Pse disa persona janë impulsiv?


[ad_1] Kontrolli i emocioneve, mund të jetë shumë i vvështirë për disa persona. Një hulumtim i bërë së fundmi, ka analizuar arsyen pse disa persona bëhen impulsiv? Autorët e një hulumtimi të publikuar në Nature Communications, kanë definuar impulsin si ‘përgjigje e shpejtë pa i menduar veprimet e tjetrit”. Sipas tyre, të jesh impulsiv s’ […]

Berisha: Për 10 vite investuan shërbimet e huaja sekrete në sektin politik të VV-së


[ad_1] Një studim i publikuar së fundmi nga Parlamenti Evropian, e ku flitet edhe për rrëzimin e Qeverisë Kurti, ka nxitur edhe reagimin e Zafir Berishës, zv/ministër në Ministrinë e Punëve të Bredshme. Berisha me anë të një postimi në Facebook e ka quajtur “sekt politik” Vetëvendosjen. Ka thënë se raporti është hartuar nga pro-rusët […]

Fotografi e rrallë e Albin Kurtit para Shtëpisë së Bardhë


[ad_1] Është publikuar një fotografi e rrallë e kreut të VV-së, Albin Kurti. Në foton e realizuar në vitin 1997, Kurti shihet bashkë me gazetarin e ndjerë Sylejman Gashin dhe profesorin Bujar Dugolli. Fotoja është shkrepur në Uashington, përkatësisht para Shtëpisë së Bardhë. Ndryshe, gjatë kohës sa ishte kryeministër, Kurti është akuzuar se ka prishur […]

VV-ja ngre padi për hidrocentralet në Deçan


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje ka ngritur padi për hidrocentralet në Deçan. përmes një njoftimi për media, thotë se koordinatori i qendrës së kësaj partie në Deçan, Faton Selmanaj, i shoqëruar nga avokati e aktivisti Getoar Mjeku dhe deputetët Fitore Pacolli e Salih Zyba, dorëzoi sot në gjykatë padi kundër Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit dhe Zyrës […]

Vetëvendosje me mocion për shkarkimin e Bordit të RTK-së


[ad_1] Gjatë ditës së sotme, Grupi Parlamentar i Lëvizje Vetëvendosje ka dorëzuar kërkesën për mocion përmbajtësor në lidhje me gjendjen në RTK dhe shkarkimin e Bordit të drejtorëve të RTK-së. Sipas VV-së, zgjedhja e kundërligjshme e drejtorit të përgjithshëm të RTK-së, s’ është sjellja e vetme joprofesionale e Bordit të RTK-së. “Detyrë parësore e Bordit […]

Molliqaj: Kurti po rrenë, i bëjë ftesë t’i publikojë pagat në VV


[ad_1] Kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj në emisionin “Debat” të RTK-së e ka kritikuar ashpër liderin e VV-së, Albin Kurti dhe ish partinë e tij. Ai e ka quajtur ‘rrenë publike’ deklarimin e Kurtit se me largimin e grupit të Molliqajt nga VV-ja është zvogëluar pabarëzia sociale. “Është rrenë publike e Kurtit dhe kjo mund […]

Zëdhënësi i VV-së: Presidenti s’ është pronë e askujt, ai zgjidhjet pas zgjedhjeve


[ad_1] Zëdhënësi i Lëvizjes Vetëvendosje, Përparim Kryeziu ka thënë se me përjashtim nga LVV-ja, të gjitha subjektet tjera politike unitetin për presidentin e radhës po e kushtëzojnë më kandidatin e tyre dhe për interesat e tyre. me anë të një postimi në Facebook, Kryeziu ka thënë se Lëvizja Vetëvendosje insiston që presidenti s’ i takon […]

Deputeti i VV-së: Driton Selmanaj na provokoi sot në Kuvend


[ad_1] Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Artan Abrashi ishte i ftuar sot në emisionin Frontal me Arsim Lanin në T7. Abrashi foli edhe për pjesëmarrjen e zëvendëskryeministrit Driton Selmanaj në seancën e sotme për personat me aftësi të kufizuara. Pjesëmarrjen e tij në seancë Abrashi e ka cilësuar provokim. “Sot ishte seanca për ta pagjeturit dhe […]

Vetëvendosje reagon për mungesën e oksigjenit në Spitalet Regjionale


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje ka protestuar simbolikisht për mungesën e oksigjenit në Spitalet Regjionale në Kosovë. Sipas VV, fshehtësia dhe papërgjegjësia e qeverisë, ministrit dhe SHSKUK e Agjencioneve përgjegjëse po i kushtojnë vendit me jetë të humbura. ndërsa kanë thënë se institucionet përgjegjëse duhet të ndërmarrin veprimet për të garantuar furnizim të rregullt e mbi të […]

Haziri i VV-së: Me kusht që s’ iu dalim në ndihmë edhe personave me aftësi të kufizuara, s’ kemi çka flasim për shtet e për zhvillim


[ad_1] Deputeti i VV-së, Fitim Haziri ka thënë se shumë organizata që merren me personat me aftësi të veçanta, sipas tij, s’ po e gjejnë mbështetjen e shtetit, shkruan GazetaBlic  “Shumë organizata, përfshirë edhe atë HANDIKOS në Podujevë, përkundër vullnetit të mirë të tyre, ballafaqohen me neglizhim total të institucioneve. Në shumicën e rasteve atyre […]

Driton Selmanaj shkon në Kuvend, i reagon Saranda Bogujevci


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje ka reaguar pasi zëvendëskryeministri Driton Selmanaj, ka marrë pjesë në seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës. Është deputetja e VV-së, Saranda Bogujevci, ajo që ka reaguar dhe e ka quajtur Selmanajn njeri të pa fytyrë dhe dinjitet. “Ky njeri s’ ka as fytyre e as dinjitet. Shfrytëzon seancën ku po diskutohet […]

Deputeti i VV-së: Nga po i vjen gjithë ai mllef e urrejtje Isa Mustafës për Vjosa Osmanin?


[ad_1] Deputeti i LVV-së, Sali Zyba, ka reaguar pas intervistës së ditës së djeshme të Isa Mustafës, ku ky i fundit ka hedhur kritika në drejtim të UD. së Presidentes Vjosa Osmani. Zyba pyet se nga vjen gjithë ky mllef i Isa Mustafës për Vjosa Osmanin dhe Shqipërinë. “Nga cila bazë inspirimi (ideologjik dhe të […]

Mbrojtja e VV-së: Deputeti Arifi është jashtë mandatit kushtetues, ka dënim të formës së prerë!


[ad_1] Gjykata Kushtetuese po mban live seancën dëgjimore në lidhje me kushtetueshmërinë e deputetit Etem Arifi, raporton Gazeta Blic. Avokati i LVV-së, Blerim Sallaku, ka theksuar se deputeti Etem Arifi është jashtë mandatit kushtetues. “Neni 29 e ndalon për të qenë deputet, e ndalon që zoti Arifi të jetë deputet Vetëm po të është dënu […]

Deputeti i VV-së ka një thirrje urgjente për ministrin Zemaj


[ad_1] Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Dimal Basha ka kërkuar nga Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj që urgjentisht të lejohet lëvizja e lirë. me anë të një postimi në llogarinë e tij në Facebook, Basha ka shkruar se fëmijët duhet t’i gëzohen festave të fundit vit dhe zbukurimet e shesheve të Vitit të Ri, raporton Gazeta […]

Deputeti i VV-së, Zemajt: Të lejohet lëvizja e lirë, le të shijojnë fëmijët zbukurimin e shesheve


[ad_1] Deputeti nga radhët e LVV-së, Dimal Basha ka kërkuar nga ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, që të lejohet lëvizja e lirë dhe fëmijët të mund të shijojnë zbukurimin e shesheve për festat e fundvitit. Basha, në llogarinë e tij në “Facebook”, theksoi se është jashtë çdo logjike vendimi që qytetarët të mbyllen e mos […]

Deputeti i VV-së: Të hiqet kufizimi i lëvizjes që qytetarët të shijojnë zbukurimin e shesheve


[ad_1] Deputeti i Vetëvendosjes, Dimal Basha ka kërkuar që të hiqet kufizimi i lëvizjes së lirë në mënyrë që qytetarët t’i shijojnë zbukurimet e shesheve për festat e fundvitit, përcjell Ekonomia Online. “Në shumë komuna është bërë zbukurimi i shesheve për festat e fundvitit, mirëpo këtë ndriçim s’ po e shijojnë fëmijët, ata që më […]

Liburn Aliu tregon Po qe se Vetëvendosje i ka bërë ofertë Vjosa Osmanit


[ad_1] Deputeti i LVV-së në Kuvend të Kosovës, Liburn Aliu, ka sqaruar se partia e tij e respekton u.d-në e presidentit, Vjosa Osmanin, për shkak të numrit të votave. Megjithatë, ai e ka mohuar idenë se VV-ja mund t’i ketë bërë ofertë Osmanit. “Lëvizja Vetëvendosje gjithmonë e ka pasur derën hapur për çdokënd. Për më […]

E la në gjysmë raportimin në Komision, Zemaj tregon çka gjë me deputetin e VV-së


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka treguar arsyen pse e ka lënë në gjysmë raportimin në Komisionin për Mbikëqyrjen e Financave Publike. Zemaj në Pressing të T7 ka thënë se deputeti i Vetëvendosjes Eman Rrahmani ishte tendenzioz dhe fyes dhe s’ ishte i interesuar pë raportim. “s’ do ta quaj incident, s’kishte të bëj […]

Fitorja në Llap – me këto fjalë i drejtohet ish-kandidati i VV-së për Podujevën, Bulliqit


[ad_1] Ajet Potera, ish-kandidati i Vetëvendosjes për komunën e Podujevës ka folur për zgjedhjet në këtë komunë. Pas publikimit të rezultateve preliminare, Potera ka uruar Bulliqin për fitoren, shkruan Insajderi. Potera ka shtuar se ky ndryshim do të vije edhe në nivelin qendror. “Urime Llapit dhe Gollapit fitorja e merituar, fitorja e mirëpritur e Lëvizjes […]

Pas fitores në Podujevë, deputetja e VV paralajmëron fitore edhe në këto komuna


[ad_1] Anëtarja e Vetëvendosjes, Fitore Pacolli është shprehur e ngazëllyer për fitoren e VV-së në Besianë sa që ka parashikuar fitore edhe në disa komuna tjera më të mëdha. “Shumë shpejtë edhe në Qeveri e pastaj po vazhdojmë me Prishtinën, Pejën Gjakovën, Ferizajin, Gjilanin…”, ka shkruar ajo në Facebook. Zgjedhjet lokale në nivel vendi do […]

Dardan Sejdiu e uron Bulliqin e Vetëvendosjen për fitoren në Podujevë: Kërkon zgjedhje të reja nacionale


[ad_1] Ish- deputeti i VV-së, Dardan Sejdiu i cili e kishte braktisur partinë e drejtuar nga Kurti, e ka uruar Bulliqin për fitoren në Podujevë. Ai ka kërkuar tash mbajtjen e zgjedhjeve të reja parlamentare, raporton Gazeta Blic. “Rezultati në Podujevë tregon që zgjedhjet edhe në nivel nacional janë të domosdoshme!”, ka shkruar ai. Reagimi […]

Kollçaku-Mulhagja pas fitorës së VV-së në Llap: A dyshon akoma dikush se krejt Kosova është Vetëvendosje


[ad_1] Deputetja nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, ka uruar Shpejtim Bulliqin për fitoren në Llap. Ajo me anë të një statusi në Facebook ka thënë se me këtë fitore duhet të binden të gjithë se e gjithë kosova është Vetëvendosje. Ja postimi i plotë: F I T O R E ! URIME PODUJEVË! URIME LLAP! […]

Bulliqi flet për herë të parë si kryetar i Podujevës


[ad_1] Me 51.64% të votave ka fituar kandidati i Vetëvendosjes, Shpejtim Buliiqi në komunën e Podujevës. Pas publikimit të rezultateve preliminare nga KQZ, Bulliqi përkrahë Kurtit iu është drejtuar votuesve të tij. Bulliqi ka uruar qytetarë për fitoren në këtë komunë derisa ka kërkuar që në mënyrë të qetë të shpërndahen për shkak të pandemisë […]

Deputetë e VV-së pyesin Agim Veliun: A ta la shej a jo?


[ad_1] Sipas sondazhit të Armend Mujës, VV ka dalë fituese në zgjedhjet lokale të mbajtura sot në Podujevë, me kandidat Shpejtim Bulliqin, derisa KQZ pritet të dalë me rezultate në orën 21:00. Festa e VV-së ka nisur si herët, e postimet s’kanë të ndalur në rrjete shoqërore, shumica nga to në adresë të ish-kryetarit të […]

Agim Bahtiri: Urime fitorja kryetarit Shpejtim Bulliqi


[ad_1] Kryetari i Komunës së Mitrovicës Jugore, Agim Bahtiri, ia ka uruar fitoren kandidatit nga radhët e VV-së për kryetar të Komunës në Podujevë, Shpejtim Bulliqit, akoma pa dalë rezultatet e zgjedhjeve. me anë të një shkrimi në llogarinë e tij në Facebook, ai i ka uruar edhe llapjanët për qeverisjen e re komunale. “Urime […]

Mitrovicë e Veriut, përjashtohet komisionerja e VV-së pasi promovoi fletëvotimin në rrjete shoqërore


[ad_1] Një komisionere e Lëvizjes Vetëvendosje në Qendrën e Votimit ‘Sveti Sava’ në Mitrovicën e Veriut është larguar nga vendvotimi, pasi ka promovuar në rrjetet shoqërore fletëvotimin ku shihet vetëm kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje. ngjarja ka ndodhur rreth orës 14:00. Këtë rast e ka lajmëruar menaxheri i Qendrës së Votimit dhe kryesuesi i KKZ-së, Slobodan […]

Një votues i VV-së e fotografon fletëvotimin


[ad_1] Sot kur janë duke u mbajtur zgjedhjet lokale në dy komuna të Kosovës, një person pasi ka votuar, e ka fotografuar fletëvotimin e tij. I njëjti [emër i njohur për redaksinë] fletëvotimin e ka publikuar në llogarinë e tij në Facebook, ku mund të vërehet se ka votuar për kandidatin nga radhët e VV-së […]

Dardan Sejdiu: Bislimi u kujdes vetëm për përfitimin e bankave sa ishte ministër!


[ad_1] Ish-deputeti i PSD-së njëherësh ish-bashkëpartiak i Benik Bislimit sa ishte në VV, thotë se Bislimi sa ishte ministër ka menduar vetëm për profit të bankave. Në një shkrim në Facebook, ai shkroi se Bislimi sa ishte ministër, ia lejoi bankave ri-programimin e kredive me fitim shtesë, dhe u sigurua që bizneset e vetme që […]

Nesrete Kumnova i bashkohet protestës së Rogovës për shkarkimin e Driton Selmanajt


[ad_1] Drejtorja Ekzekutive e Rrjetit të Grave të Kosovës (RrGK), Igballe Rogova, edhe sot do të vazhdojë protestën për të kërkuar shkarkimin e zëvendëskryeministrit Driton Selmanaj, pas deklaratës së tij lidhur me çështjen e të pagjeturve. Rogova, për të pestën ditë me radhë, duke filluar nga ora 12:00 do të qëndrojë para ndërtesës së Qeverisë […]

Ironizon Blerim Latifi: Fjalori i Oxfordit kish përzgjedh “bishti i sakicës” si termin e vitit


[ad_1] Filozofi, Blerim Latifi, ka ironizuar me deklaratën e kandidatit për kryetar të Podujevës nga radhët e VV-së, Shepjtim Bulliqi, lidhur me termin “bishti i sakicës” që ai ka përdorur. Ky term tutje u përdor edhe nga Ministri i brendshëm Agim Veliu në kundërpërgjigjen e tij. Ai ka ironizur me këtë debat duke thënë se […]

Bajqinovci: Selmanaj e ka vendin në Beograd e jo në Qeverinë e Kosovës


[ad_1] Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Mefail Bajqinovci, thotë se s’ do ta lejojnë në Kuvendin e Kosovës zëvendëskryeministrin Driton Selmanaj, për shkak të deklaratave të tij për personat e pagjetur. Bajqinovci thotë se Selmanaj e ka vendin në Qeverinë e Beogradit dhe jo në Qeverinë e Kosovës. “Ai njeri që u lodhe me punën e […]

Deputeti i LVV-së kritikon ministrin e Arsimit për vendimin që të rritet numri i studentëve të Mjekësisë


[ad_1] Deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Enver Haliti, e ka kritikuar ministrin e Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj për vendimin e tij që të rritet numri i studentëve në Fakultetin e Mjekësisë. Këtë kritikë ai e dha në Kuvendin e Kosovës, ku po bëhet shqyrtimi i rekomandimeve të Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike, […]

Deputetët s’votojnë, shtyhen gjashtë pika të rendit të ditës


[ad_1] Për shkak të mungesës së kuorumit në vendimmarrje, Kuvendi i Kosovës s’ ka arritur që t’i kalojë gjashtë pika të rendit të ditës. Në votime morën pjesë maksimumi vetëm 31 deputetë. Kësisoj është shtyrë edhe   votimi i Propozim-rezolutës nga Interpelanca me Kryeministrin e Kosovës, Avdullah Hoti, sipas kërkesës së deputetes Saranda Bogujevci, mbështetur edhe […]

Kuvendi vazhdon seancën, në rend dite edhe votimi i rezolutës për të pagjeturit


[ad_1] Kuvendi i Kosovës sot do të vazhdojë seancën plenare, e cila ka mbetur në gjysmë nga java e kaluar. Seanca është thirrur për në orën 10:00. Në këtë seancë, mes tjerash në rend dite është edhe votimi i Propozim-rezolutës nga Interpelanca me kryeministrin Avdullah Hoti, sipas kërkesës së deputetes së LVV-së, Saranda Bogujevci, mbështetur […]

Sot vazhdon seanca e Kuvendit të Kosovës


[ad_1] Sot do të vazhdojë seanca plenare në Kuvendin e Republikës së Kosovës. Seanca do të nis në orën 10:00, me këtë rend dite: 4. Votimi i Propozim-rezolutës nga Interpelanca me Kryeministrin e Republikës së Kosovë, z. Avdullah Hoti, sipas kërkesës së deputetes Saranda Bogujevci, mbështetur edhe nga 6 deputetë të GP të LVV-së, për […]

“Edhe vet jam lënduar nga fjalimet e deputetëve” – Vasfije Krasniqi i del në mbrojtje Saranda Bogujevcit


[ad_1] E mbijetuara e dhunës seksuale gjatë luftës së fundit në Kosovë, e cila kishte rrëfyer publikisht tmerrin që i kishte ndodhur 20 vite më parë, Vasfije Krasniqi Goodman, i ka dalë në mbrojtje deputetes së VV-së, Saranda Bogujevcit, shkruan GazetaBlic.  Ajo thotë se edhe vet është lënduar nga fjalimet e deputetëve të Kuvendit të […]

Reshitaj propozon që të merren paratë nga gjobat e shqiptuara për t’i ndihmuar qytetarët e prekur me COVID-19


[ad_1] Kryetarja e Komisionit Parlamentar për Shëndetësi, Albena Reshitaj ka dhënë një propozim se si Ministria e Shëndetësisë mund të sigurojë mjete financiare për t’i ndihmuar qytetarët e prekur me Covid-19, në blerjen e terapisë anti-covid. Për “Expose” – prodhim i GazetaBlic, Reshitaj ka thënë se për këtë çështje të merret akumulimi I buxhetit që […]

Deputeti i VV-së: Pas kësaj deklarate, Driton Selmanaj s’ e meriton të jetë as qytetar i Kosovës


[ad_1] Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Artan Abrashi ka reaguar ndaj deklaratës së zëvendëskryeministrit të Kosovës, Driton Selmanajt. Kur gazetari Parim Olluri në emisionin “Pressing” në T7 ka thënë se “Saranda Bogujevci është e mbijetuar e një masakre”, Selmanaj ia ka kthyer duke thënë ” “Jemi lodhur me këso gjëra” . “Driton Selmanaj pas deklaratës së […]

Selmanaj për Bogujevcin tha se “jemi lodhur me këso gjëra”, vjen reagimi i Albulena Haxhiut: Më turp s’ ka!


[ad_1] Ish- deputetja e VV-së, Albulena Haxhiu i ka reaguar zëvendëskryeministrit, Driton Selmanaj i cili duke e komentuar rastin e Saranda Bogujevcit, tha se “jemi lodhur me këso gjërash”, raporton Gazeta Blic. Ajo këtë deklaratë e ka quajtur turp. “Kjo Qeveri që s’ lodhet vetëm nga kërkesat e Vuqiqit e pazaret kundër Kosovës, duhet të […]

VV në Deçan kërkon të bëhet publike marrëveshja për ndërtimin e udhës Deçan-Plavë


[ad_1] Më 12 nëntor, kryetari i Komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj, njftoi se është arritur një marrëveshje për ndërtimin e udhës Deçan-Plavë. Për këtë marrëveshje, siç kishte thënë Ramosaj, ishin angazhuar edhe ambasadorë të shteteve të QUNT-it, përfaqësues te KFOR-it dhe nga Zyra e BE-së në Kosovë. “Sipas kësaj marrëveshjeje, Komuna e Deçanit do të […]

Kurti shkel masat antiCovid, mban tubim në një xhami në Podujevë


[ad_1] Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti sot gjatë ditës është parë në një tubim te “Xhamia e Vjetër” në Lagjen e Babatincëve në Podujevë. Në një video shihet një numër jo i vogël i pjesmarrësve pavarësisht se tubimet janë të ndaluara me vendim të Qeverisë për shkak gjendjes aktuale me COVID në vend. Ndonëse, […]

Vetëvendosje në konferencë për media


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje ka njoftuar se sot do të dalë në konferencë për media. Ndërkohë, Vetëvendosje s’ ka bërë të ditur arsyen e kësaj konference, derisa ka theksuar se e njëjta do të mbahet në orën 11:00. Kjo konferencë do të mbahet në zyret e kësaj partie në Arbëri. Kjo është bërë e ditur përmes […]

Përfundon interpelanca e Hotit për Task-Forcën, s’ votohet rezoluta e VV-së


[ad_1] Ka përfunduar interpelanca e kryeministrit Avdullah Hoti, para deputetëve lidhur me shfuqizimin e Task-Forcës antikorrupsion. Kjo interpelancë ishte thirrur nga grupi parlamentar i Vetëvendosjes, e cila edhe propozoi një rezolutë. Ajo s’u votua që në sallë ishin vetëm 20 deputetë, kur u hodh në votim. Rezoluta do të jetë pikë e rendit të ditës […]

Protestuesit e VV-së përleshen me zyrtarët e komunës në Podujevë, ndërhyn Policia


[ad_1] Një përleshje fizike raportohet se ka ndodhur sot gjatë një proteste ndërmjet disa protestuesve të Lëvizjes Vetëvendosje dhe zyrtarëve të Komunës së Podujevës. Deri te ngjarja erdhi pasi protestuesit e VV-së kishin vendosur pankarta në rrethojat përpara komunës. Rastin e ka konfirmuar, zëdhënësi i Policisë, Agron Borovci. Borovci ka thënë situata është vënë nën […]

Është e vërtetë që s’ shkoj në mbledhjet e Kuvendit Komunal


[ad_1] Kryetari i Fushë-Kosovës, Burim Berisha, është i ftuari i radhës në emisionin “Jeta në Komunë” përballë Jeta Xharrës. Berisha është kritikuar nga opozita për mostransaprecë ndaj Kuvendit Komunal. Por, kryetari Berisha ka pranuar vetë faktin se s’ shkon në mbledhjet e Kuvendit Komunal. Ai tha se këtë e bën me qëllim që t’i lërë […]

“Rexha me shokë” – Fjalimi emocionues në Kuvendin e Kosovës


[ad_1] Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, Arbërie Nagavci ka folur sot në seancën e sotme për ftesën që i është bërë ish-shefit të grupit parlamentar të VV-së, Rexhep Selimit nga Gjykata Speciale, shkruan GazetaBlic. Në emër të grupit parlamentar të VV-së, Nagavci ka thënë se Rexhep Selimi, sipas saj, po përballet me padrejtësi speciale. “Në […]

Arsyetohet Kusari-Lila: E dinim që s’ mund ta zgjedhim presidentin amerikan, deshëm të ndikojmë tek mërgata


[ad_1] Deputetja e grupit të VV’së, Mimoza Kusari Lila, thotë se mesazhi i kryetarit të VV’ë, Albin Kurti, që bëri thirrje për përkrahje të Joe Biden në zgjedhjet presidenciale në SHBA ishte për të ndikuar tek mërgata. “Dëgjo ne e dimë se s’ e zgjedhim Presidentin e SHBA’së. Kjo as s’ diskutohet”, thotë ajo. “Ne […]

Shahini: Vetëvendosja pati kampanjë të vrazhdë kundër meje e Cakajt


[ad_1] Besa Shahini dhe Gent Cakaj nga Kosova, u emëruan si ministra në Qeverinë e Shqipërisë që drejtohet nga Edi Rama. Shahini s’ e çoi deri në fund mandatin e saj si Ministre e Arsimit, derisa Cakaj edhe sot e kësaj dite është ushtrues detyre i Ministrit të Punëve të Jashtme dhe Evropës pasi s’ […]

Nagavci e VV-së në linjë me Prokurorinë Speciale – kërkon që të akuzuarit të mbajnë përgjegjësi individuale


[ad_1] Anëtarja e Kryesisë së LVV-së, Arbëri Nagavci, ka folur rreth zhvillimeve të fundit me Specialen në Kosovë. Sipas Nagavcit titujt e mediave ndërkombëtare për zhvillimet e  fundit në Kosovë s’ e shfaqin realitetin pasi siç thotë ajo përgjegjësia është individuale dhe drejtësia duhet të vihet në vend për secilin rast pa përjashtim. Nagavci në […]

“Unë jam që VV-ja ta bëjë një qeveri më të gjerë”


[ad_1] Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca, në emisionin DPT te Fidani në T7, ka thënë se VV’ja duhet ta bëjë një qeveri më të gjerë. “Unë i përkas mendimit që ta kemi një Qeveri më të gjerë. Jo një qeveri të ngushtë e vec vet. Unë mendoj se duhet me qenë më e gjerë […]

Debat i ashpër për impiantin e ujërave të zeza në mes kryetarit të Junikut dhe opozitës


[ad_1] Kryetari i Komunë së Junikut, Agron Kuçi është i ftuari i radhës në serinë e emisioneve “Jeta në Komunë” me gazetaren, Jeta Xharra. Të ftuar në këtë emision ishin edhe asamblistët Blerim Gacaferri nga Partia Demokratike e Kosovës, Flurim Shala nga Lëvizja Vetëvendosje, Behare Qestaj nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Tahir Isufaj nga […]

Rexhep Selimi del para Gjykatës ditën e mërkurë në ora 11:00


[ad_1] Ish-shefi i Grupit Parlamentar të VV’së, Rexhep Selimi, do të paraqitet para Gjykatës Speciales për herë të parë të mërkurën në orën 11:00. Aktakuza kundër Rexhep Selimit u konfirmua më 26 tetor 2020. Ai u arrestua nga Zyra e Prokurorit të Specializuar më 5 nëntor 2020 dhe u transferua në objektin e paraburgimit të […]

“Më mirë të bëhej Gjykata Speciale nga OKB-ja, se sa nga ne”


[ad_1] Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Liburn Aliu, në emisionin DPT te Fidani në T7, ka thënë se më mirë do të ishte të bëhej Gjykata Speciale nga OKB’ja se sa nga ne. “Na thoshin Po qe se s’ e bëjmë ne, e bëjnë OKB’ja. Po le të bëjnë OKB’ja, më mirë të na dënojnë të […]

Deputeti i VV-së: Më mirë të bëhej Gjykata Speciale nga OKB-ja, se sa nga ne


[ad_1] Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Liburn Aliu, ka thënë se më mirë do të ishte të bëhej Gjykata Speciale nga OKB’ja se sa nga ne. “Na thoshin Po qe se s’ e bëjmë ne, e bëjnë OKB-ja. Po le të bëjnë OKB’ja, më mirë të na dënojnë të huajt, se sa ta dënojmë ne vetën”, […]

Lajmërohet Kurti, tregon për gjendjen pas infektimit me koronavirus


[ad_1] Lideri i VV-së, Albin Kurti ka thënë se sot ka pasur ditën e parë pa simptoma të virusit korona, shkruan GazetaBlic. Në një postim në Facebook, Kurti ka thënë se do ta vazhdoj vetizolimin edhe disa ditë, sipas rekomandimeve të specialistëve të shëndetit publik. “Pasditja e parë pa simptoma. Do ta […]

Ahmeti i VV-së për vjedhjen e çantës së delegacionit kosovar: Këta s’ mund t’i mbrojnë interesat e Kosovës


[ad_1] Kreshnik Ahmeti nga Lëvizja Vetëvendosje, ka reaguar pas vjedhjes së çantës së delegacionit kosovar. Ai ka thënë se pas vjedhjes së Thesarit dhe arkës 300 kilogramëshe, tash doli lajmi se delegacionit në Bruksel, të udhëhequr nga Skender Hyseni, i është vjedhur çanta me dokumente konfidenciale dhe pastaj ajo i është kthyer. Ahmeti ka shtuar […]

Ish- drejtori i Haskukës, i cili ka aktakuzë, regjistron parti të re, me mbështetjen e anëtarëve të VV-së në KQZ


[ad_1] Vetëm po të jeni i akuzuar për vepër penale kjo s’ paraqet aspak problem që në KQZ të regjistroni parti politike. Edhe pse Ertan Simitçi është i akuzuar për vepër penale, kjo s’ ka qenë pengesë ligjore që ai ta regjistrojë partinë e vet me emrin “Yenilikçi Hareket Partisi”. Zyrës së Partive Politike (ZRPP) […]

Kuçi lëshoi studion televizive, deputeti i VV-së: Kur një ministër lë karrigën e tij


[ad_1] Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerim Kuçi, ka lëshuar studion televizive, duke refuzuar të përballet me analistët Vëhbi Kajtazi e Imer Mushkolaj, rreth politizimit të bordeve të ndërmarrjeve publike. Ai është larguar nga studio televizive me preteksin se ishte aty vetëm për të sqaruar tenderin që ka marrë kompania e tij, në vlerë prej 5 […]

VV-ja kërkon të shtyhet zgjedhja e anëtarëve të Bordit për Ankesa të Mediave


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje ka dyshime të bazuara se njëri prej katër kandidatëve që synojnë të zënë dy vendet në Bordin për Ankesa të Mediave s’ i ka kualifikimet e duhura ligjore për këtë pozitë. Për këtë arsye, partia e Albin Kurtit ka kërkuar që kjo pikë të largohet nga rendi i ditës në seancën e […]

Kryeministri Hoti i uron shërim të shpejtë Kurtit pas infektimit me koronavirus


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti i ka uruar shërim të shpejtë liderit të VV-së, Albin Kurtit pas infektimit me COVID-19, shkruan GazetaBlic. “Kryetarit të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, i dëshiroj që ta kaloj sa më lehtë gjendjen shëndetësore me COVID-19. Zotit Kurti dhe të gjithë të prekurëve tjerë i uroj që sa më lehtë […]

Kërkohet hetim parlamentar për shuarjen e Task Forcës Kundër Korrupsionit


[ad_1] Komisioni për çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes gjatë ditës se sotme akoma s’ ka vendosur që pas mos raportimit të Ministrit të Punëve të Brendshme Agim Veliu para këtij komisioni, i njëjti të ftohet në interpelancë. Kjo sipas komisionit do të vendoset pasi të hartohet kërkesa për interpelancë dhe të merren nënshkrimet. Temat për […]

Sveçla i VV-së për kontratën e nënshkruar nga Agim Veliu: Prej fillimit deri në fund është korrupsion


[ad_1] Ish-ushtruesi i detyrës së Minsitrit të brendshëm në Qeverinë Kurti, Xhelal Sveçla, ka komentuar raportimet e medieve për nënshkrimin e kontratës për targa nga ana e Ministrit të tanishëm, Agim Veliu. Svecla ka thënë se zhbërja e Taskforcës anti-korrupsion ka lidhje me nënshkrimin e këtyre kontratave. “Unë besoj se kjo taskforce është zhbërë me […]

Kjo komunë do t’ua dhurojë nga 100 euro të porsalindurve


[ad_1] Komuna e Mitrovicës merr vendim që për çdo fëmijë që lind, komuna do të paguaj nga 100 euro. Vendimi është marrë gjatë ditës së sotme në mbledhjen urgjente të Kuvendit Komunal. Propozimi u dha nga Grupi Parlamentar i VV-së dhe u votua me shumicë votash. Kështu, Mitrovica po iu bashkohet disa komunave që japin […]

​Aksident në Mitrovicë, policia jep detaje


[ad_1] Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Eman Rrahmani, javën që lam pas u paraqit në seancën e Kuvendit me një maskë mbi të cilën shkruante “E dua Muhamedin”, kjo si kundërpërgjigje ndaj institucioneve që s’ i reaguan siç tha ai, ambasadorit në Francë, Qëndrim Gashi. E në fakt kjo përpos që u vërejt këtu në Kosovë, […]

Deputeti i VV-së “mbulon” mediat turke: Me maskë “E dua Muhamedin” në Kuvendin e Kosovës


[ad_1] Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Eman Rrahmani, javën që lam pas u paraqit në seancën e Kuvendit me një maskë mbi të cilën shkruante “E dua Muhamedin”, kjo si kundërpërgjigje ndaj institucioneve që s’ i reaguan siç tha ai, ambasadorit në Francë, Qëndrim Gashi. E në fakt kjo përpos që u vërejt këtu në Kosovë, […]

Deputetit i VV-së: Vjedhja e 2 milionëve s’ mund të bëhet nga një person, ky është krim i organizuar


[ad_1] Deputeti i VV’së, Mefail Bajqinovci, ka thënë se vjedhja e 2 milionë eurove nga Thesari i Shtetit është krim i organizuar. Ai ka thënë se një person i vetëm s’ ka mundur të kryejë këtë proces. “s’ ka mundur të ndodhë vetëm. Vetëm për tu kryer një proces duhet së paku pesë nënshkrime. Varet […]

Përfundon ekzaminimi i mjekëve zviceranë në Qendrën e Paraburgimit në Prizren, avokati Gashi jep detaje


[ad_1] specialistët e Qendrës Universitare Romande të Mjekësisë Ligjore në Zvicër – Lausanne të cilët kanë ardhur në Kosovë për të hetuar vdekjen e Astrit Deharit, sot kanë qenë në qelinë e qendrës së paraburgimit ku ka qëndruar ai. Bashkë me specialistët kanë qenë edhe avokati i familjes Dehari, Prokurori, Gjykatësi i procedurës paraprake. Ka […]

Edhe një anëtare e VV-së haptas homofobe – i pengon një spot ku një vajzë i propozon martesë një vajze tjetër


[ad_1] Leonora Shabani-Bajraktari, asambliste e VV-së në Kuvendin Komunal të Prishtinës, ka thënë se s’ është kundër komunitetit LGBT, por sipas saj reklamat në televizion, të sponzoruar nga ta, ku një vajzë i propozon vajzës tjetër martesë, është e tepërt. Shabani-Bajraktari përmes një postimi në Facebook tha se komuniteti LGBT mbrohet edhe me kushtetutë dhe […]

Ke marrë shtesa pa asnjë ditë kontribut në IKSHPK


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë dhe deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Fatmire Kollçku,  kanë polemizuar  në Kuvendin e Kosovës. Fillimisht deputetja Kollçaku akuzoi ministrin Zemaj për dështimin me menaxhimin e pandemisë, ndërsa Zemaj e akuzoi deputeten për marrje të shtesës pa dhënë aspak kontribut si punëtore e IKSHPK-së. Madje Zemaj tha se derisa kolegët e saj janë […]

Ministri dhe deputeti i VV-së polemizojnë për numrin e vdekjeve nga COVID-19


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj në fjalën e tij për punën 100 ditëshe të Qeverisë së Kosovës iu është drejtuar deputetit të Lëvizjes Vetëvendosje, Fitim Uka se i njëjti po i gëzohet numrit të vdekjeve nga COVID-19. “Është për të ardhur keq si një deputet i veshur me petkun e mjekut i gëzohet vdekjeve […]

s’ kam pa gjurmë të punës së ish-ministres Rozeta Hajdari


[ad_1] Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi në prezantimin e punës së tij në 100 ditëshin e Qeverisë ka thënë se s’ ka gjetur gjurmë të punës së ish Ministres, Rozeta Hajdari. Reagimi i Kuçit erdhi në seancën e Kuvendit ku po debatohet pvr raportin e 100 ditëshit të qeverisë Hoti pas deklaratës së […]

Asamblisti i LVV-së ngre padi ndaj Shpend Ahmetit


[ad_1] Asamblisti i Kuvendi Komunal të Prishtinës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Egzon Azemi, tre ditë më parë pati deklaruar se është kërcënuar nga Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, gjatë mbledhjes së jashtëzakonshme të Kuvendit Komunal, ku po diskutohej buxheti. Nga dokumenti i siguruar nga KALLXO.com, Azemi ka njoftuar se e ka paditur për shpifje […]

Shpend Ahmeti flet sërish për përplasjen me asambleistin e Vetëvendosjes


[ad_1] Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti ka komentuar sërish përplasjen e tij verbale të një dite më parë me asamblistin e Lëvizjes Vetëvendosje në Kuvendin Komunal, Egzon Azemi. Ahmeti ka thënë se për të udha prej emocionit deri te përleshja fizike është shumë e gjatë dhe se sipas tij s’ e ka arritur […]

Nisin punimet për parkingun nëntokësor në Prishtinë, Shpend Ahmeti flet për projektin


[ad_1] Kryetari i Komunës së Prishtinës, në një postim të gjatë në Facebook ka renditur disa lajme rreth projekteve, ndodhive dhe qeverisjen e tij në kryeqytet. Ahmeti mes tjerash ka bërë të ditur se kanë filluar punimet te parkingu nëntokësor te Fakulteti i Filologjisë. “Sigurisht shumë prej jush i keni vërejtur punimet që kanë filluar […]

Hoti i jep përgjigje VV-së për mbledhjen e dy qeverive shqiptare


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti tha se agjendën për mbledhjen e përbashkët mes Qeverisë së Kosovës dhe Shqipërisë e cakton vetëm ai. Kështu, Hoti iu përgjigj Lëvizjes Vetëvendosje, pasi zyrtarët e saj thanë mbrëmë se mbledhja e dy qeverive s’ ka nevojë të shtyhet për shkak të seancës së Kuvendit të Kosovës. “Mbledhja e […]

Ministri çek dha dorëheqje shkaku i menaxhimit të pandemisë, deputeti i VV-së kërkon të njëjtën nga Zemaj


[ad_1] Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Fitim Uka, përmës një postimi në Facebook ka kërkuar dorëheqjen e ministrit të Shëndetësisë Armend Zemaj për menaxhimin e situatës me COVID-19. Kërkesa e Ukës ka marrë shkak nga dorëheqja e ministrit të Shëndetvsisë së Çekisë, i cili u largua sot nga pozita për shkak të menaxhimit të pandemisë në […]

Deputeti i VV-së shërohet nga COVID-19


[ad_1] Në kohën e pandemisë së koronavirusit të ri, që shkakton sëmundjen COVID-19, tashmë kanë filluar të shpërfaqen edhe simptoma të infektimeve me virusin sezonal, të cilat janë të ngjashme me koronavirusin. Dallimi mes këtyre viruseve, sipas profesionistëve shëndetësorë, është se koronavirusi i ri është më i ashpër se viruset sezonale, pikërisht për shkak të […]

Albin Kurti, nuk guxon me qenë as i dyshimtë, se lëre më 'fajtor' Rozeta Hajdari, mos pleqno se nuk të shkon ty pleqnim…


Albin Kurti, nuk guxon me qenë as i dyshimtë, se lëre më ‘fajtor’ Rozeta Hajdari, mos pleqno se nuk të shkon ty pleqnimi, po trego ti pse në kohë pandemie bëhesh arrogante dhe e ngrit n’detyrë gruan e dikujt veç pse ai shkruan mirë për juve. Qe 16-të vjet punoj në ministrinë e kulturës, s’u […]

error: Content is protected !!