Falet Fitër Bajrami, bëhet apel për kujdes ndaj njëri-tjetrit


Muslimanët në mbarë botën por edhe në Kosovë sot po kremtojnë festën e Fitër Bajramit, festë kjo që vjen pas agjërimit të muajit të Ramazanit. Për shkak të pandemisë të krijuar nga COVID-19, edhe këtë vit, është hequr dorë nga ceremonia e manifestimit tradicional të kësaj feste. Në xhamitë e Kosovës s’ kishte ceremoni të […]

Ja sa përqind e stafit të QKMF-së në Prishtinë e kanë kaluar Covid-19


Ushtruesi i detyrës së drejtorit të Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare (QKMF), Rrezart Halili, në një intervistë për Ekonomia Online tha se 70% e stafit shëndetësor kanë kaluar virusin dhe mbi 60% e stafit janë vaksinuar. Halili tha më tej se janë ballafaquar me mungesë të stafit, për çka edhe ka ndikuar në kryerjen e […]

Lupusi eritematoz sistemik dhe Dita Botërore e kësaj sëmundje më 10 maj


Lupusi eritematoz është një sëmundje që mund të prekë njerëz të të gjitha moshave, racave dhe etnive. Shenjat dhe simptomat imitojnë ato të sëmundjeve të tjera, duke e bërë të vështirë diagnostikimin Dr. Besim DemolliSpecialist i reumatologjisë 10 maj është Dita Botërore dedikuar lupusit eritematoz. Qëllimi i së cilës është për të rritur ndërgjegjësimin dhe […]

Ndjenja e zilisë ndaj atyre që e marrin vaksinën


Qëkur filloi pandemia, Peter Jacobsen, 64-vjeç, ka shkuar vetëm pesë herë në dyqanin ‘Joe’s’. Çdo herë që ai e bënte blerjen shumë shpejt për të kufizuar ekspozimin e mundshëm ndaj coronavirusit. “Unë e di saktësisht për çfarë po shkoj. Unë s’ blej askund tjetër, thjesht marr atë që më duhet, e vendos në një qese […]

Situata me COVID-19 në Gjilan është me qetë


Komiteti për menaxhimin dhe parandalimin e përhapjes së COVID-19 në Gjilan, ka mbajtur sot takimin e radhës të udhëhequr nga nënkryetari, Arbër Ismajli, për vlerësimin e situatës për dy ditët e fundit. Në konferencën për media, nënkryetari Ismajli ka thënë se situata me COVID-19 në dhjetëditëshin e fundit është më e qetë. “Kanë filluar dukshëm […]

Astrologët shpjegojnë se si hëna mund të ndikojë në gjendjen tuaj shpirtërore


A e keni fajësuar ndonjëherë hënën e plotë për një gjendje shpirtërore shpërthyese apo një natë të çmendur? Me kusht që po, s’ jeni vetëm – njerëzit gjatë gjithë historisë kanë bërë lidhje se si hëna ndikon në gjendjen shpirtërore dhe sjelljet tona. Hëna dhe forma e saj që ndryshojnë në mënyrë ciklike kanë qenë […]

Për 24 orë në Spitalin e Pejës po trajtohen 99 pacientë me COVID-19


Në Spitalin e Përgjithshëm të Pejës janë duke u trajtuar 99 pacientë me COVID-19. Sipas një njoftimi thuhet se sa i përket gjendjes shëndetësore të pacientëve 77 janë në oksigjeno-terapi, tre janë në respirator (CPAP), ndërsa nga këta 17 pacientë janë në gjendje më të rëndë. Siç bëhet e ditur me anë të njoftimit, gjashtë […]

Rekomandime dietike për muajin e Ramazanit nga Valon Faiku


Jeta shoqërore gjatë muajit të Ramazanit është veçanërisht aktive: besimtarët presin miq ose priten nga të afërm, miq e të njohur. Ndërkohë, këto vizita janë të përqendruara kryesisht përgjatë kohës së vaktit që ndërpret agjërimin, i cili është një vakt mjaft i bollshëm dhe festiv, ku shërbehen ushqimet më të mira. Besimtarët agjërojnë gjatë ditës, […]

“Ngelëm jetimë për nënë e për baba…” – Histori Personale |


Ngelëm jetimë për nënë e për baba Mund t’ju them se familja ime ishte shumë e lumtur, ne jemi tre fëmijë që jetonim në harmoni dhe shumë të lumtur derisa na ra një hall shumë i madh në familje. Mamaja filloi të kishte shenjat e para të një tumori në gjoks. Ajo ishte vetëm pesëdhjetë […]

Vaksinohet kundër COVID-19 kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri


Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri, ka qenë i pari në këtë komunë që e ka marrë vaksinën anti-COVID-19, në shenjë sensibilizimi për vaksinim të të gjithëve, “Unë i jam paraqitur thirrjes për vaksinim anti-COVID-19 për të filluar sensibilizimin. Me dëshirën time personale do t’ia lejoja një personi më të moshur për t’u vaksinuar, por këtë […]

Shenjat paralajmëruese të sëmundjeve që reflektohen në fytyrë


Fytyra dhe paraqitja e lëkurës janë pasqyra e shëndetit, por shpesh edhe e sëmundjeve, sidomos atyre të fshehura. Mjekët refuzojnë të japin diagnoza përmes simptomave të dukshme dhe për këtë arsye ata rekomandojnë vizita me pacientët ose të sëmurët. Në këtë artikull do të mësoni për shenjat e sëmundjeve që reflektohen në fytyrë, transmeton Top […]

Në Spitalin e Pejës 83 pacientë me koronavirus, 11 në gjendje më të rëndë


Në Spitalin e Pejës aktualisht janë duke u trajtuar 83 pacientë me koronavirus, ndërsa prej tyre 53 janë në oksigjeno-terapi, ndërsa nga këta 11 në gjendje më të rëndë. Në raportin e Spitalit të Pejës thuhet se pesë pacientë janë shëruar gjatë 24 orëve të fundit. Në këtë spital janë kryer gjithsej 438 vizita specialistike, […]

Gjashtë Sëmundjet Që Reflektohen Në Fytyrë – Shenjat Paralajmëruese


Fytyra dhe paraqitja e lëkurës janë pasqyra e shëndetit por shpesh edhe e sëmundjeve, sidomos atyre të fshehura. Mjekët refuzojnë të japin diagnoza përmes simptomave të dukshme dhe për këtë arsye ata këshillojnë vizita me pacientët ose të sëmurët. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni për shenjat e sëmundjeve që reflektohen në fytyrë. […]

Endomedica, klinika e cila monitoron gjendjen tuaj pas infektimit me COVID-19


Poliklinika Endomedica, është e njohur si qendër për endrokrinologji, diabet (sëmundja e sheqerit) dhe metabolizëm. Kështu, duke numëruar Endokrinolog, Kardiolog, Reumatolog, Pulmolog, Alergolog, Pediatër dhe Mjek familjar. Kësaj radhe kjo klinikë, përcjell edhe gjendjën tuaj shëndetësore pas infektimit me COVID-19, duke përfshirë vizita specialistike tek mjeku familjar: Test Rapid për Covid-19 D Dimer  CRP Hemogram […]

Si Të Mbroni Shëndetin E Syve Tek Fëmijët – Këshillat e specialistëve


Që në të gdhirë e deri në fund të ditës, misioni i një prindi është ta mbajë fëmijën e tij, të sigurtë, të mbrojtur e të shëndetshëm. Fëmijët përshkruhen si ‘drita e syve’ të prindit, por sytë e të vegjëlve janë ndjeshëm të rrezikuar jo vetëm nga televizori, por edhe nga ushqyerja, kompjuteri, tableti e […]

69 pacientë me koronavirus në Spitalin e Pejës, tetë nga ta në gjendje më të rëndë shëndetësore


69 pacientë janë duke u trajtuar në Spitalin e Përgjithshëm të Pejës, ku tetë nga ta janë në gjendje më të rëndë shëndetësore. Një pacient është në respiratorë dhe 49 të tjerë janë në oksigjeno-terapi. Gjatë 24 orëve të fundit, në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë, 316 pacientë kanë kryer vizita Specialistike dhe nga këta […]

Në Spitalin e Pejës po trajtohen 77 pacientë me COVID-19, 16 janë në gjendje të rëndë


Në Spitalin e Përgjithshëm të Pejës janë duke u trajtuar 77 pacientë me COVID-19. Sipas një njoftimi, thuhet se sa i përket gjendjes së pacientëve: 3 pacientë janë në Respirator (CPAP), 60 pacientë janë në Oksigjeno terapi ndërsa nga këta 16 pacientë janë në gjendje më të rëndë, ndërsa 6 pacientë është shëruar gjatë 24 […]

Çfarë shkakton dhimbjen e kokës: Në cilat raste kërkohet vizita e menjëhershme mjekësore?


dhembjet e kokës janë një pjesë normale e jetës. Madje edhe migrena apo hemicrania është e përhapur në mesin e popullatës së përgjithshme Njerëzit që kanë rregullisht dhimbje koke dhe migrenë apo hemicrani, por ndihen mirë midis atyre episodeve, zakonisht s’ kanë asgjë për t’u shqetësuar. “Në qoftë se dhimbja e kokës ndihet ndryshe nga […]

Në Spitalin e Gjilanit po trajtohen 89 pacientë me COVID-19, apelohen për respektim të masave


Komiteti për menaxhimin dhe parandalimin e përhapjes së COVID-19 në Gjilan, nën udhëheqjen e nënkryetarit, Arbër Ismajli, ka mbajtur takimin për vlerësimin e situatës për dy ditët e fundit. Pas takimit, në konferencën për gazetarë ka folur dr. Ajhane Sefiu, drejtoreshë e Qendrës Rajonale të Shëndetit Publik, dr. Ukshin Ismaili, drejtor klinik në Spitalin e […]

Simptomat e kancerit të buzëve


Kanceri i buzëve është një lloj i kancerit oral që ndodh kur qelizat malinje zhvillohen në buzë. Dentistët shpesh kapin shenjat e kësaj sëmundjeje, simptomat e së cilës mund të jenë të ngjashme me ato të kushteve më pak të rënda. Sidoqoftë, kanceri i buzëve gjithashtu mund të mos ketë aspak simptoma. pasi janë në […]

Gjetja e problemeve me gëlltitje, humbjeve të pashpjegueshme të peshës, dhembjeve të barkut me anë të inçizimit të gastroskopisë


Altina Marmullaku Gastroenterologjia është një shkencë e cila mirret me studimin e sëmundjeve të sistemit të tretjes (sistemi digjestiv). Specialisti i kësaj dege është një – Gastroenterolog. Mirëpo për të ditur më shumë rreth proceseve të gastroenterologjisë, në një intervistë për portalin Familja Jonë, Gastroenterologu Driton Shabani na tregon më shumë për gastroskopinë, kur duhet […]

Haziri: Gjilani në javën e fundit shënon rritje drastike të infeksionit me COVID-19


Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, në konferencën për media të mërkurën, është shprehur se në këtë komunë në javën e fundit ka rritje drastike të infeksionit me COVID-19. Ai tha se burimi i infeksionit në Gjilan janë vizitat për ngushëllime dhe ahengjet e vogla familjare, por jo edhe institucionet shkollore e ato publike. […]

Ekspozitë në Prishtinë për fëmijët e vrarë gjatë luftës


Ekspozitën “Na ishte një herë që kurrë mos qoftë” do të vizitojë edhe Avokati i Popullit, Naim Qelaj. Kjo ekspozitë në bibliotekën “Hivzi Sylejmani” është për fëmijët e vrarë gjatë luftës në Kosovë. Vizita e Avokatit të Popullit në ekspozitën “Na ishte njëherë që kurrë mos qoftë” është në ora 10:00.

Klinika e Neurologjisë me shërbime të reja mjekësore


Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i Kosovës ka njoftuar se ka arritur të aktivizojë dhe shërbime të reja për trajtimin e pacientëve me probleme shëndetësore neurologjike. Sipas një njoftimi të SHSKUK-së, tashmë është funksionalizuar reparti  për trajtimin e pacientëve jashtë spitalor, ambulanca emergjente, hapësira për trajtimin e aksidentit akut iskemit trunor me trombolizë dhe qendra për […]

Njerëz nga Kosova: Heronjtë e epokës së re


s’ mendova për ty që ecën udhës si kapadai, me gjoks përpara e krahë të hapur, asesi! Por për atë kokën, atë mendjen e ndritur…atë që pasionin e humanizmit e ka në vete edhe pas 40 vitesh, për atë me mantel të bardhë, me maskë e mbrojtëse sysh në fytyrë . Për atë që çdo […]

Kërcitja e Dhëmbëve – Shkaqet e Rrezikshme Dhe Zgjidhjet Natyrale Që Mund T’i Provoni


Kërcitja e dhëmbëve kur jeni në gjumë, ose siç e quajnë mjekët: bruksizmi, nënkupton një sinjal të emocioneve të ndrydhura. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të gjeni arsyet përse shumë njerëz vuajnë nga bruksizmi dhe cilat janë zgjidhjet natyrale. Çfarë është kërcitja e dhëmbëve gjatë gjumit? Sipas të dhënave të AgroWeb.org, ky është një […]

Covid-19 s’ ka gjasa të ketë rrjedhur nga laboratori kinez


Koronavirusi ka shumë të ngjarë të jetë shfaqur për herë të parë pas kalimit nga një kafshë tek njeriu, tha një ekip shkencëtarësh ndërkombëtarë dhe kinezë që po hetonin origjinën e Covid-19. Ata thanë se s’ ka gjasa që të jetë e vërtetë teoria alternative se virusi e ka origjinën në një laborator kinez. Një […]

Spitali i Gjakovës publikon raportin mujor, gjatë janarit janë hospitalizuar 963 pacientë


Spitali i Përgjithshëm “Isa Grezda” në Gjakovë, ka publikuar raportin mujorin, ku bëhet e ditur se gjatë janarit janë hospitalizuar janë 963 pacientë. Në raport thuhet se 58 pacientë janë në Kirurgji, 35 në Ortopedi, 21 në Urologji, 9 në ORL, 13 në Oftalmo, 289 në Gjinekologji, 137 në Neonatologji, 74 në Pediatri, 159 në […]

Në Klinikën e Onkologjisë shënohet Dita Botërore kundër Kancerit


Në Klinikën e Onkologjisë të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës është shënuar Dita Botërore kundër kancerit. Me këtë rast, Vildane Goga – onkologe, tha se Klinika e Onkologjisë ka 55 shtretër për mjekim ambulantor si dhe 15 shtretër për trajtim spitalor. ndërsa ajo shtoi se në këtë klinikë ka rreth 230 vizita ditore të pacientëve. […]

Shtatzënia e vonuar dhe fertiliteti; Çfarë duhet pasur parasysh


Edhe pse mund të jeni pak e madhe në moshë, kjo s’ do të thotë se ju ka ikur koha. Sot, shumë gra e shtyjnë shtatzëninë për arsye të ndryshme: ndjekin shkollën, karrierën, udhëtojnë apo thjesht duan të shijojnë jetën dhe rininë. aspak mirë mund të keni një shtatzëni dhe fëmijë të shëndetshëm, edhe po […]

Në prag të inaugurimit, Presidenti i zgjedhur Biden nderon viktimat e koronavirusit


Presidenti i zgjedhur Joe Biden drejtoi të martën një ceremoni përkujtimore kombëtare në prag të inaugurimit të tij të mërkurën, për të nderuar 400,000 amerikanët që kanë vdekur nga COVID-19 gjatë 11 muajve që kur koronavirusi shkaktoi viktimën e parë në Shtetet e Bashkuara. Ceremonia që u mbajt në të perënduar të diellit, u mbajt […]

​Në Klinikën e Pediatrisë u trajtuan mbi 70 fëmijë të prekur me COVID-19, më i vogli dy muajsh


Në njësinë për trajtimin e pacientëve me COVID-19 në kuadër të Klinikës së Pediatrisë deri në mesin e dhjetorit janë trajtuar 71 pacientë, kryesisht të gjithë e kaluan këtë virus me simptoma të lehta. E luftën me koronavirus e humbi vetëm një fëmijë i cili kishte edhe sëmundje të tjera shoqëruese. Përkundër këtyre rasteve me […]

Hoti viziton sot organizatën Down Syndrome Kosova


Kryeministri në detyrë i Kosovës, Avdullah Hoti, sot do ta vizitojë organizatën Down Syndrome Kosova. Mësohet se vizita do të fillojë nga ora 10:00. Gjatë ditës së djeshme, Hoti vizitoi edhe Shtëpinë e Pleqve në Prishtinë, së bashku me Skender Reçicën, për t’i parë kushtet të cilat i kanë të moshuarit.

Arsyet Përse Burrat e Kanë Të Vështirë Të Shkojnë Tek Mjeku


Studimet kanë treguar se burrat, ndryshe nga gratë, e kanë më të vështirë për të kërkuar ndihmë mjekësore. Të dhënat shkencore konfirmojnë se burrat dhe djemtë kryejnë më pak vizita mjekësore se gratë dhe vajzat. specialistët kanë analizuar këtë fenomenon dhe kanë gjetur tre justifikimet apo edhe arsyet përse burrat dhe djemtë e kanë të vështirë […]

Ministri i Shëndetësisë në Gjermani paralajmëron: Ekziston rreziku i një vale të re të COVID-19


Ministri i Shëndetësisë në Gjermani, Jens Spahn, ka paralajmëruar për rrezikun e një vale të re të coronavirusit dhe kjo pikërisht për shkak të kthimit nga pushimet të qytetarëve me prejardhje nga Evropa lindore dhe juglindore. “Bazuar në atë që po shoh, po bëhen shumë vizita tek familjarët nga Gjermania në drejtim të Evropës Lindore, […]

Gjermania rrezikohet nga një valë e re e infeksionit, shkak të kthyerit Ballkani dhe Turqia


Ministri gjerman i Shëndetësisë, Jens Spahn, ka paralajmëruar se Gjermania mund të futet në një valë tjetër infeksionesh me COVID-19, pasi shumë persona që udhëtuan më herët drejt Ballkanit dhe Turqisë pritet të kthehen këto ditë. “Nga gjithçka që shoh, përsëri ka shumë vizita tek të afërmit nga Gjermania në Europën Lindore, Ballkanin dhe Turqinë,” […]

Kina lejon një ekip kërkimor të hetojë origjinën e COVID-19


Zyrtarë të Organizatës Botërore të Shëndetësisë thanë të enjten se Kina do të lejojë një ekip ekspertësh ndërkombëtar të kësaj organizate të hetojnë origjinën e COVID-19, sëmundja që shkaktohet nga koronavirusi. Në një konferencë shtypi në Manila, Drejtori Rajonal i Emergjencave për OBSH-në, Babatunde Olowokure tha për gazetarët se kjo agjenci ka komunikuar me Kinën […]

Hoti tregon se po përgatisin masat për festat e fundvitit


Kryeministri i Kosovës duke folur për gjendjen aktuale në vendin tonë, ka thënë se në dy javët e fundit, si rezultat i masave të vendosura është arritur që të ketë ulje të rasteve pozitvime me COVID-19. ndërsa ka shtuar se do të monitorojnë situatën dhe mbikëqyrin zbatimin e masave. Sipas tij, institucionet shëndetësore do të […]

Në mes të pandemisë, kryetari i Vitisë dhe Vlora Dumoshi shpenzuan mbi 450 euro në raki e mish


Derisa korriku ishte një prej muajve më të rëndë në luftën përballë pandemisë, ku shumë njerëz humbën familjarët dhe punët e tyre për shkak të mbylljes nga masat anti-COVID-19, kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti e priti ministren e Kulturës, Vlora Dumoshin me raki e mish. Një faturë të cilën e ka siguruar KALLXO.com, […]

Franca do të kryejë kontrolle kufitare për të ndalur skijimin jashtë shtetit


Kontrolle të zakonshme kufitare do të nisin së realizuari për të ndalur francezët që të mos shkojnë në shtetin fqinj, Zvicër, në skijim, ka thënë kryeministri i Francës, Jean Castex. Franca, bashkë me Gjermaninë dhe Italinë, janë duke ndalur punën e teleferikëve në kohën e Krishtlindjes për të ndalur përhapjen e koronavirusit, mirëpo në Zvicër […]

Prokurorët s’ duhet të ndikohen nga fotografitë e liderëve me qytetarë


Selim Selimi, ministër i Ministrisë së Drejtësisë, në lidhje me fotografinë e kreut të AAK-së, Ramush Haradinajt, me njërin prej të akuzuarve për fajde, Gjon Kqiraj, tha se prokurorët s’ duhet të marrin si sinjal fotografitë e liderëve me qytetarë. Selimi në intervistë për KALLXO.com tha se detyra e liderëve është që të kërkojnë votën […]

Çrregullimet e boshtit kurrizor te fëmijët


Çrregullimet e boshtit kurrizor te fëmijët Boshti kurrizor apo shtylla kurrizore është struktura më e gjatë kockore ne trupin e njeriut e cila përbëhet nga (1) unazat kockore të cilat janë të renditura njëra mbi tjetrën dhe (2) disqeve mes tyre me përbërje kërcore- lidhore. Kjo strukurë është mjaft dinamike dhe elastike dhe vepron si […]

Edhe Aeroporti i Prishtinës thotë se vizita e Abrashit ishte më 5 nëntor


Disa fotografi nga terreni të publikuara dje ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi ku ai shihej së bashku me kolegun ministër, Agim Veliu dhe ushtruesin e detyrës së kryetarit të Podujevës, Nexhmi Rudari, i cili është kandidat i LDK-së për kryetar të kësaj komune, ngjallën shumë reagime. Më 18 nëntor, Abrashi e kishte bërë një njoftim […]

Aviacioni Civil thotë se vizita e Abrashit në Aeroport dukuri më 5 nëntor, jo më 10 siç e kishin njoftuar vetë


Autoriteti i Aviacionit Civil të Kosovës ka reaguar pas raportimeve se më 10 nëntor drejtori i këtij institucioni së bashku me ministrin e Infrastrukturës, Arban Abrashi, vizituan Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës. Për këtë vizitë kishte njoftuar Ministria e Infrastrukturës në ueb faqe por edhe në rrjete shoqërore. Njëjtë, bëri edhe Aviacioni Civil i Kosovës. Madje, […]

Zëvendëskryeministri uron 28 Nëntorin nga vizita tek varri i Heroit Zahir Pajaziti


Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri ka vizituar sot varrin e Heroit Zahir Pajaziti, me rastin e 28 Nëntorit. me anë të një postimi në llogarinë e tij në Facebook, Tahiri ka uruar të gjithë shqiptarët për këtë ditë. “A ka ma mirë e më nder se ta fillosh festën këtu ku prehet Heroi i Kombit, Zahir Pajaziti. […]

“Jam shëruar”, komentuesit s’ i besojnë versionit të Abrashit


Faqen e Facebook-ut, të ministrit Abrashi, e kanë vërshuar komentet e qytetarëve të cilët kërkojnë llogari nga ai, se pse ka dalë nga izolimi, pasi që, s’ i ka bërë akoma 14 ditë që nga infektimi me COVID-19, shkruan Insajderi. VIDEO Ai në replikat e tij me komentuesit, ka thënë se është shëruar, dhe se […]

Rusia akuzon Perëndimin për “ndërhyrje” në Bjellorusi


Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov ka akuzuar Perëndimin se ka ndërhyrë në Bjellorusi, teksa u takua me Alyaksandr Lukashenkën, i cili po përballet me protesta të pandërprera tash e disa muaj, ku po kërkohet dorëheqja e tij dhe po kontestohen rezultatet e zgjedhjeve presidenciale. Lavrov zhvilloi takime me Lukashenkën dhe zyrtarë të tjerë të […]

BE konsiderohet si e anshme në dialogun Kosovë-Serbi


Letrën e sotme të përfaqësuesit special të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, në drejtim të kryeministrit Avdullah Hoti, njohësit politikë po e konsiderojnë si kundërvirje ndaj Kosovës, por që thonë se institucionet e vendit duhet të ia bëjnë me dije BE-së se do t’i ndalin vizitat e imponuara nën firmën e kompromisit. ndërsa kritikojnë BE-në […]

Ramush Haradinaj fshiu fotografinë ku shihej i akuzuari për fajde


Orë më parë lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj, publikoi disa fotografi nga vizita që i bëri familjes Kqira në Prizren. Por në njërën fotografi ishte edhe njëri prej të akuzuarve për fajde, Gjon Kqira. Këtë foto Haradinaj e ka fshirë nga profili i tij në Facebook. Haradinaj në këtë takim i ndau familjes Kqira medaljen […]

Haradinaj tregon për përballjet me Millosheviçin në Hagë


Dy herë në Hagë, dy herë i pafajshëm. Lideri i AAK-së, njëherit ish-kryeministri Ramush Haradinaj tregoi përballjen me Sllobodan Millosheviçin në burg të Hagës. Haradinaj i tregoi përballjet e tij me kasapin e Ballkanit dhe shkëmbimet e “thumbave” në mes tyre. “E kam parë disa herë, kemi qenë në kate të ndryshme, unë kam qenë […]

Presidenti serb tregon kush ia ndaloi hyrjen në Kosovë


Presidenti serb Aleksandar Vuçiq është deklaruar lidhur me varrezën masive në Kizhevak të komunës së Rashkës në Serbi, ku dyshohet të jenë rreth 17 trupa të shqiptarëve. Vuçiq tha se gërmimet në Rashkë s’ do të mund të ishin kryer pa dijeninë dhe miratimin e autoriteteve serbe. Madje ai tha se është krenar se është […]

Shala mban premtimin, ‘ua jep’ djalin Thaçit dhe Haradinajt – ata ia bëjnë konsull


“Juve edhe djalin me ma lyp jau kisha dhanë se ju kam bashkëluftuar”, kishte thënë në një intervistë deputeti i Kuvendit të Kosovës, Haxhi Shala kur kishte treguar se i kishin shkuar në shtëpi ish-presidenti Hashim Thaçi dhe kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj për t’i kërkuar që të votonte pro […]

Ministri Zemaj tregon se a do të ketë masa të reja në Kosovë


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj është pyetur sot nga mediat Nëse në Kosovë do të ketë masa të reja ashtu siç ka paralajmëruar mbrëmë edhe kryeministri Avdullah Hoti. Zemaj tha se vlerësimi për masa të reja bëhet në baza ditore dhe javore, derisa foli edhe për komunat që tashmë janë në zonë të kuqe. “Vlerësimi […]

Kryeministri i Izraelit pritet ta vizitojë Bahrejnin


Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, tha të martën se “së shpejti” do të vizitojë Bahrejnin, me ftesë të Princit të Kurorës, Salman al-Khalifa. Pas Emirateve të Bashkuara Arabe, Bahrejni normalizoi raportet me Izraelin me anë të një marrëveshjeje të ndërmjetësuar nga Shtetet e Bashkuara. Vendimi i këtyre vendeve të Lindjes se Mesme shënoi një rreshtim […]

Shqipe Sylejmani me romanin e saj në gjermanishte, në kërkim të rrënjëve


Është kjo një fjali në faqen e fundit të romanit „Bürde&Segen” („Barrë dhe Bekim“), të botuar muajin e kaluar nga autorja e re, Shqipe Sylejmani E Hënë, 23 Nëntor 2020 – 12:41 Alban Hamza Shumë nga mërgimtarët shqiptarë në vendet perëndimore, të cilët kanë emigruar për arsye të ndryshme, si ato politike e ekonomike, kanë […]

Qeveria dështoi të menaxhoj pandeminë në shkolla dhe mësimin online


  Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Sejdi Hoxha, ka thënë sot në një konferencë për media se Qeveria e Kosovës ka dështuar të menaxhojë pandeminë në shkollat e Kosovës duke mos ofruar masa mbrojtëse ndaj covid-19, ku si pasojë, shumë shkolla u mbyllën e shumë nxënës e mësimdhënës u infektuan me virus. Ai tha […]

s’ realizohet vizita e Vuçiqit në Kosovë


  RTK raportoi se Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq kërkoi leje për të vizituar sot Kosovën së bashku me ministrin e Mbrojtjes, Aleksandër Vulin dhe Marko Gjuriq si dhe Shefin e të ashtuquajturës Zyre për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq. Por, kryediplomatja kosovare, Meliza Haradinaj-Stublla ka konfirmuar se vizita e një delegacionit nga […]

Vuçiq me Vulinin, Gjuriqin dhe Petkoviqin, kërkojnë që sot ta vizitojnë Kosovën


Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka bërë kërkesë që ta vizitojë sot Kosovën, i shoqëruar nga dy prej ‘njerëzve problematik’ të tij në raport me Kosovën, ministri i Mbrojtjes, Aleksandër Vulin dhe Marko Gjuriq si dhe Shefin e të ashtuquajturës Zyre për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, raporton RTK Siç raporton RTK bazuar […]

Rufki Suma takon “afaristin” kontrovers turk, por reagimet e detyrojnë ta largojë komunikatën


Kryetari i Komunës së Hanit të Elezit, Rufki Suma, është takuar javë mëparë me turkun e prezantuar si afarist, Sedat Peker, por me gjasë pa u interesuar të dijë paraprakisht për të kaluarën e tij. Disa fotografi për këtë takim komuna i kishte publikuar edhe në faqen e vet Facebook, pas pak orësh i kishte […]

Akuzat për kasetën e Krushës, ndikimin në arrestime dhe vizita në ‘Shtëpinë e verdhë’ janë trillime politike


Kryetari i Partise Demokratike në Shqipëri, Lulzim Basha, në emisionin Opinion ka folur lidhur me akuzat që iu bënë nga ana e pozitës lidhur me rolin e tij në hetimet ndaj UÇK-së. Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, para disa ditësh deklaroi se gjatë kohës sa kreu i PD-së kishte punuar si përkthyes i Misionit të […]

tretmani endodontik i dhëmbëve të qumështit


Shkruan: Dr. Uran Halimi Dhëmbët e qumështit tek fëmijët fillojnë të formohen gjatë jetës intrauterine Ata formohen përpara lindjes së fëmijës. Fillimisht dhëmbët e parë që dalin janë incizivët qëndror të poshtëm në muajin e katërt, më pas vijohet me incizivët qëndror të sipërm. Dhëmbët e tjerë të serisë së qumështit përfundojnë rreth moshës 3 […]

Rreth dy milionë vizita më pak nga diaspora, ndikimi në ekonomi rreth 300 milionë euro


E Mërkurë, 18 Nëntor 2020 – 20:50 albinfo.ch Foto: MDIS Masat anti-COVID kufizuan ndjeshëm lëvizjen mes qytetarëve ndërmjet shteteve të ndryshme. Kjo është reflektuar edhe në vizitat e diasporës në Kosovë ku vihet re një rënie e ndjeshme. Instituti GAP solli një analizë të sajën duke u bazuar në të dhënat e Aeroportit Ndërkombëtar të […]

Masat e reja në Austri ndaj Covid -19 – çfarë lejohet e çfarë jo?


Për shkak të rritjes së shpejt dhe të jashtëzakonshme të numrit të infeksioneve në javët e fundit, qeveria beson se tani s’ ka rrugëdalje tjetër: Kështu që, Austria nga dita e marte (17 nëntor) hynë në një “bllokim” të dytë. E Diel, 15 Nëntor 2020 – 11:40 albinfo.ch Dan Visan @dsvi Qëllimi i këtyre masave […]

Post Festum Muajit të Filmit Kosovar në Bernë, “Kino Kosova”


Intervistë me bashkëthemeluesin e Kulturalink-ut, Sabahet Metën, lidhur me organizimin e muajit të Filmit Kosovar në Bernë E Shtunë, 14 Nëntor 2020 – 17:20 Rromir Imami Synimi i aktivitetit “WMuaji i filmit kosovar” në Bernë ishte që shtatori do t’u kushtohej filmave të prodhuar në Kosovë dhe diasporë, filma që trajtojnë aspekte të ndryshme të shoqërisë […]

Podujevë: Drejtori Januzi akuzoi VV-në për tubime në kohë pandemie, por i harron ato të Nexhmi Rudarit


Teksa i kritikojnë partitë tjera për rrezikimin e jetëve të qytetarëve në kohë pandemie, një veprim të tillë e bëjnë edhe vetë zyrtarët e Lidhjes Demokratike të Kosovës. Kandidati i LDK-së për kryetar të Komunës së Podujevës, Nexhmi Rudari, vazhdimisht është duke mbajtur takime me simpatizantë të tij, duke mos mbajtur as maskë e lëre […]

Haziri: Spitali i Përgjithshëm i Gjilanit ka nevojë emergjente për furnizim me oksigjen


Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri, ka thënë se Spitali i Përgjithshëm ka nevojë emergjente për furnizim me oksigjen. “Dita 247. Fatkeqësisht, në javën e fundit kemi regjistruar 11 të vdekur në Gjilan si pasojë e COVID-19. Gjendja në Spital dhe QKMF është e rënduar. QKMF tashmë po funksionon me tri ekipe në terren, ku gjatë […]

11 të vdekur nga COVID-19 në Gjilan javën e fundit – Spitali i Përgjithshëm ka nevojë për oksigjen


Kryetari i komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, ka bërë të ditur se në javën e fundit kanë humbur jetën 11 pacientë nga COVID-19 në Spitalin e Përgjithshëm të Gjilanit. Duke e parë këtë gjendje aspak të mirë në këtë komunë, i pari i Gjilanit shprehet se Spitali i Përgjithshëm ka nevojë emergjente për furnizim me […]

Kryetarja e Parlamentit të Zvicrës bën homazhe në Krushë të Madhe


Presidentja e Parlamentit Zviceran (Këshillit Kombëtar) Isabelle Moret e shoqëruar nga deputeti Mauro Tuena dhe ambasadori Thomas Kolly kanë bërë homazhe në Kompleksin Memorial në Krushë e Madhe. Sipas një komunikate për media të Ambasadës zvicërane në Kosovë, Moret u impresionua nga forca dhe guximi i familjarëve të të pagjeturve. Delegacioni zviceran gjithashtu prit gratë […]

Jashari flet për vizitën e Abbott dhe Orlando në Prekaz: Ambasadorët e shteteve mike e njohin luftën tonë për çlirim


Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Nicholas Abbott dhe ai i Italisë, Nicola Orlando vizituan sot Prekazin ku bënë homazhe në kompleksin memorial “Adem Jashari”. E këto vizita, kryetari i Skenderajt, Bekim Jashari, njëherit djali i heroit Hamëz Jashari, i ka quajtur mesazh të përkrahjes së Kosovës nga shtetet mike. “Sot kanë bërë homazhe […]

s’ mund t’i ndalojmë vizitat e familjarëve te pacientët me COVID-19


Jeton Zeqiri, drejtor i Spitalit Rajonal të Ferizajt, ka thënë se në Spitalin e Ferizajit s’ ka familjarë që kujdesen për pacientët me COVID-19. Por, Zeqiri ka thënë në anën tjetër se s’ mund ta ndalojnë vizitën e familjarëve te këta pacientë pasi s’ i lejon as ana humane e as ajo ligjore. “Në Spitalin […]

Foto e rrallë: Shikoni si dukej Angela Merkel në kohën kur po shembej muri i Berlinit


Biografia politike e Angela Merkelit ka marrë formë edhe në Poloni gjatë udhëtimeve të saj private dhe profesionale. Miq dhe të njohur nga e kaluara kujtojnë. Është viti 1989. Në nëntor rrëzohet Muri i Berlinit. Angela Merkel është tridhjetë e pesë vjeçe, ka doktoruar në shkencat e natyrës. Ajo punon në Institutin Qendror të Kimisë […]

Mjekësia Popullore Në Kohën e Covid 19 dhe Virozat e Stinës


Prej 8 muajsh po përjetojmë pandeminë dhe së fundi edhe virozat e stinës dhe njerëzit kërkojnë gjithashtu edhe ndihmën e mjekësisë alternative, çajrave dhe përzierjeve bimore. “Kërkesa më të mëdha janë për përzierjen bimore, që kurojnë Covid-in në fazat e hershme të tij. Ka kërkesa të mëdha për gripin, reumatizmën, dhe probleme të shëndetit mendor, […]

Biden s’ e ka shkopin magjik për ta rregulluar Kosovën


Zgjedhja e Joe Biden si President i SHBA-ve ka bërë që të bie perdja e një epoke të çmendurisë, por duke pasur parasysh rekordin e tij në të kaluarën dhe fuqinë në rënie të Perëndimit, Kosova s’ mund të pres që problemet e saj në skenën ndërkombëtare të zgjidhen menjëherë.   Humbja e Trump ka […]

Shtyhet vizita studimore në Shqipëri e asamblistëve të Prizrenit për shkak të aktakuzës së Speciales


Asamblistët e Kuvendit Komunal të Prizrenit kanë planifikuar që këto ditë të realizonin një vizitë studimore në Shqipëri. Por, kjo vizitë është shtyrë për shkak konfirmimit të aktakuzës së ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli, ish-kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi dhe shefit të grupit parlamentar të LVV-së, Rexhep Krasniqi […]

Si do t’i duket botës, SHBA-ja e presidentit Joe Biden?


Nga Timothy Garton Ash Çfarë është më e mira, që mund të shpresojë bota nga Shtetet e Bashkuara, nën presidentin e ri Xho Bajden? Përgjigja ime:që SHBA do të jetë një nga vendet udhëheqëse në një rrjet post-hegjemonik të demokracive. Por jo udhëheqësja kryesore, dhe në kontrast të plotë me fillimin e këtij shekulli, kur […]

Skandaloze: “Miku” i shërbimeve sekrete ruse, kërkon hetimin e Francës për përkrahjen e Kosovës


Deputeti kontrovers francez Thierry Mariani, ka thënë në një postim në media sociale se “se duhet të themelohet një komision për hetim për mbështetjen që Franca ia ka dhënë Thaçit dhe Kosovës kundër Serbisë”. Mariani është i martuar me rusen Irina Chaikhoullina. Sipas medias gjermane Deutche Welle, Mariani ka qenë bashkëkryetar i OJQ-së “Shoqata e […]

Djathi “Lindi” me shije tradicionale të Kosovës, që prodhohet në Zvicër


Promovohet djathi me emrin „Lindi“ një djathë i krijuar me kualitet të lartë dhe me shije tradicionale nga vendi ynë E Premte, 6 Nëntor 2020 – 18:42 albinfo.ch Gjatë ditës së sotme në Lindau të Cyrihut është promovuar djathi me emrin „Lindi“ një djathë i krijuar me kualitet të lartë dhe me shije tradicionale nga […]

Këtu është dëshmia e gjenocidit të Serbisë në Kosovë


Ushtruesja e detyrës së presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, ka bërë homazhe te kompleksi memorial në Prekaz. Ajo deklaroi se qëllimi i këtyre vizitave është teknike dhe jo përmbajtësore, duke shtuar së në këto momente sfiduese për vendin, bartësit e institucioneve duhet të gjejnë frymëzim të ata që dhanë kontributin për liri. “Në këto ditë […]

Tre pacientë me COVID-19 të shtrirë në spitalin e Ferizajt


Në Spitalin Rajonal të Ferizaj aktualisht janë tre pacientë të konfirmuar pozitivë me COVID-19. Dy nga tre pacientët e konfirmuar me SARS- CoV-2, janë duke u asistuar me maskë CPAP, maskë e cila u ndihmon pacientëve për frymëmarrje. Drejtori i Spitalit të Përgjithshëm në Ferizaj, Jeton Zeqiri, tha për KALLXO.com se aktualisht të hospitalizuar janë […]

Studim:Rezultatet tregojnë nivele jashtëzakonisht të ulëta të rrezikut nga COVID-19 në qendra fitnesi


Zëri kryesor dhe organizata më e madhe jo-fitimprurëse e fitnesit evropian dhe aktivitetit fizik, Europe Active, njofton se të dhënat paraprake të mbledhura nga Universiteti Kin Juan Carlos dhe Universiteti AWRC-Sheffield Hallam kanë zbuluar nivele jashtëzakonisht të ulëta nga rreziku i COVID-19 në qendrat e fitnesit. Me më shumë se 62 milionë vizita të analizuara […]

Lul Raka flet pasi u infektua me COVID 19: Burimi i infeksionit duket se është familjar


Mikrobiologu, Lul Raka, ka deklaruar se ndihet mirë me shëndet dhe se s’ ka simptoma të COVID-19, pavarësisht se sot është testuar pozitiv me këtë virus. I intervistuar në emisionin “Edicioni Special” në Klan Kosova, ai bëri të ditur se me koronavirus është infektuar edhe bashkëshortja e tij, e cila siç tha, ka simptome të […]

Fëmijët shqiptarë në veri s’ kanë shkollë


Saranda Bogujevci, deputete e Lëvizjes Vetëvendosje, ka thënë se nga vizita që një komisioni parlamentar e ka bërë në veri të Mitrovicës, kanë parë që shqiptarët dhe komunitetet tjera joserbe përballen me shkelje të lirive dhe të drejtave elementare të njeriut. Bogujevci tha se s’ ka shkolla për fëmijët shqiptarë. “Në vitin 2020 s’ ka […]

Haxhi Avdyli dhe Teuta Haxhiu polemizojnë në Komisionin për Hidrocentralet se “kush po bën politikë”


Deputeti i LDK-së, Haxhi Avdyli, dhe deputetja e AAK-së, Teuta Haxhiu, janë përplasur në Komisionin Hetimor Parlamentar për Hidrocentralet, duke akuzuar njëri-tjetrin se kush po heton e kush po bën politikë me këtë Komision. Fillimisht deputetja Haxhiu akuzoi deputetët e LDK-së dhe Vetëvendosjes në këtë Komision, se s’ kanë marrë pjesë në vizitën që ky […]

Austri: Deri në 1. 450 euro gjobë, për ata që i shkelin rregullat e kufizimit të natës


“Nga 3 nëntori Austria do të mbyllet për të përmbajtur përhapjen e pandemisë së COVID-19”, deklaroi kancelari Sebastian Kurz. E Shtunë, 31 Tetor 2020 – 19:50 albinfo.at Photo:pixbay.com Austria kthehet në bllokim. Shifrat e larta nga koronavirusi kanë bërë që autoritetet austriake të vendosin për një tjetër mbyllje. Albinfo Austria njoftoi sot në mëngjes për […]

Zv-kryeministrja u premton mbështetje grave ndërmarrëse në Prizren


Zv-kryeministrja e Kosovës, Albulena Balaj-Halimaj, ka vizituar sot disa biznese të cilat udhëheqen nga gratë në Prizren. Në këto vizita ajo ka dëgjuar nga afër sfidat dhe vështirësitë më të cilat po përballën ato në këtë kohë pandemie. “Gjatë vizitës në lulishten Anna Floëers, Fizio Med dhe Fortesa Çurdina- Fashion Designer u […]

Shënohet rekord i ri i rasteve pozitive me COVID-19, flet drejtoresha e Klinikës Infektive


Sot është shënuar një rekord i ri i rasteve me COVID-19 në Kosovë, ku rezultuan 281 raste pozitive gjatë 24 orëve të fundit. Drejtoresha e Klinikës Infektive, Lindita Ajazaj Berisha, ka treguar më në detaje se si po menaxhohet situata në këtë klinikë. “Në Klinikën Infektive, me rritjen e numrit të rasteve të cilët kanë […]

Biznesi i Kosovës lider në Portin e Durrësit


Një delegacion i Aleancës Kosovare të Bizneseve, i kryesuar nga kryetari  Agim Shahini ka vizituar Portin industrial të Durrësit, i njohur me emrin PortoRomano ku u prit nga përfaqësuesi i Korporatës Shell Kosova Lulëzim Kryeziu në Deponitë e kësaj Korporate në këtë Port. Kryetari Shahini, tha se është tepër i kënaqur që është prezent në […]

Bërllogu e infrastruktura e shkollave, pasqyra e qeverisjes së Besim Ilazit 


Duke qenë në mesin e dhjetë komunave të para për performancë komunale, Kryetari i Komunës së Kaçanikut Besim Ilazi tha se ndihet krenar për punën që ka bërë në komunë. Megjithatë, hulumtimet në terren e opozita komunale e sfiduan kryetarin me problemet e qytetit të vogël dhe mosmbajtjen e premtimeve zgjedhore. Në debatin “Jeta në […]

tretmani I DHËMBËVE TË QUMËSHTIT TEK FËMIJËT


Shkruan : Xheladin Ujkani, Dentist për fëmijë Shpesh herë, dhëmbët anësorë të qumështit në nofullën e poshtme e të sipërme, në anën e majtë e të djathtë, duke përfshi këtu edhe dhëmbët e përparëm të sipërm, prishen në moshë shumë të hershme, shpesh herë fillojnë si në moshën dy, tre vjeçare. Krahas kujdesit dhe edukimit […]

Zbehet ndikimi i partive pro-ruse në Qeverinë e re serbe


Në mënyrë të qartë Moska është e pakënaqur me përpjekjen e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq për të zbehur ndikimin e Rusisë në qeverinë e re në Beograd, thotë për Radion Evropa e Lirë, analisti politik, Cvijetin Millivojeviq. Partia Socialiste e Serbisë (SPS), e themeluar më 1990, që nga koha e udhëheqësit të saj të […]

Pse ambulancat në fshatrat e Kaçanikut s’ janë funksionale?


Në emisionin ‘Jeta në Komunë’ kryetari i  Komunës së Kaçanikut, Besim Ilazi ka treguar arsyen pse disa nga ambulancat e Mjekësisë Familjare në fshatra s’ janë duke funksionuar dhe objekte e tyre janë lënë pas dore. “Për shkak të mungesës së personelit të kualifikim jemi detyru që përveç QKMF-së dhe QMF-të t’i çojmë mjekët në […]

Faktet Si Ndryshon Plakja Mes Femrave dhe Meshkujve


s’ ka më vend për të diskutuar se meshkujt dhe femrat kanë procese të ndryshme plakjeje. Gjenetika, mënyra e jetesës, ushqyerja dhe ambienti ndikojnë tek plakja në përgjegjësi. Por ajo që ndryshon lidhet me ritmin me të cilin plakja ndodh. Jo vetëm që plakja e meshkujve ndryshon nga ajo e femrave, por efektet që ajo […]

Në gjurmët e “botës së harruar” arbëreshe


Katundet e Kalabrisë e kanë frymëzuar gazetarin dhe studiuesin letrar Arben Veselaj të shkruajë librin “Triptikon Arbëresh.” Në gjurmim të gjenezës së letërsisë shqipe, Veselaj ka sjellë një rrëfim, siç e quan ai, “flashback” i filleve të kësaj letërsie. Autori në një intervistë për KALLXO.com ka shpalosur ekspeditën e tij deri në botimin e këtij […]

Grenell përfshihet në bisedime për ndërrimin e pushtetit në Venezuelë


Richard Grenell, aleat i ngushtë i Presidentit Trump u takua fshehurazi me një bashkëpunëtor të Presidentit Nicolás Maduro, të cilin Shtetet e Bashkuara s’ e njohin si udhëheqësin e Venezuelës. Udhëtimi i Grenellit ishte një befasi për zyrtarët e lartë të administratës Trump, përfshirë edhe vetë sekretarin e shtetit, shkruan New York Times   Më […]

Rriten rastet me COVID-19 Infektologu flet për kapacitetet e Klinikës Infektive


Një rritje e numrit të rasteve me COVID-19 është shënuar në ditët e fundit në Kosovë në kohën kur po i afrohemi sezonit të ftohtë me gripe sezonale. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të mërkurëb ka njoftuar se brenda 24 orëve janë regjistruar 124 raste të reja të infektimit me COVID-19. Infektologu, Salih Ahmeti, në […]

A Duhen Përdorur Antibiotikët Kur Jeni Me Grip?


Një nga sfidat më të mëdha të shëndetit global është përdorimi pa kriter i antibiotikëve. Një nga rreziqet më të mëdha që vijnë nga përdorimi pa kriter i këtyre barnave është nxitja e zhvillimit, shumimit dhe përhapjes së mikrobeve që u rezistojnë fort antibiotikëve. Çdo vit në vendet e Bashkimit Evropian rreth 25.000 njerëz humbasin […]

Njoftim i rëndësishëm kibernetik


Përgjatë avancimit të teknologjisë ndër vite, sulmet kibernetike janë rritur në formë eksponenciale, së bashku me to edhe ndërlikueshmëria e tyre. Bizneset, institucionet dhe organizatat në të gjithë botën kanë nevojë për siguri dhe integritet të sistemeve të tyre, gjë që e rritë nevojën për ekspertë të sigurisë kibernetike për tregun vendor dhe ndërkombëtar. andaj, […]

Administrata Tatimore s’ ka pasur humbje por vetëm fitime


Në gjykimin ndaj ish-shefit të Njësitit të Hetimeve të Administratës Tatimore të Kosovës, Safet Krasniqi, i cili është duke u përballur me akuzat për korrupsion, janë dëgjuar disa dëshmitarë të propozuar nga Prokuroria Speciale. Krasniqi po akuzohet se që nga viti 2013 e deri në vitin 2019 sa ka qenë në krye të Hetimeve të […]

Plakja e Popullsisë, 4.7% Më Shumë Shtrime në Spitale


Teksa popullsia e vendit po tkurret me ritme të shpejta volumi i punës në spitale po rritet, pasi gjithnjë e më shumë po tkurret popullsia e re në moshë dhe nga ana tjetër po rritet popullsia në moshë pensioni, që ka edhe nevoja më të larta për trajtim shëndetësor. Sipas të dhënave zyrtare të Ministrisë […]

Çështja e detit, Greqia dhe Shqipëria i drejtohen Hagës


Shqipëria dhe Greqia ranë dakort sot që zgjidhja e çështjes së kufijve detarë dhe përcaktimit të Shelfit Kontinental dhe Zonave Ekonomike Ekskluzive, t’i besohet Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë të Hagës. Njoftimi u bë gjatë vizitës në Tiranë të ministrit të Jashtëm grek Nikos Dendias, në përfundim të takimit që ai pati me kryeministrin dhe ministrin […]