Pasojat e Covid-19 te thonjtë – Çfarë raportojnë të infektuarit dhe mjekët?


[ad_1] Gjatë 1 viti pandemi, Covid-19 arriti të prekë dhe të shfaqet në trupin e njerëzve në shumë forma e mënyra. Të infektuarit dhe specialistët e kujdesit shëndetësor raportuan simptoma e pasoja nga më të ndryshmet. Megjithëse simptomat kryesore të këtij virusi janë kola, temperatura, vështirësitë në frymëmarrje dhehumbje e nuhajtes e shijes, shumë pacientë […]

Për tri ditë mbi 16 mijë persona kanë hyrë në Kosovë me anë të Aeroportit të Prishtinës


[ad_1] Prej fundjavës së kaluar Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës “Adem Jashari” ka pasur një fluks të madh udhëtarësh, kryesisht bashkatdhetarë, të cilët kanë zgjedhur vendlindjen për të kaluar festat e fundvitit. Zëdhënësi i Aeroportit të Prishtinës, Bujar Gashi ka thënë për KosovaPress se gjatë të shtunës dhe të dielës kanë qenë mbi 170 fluturime dhe […]

Vizat Vertikale Tek Thonjtë – Çfarë Tregojnë Për Shëndetin dhe Si Trajtohen


Struktura e thonjve është e ndryshme dhe e veçantë tek çdo person. Mund të jenë në forma, ngjyra dhe në gjendje të ndryshme varësisht gjendjes së organizmit. Po qe se keni vene re disa viza horizontale mes thonjve tuaj, s’ jeni të vetmit. Kjo është gjendja më e zakonshme që trupizhvillon tek thonjtë. Gjithsesi këto […]

Ja si mund të punësoheni në Britani të Madhe


[ad_1] Rregullat e reja për imigrim në Mbretërinë e Bashkuar do të jenë “të thjeshta dhe fleksibile”, kanë premtuar ministrat e këtij shteti, teksa pritet të nisë së zbatuari sistemi i ri i bazuar në pikë. Nga dita e martë, të gjithë shtetasit e huaj, përfshirë ata nga Bashkimi Evropian, që dëshirojnë të punojnë në […]

I akuzuari në rastin e mashtrimit me viza kërkon zhbllokimin e llogarive për t’i paguar avokatët


[ad_1] I.K, i akuzuar në një rast të mashtrimit për viza pune, i ka kërkuar Gjykatës që t’ia zhbllokojë llogaritë që ia kishte bllokuar Prokuroria, pasi s’ po mund t’i paguajë avokatët. Gjyqtari Vesel Ismajli në fillim të seancës së sotme gjyqësore tregoi se dje, i akuzuari kishte qenë në zyrën e tij ku kishte […]

Tre persona falsifikojnë dokumente për të aplikuar për viza sllovene


[ad_1] Policia e Kosovës ka njoftuar se tre të dyshuar kanë bërë falsifikim të dokumenteve për certifikatë punësimi dhe trust pensional, për të aplikuar për viza dhe leje qëndrimi slloven. Sipas policisë rastet kanë ndodhur në fshatin Pantinë të Vushtrrisë, në fshatin Prekaz i Epërm të Skenderajt dhe në Prishtinë. PK-ja tutje njofton se dy […]

Floriana Garo, një jetë e re në Zvicër, larg ekranit dhe publikut


[ad_1] Ish moderatorja e njohur dhe pjesëmarrësja në Miss World 2012, Floriana Garo, ka braktisur gjithçka dhe ka nisur një jetë ndryshe në Zvicër. Në këtë intervistë me albinfo.ch ajo flet për sfidat e kësaj jete E Shtunë, 7 Nëntor 2020 – 17:00 Teksti dhe fotot: Rromir Imami Floriana Garo, është moderatorja e njohur shqiptare […]

Avdullah Hoti takohet me kryeministrin italian, Giuseppe Conte


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, është takuar sot në Romë me homologun e tij italian, Giuseppe Conte. Zyra e Kryeministrit ka njoftuar se Hoti ka shprehur mirënjohje për mbështetjen e Italisë për avancimin e agjendës euro-atlantike të Kosovës, duke kërkuar nga kryeministri Conte mbështetjen e Qeverisë së tij për ta shtyrë këtë proces përpara, […]

Shuma prej 500 euro s’ më është kthyer kurrë


[ad_1] Në gjykimin e M. Z. (ish-deputet i Kuvendit të Kosovës), dhe dy të akuzuarve të tjerë I. K. dhe E. K., në rastin e mashtrimit me viza pune gjermane, kanë dhënë dëshminë e tyre Shkëlqim Kajtazaj dhe Nora Vizdik – Thaqi. Dëshmitari Shkëlqim Kajtazaj, i cili tha se është palë e dëmtuar, në pyetjet […]

Gjykimi për mashtrim me viza, kundërshtohet ekspertizën financiare


[ad_1] Në gjykimin e M. Z. (ish-deputet i Kuvendit të Kosovës), dhe dy të akuzuarve të tjerë I. K. dhe E. K., në rastin e mashtrimit me viza pune gjermane, ka vazhduar dëshminë e saj Fërdeze Tërshnjaku, eksperte për çështje ekonomike. Kujtojmë se mbrojtësi i të akuzuarit I. K., avokati Ramiz Krasniqi në seancën e […]

Vetëm 27 persona ishin pajisur me vizë


[ad_1] Në gjykimin e M.Z. (ish-deputet i Kuvendit të Kosovës), dhe dy të akuzuarve të tjerë I.K. dhe E.K., në rastin e mashtrimit me viza pune gjermane, kanë dhënë dëshminë e tyre ekspertja për çështje ekonomike dhe hetuesi tatimor. Duke iu përgjigjur pyetjeve të prokurorit Atdhe Dema, ekspertja për çështje ekonomike, Fërdeze Tërshnjaku, ka deklaruar […]

Diskriminimi i të huajve në Zvicër, Gjermani dhe Austri në kohë pandemie


[ad_1] E Enjte, 22 Tetor 2020 – 15:10 albinfo.ch (KEYSTONE/Salvatore Di Nolfi) Ilustrim Dihet se të huajt janë më të prekur dhe më të diskriminuar në kohën e pandemisë Corona në Gjermani, Zvicër, e po ashtu edhe në Austri dhe në të gjitha vendet e OECD-së, transmeton albinfo.ch. Ata humbin më shpesh vendet e punës, […]

Ligji i ri, shpjegohet rregullorja në Gjermani për kualifikimin e gjuhës dhe eksperiencat e punës


[ad_1] Kur ke një kualifikim të barasvlershëm me kualifikimin përkatës gjerman dhe ke njohuri gjuhe, minimumi A2, ambasada është e detyruar të të japë vizë brenda 14 ditësh E Premte, 9 Tetor 2020 – 12:40 albinfo.ch Keystone – @acalmelor Gjermania do ta zgjasë edhe me tre vjet të tjera Rregulloren e Ballkanit Perëndimor. Për të […]

Gjyqtarja Flora Hajredinaj përballet me probleme në arsyetimin e pasurisë


[ad_1] Gjyqtarja Flora Hajredinaj e Gjykatës së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar u përball të mërkurën më 7 tetor në Komisionin e Pavarur të Kualifikimit me gjetjet e të tre kritereve të rivlerësimit. Procesi i vetingut për Hajredinajn po kryhet nga Brunilda Bekteshi kryesuese, Olsi Komici relator dhe Firdes Shuli anëtare. Në cilësinë […]

Po të varej nga Parlamenti Evropian, Kosova do ta kishte liberalizimin e vizave


[ad_1] Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola Von Cramon, ka thënë se po të varej nga ta, Kosova do ta kishte liberalizimin e vizave. Këto deklarime Von Cramon i ka bërë pasi i është përgjigjur një postimi në rrjetin social Twitter, të bërë nga faqja “Kosdata”, ku thuhet se vetëm kosovarët s’mund të lëvizin […]

Pompeo viziton Kroacinë, paralajmëron heqjen e vizave për kroatët


[ad_1] Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, arriti në Dubrovnik të Kroacisë në kuadër të një turneu evropian. Pompeo u tha gazetarëve se ai ka dalë negativ për koronavirus dhe se ai ndihej mirë. Komentet për shëndetin e tij u bën pasi të premten në mëngjes, presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump dhe Zonja […]

Gjykata e Apelit vendos për rastin ku 500 qytetarë janë mashtruar me viza pune gjermane


[ad_1] Gjykata e Apelit ka marrë tre vendime të ndryshme lidhur me aktgjykimin e Gjykatës së Prizrenit për rastin për mashtrim, shpëlarje parash, shmangie nga tatimi, dhe falsifikim i dokumenteve. Mbi 100 faqe aktakuzë, e rreth 500 të dëmtuar ishin në rastin e shënjestruar, ku objekt i akuzës ishte mashtrimi me viza punësimi në Gjermani […]

Dështon seanca ndaj ish-deputetit në rastin për mashtrim me viza


[ad_1] Ka dështuar të mbahet seanca ndaj ish-deputetit të Kuvendit të Kosovës nga NISMA Social Demokrate, M.Z., dhe dy të akuzuarve tjerë I.K. dhe E.K. ne rastin e mashtrimit me vizat gjermane. Shkaku i mosmbajtës së kësaj seance gjyqësore, është mungesa e të akuzuarit I.K. Gjithashtu kryetari i trupit gjykues, Vesel Ismaili, bëri të ditur […]

error: Content is protected !!