35-vjeçarja vdes pas vaksinimit, Brazili pezullon përdorimin e Astra Zenecas te gratë shtatzëna


Brazili pezullon përdorimin e vaksinës së Astra Zencas te gratë shtatzëna, pasi një e re në pritje të ëmbël nga Rio de Janerio humbi jetën si pasojë e një hemorragjie cerebrale. Siç mësohet, viktima është një grua 35-vjeçare, 23 javë shtatzënë, e cila vdiq 5 ditë pas shtrimit në spital. “në të ardhmen me herët, […]

Konfirmohen 4 viktima nga COVID-19 në Shqipëri


Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale bëri të ditur sot se në 24 orët e fundit janë kryer 2956 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 50 qytetarë. Rastet pozitive janë identifikuar në këto bashki: 13 raste në Tiranë, 5 raste në Shkodër dhe Devoll, 4 raste në Vlorë dhe Skrapar, 3 raste në Sarandë, […]

Mbi 85 mijë viktima nga COVID-19 në Gjermani


Mbi 85 mijë persona kanë ndërruar jetë nga COVID-19 në Gjermani, sipas Institutit Robert Koch. Gjatë 24 orëve të fundit Gjermania ka regjistruar 283 viktima duke e quar numrin e përgjithshmë në 85 mijë e 112, shkruan CNN. Po ashtu Gjermania regjistroi 6 mijë e 125 raste të reja me koronavirus teska numri i pëgjithshëm […]

Sulmojnë një person me thikë, arrestohen dy gjakovarë


Dy persona janë arrestuar pasi që të njëjtit kishin sulmuar një person duke e goditur me thikë, me ç’rast viktimës i kanë shkaktuar lëndime trupore. Sipas raportit të policisë, ngjarja ka ndodhur të premten rreth orës 14:00 në udhën “Beqir Kastrati”, në Gjakovë. Siç thuhet në raport, viktima ka pranuar trajtim mjekësor, ndërsa me vendim […]

Një e mitur dhunohet seksualisht në Prizren


Një e mitur ka kërkuar ndihmë mjekësore si dhe dyshohet se e njëjta mund të jetë e dhunuar. Në raportin 24 orësh të Policisë së Kosovës, rasti ka ndodhur në Prizren. Siç thuhet në raport, viktima është dërguar në spitalin rajonal ku ka pranuar trajtim mjekësor dhe mbetet për t’i bërë ekzaminime tjera mjekësore. “Nga […]

Turqia përgatitet për bllokimin më të rreptë të pandemisë – këto janë masat që do të jenë në fuqi për gati tri javë


Njerëzit në Turqi u furnizuan me ushqime, mbushën tregjet dhe u larguan nga qytetet për në qytetet e tyre të lindjes ose në bregdetin jugor të enjten ndërsa vendi përgatitej të hynte në bllokimin e tij më të rreptë të pandemisë. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, presidenti Rexhep Tajip Erdogan vendosi një “bllokim të […]

Pse ka mungesë të oksigjenit mjekësor?


Vështirësia në frymëmarrje është një nga simptomat më të rënda të sëmundjes COVID-19. Po të shikojmë fotografitë nga spitalet në Indi dhe anembanë botës, ku shihen njerëz që presin në radhë të gjata për të siguruar bombola të oksigjenit, atëherë kuptohet se furnizimet me oksigjen mjekësor s’ janë aspak të lehta kudo në botë. Pamjet […]

Polica kërkon ndihëm e qytetarëve për arrestimin e autorit të vrasjes në Novosellë të Pejës


Faton Brahimi, i cili dje ka vrarë djalin e axhës së tij, Bashkim Brahimaj, pas kryerjes së veprës është arratisur, për çfarë Policia po kërkon ndihmën e qytetarëve për arrestimin e tij. Policia e Kosovës, sot ka shpallur person në kërkim dhe ka kërkuar ndihmën e qytetarëve për arrestimin Faton Brahimifaton br, autorit të vrasjes […]

Vetëvritet një person në Suharekë


Një person është vetëvrarë ditën e enjte në Suharekë. Policia bën të ditur se ankuesi mashkull kosovar ka raportuar se babai i tij dyshohet se ka bërë vetëvrasje. “Ankuesi mashkull kosovar ka raportuar se babai i tij dyshohet të ketë bërë vetëvrasje. Viktimën e kanë dërguar me urgjencë në spital pastaj, sipas mjekëve, viktima ka […]

Vazhdojnë kërkimet për personin që u rrëmbye më 8 prill në Prishtinë


Janë duke vazhduar kërkimet për personin i cili dyshohet së është rrëmbyer më datën 8 prill. B.R raportohet se është zhdukur në rrethana të panjohura, në atë kohë deri tani s’ dihet asgjë për fatin e tij. në të ardhmen pas zhdukjes së tij, Policia ka gjetur veturën e B.R të tipit Grand Shirok, në […]

U raportua i zhdukur, personi gjendet në një fushë pa shenja jete në Doblibare të Gjakovës


Policia e Kosovës ka njoftuar për një rast të vdekjes në Doblibare të Gjakovës. Viktima është gjetur në një fushë, ndërsa ishte shpallur i zhdukur më 15 prill 2021. “Është raportuar se më 20.04.2021 është gjetur në një fushë pa shenja jete viktima mashkull kosovar i cili ishte raportuar si person i zhdukur”, thuhet në […]

6 viktima dhe 148 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri


Ministria e Shëndetësisë e Shqipërisë njofton se në 24 orët e fundit janë regjistruar 6 viktima nga Covid-19. Ndërkohë, janë shënuar 148 raste të reja nga 3008 testime. Të shëruarit në 24 orët e fundit janë 430. Njoftimi i plotë i Ministrisë së Shëndetësisë: Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të gjithë […]

Gjendet pa shenja jete një person në Gjilan


Një person është gjetur pa shenja jete në Gjilan. Në raportin 24-orësh të Policisë së Kosovës, thuhet se rasti ka ndodhur të hënën rreth orës 13:00 në fshatin Bresalc, në Gjilan. Siç thuhet në raport, njësitë përkatëse edhe ekipi mjekësor kanë dalë në vendin e dukurisë. “Raportohet se viktima  mashkull  kosovar është gjetur pa shenja […]

Në spitalet e Kosovës 662 pacientë të shtrirë me COVID-19, prej tyre 43 në gjendje të rëndë


Në Qendrën Klinike Universitare të Kosovë dhe në spitalet e përgjithshme rajonale janë duke u trajtuar 762 pacientë me COVID, prej tyre 662 të konfirmuar me këtë virus, ndërsa 43 janë në gjendje të rëndë. Sipas Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës (SHSKUK) nga 762 pacientë që po trajtohen, 662 raste janë të konfirmuar me […]

Aksidenti tragjik në Raçë të Gjakovës – 2 viktima janë kosovarë, 1 nga Shqipëria


Një aksident i rëndë komunikacioni ka ndodhur sot në orët e mëngjesit në fshatin Raçë të Gjakovës. Në këtë aksident kanë humbur jetën tre persona. Komandanti i Trafikut për rajonin e Gjakovës ka konfirmuar se dy prej viktimave janë kosovarë dhe një nga Shqipëria. Deri te aksidenti dyshohet se ka ardhur si pasojë e mospërshtatjes […]

Gjendet i vdekur një person në Malishevë, pranë tij një revole


Një person është gjetur pa shenje jete në Malishevë, teksa pranë tij është gjetur një pistoletë me një gëzhojë. Sipas raportit të policisë, rasti ka ndodhur të premten rreth orës 15:00, në Malishevë. Siç thuhet në raport, njësit relevante dhe ekipi mjekësor kanë dalë në vendin e gjë ku është konfirmuar vdekja e viktimës. Me […]

Franca bëhet vendi i katërt evropian që regjistron 100,000 vdekje nga COVID-19


Franca pritet të enjten të kalojë një “moment historik të zymtë”, duke shënuar 100,000 vdekje të shkaktuara nga COVID-19. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, rreth 297 viktima u regjistruan të mërkurën në vend, duke e çuar totalin në 99,805. Gjatë javës së kaluar, mesatarisht 293 njerëz humbën jetën çdo ditë nga virusi. Franca do […]

Aksidenti në magjistralen Gjilan-Prishtinë, vdes një femër në QKUK


Njëra prej femrave të lënduara mbrëmë në aksidentin e ndodhur në udhën nacionale Gjilan-Prishtinë, në Kishnicë, ka ndërruar jetë në QKUK. Lajmin e ka konfirmuar policia me anë të raportit 24 orësh. “Ka ndodhur një aksident trafiku në të cilin janë përfshirë dy vetura, dhe lëndime kanë pësuar shtatë persona. I dyshuari derisa ishte duke […]

Hyn në bankë me maskë anti Covid, ia merr të gjitha parat arkëtares


Një rast i vjedhjes ka ndodhur në mes të ditës së djeshme në kryeqytet. Një qytetare, punonjëse e një institucioni mikrofinanciar, ka raportuar në polici se një person me maskë anti Covid në fytyrë pa e ekspozuar ndonjë armë  dhe i ka marr para. Tutje viktima i ka treguar policisë se nga frika që kishte […]

Deri në qershor, Kosova do të sigurojë mbi 100 mijë doza të vaksinës Pfizer/BioNTech


Kosova do të sigurojë mbi 100,000 vaksina kundër koronavirusit Pfizer/BioNTech, në periudhën nga muaji prill deri në fund të qershorit. Lajmi u bë i ditur nga programi COVAX i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, i cili synon shpërndarjen e drejtë të vaksinave edhe në vendet në zhvillim. COVAX publikoi të hënën një listë me 146 vende të […]

Gjermani: 15 për qind e popullatës kanë marrë dozën e parë kundër Covid-19


Gjermania ka vaksinuar rreth 15 për qind të popullatës së saj me një dozë të vaksinës kundër koronavirusit, thuhet në të dhënat e Institutit Robert Koch. Sipas të dhënat të këtij Instituti, 15.2 për qind apo 12.7 milionë njerëz kanë marrë të paktën një dozë të vaksinës dhe 5.9 për qind apo 4.9 milionë persona […]

Vdekja e lehonës 24 vjeçare, drejtori i Klinikës së Neonatologjisë thotë se gjendja e foshnjës është stabile


Një 24 vjeçare lehonë e infektuar me COVID-19 ka ndërruar jetë të enjten në Mjekimin Intensiv të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës (QKUK), pasi për shkak të gjendjes jo të mirë shëndetësore me frymëmarrjen, mjekët ishin detyruar ta operojnë. Mirëpo sa i përket gjendjes shëndetësore të foshnjës, drejtori i Klinikës së Neonatologjisë, Xhevdet Gojnovci në […]

Vdes një femër në Deçan, familjarët thonë se s’ mori trajtimin e duhur në QKMF


Policia e Kosovës me anë të raportit 24 orësh ka njoftuar për një rast të vdekjes së një femre në Deçan. Sipas raportit thuhet se viktima femër kosovare është dërguar pa shenja jete në QKMF, vdekjen e të cilës e ka konstatuar ekipi mjekësor. “Sipas familjarëve e njëjta s’ e ka pranuar trajtimin e duhur […]

Shqipëri, 317 raste të reja dhe 6 viktima nga COVID-19


Gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri janë shënuar 317 raste të reja më COVID-19 në 3024 testime të kryera. Ministria e Shëndetësisë bëri me dije se 6 persona kanë humbur jetën për shkak të virusit. Gjatë 24 orëve të fundit sipas MSH, janë shëruar 529 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në […]

AstraZeneca ndal provat klinike të vaksinës tek fëmijët


Studiuesit e universitetit të Oksfordit kanë ndërprerë provat klinike me vaksinën e Oxford-AstraZenecas që përfshin fëmijë dhe adoleshentë ndërsa entet rregullatore britanike të barnave po kryejnë një rishikim mbi sigurinë e vaksinës. Agjencia Rregullatore e Barnave dhe Produkteve të Kujdesit Shëndetësor po shqyrton një lidhje të mundshme mes rasteve të vaksinës dhe mpiksjes së gjakut […]

I mituri sulmon fizikisht nënën e tij në Gjilan


Një grua ka raportuar në Polici një rast të dhunës në familje, pasi është sulmuar nga djali i saj. Sipas raportit të Policisë së Kosovës, ngjarja ka ndodhur të dielën rreth orës 12:00 në Gjilan. “Viktima femër kosovare ka raportuar se është sulmuar fizikisht nga i dyshuari (djali i saj) i mitur mashkull kosovar. Është […]

Mbretëria e Bashkuar ka injektuar më shumë se 5 milionë njerëz me dozat e dyta të vaksinës


Më shumë se pesë milionë njerëz në Mbretërinë e Bashkuar janë vaksinuar me dozat e dyta të vaksinës kundër coronavirusit. Sipas shifrave të qeverisë deri më datën 2 prill, numri i njerëzve që morën dozat e dyta ka tejkaluar shifrën prej 5.2 milionë, duke e çuar kështu numrin e përgjithshëm të imunizimeve në më shumë […]

COVID-i, shkaku i tretë kryesor i vdekjeve në SHBA për vitin 2020


Qendrat amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) njoftuan të mërkurën se COVID-19 ishte shkaku i tretë kryesor i vdekjeve në Shtetet e Bashkuara gjatë vitit 2020, duke rritur numrin e përgjithshëm të vdekjeve në vend me gati 16%, krahasuar me vitin e kaluar. Gjatë një konference për shtyp të ekipit të Shtëpisë së […]

Arrestohet mësimdhënësi në Gjilan, dyshohet se sulmoi fizikisht një nxënës


Një mësimdhënës është arrestuar nga Policia e Kosovës në Gjilan, pasi i njëjti dyshohet se ka sulmuar fizikisht një nxënës. Sipas raportit të PK-së, viktima ka pranuar trajtim mjekësor. Rasti ka ndodhur në udhën “Prishtina”, ndërsa pas i intervistimit nga prokurori mësimdhënësi është dërguar në mbajtje. “Rr. Prishtinës, Gjilan 30.03.2021, 13:10.  Është arrestuar i dyshuari […]

Vdekje e dyshimtë në Vushtrri


Një person është gjetur pa shenja jete në Vushtrri. Sipas raportit të policisë, viktima mashkull kosovar është gjetur pa shenja jete, në një paradhomë të banesës së tij. Me vendim të prokurorit, trupi i pa jetë i viktimës është dërguar në IML për obduksion.

​Shqipëri, 13 viktima dhe 472 raste të reja me COVID-19


Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit në Shqipëri janë kryer 2794 testime nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 472 qytetarë dhe 13 të tjerë kanë humbur betejën me sëmundjen e rrezikshme. Më së shumti raste të reja janë konfirmuar në Tiranë 140, pasura nga Shkodra dhe Fieri me […]

Vajza mban pa dijeni mbi dorë një nga kafshët më të rrezikshme, helmi i së cilës vret 26 njerëz


Një turiste në Bali ka realizuar një video me një krijesë deti të vogël, por pa e ditur që ishte një nga kafshët më të rrezikshme në botë. Kaylin Marie ndau videon e saj duke mbajtur një oktapod të vogël në dorë, ngjyrë kaf dhe me rrathë të errët. Pasi bëri foto e video me […]

Vdekja e ish-drejtorit të Shëndetësisë në Deçan, Policia jep hollësitë


Policia e Kosovës ka dhënë detaje rreth vdekjes së ish drejtorit të shëndetësisë në Komunën e Deçanit. Policia njofton se ish drejtori Mustafë Hasanaj është gjetur i shtrirë në oborrin e tij dhe i njëjti kishte një plagë në gjoks, ku dyshohet se ishte shkaktuar nga arma e zjarrit, ndërsa rasti ka ndodhur të enjten […]

Gjendet i plagosur dhe më pas ndërron jetë në spital, ish-drejtori i Shëndetësisë në Deçan


Mëngjesi i sotëm ka qenë i kobshëm për familjen Hasanaj në Strellc të Deçanit. Mustafë Hasanaj, ish-drejtor i Shëndetësisë në dy mandate në Komunën e Deçanit është gjetur i plagosur në mëngjesin e sotëm. Afërsisht një orë më pas, Hasanaj ka ndërruar jetë në spital. Rastin për Indeksonline e ka konfirmuar edhe Policia e Kosovës. […]

E dërgojnë në gjendje të rëndë shëndetësore, ndërron jetë një person në QKUK


Një person ka ndërruar jetë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës për shkak të gjendjes së rëndë shëndetësore. Në raportin e Policisë së Kosovës thuhet se ngjarja ka ndodhur të martën rreth orës 01:00, në Prishtinë. Sipas raportit, njësitet policore kanë dalë në vendin e ngjarjes, dhe janë duke hetuar rastin, ndërsa trupi i pajetë […]

Nëna me fëmijën e saj tetë vjeçar dërgohen në strehimore, shkak i kanosjes nga bashkëshorti


Policia e Kosovës ka njoftuar për një rast të dhunës në familje në Prishtinë. Sipas raportit të policisë thuhet se viktima femër kosovare për arsye të sigurisë dhe djalit të saj tetë vjeçar dërgohet në qendrën e strehimit të viktimave të dhunës ngase është kanosur nga i dyshuari mashkull kosovar bashkëshorti i saj. I dyshuari […]

Sulmohet fizikisht një person në Gjakovë


Dy persona janë arrestuar nga Policia e Kosovës pasi të njëjtit dyshohen se e kanë sulmuar fizikisht një person tjetër. Sipas raportit të policisë, ngjarja ka ndodhur dje rreth orës 01:30 në udhën “Ali Ibra” në Gjakovë. Siç thuhet në raport, viktima ka pranuar trajtim mjekësor. “Janë arrestuar dy të dyshuar meshkuj kosovarë, pasi që […]

Nëna rrah fëmijën në Podujevë, viktima dërgohet në QKUK


Policia e Kosovës ka njoftuar për një rast dhune në familje, ku dyshohet se një grua ka rrahur fëmijën e saj. Rasti ka ndodhur të mërkurën në Podujevë. “Raportohet se e dyshuara femër kosovare ka sulmuar fizikisht fëmijën e saj viktimën kosovar”, thuhet në njoftimin e Policisë së Kosovës. Viktima është dërguar në QKUK për […]

Shqipëri: 17 të vdekur nga COVID-19, 22-vjeç viktima me moshën më të re


Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale e Shqipërisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 3035 testime, nga të cilat kanë rezultuar me koronavirus 631 qytetarë, 17 persona të tjerë kanë humbur jetën dhe 714 janë shëruar. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 255 raste në Tiranë, […]

Covid 19, bilanci i pandemisë përgjatë një viti në Shqipëri


Në 9 Marsin e një viti më parë, kryeministri shqiptar Edi Rama thirri një mbledhje të jashtëzakonshme të Qeverisë për të njoftuar se “laboratori virologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, ka konfirmuar mesnatën e mbrëmshme dy raste me COVID 19”. Babë e bir, të cilët kishin vizituar Italinë në fundt të muajit shkurt dhe kishin […]

Vdekje e dyshimtë në Fushë Kosovë


Në komunën e Fushë Kosovës është raportuar për një vdekje të dyshimtë. Rasti ka ndodhur të martën rreth orës 12:30. “Raportohet se  viktima mashkull kosovar është gjetur pa shenja jete në shtëpinë e tij”, thuhet në raport. Me vendim të prokurorit, trupi i pa jetë i viktimës është dërguar në Institutin e Mjekësisë Ligjore për […]

Bie nga një lartësi, vdes punëtori në Prishtinë


Një person ka humbur jetën të hënën pasi është rrëzuatr nga lartësi gjatë kohës sa ishte duke punuar. Sipas raportit të Policisë së Kosovës, ngjarja ka ndodhur rreth orës 13:14 në lagjen Veternik të Prishtinës. Siç thuhet në raport, në vendin e dukurisë kanë dal njësitë përkatëse policore, ekipi i urgjencës nga të cilët është […]

Në një familje të Shqipërisë, vdesin nga COVID-19 prindërit dhe djali


Një tragjedi familjare ka ndodhur në një familje nga Rubiku, ku kanë ndërruar jetë prindërit dhe djali nga COVID-19. Siç raportojnë mediat në Shqipëri, për shkak të komplikacioneve nga COVID-19, kanë ndërruar jetë prindërit Hamit dhe Dushe Cara, si dhe djali i tyre i vetëm Arben Cara, 49 vjeç. Fillimisht ka humbur jetën kryefamiljari Hamit […]

Shtetet me më shumë njerëz me mbipeshë kanë më shumë viktima të Covid-19


Shtetet me përqindje më të madhe të popullsisë me mbipeshë, si Shtetet e Bashkuara dhe Britania e Madhe, kanë gjithashtu shkallën më të lartë të vdekjeve nga Covid-19, sipas një raporti, duke nxitur thirrje për qeveritë që ta luftojnë mbipeshën dhe t’u japin përparësi për vaksinim personave me mbipeshë. Rreth 2.2 milionë nga 2.5 milionë […]

Katër vdekje të dyshimta gjatë 24 orëve në Kosovë


Policia e Kosovës ka raportuar për katër vdekje të dyshimta që kanë ndodhur në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit. Tri raste raportohet të kenë ndodhur në rajonin e Prishtinës (2 në Prishtinë dhe 1 në Lipjan) dhe një rast tjetër në  minierën Cërnac, në Mitrovicën e Veriut. Detaje nga raporti i policisë: VDEKJE  E  […]

Merr flakë një veturë në autostradën Prishtinë-Prizren


Një kombi i sigurimeve është përfshirë nga zjarri në autostradën Prishtinë-Prizren, pranë komunës së Malishevës. Në disa foto që qarkullojnë në rrjetet shoqërore tregohet se ky kombi ka marrë flakë nga pjesa e përparme. akoma s’ dihet Vetëm po të ka viktima ose të lënduar. Burimi: Telegrafi

Hollivud, trëndafilat e kuq nderojnë viktimat nga COVID-i


Petal pas petali, mijëra trëndafila të kuq krijojnë një lumë. Është një vepër e artistit nga Los Anxhelos, Marcos Lutyens, për të nderuar qindra mijëra njerëz në Shtetet e Bashkuara që kanë pësuar vuajtje për shkak të koronavirusit. “… Ndjehet pikëllimi përreth nesh në të tërë Shtetet e Bashkuara dhe gjithashtu tek individët, ndoshta meqë […]

Italia ashpërson masat kundër COVID-19


Qeveria italiane të shtunën, më 27 shkurt, njoftoi se ka vendosur kufizime të reja në pesë nga 20 rajonet e vendit, në përpjekje për të frenuar përhapjen e coronavirusit. Ky vendim i autoriteteve italiane vjen në kohën kur shkencëtarët paralajmëruan se variantet e reja të COVID-19, që janë më ngjitës, janë duke u përhapur në […]

Punëtori dërgohet në gjendje të rëndë në QKUK pas lëndimit në punë, arrestohet pronari dhe mbikëqyrësi


Një punëtor është lënduar rëndë gjatë kohës sa po punonte në fshatin Bresje të Fushë Kosovës dhe është dërguar në QKUK. Sipas mjekut, gjendja shëndetësore e të lënduarit është e rëndë. Policia e Kosovës ka arrestuar pronarin dhe mbikëqyrësin e firmës. “Fsh. Bresje, Fushë Kosovë 26.02.2021 – 12:40. Viktima mashkull  kosovar ka kërkuar ndihmë mjekësore, pasi […]

Shqipëri, 21 viktima nga koronavirusi- numri më i lartë që nga fillimi i pandemisë


Gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri janë shënuar 986 raste të reja me COVID-19 nga 3,691 testime të kryera. Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri bëri me dije se 21 persona kanë ndërruar jetë për shkak të virusit, shifra ditore më e madhe që nga nisja e pandemisë. COVID-19 – Statistika (25 Shkurt 2021) Raste […]

Policia jep detaje për sulmin fizik ndaj Visar Duriqit


Gazetari Visar Duriqi ka marrë lëndime trupore pasi është sulmuar mbrëmë në mesnatë rreth orës 00:20  në rrugën “Hamdi Gjarqevci”, në Fushë Kosovë. Zëdhënësi i Policisë së Kosovës për rajonin e Prishtinës, Agron Borovci në një prononcim për Telegrafin ka thënë se policia ka dalë në vendin e ngjarjes dhe në bazë të informacioneve të […]

Shefi i restorantit në Gjakovë e rrah kuzhinieren dhe e akuzoi për vjedhje


Dje në Gjakovë një grua e cila punon si kuzhinere në një restorant, ka raportuar në Polici se është sulmuar fizikisht nga pronari i restorantit. Në raportin 24 orësh të policisë thuhet se arsyeja e sulmit është pasi pronari kishte akuzuar viktimën për vjedhje brenda restorantit. “Gjakovë 24.02.2021 – 09:15. Viktima kosovare (grua) ka raportuar se […]

15 viktima dhe mbi 1 mijë raste të reja me COVID-19 në Shqipëri


Ministria e Shëndetësisë së Shqipërisë ka bërë të ditur bilancin e 24 orëve të fundit me Covid-19 në Shqipëri. Sipas autoriteteve, në 3998 testime kanë rezultuar 1021 raste të reja dhe 15 humbje jete. Në 24 orët e fundit janë shëruar 1085 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 65,403 që nga fillimi […]

10 kuriozitete që ndoshta s’ i dini mbi makinat. Ka diçka dhe për Shqipërinë…


Megjithëse u bënë mbi dy shekuj që kur është shpikur makina e parë, sërish njerëzit s’ dinë shumë informacione rreth tyre. Ndër më surprizueset janë: 1) Semafori i parë i ka nisur në Angli më 1927. 2) Aksidenti i parë automobilistik ka ndodhur më 1769 dhe kjo makinë akoma rezervohet në po të njëjtin vend […]

Për një javë 27 viktima nga koronavirusi – Kosova akoma pa vaksina anti-Covid


Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK), ka regjistruar të shtunën 292 raste të reja me coronavirus, pas testimit të 2,833 mostrave në institucionet publike dhe ato private. Në 24 orët e fundit, ky Institut ka regjistruar tri viktima të diagnostikuar me sëmundjen COVID-19. Prej 13 marsit të vitit të kaluar, autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë […]

1.553 viktima nga COVID-19 në Kosovë


Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar në Kosovë 1.553 persona kanë ndërruar jetë që prej shfaqjes së COVID-19. Numri total i rasteve pozitive është 65.065 raste nga 274.160 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2. Po ashtu sipas raportit të fundit të IKShPK-së, janë shëruar 311 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të […]

Në Shqipëri po rritet numri i viktimave nga COVID 19


Në Shqipëri është duke rritur numri i të vdekurve nga COVID 19. Për 24 orë janë shënuar 18 viktima dhe 1075 të infektuar, ndërkohë që shkon në 1600 numri i jetëve të humbura nga Covid-19, 585 pacientë po kurohen në spitale Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe në spitalet rajonale po trajtohen 585 pacientë, […]

Mbi 110 milionë raste me COVID-19 në të gjithë botën


Që nga fillimi i pandemisë së COVID-19, 110.053.373 persona në botë janë diagnostikuar me infeksionin e coronavirusit ndërsa 84.871.611 pacientë janë shëruar. Në faqen e internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat në lidhje me pandeminë sipas të dhënave nga mëngjesi i së dielës, 2.430.153 persona kanë ndërruar jetë në të gjithë botën si pasojë […]

Bie dukshëm numri i rasteve ditore nga koronavirusi në ShBA


ShBA-ja regjistroi 52 mijë raste të reja të hënën dhe 985 viktima, bazuar në të dhënat e Universitetit Johns Hopkins. Sipas CNN, përcjell Telegrafi, deri më tani, kontinenti ka regjistruar 27.6 milionë raste si dhe 486 mijë viktima si pasojë e COVID-19. Numri i rasteve ditore si duket ka rënë dukshëm në SHBA kohëve të […]

Vdes një person në Gjakovë


Një person ishte dërguar në spitalin rajonal të Gjakovës, pa shenja jete vdekjen e të cilit e ka konstatuar mjeku. Sipas raportit të policisë, rasti ka ndodhur të hënën rreth orës 10:00, në Gjakovë. Siç thuhet në raport, në vendin e dukurisë kanë dalë njësitë policore, ndërsa trupi i pajetë i viktimës me urdhër të […]

6 mijë e 991 raste aktive me koronavirus në Kosovë


6 mijë e 991 persona janë akoma aktivë me koronavirus në Kosovë. Numri i rasteve aktive kohëve të fundit ka pësuar rritje, pas shtimit të infektimeve javëve të fundit. Gjatë ditës së sotme u shënuan 290 të infektuar dhe 336 të shëruar nga COVID-19. Po ashtu, gjatë ditës së sotme u shënuan edhe katër viktima, […]

Gjendet trupi i pajetë i një personi në Milloshevë, i njëjti u raportua i zhdukur ditë më parë


Një person, i cili u raportua i zhdukur ditë më parë, është gjetur pa shenja jete në Millosheve të Obiliqit. Rastin e kishte konfirmuar për Policinë e Kosovës një person, i cili e kishte parë trupin e pajetë të viktimës. Personi i vdekur është nga Vushtrria, njofton Policia e Kosovës. “Viktima është raportuar si person […]

Bie numri i rasteve ditore nga COVID-19 në ShBA


ShBA-ja regjistroi të premten 97 mijë raste të reja me coronavirus dhe 5,323 viktima, bazuar në të dhënat e Universitetit Johns Hopkins. Sipas CNN, përcjell Telegrafi, numri i së premtes përfshin më shumë se 2,400 viktima të pa raportuara nga Ohio. Departamenti i shëndetësisë së shtetit tha më 10 shkurt se rreth 4,000 viktima “mund […]

E dini pse simfonia 102 e Hajden u quajt “Mrekullia”


Në 1795 kompozitori Jozef Hajden po vinte në skenë premierën e simfonisë së tij të 102-të. Në një moment, të entuziazmuar nga pjesa, disa rreshta nga publiku u shtynë përpara për t’u afruar sa më pranë kompozitorit të famshëm. Pak çaste më vonë, pikërisht në vendet e lëna bosh nga ata që ishin shtyrë drejt […]

Produktet E Duhura Që Shpëtojnë Kockat – Këshillat Më të Mira


Disa çrregullime të shëndetit ndodhin në zonën kufitare midis sëmundjeve dhe dobësimit të përgjithshëm të organizmit. Osteoporoza, humbja e masës kockore që zakonisht ndodh pas moshës 40 vjeçare, është një shembull i mirë i këtij kufiri. Osteoporoza vjen si pasojë e zbrazjes natyrale të indit të kockave që ndodh me kalimin e moshës. Ky problem […]

Vetëvritet një grua në Skenderaj, kërceu nga kati i tretë


Policia e Kosovës ka njoftuar se në komunën e Skenderajt ka ndodhur një vetëvrasje, ku një grua ka kërcyer nga kati i tretë dhe, si pasojë e lëndimeve, ka humbur jetë. ngjarja ka ndodhur në fshatin Baks të Skenderajt, ditën e mërkurë rreth orës 12:30. “Raportohet se viktima femër kosovar e për shkaqe të panjohura […]

Reagon Oda e Mjekëve për sulmin ndaj mjekut në Istog


Oda e Mjekëve të Kosovës (OMK) ka reaguar ndaj sulmit ndaj mjekut në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Istog. me anë të një njoftimi për media, ata janë shprehur të zhgënjyer ndaj këtij sulmi, ku kanë theksuar se mjeku është bërë viktima e përhershme e sulmeve serike. “Oda e Mjekëve të Kosovës me shqetësim, […]

Mbi tre milionë njerëz të infektuar me koronavirus në Spanjë


Numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara me koronavirus në Spanjë – njërin nga vendet më të goditura në Evropë – ka arritur në tre milionë, tha të martën Ministria e Shëndetësisë. Sipas saj, në 24 orët e fundit janë regjistruar 16,402 raste të reja, të cilat e kanë çuar në 3,005,487 totalin. Gjatë së […]

Gjendet pa shenja jete punëtori i një shkolle në Partesh


Një person pa shenja jete është gjetur ditën e hënë në fshatin Budrigë e ulët të Parteshit. Në raportin 24-orësh të Policisë së Kosovës, thuhet se rasti ka ndodhur rreth orës 19:00. “Është raportuar se viktima mashkull kosovar në objektin e tualetit të shkollës fillore ishte gjete pa shenja jete. Viktima sipas informatave kishte qenë […]

Vdes një i burgosur në Spitalin e Pejës


Shërbimi Korrektues i Kosovës, ka bërë të ditur se sot rreth orës 09:50 në Spitalin Rajonal të Pejës, ka humbur jetën i burgosuri F.F viti i lindjes 1953. “Gjatë qëndrimit të tij në Qendrën Korrektuese Dubravë vazhdimisht ka qenë me probleme shëndetësore të sistemit kardiak dhe me aparat të mbajtjes së ritmit (peace maker), me […]

Shkon në mbi 462 mijë numri i të vdekurve nga COVID-19 në SHBA


Numri i personave të vdekur nga coronavirusi i ri (COVID-19) në SHBA është rritur në 462.022, prej të cilëve 4.138 kanë humbur jetën në 24 orët e fundit. SHBA vazhdon të mbetet vendi me numrin më të lartë të rasteve të konfirmuara dhe të viktimave. Të dhënat nga faqja e internetit “Worldometer” tregojnë se në […]

Vdes një person pas një aksidenti në Prishtinë


Një aksident ka ndodhur të mërkurën rreth orës 15:15 në Prishtinë, me c’rast ka humbur jetën një person. Policia e Kosovës, në raportin e saj, bën të ditur se pas aksidentit personi është dërguar në trajtim mjekësor, por, si pasojë e plagëve të rënda, s’ ka arritur të mbijetojë. “ Lidhur me rastin me datën […]

Një rast i dhunës seksuale në Suharekë, viktimë një 17-vjeçare


Një rast i dhunës seksuale është raportuar në Suharekë. Një vajzë 17-vjeçare ka raportuar në Policinë e Kosovës se është përdhunuar nga një person. Vajza në fjalë, së bashku më babanë, është paraqitur në stacionin policor në orën 6 të mëngjesit. Rastin për IndeksOnline e ka konfirmuar zëdhënësi i policisë për rajonin e Prizrenit, Shaban […]

Gjendet e mitura që ishte zhdukur 10 ditë më parë në Prizren


Është gjetur e mitura e cila ishte zhdukur 10 ditë më parë në Prizren. Nga Policia e Kosovës për rajonin e Prizrenit kanë bërë të ditur se e mitura në mbrëmjen e së dielës kishte kaluar në pikën kufitare “Kullë” ku edhe ka hasur në policinë e Malit të Zi. “Pas një punë të përbashkët […]

Polici i Kosovës dyshohet se bëri vetëvrasje, jepen detaje


Policia e Kosovës në raportin 24-orëhs ka bërë të ditur se zyrtari policor i cili dyshohet se bëri vetëvrasje mbrëmë në stacionin policor në Ranillug, ka qenë në detyrë. Në raport thuhet po ashtu se motivet e vetëvrasjes akoma s’ dihen, ndërsa trupi i të ndjerit është dërguar në Institutin e Mjekësisë Ligjore për obduksion. […]

Varianti i ri i koronavirusit: Regjistrohet viktima e parë në Maqedoninë e Veriut


Nga varianti i ri i virusit britanik është shënuar viktima e parë në Maqedoninë e Veriut pasi u konfirmua para ca ditësh, se ai ka depërtuar edhe brenda kufijve të shtetit fqinj, njofton Insajderi. atëherë, janë shtuar edhe dy raste të reja, duke bërë që për momentin në këtë vend të jenë tre raste me […]

Reagon i riu që u maltretua nga polici: Në video shihet vetëm fundi i rrahjes dyorëshe


Leotrim Rama, i riu i cili është sulmuar fizikisht nga një polic, videoja e të cilit u bë virale gjatë ditës së djeshme, ka reaguar në lidhje me këtë rast në një postim në rrjetin social, Facebook. Ai thotë se në videon e publikuar shihet vetëm fundi i rrahjes që zgjati hic më pak se […]

akoma shifra të larta të infektimeve me koronavirus në botë


Shtetet e Bashkuara të Amerikës po përballet me shifra të larta të infektimeve me Covid-19. Në 24 orët e fundit sipas Universitetit Johns Hopkins janë konfirmuar 164 mijë e 665 raste të reja me Covid-19. Po ashtu të larta mbeten dhe shifrat e viktimave, pasi në 24 orë janë regjistruar 3,782 viktima. Krahasuar me herët […]

Disa udhëzime se si të veproni kur gripi bëhet agresiv


Një studim i publikuar në revistën Clinical Virology, të cilit i referohet AgroWeb.org, ka zbuluar lidhjen mes motit dhe shpërndarjes së viruseve që shkaktojnë grip. Të dhënat tregojnë se gripi shpërthen kryesisht pas acarit të parë të dimrit. Sipas specialistëve, acari i parë i dimrit që shoqërohet me nivele të ulëta lagështie dhe temperatura të […]

KOMF reagon ndaj mediave për mënyrën e raportimit të zhdukjes së 15-vjecares nga Prizreni


Komisioni i Oranizatave joqeveritare për Mbrojtjen e Fëmijëve ka reaguar ndaj mediave për mënyrën e raportimit të këtyreve të fundit për zhdukjen e 15-vjecares N.N. nga Prizreni. Sipas tyre, kjo mënyrë e raportimit është në kundërshtim me parimet etike, legjislacionin në fuqi dhe, mbi të gjitha, cenon rëndë privatësinë e fëmijës në fjalë. “Mediat duhet […]

Shenjat dhe simptomat pas traumës së kokës


Në qoftë se dikush sapo ka pësuar një aksident dhe dyshoni se e ka dëmtuar kokën, qafën ose shtyllën kurrizore, është thelbësore që gjithmonë të telefononi menjëherë 911. Për sa kohë që viktima e lëndimit s’ rrezikon menjëherë nga dëmtimi i mëtejshëm, mos tentoni ta lëvizni  derisa mund t’i bëni dëmtime edhe më të mëdha. […]

Gjithcka rreth rastit të mbrëmshëm të vrasjes së Albert Krasniqit


Gjatë ditës së djeshme ka ndodhur një rast vrasjeje në familje, ku babai ka qëlluar me armë djalin e tij, pas një mosmarrëveshjeje që patën mes vete. Viktima A.K. ishte biznesmen i njohur dhe ishte menaxher disa prej këngëtarëve në estradën kosovare. Rastin për këtë vdekje e ka konfirmuar edhe Policia e Kosovës, ku, në […]

Periudha Kur Gripi Bëhet Agresiv- Çfarë duhet Të Bëni


Një studim i publikuar në revistën Clinical Virology, të cilit i referohet AgroWeb.org, ka zbuluar lidhjen mes motit dhe shpërndarjes së viruseve që shkaktojnë grip. Të dhënat tregojnë se gripi shpërthen kryesisht pas acarit të parë të dimrit. Sipas specialistëve, acari i parë i dimrit që shoqërohet me nivele të ulëta lagështie dhe temperatura të […]

Vdekje e dyshimtë në Skenderaj


Një person u raportua se është pa shenja jete në Qendrën Klinike të  Mjekësisë Familjare (QKMF), në Skenderaj. Sipas raportit të policisë, rasti ka ndodhur të premten rreth orës 09:00 në fshatin Qirez, Skenderaj. Siç thuhet në njoftim, njësitë relevante policore dhe njësitë e KEDS-it kanë dalë në vendin e dukurisë. “Raportohet se në QKMF […]

A do ta Zhdukë Vaksina Koronavirusin?


Vendet europiane ndodhen në një “çast kritik të pandemisë”, tha drejtori rajonal i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, teksa vijon shtimi i rasteve të reja dhe rreziku i përhapjes së formës së re të virusit. Varianti i ri, i cili është më shpejt i transmetueshëm, është zbuluar edhe në 22 shtete të tjera tha Dr. Hans […]

Merkel: Gjermania duhet ta marrë seriozisht variantin e ri të Covid-19


Në një konferencë për shtyp, kancelarja gjermane Angela Merkel ka bërë thirrje se gjermanët duhet ta marrin seriozisht përhapjen e variantit të ri të Covid-19. Ajo shtoi se mutacioni i ri është një kërcënim dhe kjo e bën më të vështirë menaxhimin e situatës pandemike në vend shkruan CNN, transmeton GazetaShneta. “Mutacioni i virusit është një kërcënim.” […]

“Dëshmia e Puçit”, Sokol Balla sjell librin për “21 Janarin”


Në 10-vjetorin e ngjarjeve të 21 janarit, ku u vranë 4 protestues para godinës së kryeministrisë nga oficerët e Gardës së Republikës, botohet libri i Sokol Ballës “Dëshmia e puçit”, botim i UET press. Gazetari i njohur sjell fakte të panjohura të një prej personave që u akuzua nga ish-kryeministri Sali Berisha si organizator i […]

20 vjeçarja nga Koliqi, thotë se u përdhunua nga 4 persona para 4 muajve/ Pasi mësoi se mbeti shtatëzënë njoftoi policinë…


Në raportin 24-orësh të Policisë së Kosovës është raportuar për një rast dhunimi në fshatin Koliq të Prishtinës. Viktima është një 20 vjeçe, e cila ka njoftuar policinë se para katër muajve është dhunuar nga 4 persona, ku dy nga ta ka thënë se edhe i njeh. Burime të IndeksOnlinet bëjnë me dije se ajo […]

Rastësitë e frikshme/ Presidentët e Amerikës dhe mallkimi i vitit zero


Në Uashington ekziston një histori e çuditshme për një mallkim shqetësues, i quajtur viti zero, i cili do të godiste presidentët e Shteteve të Bashkuara të zgjedhur në vitet që mbarojnë me numrin “zero”. Dhe Joe Biden u zgjodh në vitin 2020. Ai do të ulet në Shtëpinë e Bardhë në 20 janar 2021 me […]

Dhunohet seksualisht një grua në Gjilan


Një person është arrestuar pasi ka dhunuar seksualisht një grua në komunën e Gjilanit. Sipas raportit të Policisë së Kosovës, ngjarja ka ndodhur të hënën rreth orës 08:00 të mëngjesit. Siç thuhet në raport, viktima ka kryer ekzaminimet mjekësore, ndërsa i dyshuari pas intervistimit, me vendim të prokurorit është dërguar në mbajtje. “Është  arrestuar  i  […]

6 viktima dhe 586 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri


Gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri janë kryer 2.510 testime nga të cilat 586 persona kanë rezultuar pozitivë, ndërkohë janë regjistruar 6 raste vdekjeje pacientësh të moshës 54-88 vjeç. Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 277 pacientë, 21 në terapi intensive nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar. ndërsa nga ana tjetër […]

Theret një i mitur në afërsi të shkollës “Ismail Qemaili” në Prishtinë


Policia e Kosovës ka njoftuar për një incident me thikë në pranë të shkollës “Ismail Qemali”, në lagjen “Bregu i Diellit”, në Prishtinë. Sipas policisë një i mitur e ka therur me thikë një person tjetër që është dërguar për trajtim të menjëhershëm në QKUK. Rastin për Express e ka konfirmuar zëdhënësja e policisë, Flora […]

Babai nga Prizreni raporton në polici: Që 10 ditë vajza ka ikur nga shtëpia dhe s’ është kthyer më


Rastet e zhdukjeve vazhdojnë të jetë pjesë e raportimeve të përditshme të policisë së Kosovës. Në raportin 24-orësh të policisë një qytetar nga Prizreni ka raportuar që  vajza e tij ka 10 ditë që është larguar nga shtëpia, por që akoma s’ është kthyer. “Prizren 09.01.2021 – 11:00. Më 18.01.2021 ankuesi mashkull kosovar ka informuar se vajza e […]

Vdes një i mitur në Prizren, pas therjes me thikë


Një person i mitur ka humbur jetën si pasojë e plagëve të marra nga therja me thikë. Rasti ka ndodhur sot rreth orës 10:10 në udhën “Ylber Fanaj” në Prizren, ka njoftuar policia. “Me datën 18 janar 2021 rreth orës 10:10, ne udhën “Ylber Fanaj” në Prizren, pas një përleshje ndërmjet pese personave te mitur, […]

Mbi 12 milionë të vaksinuar kundër COVID-19 në ShBA


Numri i përgjithshëm i rasteve nga coronavirusi në Shtetet e Bashkuara të Amerikës u rrit në 23.7 milionë derisa 395 mijë persona kanë humbur jetën që nga shpërthimi i pandemisë. Bazuar në të dhënat zyrtare të Universitetit Johns Hopkins, SHBA regjistroi të shtunën 198 mijë raste dhe 3,286 viktima, transmeton Telegrafi. Më shumë se 31 […]

Trupi i pajetë i policit Fadil Syleviq dërgohet në IML për obduksion


Një pjesëtar i Policisë së Kosovës është gjetur pa shenja jete në mes të fshatit Zllatar dhe Matiçan. Sipas raportit të policisë, ngjarja ka ndodhur dje rreth orës 13:56. Siç thuhet në raport, në vendin e dukurisë kanë dalë njësitë relevante policore si dhe një ekipë e ndihmës së shpejtë e cila ka konstatuar se […]

Policia shqiptare jep detaje për aksidentin ku vdiqën katër kosovarë: Një fëmijë në gjendje të rëndë


Policia e Shqipërisë ka dhënë detaje për aksidentin e rëndë në udhën e Kombit ku humbën jetën katër kosovarë. Policia me anë të një njoftimi për media ka konfirmuar se viktima të këtij aksidenti janë prindërit  dhe dy fëmijët, shkruan lajmi.net. në atë kohë, fëmiu i tretë i moshës së mitur është në gjendje të […]

Aksident tragjik në udhën e Kombit në Shqipëri, dyshohet për katër viktima nga Kosova


Një aksident i rëndë ka ndodhur në Rubik të Shqipërisë mbrëmjen e sotme. Dyshohet se në këtë aksident kanë mbetur viktima 4 persona dhe një i plagosur. Mësohet se viktimat janë anëtarë të së njëjtës familje që po udhëtonin nga Kosova. Siç shihet në pamjet e siguruara nga Top Channel në këtë aksident janë përfshirë […]

Shqipëri, 660 raste të reja dhe 5 viktima nga COVID-19


Në 24 orët e fundit, 660 persona kanë rezultuar me koronavirus nga 3695 testime të kryera në terren, dhe 5 të tjerë kanë ndërruar jetë si pasojë e sëmundjes infektuese në Shqipëri. Më së shumti raste të reja sipas Ministrisë së Shëndetësisë, janë konfirmuar në Tiranë – 250, Vlorë 39, Kurbin 34, Durrës dhe Lushnje […]

Numri i të vdekurve nga COVID-19 në Itali arrin në mbi 80,000


Italia të mërkurën kaloi numrin prej 80,000 vdekjeve nga COVID-19 me 507 viktima në 24 orët e fundit, tha ministria e shëndetësisë. Sipas mediave vendase, bëhet fjalë për saktësisht 80,326 vdekje deri më tani. Siç bëhet e ditur më tej, ka pasur 15,774 raste të reja në 24 orët e fundit, nga testimi i 175,429 […]