Mjeku kardiolog nga VV-ja që po synon kandidaturën për kryetar të Vushtrrisë!


Partitë politike kanë nisur garën e brendshme për kandidaturat për zgjedhje lokale që pritet të mbahen në tetor të këtij viti. Garë interesante pritet të jetë edhe në qendrën e Lëvizjes “Vetëvendosje” në Vushtrri. Indeksonline mëson se njëri prej themeluesve të VV-së në këtë komunë, Artan Krasniqi, pritet t’i futet garës në zgjedhje lokale. Krasniqi, […]

Në Vushtrri nga sot bëhen testet seriologjike për Covid-19


[ad_1] Vushtrria nga sot do të ketë në dizpozicion mundësinë që të bëhen teste seriologjike në QKMF. Këtë e ka njoftuar kryetari i komunës së Vushtrrisë, Xhafer Tahiri, i cili ka shkruar në llogarinë e tij të facebookut se nga sot në qytetin e Vushtrrisë do të mund të bëhen teste seriologjike. “QKMF ka bërë […]

Fillon largimi i kabllove në sheshin e Vushtrrisë


[ad_1] Sheshi, “ Adem Jashri” në Vushtrri pritet që të marrë një pamje tjetër. Kjo pasi para pak ditësh ka filluar largim i kabllove mbi këtë shesh. FOTO: KALLXO.comSheshi, ” Adem Jashari” VushtrriLargimi i kablloveNëntor 2020 Kryetari i Vushtrrisë, Xhafer Tahiri me anë të një postimi ka shkruar se ky projekt është drejt përfundimit dhe […]

Pas debatit “Jeta në Komunë” OJQ-të në Vushtrri rimarrin objektin e Qendrës Rinore


[ad_1] Arianit Jashari, përfaqësues i organizatës, “ Access” dhe shoqërisë civile në Vushtrri ka njoftuar se është bërë licencimi i  Qendrës Rinore e cila është e dedikuar për organizatat joqeveritare të këtij qyteti. “përmes avokimit për licencimin e objektit të Qendrës Rinore në Vushtrri, si qendër e të rinjve-për një kohë bukur të gjatë, sot […]

Vushtrria ndanë rreth 11 mijë euro për ta dekoruar qytetin në kohë pandemie


[ad_1] Komuna e Vushtrrisë ka ndarë rreth 11 mijë euro për t’i shpenzuar për dekorimin e qytetit për festat e fundi vitit. Mirëpo, situata me pandeminë COVID-19 në Kosovë po vazhdon të keqësohet çdo ditë e më shumë dhe specialistët shëndetësorë, por edhe institucionet shtetërore po vazhdojnë të kërkojnë nga qytetarët të shmangin grumbullimet. Krejt […]

140 mijë euro kushtoi studimi, 250 mijë euro ndahen për efektet e pandemisë


[ad_1] KALLXO.com gjatë muajit shtator ka raportuar se Komuna e Vushtrrisë ka planifikuar të shpenzojë 140 mijë euro për të bërë një studimin mbi ndikimin e pandemisë COVID-19 në këtë qytet. Komuna që udhëhiqet nga Xhafer Tahiri e ka nënshkruar kontratën me kompaninë “M Holding” për të kryer një studim në lidhje me ndikimin që […]

Ndërron jetë zyrtari i Komunës së Vushtrrisë


[ad_1] ka humbur jetë zyrtari i Komunës së Vushtrrisë, Emin Ibishi. Lajmin për vdekjen e tij e ka bërë të ditur kryetari i kësaj komune, Xhafer Tahiri, i cili tha se nesër do të mbahet mbledhja komerative në Komunën e Vushtrrisë. “Shumë i trishtueshëm lajmi i ndarjes nga jeta të kolegut Emin Ibishi, punëtorin dhe […]

Komuna e Vushtrrisë ndan 250 mije euro për bizneset e vogla


[ad_1] Komuna e Vushtrrisë ka ndarë 250 mijë euro ndihmë ekonomike financiare për mikro bizneset, bizneset individuale, zejtarët, transportuesit, auto-taksitë, gastronominë, kopshte-çerdhe, riparime servisime etj, që u prekën gjatë pandemisë COVID-19. Lajmin e ka bërë të ditur kryetari i komunës së Vushtrrisë Xhafer Tahiri me anë të një postimi në Facebook. Tahiri ka njoftuar se […]

Dy Xhaferët merren vesh ta pastrojnë shtratin e lumit


[ad_1] Kryetarët e komunave të Obiliqit dhe Vushtrrisë janë dakorduar që të ta bashkëfinancojnë një projekt për të pastrimin e shtratit të lumit në disa fshatra. Xhafer Gashi i Obiliqit e Xhafer Tahiri i Vushtrrisë kanë nënshkruar memorandum bashkëpunimi për pastrimin e shtratit të lumit me vlerë prej 79 mijë euro. “Sot bashkë me Kryetarin […]

Xhafer Tahiri tregon pse ishte kundër përjashtimit të Vjosa Osmanit nga LDK


[ad_1] Kryetari i komunës së Vushtrrisë, Xhafer Tahiri, ka qenë i ftuari i radhës në emisionin, “ Jeta në Komunë” përballë Jeta Xharrës. Tahiri krahas temave dhe çështjeve lokale ka komentuar edhe zhvillimet e fundit në Lidhjen Demokratike të Kosovës. I pari i Vushtrrisë ka thënë se ka qenë dhe vazhdon të jetë kundër përjashtimit […]

Trashëgimia presidenciale: Traditat, kërcënimet dhe zhvillimet e pritshme


[ad_1] Në emisionin “Jeta në Komunë” përballë Jeta Xharrës i ftuar sonte është kryetari i Vushtrrisë, Xhafer Tahiri. Tahiri gjatë emisionit ka sqaruar se pse Komuna e Vushtrrisë ka vendosur të kryejë studim prej 140 mijë eurosh për ndikimin e pandemisë në këtë qytet. Ai ka thënë se synon që me anë të këtij studimi […]

Xhafer Tahiri sqaron studimin 140 mijë eurosh për ndikimin e pandemisë në Vushtrri


[ad_1] Në emisionin “Jeta në Komunë” përballë Jeta Xharrës i ftuar sonte është kryetari i Vushtrrisë, Xhafer Tahiri. Tahiri gjatë emisionit ka sqaruar se pse Komuna e Vushtrrisë ka vendosur të kryejë studim prej 140 mijë eurosh për ndikimin e pandemisë në këtë qytet. Ai ka thënë se synon që me anë të këtij studimi […]

Jam kundër një koalicioni me PDK-në


[ad_1] I pari i Vushtrrisë, Xhafer Tahiri, është sonte i ftuari i radhës në serinë e emisioneve “Jeta në Komunë” përballë Jeta Xharrës. Tahiri përveç temave lokale ka folur edhe sa u përket ngjarjeve të fundit brenda Lidhjes Demokratike të Kosovës. Ai ka thënë se është kundër një koalicioni me Partinë Demokratike të Kosovës. “Shpresoj […]

Asamblisti i LB-së e quan “llafazan” kryetarin e Vushtrrisë


[ad_1] Sonte në emisionin “Jeta në Komunë” i ftuar është kryetari i Vushtrrisë, Xhafer Tahiri. Së bashku më të edhe asamblistë nga opozita dhe anëtarë të shoqërisë civile. Nezir Klinaku nga Lëvizja për Bashkim e ka quajtur llafazan kryetarin Tahiri duke thënë se s’ po e lë të flasë dhe ka vazhduar me kritikat ndaj […]

Përplasja në mes të Xhafer Tahirit dhe asamblistit të PDK-së


[ad_1] Kryetari i Vushtrrisë, Xhafer Tahiri, është i ftuari i radhës në serinë e emisioneve “Jeta në Komunë”, ku bashkë më të janë edhe asamblistë dhe përfaqësues të shoqërisë civile. Një debat i ashpër është zhvilluar në  mes Tahirit dhe asamblistit të Partisë Demokratike të Kosovës, Lorik Maxhuni, i cili e ka akuzuar kryetarin për […]

Tahiri u kërkon falje grave në Vushtrri për nivelin e ulët të përfshirjes së tyre në qeverisje


[ad_1] Kryetari i Vushtrrisë, Xhafer Tahiri, sonte në emisionin “Jeta në Komunë” përballë Jeta Xharrës ka kërkuar falje për mospërfshirjen e grave në nivelin e qeverisjes. Por, Tahiri për këtë ua ka hedhur fajin partive me të cilat është në koalicion, duke thënë se ata ia kanë imponuar emrat e drejtorëve për drejtoritë përkatëse. “Sonte […]

Xhafer Tahiri tregon për mungesën e logopedëve në shkollat e Vushtrrisë


[ad_1] Kryetari i Vushtrrisë, Xhafer Tahiri, sonte në emisionin “Jeta në Komunë” përballë Jeta Xharrës në pyetjen e Albiona Isës nga organizata joqeveritare “Access” për mungesën e logopedëve dhe psikologëve në shkolla ka thënë se këtë vit kanë mundësi të angazhojnë vetëm pedagogë. Tahiri ka akuzuar pushtetin e mëparshëm në Vushtrri për punësime partiake në […]

Kryetari i Vushtrrisë flet për rastin e arrestimit të vëllait të tij


[ad_1] Kryetari i Vushtrrisë, Xhafer Tahiri, sonte i ftuar në emisionin “Jeta në Komunë” përballë Jeta Xharrës ka folur rreth arrestimit të vëllait të tij para rreth një viti. Vëllai i Tahirit ishte arrestuar pas një videoje të publikuar ku shihej duke kërkuar ryshfet në këmbim të lejeve ndërtimore të cilat i lëshon Komuna. I […]

Asamblisti i PDK-së: Kryetar kur doni m’i ndal mashtrimet?


[ad_1] Sonte i ftuar në emisionin “ Jeta në Komunë” është kryetari i Vushtrrisë, Xhafer Tahiri. Së bashku më të në studio janë edhe asamblistë nga opozita dhe përfaqësues të shoqërisë civile. Lorik Maxhuni, asamblist nga Partia Demokratike e Kosovës, e ka pyetur të parin e Vushtrrisë se “kur don me u tregu i vërtetë […]

Arsyetimi i Xhafer Tahirit për premtimet që s’ i ka mbajtur


[ad_1] I pari i Komunës së Vushtrrisë, Xhafer Tahiri, i ftuar sonte në emisionin “Jeta në Komunë” ka arsyetuar disa nga premtimet që s’ i ka mbajtur, e të cilat janë evidentuar krypometraxhinjtë e KALLXO.com Tahiri në zgjedhjet lokale në vitin 2017 kishte premtuar se do të krijojë një qendër për përkujdesje ditore për të […]

Sonte Xhafer Tahiri përballë Jeta Xharrës


[ad_1] Sonte në serinë e debateve “Jeta në Komuna” me Jeta Xharrën është i ftuar kryetari i Komunës së Vushtrrisë, Xhafer Tahiri. Tahiri sonte përballë Xharrës, asamblistëve s dhe përfaqësuesve të shoqërisë civile flet për qeverisjen dhe sfidat e tij. Ai gjithashtu tregon pse komuna me e vjetër në Kosovë akoma vazhdon të përballet me […]

Komuna e Vushtrrisë me zbatueshmëri të ulët të rekomandimeve


[ad_1] Prokurimi ka dalë të jetë fusha më problematike në Komunën e Vushtrrisë. Në katër vitet e fundit Komuna e Vushtrrisë ka marrë 19 rekomandime për adresim të shkeljeve dhe parregullsive në prokurim, kurse vetëm në vitin 2019 ka marrë gjithsej 7. Në vitin 2019, nga 16 rekomandimet e vitit 2018, Komuna e Vushtrrisë i […]

Komuna e Vushtrrisë shpenzon 140 mijë euro për studimin mbi ndikimin e COVID-19


[ad_1] Komuna e Vushtrrisë do të shpenzojnë 140 mijë euro për të bërë një studimin mbi ndikimin e pandemisë COVID-19 në këtë qytet. Komuna që udhëhiqet nga Xhafer Tahiri e ka nënshkruar kontratën me kompaninë “M Holding” për të kryer një studim në lidhje me ndikimin që ka pasur pandemia COVID-19 në këtë qytet. Sipas kontratës, […]

Përurohet shtatorja e kolonel Ahmet Krasniqit në Vushtrri


[ad_1] Më rastin e 22-vjetorit të vrasjes së heroit kolonel Ahmet Krasniqi është përuruar shtatorja dhe inaugurimi i sheshit me emrin e tij, në Vushtrri. Në këtë ceremoni, kryetarja e Kuvendit të Kosovës Vjosa Osmani tha se shteti i Kosovës e ka të vështirë të ardhmen e vet, pa zbardhjen e të gjitha vrasjeve politike, […]

Pas rasteve pozitive me COVID-19 në një shkollë në Vushtrri, mësimi vazhdon online


[ad_1] Disa nxënës dhe mësimdhënës të shkollës fillore “Mustafë Venhari” në Vushtrri kanë dalë pozitivë me COVID-19. Të njëjtit janë testuar pasi u paraqitën raste të dyshimta. Kryetari i Komunës së Vushtrrisë, Xhafer Tahiri, ka njoftuar se të gjithë të infektuarit janë në gjendje të mirë shëndetësore. Tahiri ka treguar që bazuar në Protokollin për […]

error: Content is protected !!