1 Maji – Dita Ndërkombëtare e Punëtorëve


1 Maji njihet si Dita Ndërkombëtare e Punëtorëve. Ky manifestim lindi nga lufta e punëtorëve për të kërkuar dhe siguruar të drejtat, liritë dhe kushtet e punës e të jetesës. “Do të vijë një kohë kur heshtja jonë do të jetë më e fuqishme, se zëri që ju po mbytni sot”. Ishin këto fjalët e […]

Astrologët shpjegojnë se si hëna mund të ndikojë në gjendjen tuaj shpirtërore


A e keni fajësuar ndonjëherë hënën e plotë për një gjendje shpirtërore shpërthyese apo një natë të çmendur? Me kusht që po, s’ jeni vetëm – njerëzit gjatë gjithë historisë kanë bërë lidhje se si hëna ndikon në gjendjen shpirtërore dhe sjelljet tona. Hëna dhe forma e saj që ndryshojnë në mënyrë ciklike kanë qenë […]

Qytetarët kërkojnë trajtim psikologjik online, pandemia po shkakton trauma e depresion


Pasojat e pandemisë janë alarmante për psikologen Afërdita Hoxhaj, duke shtuar se trauma dhe depresioni janë evidente te qytetarët. Hoxhaj në një intervistë për Ekonomia Online theksoi që edhe numri i vrasjeve është rritur pas shfaqjes së pandemisë. Po qe se ndodh një mbyllje tjetër totale, ajo thotë që pasojat do jenë akoma më të […]

​“Kundër patriarkatit që vret”, sot marsh në Prishtinë


Me moton “Marshojmë kundër patriarkatit që vret” këtë vit në Kosovë do të shënohet Dita Ndërkombëtare e Gruas. Kolektivi “Marshojmë s’festojmë”, i përbërë nga aktivistë të organizatave të shoqërisë civile e studentë, do të realizojë marshin sot nëpër udhët e kryeqytetit, aktivitet ky që do të përkrahet edhe nga aktivistë në 15 komuna të tjera. […]

specialistët thonë se periudha e pandemisë është ndër shkaktarët e vrasjeve në familje


Kohët e fundit janë shtuar rastet e dhunës por edhe vrasjet në familje. Sipas specialistëve periudha e pandemisë dhe izolimi janë ndër faktorët por s’ përjashtohen edhe rrethana tjera. akoma s’ është bërë një vit prej se kur është shpallur pandemia në Kosovës por pasojat tashmë sipas specialistëve janë duke u parë. Pasojat më të […]

“Dëshmia e Puçit”, Sokol Balla sjell librin për “21 Janarin”


Në 10-vjetorin e ngjarjeve të 21 janarit, ku u vranë 4 protestues para godinës së kryeministrisë nga oficerët e Gardës së Republikës, botohet libri i Sokol Ballës “Dëshmia e puçit”, botim i UET press. Gazetari i njohur sjell fakte të panjohura të një prej personave që u akuzua nga ish-kryeministri Sali Berisha si organizator i […]

Fjalimi në Kuvend për “vrasjet politike” ngjall polemika mes Gani Gecit dhe Ismet Kryeziut


Ismet Kyreziu, nga Instituti Demokratik i Kosovës, me anë të një postimi në fFcebook ka thënë se deputetëve të Kosovës duhet t’u ndalohet të flasin për vrasje, duke i reaguar deputetes së Kuvendit të Kosovës nga LDK, Marigona Geci. Deputetja sot në seancën e votimit të Ligjit për Rimëkëmbje doli në foltore për ta arsyetuar […]

Pas fjalimit të ashpër të Marigona Gecit, reagon Bedri Hamza


Kryetari i Grupit Parlamentar të PDK-së, Bedri Hamza, ka reaguar pas fjalimit të deputes së LDK-së, Marigona Geci, ku e njëjta theksoi se s’ mund ta votojë Ligjin për Rimëkëmbjke Ekonomike, pasi po përkrahet nga PDK-ja, ku ish-krerët e saj janë të akuzuar për vrasjen e njerëzve të LDK-së. Hamza i ka kërkua Nagavcit t;i […]

Vajza e Gani Gecit e quan kriminel Kadri Veselin në Kuvend, e akuzon për vrasjet e pasluftës


Deputetja e LDK-së, Marigona Geci, në seancën për Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike ka theksuar se s’ e voton ligjin, pasi ish-kreret e PDK-së janë të akuzuar per vrasjen e anëtarëve të LDK-së. Gecit pas kësaj deklarate i’u ndërpre fjala nga Arbërie Nagavci . “Dje me datën 3 dhjetor 2020 më erdhi në gmail kërkesa pë […]

Isa Mustafa: Pres që Specialja t’i trajtojë edhe vrasjet ndaj zyrtarëve të LDK-së


Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka deklaruar se marrëveshja e nënshkruar nga Avdullah Hoti në Washington duhet të zbatohet, pavarësisht se tani po ndërrohet administrata në SHBA. Në Rubikon të Klan Kosovës ai tha se do të ishte gabim fatal Vetëm po të sillemi ndryshe. “Jam i bindur që marrëveshja e nënshkruar në Washington duhet […]

“Haradinaj më së shumti ka gjasa të bëhet president”


Analisti politik, Nexhmedin Spahiu në emisionin “Debat” të RTK-së ka thënë se janë amerikanët ata që në fund do të vendosin se kush duhet të jetë president i ri i Kosovës. “Po qe se zoti Haradinaj ka mbështetjen e amerikanëve ai do të bëhet president, por Po qe se s’ e ka dhe ata s’ […]

Hamiti i LDK-së tregon se e kanë dërguar materiale në Gjykatën Speciale për vrasjet e zyrtarëve të saj


Anëtari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Muhamet Hamiti, ka thënë se Dhomat e Specializuara, siç ka thënë Hamiti, janë aty për të gjetur të vërtetën, shkruan GazetaBlic. Hamiti, në Debat Plus, ka thënë se Lidhja Demokratike e Kosovës s’ka dorëzuar dosje në Gjykatën Spciale për vrasjet e kryera politike. “Dhomat e Specialiozuara janë aty për […]

Bordi Mbikëqyrës i Facebook-ut merr në shqyrtim gjashtë rastet e para


Bordi mbikëqyrës i kompanisë Facebook ka njoftuar rastet e para që do të shqyrtojë për të përcaktuar Po qe se do të rrëzojë apo do të mbajë në fuqi vendimet e gjigantit të mediave sociale për të hequr postime të caktuara. Roli i bordit të krijuar në tetor, do të jetë vlerësimi i rasteve të […]

Burri pranon vrasjen e të paktën 25 grave në Rusi


38 vjeçari Radik Tagirov, raportohet se ka pranuar vrasjet, pas identifikimit nga provat e ADN dhe shenjat e këpucëve. Hetuesit në Rusi thonë se kanë kapur njeriun përgjegjës të të paktën 25 vrasjeve, të njohur ndryshe si “maniaku i Vollgës”. Autoritetet thonë se Radik Tagirov, ka pranuar serinë e vrasjeve të 26 grave të moshuara […]

Mjekja shqiptare: Ilaçet anti Covid që përdoren në Shqipëri s’ rekomandohen në Itali


Farmacistja shqiptare në Itali, Imelda Harisi tregoi për “Euronews Albania” se klorokina s’ përdoret tek pacientët, të cilat s’ janë të hospitalizuar.Ajo theksoi se në Shqipëri për të infektuarit me COVID-19 përdoren disa preparate, të cilat s’ rekomandohen nga mjekët në Itali. “Klorokina s’ përdoret tek pacientët që janë të paktën jo të hospitalizuar. Përdoret […]

Farmacistja shqiptare: Ilaçet që përdoren për Covid-19 në vend s’ rekomandohen në Itali


Farmacitja shqiptare në Itali, Imelda Harisi tregoi se klorokina s’ përdoret tek pacientët, të cilat s’ janë të hospitalizuar. Ajo theksoi se në Shqipëri për të infektuarit me COVID-19 përdoren disa preparate, të cilat s’ rekomandohen nga mjekët në Itali. “Klorokina s’ përdoret tek pacientët që janë të paktën jo të hospitalizuar. Përdoret në rastet […]

Vrasja e shkencëtarit iranian thekson dobësinë në sigurinë e Iranit


Udhëheqësi suprem i Iranit po kërkon shpagim për vrasjen e shkencëtarit kryesor të lidhur me programin bërthamor të vendit. Të shtunën, Ajatollah Ali Khamenei bëri thirrje për “ndëshkim përfundimtar” të kujtdo që është përgjegjës për vdekjen e Mohsen Fakhrizadeh, siç tha ai. Vrasja ditën e premte e Mohsen Fakhrizadeh, figura e dytë më e lartë […]

Basti i humbur i Aleksandar Vuçiqit në Donald Trumpin. Çfarë më tutje?


Pasojat nga zgjedhjet në SHBA të 8 nëntorit 2016, ishin kruciale dhe shumë reagime emocionale në të gjithë globin luhateshin midis zemërimit dhe mohimit. Mirëpo, kur Donald Trump e pati mundur Hillary Clinton në garën për president të Sh.B.A-ve vite më parë, elita politike në Beograd s’ ndjehej e pikëlluar. Atëherë kishin ishin ndjenja gëzimi, […]

Pse lordët e kokainës kolumbiane investuan në ndërtim dhe cili ishte ndikimi i tyre në politikë


meqë ndodhej gjithnjë e më shumë nën presionin e bastisjeve të policisë, në vitin 1982, Carlos Rivas Lehder largohet nga ishulli Norman dhe kthehet në Kolumbi, ku edhe themeloi partinë e re politike neo-naziste, të njohur me emrin; Lëvizja Kombëtare Latine. Lehder ndërtoi resortin me stilin bavarez në Posada Alemana, dhe në hyrje të diskotekës […]

Prokurori i Hagës kërkon që gjykimi i Thaçit, Veselit, Selimit e Krasniqit të mos vonohet më shumë se deri në shtator 2021


Në konferencën për ecurinë e çështjes lidhur me ish-eprorët e UÇK, mbrojtja e Kadri Veselit, avokati Ben Emerson i kishte propozuar Gjykatës Speciale që gjykimi ndaj eprorëve të UÇK-së të filloj në qershor të 2022-ës. Madje ai kishte deklaruar se pasi që “gjërat kanë zakon të mos ecin ashtu siç planifikohen”, gjykimi do të mund […]

Nga varreza në Serbi deri te vendi i krimit të luftës në Kosovë


Gurorja “Kizhevak“ në Komunën e Rashkës, në afërsi të kufirit me Kosovën, është lokacioni i pestë në Serbi, në të cilin janë gjetur mbetjet mortore, siç dyshohet, të civilëve shqiptarë të vrarë gatë luftës në Kosovë, në vitin 1999. akoma s’ dihet se sa është numri i trupave që janë gjetur në këtë vend, më […]

Për këta dy zyrtarë të vrarë të LDK-së kishte qajtur Ibrahim Rugova


Atentatet ndaj bashkëpunëtorëve të tij e kishin mërzitur shumë ish-presidentin historik të vendit Ibrahim Rugovën. Njerëzit e afërt të Rugovës thonë se në momentet kur i kishte marrë lajmet për vrasjet e zyrtarëve të LDK-së, ishin herët e vetme kur ish-presidenti u pa me lot në sy. Skender Hyseni, që ishte bashkëpunëtor i ngushtë i […]

Hashim Thaçi tentoi t’i zgjedhë avokatin një të dyshuari


Në urdhër-arrestin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit, Zyra e Prokurorit të Specializuar pretendon se ka prova se Hashim Thaçi u përpoq që të sigurohej që avokati që kishte përfaqësuar një të intervistuar nga Zyra e Prokurorit të Specializuar, të mos përfaqësonte të intervistuarit e tjerë. “Për më tepër, pasi [REDAKTUAR] […]

Hashim Thaçi tentoj ti zgjedhë avokatin një të dyshuari


Në urdhër-arrestin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit, Zyra e Prokurorit të Specializuar pretendon se ka prova se Hashim Thaçi u përpoq që të sigurohej që avokati që kishte përfaqësuar një të intervistuar nga Zyra e Prokurorit të Specializuar, të mos përfaqësonte të intervistuarit tjerë. “Për më tepër, pasi [REDAKTUAR] zgjodhi […]

Hashim Thaçi mund ta përdorë inteligjencën dhe policinë për t’ju shmangur drejtësisë :


Në urdhër-arrestin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit, Zyra e Prokurorit të Specializuar pretendon se katër të akuzuarit mund t’i ikin drejtësisë. Në seksionin “rreziku i ikjes”, Zyra e Prokurorit të Specializuar ka theksuar se ish-komandantët e UÇK-së lehtësisht mund t’i shmangen drejtësisë ngaqë kanë qasje në fonde dhe inteligjencë. “Të […]

Prokurori i Specializuar pretendon se Rexhep Selimi ka ndikin në Polic të Kosovës


Në urdhër-arrestin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit, Zyra e Prokurorit të Specializuar pretendon se Rexhep Selimi ka kontaktuar një polic pas një tentim vrasje që është bërë nga njerëz që kanë punuar me të. Sipas Zyrës së Prokurorit të Specializuar, policit i është kërkuar që marrë provat të cilat mund […]

Prokurori i Specializuar pretendon se ShIK-u pagoi dëshmitarë të Hagës


Në urdhër-arrestin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit, Zyra e Prokurorit të Specializuar ka përdorur si provë kërcënimin e dëshmitarëve që dëshmuan kundër ish-pjesëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Tribunalin Ndërkombëtar të Hagës. Në pretendimin e Zyrës së Prokurorit të Specializuar thuhet se Shërbimi Informativ i Kosovës (ShIK) dhe Azem […]

Babai i’u lut serbëve ta falin djalin pasi ishte martuar herët a vonë më parë


Shukri Gërxhaliu është dëshmitari i njërës prej masakrave më të rënda të luftës së fundit në Kosovë, asaj të Studimës ku u vranë 116 persona. Gërxhaliu ndodhej pranë zonës ku u kryen vrasjet, dhe me sytë e tij e kishte parë tek u qëllua me vdekje një djalë i ri në prani të babait të […]

Ishte 13 vjeç kur humbi familjen dhe i mbijetoi 16 plumbave, kush është Saranda Bogujevci?


Saranda Bogujevci, shpesh në organizime të ndryshme ka shpalosur dhimbjen e saj pasi që një pjesë e familjes ju vra nga forcat serbe gjatë luftës së fundit në Kosovë. Saranda Bogujevci, iu mbijetoi 16 plumbave, dhe humbi 14 anëtarë të familjes së saj, përfshirë nënën dhe dy vëllezërit, gjatë një sulmi brutal të ushtrisë serbe, […]

Të dhëna që tregojnë se sa vrasës është COVID-19


COVID-19 ka vrarë 250,000 njerëz në SHBA deri më tani dhe kjo shifër thuhet se është 10 herë më e madhe se vdekja nga përplasjet e makinave në një vit. Veç kësaj, në më pak se 10 muaj, COVID-19 ka vrarë më shumë njerëz sesa sulmet në tru, vetëvrasjet dhe përplasjet e makinave zakonisht në […]

Të dhëna që tregojnë se sa vrasës është COVID-19, në krahasim me shkaktarët tjerë në SHBA


COVID-19 ka vrarë 250,000 njerëz në SHBA deri më tani dhe kjo shifër thuhet se është 10 herë më e madhe se vdekja nga përplasjet e makinave në një vit. Veç kësaj, në më pak se 10 muaj, COVID-19 ka vrarë më shumë njerëz sesa sulmet në tru, vetëvrasjet dhe përplasjet e makinave zakonisht në […]

“Deklaratat e Vuçiqit, thirrje për fabrikime masive”


Deklaratat e fundit të Serbisë për luftë Me kusht që s’ do të ketë zgjidhje përmes dialogut me Kosovën, si dhe kërcënimet ndaj qytetarëve serbë që po tregojnë për varret masive të shqiptarëve kanë nxitur reagime të shumta në Kosovë. Në mesin atyre që kanë reaguar janë edhe përfaqësues të institucioneve si dhe figura politike. […]

Në mes të dhjetorit seanca e ardhshme në Speciale ndaj ish-eprorëve të UÇK-së


Gjykata Speciale në dakordim me avokatët e të akuzuarve vendosi që mesi i dhejtorit do të jetë data, kur do të mbahet seanca e ardhshme statusore ndaj ish-eprorëve të UÇK-së. Aktakuza ndaj katër krerëve të UÇK-së ishte konfirmuar me datë 26 tetor 2020. Sipas kësaj aktakuze pjesëtarë të UÇK-së, gjatë marsit 1998 dhe shtatorit 1999 […]

Procesi ndaj Hashim Thaqit dhe të tjerëve, Prokuroria tregon numrin e dëshmitarëve


Në konferencën për ecurinë e çështjes lidhur me ish-eprorët e UÇK, Prokuroria ka theksuar se janë 153 dëshmitarë dhe 1844 zëra që janë elemente të dosjes. Poashtu prokuroria theksoi se janë edhe 50 dëshmitarë shtesë. Aktakuza ndaj katër krerëve të UÇK-së ishte konfirmuar me datë 26 tetor 2020. Sipas kësaj aktakuze pjesëtarë të UÇK-së, gjatë […]

Cilat njësi vranë civilë në Kroaci në vitin 1991?


Dalji është në anën kroate të lumit Danub, rreth 20 kilometra në veri të Vukovarit. Më 1 gusht 1991, Ushtria Popullore Jugosllave, së bashku me vullnetarë paraushtarakë nga Serbia, sulmuan dhe morën kontrollin mbi atë që atëherë ishte një fshat i përzier etnikisht. Në kohën kur Vukovari ra, Dalji ishte bërë pjesë e Rajonit Autonom […]

Prokuroria në Gjykatën Speciale përmend 10 mijë prova shfajësuese për të akuzuarit


  Në konferencën për ecurinë e çështjes lidhur me ish-eprorët e UÇK, Prokuroria përmendi 10,000 prova shfajësuese që do ia dorëzojë mbrojtjes. David Young avokat i Rexhep Selimit, kërkoi se në çfarë baza është shënuar ai material si shfajësues. “Kërkojmë të dimë se në çfarë baza është nxjerrë ai material si shfajësues”, tha avokati Young. […]

Procesi ndaj Hashim Thaqit dhe të tjerëve, Prokuroria përmend shifrat sa dëshmitarë janë në proces


Në konferencën për ecurinë e çështjes lidhur me ish-eprorët e UÇK, Prokuroria ka theksuar se janë 153 dëshmitarë dhe 1844 zëra që janë elemente të dosjes. Poashtu prokuroria theksoi se janë edhe 50 dëshmitarë shtesë. Aktakuza ndaj katër krerëve të UÇK-së ishte konfirmuar me datë 26 tetor 2020. Sipas kësaj aktakuze pjesëtarë të UÇK-së, gjatë […]

Ekspozita e artistit serb eksploron masakrat e fshehura të Serbisë në Kosovë


Në një ekspozitë të organizuar nga BIRN, artisti Vladimir Miladinoviç shfaqi vepra arti bazuar në provat e gjykatave dhe lajmet e gazetave në lidhje me zbulimin në Serbi të qindra trupave të shqiptarëve të vrarë të Kosovës.   Vizatimet e Vladimir Miladinoviç bazuar në prova në lidhje me përpjekjen e autoriteteve serbe për të fshehur […]

Ekspozita e artistit serb eksploron masakrat e fshehura në Kosovë


Në një ekspozitë të organizuar nga BIRN, artisti Vladimir Miladinoviç shfaqi vepra arti bazuar në provat e gjykatave dhe lajmet e gazetave në lidhje me zbulimin në Serbi të qindra trupave të shqiptarëve të vrarë të Kosovës.   Vizatimet e Vladimir Miladinoviç bazuar në prova në lidhje me përpjekjen e autoriteteve serbe për të fshehur […]

Krimet e urrejtjes u rritën me 2.7 për qind në 2019


Vitin e kaluar në SHBA krimet me bazë urrejtjen pësuan një rritje me 2.7 për qind, duke arritur nivelin e tyre më të lartë në më shumë se një dekadë, thuhet në një raport të ri të Byrosë Federale të Hetimit (FBI). Në 2019 u shënuan 7,314 incidente të klasifikuara si krime urrejtjeje nga 7,120 […]

Reagon Instituti i Historisë për akuzat e Speciales: Agresori dhe viktima janë vënë padrejtësisht në pozita të barabarta


Instituti i Historisë “Ali Hadri” në Prishtinë ka reaguar ndaj ngritjes së aktakuzave ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës: Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi dhe Rexhep Selimi. Në reagim theksohet fakti se agresori dhe viktima me këtë rast janë vënë padrejtësisht në pozita të barabarta viktima dhe agresori. Reagimi i plotë: Me konfirmimin […]

Prokurorët që po hetojnë ish-pjesëtarët e UÇK-së


Dhomat e Specializuara të Kosovës deri më tani kanë ngrituraktakuzë ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit, Jakup Krasniqit si dhe Salih Mustafës. Këta akuzohen për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit. Hetimet ndaj këtyre ish-pjesëtareve të UÇK-së, i ka kryer një grup prokurorësh me karrierë të gjatë në hetime penale, sidomos krime të luftës, krime […]

Këta janë prokurorët që po hetojnë ish-pjesëtarët e UÇK-së


Dhomat e Specializuara të Kosovës deri më tani kanë ngritur aktakuzë ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit, Jakup Krasniqit si dhe Salih Mustafës. Këta akuzohen për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit. Hetimet ndaj këtyre ish-pjesëtareve të UÇK-së, i ka kryer një grup prokurorësh me karrierë të gjatë në hetime penale, sidomos krime të […]

BBC konfirmon kasetën e Bellanicës me filmimet e masakrës së Krushës së Madhe


Ekzistencën e filmimeve të masakrës në Krushë të Madhe nga ushtria serbe e vërteton ky artikull i BBC që mban datën 4 Prill 1999. Vetëm disa ditë pas kësaj masakre gjigandi mediatik anglez, ishte i pari që transmetoi pamjet që tronditën botën. BBC thuhet në artikull ka mundur të sigurojë pamjet ekskluzive të masakrës serbe […]

Isa Mustafa tha se s’ është më deputet i LDK-së, vjen kundëpërgjigja nga Haxhi Avdyli: Dikush duhet t’i thotë stop


Deputeti i LDK-së Haxhi Avdyli ka folur për përplasjet me kryetarin Isa Mustafa. Thotë se Mustafa ka bërë shumë gabime në politike, për shkak të karrierës dhe dëmtimit të LDK’së. Mustafa madje tha se Avdyli s’është më deputet u LDK-së. “Probleme personale s’ kemi, janë probleme politike. Në disa raste ka bërë gabime trshanike në […]

Kush po i mbron ish-drejtuesit e UÇK-së në Hagë?


Avokatë të njohur ndërkombëtarë po mbrojnë ish-pjesëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës – (UÇK), të cilëve tashmë u janë konfirmuar aktakuzat për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit nga Dhomat e Specializuara të Kosovës, me seli në Hagë. Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi, Rexhep Selimi e Salih Mustafa, në proceset e tyre gjyqësore do […]

Vrasjet e shqiptarëve në Sllovi të Lipjanit më 1999, dëshmitarët tregojnë se e kishin parë të akuzuarin Goran Stanishiq


Në gjykimin e Goran Stanishiqit, i cili po akuzohet për krime lufte të kryera në fshatin Sllovi të Lipjanit, kanë dhënë dëshminë e tyre edhe dy dëshmitarë të propozuar nga ana e Prokurorisë Speciale. Stanishiq akuzohet nga Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës se gjatë prillit 1999, si pjesëtar i forcave policore serbe, bashkë me […]

Rrëfimet e dëshmitarëve për vrasjet e shqiptarëve në Sllovi të Lipjanit më 1999


Në gjykimin e Goran Stanishiqit, i cili po akuzohet për krime lufte të kryera në fshatin Sllovi të Lipjanit, dëshminë e tyre e kanë dhënë, dëshmitaret Gjylë Haziri dhe Florie Krasniqi. Stanishiq akuzohet nga Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës se gjatë prillit 1999, si pjesëtar i forcave policore serbe, bashkë me persona të tjerë, […]

Gjithçka që ndodhi rreth Gjykatës Speciale gjatë dy javëve të fundit


Dy javët e para të nëntorit të 2020-tës dolën të jenë javët e Gjykatës Speciale. Pothuajse gjithçka që ndodhi nga fillimi i këtij muaji ishte e lidhur me Dhomat e Specializuara të Kosovës me seli në Hagë. Mëngjesin e katër nëntorit udhët e Prishtinës dhe të Drenasit u shkelën nga uniformat e policisë së EULEX-it. […]

Brenda burgut ku po mbahet Thaçi, Veseli, Krasniqi dhe të tjerët


Shtatë ish-udhëheqës politikë e ushtarakë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) po mbahen në paraburgim në Hagë. Ata akuzohen për një sërë veprash, nga ato për frikësim të dëshmitarëve që rëndojnë mbi ish-krerët e Organizatës së Veteranëve të Luftës e deri ta vrasjet dhe trajtimin mizor të njerëzve, për të cilat akuzohen ish-krerët e UÇK-së […]

Rexhep Selimi deklarohet i pafajshëm


Ish-bashkëthemeluesi i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Rexhep Selimi është deklaruar i pafajshëm para dhomave të specializuara. “Unë deklarohem i pafajshëm për të gjitha pikat në aktakuzës”, tha shkurtë Selimi. Ai këto deklarata i bëri pasi u pyet nga gjyqtari në lidhje me akuzat. Pak para se të deklarohej ish kreu i UÇK-së e cilësoj akuzën […]

Luftën e kam nisur me Adem Jasharin dhe e kemi përfunduar me gjeneralin Clark


Ish themeluesi i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Rexhep Selimi, ka dhënë një deklaratë para Dhomave të Specializuara të Kosovës. Ai para gjyqtarit kërkoi që qëllimi i gjykatës të jetë drejtësia dhe e vërteta. “udhët këtu i kemi të ndara, jemi palë të ndryshme por me bëni të besoj që qëllimi i të gjithë neve këtu […]

Rexhep Selimit i lexohen akuzat e ngritura nga Prokurorët e Specializuar


Ish kreut të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Rexhep Selimit iu lexuan për herë të parë akuzat e ngritura nga Prokurorët e Specializuar. Këto akuza ish udhëheqësit të UÇK-së iu lexuan nga sekretari i dhomave të specializuara. “Në aktakuzën e konfirmuar prokurori e akuzon Rexhep Selimin për përndjekje, burgosje, ndalim arbitrar, akte të tjera çnjerëzore, trajtim […]

Rexhep Selimi në Gjykatën Speciale (LIVE)


Ish udhëheqësi i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Rexhep Selimi, është paraqitur para dhomave të Specializuara në Hagë. Ai për herë të parë është ulur në bankën e të akuzuarve pasi mbi të po rëndojnë akuzat për krime të luftës dhe krime kundër njerëzimit. Këto akuza pas pak pritet t’i lexohen nga sekretarja e gjykatës së […]

s’ duhet të kemi asnjë lloj mërie ndaj ndërkombëtareve, ata po bëjnë atë që ne u kemi kërkuar


Avokati Ben Emerson i cili po e përfaqëson ish udhëheqësin e UÇK-së Kadri Veseli në Dhomat e Specializuara e ka lexuar një letër të shkruar nga klienti i tij drejtuar qytetarëve të Kosovës. Në këtë letër siç e ka lexuar avokati i tij, Kadri Veseli u ka kërkuar qytetareve që të mos mbajnë mëri ndaj […]

Kadri Veseli deklarohet i pafajshëm


Ish udhëheqësi i UÇK-së dhe ish shefi i shërbimit informativ të Kosovës Kadri Veseli u deklarua në lidhje me akuzat e pretenduara për krime lufte. Veseli tha se i ka kuptuar dhe lexuar akuzat dhe se është krejtësisht i pafajshëm. “I dëgjova dhe i kam lexuar të gjitha pikat e aktakuzës, me lejoni të deklarohem […]

Sekretarja e Gjykatës Speciale ia lexon akuzat Kadri Veselit


Ish kreut të kuvendit të Kosovës, Kadri Veselit iu lexuan për herë të parë akuzat e ngritura nga Prokurorët e Specializuar. Këto akuza ish udhëheqësit të UÇK-së iu lexuan nga sekretarja e dhomave të specializuara. “Në aktakuzën e konfirmuar prokurori e akuzon zotin Kadri Veseli për përndjekje, burgosje, ndalim arbitrar, akte të tjera çnjerëzore, trajtim […]

Kadri Veseli sot paraqitet për herë të parë në Gjykatën Speciale


Njëri nga katër udhëheqësit e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës të cilët po mbahen në paraburgim, Kadri Veseli pritet që sot të dalë në paraqitjen e parë të tij para Dhomave të Specializuara. Seanca për ish kreun e Kuvendit është paraparë që të mbahen në orën 15:00. Gjatë seancës Kadri Veselit pritet që ti lexohen akuzat […]

Gjykata Speciale përmendi vrasjet për bindje politike, Shukri Buja: Në zonën time kam pasur edhe eprorë të FARK-ut


Ish-komandanti i UÇK-së, Shukri Buja është shprehur i shqetësuar që në aktakuzën e Gjykatës Speciale është bërë edhe ndarje në baza fetare në Kosovë. “Neve na ka brengosur shumë ky pretendim e që mund të ketë qenë pa vetëdije, por Serbia me vite është përpjekur që luftën tonë ta paraqes si luftë të fundamentalizmit islamik”. […]

Specialja përmendi vrasjet politike, Shukri Buja: Në zonën time kam pasur edhe eprorë të FARK-ut


Ish-komandanti i UÇK-së, Shukri Buja është shprehur i shqetësuar që në aktakuzën e Gjykatës Speciale është bërë edhe ndarje në baza fetare në Kosovë. “Neve na ka brengosur shumë ky pretendim e që mund të ketë qenë pa vetëdije, por Serbia me vite është përpjekur që luftën tonë ta paraqes si luftë të fundamentalizmit islamik”. […]

Xhavit Haliti ftohet nga Gjykata Speciale


Nënkryetari i PDK-së, Xhavit Haliti është i thirruri i radhës nga Dhomat e Specializua të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë. Nënkryetari i Partisë demokratike të Kosovës, është shprehur se është thirrur nga Gjykata Speciale. Në një intervistë për Abcnews, ku ka folur edhe rreth arrestimeve të liderëve të Kosovës ai thotë se Ahmet Krasniqit, s’ është […]

Sindikata e Telekomit paralajmëron greva e protestë Po qe se dështon hapja e xhirollogarive


Në seancën e paraqitjes së parë të Hashim Thaçit para Dhomave të Specializuara ishte avokati i ish Presidentit që ngriti si pyetje çështjen e akuzave për trafikim të organeve dhe Shtëpinë e Verdhë. Ai kërkoi nga Prokuroria që të sqarojë se ku ndodhen këto akuza për vjedhje të organeve dhe “Shtëpinë e Verdhë” të cilat […]

Ku janë akuzat për trafikim organesh dhe “Shtëpinë e Verdhë”?


Në seancën e paraqitjes së parë të Hashim Thaçit para Dhomave të Specializuara ishte avokati i ish Presidentit që ngriti si pyetje çështjen e akuzave për trafikim të organeve dhe Shtëpinë e Verdhë. Ai kërkoi nga Prokuroria që të sqarojë se ku ndodhen këto akuza për vjedhje të organeve dhe “Shtëpinë e Verdhë” të cilat […]

Fjalët e para të Hashim Thaçit në Gjykatën Speciale


Ish presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, është ulur për herë të parë në bankën e të akuzuarit për krime të luftës dhe krimeve kundër njerëzimit në Gjykatën Speciale në Hagë. Ai që nga 26 tetori i këtij viti po akuzohet për krime të luftës dhe krime kundër popullatës civile. Në lidhje me këto […]

LIVE – Hashim Thaçi del para Gjykatës Speciale


Ish -Komandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës Hashim Thaçi ka dalë para Dhomave të Specializuara të Gjykatës Speciale për tu përballur me akuzatpër krime lufte.   Krasniqi pritet që t’i dëgjojë pretendimet e prokurorëve të specializuar për krime të luftës dhe krime kundër njerëzimit në Kosovë. Aktakuza ndaj katër krerëve të UÇK-së, Hashim Thaçi. Kadri […]

Jam arsimuar që të jem mësues, por jam detyruar të luftoj


Jakup Krasniqi njëri nga katër krerët e UÇK-së që po akuzohen për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit është deklaruar i pafajshëm para Dhomave të Specializuara. “Unë s’ ndjehem fajtor e as përgjegjës për asnjë pikë që thuhet në aktakuzë, s’ kam asnjë faj të vetëm s’ di si ta them ndryshe”, ishin fjalët e […]

Ne jemi Ndërmarrja e Përbashkët Çlirimtare


Ish zëdhënësi e UÇK Jakup Krasniqi ka thënë fjalët e para përpara dhomave të caktuara në Gjykatën Speciale. Në fjalën e tij, Krasniqi tha se është fyerje që UÇK-ja të quhet “ndërmarrje e përbashkët kriminale” dhe se “ndërmarrje e tillë kanë qenë serbët”. “Cilësimi i Prokurorit se ne qenkemi ndërmarrje kriminale e përbashkët, për mua […]

Jam shqiptar, as katolik as mysliman


Ish- Zëdhënësi i UÇK-së Jakup Krasniqi gjatë fjalës së tij në Gjykatën Speciale i ka kritikuar Prokurorët e Specializuar se në këtë akuzë i kanë ndarë shqiptarët në myslimanë e katolikë. “Në aktakuzë përpiqeni me i nda shqiptaret në katolik e mysliman, unë jam shqiptar as katolik as mysliman”, tha Krasniqi. Gjatë fjalimit të tij […]

s’ kam trajtuar askënd si më trajtuat ju mua


Ish- zëdhënësi e UÇK Jakup Krasniqi ka denoncuar Dhomat e Specializuara për trajtimin e keq gjatë arrestimit në seancën e parë të gjyqit ku Krasniqi po akuzohet për krime lufte. Në fjalën e tij Krasniqi ka thënë se kurrë s’ i ka trajtuar njerëzit kaq keq sa e kanë trajtuar Dhomat e Specializuara nga arrestimi […]

Prokuroria e Specializuar lexon akuzat ndaj Jakup Krasniqit


Prokuroria e Specializuar e ka njoftuar ish zëdhënësin e UÇK Jakup Krasniqi për akuzat me të cilat e ngarkon. Këto akuza u lexuan pasi ish kreu i UÇK-së deklaroi se e ka pranuar dhe kuptuar mirë aktakuzën. Sekretarja e dhomave të specializuara i lexoj një nga një pikat e aktakuzës së ngritur kundër Jakup Krasniqit, […]

Jakup Krasniqi del para Gjykatës Speciale


Ish zëdhënësi i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës Jakup Krasniqi ka dalë para Dhomave të Specializuara të Gjykatës Speciale. Krasniqi pritet që t’i dëgjojë pretendimet e prokurorëve të specializuar për krime të luftës dhe krime kundër njerëzimit. Aktakuza ndaj katër krerëve të UÇK-së, Hahsim Thaçi. Kadri Veseli, Rexhep Selimi e Jakup Krasniqi, ishte konfirmuar më 26 […]

Hashim Thaçi e Jakup Krasniqi sot dëgjojnë akuzat ndaj tyre në Speciale


Hashim Thaci e Jakup Krasniqi pritet që sot për herë të parë të ulën në bankën e të akuzuarve të Dhomave të Specializuara në Hagë. Seanca për ish-Kryeparlamentarin dhe ish-zëdhënësin e Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së Jakup Krasniqin është caktuar në orën 11:00 ndërsa ajo për ish- Presidentin e Kosovës është caktuar në orën 15:00. […]

Ekspozita ‘Recetë kuzhine’ hapet sot në ‘Galerinë Qahili’


Piktori Arianit Beqiri do të hapë sot në Galerinë “Qahili” në Prishtinë ekspozitën personale, “Recetë kuzhine”. Ekspozita hapet në ora 16:00 dhe do të qëndrojë e hapur për një muaj në Galerinë “Qahili”. Autori i kësaj ekspozite, Arianit Beqiri ka thënë për KALLXO.com se tema e kësaj ekspozite është dhuna në familje. “Do të jenë […]

Vrasjet për të cilat po akuzohen krerët e UÇK-së


Dhoma e Prokurorëve të Specializuar ka publikuar zyrtarisht aktakuzën kundër katër anëtarëve të Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së. Me këtë aktakuzë 68 faqëshe krerët e UÇK-së po akuzohen për vrasje, trajtime çnjerëzore dhe tortura të civilëve gjatë luftës dhe zhdukje të tyre. Vrasjet për të cilat ata po akuzohen pretendohet te kenë ndodhur në Likoc […]

“Krimi është krim pa dallim kush e bënë atë, ai s’ ka fe”


Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Fitim Haziri, e ka dënuar sulmin e mbrëmshëm në kryeqytetin e Austrisë, ku mbetën të vrarë shumë persona. Në reagimin e tij, Haziri e ka quajtur akt të tmerrshëm kriminal, duke shtuar se krimi është krim pa dallim kush e bënë atë dhe secili krim s’ ka fe. Tutje, Haziri ka […]

Zgjedhjet presidenciale 2020 shkaktojnë ankth tek amerikanët


Ka një gjë për të cilën demokratët dhe republikanët në Shtetet e Bashkuara mund të bien dakord: Ata janë të stresuar. Shumë. Dhe fajin për këtë e kanë zgjedhjet presidenciale 2020. “Lajmet thjesht më bezdisin kur i dëgjoj dhe më shkaktojnë ankth në një shkallë që s’ më zë dot gjumi”, thotë Betty Mattimore, një […]

Francë: Plagoset një prift ortodoks


Një prift ortodoks është plagosur pas të shtënave në qytetin Lion të Francës, tha policia. Burimet nga Policia u thanë gazetarëve se sulmuesi i dyshuar është larguar nga vendi i dukurisë, raporton BBC. Ministria e Brendshme Franceze tha se në vendin e dukurisë kanë dalë forcat e sigurisë dhe kjo ministri u bëri thirrje njerëzve […]

Grenell takon shqiptarët në Amerikë: Ma bënë të qartë se ata do ta votojnë Donald Trump


Ndërmjetësuesi special për Kosovën dhe Serbinë nga Administrata Trump, Richard Grenell, ka thënë se ka siguruar mbështetjen e shqiptaro-amerikanëve në Detroit. Grenell e ka bërë të ditur përmes një cicërime në Twitter se përfaqësues të bizneseve dhe liderëve religjioz ia kanë bërë të qartë se do e votojnë kandidatin republikan, Donald Trump. “Në Detroit, duke […]

Si e humbi Trump Ballkanin


Diplomacia e administratës amerikane e tipit ti-mbyllim-sytë-ndaj-së-keqës ka prodhuar një zgjidhje të rrezikshme përgjatë krejt rajonit. Në Ballkan, zëri i një superfuqie ka shumë vlerë. Fjalët shpërfillëse të Sekretarit Amerikan të Shtetit, James Baker, në qershorin e vitit 1991 – “s’ kemi interes aty, s’ na intereson rezultati” – kanë ndihmuar mjaftueshëm në nisjen e […]

Zbulohet identiteti i terroristit që masakroi sot tre francezët në Nice


I dyshuar si vrasës i tre francezëve është një tunizian 23 vjeç. Sipas një burimi policor të cilin e ka cituar Gazeta “Le Figaro”, viktima e parë e aktit terrorist ka qenë një plakë që ka shkuar në bazilikën Notre Damme në Nice për t’u lutur në mëngjes. Ajo është gjetur e masakruar dhe pothuajse […]

Rasti ‘Shega’, i akuzuari për vrasje jep mbrojtjen e tij


  Gjykimi ndaj të akuzuarve, lidhur me vrasjen në restorantin “Shega” ka vazhduar sot me paraqitjen e mbrojtës së të akuzuarit Besim Istrefi. ndërsa dy të akuzuarit e tjerë Besart Istrefi dhe Lutfi Saraqi, kanë dështuar të shfaqin mbrojtjen pasi që kjo seancë është shtyrë. Në pyetjen e anëtares së trupit gjykues Nushe Kuka Mekaj […]

Deklarata e Sali Mustafës në Gjykatën e Specializuar


Në seancën e sotme gjyqësore Sali Mustafa, ish komandat Cali, u ftua të deklarohet për 4 pikat e aktakuzës me të cilën e ngarkon Prokurori i Specializuar. Por para deklarimit për pafajësinë Sali Musatfa deklaroi para gjykatësit të procedurës paraprake. “Unë Sali Mustafa ish epror e luftëtar duke besuar thellë në betimin e ushtarit të […]

Hoxhë Ekrem Avdiu: Heqja e kokës së mësuesit francez, akt i dënueshëm edhe sipas islamit


Mësuesit të historisë nga Franca, Samuel Paty, iu pre koka më 16 tetor, jashtë shkollës së tij në periferi të Parisit verior nga një 18-vjeçar ( i cili më pas u qëllua për vdekje nga policia), pasi u tregoi nxënësve të tij karikaturat e Profetit Muhamed, në një orë për lirinë e shprehjes. Hoxha Ekrem […]

Presidenti i Azerbaixhanit dhe Kryeministri i Armenisë flasin për luftën në Nagorno-Karabak


Nagorno-Karabakh, një regjion i gjatë diskutueshëm ndërmjet dy ish republikave të Bashkimit Sovjetik, Armenisë dhe Azarbejxhanit, është bërë subjekt i një lufte përgjatë dy javëve të kaluara dhe po përshkallëzohet e po eskalon çdo ditë e më shumë.  Asnjëra nga palët e përfshira në këtë përleshje luftarake s’ merr përgjegjësinë mbi vete për luftimet që […]

I arrestuari në Shqipëri, i dyshuar për vrasjet në fshatin Smolicë të Gjakovës


Policia e Shtetit sot ka njoftuar se pas një operacioni kanë arrestuar një 41 vjeçar i cili ishte i kërkuar lidhur me vrasje në Kosovë me armë e eksploziv. I dyshuari siç mëson KALLXO.com lidhet me vrasjet të cilat kanë ndodhur në fshatin Smolicë të Komunës së Gjakovës. Lajmin e ka konfirmuar për KALLXO.com edhe […]

UÇK-ja s’ e ka vrarë asnjë civil serb


Ish-komandanti i Zonës Operative të Drenicës në luftën e UÇK-së dhe kryetar i degës së PDK-së në Skenderaj në emisionin “Debat” të RTK-së ka thënë se UÇK-ja ka qenë një ushtri e cila gjatë kohës së saj është formuar me shumë vështirësi, pasi që Serbia ishte shumë e fuqishme në Kosovë. “I mbaj mend celulat […]

Grenell s’ komenton deklaratën e Trump për “vrasjet masive në mes shqiptarëve e serbëve”


Ambasadori Richard Grenell, i dërguari i posaçëm për dialogun Kosovë-Serbi, s’ ka komentuar deklaratën e presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump për ndaljen e vrasjeve në mes shqiptarëve dhe serbëve. I pyetur nga gazetari i KALLXO.com, Grenell tha se po të mos ishte presidenti Trump, Kosova dhe Serbia s’ do të ishte […]

Vetëvendosje i reagon Trump-it për deklaratën për “ndaljen e vrasjeve masive”


Lëvizja Vetëvendosje përmes një komunikate për media i ka reaguar deklaratës së presidentit amerikan, Donald Trump, i cili në një tubim zgjedhor në ShBA deklaroi se po ndalon “vrasjet masive” në mes të Kosovës dhe Serbisë. përmes kësaj komunikate, Vetëvendosje thotë se besimi se lufta e Kosovës e ka themelin te urrejtjet e lashta etnike, […]

Ne ndaluam vrasjet masive mes Kosovës dhe Serbisë


Presidenti i SHBA-së, Donald Trump gjatë një tubimi zgjedhor në shtetin e Karolinës Veriore tha se administrata e udhëhequr nga ai është duke ndaluar vrasjet masive mes Kosovës dhe Serbisë. “Ne jemi duke ndaluar vrasjet masive mes Kosovës dhe Serbisë. Ata kanë vrarë njëri-tjetrin për shumë vite”, ka deklaruar Trump. “Ndaloni vrasjet”, u thashë “djem, […]

Mbyllen hetimet për rastin e polices në Gjilan e cila vrau familjen e saj dhe veten


Prokuroria Themelore në Gjilan ka njoftuar se ka mbyllur hetimet për vrasjen e familjes Bllaca në Gjilan. Prokuroria në Gjilan ka njoftuar se në bashkëpunim me Policinë ka zhvilluar veprime hetimore intensive, me ç’rast nga të gjitha veprimet e ndërmarra është vërtetuar se vrasjet e anëtarëve të familjes Bllaca, s’ janë shkaktuar nga veprimet inkriminuese […]

Burnout Sindromi te Kirurgët e Përgjithshëm të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës


Shkruan: Dr. Preveza Abrashi – Kirurge Fragmente nga nje punim I imi I prezentuar per pasojat e renda ne shendet te kirurgeve te cilet jane te obliguar ne orare te stergjata te punes dhe stress kontinual BURNOUT  SINDROMI  TE  KIRURGET e PERGJITHSHEM të  QENDRES KLINIKE  UNIVERSITARE  të KOSOVES Ky është një studim inicial për Burnout […]