Mjeku kardiolog nga VV-ja që po synon kandidaturën për kryetar të Vushtrrisë!


Partitë politike kanë nisur garën e brendshme për kandidaturat për zgjedhje lokale që pritet të mbahen në tetor të këtij viti. Garë interesante pritet të jetë edhe në qendrën e Lëvizjes “Vetëvendosje” në Vushtrri. Indeksonline mëson se njëri prej themeluesve të VV-së në këtë komunë, Artan Krasniqi, pritet t’i futet garës në zgjedhje lokale. Krasniqi, […]

AGK-ja reagon pas sjelljes së Hekuran Muratit me gazetaren


[ad_1] Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK) ka reaguar ndaj sjelljes së deputetit të Lëvizjes Vetëvendosje, Hekuran Murati në drejtim të gazetares Leoreta Abazi, të cilën e ka cilësuar si të pahijshme dhe të papranueshme. Murati përderisa ishte pyetur se sa para të kursyera i ka në Trust, ia ka kapur dhe shtyrë mikrofonin gazetares. […]

Vdes aktivisti i Lëvizjes Vetëvendosje Ardian Ferati


[ad_1] ka humbur jetë njëri ndër aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje në moshën 30 vjeçare. Këtë e ka bërë të ditur edhe vetë partia Lëvizja Vetëvendosje me anë të një postimi në facebook, Postimi i plotë: “Sot morëm lajmin e kobshëm për vdekjen e shokut dhe aktivistit të pandalshëm, Ardian Ferati. Ardiani ishte një aktivist i […]

VV vazhdon të besojë në “raportin” e PE-së për rrëzimin e Qeverisë Kurti, Abrashi: Zgjedhjet janë e vetmja zgjidhje


[ad_1] Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Artan Abrashi, duke komentuar “studimin” e Parlamentit Evropian për rrëzimin e Qeverisë Kurti, ka thënë se zgjedhjet, sipas tij, janë e vetmja zgjidhje, shkruan GazetaBlic. Abrashi këto komente i ka bërë në një postim në Facebook. “Raporti i Këshillit të Evropës na bëri me dije se në Kosovë vepron një […]

Isa Mustafa raportin e BE-së e quan manipulim


[ad_1] Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa ka reaguar pas studimit të publikuar nga e Parlamentit Evropian (PE), që kishte vlerësuar se fenomeni i dezinformimit në Kosovë ka pasur implikime të drejtpërdrejta politike që shkaktuan edhe rënien e qeverisë së Albin Kurtit. Mustafa me anë të një postimi në Facebook e ka quajtur këtë studim manipulim. […]

VV këmbëngul për zgjedhje të reja: Të formohet Kuvendi i ri dhe të zgjidhet presidenti – S’kemi nevojë për presidentë përçarës


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje s’ do të merr pjesë në tryezën e thirrur nga kreu i ekzekutivit, Avdullah Hoti për të biseduar për çështjen e presidentit, shkruan GazetaBlic. Partia e Albin Kurtit fillimisht ka kërkuar që të ketë zgjedhje të reja nacionale, e më pas nga Kuvendi i ri të zgjidhet edhe i pari i shtetit. […]

Haradinaj i apasionuar pas ngjitjeve në mal, kështu po e kalon të shtunen


[ad_1] Njohësi i çështjeve politike, Rasim Alija, në një prononcim për “Gazeta Blic” ka folur më gjerësisht mbi votimin e Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike nga ana e PDK-së. Ai ka theksuar se, votimi pro i këtij subjekti politik dje në seancë,  mund të shihet në dy forma, një me anë të hyrjes në qeveri dhe […]

Alija: Dy opsionet pse PDK-ja votoi pro Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike!


[ad_1] Njohësi i çështjeve politike, Rasim Alija, në një prononcim për “Gazeta Blic” ka folur më gjerësisht mbi votimin e Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike nga ana e PDK-së. Ai ka theksuar se, votimi pro i këtij subjekti politik dje në seancë,  mund të shihet në dy forma, një me anë të hyrjes në qeveri dhe […]

Partia e Albin Kurtit ngre padi për hidrocentralet në Deçan


[ad_1] Koordinatori i qendrës së Lëvizjes Vetëvendosje në Deçan, Faton Selmanaj, bashkë me avokatin e aktivistin Getoar Mjeku dhe deputetët Fitore Pacolli e Salih Zyba, kanë dorëzuar sot në gjykatë padi kundër Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit dhe Zyrës së Rregullatorit të Energjisë — dy institucionet për hidrocentralet që po dëmtojnë Lumbardhin e Deçanit. Sipas […]

VV-ja ngre padi për hidrocentralet në Deçan


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje ka ngritur padi për hidrocentralet në Deçan. përmes një njoftimi për media, thotë se koordinatori i qendrës së kësaj partie në Deçan, Faton Selmanaj, i shoqëruar nga avokati e aktivisti Getoar Mjeku dhe deputetët Fitore Pacolli e Salih Zyba, dorëzoi sot në gjykatë padi kundër Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit dhe Zyrës […]

Aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje ngrenë padi për hidrocentralet në Deçan


[ad_1] Koordinatori i qendrës së Lëvizjes Vetëvendosje në Deçan, Faton Selmanaj, i shoqëruar nga avokati e aktivisti Getoar Mjeku dhe deputetët Fitore Pacolli e Salih Zyba, kanë dorëzuar sot në gjykatë padi kundër Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit dhe Zyrës së Rregullatorit të Energjisë — dy institucionet përgjegjëse për hidrocentralet që po shkatërrojnë Lumbardhin e […]

Në qendrën e votimit të Nexhmi Rudarit, shumicën e votave i mori Shpejtim Bulliqi


[ad_1] Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka publikuar listën me statistika të vendvotimeve nga zgjedhjet e jashtëzakonshme të mbajtura të dielën për kryetar të Podujevës. Kandidati i LDK-së, Nexhmi Rudari, i cili votoi në shkollën “Naim Frashëri” ku të hapura ishin nëntë kuti votimi, arriti të sigurojë 1,251 vota, ndërsa Shpejtim Bulliqi nga LVV mori 1,851 […]

Në fshatin e tij, Shpejtim Bulliqi merr 67% të votave


[ad_1] Komisioni Qendror i Zgjedhje ka publikuar tabelat me statistika të vendvotimeve nga zgjedhjet e jashtëzakonshme mbajtura të dielën për kryetar të Podujevës. Në fshatin Llugë prej nga është kandidati i Vetëvendosjes dhe fituesi i këtyre zgjedhjeve, Shpejtim Bulliqi, ishin të hapura dy vendvotime. Bulliqi mori 386 vota, ndërsa Nexhmi Rudari nga LDK mori 133 […]

Votat në Bradash, bashkëfshatarët e Agim Veliut mbështetën Nexhmi Rudarin


[ad_1] Komisioni Qendror i Zgjedhje ka publikuar listën me statistika të vendvotimeve nga zgjedhjet e jashtëzakonshme të mbajtura të dielën për kryetar të Podujevës. Këto zgjedhje e nxorrën fitues Shpejtim Bulliqin nga Lëvizja Vetëvendosje, për herë të parë pas 20 viteve që LDK po mbante pushtet në këtë komunë. Në fshatin Bradash, vend prej të […]

Zafir Berisha: Lista Serbe dhe Vetëvendosje s’votuan për Rimëkëmbjen


[ad_1] Koordinatori për Siguri Kibernetike, Zafir Berisha, me anë të një shkrimi në llogarinë e tij në facebook ka thënë se përveç Listës Serbe, ligjin e Rimëkëmbjes Ekonomike s’ e votoi as Lëvizja Vetëvendosje. Berisha filloi shkrimin duke thënë se “Lëvizja VV dhe Lista Serbska s’ e votuan Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike”. Tutje, ai tha […]

Vetëvendosje me mocion për shkarkimin e Bordit të RTK-së


[ad_1] Gjatë ditës së sotme, Grupi Parlamentar i Lëvizje Vetëvendosje ka dorëzuar kërkesën për mocion përmbajtësor në lidhje me gjendjen në RTK dhe shkarkimin e Bordit të drejtorëve të RTK-së. Sipas VV-së, zgjedhja e kundërligjshme e drejtorit të përgjithshëm të RTK-së, s’ është sjellja e vetme joprofesionale e Bordit të RTK-së. “Detyrë parësore e Bordit […]

Opozita akuzon qeverinë, thotë se Pakoja e Rimekëmbjes i dedikohet vetëm një oligarku


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje ka thënë se Pakoja e Rimekëmbjes Ekonomike i dedikohet një oligarku, duke aluduar në biznesmenin nga Shqipëria, Samir Mane. Sipas partisë më të madhe opozitare, Projektligji i miratuar sot favorizon oligarkët dhe të pasurit, ndërsa dëmton taksapaguesit e varfër. “E pamë që u dëshmua ajo që kemi thënë që nga fillimi që […]

Ligji për Rimëkëmbje po bëhet për grupe të interesit


[ad_1] Hekuran Murati, deputet i Lëvizjes Vetëvendosje tha se kjo qeveri s’ bënë ligje për qytetarët. Këto ligje sipas tij bëhen për individ, për grupe të interesit, për klane të afërta me këto parti. “Sa prej qytetarëve kanë pa prej pakos që i paskan shpërnda 365 milion euro… Në këtë qeveri ilegale kush përfitoj, përfituan […]

Shpenzoi 452 euro nga buxheti i komunës në mish e raki, reagon Sokol Haliti


[ad_1] Zyra e kryetarit të Komunës së Vitisë, Sokol Haliti ka reaguar pas shkrimit të KALLXO.com në lidhje me shpenzimet për një drekë zyrtare me Ministren e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi me vlerë prej 452 euro, në kohë pandemie. KALLXO.com ka publikuar të enjten artikullin për shpenzimet e Komunës së Vitisë në mish […]

A do të jetë Uran Ismaili kandidat i PDK-së për komunën e Prishtinës?


[ad_1] Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike të Kosovës, Uran Ismaili, ka folur edhe për mundësinë që të garojë për të parin e Prishtinës. Ai ka thënë se Prishtina ka nevojë për një menaxhim më të mirë dhe si garancë për këtë ka dhënë punën e tij të madhe që kishte bërë në Ministrinë e […]

“Vetëvendosje është shndërruar në organizatë për lustrimin e kriminelëve”


[ad_1] Driton Selmanaj nga LDK vlerëson se Lëvizja Vetëvendosje përdorë standarde të dyfishta sa i përket individëve të ndryshëm të cilët janë pjesë e politikës. Sipas tij një person është i mirë për Vetëvendosjen vetëm kur është pjesë e tyre. “Cilido nga njerëzit e LDK-së si të del diku tjetër bëhet i ndryshëm. s’ bëhet […]

Molliqaj: Kurti po rrenë, i bëjë ftesë t’i publikojë pagat në VV


[ad_1] Kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj në emisionin “Debat” të RTK-së e ka kritikuar ashpër liderin e VV-së, Albin Kurti dhe ish partinë e tij. Ai e ka quajtur ‘rrenë publike’ deklarimin e Kurtit se me largimin e grupit të Molliqajt nga VV-ja është zvogëluar pabarëzia sociale. “Është rrenë publike e Kurtit dhe kjo mund […]

Zëdhënësi i VV-së: Presidenti s’ është pronë e askujt, ai zgjidhjet pas zgjedhjeve


[ad_1] Zëdhënësi i Lëvizjes Vetëvendosje, Përparim Kryeziu ka thënë se me përjashtim nga LVV-ja, të gjitha subjektet tjera politike unitetin për presidentin e radhës po e kushtëzojnë më kandidatin e tyre dhe për interesat e tyre. me anë të një postimi në Facebook, Kryeziu ka thënë se Lëvizja Vetëvendosje insiston që presidenti s’ i takon […]

Kryeziu: Presidenti s’ i takon askujt, ai zgjidhjet pas zgjedhjeve


[ad_1] Zëdhënësi i Lëvizjes Vetëvendosje, Përparim Kryeziu ka thënë se me përjashtim nga LVV-ja, të gjtiha subjektet tjera politike unitetin për presidentin e radhës po e kushtëzojnë më kandidatin e tyre dhe për interesat e tyre, ndërsa shtoi se zgjidhja e vetme për çështjen e presidentit janë zgjedhjet. me anë të një postimi në Facebook, […]

Deputetja e PDK-së ironizon me Kurtin për afërsinë e tij me Konjufcën


[ad_1] Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Ganimete Musliu ka ironizuar me kryetarin e Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti për afërsinë e tij me Glauk Konjufcën. Musliu gjatë debatit të sotëm parlamentar për personat me nevoja të veçanta iu ka drejtuar Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje ‘që të lënë pallavrat dhe të kthehen në realitet’. […]

Deputeti i VV-së: Driton Selmanaj na provokoi sot në Kuvend


[ad_1] Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Artan Abrashi ishte i ftuar sot në emisionin Frontal me Arsim Lanin në T7. Abrashi foli edhe për pjesëmarrjen e zëvendëskryeministrit Driton Selmanaj në seancën e sotme për personat me aftësi të kufizuara. Pjesëmarrjen e tij në seancë Abrashi e ka cilësuar provokim. “Sot ishte seanca për ta pagjeturit dhe […]

Deputeti i dënuar Etem Arifi e fshehu në formularin e KQZ-së dënimin


[ad_1] Vota e tij ishte përcaktuese për qeverinë të cilës do t’i printe Avdullah Hoti. Por, jo shumë kohë pas, votimi për formimin e ekzekutivit kosovar po kontestohet nga Grupi Parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje. Për këtë, dje, më 2 dhjetor, Gjykata Kushtetuese mbajti një seancë të gjatë dëgjimore, ku pranoj argumentet e palëve të përfshira. […]

Vetëvendosje reagon për mungesën e oksigjenit në Spitalet Regjionale


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje ka protestuar simbolikisht për mungesën e oksigjenit në Spitalet Regjionale në Kosovë. Sipas VV, fshehtësia dhe papërgjegjësia e qeverisë, ministrit dhe SHSKUK e Agjencioneve përgjegjëse po i kushtojnë vendit me jetë të humbura. ndërsa kanë thënë se institucionet përgjegjëse duhet të ndërmarrin veprimet për të garantuar furnizim të rregullt e mbi të […]

Shërbimet për personat me nevoja të veçanta s’ ofrohen nga shteti


[ad_1] Arbërie Nagavci, nënkryetare e Kuvendit të Kosovës nga Lëvizja Vetëvendosje, gjatë debatit parlamentar për gjendjen e të drejtave të personave me nevoja të veçanta në Republikën e Kosovës, tha se ka probleme në disa fusha. Sipas Nagavcit mungon qendra për diagnostikimin e personave me nevoja të veçanta gjë që sipas saj shumë fëmijë që […]

Përpjekja për ‘marrëveshje’ për presidentin ka synim zgjatjen e mandatit për qeverinë Hoti


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje s’ pritet të marrë pjesë në takimin e javës së ardhshme të  paralajmëruar nga kreu i LDK-së për çështjen e presidentit. Zëdhënësi i Lëvizjes Vetëvendosje, Përparim Kryeziu në një prononcim për KALLXO.com ka thënë që një përpjekje e tillë është vetëm për t’ia vazhduar mandatin qeverisë Hoti. “Pozita e presidentit s’ është […]

Histori korrupsioni rugoviane, LDK e trajton bastionin si principatë


[ad_1] Visar Duriqi & Vranina Kelmendi Komuna e presidentit historik të Ibrahim Rugovës tashmë është kthyer në vendin më korruptiv në vend. Kjo fal anëtarit të Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Haki Rugova dhe njerëzve që e rrethojnë. Rugova u arrestua gjatë kohës sa ishte duke e ushtruar postin e Kryetarit të Istogut. Arrestimi i […]

Votat me postë për Podujevën, Vetëvendosje bindshëm para LDK-së


[ad_1] Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Komunës së Podujevës ka marrë shumicën dërmuese të votave me postë për zgjedhjet e 29 nëntorit në Podujevë. Sipas rezultateve përfundimtare të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, me postë votuan 221 votues. 199 prej tyre shkuan për, tashmë, kryetarin e ri të Komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqi nga […]

Grupi më i diskriminuar i shoqërisë sonë janë personat me nevoja të veçanta


[ad_1] Fitim Uka, deputet i Lëvizjes Vetëvendosje, gjatë debatit parlamentar për gjendjen e të drejtave të personave me nevoja të veçanta në Republikën e Kosovës, tha se është e pamjaftueshme që të debatojnë dhe të përpiqen t’i ndihmojnë personat me nevoja të veçanta vetëm në herët a vonë të caktuar qoftë ajo edhe me 3 […]

Driton Selmanaj shkon në Kuvend, i reagon Saranda Bogujevci


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje ka reaguar pasi zëvendëskryeministri Driton Selmanaj, ka marrë pjesë në seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës. Është deputetja e VV-së, Saranda Bogujevci, ajo që ka reaguar dhe e ka quajtur Selmanajn njeri të pa fytyrë dhe dinjitet. “Ky njeri s’ ka as fytyre e as dinjitet. Shfrytëzon seancën ku po diskutohet […]

Rimëkëmbja Ekonomike kalon edhe në Komisionin për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve


[ad_1] Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim ka miratuar Projektligjin për Rimëkëmbje Ekonomike me  katër amendamente të Komisionit funksional për Buxhet dhe Transfere. Ky Projektligj u miratua me 7 votë për dhe 2 kundër. Kundër votuan anëtarët e Komisionit nga Vetëvendosje dhe Nisma. [ad_2]

Mungesa e oksigjenit në Spitalin e Gjakovës, Zemaj: E turpshme, e pamoralshme që të shpërndahet panik


[ad_1] Mbrëmë në media është raportuar se në Spitalin e Gjakovës ka mungesë të oksigjenit për pacientët që janë duke u trajtuar me COVID 19. Për këtë çështje ka folur Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj në TV Dukagjini, derisa, është pyetur Në qoftë se është i vërtetë lajmi dhe thirrja që kanë marrë nga një […]

VV insiston se vota e Etem Arifit për Qeverinë Hoti është kundërkushtetuese


[ad_1] Blerim Sallahu, përfaqësues ligjor i Lëvizjes Vetëvendosje, ka thënë se vota e deputetit Etem Arifi për zgjedhjen e Qeverisë Hoti është kundërkushtetuese. Ai thotë se Arifi s’ i ka treguar Komisionit Qendror të Zgjedhjeve që është i dënuar, andaj është certifikuar nga ky institucion. “Sot mbajtëm një seancë dëgjimore në Gjykatë Kushtetuese virtualisht. Aty […]

Shpejtim Bulliqi, fajtori kryesor për mosliberalizim të vizave


[ad_1] Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Isa Mustafa, ka fajësuar kryetarin e sapozgjedhur të Komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqin, për mosliberalizim të vizave, pasi që në kohën kur ky i fundit ishte deputet i LDK-së s’ e votoi demarkacionin me Malin e Zi. “Edhe Bulliqi edhe disa që janë akoma në LDK edhe […]

Isa Mustafa i çon selam Albin Kurtit: Të dalim përballë në zgjedhje të përgjithshme dhe ato lokale


[ad_1] Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, e ka quajtur atë të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, si person të shkathët në bërjen e propagandës, shkruan Gazeta Blic. Në pyetjen se a është Lidhja Demokratike e gatshme për shkuarjen në zgjedhje të parakohshme, Mustafa tha se janë të gatshëm t’i dalin përballë Kurtit, qoftë […]

Deputetit që votoi rrëzimin e Kurtit po i ec rroga edhe në burg


[ad_1] Bënë pjesë në atë që njihet si  “tempulli i demokracisë”. Por, gati që gjashtë muaj, Etem Arifi s’ shkoi kurrë në Kuvend të Kosovës. Për pak kohë, ai iu shmang vuajtjes së dënimit me burg të cilin ia konfirmoi Gjykata e Apelit, e më pastaj u dorëzua vetë. Deputeti nga Partia e Ashkalinjëve për […]

Zgjedhjet në Podujevë, zero vota për PDK-në nga mërgata – Kaq mori VV dhe LDK


[ad_1] Kandidati i VV-së për kryetar të Komuëns së Podujevës, Shpejtim Bulliqi, ka arritur të triumfojë në zgjedhjet e 29 nëntorit. Bulliqi, arriti të mposhtë LDK-në që ka qeverisur me Podujevën përgjatë 20 vjetëve, duke marrë kështu “timonin” me të parën, pa balotazh. Edhe mërgimtarët nga vendet e ndryshme kanë votuar bindshëm për VV-në. Sipas […]

Bulliqi i gatshëm si sot ta merr detyrën, kjo është puna e parë që do ta bëj


[ad_1] Pas 20 vitesh qeverisjeje, Lidhja Demokratike e Kosovës, humbi një nga bastionet më të fuqishme, Llapin. Në zgjedhjet lokale të jashtëzakonshme që u mbajtën më 29 nëntor, Lëvizja Vetëvendosje mori komunën e Podujevës, me kandidat Shpejtim Bulliqin. Kryetari i ri i llapjanëve, ka thënë për IndeksOnline se është i gatshëm ta merr si sot […]

Çeku: Rritja e Lëvizjes Vetëvendosje po i bënë bashkë partitë e vjetra, bëjnë pazare për hise në Qeveri


[ad_1] Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Hajrulla Çeku vendimin e PDK-së për ta mbështetur ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike e konsideron i pazar të gardës së vjetër për ndarjen e hiseve në Qeveri. Çeku për Gazeta Blic thotë se kjo po bëhet nën petkun e kinse brengës për qytetarët. Sipas tij, partitë e vjetra po i bënë […]

Kuvendi i Kosovës s’ ishte i njoftuar për dënimin e Etem Arifit deri më 1 maj 2020


[ad_1] Kuvendi i Kosovës s’ i njoftuar se Etem Arifi ishte i dënuar me një vit e tre muaj bug nga Gjykata e Apelit, edhe pse ai mori mandatin si deputet më 26 dhjetor 2019. Kështu ka thënë Artan Murati, përfaqësues ligjor i Kuvendit të Kosovës në seancën dëgjimore të Gjykatës Kushtetuese të Kosovës. Kjo […]

Kuvendi i Kosovës s’ ishte i njoftuar për dënimin e Etem Arifit deri më 1 maj


[ad_1] Kuvendi i Kosovës s’ i njoftuar se Etem Arifi ishte i dënuar me një vit e tre muaj bug nga Gjykata e Apelit, edhe pse ai mori mandatin si deputet më 26 dhjetor 2019. Kështu ka thënë Artan Murati, përfaqësues ligjor i Kuvendit të Kosovës në seancën dëgjimore të Gjykatës Kushtetuese të Kosovës. Kjo […]

Deputeti i VV-së ka një thirrje urgjente për ministrin Zemaj


[ad_1] Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Dimal Basha ka kërkuar nga Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj që urgjentisht të lejohet lëvizja e lirë. me anë të një postimi në llogarinë e tij në Facebook, Basha ka shkruar se fëmijët duhet t’i gëzohen festave të fundit vit dhe zbukurimet e shesheve të Vitit të Ri, raporton Gazeta […]

Sot është ​datëlindja e ish-presidentit Ibrahim Rugova


[ad_1] Liburn Aliu nga Lëvizja Vetëvendosje ka folur rreth çështjes së Behajdin Allaqit, duke pohuar se ka ndërtuar respekt për figurën e tij në bazë të tregimeve që i kanë rrëfyer. Megjithatë ai në Rubikon të Klan Kosovës, deklaroi se rastet siç janë të Behajdin Allaqit, s’mund të zgjidhen në Gjykatën Speciale, meqë ky institucion […]

Liburn Aliu për Behajdin Allaqin: Hashim Thaçi duhet të sqarojë – duam ta dimë ku e kemi heroin


[ad_1] Liburn Aliu nga Lëvizja Vetëvendosje ka folur rreth çështjes së Behajdin Allaqit, duke pohuar se ka ndërtuar respekt për figurën e tij në bazë të tregimeve që i kanë rrëfyer. Megjithatë ai në Rubikon të Klan Kosovës, deklaroi se rastet siç janë të Behajdin Allaqit, s’mund të zgjidhen në Gjykatën Speciale, meqë ky institucion […]

VV: Mund të ketë bashkëpunim në të ardhmen me PDK-në, duhet rrëzimi i Qeverisë Hoti


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje po thotë së dëshiron bashkëpunim me Partinë Demokratike të Kosovës për ta rrëzuar Qeverinë Hoti. Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Liburn Aliu, ka thënë se oferta për Partinë Demokratike të Kosovës për t’u bërë bashkë për mocionin e rrëzimit të Qeverisë Hoti është e hapur. “Tekstin e mocionit mund ta dakordojmë, ata s’ […]

Zëvendëskryeministri nga AAK: Kosova do shkojë drejt zgjedhjeve të parakohshme


[ad_1] Zëvendëskryeministri i parë i Kosovës nga radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Besnik Tahiri, komentoi situatën dhe zhvillimet politike. Ai u shpreh se ish-kryeministri Albin Kurti dhe Lëvizja Vetëvendosje gjejnë të përbashkëta duke thënë, që vendi në këtë situatë, siç e cilësojnë ata kaotike, ka nevojë për një zgjidhje dhe zgjidhja është tek […]

Liburn Aliu tregon Po qe se Vetëvendosje i ka bërë ofertë Vjosa Osmanit


[ad_1] Deputeti i LVV-së në Kuvend të Kosovës, Liburn Aliu, ka sqaruar se partia e tij e respekton u.d-në e presidentit, Vjosa Osmanin, për shkak të numrit të votave. Megjithatë, ai e ka mohuar idenë se VV-ja mund t’i ketë bërë ofertë Osmanit. “Lëvizja Vetëvendosje gjithmonë e ka pasur derën hapur për çdokënd. Për më […]

Vazhdon ironia me foton e Kurtit, deputetja e PDK-së: A mos është Molla e Kuqe kjo?!


[ad_1] Deputetja nga PDK-ja në Kuvendin e Kosovës, Blerta Deliu- Kodra, e ka shfrytëzuar fotografinë e kreut të LVV’së dhe fituesit të zgjedhjeve në Podujevë nga partia e tij, Shpejtim Bulliqit. Deliu- Kodra, me anë të ‘Facebook’-ut të saj, ka pyetur fotografinë “a ke molla e kuqe kjo, apo?!”. Në rrjete shoqërore ka qarkulluar një […]

PDK e voton vetëm me një kusht Projektligjin për Rimëkëmbje Ekonomike


[ad_1] Pesë muaj nga miratimi i projektligjit për rimëkëmbje ekonomike në Qeverinë e Kosovës, i njëjti akoma s’ ka arritur të marrë miratim përfundimtar në Kuvendin e Kosovës. Pas gjashtë dështimeve, ky projektligj në tetor ka arritur të miratohet në lexim të parë. Eugen Cakolli nga Instituti Demokratik i Kosovës, thotë se ky projektligjit ka […]

Gani Geci: Vjosa Osmani iu gëzua fitores së VV-së në Podujevë më shumë sesa vetë ata


[ad_1] Ish deputeti i LDK-së dhe anëtari i këtij subjekti politik, Gani Geci, vlerëson se ka pasë anëtarë të kësaj partie që i janë gëzuar disfatës në zgjedhjet për Kryetar të Komunës së Podujevës. Në mesin e këtyre personave, ka thënë se është edhe Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani. “Fenomeni Vjosa ka ndikuar […]

Glauk Konjufca infektohet me COVID-19


[ad_1] Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca, ka njoftuar se është infektuar me COVID-19. “Desha ta ndaj me ju faktin që jam diagnostifikuar me virusin COVID-19.  Kjo është një pandemi ndryshe nga të tjerat deri tash. Për ta mposhtur atë duhet bashkëpunim i secilit në koordinim me institucionet publike. Edhe një herë falënderimi shkon për […]

Ministria e Shëndetësisë kishte shpenzuar vetëm 64 për qind të buxhetit në vitin 2019


[ad_1] Vetëm 64 për qind e buxhetit të Ministrisë e Shëndetësisë (MSH), ishin shpenzuar gjatë vitit 2019. Raporti i Auditorit e kishte konsideruar si jo të kënaqshëm realizimin e këtij buxheti, derisa ka nënvizuar se si rezultat i mos pagesave me kohë, të operatorëve ekonomikë, të njëjtit me anë të procedurave gjyqësore i kishin realizuar […]

Belul Beqaj jep dy skenarë për situatën politike: Po qe se vendi shkon në zgjedhje, Vetëvendosje del fituese


[ad_1] Analisti politik, Belul Beqaj konsideron se ekzistojnë dy skenare që mund të ndiqen nga skena politike në situatën që ndodhet Kosova sot. Sipas Beqajt skenari i parë është ai i mentalitetit të shtetit të kapur. Kjo do të thoshte marrëveshje koalicioni për mbijetesë dhe zhvatje të pushtetit. “Mund të ndodhin dy skenarë. Skenari i […]

Enver Hasani tregon Po qe se është legjitime vota e Etem Arifit për qeverinë Hoti


[ad_1] Gjykata Kushtetuese akoma s’ ka marrë vendim lidhur me kushtetutshmërinë e themelimit të Qeverisë Hoti. Lëvizja Vetëvendosje ka deponuar në qershor kontestimin e votës të deputetit tashmë të arrestuar, Etem Arifi. Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese Enver Hasani ka folur në emisionin “DPT te Fidani” rreth kësaj çështje. A e konsideron Hasani legjitime votën e […]

Grumbullimi i njerëzve para selisë së Vetëvendosjes, potencial për shpërndarje të coronavirusit


[ad_1] Mbrëmë, pasi u mbyllën qendrat e votimit në gjithë territorin e komunës së Podujevës, qytetarë të shumtë u mblodhën para selisë së Lëvizjes Vetëvendosje në Podujevë. Shumë nga ta s’ respektuan masat për mbajtjen e maskës ndërsa s’ u mbajt as distanca mes njëri-tjetrit. Kreshnik Gashi nga KALLXO.com ka thënë se partia për të […]

A e uruan Shpejtim Bulliqin për fitoren Agim Veliu, Nexhmi Rudari e Naim Fetahu?


[ad_1] Dje, më 29 nëntor, në komunën e Podujevës u mbajtën zgjedhjet e parakohshme për kryetar Komune. Nga tre kandidatët për të parin e kësaj Komune, Shpejtim Bulliqi nga Lëvizja Vetëvendosje doli i pari. Madje, Bulliqi e fitoi garën përballë Nexhmi Rudarit të LDK dhe Naim Fetahut të PDK-së, pa balotazh. E, ndonjë ditë pasi […]

Mushkolaj: Partitë tjera s’ do të kenë “shpëtim” nga Vetëvendosje


[ad_1] Analisti Imer Mushkolaj thotë se LDK s’ është e gatshme për zgjedhje të reja parlamentare. Mushkolaj në “Debat Plus” ka thënë se pas humbjes në Podujevë LDK aspak s’ është e gatshme për zgjedhje të reja. “Nga kjo humbje e madhe, LDK është e vështirë të këndellet. Podujeva tashmë është ndër pesë komunat më […]

Haraqija s’e pranon humbjen e LDK’së në Podujevë: Figurat e VV’së janë të LDK’së


[ad_1] Anëtari i LDK’së Astrit Haraqija s’ mendon se Lidhja Demokratike e Kosovës humbi dje zgjedhjet në komunën e Podujevës. Shpejtim Bulliqi i VV’së u zgjodh dje kryetar komune me mbi 50 për qind të votave. “LDK’ja e ka mujt veç LDK’në sepse njoh të gjitha strukturat…Të gjitha këto figura që kanë aderuar në Vetëvendosje […]

Kusari-Lila: Kjo është forma e vetme që Ramush Haradinaj të bëhet President


[ad_1] Kryetarja e partisë Alternativa, njëherësh deputetja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, po vlerëson se kryetari i AAK-së Ramush Haradinaj, kandidaturën për president po e bënë si një “kart” në momentin kur dëshiron të marr më tepër pushtet, shkruan Gazetablic. Ajo në një intervistë për GazetaBlic, ka theksuar se Haradinaj s’ është […]

Propaganda kundër meje dhe LDK-së ka qenë e fabrikuar dhe false


[ad_1] Nënkryetari I LDK-së, dhe Ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu ka reaguar pas humbjes së LDK-së në Komunën e Podujevës. “Llapjanët folën dje. Kur flet sovrani të gjithë duhet të heshtin. Dega e LDK-së në Podujevë, që nga themelimi i partisë prej 31 vitesh, e pësoi humbjen e parë në zgjedhje. Është e […]

Jemi vendi me menaxhimin më skandaloz të pandemisë


[ad_1] Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Fitim Uka, tha se Kosova është vendi me menaxhimin më skandaloz të pandemisë. Uka, në seancën e sotme të Kuvendit, tha se kjo qeveri ka dhënë shumë premtime saqë asnjërën s’ ka arrit ta realizoj. “Ne s’ po flasim për keqmenaxhim por po flasim për mungesë totale të menaxhimit me […]

Taulant Kryeziu pritet ta zëvendësojë Shpejtim Bulliqin si deputet i Vetëvendosjes në Kuvend


[ad_1] Anëtari i Vetëvendosjes, Taulant Kryeziu, pritet që ta zëvendësojë Shpejtim Bulliqin, si deputet të Vetëvendosjes në Kuvendin e Kosovës. Bulliqi i cili shënoi fitore në zgjedhejt e jashtëzakonshme për kryetar të komunës së Podujevës, në zgjedhjet e fundit për Kuvend të Kosovës të 6 tetorit 2019, kishte fituar 10 mijë e 178 vota por […]

Shpejtim Bulliqi flet në Kuvend për fitoren në Podujevë, ironizon me Arban Abrashin


[ad_1] Deputeti i LVV-së dhe kryetari i zgjedhur i Podujevës, Shpejtim Bulliqi, në Kuvendin e Kosovës tha se dita e djeshme është ditë e ndryshimit. “Dje ishte ditë zgjedhore në Llap, andaj më lejoni që nga këtu të përgëzoj gjithë qytetarët e Llapit dhe Gollakut për një fitore mahnitëse dhe për sjelljen e ndryshimit pas […]

Deputetët e Vetëvendosjes i shkojnë për vizitë Bulliqit pas fitores, kanë një selam për partitë tjera


[ad_1] Deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje, Enver Haliti, Arbër Rexhaj dhe Artan Abrashi sot kanë pirë kafe së bashku me Shpejtim Bulliqin i cili fitoi zgjedhjet për kryetar të Podujevës. Një fotografi me të e ka shpërndarë deputeti Arbër Rexhaj i cili thotë se kafën e mëngjesit po e pijnë me kryetarin e Podujevës, përcjellë Gazeta […]

Dardan Sejdiu e uron Bulliqin e Vetëvendosjen për fitoren në Podujevë: Kërkon zgjedhje të reja nacionale


[ad_1] Ish- deputeti i VV-së, Dardan Sejdiu i cili e kishte braktisur partinë e drejtuar nga Kurti, e ka uruar Bulliqin për fitoren në Podujevë. Ai ka kërkuar tash mbajtjen e zgjedhjeve të reja parlamentare, raporton Gazeta Blic. “Rezultati në Podujevë tregon që zgjedhjet edhe në nivel nacional janë të domosdoshme!”, ka shkruar ai. Reagimi […]

Shpend Ahmeti uron Shpejtim Bulliqin dhe Vetëvendosjen


[ad_1] Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka uruar Shpejtim Bulliqin për fitoren në zgjedhjet për kryetar të Podujevës, por edhe Lëvizjen Vetëvendosje. Në një postim në Facebook, Ahmeti tha se porosia e qytetarëve të  Podujevës “ishte e qartë“. Fituesit të zgjedhjeve të sotme i ka uruar suksese në realizimin e programit. Ky është postimi i […]

Fitim Haziri – Agim Veliut: Llapjanët ta thyen “kalanë” dhe ta treguan derën


[ad_1] Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Fitim Haziri, ka reaguar pas fitores në zgjedhjet e sotme në Komunën e Podujevës, shkruan Gazeta Blic. Ai ia ka përmendur nënkryetarit të LDK-së, “kalanë”, duke i thënë se llapjanët ta thyen atë. Haziri thekson se “llapjanët ia kanë treguar derën secilit person të korruptuar, duke e përmendur vetë Veliun”. […]

Grumbull i njerëzve pas fitore së Vetëvendosjes, Albin Kurti i kërkon shpërndarjen pasi përfundojnë fjalimet


[ad_1] Vendi është duke u ballafaqur me numër të lartë të rasteve me COVID-19 si dhe me dhjetra të vdekur brenda 24 orëve nga infeksioni me coronavirus, por sot në Podujevë u ‘harrua’ virusi. Me qindra qytetarë u mblodhën udhëve dhe shesheve për të festuar fitoren e kryetarit më të ri të Llapit, Shpejtim Bulliqi […]

Pacolli pas fitorës në Podujevë: Shumë shpejtë edhe në Qeveri


[ad_1] Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Fitore Pacolli me anë të një postimi në Facebook ka paralajmëruar se LVV-ja pas fitores në Podujevë, shumë shpejt do të jetë edhe në Qeveri, shkruan Gazeta Blic. Ajo ka theksuar se pas Qeverisë do të vazhdojnë me Prishtinën, Pejën Gjakovën, Ferizajin Ja postimi i plotë i Pacollit: “Shumë shpejtë […]

Kollçaku-Mulhagja pas fitorës së VV-së në Llap: A dyshon akoma dikush se krejt Kosova është Vetëvendosje


[ad_1] Deputetja nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, ka uruar Shpejtim Bulliqin për fitoren në Llap. Ajo me anë të një statusi në Facebook ka thënë se me këtë fitore duhet të binden të gjithë se e gjithë kosova është Vetëvendosje. Ja postimi i plotë: F I T O R E ! URIME PODUJEVË! URIME LLAP! […]

Abazi:Urime fitoren Shpejtim Bulliqi, Besianë, Kosovë, Urime Lëvizja Vetëvendosje


[ad_1] Ish zëvendëskryeministri nga radhët e LVV-së, Haki Abazi ka uruar kandidatin e kësaj partie Shpejtim Bulliqi për fitoren. Ai në një status në Facebook ka uruar Bulliqin për fitoren. Ja postimi i plotë: Urime fitoren Shpejtim Bulliqi, Besianë, Kosovë, Urime Lëvizja Vetëvendosje! [ad_2]

Deri kur mund të shmangen zgjedhjet nacionale?


[ad_1] Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Besnik Bislimi, me anë të një shkrimi në facebook, ka treguar disa ‘argumente’ për votuesit e Nexhmi Rudarit nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, kandidat për kryetar në komunën e Podujevës. Sipas Bislimit votuesit e Rudarit gjatë fushatës zgjedhore në Podujevë argumentonin se LVV ka performancë të mirë në […]

Arbërie Nagavci me porosi për LDK-në dhe Agim Veliun


[ad_1] Nënkryetarja e Kuvendit nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Arbërie Nagavci përmes një postimi në Facebook ka thënë se në garën për të parin e Podujevës, fitues do të jetë kandidati i LVV-së Shpejtim Bulliqi. Ajo ka shtuar se në atë komunë s’ka bastione por ka Vetëvendosje, shkruan GazetaBlic. ndërkohë, thekson se qytetarët vlerësojnë dhe […]

Atmosfera e LVV në Mitrovicën e Veriut


[ad_1] Dhjetra qytetarë në Mitrovicën e Veriut janë mbledhur tek selia e Lëvizjes Vetëvendosje në Mitrovicë të Veriut duke brohoritur UCK, Shqipëri Etnike. KALLXO.com sot ka qëndruar që nga orët e hershme të mëngjesit në këto dy qytete për të parë për së afërmi zgjedhjet si dhe atmosferën pas orës 19:00, kur edhe u mbyllën […]

Katunishtë – Bulliqi e mposhtë Rudarin në bastionin e LDK-së


[ad_1] Gazeta Blic, mëson se kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje, Shpejtim Bulliqi, e ka mposhtur kandidatin e LDK-së, Nexhmi Rudari në bastionin e Lidhjes Demokratike të Kosovës. Bëhet fjalë për fshatin Katunishtë të Podujevës, ku sipas informatave të gazetës, Bulliqi i ka fituar 179, ndërsa Nexhmi Rudari 144.   [ad_2]

Kurti e Bulliqi bashkë dhe optimistë për fitoren e Podujevës


[ad_1] Albin Kurti po qëndron krah për krah me Shpejtim Bulliqin në Podujevë. Kryetari i Vetëvendosjes është në pritje të rezultateve bashkë me kryetarin e mundshën në ardhje të Podujevës, Shpejtim Bulliqin. akoma nga të dy s’ ka ndonjë deklarim zyrtar ngase siç është thënë nga Vetëvendosje në Podujevë, janë duke marrë të gjithë informacionet […]

Pas votimeve, sheshi në Podujevë mbushet me njerëz


[ad_1] Pak minuta pas mbylljes zyrtare të vendvotimeve, qindra persona kanë dalë në sheshin e Podujevës në pritje të rezultateve të raundit të parë të zgjedhjeve të jashtëzakonshme për kryetar të komunës. Ata janë mbledhur para selisë së Lëvizjes Vetëvendosje përderisa zyrtarë të partisë nga dega dhe qendra janë brenda duke pritur rezultatet e para […]

Agim Bahtiri: Urime fitorja kryetarit Shpejtim Bulliqi


[ad_1] Kryetari i Komunës së Mitrovicës Jugore, Agim Bahtiri, ia ka uruar fitoren kandidatit nga radhët e VV-së për kryetar të Komunës në Podujevë, Shpejtim Bulliqit, akoma pa dalë rezultatet e zgjedhjeve. me anë të një shkrimi në llogarinë e tij në Facebook, ai i ka uruar edhe llapjanët për qeverisjen e re komunale. “Urime […]

Albin Kurti shkon në selinë e Vetëvendosjes në Podujevë


[ad_1] Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti është parë duke arritur në selinë e Vetëvendosjes në komunën e Podujevës. Kurti ka arritur aty pasi janë mbyllur qendrat e votimit në ora 19:00 dhe pritet të fillojë numërimi i votave aty. Në anën tjetër, Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve ka njoftuars se deri në ora […]

Shoferi i Komunës i akredituar si vëzhgues i LDK-së, VV ankohet për presion te votuesit


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje – Dega në Podujevë pak më parë ka reaguar se Bekim Rudari, sipas tyre shofer i nënkryetarit të Komunës, Nexhmi Rudari po u bën presion votuesve në shkollën “Shaban Shala”. Kallxo.com ka vizituar këtë qendër votimi, dhe ka parë që Bekim Rudari është vëzhgues i certifikuar nga KQZ për zgjedhjet në Podujevë […]

Mitrovicë e Veriut, përjashtohet komisionerja e VV-së pasi promovoi fletëvotimin në rrjete shoqërore


[ad_1] Një komisionere e Lëvizjes Vetëvendosje në Qendrën e Votimit ‘Sveti Sava’ në Mitrovicën e Veriut është larguar nga vendvotimi, pasi ka promovuar në rrjetet shoqërore fletëvotimin ku shihet vetëm kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje. ngjarja ka ndodhur rreth orës 14:00. Këtë rast e ka lajmëruar menaxheri i Qendrës së Votimit dhe kryesuesi i KKZ-së, Slobodan […]

Shoferi i Komunës i akredituar vëzhgues i LDK-së, VV ankohet për presion te votuesit


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje – Dega në Podujevë pak më parë ka reaguar se Bekim Rudari, sipas tyre shofer i nënkryetarit të Komunës, Nexhmi Rudari po u bën presion votuesve në shkollën “Shaban Shala”. Kallxo.com ka vizituar këtë qendër votimi, dhe ka parë që Bekim Rudari është vëzhgues i certifikuar nga KQZ për zgjedhjet në Podujevë […]

PZAP mohon se ka pranuar ankesë nga Vetëvendosje për Rakiqin


[ad_1] Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për Mitrovicën e Veriut, Erden Atiq, ka bërë të ditur se LVV-ja ka dorëzuar në Panelin Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa (PZAP) ankesën për shkelje të heshtjes zgjedhore nga zëvendëskryeministri Goran Rakiq. Kjo gjë është mohuar nga PZAP. Kryesuesi i sekretariati të PZAP-së, Mul Desku, për klankosova.tv tha se s’ […]

Shpejtim Bulliqi shkon për të votuar, por ka harruar letërnjoftimin


[ad_1] Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqi, ka shkuar sot për të votuar, por ka harruar letërnjoftimin në veturë. Bulliqi ka shkuar në qendrën e votimit për të shfrytëzuar të drejtën e tij për të votuar, por me vete s’ e ka pasur dokumentin e identifikimit. Express mëson se […]

Vetëvendosje dhe LDK po iu bëjnë presion votuesve


[ad_1] Partia Demokratike e Kosovës (PDK) dega në Podujevë ka mbajtur një konferecë për media, në të cilën ka akuzuar Vetëvendosjen dhe LDK-në se po i bëjnë presion votuesve nëpër Qendrat e Votimit. Rafet Llapashtica, asamblist i PDK-së ka thënë se vetura zyrtare po përdoren për të bartur votues. “Vëzhgues me llogo të subjektit të […]

Demantohet Vetëvendosje: Veturat zyrtare janë në përdorim të KQZ-së


[ad_1] Akuza e bërë nga Lëvizja Vetëvendosje, se ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu, po i përdor veturat zyrtare për të bërë fushatë, është hedhur poshtë. Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka, ka konfirmuar se veturat zyrtare janë duke u përdorur nga Komisioni Qendror Zgjedhor. Ajo thotë se për shkak që KQZ s’ ka vetura […]

VV pretendon se vetura të MPB-së po keqpërdoren për procesin e zgjedhjeve në Podujevë


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje, dega në Podujevë pretendon se vetura të Ministrisë së Punëve të Brendshme (MPB), që udhëhiqet nga Agim Veliu, ish kryetar i Podujevës, po keqpërdoren për procesin e zgjedhjeve në këtë komunë. Sipas Vetëvendosjes, në shkolla të ndryshme të Podujevës deri më tani janë parë 16 vetura të MPB-së, të cilat sipas Vetëvendosjes, […]

VV akuzon Agim Veliun se po shfrytëzon veturat e ministrisë së tij që të manipulojë zgjedhjet në Podujevë


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje e Podujevës thotë se ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veli po angazhon veturat e ministrisë për të manipuluar zgjedhjet atje. VV thotë se në shkollat e Podujevës janë parë deri tani 16 vetura të MPB të cila po përdoren nga LDK, raporton Gazeta Blic. Ata ftojnë prokurorinë që të mirret me […]

Reagon Vetëvendosje, pasi vëzhguesi i LDK-së mbajti maskë me numër të Nexhmi Rudarit


[ad_1] Një vëzhgues i Lidhjes Demokratike të Kosovës në shkollën “Sami Frashëri” në Podujevë, është parë duke mbajtur maskën me numër të kandidatit për kryetar të kësaj komune, Nexhmi Rudari. Një veprim të tillë e kanë kritikuar subjektet tjera politike në vend. Pas reagimit të PDK-së, ka reaguar edhe Lëvizja Vetëvendosje në Podujevë. LVV thotë […]

PZAP: Deri tani s’ kemi pranuar ankesa për zgjedhjet në Podujevë dhe Mitrovicë të Veriut


[ad_1] Asnjë nga partitë politike deri më tani s’ ka paraqitur ndonjë ankesë rreth procesit zgjedhor në Komunën e Podujevës dhe Mitrovicës së Veriut. Këtë ka konfirmuar kryesuesi i Panelit Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa, Mulë Desku. “deri më tani s’ kemi pranuar asnjë ankesë nga asnjë subjekt politik”, deklaroi Desku. Ai tha se në […]

Vëzhguesi i LDK-së mban maskën me numër të kandidatit për kryetar


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje, dega në Podujevë përsëri ka reaguar me anë të një postimi në ‘Facebook’. Sipas tyre, vëzghuesi i LDK-së në shkollën ‘Naim Frashëri’ është parë duke mbajtë maskën me numër të kandidatit për kryetar të kësaj komune, Nexhmi Rudarit. “Një sërë parregullësish të tilla janë evidentuar që në orët e para të mëngjesit, […]

Atiq: Kishte tendencë që vëzhguesit të mos lejohen në qendrat e votimit


[ad_1] Kandidati për kryetar të Mitrovicës së Veriut nga Lëvizja Vetëvendosje, Erden Atiq thotë se në këtë komunë pati tendencë që vëzhguesit të mos lejohen në qendrat e vitimit. Por sipas tij kaloi ky problem pasi që KQZ internvenoi, raporton Gazeta Blic. Ai ftoi qytetarë të dalin të votojnë. “Sapo e kreva procesin e votimit. […]

Ekrem Hyseni dhe Besian Mustafa e demantojnë keq “Faqen” që e mbështet Vetëvendosjen: Kjo është shpifje


[ad_1] Deputeti Ekrem Hyseni dhe ministri i Bujqësisë, Besian Mustafa, e kanë demantuar lajmin e publikuar nga një faqe e quajtur “Llapi Press”, e cila mbështet Lëvizjen Vetëvendosje, e cila raportoi gjatë ditës se djali i Agim Veliu e ka sulmuar deputetin Ekrem Hyseni. Në shkrimin e “Llapi Press”, thuhej se prezent ka qenë edhe […]

Premtimet e mëdha të Shpend Ahmetit akoma veç në letër


[ad_1] Zgjedhjet lokale të 2017 në kryeqytet ishin me rezultatin më të ngushtë ndonjëherë. Shpend Ahmeti, në atë kohë kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje e fitoi mandatin e dytë për më pak se 300 vota përballë Arban Abrashit të LVV-së. Besimin e qytetarëve të Prishtinës për një mandat të dytë, Shpend Ahmeti e fitoi duke u […]

error: Content is protected !!