Prizren:Analiza “Triple Test” për gratë shtatzëna, pa pagesë ofrohet në QKMF


    Testeve të shumta që po realizohen pa pagesë në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare (QKMF), tanimë i është shtuar edhe analiza “Triple Test” për gratë shtatzëna, përmes së cilës do të mund të vlerësohet probabiliteti për anomali kromozomale të fetusit, e cila do të mundësojë depistimin e Sindromës Down, Spina Bifida dhe Trizomisë […]

Shëndetësia në komunat e Kosovës dhe vendimi për orën policore


[ad_1] Sonte në emisionin e radhës në “Jeta në Komunë” do të diskutohet në lidhje me gjendjen në shëndetësi dhe menaxhimin e pandemisë në komunat e Kosovës. Si ka qenë bashkëpunimi në mes të nivelit lokal dhe atij qendror? Si është situata me pandeminë në disa komuna? Cilat janë kapacitetet e niveleve lokale për një […]

s’ mund t’i ndalojmë vizitat e familjarëve te pacientët me COVID-19


[ad_1] Jeton Zeqiri, drejtor i Spitalit Rajonal të Ferizajt, ka thënë se në Spitalin e Ferizajit s’ ka familjarë që kujdesen për pacientët me COVID-19. Por, Zeqiri ka thënë në anën tjetër se s’ mund ta ndalojnë vizitën e familjarëve te këta pacientë pasi s’ i lejon as ana humane e as ajo ligjore. “Në […]

Peja e ka vetëm një infektolog dhe ai është para pensionimit


[ad_1] Petrit Loci, drejtor i Shëndetësisë në Pejë, ka thënë se Peja e ka vetëm një infektolog, i cili tashmë është në prag të pensionimit. Tutje Loci ka shtuar se kanë një bashkëpunim të mirë me Institutin e Shëndetit Publik në Pejë dhe se në ditë kryhen mesatarisht 50 testime, duke deklaruar se numri i […]

I kemi vetëm dy mjekë infektologë


[ad_1] Jeton Zeqiri, drejtor i Spitalit Rajonal të Ferizajt, ka thënë në debatin “Jeta në Komunë” se tashmë kanë adaptuar hapësirën më të madhe të spitalit në hapësirë për trajtimin e COVID-19. Zeqiri ka treguar se aktualisht kanë katër punëtorë shëndetësorë të infektuar me COVID-19, por që sipas tij kjo mungesë s’ po ndikon në […]

Një i vdekur nga Covid-19 ishte punonjës në QKMF-në e Prizrenit


[ad_1] ka ndërruar jetë Bashkim Qollopeku, punonjës në Qendrën e Mjekësisë Familjare në Prizren. I ndjeri ishte i infektuar me COVID-19. Lajmin e ka konfirmuar nënkryetari i komunës Visar Shehu. Shehu me anë të një postimi në facebook ka shkruar se sot u mor ky lajm dhe se i shpreh ngushllime familjes. “Sot, morem lajmin […]

COVID-19: Numër rekord i rasteve pozitive, vetëm sot 79 raste


Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike, në komunën e Prizrenit sot kanë rezultuar pozitiv edhe 14 raste të reja me COVID-19. Të gjitha këto raste kanë rrjedhur nga kontaktet e rasteve të mëparshme në komunën e Prizrenit. Tani numri total i rasteve aktive me COVID-19 në Prizren është 19. Drejtori i Shëndetësisë së Prizrenit, Visar […]

Hartës së qyteteve të prekura me coronavirus i shtohen edhe Rahoveci e Istogu


Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike, në komunën e Prizrenit sot kanë rezultuar pozitiv edhe 14 raste të reja me COVID-19. Të gjitha këto raste kanë rrjedhur nga kontaktet e rasteve të mëparshme në komunën e Prizrenit. Tani numri total i rasteve aktive me COVID-19 në Prizren është 19. Drejtori i Shëndetësisë së Prizrenit, Visar […]

error: Content is protected !!