Detaje të reja nga vrasja që tronditi Pejën, gjithçka filloi pas një ngacmimi seksual


[ad_1] Gjithçka filloi para dy vitesh kur ditën e martë përfundoi me vrasje. RTV Dukagjini mëson se para dy vitesh i dyshuari për vrasje kishte ngacmuar seksualisht nxënësen e tij që në atë kohë ishte vetëm 13-vjeçare. Nxënësja në fjalë është e bija e të vrarit Gëzim Kastrati, i cili disa herë ishte kërcënuar nga […]

A Po Bëhet Më I Rrezikshëm Virusi? – Flasin specialistët Britanik


[ad_1] Pasi specialistët theksuan se varianti B.1.1.7 i SARS-CoV-2, i zbuluar për herë të parë në Anglinë Juglindore, ishte më ngjitës por jo më vdekjeprurës sesa virusi origjinal, kryeministri britanik Boris Xhonson tha më 22 janar se ky variant dukej se lidhej me një vdekshmëri më të lartë.  Dhje kjo është diçka e pazakontë.  Zakonisht […]

Katër mite të shëndetit mendor që janë seriozisht të rrezikshme


[ad_1] Vetëm po të filloni të kërkoni për termat e shëndetit mendor në Google, do të kuptoni se ka shumë informacion konfuzes. Vetëm po të të gjithë mendojnë se jam i lumtur, a s’ jam në depresion? A vdesin adoleshentët vetëm nga vetëvrasja për shkak të ngacmimit? Vetëm po të keni disa pyetje që ndiheni […]

Rriten shpresat për gjetjen e kurës finale ndaj kancerit


[ad_1] Maya Margit , The Jerusalem Post Një ekip studiuesish të udhëhequr nga shkencëtarët në Universitetin e Tel Aviv kanë deklaruar se ata mund të kenë zbuluar “thembrën e Akilit” të qelizave kancerogjene , të cilat mund të çojnë në zhvillimin e një grupi krejtësisht të ri të ilaçeve dhe trajtimeve të kancerit në të […]

Pjetër Ndrecaj përsëri kërkon nga Apeli uljen e dënimit apo rigjykim, prokuroria kërkon burgim të përjetshëm


[ad_1] I dënuari me 24 vite e gjysmë për vrasjen e bashkëshortes dhe vajzës së tij, Pjetër Ndrecaj, për herë të dytë po kërkon nga Gjykata e Apelit anulimin e vendimit të shkallës së parë, apo kthimin e rastit në rigjykim. Në anën tjetër, Prokuroria Themelore në Prishtinë përsëri ka kërkuar që i akuzuari Ndrecaj […]

specialistët thonë se periudha e pandemisë është ndër shkaktarët e vrasjeve në familje


[ad_1] Kohët e fundit janë shtuar rastet e dhunës por edhe vrasjet në familje. Sipas specialistëve periudha e pandemisë dhe izolimi janë ndër faktorët por s’ përjashtohen edhe rrethana tjera. akoma s’ është bërë një vit prej se kur është shpallur pandemia në Kosovës por pasojat tashmë sipas specialistëve janë duke u parë. Pasojat më […]

Kërkohet paraburgim për Skender Krasniqin, i dyshuar për vrasjen e të birit


[ad_1] Prokuroria Themelore në Prishtinë, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka kërkuar nga Gjykata Themelore në Prishtinë, që t’i caktohet masa e paraburgimit Skender Krasniqit, i dyshuar për vrasjen e të birit, Albert Krasniqi. Prokuroria thekson se A.K dyshohet se më 27 janar 2021, rreth orës 17:00, me armë zjarri ka privuar nga jeta personin […]

Policia konfirmon vrasjen e një personi në Prishtinë


[ad_1] Një vrasje ka ndodhur në udhën ”Ndue Perlleshi” ne Prishtinë , ku një i ri është qëlluar me armë. Gazeta Online Reporteri.net ka mësuar se i qëlluari është një biznesmen i njohur nga Prishtina (emër i njohur për redaksinë). Siç mësohet nga burime brenda Policisë, vrasja ka ndodhur rreth orës 17:00 dhe Policia ka […]

Vrasja e 15 vjeçarit, një muaj paraburgim për dy të miturit në Prizren


[ad_1] Gjykata Themelore në Prizren, Departamenti  për të Mitur ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore të Prizrenit, për caktimin e masës së paraburgimit, ndaj të miturve: L.L., për shkak të dyshimit të bazuar se ka kryer veprën penale mbajtja në pronësi kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve dhe L.L. dhe H.G.,për shkak të veprës […]

Vrasja e 15-vjecarit në Prizren, arrestohet dy persona si të dyshuar


[ad_1] Janë arrestuar dy persona që dyshohen se kanë qenë të përfshirë në vrasjen e 15-vjecarit në Prizren. Zëdhënësi i Policisë për rajonin e Prizrenit, Shaban Osmanollaj, ka njoftuar se të arrestuarit dyshohet se e kanë asistuar dorasin në fshehjen e dëshmive të dukurisë së të hënës që lamë pas. “Të premten janë arrestuar dy […]

A ka ndikuar COVID-19 në shtimin e vetëvrasjeve? Përgjigjet psikologu Visar Sadiku


[ad_1] Në emisionin “Takim virtual me Shëndritin” ishte i ftuar psikologu klinik, Visar Sadiku, me të cilin u diskutua për pasojat psikologjike që COVID-19 ka mundur të lërë te ne. Gjatë intervistes, Sadiku u pyet edhe për ndikimin psikologjik të koronavirusit në shtimin e vetëvrasjeve, saktësisht a e ka shtuar koronavirusi numrin e vetëvrasjeve. Sipas […]

Rastësitë e frikshme/ Presidentët e Amerikës dhe mallkimi i vitit zero


[ad_1] Në Uashington ekziston një histori e çuditshme për një mallkim shqetësues, i quajtur viti zero, i cili do të godiste presidentët e Shteteve të Bashkuara të zgjedhur në vitet që mbarojnë me numrin “zero”. Dhe Joe Biden u zgjodh në vitin 2020. Ai do të ulet në Shtëpinë e Bardhë në 20 janar 2021 […]

2020 nëpër fotografi, s’ ishte vetëm koronavirusi që shënoi këtë vit


[ad_1] Viti që lamë pas kishte filluar me zjarre të tmerrshme në Australi, që më pas filluan të përhapen në vende të ndryshme të botës, janë bërë gara të ashpra politike, por ishte pandemia e coronavirusit ajo që ndaloi të gjitha dukuritë tjera. Fillimisht shpërtheu në Wuhan të Kinës për t’u përhapur më pas në […]

Vrasja e katërfishtë në Pozharan: Familjarët kanë ardhur nga Zvicra për pushime


[ad_1] Një ndodhi e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e kësaj së mërkure në fshatin Pozharan të Vitisë. Sipas dyshimeve, një burrë rreth të 50-ave ka vrarë bashkëshorten e tij dhe dy të bijtë dhe më pas veten. Nga informacionet, që të katër këta persona kanë ardhur nga Zvicra për t’i kaluar pushimet në vendlindje./KlanKosova [ad_2]

Një muaj paraburgim për personin që vrau babanë e tij në Prizren


[ad_1] Gjykata Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore të Prizrenit, për caktimin e masës së paraburgimit, ndaj të pandehurit M.H.,për shkak të dyshimit të bazuar ka kryer veprën penale vrasja e rëndë nga neni 173 par.1 nënpar.1.3 të Kodit Penal të Republikës së Kosovës (KPRK-së). Në njoftimin […]

Vrasja dhe copëtimi i çiftit shqiptar, arrestohet ish e dashura e djalit të tyre


[ad_1] Vijojnë hetimet intensive të autoriteteve italiane lidhur me vrasjen e çiftit shqiptar Shpëtim dhe Teuta Pasho, të zhdukur që prej vitit 2015. Sipas asaj që raporton TGCom, një grua është arrestuar për rastin në fjalë. Bëhet fjalë për të dashurën e djalit të çiftit (në atë kohë), i cili është në një burg në […]

Zbardhet vrasja e efektivit të FNSH, Xhuljano Prela, pritet të shpallen në kërkim dy autorët


[ad_1] Policia e Lezhës ka zbardhur vrasjen e efektivit të policisë Xhuljano Prela. Nga kontrolli i kamera të sigurisë polica ka mundur të identifikoje automjetin dhe autorët e kësaj dukurisë. Dy persona janë identifikuar dhe pritet të shpallen në kërkim ndërkombëtar të dyshuar si të përfshirë në ekzekutimin e 26-vjeçarin Xhulio Prela në datën 5 […]

Konfirmohet vrasja e dyfishtë në Prizren, bëhet fjalë për babë e bijë


[ad_1] Policia ka konfirmuar vrasjen e dyfishtë në Prizren. ngjarja ka ndodhur në udhën “Durmish Asllani” ku janë dëgjuar të shtëna me armë zjarri, njofton Klan Kosova Rastin për KlanKosova.tv e ka konfirmuar zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Baki Kelani. “Me 15.12.2020, pak pas orës 19:00, Policia ka pranuar një informacion se në udhën “Durmish […]

Rama për vrasjen e 25 vjeçarit: Autori do të gjykohet nga organet e drejtësisë në paanësi


[ad_1] Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, me anë të një videomesazhi në Facebook, reagoi në lidhje me vrasjen e 25 vjeçarit Klodian Rasha. Rama i shprehu ngushëllime familjes dhe të afërmve të viktimës, ndërsa ngjarjen e vlerësoi si të paprecedentë dhe kërkoi hetim të plotë. “Një lajm ngjethës. Pamundësia e të qenit këtu shtyu këtë […]

Policia kërkon ndihmën e qytetarëve për ta gjetur të dyshuarin për vrasjen e sotme (FOTO)


[ad_1] Policia e Kosovës ka shpallur në kërkim të dyshuarin Atila Yaldirim, shtetas turk, në lidhje me vrasjen e sotme, e cila dukuri në udhën “Bekim Fehmiu”, në Prishtinë. “Drejtoria Rajonale e Policisë – Prishtinë, pas identifikimit të personit të dyshuar me autorizim të Prokurorisë së shtetit, shpallë në kërkim personin e dyshuar; ATILA YALDIRIM […]

Policia gjen një armë në kontejner, dyshohet se u përdor në vrasjen e sotme në Prishtinë


[ad_1] Një person është vrarë sot në lagjen Dardania në Prishtinë. Sipas policisë, viktima dhe dorasi janë me nënshtetësi turke. ngjarja besohet të ketë ndodhur brenda një makine, ku edhe viktima edbe dorasi ishin duke lëvizur në udhën ku ka ndodhur vrasja. I dyshuari i cili është në arrati, sipas policisë ka shtënë nga prapa. […]

Vrasja në pritë e policit shqiptar, hetimet e përqëndruara te grabitja dhe konfliktet e mundshme


[ad_1] Një efektiv i Policisë së Shtetit u ekzektua me armë zjarri mëngjesin e së shtunës në Lezhë, në atë që duket si një pritë nga persona akoma të panjohur. Xhulio Prela 26-vjeç, efektiv i Forcave të Ndërhyrjes së Shpejtë në Shkodër, u gjet i vrarë në automjetin e tij në superstradën Lezhë-Milot, pranë fshatit […]

Deklarohet babai i policit të vrarë në Shqipëri


[ad_1] Pas mesnate, polici Xhuljano Prela nga Shqipëria humbi jetën si pasojë e një prite që iu bë prej një automjeti, nga ku u qëllua tre herë me armë zjarri. Një prej plumbave e kapi të riun në trup dhe i shkaktoi vdekjen. Teksa familja ka hapur dyert e mortit, babi i viktimës, Martin Prela […]

Vritet një polic në Shqipëri


[ad_1] Një dukuri përqethëse u shënua në Lezhë të Shqipërisë, ku pas mesnate, në zonën e njohur si Gajush u gjet i vrarë brenda makinës së tij, një polic 26-vjeçar. Sallës operative të policisë në këtë qytet i mbërriti një telefonatë se në aksion rrugor Milot-Lezhë, një automjet kishte humbur kontrollin e kishte dalë nga […]

Po qe se fëmija shfaq këto shenja, ndërhyni sa më shpejt – Gazeta Tribuna


[ad_1] Fëmijëria është një kohë e vështirë për mësimet dhe puna e prindërve është të sigurohet që fëmijët e tyre të mësojnë gjërat që u nevojiten. Një nga gjërat që merren me shumë fëmijë janë çrregullimet mendore që mund të pengojnë aftësinë e tyre për të përparuar. Ka një numër në rritje të fëmijëve, ndërmjet […]

Vrasja e të dyshuarit për vjedhje në Shtime, dënohet mërgimtari bashkë me të vëllanë


[ad_1] Gjykata Themelore në Ferizaj ka shpallur aktgjykim dënues ndaj të akuzuarve A. N. dhe N. N. Ata sipas Prokurorisë së Ferizajt, akuzoheshin se në bashkëkryerje kanë kryer veprën penale vrasje në tejkalim të mbrojtjes së nevojshme. Të akuzuarit A. N., iu shqitua dënim burgimi në kohëzgjatje prej një viti, ndërsa të akuzuarit tjetër N. […]

Deklarata e fortë e zyrtarit amerikan: Izraeli qëndron pas vrasjes së shkencëtarit iranian!


[ad_1] Një zyrtar amerikan ka thënë se Izraeli qëndron pas vrasjes së shkencëtarit të lartë bërthamor të Iranit. Mohsen Fakhrizadeh u vra të premten në periferi të Teheranit. Një zyrtar anonim nga administrata e presidentit Donald Trump ka deklaruar për CNN se autoritetet e Tel Avivit e kanë ndjekur prej kohësh shkencëtarin, por s’ ka […]

BE dënon vrasjen në atentat të zyrtarit të lartë bërthamor në Iran


[ad_1] Bashkimi Evropian ka dënuar sot vrasjen e kreut të programit bërthamor të Iranit, Mohsen Fakhrizadeh, në një atentat me stil terrorist, duke e quajtur “akt kriminal. Zëdhënësi i çeshtjeve të jashtme të BE, Peter Sano, tha se vrasja e shkencëtarit iranian pranë kryeqytetit Teheran, shkel parimet e të drejtave të njeriut. “Ky është një […]

Vrasja e shkencëtarit iranian thekson dobësinë në sigurinë e Iranit


[ad_1] Udhëheqësi suprem i Iranit po kërkon shpagim për vrasjen e shkencëtarit kryesor të lidhur me programin bërthamor të vendit. Të shtunën, Ajatollah Ali Khamenei bëri thirrje për “ndëshkim përfundimtar” të kujtdo që është përgjegjës për vdekjen e Mohsen Fakhrizadeh, siç tha ai. Vrasja ditën e premte e Mohsen Fakhrizadeh, figura e dytë më e […]

23 vjet që nga dalja e UCK-së në skenë


[ad_1] 23 viteu bënë që kur Ushtria Clirimtare e Kosovës u paraqit për herë të parë për opinionin publik. 28 nëntori, përvec Ditës së Flamurit, shënon edhe një datë tjetër për shqiptarët. Pikërisht në këtë ditë u shfaq UCK-ja e cila dha shenjat e para të rezistencës ndaj okupuesit të atëhershëm. Ishte pikërisht kjo datë […]

Krejt çka duhet të dini rreth masave anti-covid nëpër secilën komunë


[ad_1] Sot u bënë 23 vjet nga dalja e parë në skenë e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK). 28 Nëntori s’ shënon vetëm festën e Ditës së Flamurit. Sa herë vjen ky muaj, Kosova kujton daljen e parë në skenë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, më 28 nëntor të vitit 1997, në fshatin Llaushë të […]

​23 vjet nga dalja publike e UÇK-së në skenë


[ad_1] Sot u bënë 23 vjet nga dalja e parë në skenë e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK). 28 Nëntori s’ shënon vetëm festën e Ditës së Flamurit. Sa herë vjen ky muaj, Kosova kujton daljen e parë në skenë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, më 28 nëntor të vitit 1997, në fshatin Llaushë të […]

Iran, vritet shkencëtari i lidhur me programin ushtarak bërthamor


[ad_1] Shkencëtari i njohur bërthamor i Iranit, Mohsen Fakhrizadeh vdiq në spital pas një atentati të premten, pranë Teheranit njoftuan mediat iraniane. Fakhrizadeh dyshohej prej kohësh nga vendet perëndimore dhe Izraeli si dhe nga kundërshtarët në mërgim të Republikës Islamike si organizatori i asaj që ata e quajnë një program i fshehtë i bombës bërthamore, […]

Apeli u vërteton pafajësinë vëllezërve Maloku të akuzuar për vrasjen e kushërinjve të tyre


[ad_1] Vëllezërit Besim dhe Blerim Maloku, të akuzuar nga Prokuroria në rastin e vrasjes së dy kushërinjve Bahri dhe Shani Maloku, në nëntor të vitit të kaluar ishin liruar nga akuzat për vrasje nga Gjykata e Gjakovës. ndërsa me anë të një komunikate për media, Gjykata e Apelit ka njoftuar se e ka refuzuar ankesën […]

Vrasja në ‘Bon Vivant’, pritej dëshmia e Uran Ismailit, shtyhet seanca


[ad_1]   Është shtyrë seanca për rastin e vrasjes në “Bon Vivant”, për shkak të mungesës së gjyqtarit Isuf Makolli, i cili mungoi për shkaqe shëndetësore. Kryetarja e trupit gjykues Suzana Çerkini, tha se urdhëresa për ta sjellë nga qendra e paraburgimit të akuzuarin Masar Gërdovci, është revokuar. “Urdhëresa për ta sjellë të akuzuarin Masar […]

Dështon seanca ndaj ish-policit të akuzuar për vrasje të rëndë


[ad_1] Vllaznim Hamdia, i akuzuar për vrasje të rëndë ka dalur para gjykatësit në Gjilan për t`u përballur me akuzën e Prokurorisë e cila atë e ngarkon me tri vepra penale, vrasje të rëndë, armë mbajtje pa leje dhe përdorim të armës, por që seanca ndaj tij dështoj të mbahet. Shkak për mos mbajtjen e […]

Kryeministri jep informata të pasakta për dy policët e vrarë


[ad_1] Si duket kryeministri i vendit, Avdullah Hoti, s’ është mirë i informuar për vrasjen e dy policëve të Kosovës, Sebahate Tolaj dhe Isuf Haklaj. Në 17 vjetorin e vrasjes së tyre, Hoti ka thënë se atentati i tyre është akoma i pazbardhur, ndërkohë që gjykata ka dënuar me 25 vjet burg, Bedri Krasniqin, për […]

Për këta dy zyrtarë të vrarë të LDK-së kishte qajtur Ibrahim Rugova


[ad_1] Atentatet ndaj bashkëpunëtorëve të tij e kishin mërzitur shumë ish-presidentin historik të vendit Ibrahim Rugovën. Njerëzit e afërt të Rugovës thonë se në momentet kur i kishte marrë lajmet për vrasjet e zyrtarëve të LDK-së, ishin herët e vetme kur ish-presidenti u pa me lot në sy. Skender Hyseni, që ishte bashkëpunëtor i ngushtë […]

Edhe dy persona të dyshuar për vrasjen e Oliver Ivanoviqit


[ad_1] Zyra e Prokurorit Special në Prishtinë ka ngritur aktakuzën e tretë kundër të dyshuarve për vrasjen e Oliver Ivanoviqit, politikanit serb në Kosovë ka thënë avokatja Jovana Filipoviq. Aktakuza e re akuzon për këtë vrasje Nedeljko Spasojeviq, Marko Rosiq, Silvana Arsoviq dhe Rade Basara. Avoktaja e Arsoviq, Jovana Filipoviq i tha portalit Kossev se […]

Të dhëna që tregojnë se sa vrasës është COVID-19


[ad_1] COVID-19 ka vrarë 250,000 njerëz në SHBA deri më tani dhe kjo shifër thuhet se është 10 herë më e madhe se vdekja nga përplasjet e makinave në një vit. Veç kësaj, në më pak se 10 muaj, COVID-19 ka vrarë më shumë njerëz sesa sulmet në tru, vetëvrasjet dhe përplasjet e makinave zakonisht […]

E veja e agjentit të helmuar padit Rusinë, ja dëmshpërblimi që kërkon


[ad_1] E veja e Alexander Litvinenkos ka paditur shtetin rus në gjykatën Europiane të të Drejtave të Njeriut (KEDNJ), duke i kërkuar 3.5 milionë euro si kompensim për vrasjen e tij nga helmimi me rrezatim në Londër. Marina Litvinenko po kërkon dëmshpërblim dhe pagesa për të ardhurat e humbura të akumuluara. Një hetim publik arriti […]

akoma s’ e dimë ku është trupi i babait


[ad_1] Në Gjykatën e Mitrovicës ka vazhduar seanca e gjykimit ndaj të pandehurve Razvigor dhe Radenko Miniq, të akuzuar për vrasjen e M.S. Rasti kishte ndodhur në mars të vitit 2014 në fshatin Serbovac të komunës së Zveçanit. Në seancën e sotme është dhënë fjala hyrëse nga palët. Prokuror i rastit, Ismet Ujkani, ka deklaruar se […]

Vrasja e Donjeta Pajazitajt, dëshmitari deklarohet lidhur me incizimin e kamerave të sigurisë


[ad_1] Vrasja e Donjeta Pajazitajt, dëshmitari deklarohet lidhur me incizimin e kamerave të sigurisë Në gjykimin ndaj Naser Pajazitajt, në seancën e së hënës, ka vazhduar dëgjimi i dëshmitarit Qendrim Jusaj. Naser Pajazitaj po akuzohet për vrasjen e tani të ndjerës, Donjeta Pajazitaj. Lidhur me këtë rast, dëshmitarit Jusaj i është ofruar në shikim video […]

Daut Haradinaj për akuzat fetare: Po qe se s’kam vatan, çka ka rëndësi feja


[ad_1] Shefi i Grupit Parlamentar nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Daut Haradinaj, në Prime Time të Kanal 10, ka folur për aktakuzat ku ka edhe ndarje fetate. Ai tha se përderisa aktakuza shkon deri në këtë nivel, ku flitet per katolik dhe musliman, dihet prejardhja e këtyre aktakuzave. “Është e pakuptimtë që pas 21 […]

Plas sherri mes dy kosovarëve në autostradën Milot-Morinë, njëri mbetet i plagosur


[ad_1] Policia e Kukësit ka arrestuar një 40-vjeçar, pasi ka tentuar të vrasë me thikë një person, banues në Fushë-Kosovë, duke e lenë të plagosur. Në pranga ka rënë shtetasi I. R., i cili sipas policisë, ka penguar 43-vjeçarin S. B. të bëjë parakalim në autostradën Milot-Morinë. Për pasojë, të dy shtetasit kosovarë kanë ndaluar […]

Gruaja shqiptare vret një shtatëvjecare në Britani të Madhe


[ad_1] Një grua shqiptare e ka vrarë një shtatëvjecare në një park publik në Britani të Madhe. Eltiona Skana, 30 vjec, e pranon vrasjen që kishte bërë,  mirëpo thekson se këtë veprim e bëri padashje. Prokurorët kanë shtatë ditë kohë për ta cuar rastin në Apel. Seanca e radhës pritet të mbahet më 23 nëntor. […]

“Krejt çka ndieja ishte urrejtja”-Rrëfimi rrënqethës i gruas kosovare, tregon se si e mbyti burrin me sëpatë


[ad_1] “s’ e kam imagjinuar kurrë se do të përjetoja diçka të tillë…Sikur ta kishte bërë ndonjë njeri i huaj ndoshta do të mund ta pranoja disi. Por ta bëjë njeriu me të cilin unë lidha jetën, i bëra dy fëmijë, sakrifikova aq shumë që t’i ndihmoja edhe kur familja e tij hoqën dorë prej […]

Vrasja në Marmull të Gjakovës, gjykimi drejt përfundimit


[ad_1] Për vrasjen e Tunë Bezhit në fshatin Marmull të komunës së Gjakovës, ku të akuzuar janë babë e bir, Prek Gjugja dhe Alfred Gjugja, sot u kërkua të bëhej ekzaminimi psikiatrik i të akuzuarit Alfred Gjugja. Kjo vrasje dyshohet të ketë ndodhur si shkak i një konflikti rreth një prone. Alfred Gjugja i akuzuar […]

Edhe pas 4 viteve mungon drejtësia për Astrit Deharin


[ad_1] Anëtarja e Kryesisë së Lëvizjes Vetëvendosje (LVV), Albulena Haxhiu ka thënë që vdekja e aktivistit, Astrit Dehari është krimi më i rëndë që ka mundur të ndodhë në Kosovë. “Vrasja e Astritit ka qenë krimi më i rëndë që ka mundur të ndodhë në Kosovë. Një qytetari e aktivisti politik i ishte m’veshur një […]

​Vetëvrasja e Agon Musliut, Mustafë Gashi dëshmon para Komisionit hetimor parlamentar


[ad_1] Në Komisionin hetimor parlamentar në lidhje me menaxhimin e COVID-19 nga ana e Qeverisë së Kosovës, sot ka dhënë dëshminë e tij Mustafë Gashi nga Qendra operative e Ministrisë së Punëve të Brendshme. Ai ka bërë të ditur se babi i Agon Musliut, i cili kreu vetëvrasje gjatë kohës së karantinës, iu kishte dhënë […]

Vjosa Osmani kujton Haki Imerin


[ad_1] Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani me anë të një statusi në rrjetin e saj social Facebook, ka përkujtuar veprimtarin e LDK-së Haki Imeri. Ajo ka thënë se sot e kujtojmë Haki Imerin, veprimtarin e orëve të para të lëvizjes gjithëpopullore për pavarësi, në fillim të viteve ’90, aktivistin e shquar të çështjes […]

Vritet aktori i njohur amerikan


[ad_1] Aktori i njohur amerikan, Eddie Hassell është vrarë dje në mëngjes diku në Texas. Dyshimet e para thonë se vrasja e aktorit ka ndodhur në një aksion ku hajnat ishin duke kryer vjedhje të makinave. 30 vjeçari ishte shumë i njohur në filmin e NBC “Surface” si dhe në filmin “Devious Maids”. Aktori thuhet […]

Sulmi terrorist në Nicë/ Foto e fundit që i riu i dërgoi familjarëve: Kam blerë rroba të reja


[ad_1] Vrasja e tre personave në Nicë të Francës tronditi një botë të tërë. Autori i vrasjeve makabre, ishte një 21-vjeçar me origjinë nga Tunizia, i identifikuar si Brahim Aouissaoui. Së fundmi, mediat i kanë kushtuar hapësirë një detaji pak para se të ndodhte ngjarja e trishtë. Ata kanë publikuar foton e 21-vjeçarit të veshur […]

Dumoshi përkujton Ukë Bytyçin: Vrasja e tij ishte mënyra e vetme për ta mposhtur në fitoret e vazhdueshme


[ad_1] Ministrja e Kulturës, Vlora Dumoshi ka shkruar se në 18 vjetorin e vrasjes së kryetarit të parë të Suharekës, Ukë Bytyqi po e përkujtojnë dhe e nderojnë veprën e tij. Dumoshi thotë se vrasja e tij ishte mënyra e vetme për ta mposhtur në fitoret e vazhdueshme, përcjellë Gazeta Blic. Ky është postimi i […]

​Isa Mustafa kujton Ukë Bytyqin: Vrasja e tij ishte goditje e rëndë për Kosovën


[ad_1] Sot bëhen 18 vjet nga vrasja e ish-kryetarit të komunës së Suharekës, Ukë Bytyqi. Në 18 vjetorin e vrasjes, Ukë Bytyqin e ka kujtuar kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Isa Mustafa. Mustafa përmes një shkrimi ka thënë se Uka ishte një personalitet i veçantë, i urtë e modës dhe i afërt me […]

Shtyhet seanca e gjykimit për vrasjen e vitit 2016 në Podujevë


[ad_1] Seanca e rigjykimit në rastin ku të akuzuar janë Sadat e Fejard Llugaliu për vrasjen e Fahri Bunjakut është shtyrë. Kjo dukuri kishte ndodhur në shkurt të vitit 2016 ndërsa pretendohet se asaj i ka paraprirë një konflikt rreth shitblerjes së kafshëve. Seanca e sotme është shtyrë pas kërkesë së avokatit Ahmet Tahiri i […]

Hoxhë Ekrem Avdiu: Heqja e kokës së mësuesit francez, akt i dënueshëm edhe sipas islamit


[ad_1] Mësuesit të historisë nga Franca, Samuel Paty, iu pre koka më 16 tetor, jashtë shkollës së tij në periferi të Parisit verior nga një 18-vjeçar ( i cili më pas u qëllua për vdekje nga policia), pasi u tregoi nxënësve të tij karikaturat e Profetit Muhamed, në një orë për lirinë e shprehjes. Hoxha […]

Erdogani thotë se Macroni ka “nevojë për trajtim” për qëndrimin ndaj myslimanëve


[ad_1] Presidenti i Turqisë Tayyip Erdogan ka sulmuar presidentin francez Emmanuel Macron të shtunën, duke i thënë se ai ka nevojë një trajtim mendor pas qëndrimeve të tij ndaj myslimanëve dhe islamit. Në fillim të muajit, Macroni kishte deklaruar se do të luftojë “separatistët islamikë”, që sipas tij po kërcënonin të merrnin nën kontroll disa […]

Vrasja e 19-vjeçarit në Gjilan – policia jep detaje


[ad_1] Një i ri i moshës 19-vjeçar mbrëmë dyshohet se është vrarë me mjete të mprehta në udhën “Gjon Sereqi” në qytetin e Gjilanit. Zëdhënësi i Policisë së Kosovës për rajonin e Gjilnait, Ismet Hashani a treguar për Gazetën Insajderi se rasti ka ndodhur rreth orës dymbëdhjetë pas mesnatës. Hashani ka treguar se 19-vjeçari pasi […]

Atentati në tentativë ndaj Andon Dhimës, ndalohen 4 persona të dyshuar. Sekuestrohen armë, maska dhe jelekë të RENEAS


[ad_1] Policia e Tiranës ka ndaluar ditën e sotme në kuadër të operacioni ‘Stuhia’ ka ndaluar  4 persona të cilët dyshohen për atentatin ndaj  biznesmenit Andon Dhima në Tiranë. Mësohet se se në prnga kanë rënë G.L 45 vjeç, A,H 35 vjeç, si dhe dy bashkëpunëtorët e ngjarjes M.M, 30 vjeç, dhe E.H 26 vjeç, […]

Kryetari i Kamenicës fton organet shtetërore ta hetojnë rastin e vetëvrasjes së një të reje


[ad_1] Kryetari i Kamenicës, Qëndron Kastrati, ka shprehur keqardhje për vetëvrasjen e një të reje në këtë komunë. përmes një postimi në Facebook, Kastrati ka thënë që izolimi për shkak të pandemisë COVID-19 po ka efekte negative në shoqëri. “Vetëvrasja s’ është gjithmonë akt individual i izoluar nga dinamikat socio-ekonomike. Kështu, edhe vdekja e vajzës […]

Ferizaj, nëna raporton zhdukjen e dy vajzave pas dy muajve  


[ad_1] Autoritetet franceze thanë se kanë nisur operacione të reja, në lidhje me vrasjen e një mësuesi francez nga një islamist i dyshuar. Mësuesit të historisë, Samuel Paty, iu pre koka më 16 tetor, jashtë shkollës së tij në periferi të Parisit verior, nga një 18-vjeçar, i cili më pas u qëllua për vdekje nga […]

Policia në Francë zgjeron operacionet hetimore për vrasjen e mësuesit


[ad_1] Autoritetet franceze thanë se kanë nisur operacione të reja, në lidhje me vrasjen e një mësuesi francez nga një islamist i dyshuar. Mësuesit të historisë, Samuel Paty, iu pre koka më 16 tetor, jashtë shkollës së tij në periferi të Parisit verior, nga një 18-vjeçar, i cili më pas u qëllua për vdekje nga […]

Vrasja e biznesmenit Niko Goro/ Zbrardhet motivi, autori i vrasjes një elektriçist


[ad_1] Gazetari i Report Tv, Arsen Rusta ka mëshuar se shkak i këtij konflikti ka qenë një borxh prej 70 mijë eurosh që biznesmeni Niko Goro i kishte Kliti Lekës. Report Tv mëson se Kliti Leka, me profesion elektricist i kishte bërë rrjetin elektrik në pallatin e ndërtuar nga Niko Goro, por ky i fundit […]

Policia: Kapet autori i vrasjes së biznesmenit Niko Goro


[ad_1] Kapet një person Himarë në vendin e quajtur Livadhet, dyshohet se vrau me armë zjarri mëngjesin e sotëm biznesmenin Niko Goro. Policia bën me dije se është arrestuar 53-vjeçari Kliti Leka. Ndërkohë Policia ka gjetur edhe furgonin tip “Wolkswagen” dhe një armë zjarri që dyshohet se janë përdorur gjatë atentatit ndaj biznesmenit. Njoftimi i […]

Macron e quan “sulm terrorist islamik” vrasjen e mësuesit në Paris


[ad_1] Presidenti i Francës, Emmanuel Macron e ka quajtur “sulm terrorist islamik” vrasjen e një mësuesi në periferi të Parisit. Viktima – të cilit iu pre koka – thuhet se ka shfaqur karikatura të Profetit Muhamed para nxënësve të tij. Sulmuesi është qëlluar për vdekje nga autoritetet e rendit. Macron tha se mësuesi – i […]

Nisin hetimet për terrorizëm pasi një mësuesit iu pre koka pranë Parisit


[ad_1]   Një mësuesi i është prerë koka në një lagje në veri-perëndim të kryeqytetit francez, Paris, është thënë në raportimet e mediave, derisa sulmuesi është qëlluar për vdekje. Viktima në rajonin Conflans-Sainte-Honorine ka qenë mësues, që është thënë se ka shfaqur karikatura të Profetit Muhamed para studentëve të tij. Prokurorit francez kundër terrorizmit i […]

Uran Ismaili në vetizolim, përsëri s’ mund të dëshmojë për rastin e vrasjes në “Bon Vivant”


[ad_1] Në gjykimin ndaj të akuzuarve  për vrasjen e rojes së lokalit “Bon Vivant”,  Masar Gërdovci dhe Sherif Krasniqi përsëri mungon dëshmitari Uran Ismaili. Deputeti  nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, Uran Ismaili i cili ishte i propozuar si dëshmitar, në seancën e sotme s’ u paraqit që ka rezultuar pozitiv me COVID-19. “Uran […]

A mund të shërohet vetë natyra: Çfarë na ka treguar pandemia COVID-19?


[ad_1] Në ditët e para të errëta të pandemisë së coronavirusit, kur numri i të vdekurve prej 1 milion ishte i paimagjinueshëm, ekzistonte një vend i ndritshëm: natyra dukej se po shërohej. Ideja e rikthimit të natyrës ofroi lehtësime nga shqetësimet për vuajtjet njerëzore të pandemisë dhe shpresën për planetin: A ishte natyra akoma e […]

Avokatja kërkon dënim më të lartë për të akuzuarin për dhunim dhe vrasje të fëmijës Kujtim Veseli


[ad_1] Gjykata e Prishtinës, sot pas 495 ditëve nga dhunimi dhe vrasja e fëmijës së mitur të nacionalitetit rom Kujtim Veseli, shpalli fajtor të akuzuarin S.O. duke e dënuar me 25 vjet burgim. S.O. u gjet fajtor për veprat penale të dhunimit dhe vrasjes së rëndë. Për veprën penale të vrasjes S.O. u dënua me […]

Vjosa Osmani kërkon drejtësi për fëmijën e vrarë të komunitetit rom në Fushë Kosovë


[ad_1] Kryetarja e Kuvendit të Kosovës Vjosa Osmani tha se të gjithë së bashku duhet të kërkojmë drejtësi për vrasjen e 9 vjeçarit Kujtim Veseli nga komuniteti rom dhe përgjegjësi nga shteti për ta mbrojtur jetën e të gjithë qytetarëve të Kosovës pa dallim. Osmani tha se në rastin e vrasjes së fëmijës nga komuniti […]

Vjosa Osmani kërkon drejtësi për vrasjen e fëmijës së komunitetit rom në Fushë Kosovë


[ad_1] Kryetarja e Kuvendit të Kosovës Vjosa Osmani tha se të gjithë së bashku duhet të kërkojmë drejtësi për vrasjen e 9 vjeçarit Kujtim Veseli nga komuniteti rom dhe përgjegjësi nga shteti për ta mbrojtur jetën e të gjithë qytetarëve të Kosovës pa dallim. Osmani tha se në rastin e vrasjes së fëmijës nga komuniti […]

Ekstradohet nga Italia në Shqipëri i dënuari për vrasje


[ad_1] Policia shqiptare ka njoftuar se saje të bashkëpunimit në kuadër të Interpolit sotë është kryer ekstradimi nga Italia drejt Shqipërisë i shtetasit P. Nikaj, 40 vjeç, lindur në Gurëz të Krujës. Ky shtetas shqiptar me vendimin penal të formës së prerë të datës 01.02.2017 të Gjykatës së Krimeve të Rënda të Apelit, Bolonja/Itali, është […]

Vrasja e vitit 2017 në Rahovec, i akuzuari sërish lirohet nga akuza


[ad_1] Feriz Hoti, i akuzuar për vrasjen e Hamdi Jusufit në maj të vitit 2017 në Ratkoc të Rahovecit, sërish u lirua nga akuza e vrasjes dhe armëmbajtjes pa leje. Në këtë rast, Prokuroria pretendon se Hoti kishte qëlluar Hamdi Jusufin, i cili kishte qenë me Muhamet Kiçmarin, Liridon Sylejmanin dhe Evan Poterën që po […]

Vrasja e Mentor Zekajt, i akuzuari e pranon vrasjen, por jo shkakun se ajo gjë për borxhin prej 77 mijë eurove


[ad_1]   Gjykata e Pejës ka vazhduar gjykimin për vrasjen e 6 marsit të vitit 2017, ku nga plumbat e shkrepur u vra Mentor Zekaj. Për vrasjen e Mentorit është duke u gjykuar Kreshnik Haliti, shok i të ndjerit. Vrasja po pretendohet të ketë ndodhur për shkak të një borxhi prej 77 mijë eurove që […]

Gjykata s’ e gjen adresën e Uran Ismailit për ta ftuar të dëshmojë për rastin e vrasjes në “Bon Vivant”


[ad_1] Sot në gjykatë e Prishtinës ka vazhduar seanca e rigjykimit ndaj të akuzuarve Masar Gërdovci dhe Sherif Krasniqi të akuzuar se në bashkëkryerje kanë kryer veprën penale vrasje e rëndë në lokalin “Bon Vivant” në Prishtinë. Në seancën e sotme u dëgjua dëshmia e dëshmitares Egzona Berisha. Duke u përgjigjur në pyetjen e avokatit […]

Vrasja për të cilën po akuzohet nga Specialja ish-komandant “Cali”


[ad_1] Gjykata Speciale gjatë ditës së sotme ka arrestuar ish-pjesëtarin e UÇK-së, Salih Mustafa, i njohur si ‘komandant Cali’. Sipas njoftimit të Gjykatës, arrestimi i Mustafës është bërë pas aktakuzës së konfirmuar. Sipas kësaj aktakuze të publikuar sonte, Salih Mustafa akuzohet se ishte i pranishëm kur një person e kanë dërguar në kompleksin e ndalimit […]

Dosja e Prokurorisë shpjegon rrethanat e vrasjes së gruas nga burri i saj në Kamenicë


[ad_1] Nuhi Mavrovqani po akuzohet nga Prokuroria Themelore në Gjilan për vrasjen e gruas së tij, Sabile Mavrovqani. KALLXO.com ka mësuar se aktakuza është dërguar në Gjykatën Themelore të Gjilanit gjatë ditës së sotme nga ana e prokurorit të rastit Arben Ismajli. KALLXO.com ka siguruar edhe aktakuzën në të cilën prokurori i rastit ka shtjelluar […]

Babai i viktimës i përlotur pas dënimit të ish-rreshterit policor


[ad_1] Halil Aliaj e ka pritur i përlotur shpalljen e aktgjykimit në rastin e vrsjes së djalit të tij, Jetmirit në gjykatën e Prizrenit. Aliaj bashkë me disa familjarë të tij kishte ardhur në sallë të gjykatës për ta ndjekur shpalljen e aktgjykimit në të cilin Spahiu u dënua me burg të përjetshëm. Vet Shefki […]

Avokati komenton dënimin me burg të përjetshëm të ish-rreshterit policor


[ad_1] Avokati Emrush Kastrati, mbrojtës i të akuzuarit Shefki Spahiu, dënimin me burgim të përjetshëm të klientit të tij nga Gjykata në Prizren e konsideroi shumë të ashpër. Ai paralajmëroi ankesë në Gjykatën e Apelit. “Patjetër që do paraqesim ankesë”, tha ai. Kastrati për KALLXO.com tha se “ky dënim kapital është shumë i ashpër për […]

Ish-rreshteri policor dënohet me burgim të përjetshëm për vrasjen në Suharekë


[ad_1] Ish-pjesëtari i Policisë së Kosovës, Shefki Spahiu, është shpallur fajtor nga Gjykata në Prizren për vrasjen e të riut Jetmir Aliaj në Suharekë. Ai u dënua me burgim të përjetshëm nga trupi gjykues Shefki Spahiu, që deri ditën kritike mbante gradën e rreshterit në Policinë e Kosovës, u gjykua për veprën penale vrasje e […]

Vrasja në Prizren, i dyshuari ishte dërguar i plagosur në Spital


[ad_1] Një person ka mbetur i vrarë pas një shkëmbim zjarri që ka ndodhur në Lagjen e Trimave në Prizren. Policia e Kosovës ka bërë të ditur se se pjesëtarët e saj kanë hasur në personin e dyshuar me inicialet B.Sh., i njohur me nofkën ‘Qorri’, i cili ishte në kërkim për tentim vrasje. Sipas […]

Vrasja në Prizren, i dyshuari u vra pas një shkëmbim zjarri me Policinë


[ad_1] Një person ka mbetur i vrarë pas një shkëmbim zjarri që ka ndodhur në lagjen Tusuz të Prizrenit. KALLXO.com merr vesh se personi është vrarë nga shkëmbimi i zjarrit që e kishte me Policinë. Viktima ishte një person i dyshuar që po kërkohej nga Policia e Kosovës që një kohë të gjatë. ngjarja ka […]

Përfundon gjykimi ndaj policit të akuzuar për vrasje të rëndë


[ad_1] Kanë kaluar plot 554 ditë që nga vrasja e Jetmir Aliajt në vendin e tij të punës. ndërsa 75 ditë më vonë me 30 maj të vitit 2019 prokurori Mehdi Sefa kishte ngritur aktakuzë për dy vepra penale ndaj policit Shefki Spahiu. Shefki Spahiu, që deri ditën kritike mbante gradën e rreshterit në Policinë […]

Përurohet shtatorja e kolonel Ahmet Krasniqit në Vushtrri


[ad_1] Më rastin e 22-vjetorit të vrasjes së heroit kolonel Ahmet Krasniqi është përuruar shtatorja dhe inaugurimi i sheshit me emrin e tij, në Vushtrri. Në këtë ceremoni, kryetarja e Kuvendit të Kosovës Vjosa Osmani tha se shteti i Kosovës e ka të vështirë të ardhmen e vet, pa zbardhjen e të gjitha vrasjeve politike, […]

Autorët e krimit duhet të dalin para drejtësisë


[ad_1] Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Isa Mustafa ka përkujtuar kolonelin Ahmet Krasniqi, në 22 vjetorin e vrasjes së tij. Mustafa ka deklaruar se autorët e krimit duhet të dalin para drejtësisë dhe të marrin dënimin e merituar, duke shtyerë organet e drejtësisë të punojnë shumë deri në zbardhjen e rastit. “Ahmet Krasniqi, […]

Kodi Penal i Republikës së Kosovës


[embeddoc url=”https://gazetashendeti.com/wp-content/uploads/2020/06/Kodi-Penal-i-Republikës-së-Kosovës.pdf” download=”none” viewer=”google”]

Kanabisi mund të shkaktojë depresion dhe nxit vetëvrasje


Tymosja e kanabisit në adoleshencë rrit rrezikun e prekjes nga depresioni dhe vetëvrasja, thotë një studim i ri shkruan Gazeta Shëndeti. Hulumtuesit nga Amerika dhe Britania kanë zbuluar se droga lidhet me trurin e njerëzve dhe më vonë jep efektin në shëndetin mendor. Në studimet e mëdha, ekspertët nga Universiteti i Oksfordit dhe Universiteti McGill […]

error: Content is protected !!