhulio Prela, 26 vjec, ka qenë duke lëvizur me veturë në momentin që është sulmuar me armë zjarri nga persona akoma të panjohur në orën 03:00 të mëngjesit të sotëm. Viktima ishte duke […]

Izraeli paralajmëron për kërcënim ndaj qytetarëve jashtë vendit pasi Irani zotohet për ‘hakmarrje’


[ad_1]   Izraeli paralajmëroi të enjten për një kërcënim në rritje ndaj shtetasve të tij jashtë vendit, pas thirrjes së Iranit për hakmarrje ndaj vrasjes së shkencëtarit të lartë bërthamor iranian, javën e kaluar në Teheran. Për vrasjen e shkencëtarit, Mohsen Fakhrizadeh, Irani ka fajësuar pjesërisht Izraelin. “Në vazhdën e kërcënimeve të fundit nga elementët […]

Luksemburgu ofron mbështetje për arsimin profesional


[ad_1] Gjatë ditës së sotme, ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj-Stublla bashkë me ministrin e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Ramë Likaj, zhvilluan një takim virtual pune me të ngarkuarën me punë të Dukatit të Madh të Luksemburgut në Kosovë, Natacha Gomes. Në këtë takim të mbajtur në mënyrë virtuale u tha edhe […]

Kosova dhe Turqia nënshkruajnë marrëveshje për bashkëprodhime në fushën e filmit


[ad_1] Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit e Kosovës, Vlora Dumoshi dhe Ministri i Kulturës dhe Turizmit i Turqisë, Mehmet Nuri Ersoy, kanë nënshkruar sot marrëveshjen ndërshtetërore e cila do të rregullojë dhe promovojë bashkëprodhimin filmik në mes të Kosovës dhe Turqisë. MKRS njoftoi se marrëveshja e nënshkruar ka për qëllim që të përcaktojë bazat […]

Fryrja e Këmbëve, Shkaqet dhe Trajtimet, Merrni Kurën Bimore


[ad_1] Fryrja e këmbëve shkaktohet për dy arsye kryesore. E para ka të bëjë me edemën që është akumulimi i lëngjeve në inde dhe enët e gjakut. Lëngjet akumulohen pasi keni kaluar herët a vonë të gjatë në këmbë. Sipas informacioneve të AgroWeb.org, kjo ndodh edhe Po qe se jeni mbi peshë, Po qe se […]

Rusia vendos raketa në ishujt që pretendohen nga Japonia


[ad_1] Ushtria ruse ka njoftuar për vendosjen e raketave të mbrojtjes ajrore në Ishujt Kurile mbi të cilat ka pretendime Japonia. Sistemet e raketave të mbrojtjes ajrore S-300V4 janë vendosur në gatishmëri luftarake në Ishujt Kurile, përveç sistemeve të raketave me rreze më të shkurtër Tor M2 të vendosura atje më herët, tha Qarku Ushtarak […]

BREXIT pa marrëveshje do të krijonte shembull të keq


[ad_1] Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka thënë të hënën se Britania dhe Bashkimi Evropian do të krijonin shembull të keq Po qe se dështojnë që të arrijnë marrëveshje për marrëdhëniet e tyre në të ardhmen, mirëpo ka përsëritur sërish se blloku evropian s’ dëshiron marrëveshje me çdo çmim. Mbretëria e Bashkuar është larguar nga Bashkimi […]

Merkel: Brexiti pa marrëveshje do të krijonte shembull të keq


[ad_1] Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka thënë të hënën se Britania dhe Bashkimi Evropian do të krijonin shembull të keq Në qoftë se dështojnë që të arrijnë marrëveshje për marrëdhëniet e tyre në të ardhmen, mirëpo ka përsëritur sërish se blloku evropian s’ dëshiron marrëveshje me çdo çmim. Mbretëria e Bashkuar është larguar nga Bashkimi […]

Iran, varroset shkencëtari i vrarë


[ad_1] Në Iran është zhvilluar ceremonia e varrimit të shkencëtarit të lartë bërthamor, Mohsen Fakhrizadeh, i cili u vra në një sulm, për të cilin Teherani e ka fajësuar armikun e tij të madh, Izraelin. Televizioni shtetëror transmetoi ceremoninë më 30 nëntor, duke treguar arkivolin e Fakhrizadeh, të mbështjellë me një flamur iranian në një […]

Dhuna ndaj gruas duhet të çrrënjoset


[ad_1] Kryeministri Avdullah Hoti ka thënë se dhuna ndaj gruas është një fenomen që duhet të çrrënjoset. Sipas tij është e rëndësishme që gratë të kenë trajnimin njerëzor human por edhe trajtimin e barabartë në shoqëri. Këtë deklaratë Hoti e bëri në një konferencë me rastin e shënimit të 25 Nëntorit – Fushatës Ndërkombëtare për […]

Fakulteti i Edukimit arrin marrëveshje me Universitetin e Lubjanës për shkëmbim të studentëve dhe stafit akademik


[ad_1] Është arritur marrëveshja për shkëmbim të studentëve dhe stafit akademik ndërmjet Fakultetit të Edukimit të Universitetit të Prishtinës me Fakultetin e Edukimit të Universitetit të Lubjanës. Këtë marrëveshje e ka nënshkruar sot rektori i UP-së Naser Sahiti  dhe rektori i  UL-së Igor Papic, njofton Fakulteti i Edukimit. Sipas njoftimit, kjo marrëveshje parasheh që në […]

Maqedonia e Veriut beson në marrëveshje të shpejtë me Bullgarinë


[ad_1] Maqedonia e Veriut ka paralajmëruar mundësinë e kapërcimit të dallimeve me Bullgarinë, e cila ka bllokuar nisjen e bisedimeve të anëtarësimit në Bashkimin Evropian. Dy vendet, siç bëhet e ditur, kanë shkëmbyer dokumente dhe oferta për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve, por zyrtarisht s’ jepen detaje mbi përmbajtjen e tyre. Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev ka deklaruar […]

Nënshkruhet marrëveshja për emërimin e atasheve kulturorë në ambasadat e Kosovës


[ad_1] Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj-Stublla, dhe Ministrja e Kulturës, Rinisë e Sporteve, Vlora Dumoshi, nënshkruan sot Marrëveshjen e Shkallës së Shërbimit midis dy ministrive përkatëse. Marrëveshja e nënshkruar parasheh përfaqësim zyrtarë diplomatik edhe në fushën e kulturës, me anë të emërimit të atasheve kulturorë. Pas nënshkrimit të marrëveshjes, dy ministret, […]

Udhëheqësit evropianë dhe Biden bisedojnë për një “fillim të ri” të bashkëpunimit


[ad_1] Presidentja e Komisionit Evropian (KE) Ursula van der Leyen dhe presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, mirëpriten “fillimin e ri” të marrëdhënieve midis Bashkimit Evropian (BE) dhe Shteteve të Bashkuara, gjatë një bisede telefonike me presidentin e zgjedhur të SHBA-së, Joe Biden. Van der Leyen tha se gjatë një bisedës ajo e përgëzoi Bidenin […]

QKUK-ja bëhet me 5 rentgenë mobil për trajtimin e Covid-19


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, sot në Qendrën Kombëtare të Mjekësisë Sportive, ka bërë pranimin e pesë rëntgenëve mobil në vlerë prej 1 milion e 160 mijë euro. me anë të këtyre rëntgenëve, do të trajtohen pacientët e infektuar me virusin Covid-19. Zemaj ka thënë se këta rëntgen do të mundësojnë trajtimin efikas të […]

Ushtria e Azerbajxhanit merr kontrollin e Agdamit


[ad_1] Presidenti i Azerbajxhanit, Ilham Aliyev, tha se trupat e tij kanë marrë kontrollin në tri distriktet e para në kufi me Nagorno-Karabakun, si pjesë e një marrëveshje paqeje të ndërmjetësuar nga Rusia që i dha fund luftës gjashtë javore me forcat armene në këtë rajon. Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit tha më 20 nëntor […]

​Dita Ndërkombëtare e të Drejtave të Fëmijëve


[ad_1] Që prej dhjetorit të vitit 1954, Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, ka rekomanduar të gjitha shtetet të kenë herët a vonë të institucionalizuar si Dita Universale e të Drejtave të Fëmijëve. Qëllimi i kësaj dite është respektimi si herët a vonë e vëllazërisë dhe mirëkuptimit mes fëmijëve në të tërë botën. 20 […]

VV në Deçan kërkon të bëhet publike marrëveshja për ndërtimin e udhës Deçan-Plavë


[ad_1] Më 12 nëntor, kryetari i Komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj, njftoi se është arritur një marrëveshje për ndërtimin e udhës Deçan-Plavë. Për këtë marrëveshje, siç kishte thënë Ramosaj, ishin angazhuar edhe ambasadorë të shteteve të QUNT-it, përfaqësues te KFOR-it dhe nga Zyra e BE-së në Kosovë. “Sipas kësaj marrëveshjeje, Komuna e Deçanit do të […]

Këto janë shumat që shteti i Kosovës do t’ia paguajë si dëmshpërblim ish-guvernatorit të BQK-së, Hashim Rexhepi


[ad_1] Gjykata e Prishtinës ka aprovuar si pjesërisht të bazuar kërkesë-padinë e paditësit Hashim Rexhepi sa i përket dëmit jomaterial. Sipas këtij vendimi, Këshilli Gjyqësor i Kosovës do ta dëmshpërblejë ish-guvernatorin e BQK-së për dhimbje shpirtërore dhe për shkelje të nderit apo dëmtimit të integritetit dhe personalitetit. Kështu, Gjykata ka vendosur që KGjK detyrohet që […]

Bosnja arreston një serb të dyshuar për vrasjen e 51 civilëve në luftë


[ad_1] Policia e Bosnjës ka arrestuar të martën një ish-polic serb, i akuzuar për pjesëmarrje në vrasjen e 51 civilëve në veriperëndim të Bosnjës në fillim të luftës në vitet e 90-a, ka njoftuar Prokurori i Shtetit. Një çerekshekulli pasi marrëveshja e Dejtonit i dha fund luftës ku u vranë më shumë se 100 mijë […]

Presidenti i Armenisë bën thirrje për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme


[ad_1] Presidenti i Armenisë, Armen Sarkissian, ka bërë thirrje për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në Armeni, duke thënë se ato janë të nevojshme për të zgjidhur një krizë politike të shkaktuar nga lufta në rajonin e shkëputur të Nagorno Karabakut. Zgjedhjet do të “shpëtonin vendin nga përmbysja” pas konfliktit gjashtë-javor që rezultoi me […]

Punëtorët e Telekomit e ndërpresin grevën pas arritjes së marrëveshjes për zhbllokimin e xhirollogarive


[ad_1] Është anuluar protesta e punëtorëve të Telekomit, pas arritjes së marrëveshjes për zhbllokimin e xhirollogarive, shkruan Gazeta Blic. Kjo u bë e ditur përmes një komunikate për media të sindikatës së punëtorëve të Telekomit. Aty thuhet se ditëve në vazhdim do të bëhen publike detaje nga marrëveshja: Komunikata e plotë: Të nderuar media të […]

Mosmarrëveshja në komunikacion përfundon në rrahje me shufra metalike


[ad_1] Një rrahje mes dy personave ka ndodhur mëngjesin e ditës së djeshme në Shtime. I gjithë rasti sipas policisë ka ndodhur për shkak të një mosmarrëveshje në komunikacion. Sipas njoftimit, në lidhje me këtë rast është arrestuar i dyshuari i cili pas mosmarrëveshjes në komunikacion, ka goditur me një shufër metalike viktimën. I dyshuari […]

Hotit i kërkohet publikimi i marrëveshjes për udhën Deçan-Plavë


[ad_1] Lidhja e Historianëve të Kosovës “Ali Hadri” dega në Deçan ka kërkuar edhe njëherë nga kryeministri Avdullah Hoti publikimin e marrëveshjes së arritur më 9 nëntor 2020, në lidhje me ndërtimin e udhës Deçan-Plavë, marrëveshje kjo e negociuar nga vet kryeministri. Kryetari i Lidhjes së Historianëve të Kosovës dega ne Deçan, Shkodran Imeraj thotë […]

Historianët e Deçanit kërkojnë nga Hoti të publikojë marrëveshjen për udhën Deçan-Plavë


[ad_1] Lidhja e Historianëve të Kosovës “Ali Hadri” dega në Deçan ka kërkuar nga kryeministri Avdullah Hoti që të publikojë marrëveshjen e arritur më 9 nëntor, në lidhje me ndërtimin e udhës Deçan-Plavë. Kryetari i kësaj Shkodran Imeraj, tha se mospublikimi i kësaj marrëveshje lë të nënkuptohet se ajo është në dëm të banorëve e […]

Armenia dhe Azerbejxhani i japin fund konfliktit 30-vjeçar, çfarë parasheh marrëveshja


[ad_1] Armenia, Azerbajxhani dhe Rusia nënshkruan një marrëveshje të martën e kaluar për t’i dhënë fund gjashtë javëve të luftimeve të ashpra në Nagorno-Karabakh, marrëveshje kjo të cilën kryeministri Armen Nikol Pashinyan, me anë të një postimi emocional në llogarinë e tij në Facebook, e përshkroi si “të padëshirueshme dhe të dhimbshme” Më 7 nëntor, […]

15 shtete formojnë bllokun më të madh tregtar në botë


[ad_1] Pesëmbëdhjetë vende kanë formuar bllokun më të madh tregtar në botë, duke mbuluar gati një të tretën e ekonomisë globale. Partneriteti Ekonomik Gjithëpërfshirës Rajonal (RCEP) përbëhet nga 10 vende të Azisë Juglindore, si dhe Koreja e Jugut, Kina, Japonia, Australia dhe Zelanda e Re. Pakti shihet si një zgjerim i ndikimit të Kinës në […]

Armenia fillon t’ia dorëzojë një pjesë të territorit Azerbajxhanit


[ad_1] Armenia do të fillojë t’ia dorëzojë pjesë të territorit Azerbajxhanit, më 15 nëntor, si pjesë e një marrëveshjeje paqeje që i dha fund një lufte gjashtë-javore mbi rajonin e shkëputur të Nagorno Karabakut. Banorët e rrethit Kalbacar në Azerbajxhan (i njohur si Karvaçar në armenisht), i cili kontrollohej për dekada nga armenët etnikë, filluan […]

Si Të Shartoni Bimët në Kopësht dhe Nxisni Rritjen e Tyre


[ad_1] Çdo bimë që rritet në kopsht, serë ose brenda në shtëpi mund të riprodhohet. Avantazhi i rritjes së shartesave është se bimët e reja janë gjenetikisht identike me bimën mëmë dhe njëra-tjetrën. Mënyra e nisjes së shartesës varet nga bima. Ekzistojnë 10 metoda riprodhimi të bimës. Në këtë blog do t’i diskutojmë këto metoda […]

Nënshkruhet marrëveshja për bashkëpunim policor mes Kosovës dhe Italisë


[ad_1] Sot është nënshkruar marrëveshja policore mes Ministrisë së Punëve të Brendshme të Kosovës dhe asaj të Italisë për parandalimin e krimit transnacional, ekstremizmit të dhunshëm dhe terrorizmit. Ministri i Punëve të Brendshme Agim Veliu me anë të në shkrimi në Facebook ka njoftuar se këtë marrëveshje e ka nënshkruar me homologen e tij në […]

Arrihet marrëveshja për përdorimin e udhëve që kalojnë pranë Manastirit të Deçanit


[ad_1] Sot është arritur marrëveshja për projektimin, ndërtimin dhe përdorimin e udhëve të cilat kalojnë nëpër Zonën e Veçantë të Mbrojtur të Manastirit të Deçanit. Kështu është bërë e ditur me anë të një komunikate për media të Zyrës së Kryeministrit, marrëveshje e cila thonë se u arritë me ndërmjetësimin e Kryeministrit Avdullah Hoti dhe […]

Arrihet marrëveshja mes Qeverisë dhe Manastirit të Deçanit, për udhën drejt Plavës


[ad_1] Pas një polemike shumë vjeçare, është arritur marrëveshja mes Qeverisë së Kosovës dhe Manastirit të Deçanit, për , ndërtimin dhe përdorimin e udhëve të cilat kalojnë nëpër Zonën e Veçantë të Mbrojtur të Manastirit të Deçanit. Ndërmjetësues në këtë marrëveshje, ka qenë Ambasadori i Italisë, Nicola Orlando e të Komandanti i KFOR-it, Gjeneral Michele […]

Rezervat e uraniumit të pasuruar në Iran, 12 herë më të mëdha sesa është përcaktuar


[ad_1] Irani vazhdon të rrisë rezervat e uraniumit pak të pasuruar përtej kufizimeve të përcaktuara në marrëveshjen bërthamore, që ka nënshkruar Teherani me fuqitë botërorë, si dhe vazhdon ta pasurojë atë më shumë sesa i lejohet, ka thënë Agjencia Ndërkombëtare për Energji Atomike më 11 nëntor. Ky trup ka thënë se në raportin e tij […]

Pas marrëveshjes për Nagorno Karabak, trazira në Armeni


[ad_1] Armenia është përfshirë nga një krizë politike, pasi grupet opozitare po i bëjnë thirrje kryeministrit, Nikol Pashinian, që të japë dorëheqje, pas një nate të zemërimit si rezultat i marrëveshjes së arritur me Azerbajxhanin, me ndërmjetësim të Rusisë, për ndalim të luftimeve në rajonin e Nagorno-Karabakut. Në skenat kaotike të kryeqytetit të së martës […]

Armenia, Azerbajxhani dhe Rusia arrijnë marrëveshje për t’i dhënë fund luftës në Nagorno Karabak


[ad_1] Armenia, Azerbajxhani dhe Rusia nënshkruan një marrëveshje të martën për t’i dhënë fund luftimeve të ashpra në Nagorno-Karabak, një marrëveshje të cilën Kryeministri armen, Nikol Pashinyan e përshkroi si “padiskutueshëm  e dhimbshme” në një postim emocional në Facebook. Postimi ishte treguesi i parë i një marrëveshje, Pashinyan shkroi se marrëveshja do të hynte në […]

Biden fillon përgatitjet për tranzicion pushteti


[ad_1] Demokrati Joe Biden, i parashikuar si fitues i zgjedhjeve presidenciale në garën me Presidentin Trump, filloi pa vonesë të dielën përgatitjet për të marrë në dorë qeverisjen dhe anulimin e disa politikave të administratës Trump pasi të bëhet inaugurimi më 20 janar. Presidenti i zgjedhur Joe Biden dhe zëvendësja e tij e zgjedhur Kamala […]

​Johnson zotohet për të mbrojtur vlerat e përbashkëta me Biden


[ad_1] Kryeministri britanik Boris Johnson deklaroi sot se ai dhe presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden ndajnë një besim në demokraci, të drejtat e njeriut, fjalën e lirë dhe tregtinë e lirë. Johnson tha se ka ‘më shumë që e bashkon sesa e ndan’ atë me Biden, ndërsa u zotua të punojnë së bashku për […]

Irani shpreson se politika amerikane do të ndryshojë pas fitores së Bidenit


[ad_1] Irani shpreson se politika amerikane do të ndryshojë pas fitores së Joe Bidenit në zgjedhjet presidenciale, ka thënë nën-presidenti i Republikës Islamike, Eshaq Jahangiri “Epoka e Donald Trumpit dhe ekipit të tij aventurist dhe luftënxitës, më në fund ka mbaruar .. ne shpresojmë se Shtetet e Bashkuara do të ndryshojnë politikat e tyre shkatërruese”, […]

Si mund të duket presidenca e Bidenit?


[ad_1] Si kandidat për president, Joe Biden ka thënë se do të ndryshonte shumë nisma në politikën e jashtme të administratës Trump, të tilla si tërheqja e Shteteve të Bashkuara nga marrëveshje ndërkombëtare dhe ka thënë se do të punonte në riparimin e marrëdhënieve transatlantike, që sipas Biden, kanë qenë çelësi i stabilitetit në Evropë […]

Pasi humbi zgjedhjet në Amerikë, Trump mund të humbasë edhe Melaninë, mediat e huaja flasin për “divorcin e bujshëm”


[ad_1] Presidenti në detyrë i SHBA, Donald Trump humbi zgjedhjet presidenciale, por tashmë mund të humbë edhe bashkëshorten. Mediat e huaja shkruajtën në 2016 se Melanie Trump shpërtheu në lot, jo nga gëzimi, kur Trump fitoi zgjedhjet, ku citohet të ketë thënë se ajo “kurrë s’ priste që ai të fitonte”. Ajo priti pesë muaj […]

Trondit ministri izraelit: Do të bëjmë luftë me Iranin Me kusht që fiton Joe Biden


[ad_1] Ministri izraelit i ‘kolonive të reja’ është një nga shumë zyrtarë vendas që duan të shohin Donald Trump të mbrojë presidencën e SHBA, kryesisht prej politikave anti-Iran. Tzachi Hanegbi tha se Me kusht që Joe Biden fiton presidencën, mund të ketë një luftë Izrael-Iran. Ai pretendonte se kjo do të vijë nga rikthimi i […]

Blerim Kuçi i kishte çuar letër Blerim Devollit, që mos t’ia merrte paratë Telekomit


[ad_1] Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerim Kuçi i kishte dërguar letër pronarit të ZMobile, Blerim Devolli, ku e kishte lutur që mos t’i merreshin paratë e Telekomit, që ishin në llogari bankare. Megjithatë, Blerim Devolli s’ e ka marrë parasysh këtë letër, duke i tërhequr 2.5 milionë eurot, që ishin në llogarinë bankare të Telekomit. […]

Sindikata e Telekomit thotë se ka filluar tërheqja e parave nga ana e “Z-Mobile”


[ad_1] Federata Sindikale së Pavarur të PTK-së ka njoftuar se kompanisë janë duke iu tërhequr të holla nga xhirollogaria e Telekomit nga ,siç thonë ata, kompania e Blerim Devollit, “Z-Mobile”. “FSP-PTK ju njofton se, prej orës 15h ka filluar tërheqja e mjeteve nga xhirollogaria e Telekomit prej zhvatësit, kriminelit dhe oligarkut Blerim Devolli dhe përmbaruesit […]

Alket Hyseni: Herët a vonë Ilir Meta do të përballet me ligjin (VIDEO)


[ad_1] Deputeti socialist, Alket Hyseni ka sulmuar hapur presidentin Ilir Meta në lidhje me dekretin e kthimit të ligjit për ndryshimet në Kushtetutë dhe Kodin Zgjedhor.Sipas tij, ai ka tre qëllime, të cilat i listoi gjatë fjalës së tij në Kuvend. “Duhen gjurmuar paratë e pista, dhe kjo s’ bëhet si rrufe në qiell të […]

Rrjeti i shpëlarjes së parave që shpëtoi me dënime me kusht


[ad_1] Prokuroria e Shtetit dhe organet e ndjekjes në Kosovë në vazhdimësi kanë dështuar në hulumtimin dhe zbulimin e prejardhjes së pasurisë së përfituar nga aktiviteti kriminal. Raportet e Prokurorisë së Shtetit tregojnë se në mes viteve 2013 dhe 2020 për shpërlarje të parave janë hetuar vetëm 482 persona, ndërsa vetmë 8 persona janë dënuar […]

Apeli refuzon ankesën e Telekomit, lë në fuqi vendimin në favor të Z-Mobile


[ad_1] Gjykata e Apelit ka refuzuar ankesën e avokatit Gazmend Nushi, përfaqësues i Telekomit në kontestin me Z-Mobile. Lajmin e ka konfirmuar avokati Gazmend Nushi. “Po, Apeli ka refuzuar ankesën e Telekomit por më shumë smund të prononcohem pa lejen e Telekomit”, tha avokati Nushi. Ankesa nga avokati Nushi ishte parashtruar ndaj vendimit të Gjykatës […]

Kur do të largohet era e kanalizimit në fshatrat e Gjilanit?


[ad_1] Kur Lutfi Haziri e kishte marrë mandatin si kryetar i Gjilanit në vitin 2013, ai kishte premtuar që gjatë mandatit të tij do të realizohet projekti për ujëra të zeza. Por jemi gati në vitin 2020 dhe banorët në qendër të qytetit dhe në fshatrat e Gjilanit akoma përballen me kutërbimin e lumenjëve nga […]

Vendoset orë policore në Athinë dhe qytete tjera greke


[ad_1] Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis njoftoi se në Athinë, Selanik dhe në qytete të tjera do të vendoset ora policore, me qëllim të parandalimit të përhapjes së mëtejmë të coronavirusit. “Ne kemi për qëllim që të zvogëlojmë qarkullimin dhe tubimet gjatë natës, që favorizon përhapjen e virusit”, tha Mitsotakis, gjatë një adresimi televiziv, ku […]

Rexhep Selimi publikon hartën e Kosovës Vetëm po të implementohet Asociacioni


[ad_1] Kryetari i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi nga foltorja e Kuvendit ka publikuar flamurin e Kosovës me hartën e Kosovës të edituar në të. Sipas Selimit, Vetëm po të implementohet marrëveshja e asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe, Kosova do të dukej njëjtë si në hartën e paraqitur nga ai. “Se çfarë […]

Platforma e parë në Kosovë për këshilla psiko-edukative, ngritje profesionale dhe vetëvlerësime


[ad_1] Në fund të muajit shtator është lansuar platforma e parë në Kosovë, e cila ka të bëjë për këshilla psiko-edukative, ngritje profesionale dhe vetëvlerësime. Inciatore e kësaj platforme është Dafina Prokshi dhe ekipa e saj. Kjo inciativë është kurorëzuar me një web të përbashkët në të cilin fokusi kryesor janë fëmijët,atëherë target grupet përfituese […]

Në Çeki, gati 12,000 raste të reja me koronavirus brenda një dite


[ad_1] Republika Çeke regjistroi të martën 11,984 raste të reja me koronavirus, që është shifra më e lartë brenda një dite, që nga fillimi i pandemisë, në muajin mars. Shifrat e Ministrisë së Shëndetësisë, të publikuara sot, tregojnë po ashtu se numri i viktimave është rritur për 106, përkatësisht në 1,619, në 24 orët e […]

Çështja e detit, Greqia dhe Shqipëria i drejtohen Hagës


[ad_1] Shqipëria dhe Greqia ranë dakort sot që zgjidhja e çështjes së kufijve detarë dhe përcaktimit të Shelfit Kontinental dhe Zonave Ekonomike Ekskluzive, t’i besohet Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë të Hagës. Njoftimi u bë gjatë vizitës në Tiranë të ministrit të Jashtëm grek Nikos Dendias, në përfundim të takimit që ai pati me kryeministrin dhe […]

MKRS-ja ndan 500 mijë euro për programet për Tregun e Punës, për 400 të rinj punëkërkues


[ad_1] Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit (MKRS), Vlora Dumoshi, dhe përfaqësuesja e Programit për Zhvillim të Kombeve të Bashkuara (UNDP), Maria Suokko, kanë nënshkruar marrëveshjen e financimit mes MKRS-së dhe UNDP-së për zbatimin e projektit Programet Aktive të Tregut të Punës 2, konkretisht programit të praktikës në punë në Kosovës. MKRS, me anë të […]

Elezaj s’ e di se zyrtarin e prokurimit e ka të dënuar për korrupsion nga Gjykata


[ad_1] Një nga temat më interesante të debatit për Komunën e Klinës ishte ajo për zyrtarin e dënuar për Korrupsion. I pari i tenderëve në Klinë, Abaz Foniqi në vitin 2018 ishte dënuar për gjashtë vepra korruptive në lidhje me tenderët. Ndonëse ka dy vite që është dënuar, për dënimin e tij kryetari Elezaj deklaroi […]

Lojtari i Llapit huazohet te klubi kroat


[ad_1] Mbrojtësi 18 vjeçar i Llapit, Hajdin Salihu është bërë më skuadër të re. Klubi i Llapit ka njoftuar se Salihu është transferuar në kampionatin kroat duke iu bashkuar skuadrës së Lokomotivës së Zagrebit. Hajdin Salihu kishte debutuar në Superligë si 17 vjeçar të cilit iu dha hapësira nga trajneri i kësaj skuadre, Tahir Batatina. […]

Hajdin Salihu transferohet nga Llapi te Lokomotiva e Zagrebit


[ad_1] Mbrojtësi 18 vjeçar i Llapit, Hajdin Salihu është bërë më skuadër të re. Klubi i Llapit ka njoftuar se Salihu është transferuar në kampionatin kroat duke iu bashkuar skuadrës së Lokomotivës së Zagrebit. Hajdin Salihu kishte debutuar në Superligë si 17 vjeçar të cilit iu dha hapësira nga trajneri i kësaj skuadre, Tahir Batatina. […]

Irani thotë se ka përfunduar embargoja e OKB-së për armët


[ad_1] Ministria e Jashtme e Iranit thotë se embargoja e Kombeve të Bashkuara për shitjen e armëve ndaj Iranit ka përfunduar më 18 tetor, sipas kushteve të marrëveshjes bërthamore të vitit 2015, e arritur ndërmjet fuqive botërore dhe Teheranit. Ministria e Iranit njoftoi se ndalesa për armët është hequr duke thënë se të “gjitha kufizimet […]

s’ ka Asociacion me kompetenca ekzekutive


[ad_1] Kryeministri Avdullah Hoti tha se s’ do të ketë Asociacion të komunave me shumicë serbe me kompetenca ekzekutive. “Kemi garancitë që Asociacioni s’ ka kompetencë ekzekutive. E kemi hequr nga tavolina idenë e shkëmbimit të territoreve. s’ flet askush për këtë temë. s’ ka Asociacion me kompetenca ekzekutive. s’ kam ndërruar mendje, s’ kam […]

Gjermania paralajmëron Turqinë kundër “provokimeve” në Mesdheun lindor


[ad_1] Gjermania i bëri thirrje Turqisë që t’iu japë fund “provokimeve” në Detin Mesdhe, pas vendimit të Ankarasë për të dërguar atje një anije kërkimore për gaz. “Ankaraja duhet t’iu japë fund provokimeve, Në qoftë se është e interesuar për bisedime”, tha të martën ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas, vendi i të cilit mban […]

Armenia dhe Azerbajxhani akuzojnë njëri-tjetrin për shkelje të armëpushimit


[ad_1] Armenia dhe Azerbajxhani kanë akuzuar njëri-tjetrin se kanë shkelur armëpushimin e arritur herët a vonë më parë. Azerbajxhani më 11 tetor e akuzoi Armeninë se ka bombarduar një qark të banuar nga civilët në Ganja. Zyrtarët thanë se tetë civilë janë vrarë dhe 33 janë lënduar në këtë incident. Agjencia Retuers ka raportuar se […]

Viti, arrestohet për kontrabandë


[ad_1]   Nga Skocia në Stamboll, me anë të qytetit italian të Pizas   Në verën e vitit 1968, një grup shokwsh e modifikuan një autobus dykatësh (dykuvertësh) dhe u nisën për një udhëtim për në Evropën Lindore. Të sponsorizuar nga dy prodhues skocezë të uiskit, ata hasën në tanke sovjetike, në mungesë birre rumune […]

Një turne me autobus prapa Perdes së Hekurt


[ad_1]   Nga Skocia në Stamboll, përmes qytetit italian të Pizas   Në verën e vitit 1968, një grup shokwsh e modifikuan një autobus dykatësh (dykuvertësh) dhe u nisën për një udhëtim për në Evropën Lindore. Të sponsorizuar nga dy prodhues skocezë të uiskit, ata hasën në tanke sovjetike, në mungesë birre rumune dhe në […]

Shifra të reja: Loredeana i ka paguar 609 mijë franga viktimës së saj


[ad_1] Ndryshimi në mes të shumës prej  609 mijë frangash që konfirmohet se ka paguar tani dhe shumës prej rreth 430 mijë, sa ishte raportuar ditë më parë, shpjegohet me  pjesën e dëmshpërblimit (zhdëmtimit) dhe pagesën e avokatit të viktimës E Premte, 9 Tetor 2020 – 13:15 albinfo.ch Këngëtarj a e njohur e rapit, Loredana […]

Kryetari i Senatit shmang Shtëpinë e Bardhë për shkak të COVID-19


[ad_1] Udhëheqësi i shumicës republikane në Senatin amerikan, Mitch McConnell, tha se s’ ka qenë në Shtëpinë e Bardhë si në gusht, për shkak të mënyrës se si e ka trajtuar pandeminë COVID-19. McConnell, 78 vjeç, i mbijetuar nga poliomieliti, tha se ka folur shpesh me presidentin Donald Trump me anë të telefonit, por s’ […]

Pikëpamjet “shkencore” mbi ngacmimin seksual në Kosovë (dhe, pse kjo ka rëndësi)


[ad_1] Marrë parasysh historinë bashkëkohore të sistemit të arsimit të lartë të Kosovës, mbase s’ është për t’u habitur që një punim me bashkëautor një profesor universitar pretendon se një nga shkaqet kryesore të ngacmimit seksual janë veshja provokuese e grave, mirëpo, gjithsesi, ky konstatim mbetet plotësisht i papranueshëm. Fjalia hyrëse e këtij punimi të […]

Filozofia e të Dukurit Bukur – Sa Shpenzojnë Shqiptarët për Veshjen


[ad_1] Moda është një cikël ndryshimi që s’ mbaron kurrë. Krijime të ndryshme të modës janë klasike dhe i rezistojnë kohërave, ndërsa disa të tjera pësojnë ndryshime e bëhen trende të përkohshme. Termi ‘modë’ i referohet një stili veshjeje që është popullor në një kohë apo periudhë të caktuar. Moda shkon përtej veshmbathjeve dhe trendet […]

Trump dëshiron tërheqjen e trupave nga Afganistani deri në Krishtlindje


[ad_1] Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se ai dëshiron tërheqjen e trupave amerikane nga Afganistani deri në Krishtlindje. Ky afat kohor është më i afërt sesa ai që ka propozuar më parë. Mesazhi i Trumpit vjen katër javë para zgjedhjeve presidenciale të SHBA-së, ndërsa ai synon të mbajë premtimin e tij parazgjedhor […]

Gjyqtarja Flora Hajredinaj përballet me probleme në arsyetimin e pasurisë


[ad_1] Gjyqtarja Flora Hajredinaj e Gjykatës së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar u përball të mërkurën më 7 tetor në Komisionin e Pavarur të Kualifikimit me gjetjet e të tre kritereve të rivlerësimit. Procesi i vetingut për Hajredinajn po kryhet nga Brunilda Bekteshi kryesuese, Olsi Komici relator dhe Firdes Shuli anëtare. Në cilësinë […]

Bashkimi i tregut të punës Kosovë


[ad_1]   Punëkërkuesit e Kosovës dhe ata të Shqipërisë, mund të punojnë apo të marrin shërbime në agjencitë përkatëse për punësim në të dy dyja shtetet, pa pasur nevojë për leje pune apo procedura tjera ligjore, thotë ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale në Qeverinë e Kosovës, Skender Reçica. Bashkimi i tregut të punës do […]

Kuvendi miraton ndryshimet e Kodit Zgjedhor pa mirëkuptimin e opozitës


[ad_1] Parlamenti me shumicë socialiste miratoi sot ndryshimet e Kodit Zgjedhor për listat dhe koalicionet zgjedhore, ndërsa opozita e quajti këtë një akt antikushtetues, që shkatërroi marrëveshjen e 5 qershorit. Kryeministri Rama pohoi se mirëkuptimi me opozitën u kërkua gjatë, para se të vazhdohej me ecuritë parlamentare. ndërsa kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, tha […]

Kontrolli i ATK-së në institucionin e Arkivës së Shtetit


[ad_1] Emisioni i sotëm në “Drejtësia në Kosovë” transmetoi disa kontrolle të inspektorëve tatimor të Kosovës në disa biznese e institucione ku dyshoheshin se kishte parregullsi.   Në Agjencinë e Arkivës së Shtetit, sipas raportimit që kishte marrë fillimisht KALLXO.com, thuhej se s’ po paguheshin tatimet në paga dhe kontributet pensionale të punëtorëve. “Sot do […]

Kosova dhe Shqipëria premtojnë ndarjen e çmimeve të përbashkëta vjetore në kinematografi


[ad_1] Kosova dhe Shqipëria kanë rënë dakord që të ndajnë çdo vit çmime të përbashkëta kombëtare në fushën e kinematografisë. Qendra Kinematografike e Kosovës me anë të një njoftimi ka bërë të ditur se sot në Tiranë, në mbledhjen e të dy qeverive, ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi dhe ministrja e Kulturës […]

Provoi t’u japë ryshfet 20 euro policëve në kufi, dënohet nga Gjykata në Gjilan


[ad_1] Jovica Maksimoviq, i akuzuar se ka kryer vepren penale të dhënjes së ryshfetit, ka dalë para gjykatësit në Gjilan për t’u deklaruar lidhur me atë që Prokuroria e ngarkon. Në fillim të seancës gjyqësore kryetari i trupit gjykues Islam Thaqi tha se Gjykatës i ka arritur një marrëveshje për pranimin e fajësisë me të […]

Teste të shpejta për COVID-19 do të shpërndahen në 133 vende


[ad_1] Një test që mund ta diagnostikojë saktë koronavirusin brenda pak minutash, do ta zgjerojë në mënyrë dramatike testimin në vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme, tha Organizata Botërore e Shëndetësisë. Sipas saj, testi prej 5 dollarësh mund ta transformojë gjurmimin e koronavirusit në vendet më pak të pasura, që kanë mungesa […]

BE-ja dhe Britania me qëndrime të ndryshme në prag të bisedimeve për BREXIT


[ad_1] Bashkimi Evropian dhe Britania thanë se një marrëveshje pas BREXIT-it është ende larg në këtë kohë mosmarrëveshjet vazhduan të hënën derisa kjo është një javë vendimtare bisedimesh në Bruksel. Britania u largua nga BE-ja janarin e kaluar dhe është e mbyllur në negociata për një marrëveshje të re tregtare nga viti 2021, si dhe […]

Pritet të nënshkruhet marrëveshje kulturore Kosovë – Itali


[ad_1] Një marrëveshje bashkëpunimi në fushën e kulturës pritet të nënshkruhet mes Kosovës dhe Italisë. Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, ka pritur në takim ambasadorin e Italisë në Kosovë, Nicola Orlando, me të cilin bisedoi në lidhje me këtë marrëveshje në të cilën mund të hyjnë çështje që rrisin bashkëpunimin me arbëreshët […]

Presidenti iranian me akuza ndaj SHBA-së pas vendosjes së sanksioneve të reja


[ad_1] Presidenti iranian, Hassan Rohani, gjatë një fjalimi televiziv më 26 shtator, u tha iranianëve që ta drejtojnë zemërimin e tyre kah Uashingtonit zyrtar, sa i përket ndikimit që do të kenë sanksionet amerikane. Rohani ka akuzuar Shtetet e Bashkuara për “egërsi” lidhur me vendosjen e sanksioneve, përfshirë edhe për sanksionet e reja që u […]

error: Content is protected !!