Nga: Dr.Jeton KARPUZI Masat agresive të cilat duhët të ndërmerrën nga bashkërëndimi i veprimeve nga institucionet përgjegjëse Komunat , Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik, Ministria e Shëndetësisë dhe Qeveria ; * Meqenëse Repubika e Kosovës nuk mund të ndërtojë spitale për qështje ditësh atëherë të shfrytezohën spitalet private me gjithë […]

📍Mesazh nga një mjek italian🇮🇹💚🇦🇱 “Nuk më pëlqejnë selfiet. Megjithatë, dje, unë bëra këtë foto. Pas 13 orësh në terapinë intensive, pasi hoqa të gjitha pajisjet mbrojtëse, bëra një selfie. Unë nuk jam hero dhe nuk ndjehem si i tillë . Unë jam një person normal, i cili e do […]

Mbi 2.000 punonjës mjekësorë, mjekë dhe infermiere, janë infektuar me koronavirus, ka bërë të ditur Carlo Palermo, përfaqësuesi i sindikatës më të madhe të shëndetësisë në Itali, raporton Ansa të hënën. “Është një numër i frikshëm dhe kjo situatë na vë në vështirësi të mëtejshme”, ka thënë Palermo. Italia, aktualisht […]

Shkruan: Blerim Latifi Daut Demaku : Shpëtimi nga coronavirusi vjen nga hudra! Nexhmedin Spahiu: Në ramazan zbulohet ilaçi kundër coronavirusit! Fatmir Latifi: Shkaku i coronavirusit është mungesa e burkës te gratë! Fatmir Muqolli: Kontakti me të vdekurit e famshëm na ndihmon kundër epidemive si coronavirusi! Hetem Ramadani: Vaji i ullirit […]

Përballë përhapjes së coronavirusit (COVD-19), nga i cili janë prekur qytetarë në pothuajse të gjitha vendet e botës, përfshirë edhe ato të rajonit, autoritetet e Kosovës janë përkujdesur që të sigurojnë pajisje mbrojtëse për personelin shëndetësor. Për këtë arsye, përmes platformës elektronike ”e-prokurimi”, Ministria e Shëndetësisë më 5 mars ka […]

Vaksina e parë e koronavirusit mund të prodhohet nga një ekip shkencëtarësh izraelitë. Lajmi  u bë i ditur nga Ministri i Shkencës dhe Teknologjisë të Izraelit, Ofir Akunis. Sipas raporteve nga Jerusalem Post, në rast se nuk do kishte ngjarje të papritura, vaksina kundër Covid-19 (për të cilën Shtetet e Bashkuara […]

Dr.Luljeta Hetemi-Biokimiste, është shumë e njohur për qasjen e saj profesionale në fushën e biokimisë dhe në hulumtimet shkencore mbi Autizmin, përvojën si doktoreshë edhe jashtë vendit dhe standardet, protokollet e reja në fushën e biokimisë. Dr.Hetemi, e vlerësuar nga bota akademike, shpesh ftohet edhe nëpër intervista e panele për […]

Mesazhi i një infermiereje italiane po bën xhiron e rrjeteve sociale, pas përhapjes së koronavirusit në shtetin fqinj. Ky mesazh kuptimplotë është përkthyer nga Noa.al dhe shpërndarë nga Sindikata e Infermierëve të Shqipërisë transmeton Gazeta Shëndeti. “Frikë të shkoni në supermarket? Të merrni turnin apo autobusin? Të shkoni në teatër, […]

Shënohet viktima e katërt në Itali për koronavirus: ai është një 84 vjeçar i shtruar në spital në Bergamo përcjell Gazeta Shëndeti. Pothuajse në të gjithë Italinë veriore ndalesa për shkollat fillon sot. Duomo dhe Scala në Milano janë gjithashtu të mbyllura. Viktima e tretë ishte në Lombardi. Por me […]

Numri i viktimave nga koronavirusi i tipit të ri (Сovid-19) në Iran arriti në pesë persona, tha të shtunën Kianush Jahanpur, përgjegjës për marrëdhëniet me Publikun në Ministrinë e Shëndetësisë së Iranit. Sipas tij, në vend janë konfirmuar edhe 10 raste të reja me Covid-19 [8 raste janë rrtuar në […]

Vendet duhet ta marrin më seriozisht sesa aktet terroriste epideminë aktuale të Covid-19, tha sot kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus. “Një virus është më i fuqishëm në krijimin e trazirave politike, sociale dhe ekonomike se çdo sulm terrorist”, deklaroi ai një konferencë për shtyp. Sipas […]

    Numri i viktimave nga epidemia e krononavirusit të ri në Kinë është rritur në 909, kurse numri i të infektuarve ka shkuar në 40 mijë e 171, ka njoftuar Komisioni Kombëtar i Shëndetit (NHC) në Kinë.   Vazhdon të përhapet epidemia e koronavurisit të ri që u shfaq […]

Ministri italian i Shëndetësisë Roberto Sperenza deklaroi se virusi u izolua në Romë. Speranza u shpreh se zbulimi u bë në funksion të vaksinës. “Rezultatat janë vendosur në dispozicion për shkencëtarët. Coronavirus u izolua nga mjekët e spitalit Spallanzani.”, tha ministri. Në spitalin italian u trajtuan 23 persona me coronavirus. […]

Për sensibilizimin Koronavirus, ose ‘‘virusi me kurorë‘‘ është një nga dhjetëra viruse të tjerë të cilët shkaktojnë gripin dhe infeksion të rrugëve të frymëmarrjes. Simptomat kryesore janë: lodhje dhe dobësi e përgjithshme, dhimbje muskujsh dhe kyçesh, dhimbje koke, kollë, temperaturë e lartë dhe ethe. Prekja nga këto lloj virusesh mund […]

Mjeku Liang Vudong, 62 vjeç i cili po kuronte pacientët në spitalin Wuhan, ndërroi jetë. Mjeku po trajtonte pacientët me koronavirus dhe pas një kohe filloi të ndjejë simptomat e virusit, dhe vdiq të shtunën në mëngjes. Në të njëjtin spital vetëm disa orë pasi vdiq Liang, një doktor tjetër […]

Dhjetë shtetas shqiptarë që punojnë në një provincë të Kinës veriore, si mësues të gjuhës angleze kërkojnë ndihmë përmes Top Channel për t’u rikthyer në Shqipëri. Një prej tyre kontaktoi me gazetarin e Top Channel, Muhamed Veliun, të cilit përmes një mesazhi në “whatsapp” i thotë: “Bashkë me nëntë miqtë […]

Shkruan: Mentor Kikia Këto viruset që shpërthejnë në mënyrë periodike, më shumë se sa punë zhapikësh dhe derrash, duken punë kompanish farmaceutike, që kur u bien xhirot shpikin edhe virusin edhe antivirusin. Nuk është çudi që vaksina e këtyre viruseve shpiket vetëm disa javë pasi ka shpërthyer epidemia dhe qeveritë […]

Drejtori i italianes “Tgcom24”, Paolo Liguori, ka deklaruar se një burim shumë i besueshëm i ka bërë me dije se koronavirusi ka dalë nga një laborator në Wuhan ku realizohen eksperimente ushtarake. “Kam marrë informacion nga një burim shumë i besueshëm se gjithçka ka lindur nga një laborator në Wuhan, […]

Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të frymëmarrjes. Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose në vendqëndrimin e tyre. Shmangia e prekjes së fytyrës dhe mbulimi i gojës dhe hundës me faculetë, me mëngë ose parakrahë […]

Një mjek 62-vjeçar në Kinë ka vdekur nga virusi coronavirusi, pas trajtimit që iu ka bërë pacientëve. Lajmin e ka bërë të ditur stafi mjekësor në Spitalin Qendror në Wuhan. Autoritetet kineze kanë konfirmuar se nga virusi vdekjeprurës kanë vdekur 41 njerëz, kurse mbi 1 mijë e 300 persona tjerë […]