ShBA, arreston doktorin që prodhoi dhe shiti virusin Korona në Kinë?

Shtetet e Bashkuara të Amerikës sapo kanë zbuluar personin i cili e bëri dhe e shiti virusin Corona në Kinë. Është ky doktor Charles Lieber, shef i Deparatamentit të Kimisë dhe Biologjisë në Universitetin e Harvardit, raportojnë mediet amerikane.

Njësitë Federale janë parë në mëngjesin e ditës së djeshme në shtëpinë e doktorit 60 vjecar Charles Lieber, i cili është arretuar teksa ishte në zyrën e tij në Universitetin e Harvardit,  raportojnë mediet amerikane.

Adrew Llelling, autoritet në Shtëpinë e Bardh, ka thënë para medieve se  aktakuza që e ngarkon doktorin Lieber, ka të bëjë me një kontratë që ai e ka nënshkruar në Universitetin kinez në Wuhan, e për të cilin është paguar 15 mijë dollarë në muaj plus shpenzimet e tjera shtesë.

Ai tutje thuhet se ka marrë më shumë se 1.5 milionë dollarë për hulumtimin e tij për laboratorin kinez. Të gjitha këto i ka kryer teksa po punonte në Harvard dhe merrte para të mëdha nga shteti amerikan, përkatësisht nga Departamenti i Mbrojtjes nga Instituti i Shëndetësisë. Po ashtu një natë më parë janë arrestuar edhe dy shtetas kinez.

Linku i lajmit:

https://www.facebook.com/Isabella991/posts/125686429068209

Related posts

Dr.Jeton Karpuzi : Masat agresive të cilat duhët të merren në mbrojtje ndaj SARS-Cov-2Nga: Dr.Jeton KARPUZI
Masat agresive të cilat duhët të ndërmerrën nga bashkërëndimi i veprimeve nga institucionet përgjegjëse Komunat , Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik, Ministria e Shëndetësisë dhe Qeveria ;
* Meqenëse Repubika e Kosovës nuk mund të ndërtojë spitale për qështje ditësh atëherë të shfrytezohën spitalet private me gjithë kapacitetet e tyre duke përfshi edhe gjithë personelin
* Qeveria të angazhojë të gjithë pjesëtarët e Policisë së Kosovës për të kufizuar çdo lëvizje të qytetarëve, duke ndëshkuar çdo individ i cili nuk e kushtëzon lëvizjën
* Të rekrutohën vullnetarë të cilët duhët të paisen me gjithë masat mbrojtëse duke hyrë në çdo apartament dhe shtëpi derë më derë për të matur temperaturën dhe për të marr të dhëna për pacientët e dyshuar e më pastaj për ti karantinuar
* Protokole të shpejta të testimit
* Karantina për së paku 14 ditë për të gjithë qytetaret e Republikës së Kosovës
* Të ndalohët lëvizja e automjeteve përveq një personi të autorizuar i cili lejohët me arsye të lë shtepinë për të furnizuar me ushqim.
* Komunat e prekura të vendosin masa bllokimit në lagje në mënyrë të mbrojtjës së hyrjeve dhe daljeve nga lagjja.
* Të ndalohën hyrje- daljet në qytet përveq me arsyjetimet familjare,furnizimeve me ushqime ose shëndetësore.
Pa Panik 
Kujdes të shtuar 
Dr. Jeton Karpuzi, MD.

Related posts

Dr.Çlirim Berisha: fokusohuni në luftimin e pandemisë e jo në luftimin e vendimeve të njëri-tjetrit

Shkruan: Dr.Çlirim Berisha

O te mjere, fokusohuni ne luftimin e pandemise e jo ne luftimin e vendimeve te njeri- tjetrit.
Inatet e juaja personale jane shume te parendesishme ne raport me jeten e qytetareve te vendit tone.
Kufizimi i levizjes se qytetareve eshte nje mase mjaft efektive ne parandalimin e perhapjes se virusit. Nuk po flasim per masa qe do te zgjasin me vite, jane masa te perkoheshme dhe si te tilla mjaft efektive. Nuk nevojitet qe ne kete kohe te gjithe te behen shkencetare, jane profilet e caktuara qe percaktojne masa te tilla. Ne cdo vend ka masa te tilla dhe jo vec, ka edhe vende qe shqiptojne denime per ata qe nuk i respektojne keto masa.
Eshte turp kjo qe ndodhe ne vendin tone.

Related posts

Deputetët Lekaj dhe Haxhiu kishin kontakt me infermierin e prekur nga Coronavirusi në Spitalin e Gjakovës

Mbrëmjen e djeshme u konfirmua se një infermier i Spitalit të Gjakovës është infektuar me koronavirus, pasi i njëjti kishte kontakt me një këngëtar të konfirmuar para disa ditësh.

Lajmin se është infektuar infermieri e ka konfirmuar edhe drejtori i Spitalit Hilmi Shala. “Po mund t’ju konfirmoj se një infermier i Spitalit të Gjakovës ka rezultuar pozitiv me koronavirus”, ka deklaruar Shala mbrëmë.

Gazeta ka mësuar se ky infermier ka qenë i pranishëm gjatë vizitës së dy deputetëve të AAK-së Pal Lekaj dhe Teuta Haxhiu, të hënën më 16 mars. Gazeta e ka të konfirmuar identitetin e infermierit nga burime zyrtare, por të njëjtin nuk do ta publikojë për të ruajtur privatësinë e tij.

Dy deputetët duket se janë në dijeni për këtë informacion, pasi të paktën njëri prej tyre, deputetja Haxhiu, ka thënë se e njeh infermierin e prekur nga koronavirusi por sipas saj gjatë vizitës kanë qenë të mbrojtur.

“Po e di kush është, por s’ka ndonjë rrezik sepse kemi qenë të mbrojtur dhe i kemi respektuar të gjitha rregullat gjatë vizitës”, ka deklaruar Haxhiu.

Ajo ka thënë se po qëndron në shtëpi pasi kështu po kërkohet, por nuk ka pranuar të deklarohet nëse do të vetizolohet pas këtij rasti. Haxhiu nuk ka folur as nëse do të shkoj në Kuvend nëse i kërkohet. “Nuk mund të flas për pjesën politike, folim vetëm për shëndetësi”, ka thënë Haxhiu.

Ndërkaq Lekaj nuk e ka hapur telefonin dhe nuk ka kthyer përgjigje as me SMS në pyetjet e gazetës./BotaSot.info

Related posts

Raka: Po futemi në dy javët vendimtare për jetët e më të dashurve tanë

Lul Raka
Mikrobiologu Dr.Lul Raka përmes një postimi në Twitter ka kërkuar nga qytetarët që të jenë shumë të disiplinuar, pasi tani por sipas tij po futemi në dy javët vendimtare për jetë e më të dashurve tanë përcjell Gazeta Shëndeti.
“Të dashur qytetarë të Kosovës. Po futemi në dy javët vendimtare për jetët e më të dashurve tanë. Pasi që nuk kemi as vaksinë e as ilaç kundër koronavirusit, arma e vetme na mbetet disiplina dhe kujdesi”, ka shkruar Raka.
Ai ka kërkuar nga qytetarët që të qëndrojnë në shtëpi.
“Fatin e përballjes e keni në duart tuaja, ju lutem të rrini në shtëpi”, ka shkruar Raka.

Related posts

Ja kur do të jetë gati vaksina antikoronavirus sipas industrisë farmaceutike

Vaksina

Kompanitë farmaceutike shumëkombëshe u zotuan sot të furnizojnë një vaksinë kundër Covid-19 kudo në botë brenda 12-18 muajve.
“Ne do të sigurohemi që vaksina, edhe nëse prodhohet diku tjetër në botë, të jetë e disponueshme për të gjithë ata që kanë nevojë, kudo në botë”, tha Paul Stoffels, zëvendëspresidenti i komitetit ekzekutiv të “Johnson & Johnson.
“Ky është një premtim që industria farmaceutike e ka marrë njëzëri”, shtoi ai, gjatë një videokonferencë të organizuar nga Federata Ndërkombëtare e Prodhuesve Farmaceutikë (IFPMA).

Related posts

Raporti i kinezëve: Koronavirusi është dinak, por shkatërrohet në 57 gradë

Kina dhe Koronavirusi

Mjekët kinezë kanë shpërndarë një raport të shkurtër prej 18 faqesh dërguar të gjitha vendeve mbi gjetjet kryesore që kanë arritur deri më datë 3 mars kundër koronavirusit të ri.

Raporti mban vulën e Komisionit Kombëtar të Shëndetit dhe të Administratës Shtetërore të Mjekësisë Tradicionale Kineze. Në të vihet re vështirësia që kanë hasur autoritetet kineze në identifikimin e rasteve të të infektuarve.
Mjekët kinezë këshillojnë disa forma për realizimin e testeve, që nga mostrat e urinës, feçes, djersës, gjaku dhe të pështymës. Më të sigurt përshkruajnë këtë të fundit.

Këshillohet gjithashtu që testet të kryhen sa më shpejt nga marrja e tamponit dhe në një rast negativ, këshillohet gjithashtu një test tjetër pas 24 orëve. Nëse edhe testi i dytë rezulton negativ, atëherë kinezët thonë se personi në fjalë përjashtohet nga mundësia që të jetë i prekur me Covid-19.
Autoritetet në Kinë e përshkruajnë një virus dinak, në gjendje që të qëndrojë në heshtje për një kohë të gjatë brenda një personi të infektuar dhe më pas të përhapet në të gjithë organizmin, në momentin e parë që gjen një pikë të dobët, duke shkaktuar pneumoni akute dhe probleme në organet e tjera të trupit.
Nga analiza laboratorike që i kanë kryer virusit, mjekët kinezë thonë se në temperaturën 57 gradë celcius, koronavirusi i ri shkatërrohet, ndërsa në temperaturat mbi 27 gradë vihet re një dobësim i tij.
Por, ky përfundim, theksohet në raport, duhet të merret si paraprak dhe jopërfundimtar, pasi në zona larg Wuhanit është vënë re një sjellje më rezistente ndaj temperaturave të larta të këtij virusi.
Mjekët kinezë thonë gjithashtu në raport se koronavirusi i ri ka një ngjashmëri deri në 85 për qind me virusin SARS, por ndryshe nga SARS ka një strukturë më të qëndrueshme, megjithëse më tepër komplekse sa i takon funksionimit

Related posts

Nëna e dy fëmijëve bëhet personi i parë në SHBA që merr vaksinën kundër koronavirusitStudiuesit në SHBA kanë nisur përdorimin eksperimental të një vaksinë kundër koronavirusit.
Vaksina është krijuar në kohë rekorde pas shpërthimit të virusit nga Kina derisa është përdorur në vullnetarë.
“Ne të gjithë ndihemi të pafuqishëm. Kjo është një mundësi e madhe për mua për të bërë diçka në këtë drejtim”, tha Jennifer Haller, 43 vjeçe nga Seattle, e cila mori vaksinën.
Ajo është nënë e dy adoleshentëve dhe ‘ata mendojnë që është gjë e mirë” që ajo u bë pjesë e studimit.
Vaksina do të testohet në 45 vullnetarë.
Dhjetëra ekipe të hulumtuesve në mbarë botën janë duke bërë të pamundurën që të prodhojnë vaksinën kundër COVID-19, që po vazhdon të përhapet me shpejtësi të madhe nëpër botë.

Related posts

Ministria e Shëndetësisë: Pacientët me koronavirus po infektojnë mjekët, ju lutemi tregoni të vërtetën!

Në deklaratën për shtyp ditën e sotme, nga ministria e arsimit, ku u njoftuan për 9 raste të reja me Covid-19, zv/ministrja e shëndetësisë, Mira Rakacolli, u bëri thirrje të gjithë qytetarëve të tregojnë të vërtetën për udhëtimet e tyre së fundmi. Kjo për shkak se 4 mjekë të infektua së fundmi, me koronavirus, janë infektuar nga një pacient që nuk ka treguar të vërteten që kishte ardhur nga zonat e prekura nga virusi.
“Në vijim të HETIMIT TË HOLLËSISHËM EPIDEMILOLOGJIK të filluar ditën e djeshme në spitalin “Shefqet Ndroqi”, kanë dalë pozitiv edhe 4 raste personel shëndetësor (një mjek dhe 3 infermierë) të cilët kanë qenë në kontakt me pacientin, i cili aktualisht po trajtohet në spitalin infektiv dhe që, më herët ka qenë i shtruar në spitalin “Shefqet Ndroqi”.
Siç ju kemi njoftuar, nga gjurmimi i kryer, ky pacient është vizituar në spital nga një i afërm që vinte nga Italia, dhe që NUK E KA DHËNË KËTË INFORMACION 
TEK STAFET MJEKËSORE.
Personeli është në gjendje të mirë shëndetësore, PA SIMPTOMA dhe i vetëkarantinuar.
Instituti i Shëndetit Publik po vazhdon pa u ndalur hetimi epidemiologjik dhe testimi i rasteve të dyshuara.
Nisur nga sa ju informuam, dua të përsëris edhe një herë thirrjen për qytetarët:
Telefononi në numrin 127!
Jepuni informacion të hollësishëm stafeve mjekësore!
Nëse mbani të fshehtë informacionin e lëvizjeve tuaja nga personeli shëndetësor, rrezikoni të infektoni personelin dhe të afërmit tuaj.
SOT ËSHTË DETYRIM që të mbrojmë personelin shëndetësor.
Ju lutem qytetarë: Shmangni vajtjet direkte në spitale.
Qëndroni në shtëpi!
Respektoni rregullat e reja!
Një thirrje sidomos për të moshuarit mbi 70 vjeç: Ju lutem mos dilni nga shtëpitë!”deklaroi zv/ministrja e shëndetësisë./L.F-dritare.net

Related posts

Mesazh nga një mjek italian

📍Mesazh nga një mjek italian🇮🇹💚🇦🇱

“Nuk më pëlqejnë selfiet.
Megjithatë, dje, unë bëra këtë foto. Pas 13 orësh në terapinë intensive, pasi hoqa të gjitha pajisjet mbrojtëse, bëra një selfie.
Unë nuk jam hero dhe nuk ndjehem si i tillë .
Unë jam një person normal, i cili e do punën e tij dhe që, tani më shumë se kurrë, është krenar dhe krenar që mund ta bëj këtë duke e dhënë të gjithë veten në vijën e parë, së bashku me njerëz të tjerë të mrekullueshëm (mjekë, infermierë, oss, teknikë, pastrues) .
Kjo është arsyeja pse mua nuk më interesojnë orët e shumtanë punë, shenjat mbi mua, dhimbjet e shpinës, lodhja, vaktet e pangrëna e e shumë më tepër.
E gjithë kjo do të kalojë.
Do të kalojë falë edhe juve, angazhimit dhe sakrificave tuaja.
Do të kalojë nëse jemi të bashkuar në një përpjekje të jashtëzakonshme të përbashkët.
Mos u dorëzo Kurrë. 💪🏼 “

– Nicola Sgarbi.

Related posts

Në Itali, mbi 2.000 punonjës mjekësorë me koronavirus

Mbi 2.000 punonjës mjekësorë, mjekë dhe infermiere, janë infektuar me koronavirus, ka bërë të ditur Carlo Palermo, përfaqësuesi i sindikatës më të madhe të shëndetësisë në Itali, raporton Ansa të hënën.


“Është një numër i frikshëm dhe kjo situatë na vë në vështirësi të mëtejshme”, ka thënë Palermo.

Italia, aktualisht është vatra kryesore e Covid-19. Raportohet për mbi 24 mijë persona të infektuar dhe mbi 1.800 të vdekur si pasojë e këtij virusi, të shpallur tashmë edhe pandemi.

Më shumë raste se Italia ka vetëm Kina, ku edhe shpërtheu ky virus, por në këtë vend aziatik situata ngadalë po kthehet nën kontroll.


Koha.net

Related posts

Lajm fantastik nga Londra: Zbulohet vaksina kundër koronavirusit, testohet suksesshëm te minjtëShkencëtarët besojnë se janë pranë zbulimit të vaksinës për covid-19.
Hulumtuesit në Imperial College London thonë se ata tashmë kanë rezultuar të suksesshëm me trajtimin te minjtë dhe në qershor mund të fillojë testimi te njerëzit.
Megjithatë do të duhej një vit që vaksina të hynte në përdorim te pacientët.
“Kam marrë rezultatet një muaj pas injektimit të vaksinës te minjtë dhe ajo vërtetë ka funksionuar “, tha, Paul McKay.
Ekipi aktualisht po punoon me shkencëtarët në Paris që të përcaktojë efektin e vaksinës tek majmunët.
3 persona janë konfirmuar të infektuar me koronavirus në Kosovë.
Ndërkohë në mbarë botën që nga nëntori i vitit të kaluar kur virusi u shfaq në Kinë janë infekstuar 153.531 persona, prej tyre 72. 587 janë shërnuar derisa kanë vdekur 5.789 të tjerë.

Related posts

Blerim Latifi: Budallologjia kosovare në kohën e coronavirusit

Shkruan: Blerim Latifi

Daut Demaku : Shpëtimi nga coronavirusi vjen nga hudra!
Nexhmedin Spahiu: Në ramazan zbulohet ilaçi kundër coronavirusit!
Fatmir Latifi: Shkaku i coronavirusit është mungesa e burkës te gratë!
Fatmir Muqolli: Kontakti me të vdekurit e famshëm na ndihmon kundër epidemive si coronavirusi!
Hetem Ramadani: Vaji i ullirit është ilaçi për coronavirusin!

Related posts

Blerim Latifi: Kjo është një betejë e shkencës së mjekësisë, krye e k’put!

Shkruan: Blerim Latifi

Kjo është një betejë e shkencës së mjekësisë, krye e k’put! Nuk është betejë e religjionit. Në historinë e gjatë të njerëzimit, religjioni asnjëherë nuk i’a ka dalë ta eleminoj ndonjë epidemi. Për një arsye të thjeshtë: shpjegimi religjioz i shkaqeve të epidemive është absolutisht i gabuar, e për pasojë edhe terapia religjioze e tyre. Ndërkaq, falltorët e spekulantët e tjerë që dalin me receta magjike për epideminë, nuk janë asgjë tjetër veçse hajna të vëmendjes së publikut të pushtuar nga paniku.

Related posts

Një 80 vjeçar që erdhi nga Italia dyshohet se është prekur nga coronavirusi, ekipi mjekësor i QKMF-së në Viti futet në karantinë

Një person i moshës 80 vjeç i ardhur nga Italia në qytetin e Vitisë po dyshohet të jetë prekur me coronavirus. 
Pas paraqitjes së tij në Qendrën e Mjekësisë Familjare në Viti me simptoma të dyshimta, është transportuar për në Gjilan.
Kështu ka bërë të ditur për Telegrafin, kryetari i Vitisë, Sokol Haliti.
“Pacienti ka ardhur mbrëmë nga Italia, është lajmëruar në QKMF në Viti dhe pasi ka pas simptoma të dyshimta e kanë dërguar në emergjencë në Gjilan. Analizat i janë bërë dhe rezultatet dalin në ora 15:00, dhe nëse rezulton pozitiv atëherë është diçka tjetër por para rezultateve nuk është mirë me përhapë panik”, ka thënë Haliti.
Ai ka shtuar se i gjithë personeli mjekësor që kanë qenë në konkat me ambientin ku ka qëndruar pacienti janë futur në karantinë.
“Ne i kemi marrë të gjitha masat dhe i kemi futur në karantinë gjithë ekipin mjekësor në emergjencë. Janë diku 6-7 persona të cilët kanë qenë prezent”, tha Haliti.
Haliti shtoi se nëse rezultatet dalin pozitive atëherë do të veprojnë sipas udhëzimeve. /Telegrafi/

Related posts

Apeli i infermieres në Itali: Qëndroni në shtëpi. Bëjeni për ne dhe për veten tuaj!

Shkrimi i Sara Colombo(Infermiere në Milano)
Me gishtat e ngritur për të formuar shkronjën ‘v’ që simbolizon fitoren(vittoria në it) dhe me buzëqeshjen në fytyrën me shenja të kuqe nga maska, infermierja Sara Colombo ka bërë një apel për qytetarët italianë.

‘Shenjat janë si pasojë e vuajtjes por edhe shërimit’.Kështu shkruan Sara në postimin e saj në Facebook ku apelon për përgjegjësi.
Kushdo duhet të respektojë rekomandimet e qeverisë duke qëndruar në shtëpi dhe të kuptojë që në këto momente, duhet të kujdesesh për të tjerët në vend që t’i përqafosh.
Ndërsa ende në fytyrën e saj duken shenjat e ‘betejës’, Sara bën thirrje për të gjithë:”Qëndroni në shtëpi njerëz, qëndroni në shtëpi”
Më tej ajo shkruan:”Bëjeni këtë për veten tuaj dhe për të dashurit tuaj.Bëjeni për të panjohurit dhe për më të dobëtit.Gjithashtu duhet ta bëni për ne dhe për të prekurit.Jeta ime dhe e profesionistëve të fushës janë katapultuar në një botë paralele që nga fillimi i javës.
Të vendosim një buzëqeshje nën maskat që kanë lënë brazda që arrijnë në shpirt.Asnjë hezitim në lidhje me misionin që duhet përmbushur.Ne duam t’i ndihmojmë ata që kanë nevojë për ne.Secili të bëjë pjesën e tij brenda dhe jashtë spitaleve.Na ndihmoni ta bëjmë”, shkruan Sara duke bërë një lutje të fundit që të ndiqen rekomandimet./huffingtonpost.it, perktheu me shkurtime Hapur.al

Related posts

Ndalni këta mashtrues! Tregtarë të pacipë që fitojnë edhe nga epidemitë!

Shkruan: Mentor Kikia

Ndalni këta mashtrues! Tregtarë të pacipë që fitojnë edhe nga epidemitë!

Po ndodh ajo është e pashmangshme, si në festa ashtu dhe në fatkeqësi. Ndërsa qeveria ka urdhëruar mbylljen e shkollave, restoranteve, teatrove, palestrave, lokaleve e mejhaneve të tjera, njerëzit janë dyndur të blejnë ushqime rezervë dhe ilaçe.

Një moment i artë ky për kategorinë më të pacipë të biznesit, për mashtruesit më të paskrupullt dhe shtresën më të ndyrë të shoqërisë. Në dyqane e marketë janë rritur menjëherë çmimet e artikujve.
Por kanë gjetur një mënyrë tinëzare për ta bërë. Për artikujt që janë më të kërkuar, në rafte, ose kanë hequr etiketat e çmimeve që blerësi të mos e dijë sa kushton, ose kanë lënë ato të vjetrat, ndërsa në kompjuterin e kasës i kanë ndryshuar. Dhe askush nuk mund të llogarisë, apo të mbajë mend se sa shënonte një artikull në raft e sa shënon në faturë, kur ka një karrocë plot me artikuj e në radhë plot njerëz.

Ju të tatimeve, ju të AKU-së, ju të policisë bashkiake, ju me uniforma gri apo bezhë, pra ju që nuk keni punë me virusin, ndiqni këta maskarenj, identifikojini dhe vërini kyçin përfundimisht çfarë do të jetë, dyqan lagjeje, market apo supermarket.
Njerëz, mos blini pa verifikuar më parë çmimet.
Nëse vëreni mashtrime, denoncojini publikisht, me emër, supermarketet që abuzojnë.

P.S: Jeni të lutur ta shpërndani këtë denoncim

Related posts

Studiuesja kineze në Fakultetin e Shkencave, tregon të vërtetën e trishtë për CoronavirusinDisa rreshta të shkruara nga një studiuese kineze për të treguar të vërtetën në lidhje me koronavirusin: Tani rrezikon arrestimin nga autoritetet:
Universiteti i Zanjanit bën me dije se Virusi Corona herët a vonë, pa dyshim, do të mbërrijë në shumë shtete dhe se shumë vende nuk kanë pajisje diagnostikuese komplete.
Luteni të përdorni sa më shumë vitaminë C në formë natyrale për të forcuar sistemin imunitar apo imunitetin.
Mos u shqetësoni, është një virus i thjeshtë për tu hequr qafe!
Fatkeqësisht, ndaj virusit ende nuk ka vaksina dhe trajtime specifike për shkak të mutacionit gjenetik që e bëri atë shumë të rrezikshëm.
Kjo sëmundje duket se është shkaktuar nga shkrirja e gjenit të një gjarpëri dhe të një lakuriqi nate dhe ka fituar aftësinë për të infektuar edhe gjitarët, përfshirë njerëzit.
Është e rëndësishme të mbani qetësinë dhe ta përcillni këtë mesazh.
Profesoresha Chen Horin, Drejtoreshë e Përgjithshme e Spitalit Ushtarak të Pekinit, tha se: “Fetat e limonit në një filxhan me ujë të nxehtë mund të shpëtojnë jetën tuaj”.
Limoni i nxehtë mund të vrasë përhapjen e këtij virusi në trupin tonë!
Priteni limonin në tre pjesë dhe vendoseni në një filxhan, pastaj mbusheni me ujë të nxehtë duke e kthyer atë në ujë alkali. Pirja e ujit të nxehtë me limon çdo ditë me siguri që do të ndihmojë kundër përhapjes së këtij virusi në trupin tuaj.
Limonët e nxehtë mund të kenë të njëjtin efekt të dobishëm si ilaçet që po përdoren kundër këtij virusi, pasi trajtimi me këtë ekstrakt e shkatërron virusin dhe njeriu shërohet nga ky grip. 
Përveç kësaj, acidet e tjera dhe sidomos acidi karboksilik në lëngun e limonit mund të rregullojnë edhe hipertensionin, të mbrojnë arteriet e ngushtuara, të rregullojnë qarkullimin e gjakut dhe të zvogëlojnë koagulimin e gjakut.
Profesoresha Chen Horin thotë se kushdo që e merr këtë mesazh të paktën është i garantuar të shpëtojë jetën e dikujt “Unë bëra punën time dhe shpresoj se mund të më ndihmoni gjithashtu që ta transmetoni këtë mesazh të thjeshtë “.
Ky mesazh është publikuar nga grupe universitare të Kinës./PARROTLLA.NET/

Related posts

Ministria e Shëndetësisë blen 8 euro e 50 centë një maskë kineze

Përballë përhapjes së coronavirusit (COVD-19), nga i cili janë prekur qytetarë në pothuajse të gjitha vendet e botës, përfshirë edhe ato të rajonit, autoritetet e Kosovës janë përkujdesur që të sigurojnë pajisje mbrojtëse për personelin shëndetësor.
Për këtë arsye, përmes platformës elektronike ”e-prokurimi”, Ministria e Shëndetësisë më 5 mars ka publikuar thirrjen për kontratë, me titull: “Furnizim Emergjent me pajisje dhe material shpenzues medicinal për mbrojtjen e personelit shëndetësor nga Corona-Virusit”.
Për blerjen e këtyre pajisjeve, Ministria e Shëndetësisë ka parashikuar kontratë në vlerë prej 96 mijë e 234 euro.
Mjetet për këtë furnizim Ministria i ka siguruar nga buxheti i Kosovës.
Ndërsa, për këtë aktivitet është përdorur procedura e negociuar – çmimi më i ulët.
Kjo kontratë i është dhënë kompanisë “MADE-KOS” dhe kap vlerën 94 mijë e 401 euro.
Ditë më parë, Ministria nënshkroi kontratën me operatorit e përzgjedhur ekonomik.

Çfarë pajisje Ministria blen me këtë kontratë?
Në bazë të kontratës së publikuar në platformën për prokurim elektronik do të blihen: 4 mijë copë maska me çmim prej 8 euro e 50 centë, të cilat u prodhuan në Kinë. Për blerjen e këtyre maskave do të shpenzohen në total 34 mijë euro; veshje dhe mbrojtëse për tërë trupin të madhësisë XXL, 4 mijë copë. Një e tillë kushton 7 euro dhe kosto e përgjithshme për to kap vlerën 28 mijë euro. Këto produkte janë me origjinë nga Turqia; 2 mijë mburoja për fytyrë në çmim prej 5 euro e 60 centë. Vlera e përgjithshme – 11 mijë e 200 euro. Përderisa në paramasë ku prodhuesi dhe vendi i origjinës figuron vetë si “Herenze”, me një kërkim në google.com merret vesh se këto pajisje prodhohen në Gjermani; doreza nitrile, pa talk, të madhësisë M dhe L, në sasi prej 94 mijë e 600 copë, me çmim për copë prej 6 centë apo në vlerë totale prej 5 mijë e 676 euro. Ato janë me origjinë nga Malajzia.
Gjithashtu, për personelin, Ministria blen dezinfektues për duar së bashku me dispenzer në sasi prej 2 mijë litra me çmim prej 6 euro për copë apo 12 mijë euro në vlerë të përgjithshme, produkt ky i cili prodhohet në Shqipëri.
Tutje thuhet se Ministria blen termometër infra të kuq për ballë, 150 copë, me çmim për copë prej 23.5 euro apo në total 3 mijë e 525 euro. Termometrat janë me origjinë nga Turqia.

Related posts

Foto sa 1000 fjalë/ Situata alarmante në Itali në një foto të vetme

Italia ndodhet në një alarm të vërtetë si pasojë e koronavirusit të ri. Gjendja kaotike u konfirmua dhe nga kryeministri italian Giusepe Conte, i cili në një konferencë për shtyp e shpalli të gjithë territorin e vendit të tij, zonë të kuqe, duke ndaluar si rrjedhojë të gjitha lëvizjet e brendshme.
Sakaq, një fotoja e një infermiereje e cila shtrihet e lodhur mbi një tavoline kompjuterike është duke bërë “xhiron e botës”. Gruaja duket se ka gjetur pak kohë në mes të “kaosit” për të rikuperuar disa energji dhe për t’u rikthyer më pas “në vijë të parë” në “luftën” kundër epidemisë vdekjeprurëse.
Mediat e huaja raportojnë se fotografia është bërë në spitalin e Kremoneses, spitalet e së cilës janë vendosur në dispozicion të pacientëve këto ditë tragjike. Ndërkohë kujtojmë që deri më tani në Itali 463 persona kanë humbur etën ndërsa rreth 7,985 persona janë konfirmuar të infektuar me virusin famëkeq.
Për sa i përket rajoneve më të prekura dhe që kanë regjistruar bilancin më të madh të viktimave dhe të infektuarve janë shpallur ai i Lombardisë (Një nga 20 rajonet e Italisë me kryeqendër të saj Milanon dhe Venetos (Një nga 20 rajonet e Italisë).
Top Channel

Related posts

Koronavirus, gati vaksina nga Izraeli

Vaksina e parë e koronavirusit mund të prodhohet nga një ekip shkencëtarësh izraelitë. Lajmi  u bë i ditur nga Ministri i Shkencës dhe Teknologjisë të Izraelit, Ofir Akunis.
Sipas raporteve nga Jerusalem Post, në rast se nuk do kishte ngjarje të papritura, vaksina kundër Covid-19 (për të cilën Shtetet e Bashkuara janë gjithashtu në veprim për të gjetur kurën) mund të ishte gati brenda tre javësh dhe në dispozicion vetëm në 90 ditë. Ministri Akunis falenderoi Migal (Institutin e Kërkimeve Galile) për këtë hap shumë të rëndësishëm përpara: “Unë jam i sigurt se do të ketë përparim të mëtejshëm të shpejtë që do të na lejojë të sigurojmë një përgjigje të nevojshme ndaj kërcënimit serioz global të paraqitur nga koronavirus“.
Drejtuesi i grupit të bioteknologjisë Migal sqaroi në terma shkencorë se “korniza shkencore për vaksinën bazohet në një vektor të ri të proteinave, i cili formon dhe sekreton një proteinë kimerike të tretshme që transporton antigjenin viral në indet e mukozës përmes endocitozës të vetë-aktivizuar, duke bërë që trupi të formojë antitrupa ndaj virusit ”.

Vaksina Covid-19
Pa hyrë në shumë detaje shkencore, siç theksoi agjensia AdnKronos, endocitoza është një proces qelizor në të cilin substancat futen në një qelizë duke e rrethuar materialin me membranën qelizore dhe duke formuar një vezikul që përmban materialin e tretur. Ekipi izraelit ka treguar se vaksinimi oral shkakton nivele të larta të antitrupave specifikë ani-Ibv. “Ne vendosëm të zgjedhim koronavirusin si modelin për sistemin tonë, pikërisht si provë e konceptit për teknologjinë tonë.”
“Ne jemi në mes të këtij procesi – shtoi Katz – dhe shpresojmë se brenda disa javësh do ta kemi vaksinën në duart tona. Po, në disa javë, nëse gjithçka ecën siç e kemi parashikuar, do të kishim një vaksinë për të parandaluar koronavirusin “. Kur të arrihet në fazën e lartpërmendur, me vaksinën gati, Migal do të ishte përgjegjës për zhvillimin e saj. Sidoqoftë, vaksina duhet të kalojë përmes një procesi të veçantë rregullator, gjykime klinike dhe prodhim në shkallë të gjerë.
“Duke pasur parasysh nevojën urgjente globale për një vaksinë të koronavirusit njerëzor, ne po bëjmë gjithçka që mundemi për të përshpejtuar zhvillimin”, u shpreh Drejtori Ekzekutiv  i Migal, David Zigdon. Ai shtoi se vaksina mund të “marrë miratimin e sigurisë brenda 90 ditëve”. 
Do të jetë një vaksinë orale dhe e arritshme për publikun e gjerë. Zidgon e përmbylli fjalimin e tij me një ogur të mirë për të ardhmen: “Tani për tani po diskutojmë me partnerë të mundshëm të cilët mund të ndihmojnë në shpejtimin e fazës së testimit njerëzor dhe përshpejtimin e përfundimit të zhvillimit dhe aktiviteteve rregullatore të produktit përfundimtar” .

Related posts

Koronavirusi vjen në Shqipëri! Konfirmohen dy raste, babë e bir erdhën nga Italia

Zyrtarisht, koronavirusi ka mbërritur në Shqipëri.
Lajmin e përcolli pas mesnatës Ministria e Shëndetësisë, e cila bën me dije se fjala është për dy shqiptarë, babë e bir, të cilët janë të prekur nga virusi i rrezikshëm.
Ata kanë udhëtuar nga Firenze e Italisë drejt Tiranës. Të dy kanë mbërritur në aeroportin e Rinasit.
Në njoftimin e Ministrisë i cila erdhi pas mesnatës, nuk vihen në dispozicion detaje mbi mënyrën sesi janë testuar për virusin babë e bir, apo kur janë zbuluar rastet në fjalë. Ministria mjaftohet të vërë në dukje se jemi përballë dy rasteve të para të mbërritura në Shqipëri, teksa të hënën rreth orës 09:00 qeveria ka vendosur për një mbledhje të jashtëzakonshme me fokus pikërisht koronavirusin.
“Gjendja e dy të prekurve babë e bir që kanë udhëtuar nga Firence në Tiranë është e stabilizuar dhe nuk paraqesin komplikacione.
Strukturat tona të urgjencës kombëtare dhe ISHP janë duke ndjekur protokollin klinik dhe epidemiologjik për të dy rastet.
MSHMS përsërit thirrjen për qytetarët që kanë udhëtuar nga vende të prekura dhe ndjejnë simptoma të ngjashme me gripin, të telefonojnë në nr.127, ku mjekët tanë do t’i përgjigjen çdo rasti.

MSHMS u bën thirrje qytetarëve të ruajnë qetësinë dhe të zbatojnë rigorozisht rregullat e higjenës, sipas njoftimeve që kemi bërë gjatë gjithë kësaj kohe.
Gjithashtu u bëjmë thirrje qytetarëve që t’u referohen vetëm burimeve zyrtare për marrjen e informacionit. MSHMS do të vazhdojë të ofrojë informacione të përditshme mbi situatën dhe masat e marra.
”-njofton Ministria e Shëndetësisë./Express

Related posts

113 të vdekur nga koronavirusi në Itali vetëm në 24 orët e fundit

Numri total i vdekjeve nga koronavirusi në Itali ka shkuar nga 133 në 366, ka thënë të dielën Agjencia për Mbrojtje Civile, deri më tani është rritja më e madhe ditore në fatalitete që kur virusi doli në pah muajin e kaluar.
Madje edhe shifrat e të infektuarve në vend u rritën për 25 për qind në 24 orët e fundit, duke shkuar në 7,375 në krahasim me 5,883 sa ishin dje, që është po ashtu rritje rekorde, raporton Reuters.
Kreu i agjencisë tha se, nga të infektuarit e parë, 622 janë rikuperuar tërësisht, në krahasim me 589 sa ishin një ditë më parë. rreth 650 persona janë nën kujdes intensiv në krahasim me 567 sa ishin një ditë më parë.

Related posts

Mjeku paralajmëron: Rreth 96 milion persona do infektohen me koronavirus, 500 mijë do vdesin


Një mjek ka këshilluar spitalet që të përgatiten për 96 milion persona të infektuar me koronavirus, dhe rreth 500 mijë vdekje të mundshme pas shpërthimit të madh të këtij virusi vdekjeprurës, transmeton Gazeta Metro.
Dokumentet, të marra nga Business Insider, vijnë nga një prezantim i organizuar nga Shoqata Amerikane e Spitalit. Dr James Laëler, një profesor në Qendrën Mjekësore të Universitetit të Nebraskës, ndau një seri skenaresh se cili nga to do ishte më i mundshmi.
Ai vlerësoi se 96 milion mund të infektohen dhe nga ata njerëz 480,000 mund të vdisnin nga koronavirusi bazuar në mënyrën se si virusi mund të përhapet. Dokumentet e dala nga prezantimi i tij treguan gjithashtu se eksperti parashikonte që virusi të godiste më së shumti popullatën e moshuar. Personat e moshës 80 vjeç e më shumë kanë një shans 14 përqind të vdekjes nëse kanë infeksion, vlerëson Dr Lawler. 
Ata të moshës 70 deri 79 dhe 60 deri 69 vjeç kanë një përqindje të vlerësuar të vdekshmërisë 8 përqind dhe 3.6 përqind nëse kontraktojnë virusin.
Kushtet mjekësore gjithashtu mund të ndikojnë në rrezikun e dikujt. Dr Laëler vlerëson se ata me sëmundje të zemrës do të kishin shanse më të mëdha të vdesin nga sëmundja. Për njerëzit pa ndonjë gjendje mjekësore para-ekzistuese, ekziston vetëm një në 100 mundësi që ata të mund të vdisnin.
Lawler raportoi vlerësimet e tij për të inkurajuar spitalet të përgatiten për numër të lartë në mënyrë që çdo strukturë të mund të kufizojë ata që vdesin. Reagimi ndaj koronavirusit është rritur ditët e fundit, derisa Trump nënshkroi paketën financiare të urgjencës për të luftuar përhapjen.
Shteti i New York njoftoi një gjendje të jashtëzakonshme pasi numri i përgjithshëm i rasteve u rrit në 76. Në total, SH.B.A ka përjetuar më shumë se 400 raste të koronavirusit. Në nivel global, numri i rasteve është rritur në më shumë se 105,000 me mbi 3.500 vdekje./gazetametro.net

Related posts

Mjekët italianë paralajmërojnë Evropën për ndikimin e koronavirusit

Mjekët italianë kanë paralajmëruar mjekët në të gjithë Evropën që të “përgatiten” për koronavirusin.
Letra, e parë nga The Independent, zbulon shkallën e ndikimit në spitalet italiane ku më shumë se 5,000 pacientë janë infektuar nga virusi dhe 233 njerëz kanë vdekur.
Në letrën, dërguar Shoqatës Evropiane të Mjekësisë së Kujdesit Intensiv, ekspertët e kujdesit kritik profesor Maurizio Cecconi, profesor Antonio Pesenti dhe profesor Giacomo Grasselli, nga Universiteti i Milano zbuloi se sa e vështirë kishte qenë për të trajtuar pacientët me coronavirus, transmeton Telegrafi.
Ata thanë: “Ne po shohim që një përqindje e lartë e rasteve pozitive pranohen në njësitë tona të kujdesit intensiv, në intervalin 10 për qind të të gjithë pacientëve pozitivë.
“Ne dëshirojmë të përcjellim një mesazh të fortë: Bëhuni gati”!
Ata thanë që spitalet italiane kishin parë “një numër shumë të lartë” pacientësh të kujdesit intensiv, të cilët u pranuan “pothuajse tërësisht” për dëmtime të rënda të mushkërive të shkaktuar nga virusi dhe kishin nevojë për ventilatorë për t’i ndihmuar ata të marrin frymë.
Ata thanë që spitalet në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar dhe Evropë duhej të përgatiteshin për një rritje të pranimeve.
Ata shtuan: “Rritni kapacitetin tuaj të përgjithshëm. Identifikoni spitalet e hershme që mund të menaxhojnë ngritjen fillestare në një mënyrë të sigurt”.

Related posts

Vitamina C e mposht koronavirusin? Mjekët kinezë, garë për testimin e efekteve

Vitamina C
Shumë prej nesh kur afron stina e ftohtë dhe virozat, nxitojnë të marrin një dozë shtesë të vitaminës C. 
Mjekët në Kinë po përpiqen tani të testojnë efektin e saj edhe tek koronavirusi. Bota shpenzon në vit gati 1 miliardë dollarë për suplemente të vitaminës C. Popullariteti i saj kur vjen fjala tek lufta kundër rrufës e gripit buron nga një teori të cilën e pati hedhur fillimisht në vitet 1970 shkencëtari fitues i cmimit Nobel, Linus Pauling. Ai ishte i bindur tek përfitimet e vitamines C, dhe vetë personalisht merrte 3 g në ditë, edhe pse një pjesë e mirë e kërkimit të tij më vonë u hodh poshtë. 
Sigurisht, kur bëhet fjalë për infeksione apo viruse si ai i gripit, pranohet që ajo është pjesë e rëndësishme e reagimit të imunitetit dhe tretet shpejt teksa ndihmon duke inkurajuar prodhimin e qelizave të bardha të gjakut që luftojnë sëmundjen. 
Megjithatë studime të shumta nuk kanë arritur ta mbështesin teorinë e Pauling-it për vitaminën C si një supplement parandalues dhe sipas një raporti të vitit 2017 nga Cochrane Collaboration, më e shumta që mund të shpresojmë nga marrja e një doze më të lartë se mesatarja e përditshme e 1000 mg vitaminë C, e redukton jetëgjatësinë e një rrufe me 8 përqind ose 0.4 ditë. 
Doza më të larta ndërkohë, mund ta shkurtojnë dhe më shumë sëmundjen; një hulumtim i Universitetit të Helsinki në vitin 2017 zbuloi se doza ditore nga 6g deri në 8g mund t`I tkurrë simptomat e ftohjes në masën 19%. Por ndonëse mund të ketë një ndikim në luftën ndaj semundjes, në verifikimet e përgjithshme vitamina C nuk u gjet të kishte efekt parandalues, pra nuk të ndihmon të mos sëmuresh. 
Pavarësisht kësaj, shkencëtarët në Wuhan po kryejnë teste mbi 120 pacientë për të parë nëse dozat e larta të kësaj vitamine mund të ndihmojnë në luftën kundër Covid 19.
Top Channel

Related posts

Koronavirusi/ Mungojnë mjekët në Itali, qeveria merr vendimin urgjent

Koronavirusi virusi kinez
Disa spitale në Lombardi, Itali, kanë shfaqur shqetësimin lidhur me mungesën e mjekëve, duke qenë se numri i të shtruarve është shumë i lartë përcjell Gazeta Shëndeti.
Për shkak të koronavirusit, Italia po kalon ditë të zymta pasi deri më tani 34 shtetas italianë kanë humbur jetën.
Ndërkohë së fundmi qeveria italiane ka marrë vendimin urgjent.
Ajo ka vendosur të thërrasë mjekët në pension për përballimin e situatës.

Related posts

Doktoresha kosovare e tregon ilaçin kundër Koronavirusit

Luljeta Hetemi

Dr.Luljeta Hetemi-Biokimiste, është shumë e njohur për qasjen e saj profesionale në fushën e biokimisë dhe në hulumtimet shkencore mbi Autizmin, përvojën si doktoreshë edhe jashtë vendit dhe standardet, protokollet e reja në fushën e biokimisë.
Dr.Hetemi, e vlerësuar nga bota akademike, shpesh ftohet edhe nëpër intervista e panele për të folur në lidhje me problematika të ndryshme shëndetësore, ku sjell pikëpamjet e saj mjaftë të vyera, shkruan “Kosovarja” përcjell Gazeta Shëndeti.
Doktoresha, ka thënë diçka mjaftë konkrete edhe rreth Koronavirusit, virusit të ri që po tmerron botën dhe nga ajo çfarë thuhet në media, duket sikur po kalon na pandemi.
Përmes postimit të mjekes ne “Facebook”, mësojmë se cili është kombinimi që na mbanë larg virusit tip i ri 19./Kosovarja/Gazeta Shëndeti

Related posts

Danimarka, Norvegjia dhe Estonia regjistrojnë rastet e para me koronavirus

Virusi kinez
Koronavirusi nuk ndalet, regjistrohen rastet e para në tri shtete të tjera
Është bërë e ditur se Danimarka, Norvegjia dhe Estonia janë vendet e fundit që njoftojnë rastet e tyre të para, përcjell albinfo.ch.
Thuhet se pacienti në Norvegji rezultoi pozitiv, pasi u kthye nga një prej zonave të prekura nga koronavirusi në Kinë, ndërkohë që në Estoni personi i infektuar është një shtetas i Iranit, i cili ndodhet në karantinë, transmeton Tch.
Aktualisht në Kinë janë regjistruar 32 viktima të tjerë, duke e shpënë në 2,747 numrin total të të vdekurve.
Në Korenë e Jugut janë 13 viktima, në Itali 12, në Japoni 3, në Iran 22, në Hong-Kong 2, në Francë 2 dhe në Filipine 1. /Albinfo.ch

Related posts

Situata në Itali, flet mjekja: Rastet kanë filluar të shërohen

Virusi korona në Itali
Koronavirusi ka infektuar më shumë se 80 mijë persona në të gjithë botën, teksa Organizata/">Organizata-boterore-e-shendetesise/">Organizata Botërore e Shëndetësisë ka shpallur emergjencën globale. Specialistë dhe shkencëtarë në të gjithë botën janë duke u përpjekur për të krijuar një vaksinë për këtë virus të rrezikshëm. Tashmë gjendja e alarmit po ndihet shumë edhe në Europë. Italia fqinje është vendi më i prekur nga koronavirusi.
Në një lidhje direkte për emisionin “Historia ime”, në Tv Klan ishte mjekja Rozeta Plumbini, e cila foli për situatën aktuale në Itali.
Mirela Milori: Nga cila zonë e Italisë jeni? Në çfarë qyteti jeni?
Rozeta Plumbini: Unë jetoj në Piemonte, në Asti.
Mirela Milori: Si është situata në Itali për koronavirusin? Si po e përjeton Italia?
Rozeta Plumbini: Ata të infektuar nga virusi korona në këtë moment janë shtrirë në rajone të ndryshme. Mban numrin më të madh Lombardia, më pas Veneto, Emilia Romania, Liguria, Piemonte, Lazio, Sicilia, Toscana. Në Piemonte ku jetoj unë ishin 3 raste deri mbrëmë, ndërsa në qytetin tim nuk kishte asnjë rast. Mbrëmë u hasën edhe rastete e para në qytetin e Astit, 4 raste pozitive që u vunë direkt në izolim. Në momentin që u përhap lajmi se në Itali erdhi virusi korona, ata që luajtën një rol shumë negativ ishin rrjetet sociale. U krijua shumë shpejt një psikozë masive, frike dhe terrori. Pacientët filuan të anulonin vizitat në spitale, por Ministria e Shëndetësisë në bashkëpunim me rajone të ndryshme dhe me pushtetin lokal, morën masa shumë të forta në mënyrë që të parandalohej përhapja e virusit në mënyrë masive. Duhet të themi që jeta normale është paralizuar pak, se janë mbyllur shkollat, janë ndaluar të gjitha aktivitetet artistike, kulturore, sportive, fetare, udhëtimet. Tani Italia është duke kaluar në atë fazën e dytë, ku njerëzit janë duke parë që rastet që ishin të infektuara janë duke u shëruar. Edhe janë duke u ndërgjegjësuar mbi vërtetësinë e studimeve që janë bërë më parë në Kinë dhe që kanë vazhduar edhe në Itali. Ky lloj virusi ka një mortalitet jo shumë të lartë, rreth 5 përqind, kap më shumë moshat e vjetra, njerëzit me imunitet shumë të ulët për shkak të sëmundjeve të ndryshme dhe më pak fëmijët. Shihet se është pak më shumë se gripi i zakonshëm.
Mirela Milori: Në Itali si është perceptimi?
Rozeta Plumbini: Jeta është paralizuar pak, por ajo frika e fillimit ka filluar të bjerë se shihet se rastet kanë filluar të shërohen. Unë duhet të them se puna ime si mjeke e familjes deri tani nuk ka të bëjë me anën shëndetësore, por i mbaj afër pacientët që të ruajnë qetësinë, për të mos kaluar në alarm.
Burimi: TvKlan

Related posts

Dr.Artan Koni: COVID19…gjendja është serioze, por s’ka vend për panik

Artan Koni

Shkruan: Dr.Artan Koni

Bota eshte pushtuar nga frika e coronavirusit, nje semundje relativisht e lehte e cila ngjan me gripin. Arsyeja pse shume shtete po alarmohen dhe po marrin masa ekstreme eshte sepse ky eshte nje virus i ri, nje virus me te cilin askush nuk ka psur kontakt me pare…rrjedhimisht, askush nuk ka imunitet ndaj kesaj semundjeje. Eshte e vertete qe ky virus ka vdekshmeri te ulet, biles shumica e njerezve te cilet e marrin virusin, e kalojne me simptoma te lehta. Eshte pikerisht kjo arsyeja pse ky virus po perhapet me shpejtesi ne te gjithe boten. Ajo shumice njerezish te cilet e kalojne lehte, eshte veshtire te evidentohen…sepse nuk mund t’i besh analiza gjithe popullesise…duke qene veshtire evidentimi, keta njerez me virus por pa shqetesime te renda, vijne verdalle neper qytet duke perhapur semundjen tek te tjeret. Dmth, duke qene semundje e lehte, perhapet me shpejt, rrjedhimisht, perhapet me shume te ajo shtrese e popullesise e cila ka imunitet te dobet…ajo shtrese e cila ka vdekshmeri te larte nga ky virus.

Bazuar ne keto arsye, shume vende te botes kane zbatuar modelin e karantines, nje metode efikase per zvogelimin e perhapjes se semundjes ne nje zone te caktuar. Karantina nuk deshirohet nga asnje qeveri, normalisht. Karantina do te thote renie te ekonomise, kolaps ne shoqeri, pezullim i disa sherbimeve te caktuara…Nuk eshte e lehte te marresh masa te cilat do demtojne ekonomine e nje shteti, por une mendoj se jeta e njeriut vlen me shume se cdo humbje ekonomike. Me te vertete do humbasim disa leke, do privohemi nga disa sherbime…por do kemi parandaluar vdekjen e shume njerezve.

Vijme te rasti i Shqiperise sone…me kete shpejtesi perhapjeje globale, eshte ceshtje ditesh ardhja e virusit ne Shqiperi…ne mos ka ardhur qe tani qe flasim. Ardhja e virusit nuk do te thote qe do kemi te semure qe diten e pare, sepse virusi ka nje periudhe inkubacioni mesatarisht 7-10 dite (periudha e inkubacionit eshte koha nga marrja e virusit deri ne shfaqjen e simptomave). Keshtu qe llogjikisht, duhet te monitorohen me kujdes njerezit te cilet vijne nga zona ku jane konfirmuar tashme rastet me coronavirus. Ne kete aspekt, monitorimi i personave te cilet vijne nga jashte duhet te behet ne menyre strikte, jo thjesht duke i matur temperaturen ne balle atyre qe zbresin nga trageti psh. Duhen pergatitur zona te caktuara karantine, zona te cilat duhet te behen publike, Njerezit duhet ta dine ku do shkojne dhe si do procedohet me ta ne keto zona karantine. Duhet krijuar nje staf i caktuar personeli mjekesor, punonjesish sociale dhe punonjes te rendit te cilet duhet edhe te trajnohen per kete detyre te re…dhe me e rendesishmja, te bashkerendojne detyrat me njeri-tjetrin.

Per rastet qe do shfaqen ne Shqiperi me coronavirus (dhe te jeni te sigurte qe do shfaqen), qeveria duhet te jete sa me transparente, duke informuar popullesine dita dites per masat e marra. Qeveria nuk duhet ta shohe transparencen ndaj publikut si nje rrezik per perhapje paniku. Perkundrazi, terri informativ mendoj se krijon me shume panik. Kjo eshte edhe arsyeja qe vendet e zhvilluara i raportojne menjehere rastet me kete semundje.

Stafi mjekesor ne spital eshte grupimi me i rrezikuar ndaj ketij virusi, keshtu qe duhet te shtohen masat e sigurise ne te gjitha spitalet e vendit. Maskat nuk vlejne per popullaten ne pergjithesi, por personeli mjekesor e ka te domosdoshme perdorimin e maskes. Personat te cilet shfaqin simptomat e ketij virusi, normalisht duhet te shkojne ne nje pike te percaktuar nga shteti per tu ekzaminuar, jo te shkojne ne polikliniken e pare ose spitalin e pare qe ju del perpara…sepse keshtu perhapet akoma me shpejt semundja. Prandaj eshte shume e rendesishme qe qeveria te ngreje pika kontrolli neper rrethe te ndryshme, pika te cilt te perdoren per te seleksionuar rastet qe realisht kane kete virus dhe nuk kane nje grip te thjeshte psh.

Kjo ishte per sa i perket masave qe duhen marre nga nje qeveri e pergjegjshme, ka edhe disa masa qe duhen marre nga secili prej nesh:

-lani shpesh duart
-mos vini doren kur te teshtini, mund te ngrini brrylin ose mund te perdorni nje facolete, te cilen duhte ta perdorni vetem 1 here.
-evitoni ambjentet e mbipopulluara. Eshte e veshtire t’i thuash nje punonjesi i cili sapo ka dale i lodhur nga puna “mos hip ne autobuz”, por keto jane masa te nevojshme per parandalimin e perhapjes.
-evitoni udhetimet ne qytete te tjera.
-nese jeni personel mjekesor, perdorni maska.
-mbani nje distance rreth 2-3 metra me njerezit e tjere, sepse kjo konsiderohet nje distance e sigurte ndaj perhapjes se virusit.

Si perfundim dua t’ju kujtoj se kemi rreth 650 mije te moshuar ne Shqiperi, e cila eshte mosha me e rrezikuar nga ky virus… nuk jane te botes, jane nenat e baballaret tane. Masat qe duhen marre jane te veshtira e te kushtueshme…por jeta e njeriut eshte gjeja me e shtrenjte ne kete bote.

Mos harroni qe paniku dhe ankthi e dobeson sistemin tone imunitar, sistem i cili eshte mbrojtja me e mire qe kemi ndaj ketij virusi. Prandaj mos beni panik…por gjithashtu mos e konsideroni kete situate me pak serioze sec eshte realisht !!

Related posts

Kompania izraelite BATM Advanced prodhon setin mjekësor diagnostikues të koronavirusit

Virusi Korona Coronavirusi

Një set mjekësor diagnostikues, i shpejtë dhe i saktë për koronavirusin e ri, i njohur gjithashtu si COVID-19, u zhvillua nga kompania izraelite BATM Advanced. Kompleti është testuar nga laboratorë të shumtë dhe spitale që tani kanë verifikuar aftësinë e tij për të diagnostikuar COVID-19.

Kompleti është testuar nga laboratorë të shumtë dhe spitale që tani kanë verifikuar aftësinë e tij për të diagnostikuar COVID-19.

Kompleti mbështet të gjitha rekomandimet e Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe tashmë ka marrë interes nga klientët në disa vende.

“Ne besojmë se strategjia që kemi miratuar në ndarjen tonë Bio-Mjekësore po provon saktësisht, veçanërisht në dritën e epidemisë aktuale COVID-19. Tani jemi në gjendje të sigurojmë shpejt komplete diagnostikuese për çdo patogjen të ri që ndodh”, – thotë Dr. Zvi Marom, Drejtori i Përgjithshëm i BATM.

Related posts

400 të infektuar me koronavirus në Itali, shpallet gjendja e emergjencës

Italia dhe Koronavirusi
Rritet numri i personave të prekur nga koronavirusi në Itali. Sipas autoriteteve shëndetësore, numërohen 400 pacientë të infektuar me virusin e rrezikshëm. 
Sipas mediave italiane, një grua shtatzënë e prekur nga koronavirusi, ka sjellë në jetë fëmijën e saj pa probleme. Nga analizat ka rezultuar se foshnja nuk është e infektuar.
Në Itali ka shkuar në 12 numri i personave që kanë humbur jetën si pasojë e koronavirusit. Viktima e fundit është një burrë 70-vjeçar nga Emilia-Romagna. 
Ndërkohë, Senati italian ka miratuar dekretin për shpalljen e gjendjes së emergjencës në vend për shkak të koronavirusit. Dekreti u miratua me 462 vota pro dhe 2 kundër. 
Dekreti i gjendjes së emergjencës ndalon organizimin e aktiviteteve të ndryshme në vende publike apo private, pezullimin e mësimit, mbylljen e vendeve turistike të tilla si muzeumet etj. /tvklan.al

Related posts

Qytetarët kanë filluar të ndjejnë panikun për Coronavirusin, s’ka maska mbrojtëse

QKMF Prishtinë
Prej disa ditësh, qytetarët kanë vërshuar nëpër farmaci e markete për të blerë maska dhe desinfektantë. Për këtë çështje qytetarët po e konsiderojnë shqetësuese gjendjen aktuale pas dyshimeve për Coronavirusi.
Asllan Zjasha nga Prishtina thotë se përhapja e këtij virusi po rrezikon gjithë botën dhe po ashtu edhe Kosovën, andaj kërkon përkujdesje më të madhe të pastërtisë.
“Unë personalisht nuk kam frikë. Coronavirusi paraqitet rrezik në botë. Pastërtia duhet të jetë në nivel të duhur”.
Sipas Gani Musliut, nuk përjashtohet mundësia e ardhjes së këtij virusi vdekjeprurës edhe në Kosovë.
Thotë se ende nuk ka siguruar maska, por e konsideron të rëndësishme ruajtjen e shëndetit.
“Nuk kam frikë nga coronavirusi dhe as maska nuk kam marrë. Duhet ta mbajmë pastërtinë në nivel, me ruajt shëndeti. Nuk përjashtohet mundësia me ardh edhe në Kosovë. Po sigurisht këtu nuk është një gjendje alarmante, tek ne ka pasur raste të dyshimta por rezultatet kanë dalë negative”.
Sipas Rrahman Rrahmanit nuk duhet të frekuentojmë vendet publike, në mënyrë që të evitojnë infektimin e mundshëm me këtë virus.
“Ende nuk jemi të rrezikuar por duhet të jemi të kujdesshëm dhe të përgatitemi. Duhet të ruhemi të mos dalim në vende publike. vetëm duhet të kemi kujdes”.
Edhe Haki Barileva po mendon se Coronavirusi do të mbërrijë edhe në Kosovë. Për këtë ai kërkon angazhim institucional.
“Italia është shumë afër mundet brenda ditës mu përhapë shumë. Ne nuk jemi të përgatitur sa duhet. Kur Italia nuk mundi të përgatitej na edhe më pak. Mundet edhe tek ne me ardh shumë shpejt në Kosovë dhe mund të përhapet shumë shpejt sepse ne nuk dimë të ruhemi. Në Kinë është bllokuar vendi edhe pse ata janë shumë të përgatitur ndërsa ne shumë pak”, thotë ai.
Hajrie Zhegrova, kërkon nga Ministria e Shëndetësisë të jenë të organizuar që të ndërmarrin masat e duhura kundër këtij virusi.
“Varet prej ministrisë së shëndetësisë sa janë të organizuar, që popullata të moshuarit mund të preken më shumë. Por duhet të jemi të mobilizuar. Prej virusit është shumë vështirë të ruhemi. Kam marrë maska dhe disa antibiotikë”, thotë ajo.
Ekonomia Online ka vizituar disa barnatore në kryeqytet ku në asnjërën prej tyre nuk ka gjetur maska apo pasa tjera mbrojtëse. Farmacistja Lauresha Juniku, prapa kamere thotë se  edhe pse ka mungesë të maskave, kërkesat janë të shumta nga qytetarët.
“Maska nuk ka, kërkesat janë të shumta.  Janë çdo depo maskat, por për momentin janë harxhuar”, thotë ajo.
Dje, por edhe sot në QKUK janë trajtuar disa raste të dyshimta me Coronavirus. Por që nuk kanë rezultuar me këtë virus.  /Insajderi.com

Related posts

Vdes kryekirurgu si pasojë e virusit, mediat: mjekët që vdesin konsiderohen martirë

Vdes

 

 
Kryekirurgu i qendrës spitalore Wuchang në Wuhan, Liu Zhiming ndërroi jetë si pasojë e koronavirusit.

Liu ishte një ndër neurokirurgët më të mirë dhe më të vjetër në profesion në qytetin e Wuhan, epiqendra e epidemisë.

Vdekja e tij ka shkaktuar reagime dhe kritika ndaj qeverisë për
mungesën kushteve dhe të mbrojtjes së stafeve mjekësore të cilët janë të
ekspozuar ndaj virusit.

Shumë prej mjekëve punojnë me orare të zgjatura dhe po bëjnë të pamundurën për të mbajtur nën kontroll situatën.

Mediat shtetërore rrtuan këtë të martë se të gjithë mjekët dhe
infermierët që po janë në kontakt me virusin dhe që vdesin prej tij, do
të quhen martirë.

Related posts

Koronavirusi, mesazhi kuptimplotë nga një infermiere italiane

Koronavirusi Italiaa
Mesazhi i një infermiereje italiane po bën xhiron e rrjeteve sociale, pas përhapjes së koronavirusit në shtetin fqinj.
Ky mesazh kuptimplotë është përkthyer nga Noa.al dhe shpërndarë nga Sindikata e Infermierëve të Shqipërisë transmeton Gazeta Shëndeti.
“Frikë të shkoni në supermarket? Të merrni turnin apo autobusin? Të shkoni në teatër, kinema apo restorant? Është normale. Po ne infermierët, mund të kemi frikë?
Jo për të shkuar në këto vende, jo. Por për të qenë në punë. Çdo ditë. Po, sepse sot e gjithë Italia është e terrorizuar nga koronavirusi. Kurse ne jemi gjithmonë kështu. Me meningjitin, tuberkulozin, HIV, HCV, H1N1… Me gjakun, urinën, të vjellat, vuajtjen.
Jemi aty gjithmonë, çdo ditë, të hënën, të martën… të shtunën dhe të dielën. Por edhe natën ndërsa ju flini rehat. Jemi dhe për festa. Lemë burrat, gratë, fëmijët, prindërit.
Ndonjëherë fshijmë lotët e më të vegjëlve, që duan të rrimë me ta dhe shkojmë se detyra na thërret. Edhe ne kemi dëshirë të festojmë. Të jemi të dielën në shtëpi me gjithë familjen. Edhe ne kemi frikë. Por nuk mundemi. Sepse detyra për ne është në plan të parë, gjithnjë pranë atyre që kanë nevojë. Dua t’iu bëj vetëm një pyetje: Sa prej jush do ta bënit tani punën që bëjmë ne? Sa prej jush do ta bënin me këtë rrogë që marrim ne? Pak besoj.
Ndaj përpiquni të paktën të keni respekt më të madh për të gjithë ne, infermierë, mjekë dhe çdo pjesëtar të stafeve mjekësore kudo jemi.
Do t’ju jemi vërtetë mirënjohës!” /a.y/noa.al

Related posts

Kirurgu i famshëm dhe inovator: Koronarovirusi shumë shpejtë do të vij në Kosovë

Virusi Korona Koronavirusi


Kirurgu i famshëm dhe inovator i Qendrës Klinike dhe Universitare të Kosovës Arbër Morina, gjatë ditës së sotme ka folur rreth përhapjes së virusit kinez koronarovirus ose COVID-19 i cili është përhapur thuajse në të gjithë botën. Në Kosovë ende nuk është vërtetuar as edhe një rast me virusin kinez. Mirëpo sipas mjekëve kosovarë është e pamundur që të parandalohet ardhja e këtij virusi në Kosovë.
Kështu po paralajmëron kirurgu kosovar me famë mbarëkombëtare , Arbër Morina. Megjithëkëtë, ai thotë se qytetarët nuk duhet të ndjehen në panik.
“Është e sigurt që herët a vonë do vij në KOSOVË.  Nuk duhet bërë panik është një sëmundje që meriton vlerësim serioz , dhe luftë të fortë parandaluese, por duke qenë një  vend i hapur e komunikues, ardhja e tij në vendet fqinje, është çështje kohe edhe tek ne. Është shumë kontagioz( ngjitës) dhe shumë i vështirë për tu parandaluar ,shumica e eksperteve mbarë botëror janë të mendimit që të gjitha metodat e aplikuara deri tani kanë dështuar në prevenimin e përhapjes së tij në të gjithë botën”, ka deklaruar Kirurgu Morina.
Tutje ai njetë si Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka dhënë disa këshilla mjekësore se si ë parandalohet përhapja e tij.
 Metodat e njohura për parandalimin e tij janë ;
-larja e shpeshte e duarve
-maska fasciale nese jeni i sëmurë ose jeni në kontakt me të sëmure
-evitimi i ambienteve publike
Simptomat janë të njëjta me një viroze respiratore: -temperaturë, kollë ,sekrecione, teshtima, dhimbje të muskujve, dobësi trupore.
Nuk ka trajtim specifik.
Mortaliteti fatmirësisht pak me larte se gripi i zakonshëm, më te rriskuarit moshat e vjetra dhe me semundje shoqëruese por nuk kursen as te rinjtë. Mosha pediatrike me rezistencë ndaj infeksionit.

Related posts

Shkon në katër numri i viktimave nga koronavirusi

Shënohet viktima e katërt në Itali për koronavirus: ai është një 84 vjeçar i shtruar në spital në Bergamo përcjell Gazeta Shëndeti.
Pothuajse në të gjithë Italinë veriore ndalesa për shkollat fillon sot. Duomo dhe Scala në Milano janë gjithashtu të mbyllura.
Viktima e tretë ishte në Lombardi. Por me vdekjen e 84-vjeçarit, viktimat totale në Itali rriten në katër.


Related posts

Iran – Rritet në 5 numri i viktimave nga koronavirusi

Irani Koronavirusi

Numri i viktimave nga koronavirusi i tipit të ri (Сovid-19) në Iran
arriti në pesë persona, tha të shtunën Kianush Jahanpur, përgjegjës për
marrëdhëniet me Publikun në Ministrinë e Shëndetësisë së Iranit.

Sipas
tij, në vend janë konfirmuar edhe 10 raste të reja me Covid-19 [8 raste
janë rrtuar në provincën Kum dhe 2 në kryeqytetin Teheran] duke e çuar
kështu në 28 numrin total të personave të infektuar në vend nga kjo
sëmundje e rrezikshme.

Numri i vdekjeve nga tipi i ri i koronavirusit (Сovid-19) në të gjithë botën është rritur në 2.361, nga të cilat 2.347 në Kinë, kurse numri i të infektuarve i ka tejkaluar 77.000.
Për herë të parë, koronavirusi i ri i emërtuar më vonë si “Covid-19” u zbulua në qytetin Wuhan të provincës Hubei në Kinë më 12 dhjetor 2019, dhe u përhap në qytete dhe vende të tjera për një periudhë të shkurtër kohe.

Dhe kjo bëri që Organizata/">Organizata-boterore-e-shendetesise/">Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSh) të shpallë “gjendjen e jashtëzakonshme”.

Virusi
vdekjeprurës që po përhapet në të gjithë Azinë transmetohet nga një
person në tjetrin përmes ajrit. Simptomat e sëmundjes janë: ethe të
forta, dhimbje të fytit, kollë, gulçim dhe diarre.

Related posts

Alarmohet Italia, 45 persona të prekur nga koronavirusi që nga mëngjesi

Italia Koronavirusi

Të prekurit nga koronavirusi në Itali kanë pësuar një rritje të frikshme gjatë kësaj të shtune. Siç raportojnë me mediat italiane deri më tani numri i të prekurve nga virusi vdekjeprurës ka shkuar në 45, ku 36 raste janë në Lombardi ndërsa 9 të tjerë janë regjistruar në Veneto.

Deri më tani në shtetin fqinj janë shënuar dy viktima një në Veneto ndërsa viktima tjetër vdiq këtë mëngjes në Lobardi. Ndërkohë Italia ka marrë masa të rrepta për sa u përket kontrolleve në të gjitha pikat kufitare dhe doganore për të parandaluar përhapjen në masë të këtij virusi.

Numri i viktimave të shënuar në të gjithë botën përllogaritet në 2360, ndërsa të infektuar janë 77.662 të tjerë. Ndërkohë Drejtori i Organizatës Botërore të Shëndetit, Tedros Adhanom, shkroi në Twitter se në 80% të rasteve infeksioni me Coronavirus është i butë, në 20% kritik; ndërsa në 2% të rasteve të raportuara, “virusi është fatal”.

Related posts

Korona-virusi vrastar e rrit në masë të jashtëzakonshme vlerën e Bitcoinit

Bitcoin

Bitcoini është kthyer fuqishëm në vlerë duke arritur tashmë mbi shifrën 10 mijë dollarë, me investuesit që po kërkojnë një strehë të sigurt mes frikës për pasoja të rënda ekonomike të koronavirusit. 
Të dielën, bitcoini u rrit në mbi 10 mijë dollarë për herë të parë që nga shtatori dhe gjatë ditës së sotme mbërriti në 10 mijë e 335 dollarë.
Kjo shënjon një kthesë domethënëse për fatin e kësaj kripto-valute që e kishte pasur një krizë të thellë prej 3 mijë e 196 dollarësh në dhjetorin e 2018-s, shkruan The Guardian, përkthen Periskopi.
Bitcoini me të tjera kripto-valuta ka përdorur arin si një aset më të sigurt në kohëra të pasigurive ekonomike dhe politike.
Ndërsa koronavirusi, që është emëruar zyrtarisht Covid-19, konsiderohet një faktor i rëndësishëm në rritjen e saj, shtytësi kryesor mendohet të jetë eventi përgjysmues i bitcoinit që pritet të mbahet në muajin maj.
Kjo do të bëj që një numër bitcoinësh të qasshëm të ashtu quajtur “gërmues” do të priten përgjysmë. /Periskopi

Related posts

OBSH: Covid-19, më i rrezikshëm se terrorizmi

OBSH

Vendet duhet ta marrin më seriozisht sesa aktet terroriste epideminë aktuale të Covid-19, tha sot kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus.

“Një virus është më i fuqishëm në krijimin e trazirave politike, sociale dhe ekonomike se çdo sulm terrorist”, deklaroi ai një konferencë për shtyp.
Sipas Ghebreyesus, për të parandaluar që epidemia të kthehet në një pandemi, qeveritë duhet t’i ndihmojnë tani vendet më të varfra, në mënyrë që sistemet e tyre shëndetësore të bëhen të afta të frenojnë virusin.
Tedros vuri në dukje se 99% e rasteve kanë ndodhur brenda Kinës dhe vetëm dy viktima janë raportuar jashtë vendit.
Megjithatë, ai theksoi se ishte shqetësues fakti që në Francë dhe Britaninë e Madhe ishin shfaqur transmetime nga personi në person, edhe pse pa histori udhëtimi në Kinë.
Komentet e Tedros u bënë në nisjen e një konference shkencore dyditore, që po zhvillohet sot në Gjenevë, për të shpejtuar zhvillimin e ilaçeve dhe vaksinave për koronavirusin e ri, shkruan ATSH, përcjell albinfo.ch.

Related posts

Koronavirusi, rritet në 909 numri i viktimave

 

 

Numri i viktimave nga Epidemia e krononavirusit të ri në Kinë është
rritur në 909, kurse numri i të infektuarve ka shkuar në 40 mijë e 171,
ka njoftuar Komisioni Kombëtar i Shëndetit (NHC) në Kinë.

 

Vazhdon të përhapet epidemia e
koronavurisit të ri që u shfaq në dhjetor në Kinë dhe që tani përmendet
me një emër të ri në mbarë vendin, “pneumonia e koronavirusit të ri” (NCP).
Komisioni Kombëtar i Shëndetit (NHC)
në Kinë njofton se numri i personave që kanë gjetur vdekjen nga ky
virus është rritur në 909, njëri në Hongkong, ndërsa numri i të
infektuarve ka arritur në 40 mijë e 171, nga të cilët rreth 6 mijë e 500
janë në gjendje të rëndë.
Me
vdekjen e 97 njerëzve të tjerë në të gjithë vendin për shkak të
epidemisë NCP është shënuar edhe niveli më i lartë i vdekjeve brenda 24
orëve, ndërkohë që janë konstatuar edhe 3 mijë e 62 raste të reja me
koronavirus.
Numri i të
diagnostikuarve me virus në territoret jashtë Kinës kontinentale është
rritur në 36 në Rajonin e Posaçëm Administrativ të Hongkongut (HKSAR) dhe në 10 në Rajonin e Posaçëm Administrativ të Makaos (MSAR).
Epidemia
e re NCP brenda një kohe të shkurtër, 1 muaj, ka shkaktuar pothuajse aq
viktima sa virusi SARS kishte shkaktuar për rreth 1 vit.
Sipas të dhënave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) nga epidemia e SARS-it, e cila ishte shfaqur në vitet 2002-2003, kishin humbur jetën 774 persona, shumica e tyre në Kinë.
Koronavirusi i tipit të ri u konstatua për herë të parë më datë 12 dhjetor 2019 në qytetin Wuhan të provincës Hubei dhe brenda një kohe të shkurtër u përhap në qytet dhe në vende të tjera të botës. Pas kësaj OBSH shpalli “gjendjen e jashtëzakonshme”.

 

Related posts

Kinë – Rritet në 812 numri i viktimave nga koronavirusi

 

 

Numri i viktimave nga koronavirusi i ri (2019-nCoV) në Kinë është
rritur në 812, kurse numri i prekurve ka shkuar në 37 mijë e 198.

Komisioni Kombëtar i Shëndetit (NHC)
në Kinë bëri me dije të dielën se është rritur në 812 numri i viktimave
nga përhapja me shpejtësi e epidemisë në fjalë, e cila tashmë ka një
emër të ri: pneumonia e koronavirusit të ri (NCP).

Sipas
NHC-së, numri i personave të infektuar ka arritur në 37 mijë e 198, nga
të cilët 6 mijë e 188 në gjendje të rëndë; numri i të dyshuarve si të
prekur nga virusi është 28 mijë e 942; kurse numri i personave që mbahen
në karantinë pasi kanë kontaktuar me njerëz të infektuar, ka shkuar në
188 mijë e 183.

Koronavirusi i tipit të ri u konstatua për herë të parë më datë 12 dhjetor 2019 në qytetin Wuhan të provincës Hubei.

Related posts

Ministri Dr.Arben Vitia konfirmon rastin e dyshimt me Koronavirus

Në konferencën e jashtëzakonëshme për media Ministri i Shëndetësisë Arben Vitia a konfirmuar dyshimet se një pacient është I infektuar me virusin Korona.
Ai ka thënë se pacientja nga Britania është dyshuar mirëpo rezultatet pritet të dalin në ora 12 të mbrëmjes.
“Fjala qshtë për një shtetase të huaj që ka qenë në një qendër skijimi me pesë persona të tjerë që dyshohet se kanë pasur virusin”, tha Vitija.
“U sigurova nga ekipet se i kanë marr masat. Në ora 23:00 apo 24:00 do të presim mostrat, dhe sipas të gjitha gjasave do të jenë pozitive. Nuk ka vend për panikë. Shpresojmë që nuk do të jetë Coronavirus”, tha ai.
Ai shtoi se deri në mesnatë do të dalin rezultatet e analizave dhe do të mësohet nëse po shënihet rasti i parë apo jo.

Related posts

Kishte paralajmëruar të bëhej kujdes, mjeku nga Kina infektohet edhe vetë me koronavirus

Më 30 dhjetor të vitit të shkuar, Li Wenliang do të lëshonte një “bombë” të vërtetë në një grup chati, të aplikacionit “WeChat”. Ai shkroi se shtatë pacientë ishin diagnostikuar me një sëmundje të ngjashme me virusin SARS.
Wenliang sqaroi se, sipas testeve që kishte vërejtur, bëhej fjalë për koronavirusin – familje e madhe e viruseve, ku përfshihet edhe virusi SARS.
Në vitin 2003, qindra persona kishin vdekur nga virusi SARSA.
“Unë vetëm doja nga kolegët që të tregoheshin të kujdesshëm”, tha ai.
Mjeku 34-vjeçar nga qyteti Wuhan, që është epiqendra e virusit të ri, u kishte thënë miqve që t’i paralajmërojnë të afërmit e tyre në mënyrë private. Megjithatë, pas disa orëve, mesazhet e tij ishin publikuar dhe shpërndarë gjerësisht.
“Kur i pashë mesazhet duke qarkulluar në internet, kuptova se kishin dalë nga kontrolli dhe ndoshta do të ndëshkohesha”, tha mjeku Li.
Ashtu ndodhi!  Disa orë pas publikimit të mesazheve, mjeku u akuzua nga policia lokale për përhapje të informacioneve të rreme, shkruan “CNN”.
Nga një sektor i kujdesit intensiv në spital, ai i tha rrjetit CNN se të shtunën ka marrë lajmin se është i infektuar me koronavirus.


Related posts

Mjekët italianë kanë arritur të izolojnë koronavirusin.

Ministri italian i Shëndetësisë Roberto Sperenza deklaroi se virusi u izolua në Romë. Speranza u shpreh se zbulimi u bë në funksion të vaksinës.
“Rezultatat janë vendosur në dispozicion për shkencëtarët. Coronavirus u izolua nga mjekët e spitalit Spallanzani.”, tha ministri.
Në spitalin italian u trajtuan 23 persona me coronavirus. Pas trajtimit, rezultati i testit për pacientët doli negativ.

Related posts

Koronavirusi, 259 viktima/ Mjekët: Virusi mund të pësojë mutacion dhe të përhapet

Koronavirusi mund të pësojë mutacione e të bëhet edhe më vdekjeprurës ndërsa vazhdon të përhapet, thonë ekspertë të virologjisë. 
Paralajmërimi i tyre pasi numri i vdekjeve nga shpërthimi epikdemik mbërriti në 259  dhe ai i përgjithshëm i rasteve të prekura mbërriti në  12 mijë.
Autoritetet në Kinë dhe gjetkë aktualisht po punojnë shumë për të frenuar përhapjen e virusit. Ndër grupet që po tentojnë krijimin e një vaksine në kohë rekord është dhe Laboratori Australian i Shëndetit të Kafshëve në Organizata/">Organizata Kërkimore Shkencore dhe Industriale e Commonëealth (CSIRO), agjensia qeveritare australiane përgjegjëse për kërkimin shkencor.
Duke folur për një gazetë australiane, Profesori Trevor Drew, i cili është drejtor i laboratorit, tha se shpërthimi duhet të konsiderohet si një “re” e patogjenëve shumë të ngjashëm më shumë sesa një  virus, të cilën një popullsi me densitet të lartë si ajo e Kinës mund ta lejojë fare mirë që të evoluojë.
Shtetet e Bashkuara shpallën emergjencën e shëndetit publik dhe vendosën ti ndalojnë hyrjen çdo qytetari të huaj qe e ka vizituar kinën gjatë dy javëve të fundit. Amerikanët që po evakuohen nga province e Hubeit, do të qëndrojnë dy javë në karantinë, një masë e ngjashme kjo me atë të marrë për shtetasit britanikë.
Spanja, India dhe Filipinet konfirmuan gjithashtu rastet e tyre të para, duke iu bashkuar një liste një rritje vendesh që përfshin mes te tjerash Australinë, Kanadanë, Finlandën, Gjermaninë, Hong Kongun, Japoninë, Nepalin, Singaporin, Korenë e Jugut, Emiratet e Bashkuara Arabe.
Sipas një raporti të BBC, infeksioni është i vështirë për tu diktuar dhe ndaluar sepse vlerësohet se vetëm një në pesë raste do të rezultojë në “simptoma të rënda” që do të thotë se njerëzit mund ta përhapin infeksionin pa pasur simptoma ose pa e ditur se janë të infektuar.
Simptomat e një të ftohti apo gripi dhe koronavirusit janë të njëjta, por faktorët e rrezikut janë në se lidhen me vizitë në provincën Hubei të Kinës ose të kenë patur kontakte të ngushta me ata që kanë qenë atje.

Related posts

Australia ua ndalon hyrjen të huajve që kanë qenë në Kinë


Kryeministri i Australisë, Scott Morrison, njoftoi se vendi i tij do t’ua ndalojë hyrjen të gjithë të huajve që vijnë nga Kina për shkak të rritjes së rrezikut nga epidemia e koronovirusit.
Shefi i qeverisë australiane tha se Australia do t’i rrisë në shkallën më të lartë paralajmërimet këshilluese për udhëtimet drejt Kinës, duke këshilluar që ky shtet të mos vizitohet fare.
Në vendimin për ndalimin e hyrjes përfshihen të gjithë personat që kanë qenë në Kinë nga data 1 shkurt. Më parë, hyrja në Australi ishte e ndaluar vetëm për personat që kanë qenë në provincën Hubei.
Nga ky vendim janë të përjashtuar shtetasit australianë që kthehen nga Kina, por edhe nga ta do të kërkohet që të qëndrojnë të izoluar për 14 ditë pas hyrjes në Australi, shkruan “Reuters”.
Autoritetet australiane deri më tash i kanë identifikuar dhjetë persona të infektuar me koronavirus, por asnjëri prej rasteve nuk ka përfunduar në mënyrë fatale.
Vendimi i Australisë erdhi vetëm disa orë pas masave të ngjashme edhe nga Shtetet e Bashkuara.

Related posts

Mjeku infektolog Valbon Krasniqi tregon më shumë rreth Koronavirusit


Mjeku infektolog në QKUK Valbon Krasniqi në intervistën e javës në “Gazeta Blic” ka folur më gjerësisht rreth virusit të rrezikshëm që është përpahur në Kinë i quajtur ndryshe Koronavirusi.Krasniqi ka shpjeguar më gjerësisht se çfarë është ky virus dhe rrugët se si ai transmetohet tek njerzit.“Ky virus është një lloj i ri i familjes së Koronavirusëve.
Koronavirusët janë një familje e madhe e këtyre virusëve, nihen 6 grupe të mëdha të këtyre virusëve dhe që qarkullojnë në natyrë. Kryesisht jetojnë dhe infektojnë shtazët apo shpendët por aksidentalisht mund të vijnë edhe tek transmetimi i tyre tek njeriu.
Për këtë virusin e ri që është përhapur tanimë në Kinë dihet që i përket kësaj familjes së Koronavirusëve dhe tani për tani autoritetet shëndetësore botërore e kanë emërtuar si virus i ri i Koronavirusëve 2019 Kina. Njerzimi dhe bota shkencore është përballur edhe më herët me familje të këtyre virusëve. Pra Koronavirusët në përgjithësi nihen si virusë zoonotik çka do të thotë që kanë mundësi të transmetohen nga kafshët tek njerzit” .
Ai na tregon më tej se si u zbulua dhe u identifikua ky virus.“Më 31 dhjetor të vitit të kalur autoritet kineze diagnostifikuan një person me pneumoni te ranë dhe shkatarët e së cilës nuk arritën ti gjenin derisa me 7 Janar izoluan këtë virus nga ai person.
Më vonë edhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës izoloi këtë virus nga një person i infektuar dhe më pas u vërejt se është i ngjashëm me këtë virusin në Kinë. Nga gjenomi i përbërjes së virusit u vërejt se ky virus ka ngjashmëri të gjenomit diku deri 70% me vurusin e sarsit dhe kjo na bën të shpresojmë se do të gjenden ilaqe të shpejta dhe virusi ndoshta nuk do të perhapet shumë. Sa i përket burimit të këtij virusi në fillim u tha se ishin gjarpërinjt apo lakuriqët e natës por tani për tani ende nuk ka të dhëna të sigurta se cili ka qenë burimi kryesor dhe prej cilës kafshë është përcjell” tha doktor Valbon Krasniq për Gazeta Blic.

Related posts

Mjekët amerikanë po e trajtojnë pacientin me virusin Corona përmes një roboti

Mjekët amerikanë janë duke marrë masa paraprake shtesë ndërsa po i monitorojnë dhe trajtojnë pacientët me virusin Corona, që u shfaq në Kinë muajin e kaluar.
Për të parandaluar përhapjen e virusit korona brenda dhe përtej spitalit, stafi në Qendrën Mjekësore Rajonale Providence në Everett, Washington është duke u mbështetur në një robot që mund të masë organet vitale të pacientit dhe të veprojë si një platformë për video-konferencë, sipas CNN.
Roboti është diçka më shumë se një platformë në rrota dhe me një ekran të integruar. Infermierët ende duhet të hyjnë në dhomë për të ripozicionuar aparatin e tij, megjithëse ka një stetoskop, si një mjek i vërtetë. Në të njëjtën kohë, teknologjia ilustron shkallën në të cilën zyrtarët mjekësorë po përpiqen të izolojnë rastet e virusit corona dhe të frenojnë një shpërthim potencialisht shkatërrues.
“Kjo është arsyeja pse ne kemi krijuar protokolle që do të na lejojnë t’i trajtojmë pacientët me sëmundje infektive në një mënyrë që t’i izolojmë ata pa përhapur virusin tek dikush tjetër”, tha George Diaz, shefi i sektorit të sëmundjes infektive të spitalit, për CNN.

Related posts

Dr.Asllan Tahiraj:Koronavirus, ose ‘‘virusi me kurorë‘‘

Për sensibilizimin

Koronavirus, ose ‘‘virusi me kurorë‘‘ është një nga dhjetëra viruse të tjerë të cilët shkaktojnë gripin dhe infeksion të rrugëve të frymëmarrjes. Simptomat kryesore janë: lodhje dhe dobësi e përgjithshme, dhimbje muskujsh dhe kyçesh, dhimbje koke, kollë, temperaturë e lartë dhe ethe. Prekja nga këto lloj virusesh mund të shkaktojë probleme serioze kryesisht tek moshat e vjetra dhe tek pacientët me imunitet të dobët. Përndryshe nuk ka asnjë arsye për frikë dhe panik. Kina ka qenë gjithnjë dhe vazhdon të jetë endemike për rastet e infeksioneve të tilla si pasojë e kushteve higjenike, mbipopullimit dhe mënyrës së të ushqyerit.

Në rast se dyshoni të keni grip atëherë pini sa më shumë lëngje dhe çaj, mund  të përdorni ilaçe të thjeshta si paracetamol ose ibuprofen, por jo antiobiotikë, pasi këta të fundit nuk kanë asnjë efekt kundër viruseve dhe për më tepër kanë shumë efekte të padëshirueshme. Hudhra dhe limoni e luftojnë gripin në mënyrën më efikase.

Në spital apo tek mjeku drejtohuni vetëm nëse keni temperaturë shumë të lartë mbi 39° C.
Hani pastër dhe shëndetshëm! Mos bini pre e propagandës dhe panikut që përhapin mediat!
Qofshi nën përkujdesjen e Zotit!

Dr. med. Hfz. Asllan Tahiraj

Related posts

Koronavirusi s’kursen as mjekët: dy të shuar

Mjeku Liang Vudong, 62 vjeç i cili po kuronte pacientët në spitalin Wuhan, ndërroi jetë.
Mjeku po trajtonte pacientët me koronavirus dhe pas një kohe filloi të ndjejë simptomat e virusit, dhe vdiq të shtunën në mëngjes.
Në të njëjtin spital vetëm disa orë pasi vdiq Liang, një doktor tjetër pësoi një sulm në zemër. Nuk dihet nëse mjeku ishte infektuar nga virusi, por dyshohet se ai vdiq gjithashtu nga virusi, raportojnë media. /tesheshi.com/

Related posts

Në Kinë kërkojnë ndihmë 10 mësues shqiptarë

Dhjetë shtetas shqiptarë që punojnë në një provincë të Kinës veriore, si mësues të gjuhës angleze kërkojnë ndihmë përmes Top Channel për t’u rikthyer në Shqipëri.
Një prej tyre kontaktoi me gazetarin e Top Channel, Muhamed Veliun, të cilit përmes një mesazhi në “whatsapp” i thotë:
“Bashkë me nëntë miqtë e mi ne jetojmë në provincën e Changchun, Jilin. Punojmë si mësues të gjuhës angleze. Kemi katër ditë që nuk dalim nga shtëpitë. Jemi plotësisht të izoluar. Ndjehemi shumë të rrezikuar dhe kemi nevojë nëse shtetit shqiptarë mund të na ndihmojë të kthehemi pasi e kemi të pamundur. Situata sa vjen dhe po rëndohet”
Ai po ashtu thotë se: “Këtu në Changsha një qytet me 7 milion banorë ku ne jetojmë prej 1 viti, media thotë qe ka 18 te infektuar por ka me shumë. Shifra e saktë nuk jepet pasi s’duan të shtohet paniku. Nga informacionet që kemi janë edhe shumë shqiptarë të tjerë në provinca të ndryshme të Kinës”.

Related posts

A janë reale epidemitë e viruseve?

Shkruan: Mentor Kikia

Këto viruset që shpërthejnë në mënyrë periodike, më shumë se sa punë zhapikësh dhe derrash, duken punë kompanish farmaceutike, që kur u bien xhirot shpikin edhe virusin edhe antivirusin.

Nuk është çudi që vaksina e këtyre viruseve shpiket vetëm disa javë pasi ka shpërthyer epidemia dhe qeveritë në gjithë botën harxhojnë miliarda Dollarë për ta blerë pastaj.

Related posts

Virusi kinez ka mbërritur edhe në Zvicër, 2 të shtruar në Triemlispital të Cyrihut

Informacionet e fundit tregojnë se coronavirusi që është përhapur në më shumë se 2,000 njerëz në Kinë, është infektiv që në periudhën e tij të inkubacionit, para shfaqjes së simptomave, duke e bërë atë më të vështirë për t’u izoluar.
Thuhet se 56 njerëz kanë vdekur nga virusi. Ministri i Shëndetësisë në Kinë deklaroi se aftësia e përhapjes së virusit duket se po forcohet.
Disa qytete kineze ndërkohë kanë vendosur kufizime të konsiderueshme të udhëtimit. Qyteti Wuhan, i cili është dhe burimi i shpërthimit të virusit, është bllokuar totalisht nga hyrje daljet e njerëzve.
Zyrtarët kanë njoftuar se shitja e të gjithë gjallesave të egra në Kinë do të ndalohet duke filluar nga sot. Virusi mendohet se ka origjinën te kafshët, por asnjë shkak nuk është identifikuar zyrtarisht.
Tek njerëzit, periudha e inkubacionit, gjatë së cilës një person ka sëmundje, por ende nuk ka simptoma, varion nga një deri në 14 ditë. Pa simptoma, një person mund të mos e dijë që ka infeksionin, por prapë të jetë në gjendje ta përhapë atë.
Bëhet me dije se, pesë raste janë raportuar në Tajlandë, 4 në Australi, Franca, Japonia, Malajzia dhe Tajvani kanë raportuar tre raste secila. Sot edhe në Zvicër janë raportuar 2 raste. Në Shtetet e Bashkuara dhe Vietnam autoritetet kanë konfirmuar dy raste dhe një rast raportuar në Nepal. /Albinfo.ch.

Related posts

Virusi Corona, në qytetet kineze ka edhe shumë shtetas shqiptarë

Në Kinë ndodhen edhe shumë shtetas nga Shqiperia/">Shqipëria, të cilët punojnë atje prej vitesh. Me një prej tyre ne patëm një lidhje direkte në edicionin informativ të lajmeve. Ai quhet Ergys Luga dhe punon si trajner në qytetin e Shenzhenit në juglindje të Kinës.
I pyetur se si është situata në qytetin ku ndodhet, sa larg vatrës së sëmundjes ndodhet dhe a ka raste në qytetin e tij, ai shprehet:
“Unë ndodhem në një qytet në jug të Kinës, Shenzhenit, është afër Hong-Kongut. Sot është vënë dhe situata alarmante, nëpër metro janë forcat e sigurisë të shtuara, bëjnë një tip kontrolli në kokë dhe shohin nëse kemi ose s’kemi temperaturë.
Janë anuluar festimet e Vitit të Ri për shkak të virusit. Këtu në këtë komunë janë evidentuar 15 raste. Nuk është një krahinë shumë e prekur, por gjendja alarmante është vendosur sot kështu që duhet të kemi kujdes”, thotë ai.
Ai tha se nuk ka kontakte me shqiptarët që janë atje.
“Nuk kam kontakte, sepse një mik shqiptar është kthyer në Shqipëri, sepse është me pushime për shkak të festimeve. Nuk mund ta quaj “Zombie Land”, por mund të them që është situatë alarmante.
Me sa informacione kam unë, ato njerëz që kanë ndërruar jetë kanë qenë persona të cilët kanë pasur më herët një sëmundje, sëmundje të mushkrive ose të zemrës dhe virusi e kanë pasur më të lehtë ti godas.
Ai shton më tej se farmacitë kanë filluar të shpërndajnë maskat.


Related posts

Virusi i mistershëm kinez edhe në SHBA – konfirmohet rasti i 3-të

Me koronavirusin është diagnostikuar edhe personi i tretë në Kaliforninë Jugore, sipas zyrtarëve shëndetësorë.
Ata, kishin udhëtuar për në SHBA nga Wuhan, qyteti kinez ku edhe është epiqendra e virusit e që tani janë në izolim, shkruan gazeta inFokus.
“Pacientët tani janë në izolim në një spital dhe në gjendje të mirë”, thuhet në një njoftim nga agjencia.
Virusi i ri mund të shkaktojë ethe, kollitje, pneumoni e frymëmarrje.
Ndërsa deri tani numri i vdekjeve në Kinë ka arritur në 56 derisa në krejtbotën janë infaktuar rreth 2 mijë persona, shkruan gazeta inFokus.
Tajlanda, Koreja e Jugut, Japonia, Australia, Franca dhe Kanada kanë raportuar raste të konfirmuara të virusit, për të cilin zyrtarët e shtetit kinez paralajmëruan sot se po rriteshin me të madhe./Gazeta inFokus/

Related posts

Ja ku u krijua Coronavirusi!

Drejtori i italianes “Tgcom24”, Paolo Liguori, ka deklaruar se një burim shumë i besueshëm i ka bërë me dije se koronavirusi ka dalë nga një laborator në Wuhan ku realizohen eksperimente ushtarake.
“Kam marrë informacion nga një burim shumë i besueshëm se gjithçka ka lindur nga një laborator në Wuhan, ku studiohen virusët më të rrezikshëm në botë. Në vitet e fundit, ky laborator ka nisur edhe eksperimente ushtarake, që janë shumë sekrete. Një nga teknikët, në fillim të dhjetorit, është prekur nga virusi. Nuk është kuptuar kjo gjë dhe nga aty është përhapur”, tha Liguori.
“Pra, virusi ka ardhur nga një laborator i Wuhanit, ku bëheshin eksperimente të modifikimit të SARS-it për qëllime ushtarake. SHBA, Kina dhe Rusia bëjnë të tilla eksperimente në rast se do i duhen armë biologjike në një luftë të mundshme”, shtoi drejtori i “Tgcom24”.
Sipas burimeve të tij, janë mijëra persona të vdekur nga ky virus, por autoritete kineze thonë se janë vetëm 56 viktima.
“Kinezët janë munduar ta minimizojnë shifrën, por situata është e rëndë dhe e vështirë. Janë skenarë filmash, një virus që del nga kontrolli dhe shkakton dëme të shumta”, u shpreh Liguori, shkruan a2news, përcjell albinfo.ch

Related posts

Rekomandimet e Institutit Kombëtar për ANP “Adem Jashari”

Ashtu siç jemi të informuar, më datë 31 dhjetor 2019, OBSH u njoftua për disa raste të pneumonisë në qytetin Wuhan, Provinca Hubei të Kinës. Virusi nuk përputhej me ndonjë virus tjetër të njohur. Kjo ngriti shqetësimin sepse kur një virus është i ri, ne nuk e dimë se si përhapet tek njerëzit.

Një javë më vonë, më 7 janar, autoritetet kineze konfirmuan se kanë identifikuar një virus të ri. Virusi i ri është koronavirus, i cili është familje e viruseve që shkakton rrufë të zakonshme (ftohje) si dhe SARS dhe MERS. Ky virus i ri u emërua përkohësisht “2019-nCoV”.

Në bazë të vlerësimit të rrezikut të cilin e ka bërë IKShPK bazuar në mjetet e OBSh dhe Qendrës Evropiane për Parandalim dhe Kontroll të Sëmundjeve Ngjitëse (ECDC), pasi që ANP “Adem Jashari” nuk ka fluturime të drejtëpërdrejta nga Kina, por mund të ketë lidhje tranzit nga Kina për vendin tonë, gjasat për përhapje të virusit në vendin tonë janë akoma të vogla. Megjithatë,duhet të ngrisim vigjilencën dhe monitorimin e rasteve në aeroport.

Pasi që ekipi mjekësor është brenda ANP “Adem Jashari”, IKShPK rekomandon këto masa parandaluese të sigurisë:

• Rreziku mbetet akoma i ulët, OBSh nuk rekomandon matjen e temperaturës së udhëtarëve të cilët vijnë në aeroport.

• Ekipi mjekësor të jetë të kontakt të vazhueshëm me policinë në kontrollin e pikës kufitare, për udhëtarët të cilët e kanë vendin e origjinës së udhëtimit nga Kina.

• Në rast të të deklarimit që udhëtarët kanë vendin e origjinës nga Kina, atëherë duhet të bëhet:
➢ skriningu i temperaturës së udhëtarëve që arrijnë në ANP “Adem Jashari”
➢ kontrolli mjekësor i udhëtarëve të cilët kanë këto simptome:
➢ ethe dhe simptomat të traktit respirator (p.sh., kollë, vështirësi në frymëmarrje) dhe në 14 ditët e fundit para fillimit të simptomave, ka udhëtuar nga qyteti Wuhan, Kinë.
– ose –
➢ në 14 ditët e fundit para fillimit të simptomave, ka qenë në kontakt të ngushtë me personin i cili është duke u hulumtuar për 2019-nCoV ose person të sëmurë dhe të konfirmuar nga laboratori 2019-nCoV.

• Raportimi dhe njoftimi i menjëhershëm i IKShPK.
• Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose në vendqëndrimin e tyre.
• Rreziku i importimit të sëmundjes mund të zvogëlohet nëse kontrollimi i temperaturës gjatë hyrjes shoqërohet me zbulimin e hershëm të udhëtarëve simptomatikë dhe referimin e tyre për ofrimin e ndihmës mjekësore.
• Shpërndarja e mesazheve të komunikimit të rrezikut në aeroport. Kjo mund të bëhet përmes posterave, fletëpalosjeve dhe komunikimit direkt, duke synuar rritjen e vetëdijes së udhëtarëve për shenjat dhe simptomat e sëmundjes, dhe inkurajimin që të kërkojnë ndihmë mjekësore menjëherë dhe raportimin e historisë së tyre të udhëtimit.
• Ekuipazhi i aeroplanit duhet të ndjekë procedurat operacionale të rekomanduara nga Shoqata Ndërkombëtare e Transportit Ajror (IATA) në lidhje me menaxhimin e personave të dyshimtë në sëmundje ngjitëse në bordin e aeroplanit.

Në rast të ndryshimit apo përkeqësimit të situatës rekomandimet mund të pësojne ndryshime dhe do të informoheni me kohë.

Related posts

Masat e parandalimit të pneumonisë me Coronavirus

Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të frymëmarrjes.

Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose në vendqëndrimin e tyre.

Shmangia e prekjes së fytyrës dhe mbulimi i gojës dhe hundës me faculetë, me mëngë ose parakrahë gjatë kollës dhe teshtitjes. Hudhni faculetat e përdorura në shportën më të afërt të mbeturinave.

Nëse keni ethe, kollë dhe vështirësi në frymëmarrje kërkoni menjëherë ndihmë mjekësore dhe tregoni historinë eventuale të udhëtimit jashtë vendit.

Personat e sëmurë duhet të qëndrojnë në shtëpi në mënyrë që të parandalohet përhapja e sëmundjes.
Të evitohen vendet e mbyllura dhe të mbingarkuara me njerëz.

Personat të cilët kanë qenë në provincën Wuhan, Kinë brenda 2 javëve të fundit dhe kanë ethe, kollë ose vështirësi në frymëmarrje, duhet menjëherë të kërkojnë ndihmë mjekësore.

Related posts

2 të vdekur nga gripi në QKUK: A po fshihet ‘gripi kinez’, Europa në panikMësohet se gjatë ditës se sotme dy persona kanë vdekur në QKUK, ku po dyshohet së shkaktari i këtyre vdekjeve është virusi kinez ‘coronavirus’, por që për arsye të mos përhapjes së panikut po mbulohet shkaktari nga mjekët, transmeton Gazeta Metro.
Dy persona kanë vdekur sot në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK), ku po dyshohet që shkaktari kryesor i këtyre vdekjeve është virusi më i ri kinez i quajtur ‘coronavirus’.
Për arsye të mos përhapjes se panikut, këto vdekje po thuhet që kanë ardhur si pasoj e gripit sezonal, duke mbuluar shkaktarin kryesor, virusin kinez ‘coronavirus’. 
Të gjithë qytetarët e Kosovës duhet të kenë kujdes nga ky grip vdekjeprurës, dhe të jenë vigjilent, mjekët sugjerojnë të bëni kujdes dhe të respektoni kushtet e higjienës.
Sot është raportuar po ashtu që dy studentë shqiptar gjenden në vatrën e përhapjes së gripit në Wuhan të Kinës.
Gjithashtu duhet cekur se në Shqipëri ka prani të shtetasve kinezë, të cilët janë nga zona Wuhan në Kinë, ku edhe është shfaqur ky virus, kjo do të thotë që rreziku është permanent në hapësirat shqiptare.
Ky virus vdekjeprurës që po përhapet në shkallë globale tashmë ka arritur në Europë, ndërsa shumë shtet janë mobilizuar që të përballën me të, i cili deri me tani ka infektuar me mijëra presona dhe dhjetëra të tjerë kanë vdekur.
Francë është shteti i parë në Europë ku janë shënuar dy rastet e para për të cilat ka bërë të ditur ministri francez i Shëndetësisë, Agnes Buzyn. 
Ndërsa sot është raportuar se tre persona në Francë janë në gjendje të rëndë. Gjithashtu edhe në Britani e Madhe është shënuar rasti i parë, i cili poashtu është në kushte të rënda shëndetësore dhe në mënyrë që të evitohet rreziku i shpërndarjes se virusit vdekjeprurës ai është izoluar në një spital në Newcastle.
Gjithashtu edhe shteti i Zvicrës është vënë në panik dhe shumë shtete të tjera Europiane.
Ndërsa në Kinë, vendi i origjinës së virusit, mbi 57.2 milion banorë janë izoluar tërësisht nga ky virus vdekjeprurës.
15 qytete në Kinë janë izoluar, teksa virusi  po përhapet me shpejtësi në të gjithë vendin. Rrugët janë të bllokuara, gjithashtu edhe transporti hekurudhor si dhe ai ajror. 
Virusi vdekjeprurës që po përhapet në shkallë globale mund ta ketë origjinën nga një laborator në Wuhan, i lidhur me programin e fshehtë të armëve biologjike në kinë. Kjo është teoria që sjell një ekspert izraelit i armëve biologjike.
Shkencëtarët nuk e dinë ende me saktësi se si përhapet ky virus. Por fakti që ai mund të transmetohet nga personi në person, e bën më të rrezikshëm sesa po të transmetohej vetëm nga kafshët tek njerëzit, thotë dr.Peter Rabinovic, drejtor i Qendrës për Përgatitjen ndaj Pandemive dhe Sigurinë Globale të Shëndetit në Universitetin e Uashingtonit./gazetametro.net

Related posts

Vdes një mjek në Kinë nga Coronavirusi

Një mjek 62-vjeçar në Kinë ka vdekur nga virusi coronavirusi, pas trajtimit që iu ka bërë pacientëve.

Lajmin e ka bërë të ditur stafi mjekësor në Spitalin Qendror në Wuhan.

Autoritetet kineze kanë konfirmuar se nga virusi vdekjeprurës kanë vdekur 41 njerëz, kurse mbi 1 mijë e 300 persona tjerë janë infektuar, shkruan “The Guardian”, përcjell Telegrafi.

Kina ka urdhëruar masa gjithëkombëtare për të identifikuar dhe izoluar menjëherë rastet e dyshuara të virusit vdekjeprurës në trenat, aeroplanët dhe autobusët, po ashtu mbi 33 milionë banorë janë futur në karantinë, duke tentuar të parandalojnë zgjerimin e virusit.

Rastet e para të virusit vdekjeprurës u raportuan në Wuhan, Kinë, më 31 dhjetor të vitit të kaluar, ku besohet se kishin origjinën nga gjarpërinjtë.

Virusi është përhapur në të paktën në nëntë vende: Tajlandë, Tajvan, Korenë e Jugut, Japoni, Vietnam, Singapor, Arabia Saudite dhe Shtetet e Bashkuara dhe Francë.

Related posts

Paralajmërojnë mjekët: Edhe Kosova mund të preket nga virusi kinez

Kosova nuk është imune nga virusi i ri që është shfaqur në Kinë dhe që ka prekur mbi 1700 persona.
Bëhet fjalë “coronavirus” të ri, i cili shkakton shenja klasike, si rufë dhe insuficiencë respiratore të rëndë.
Naser Ramadani, drejtor i Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike (IKShP), në një intervistë për Ekonomia Online tha se në fund të dhjetorit janë informuar nga Organizata/">Organizata-boterore-e-shendetesise/">Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSh).
Sipas tij, ky virus është përhapur me shpejtësi në një rajon të Kinës dhe prek organet respiratore.
“Informatën e parë për një shkaktar të panjohur të pneumonisë në Kinë e kemi marrë me 31 dhjetor zyrtarisht prej Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSh) që d.m.th IKShP-ja prej 31 dhjetori ka ngritur shkallën e alarmit për të studiuar në veçanti situatën epidemiologjike për këtë virus të paidentifikuar atëherë, në mënyrë që ti përballemi me përhapjen e rasteve në territorin e Kosovës”.
“Janë hulumtuar rastet dhe është pa se është shkaktari i ‘coronavirus’ që është një virus praktikisht që shkakton infeksione edhe në formë pandemike, por që më së shumti infeksione respiratore dhe që në këtë rast ka prekur mushkëritë. Dhe në këtë aspekt ka shënuar disa raste në rajonin e Vuhan rajon i Kinës, i cili jo larg Shangait dhe Pekinit pastaj është përhapur me një shpejtësi prej javë deri 10 ditë që d.m.th se flet, kemi të bëjmë me një infeksion respirator”.
Ai ka sqaruar se institucioni që drejton është në gjendje gatishmërie për ta menaxhuar këtë virus, por që për të mbërritur në Kosovë atij i duhen tre deri në gjashtë muaj.
“Andaj edhe masat që duhet të ndërmerren pastaj, ndërmreen në këtë drejtim. Fatmirësisht në këtë rast janë të ngjashme me masat që ndërmerren kundër gripit dhe gjitha sëmundjeve respirator që përhapen me shpejtësi. Dhe në këtë kontekst edhe Kosova është e rrezikuar njësoj sikurse edhe shtetet e tjera. Për atë IKShP prej 31 dhjetorit tashmë është në gjendje gatishmërie me ekipe kujdestare të cilat përcjellin çdo rast”.
“Për momentin situata epidemiologjike është e qetë sa i përket ‘coronavirusve’ duke pasur parasysh se në të gjitha matjet që i bëjnë epidemiologët edhe në IKShP edhe në nivelin e OBSh-së flasin për një kohëzgjatje të caktuar që sillet diku prej 3-6 muaj për të ardhur një epidemi e shkaktuar në një territor të botës varësisht nëse është tash kontinent i largët siç është Kina, Amerika Latine ose Afrika, Australia deri në Kosovë duhen 3-6 muaj sipas kapaciteteve të përllogaritjes aktuale të atakut të sëmundjes”.
Ramadani më tej thotë se ‘coronavirusi’ apo ndryshe virusi kinez, ende nuk është vërtetuar nëse përhapet vetëm nga ajri, apo mund të përhapet edhe nga njeriu në njeri.
“Normalisht unë thash sa i përket situatës së përgjithshme epidemiologjike me virus dhe me shkaktarët që përhapin sëmundje respiratore, jo vetëm Kosova por edhe Ballkani edhe Evropa, bota janë në gjendje gadishmërie sepse virusi pasi që përhapet me ajër, fatkiskisht akoma nuk është vërtetuar me përpikëri se mund të përhapet prej njeriut në njëri, po zakonisht viruset e tillë që përhapen SARS ose gripet tjera që mund të përhapen me ajër zakonisht janë në formën më të shpejt të komunikimit të përfshinë territore dhe vende të caktuara me një shpejtësi të madhe duke pasur parasysh transportet e ndryshme dhe kështu me radhë”.
“Por, aktualisht akoma ka dilema se a përhapet prej njeriut në njëri dhe duke pasur këtë pasi që në burimin e infeksionit në Vuhan akoma nuk është konfirmuar saktësisht se përhapet prej njeriut në njeri, por ka pasur raste të tilla të dyshimta që në rrugët e përhapjes në aspektin epidemiologjik dyshohet se mund të përhapen prej njeriut në njëri”.
Mjekët thonë se kjo sëmundje ka pasur një transmetim nga kafshët te njeriu dhe më pak nga njeriu te njeriu.

Related posts