”Forbes”: Shqipëria, një tjetër vend i jetës së ëmbël


[ad_1] Në Tokën e Shqiponjave, ne mrekullohemi pas çdo zbulimi,  shkruan gazetarja Sabah Kaddouri për revistën e njohur ”Forbes”. ”Diçka po ndodh në Shqipëri. Mos është energjia krijuese e një rinie frymëzuese? Apo një dëshirë e fuqishme për të bërë një hap thelbësor në udhën drejt biznesit dhe kohës së lirë? Ngjitur me veriun e […]

Punime të planifikuara nga KEDS, nesër deri në 12 orë pa rrymë disa qytete e fshatra


[ad_1] Kompania për distribuimin e energjisë elektrike në Kosovë, KEDS, ka njoftuar se edhe gjatë ditës së nesërme ka paraparë të kryejë disa punë në sistemin energjetik. Me këtë rast do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në disa fshatra dhe qytete të Kosovës. Koha më e gjatë e ndërprerjes do të jetë 12 orë. […]

Moti sot në Kosovë, nga -5 në 10


[ad_1] Kuvendi i Kosovës mban vazhdimin e seancës plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00) Instituti për Politika Zhvillimore (INDEP) mban konferencë për media me temën “Promovimi i efiçiencës së energjisë dhe burimeve të ripërtëritshme në Kosovë”. (Hotel “Sirius”, Prishtinë, ora 10:00) Qendra për Këshillim, Shërbime Sociale dhe Hulumtime (SIT) mban edicionin e parë të Festivalit […]

Zvogëlohet numri i përdoruesve të qymyrit në kryeqytet, por vazhdon shitja ilegale e tij


[ad_1] Me të filluar sezoni i dimrit, edhe ndotja e ajrit në masë më të madhe është e dukshme. Faktor kryesor në ndotje shihet të jetë edhe përdorimi i qymyrit nga ana e qytetarëve në vendin tonë, edhe pse bazuar në të dhënat e hulumtimit të realizuar në kuadër të projektit “Zhvillimi i kapaciteteve për […]

Xhamia e Mazhiqit në Mitrovicë, sot gërmadhë


[ad_1] Në kilometrin e trembëdhjetë në dalje të qytetit të Mitrovicës, në fshatin Mazhiq, përskaj udhës, në krahun e djathtë, mund t’i shohim rrënojat e një xhamie të vjetër, e cila quhet xhamia e Mazhiqit. Është objekt i vjetër kulti, i ndërtuar në shekullin XVI (gjashtëmbëdhjetë), konkretisht në vitin 1549, pra në fund të gjysmës […]

Tmerret e masakrës në Poklek


[ad_1] Në një dokumentar të KALLXO.com për masakrat në vendin tonë në luftën e fundit më 1999, është folur edhe për masakrën e fshatit Poklek të Drenasit. Në fshatin Poklek kanë mbetur të vrarë 54 persona, me 17 prill të vitit 1999. Sipas të mbijetuarve, nga 54 viktimat e kësaj masakre, 24 prej tyre kanë […]

Kurti shkel masat antiCovid, mban tubim në një xhami në Podujevë


[ad_1] Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti sot gjatë ditës është parë në një tubim te “Xhamia e Vjetër” në Lagjen e Babatincëve në Podujevë. Në një video shihet një numër jo i vogël i pjesmarrësve pavarësisht se tubimet janë të ndaluara me vendim të Qeverisë për shkak gjendjes aktuale me COVID në vend. Ndonëse, […]

Punime të planifikuara nga KEDS, nesër 12 orë pa rrymë mbesin disa lokalitete


[ad_1] Për shkak të punimeve të planifikuara në sistemin energjetik KEDS njofton se në disa lokalitete të vendit do të ketë ndërprerje të rrymës. Koha më e gjatë e ndërprerjes së rrymës do të jetë 12 orë. Ky është orari sipas rajoneve të Kosovës. Rajoni i Prishtinës: Punime në projekte investive Data e punimit: 12-11-2020 […]

Punime të planifikuara, KEDS njofton se nesër do të ketë ndërprerje të rrymës deri në 12 orë


[ad_1] Për shkak të punimeve të planifikuara, KEDS njofton se edhe nesër në disa lokalitete do të ketë ndërprerje të rrymës. Koha më e gjatë e ndërprerjes do të jetë 12 orë. Ky është plani i KEDS-it sipas rajoneve të Kosovës: Rajoni i Prishtinës Punime në projekte investive Data e punimit: 11-11-2020 1. Në NS […]

BE-ja synon të organizojë trajnime për imamët


[ad_1] Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, tha të hënën se ai mbështet krijimin e një instituti evropian për të trajnuar imamët. Michel vizitoi Austrinë për të nderuar viktimat e sulmit xhihadist të javës së kaluar në Vjenë. “Është shumë e rëndësishme të jemi të vendosur në këtë. Unë mendoj, për shembull, që ne duhet […]

Pas sulmit të 2 nëntorit, qeveria austriake mbyll dy xhami në Vjenë


[ad_1] Dy xhami të cilat dyshohet se janë vizituar nga atentatori, janë mbyllur në Vjenë. E Premte, 6 Nëntor 2020 – 18:28 albinfo.at (Photo/Ronald Zak) Pas sulmit terrorist në Vjenë, Ministrja e Kulturës Susanne Raab dhe Ministri i Brendshëm Karl Nehammer njoftuan mbylljen e dy xhamive radikale të premten pasdite. Sipas gazetës austriake krone.at,  dyshohet […]

Punime të planifikuara, KEDS tregon ku do të ndalet rryma për 12 orë


[ad_1] KEDS ka njoftuar se për shkak të punimeve të planifikuara, gjatë ditës së nesërme do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në disa lokalitete të Kosovës. Koha më e gjatë e ndërprerjes së energjisë elektrike për të premten do të jetë 12 orë. Me ndërprerje kaq të gjatë do të përballen disa lokalitete të […]

Punime të planifikuara nga KEDS, nesër do të ketë ndërprerje të rrymës në këto lokalitete


[ad_1] KEDS ka njoftuar se për shkak të punimeve të planifikuara në sistemin energjetik të vendit në disa lokalitete do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike. Ky është orari sipas rajoneve të Kosovës. Rajoni i Prishtinës Punime në projekte investive Data e punimit: 28-10-2020 1. Nga  TS 220/35/10(20)kV Podujeva (NS 35/10 Koliqi dhe SSH Shajkovc […]

Policia jep detaje për xhaminë që u dogj dje në Magure


[ad_1] Një xhami në fshatin Magure të Komunës së Lipjanit është përfshirë nga flakët e zjarrit. Në lidhje me këtë rast është arrestuar një shtetas i huaj dhe i njëjti është dërguar në mbajtje. Policia s’ ka treguar rolin e shtetasit të huaj në zjarrin e ndodhur në xhami ndërsa. Sipas njoftimit të policisë dje […]

Digjet tërësisht xhamia në Magurë të Lipjanit


[ad_1] Kallxo.com Platforma online www.kallxo.com është projekt i përbashkët i organizatave Internews Kosova, Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Hulumtuese dhe Agjensionit Kundër Korrupsion, i mbështetur financiarisht nga Programi i Kombeve të Bashkuarapër Zhvillim UNDP. Platforma ofron mundësinë përtë gjithë qytetarët e Kosovës që të raportojnë rastet e korrupsionit, krimit të organizuar, mashtrimit, konfliktit të interesit si […]

Digjet xhamia në Magurë të Lipjanit


[ad_1] Në fshatin Magurë të Komunës së Lipjanit, është duke u djegur xhamia e fshatit. Në videon e dërguar në adresën e KALLXO.com shihet se në vend të dukurisë  janë policia por zjarrfikësit akoma s’ kanë arritur. Në video shihet se zjarri ka përfshirë hapësirat e brendshme të kësaj xhamie. Digjet xhamia në Magure të […]

Për shkak të punimeve të planifikuara nga KEDS, nesër rryma do të ndalet në këto fshatra e qytete të Kosovës


[ad_1] KEDS ka njoftuar se edhe nesër, për shkak të punimeve në projekte të ndryshme, do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në vendbanime të ndryshme në Kosovës. Koha më e gjatë e ndërprerjes do të jetë 8 orë. Ky është orari sipas rajoneve: Rajoni i Prishtinës Punime në projekte investive Data e punimit: 20-10-2020 […]

KEDS njofton ku do ketë ndërprerje të energjisë për shkak të punimeve


[ad_1] Punime të domosdoshme për sigurinë e sistemit. Prishtina 1. Në NS 110/10 kV Prishtina 1 do të ndërprehet: NS 10/0.4 kV Qagllavica 2 (Kodi: 19000034033) prej orës 10:00-15:00 Vendet: Nje pjese e Qagllavices. Arsyeja: Promontimi I shtyllave Peja 1. Në NS 35/10 kV Peja II do të ndërprehet: Dalja 10kV Rugova  (kodi:50051006 ) prej […]

Pa rrymë 8 deri 12 orë nesër do të mbesin këto vendbanime të Kosovës


[ad_1] Kompania për shpërndarjen e energjisë elektrike në Kosovë, KEDS, ka njoftuar se për shkak të punimeve edhe nesër do të ketë ndërprerje të rrymës në lokalitete të ndryshme të vendit. Me 12 orë ndërprerje të energjisë elektrike do të përballet rajoni i Ferizajt nga nesër në mbrëmje, ndërsa disa lokalitete në rajonin e Prishtinës […]

Pa rrymë deri në 12 orë nesër do të mbesin këto lokalitete të Kosovës


[ad_1] Për shkak të punimeve në projekte investuese dhe për shkak të punimeve të domosdoshme për sigurinë e sistemit edhe nesër do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike. Sipas KEDS-it, koha më e gjatë e ndërprerjes së rrymës është 12 orë. Ky është orari sipas KEDS-it për rajonet e vendit: Rajoni i Prishtinës Punime në […]

Fshatrat e qytetet që nesër s’ do të kenë rrymë ndërmjet 4 e 7 orë


[ad_1] KEDS njofton se edhe nesër në disa lokalitete të Kosovës do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike. Kompania njofton se ndërprerjet do të bëhen për shkak të punimeve në projekte investive por edhe për shkak të punimeve të domosdoshme për siguri të sistemit. Ky është njoftimi i KEDS-it: Rajoni i Prishtinës: Punime në projekte […]

Vendet ku nesër rrymë s’ do të ketë 12 orë


[ad_1] Për shkak të punimeve në projekte investive dhe të punimeve të domosdoshme për sigurinë e sistemit, KEDS ka njoftuar se edhe nesër do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në Kosovë. Kohëzgjatja e ndërprerjes së rrymës varion sipas lokaliteteve në rajone të ndryshme në vend. Më së gjati rrymë s’ do të ketë për […]

India liron të gjithë të akuzuarit për sulmin në xhami më 1992


[ad_1] Një gjykatë në Indi liroi të 32 njerëzit e akuzuar për përfshirje në sulmin dhe prishjen e një xhamie, afro 30 vjet më parë. Incidenti pati nxitur dhunën e myslimanëve, e cila pati lënë të vrarë rreth 2,000 njerëz. Disa udhëheqës të partisë qeverisëse hinduse në Indi “Bharatiya Janata” kanë qenë në mesin e […]

Komuna me kinema 3D ku banorët e kanë luks ujin e pijshëm


[ad_1] Me një qasje të mirë Vitia ka arritur të shndërrohet në njërën nga komunat që merr projekte të shumta nga donatorët ndërkombëtarë. Nga projekte të tilla komuna ka financuar edhe kinema 3D ndërsa qytetarët e disa prej fshatrave vazhdojnë të vuajnë mungesën e elementit kryesorë të jetës ‘Ujit”. Jeta në qytetin e vogël të […]

Të dashur, ne nëse nuk jemi për Çmimin Nobel, nuk jemi as maskarenj


“Ne në Izrael i marrim prokurorët, gjykatësit dhe gazetarët dhe i çojmë në spitale për të kujdestaruar me Mjekët, në mënyrë që ata të njihen punën dhe sfidat e mjekëve – përndryshe nuk ka as edhe një mundësi të kuptohet drejtë natyra e punës së tyre”, thotë kështu Prof. Amnon Carmi, udhëheqës i UNESCO në […]