Klinika “Pulmo Plus” së shpejti e gatshme për të pritur pacientë


Klinika pulmologjike “Pulmo Plus” shumë shpejt do të fillojë punën me pacientët e saj. Këtë e konfirmoi drejtori i kësaj klinike, Dr. Musa Hoxha, me anë të një lidhjeje telefonike. I kontaktuar nga “Familja Jonë”, ai u shpreh se është pothuajse gjithçka gati dhe se kanë mbetur vetëm disa detaje të vogla që klinika të […]

Klinika “Pulmo Plus” së shpejti e hapur për të pritur pacientë


Klinika “Pulmo Plus” së shpejti e gatshme për të pritur pacientë Klinika pulmologjike “Pulmo Plus” shumë shpejt do të fillojë punën me pacientët e saj. Këtë e konfirmoi drejtori i kësaj klinike, Dr. Musa Hoxha, me anë të një lidhjeje telefonike. I kontaktuar nga “Familja Jonë”, ai u shpreh se është pothuajse gjithçka gati dhe […]

Bie nga një lartësi, vdes punëtori në Prishtinë


Një person ka humbur jetën të hënën pasi është rrëzuatr nga lartësi gjatë kohës sa ishte duke punuar. Sipas raportit të Policisë së Kosovës, ngjarja ka ndodhur rreth orës 13:14 në lagjen Veternik të Prishtinës. Siç thuhet në raport, në vendin e dukurisë kanë dal njësitë përkatëse policore, ekipi i urgjencës nga të cilët është […]

U.d. drejtori i Policisë viziton policin e plagosur në Veternik


Ushtruesi i detyres si drejtor i përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Samedin Mehmeti, viziton stacionin policor Jugu në Prishtinë. Ai u takua me zyrtarë policorë dhe me policin e plagosur gjatë mëngjesit të sotëm në Veternik. Gjatë kësaj vizite, Mehmeti përgëzoi policët për reagimin e shpejtë ndaj kësaj ngjarjeje, ndërsa policit të lënduar i uroi […]

Grabitja e armatosur – Polici i plagosur lirohet për në shtëpi


Është liruar të shkojë në shtëpi polici që u plagos mëngjesin e sotëm, gjatë një grabitje që ndodhi në një bankomat në lagjën Veternik. Këtë e ka bërë të ditur zëdhënësi i QKUK-së, në një përgjigje për Telegrafin. “Ka marrë ndihmën në emergjencë dhe pas ndihmës është liruar në shtëpi”, bëri të ditur Fazliu. Ndryshe, […]

Grabitje në një bankomat në Prishtinë, plagoset një polic


Një grabitje ka ndodhur sot në një bankomat në një nga qendrat tregtare në Veternik, ku grabitësit, për t’iu shmangur kapjes nga policia, kanë gjuajtur në drejtim të tyre dhe kanë plagosur njërin nga zyrtarët policorë. Mësohet se polici në fjalë është plagosur në këmbë. Sipas asaj që shkruan Telegrafi, ngjarja ka ndodhur mëngjesin e […]

Ndërprerje e furnizimit të ujit në disa lagje të kryeqytetit


Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Prishtina” ka njoftuar se për disa punime teknike të domosdoshme dhe si pasojë disa nga lagjet e kryeqytetit do të mbesin pa ujë nga ora 10:30 deri në ora 13:30. “Gjatë ditës së nesërme, 5 dhjetor 2020 e shtunë do të realizohen disa punime teknike në ndërrimin e një valvole të […]

Ndërprerje e furnizimit të ujit në disa lagje në Prishtinë


  Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Prishtina” ka njoftuar se për disa punime teknike të domosdoshme dhe si pasojë disa nga lagjet e kryeqytetit do të mbesin pa ujë nga ora 10:30 deri në ora 13:30. “Gjatë ditës së nesërme, 5 dhjetor 2020 e shtunë do të realizohen disa punime teknike në ndërrimin e një valvole […]

Në disa lagje të Prishtinës, të shtunën do të ketë reduktime të ujit


Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Prishtina” njofton për disa punime teknike të domosdoshme dhe si pasojë disa nga lagjet e kryeqytetit do të mbesin pa ujë nga ora 10:30 deri në ora 13:30. “Gjatë ditës së nesërme, 5 dhjetor 2020 e shtunë do të realizohen disa punime teknike në ndërrimin e një valvole të ujit në […]

Prishtina planifikon ndërtimin e një shkolle në fshatin Vranidoll


Kuvendi Komunal i Komunës së Prishtinës ka hapur tender për ndërtimin e një shkolle në fshatin Vranidoll.Sipas të dhënave nga njoftimi për kontratë shkolla do mbajë emrin “Nënë Tereza”. Komuna parasheh të ndaj 700 mijë euro për ndërtimin e kësaj shkolle, ndërsa kriter për dhënie të kësaj kontrate do jetë çmimi më i ulët. Kryetari […]

Premtimet e mëdha të Shpend Ahmetit akoma veç në letër


Zgjedhjet lokale të 2017 në kryeqytet ishin me rezultatin më të ngushtë ndonjëherë. Shpend Ahmeti, në atë kohë kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje e fitoi mandatin e dytë për më pak se 300 vota përballë Arban Abrashit të LVV-së. Besimin e qytetarëve të Prishtinës për një mandat të dytë, Shpend Ahmeti e fitoi duke u zotuar […]

Zemaj del të kontrollojë qendrat tregtare për ‘Black Friday’


Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj, bashkë me policinë dhe inspektoratin ka vizituar sot një qendër tregtare me rastin e parandalimit të eventit ‘Black  Friday’. Zemaj ka thënë se shëndeti qytetar është më i rëndësishëm se blerja e produkteve në këtë ditë. “Bashkë me mekanizmat zbatues të Ligjit Nr. 07/l-006 për Parandalimin dhe Luftimin e Pandemisë […]

​Sot nis faza e fundit e prokurimit për ndërtimin e tri shkollave në Prishtinë


Sot do të nis faza e dytë dhe e fundit e prokurimit për ndërtimin e tri shkollave të reja në komunën e Prishtinës. Këtë e ka bërë të ditur i pari i komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti. Një shkollë do të ndërtohet në lagjen “Mat”, një në “Sofali” dhe një në “Vternik”. Ai ka treguar […]

Nis nga fillimi gjykimi në rastin “Syri i Popullit”, të akuzuarit deklarohen për fajësinë


Të akuzuarit në aktakuzën e gjerë në rastin e njohur si “Syri i Popullit” dolën sot prapë para gjykatës pasi rasti u kthye në rigjykim. Në seancën e sotme, të akuzuarit u deklaruan rreth fajësisë së tyre. I akuzuari Avni Llumnica deklaroi se është i pafajshëm. “Aspak s’ kam faj, po të kem faj do […]

Del i prekuri me COVID-19 nga shtëpia, policia e ndalon


Një person që s’ i respektoi rregullat e izolimit, pasi ishte i sëmurë me COVID-19, u ndalua nga Policia e Kosovës. Sipas raportit 24-orësh të Policisë së Kosovës, ngjarja ka ndodhur të martën në orën 22:30 në lagjen Veternik të Prishtinës. I dyshuari M.K. është përcjellë sërish në shtëpi dhe rasti ka shkuar në procedurë […]

Prishtinasi i infektuar me COVID 19 shëtit lirshëm nëpër qytet, ndalohet nga Policia


Një person është ndaluar dje në Prishtinë, pasi i njëjti ka rezultuar pozitiv për COVID-19 dhe ka thyer vetëizolimin, shkruan GazetaBlic. Sipas raportit të PK-së, i dyshuari është ndaluar nga Policia. Me vendim të prokurorit i dyshuari është përcjellë në shtëpinë e tij, derisa, rasti shkon në procedurë të rregullt. “Lagjja Veternik, Prishtinë 10.11.2020 – […]

Dështon të mbahet shqyrtimi fillestar i rigjykimit në rastin e njohur si “Syri i Popullit”


Ka dështuar të mbahet seanca e shqyrtimit fillestar ndaj të akuzuarve Avni Llumnica, Sadri Ramabaja dhe Bajrush Konjusha, në rastin e njohur si “Syri i Popullit”. Sipas aktakuzës së re, Prokuroria Speciale i akuzon të njëjtit për veprën penale – vrasje e rëndë në tentativë dhe armëmbajtje pa leje. Ky shqyrtimit fillestar s’ arriti të […]

Aksident trafiku në hyrje të Veternikut


Kallxo.com Platforma online www.kallxo.com është projekt i përbashkët i organizatave Internews Kosova, Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Hulumtuese dhe Agjensionit Kundër Korrupsion, i mbështetur financiarisht nga Programi i Kombeve të Bashkuarapër Zhvillim UNDP. Platforma ofron mundësinë përtë gjithë qytetarët e Kosovës që të raportojnë rastet e korrupsionit, krimit të organizuar, mashtrimit, konfliktit të interesit si dhe […]

Arrestohen tre të dyshuar për vjedhje në një market


Tre të dyshuar janë arrestuar nga policia të dyshuar se kanë vjedhur sende në vlerë të konsiderueshme në një market. ngjarja kishte ndodhur në udhën “Veternik” Prishtinë, ndërsa katër të dyshuar janë arrestuar me 3 nëntor, nën dyshimin se tre prej tyre kanë kryer vjedhje sendesh në vlerë të konsiderueshëm në një market. Me vendim […]

Enët Schafer, kualitet dhe shumë elegante


Për tu ushqyer shëndetshëm s’ mjafton vetëm ushqimi të jetë i tillë. Pjesë e ekuacionit të jetesës së shëndetshme janë padyshim edhe enët me të cilat gatuani ushqimin. Enët Schafer janë të dëshmuara tash e disa vite që gatimet që bëhen në to, janë më të shëndetshme se sa në enët e tjera. Ju mund […]

Kompanitë private shkatërrojnë udhën e shtruar nga Komuna


Një rrugë e shtruar rishtazi në udhën ‘Anton Santori’ në lagjen ‘Qëndresa’, Veternik është shkatërruar nga punimet që po kryejnë kompani private. Qytetarë të kësaj lagjeje kanë raportuar në KALLXO.com për problemin të cilin thonë se e kanë adresuar edhe në Inspektorat të Komunës së Prishtinës por që deri tani s’ ka ndonjë rezultat. Banorët […]

Aksidentohen dy vetura në lagjen “Veternik”


Një aksident trafiku ka ndodhur mëngjesin e sotëm në lagjen Veternik. Një qytetar ka dërguar fotografi në KALLXO.com, ku shihen dy veturat e aksidentuara në udhën Prishtinë- Gjilan, saktësisht në lagjen Veternik në Prishtinë. s’ dihet akoma Me kusht që ndonjë person ka pësuar lëndime trupore, përderisa bazuar në fotografi shihet se veturat kanë pësuar […]

Shpend Ahmeti flet sërish për përplasjen me asambleistin e Vetëvendosjes


Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti ka komentuar sërish përplasjen e tij verbale të një dite më parë me asamblistin e Lëvizjes Vetëvendosje në Kuvendin Komunal, Egzon Azemi. Ahmeti ka thënë se për të udha prej emocionit deri te përleshja fizike është shumë e gjatë dhe se sipas tij s’ e ka arritur ndonjëherë. […]

Nisin punimet për parkingun nëntokësor në Prishtinë, Shpend Ahmeti flet për projektin


Kryetari i Komunës së Prishtinës, në një postim të gjatë në Facebook ka renditur disa lajme rreth projekteve, ndodhive dhe qeverisjen e tij në kryeqytet. Ahmeti mes tjerash ka bërë të ditur se kanë filluar punimet te parkingu nëntokësor te Fakulteti i Filologjisë. “Sigurisht shumë prej jush i keni vërejtur punimet që kanë filluar në […]

Sulmohet një person nga pronari i një pompe derivatesh në Prishtinë


Një person ka njoftuar policinë se është sulmuar mbrëmë rreth orës 18:05 në lagjen “Veternik”. Viktima në polici ka deklaruar se është sulmuar nga pronari i një pompe derivatesh. I njëjti ka marrë lëndime të lehta trupore nga rrahja kurse ka pranuar edhe tretman mjekësor. I dyshuari në këtë rast pronari i pompës së derivateve […]

Grabitje e armatosur në Veternik në 3 të mëngjesit, arrestohet i dyshuari


Mëngjesin e sotëm, rreth orës 03:00, ka ndodhur një grabitje e armatosur në një pompë të derivateve në lagjen Veternik në Prishtinë. Zëdhënësja e policisë në Prishtinë, Florie Ahmeti ka thënë për KALLXO.com se për këtë rast policia ka arrestuar personin i cili dyshohet të ketë kryer grabitjen. “Sot rreth orës 03:00, kemi pranuar informatën […]

Aksident me dy të lënduar në udhën Fushë Kosovë


Një aksident në mes një makine dhe kamioni ka ndodhur sonte rreth orës 19:00 përkatësisht në fshatin Bresje, përgjatë udhës Fushë Kosovë – Prishtinë. Rastin për KALLXO.com e ka konfirmuar zëdhënësi i Policisë, Daut Hoxha. “Rreth orës 18:50, Policia iu ka përgjigjur një rasti aksident trafiku në autostraden Bresje – Veternik, KM 86, ku të […]