Ankthi dhe jo vaksinat kanë shkaktuar efekte


NJU JORK (AP) – Zyrtarët amerikanë të shëndetësisë arritën në përfundimin se ankthi dhe jo vaksinat ishin faktori që u shkaktoi gjendje të fikti, marrje mendsh dhe simptoma të tjera afatshkurtra dhjetëra njerëzve në klinikat e vaksinimeve për koronavirusin në pesë shtete. specialistët thonë se përfundimet e detajuara të premten nga Qendrat për Kontrollin dhe […]

CDC thotë se të vaksinuarit plotësisht mund të udhëtojnë në mënyrë të sigurt


Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) thanë të premten se personat e vaksinuar plotësisht mund të udhëtojnë në mënyrë të sigurt brenda Shteteve të Bashkuara pa u testuar para ose pas udhëtimit. Drejtorja e CDC-së, Rochelle Walensky i bëri të ditura udhëzimet e reja gjatë konferencës për shtyp të ekipit të Shtëpisë […]

specialistët e shëndetësisë u kërkojnë amerikanëve të vazhdojnë të mbrohen nga koronavirusi


Zyrtarët e lartë të shëndetësisë u thanë amerikanëve të dielën se duhet të vazhdojnë të qëndrojnë të vendosur për të mbrojtur veten nga koronavirusi edhe pse vaksinat e para ka të ngjarë të jenë të disponueshme më vonë këtë muaj. “Ne kemi nevojë që njerëzit të vazhdojnë angazhimin e tyre. Ju lutemi vini maskën dhe […]

Ekipi ligjor i Presidentit Trump distancohet nga avokatja Powell


Ekipi ligjor i fushatës së Presidentit Donald Trump po distancohet nga avokatja konservatore Sidney Powell. Vendimi erdhi për shkak të deklaratave kundërthënëse të zonjës Powell, e cila vazhdimisht ka ngritur akuza të rënda për manipulime votash në zgjedhjet presidenciale të 3 nëntorit, por duke mos ofruar asnjë provë të vetme. Ekipi ligjor i fushatës së […]

Joe Biden fiton në Xhorxhia


Joe Biden ka fituar në shtetin e Xhorxhias dhe 16 votat e saj elektorale, një fitore e jashtëzakonshme për demokratët që ka zgjeruar hartën e tyre elektorale në juglindje të vendit. Fitorja e zotit Biden rrit epërsinë e tij në Kolegjin Zgjedhor ndaj Presidentit Donald Trump. Biden u shpall fitues i zgjedhjeve presidenciale më 7 […]

Szunyog dhe Hoti sot nënshkruajnë kontratë me vlerë prej 26.5 milionë eurosh


Shefi i Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Tomáš Szunyog dhe Kryeministri Avdullah Hoti, do të nënshkruajnë një kontratë me vlerë prej 26.5 milionë eurosh. Kjo kontratë është e dizajnuar për t’i përkrahur përpjekjet e Qeverisë në adresimin e pasojave ekonomike të shkaktuara nga COVID-19. ngjarja pritet të zhvillohet në ora 13:30. Përfundon rinumërimi në […]

Përfundon rinumërimi në Xhorxhia, konfirmohet fitorja e Joe Biden


Joe Biden ka fituar në shtetin e Xhorxhias dhe 16 votat e saj elektorale, një fitore e jashtëzakonshme për demokratët që ka zgjeruar hartën e tyre elektorale në juglindje të vendit. Fitorja e zotit Biden rrit epërsinë e tij në Kolegjin Zgjedhor ndaj Presidentit Donald Trump. Biden u shpall fitues i zgjedhjeve presidenciale më 7 […]

Duket që ka fituar Joe Biden


Një këshilltar i lartë i Presidentit Trump u duk se pranoi të hënën se s’ ka shumë të ngjarë që presidenti të shpallet fitues i zgjedhjeve të 3 nëntorit, megjithëse zoti Trump dhe ndihmës të tij të afërt akoma shpresojnë për një mandat të dytë. “Nëse vendoset se fituese ishte dyshja Biden-Harris, në fakt gjërat […]

Protesta në përkrahje të Trumpit: Duam zgjedhje të drejta


Mijëra protestues marshuan në Uashington të shtunën, duke mbështetur Presidentin Donald Trump dhe pretendimet e tij të paprovuara për manipulim në shkallë të gjerë të votave në zgjedhjet e 3 nëntorit. Edhe mbështetësit e Presidentit të zgjedhur Joe Biden u mblodhën për të demonstruar, duke kërkuar një tranzicion të rregullt të pushtetit presidencial. Përkrahësit e […]

Mbështetës të Trumpit protestuan në Uashington


Një javë pasi demokrati, Joe Biden, fitoi zgjedhjet presidenciale në SHBA, dhjetëra mijëra mbështetës të presidentit, Donald Trump, marshuan në Uashington, për të protestuar ndaj rezultateve, dhe për t’i bërë jehonë pretendimeve të tij – të pabazuara – për mashtrim zgjedhor. Duke mbajtur flamuj dhe të veshur me kapele të stolisura me parullën e Trumpit […]

Kjo administratë s’ do të vendosë masën e izolimit; vaksina deri në prill


Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ka sinjalizuar se ai mund të mos e fitojë Shtëpinë e Bardhë, por e s’ pranoi humbjen, derisa epërsia e pakapërcyeshme e demokratit, Joe Biden, u zgjerua dhe republikanët pësuan më shumë pengesa në sfidat e gjyqësore në tre shtete. Duke folur në Shtëpinë e Bardhë, më 13 […]

Trump fiton Karolinën e Veriut


Presidenti amerikan Donald Trump ka fituar 15 votat elektorale në Karolinën e Veriut, pas një gare të fortë në këtë shtet federal me Joe Biden. Me këtë fitore, republikanët e mbajnë këtë bastion, që llogaritet në mesin e shteteve kyçe apo përcaktuese në zgjedhjet presidenciale. Trump tani ka 232 vota elektorale, në këto e sipër […]

Miçigan, gjykata refuzon padinë e ekipit të Presidentit Trump


Një gjykatë në shtetin Miçigan refuzoi të premten një kërkesë nga mbështetësit e presidentit amerikan Donald Trump për të bllokuar çertifikimin e votave dhe emërimin e një audituesi të pavarur në Detroit, ku u votua në masë pro Presidentit të zgjedhur Joe Biden. Vendimi shënon një hap prapa për Presidentin Trump dhe republikanët që po […]

Joe Biden thellon fitoren, siguron edhe Arizonën


Presidenti i zgjedhur i ShBA-së, Joe Biden e thelloi rezultatin e fitores dhe siguroi edhe shtetin e Arizonës, i cili ka 11 vota elektorale, pothuajse një javë pas 3 nëntorit. Me fitoren në Arizona, Biden siguron 290 vota elektorale, ndërsa presidenti Donald Trump 217. Sipas rregullave të ShBA-së, që një kandidat të zgjidhet president, i […]

Joe Biden thellon fitoren me Arizonën


Joe Biden ka fituar zgjedhjet presidenciale në shtetin e Arizonës, raportuan mediat amerikane më 12 nëntor. NBC, CBS, ABC, dhe CNN e shpallën fitues Bidenin në këtë shtet, i cili ka 11 vota elektorale, pas pothuajse një javë që kur u mbajtën zgjedhjet presidenciale më 3 nëntor. Me fitoren në Arizona, Biden ka 290 vota […]

Trump synon të bllokojë çertifikimin e rezultatit në Pensilvani


Zyrtarët e fushatës së Presidentit Donald Trump nisën një përpjekje të re ligjore këtë javë që synon të pengojë çertifikimin e rezultatit të zgjedhjeve në shtetin e Pensilvanisë, ndërsa presidenti vazhdon të refuzojë fitoren e Presidentit të zgjedhur Joe Biden. Në Ditën e Veteranëve, Presidenti Donald Trump vuri një kurorë me lule në varrin e […]

Trump shpallet fitues në Alaska


Donald Trump është shpallur fitues i zgjedhjeve presidenciale në shtetin e Alaskës, një fitore që s’ do të ndryshojë rezultatin përfundimtar të këtij procesi. Mediat amerikane kanë bërë këtë njoftim bazuar në numërimin e votave, tetë ditë pas ditës së votimit. Me tri vota Alaskës, sa ka Kolegji Elektoral në këtë shtet, numri total i […]

Çfarë ndodh Në qoftë se votat e Kolegjit Elektoral ndahen në dysh në SHBA?


Teksa votat akoma po numërohen në disa shtete, tri ditë pas ditës së zgjedhjeve në Shtetet e Bashkuara, ka mundësi që kandidatët të fitojnë numër të njëjtë të votave të Kolegjit Elektoral, i cili përcakton fituesin. Çfarë do të ndodhë Në qoftë se, si presidenti republikan, Donald Trump, ashtu edhe kandidati demokrat, Joe Biden, fitojnë […]

Reciprocitet në pandemi


Kandidati demokrat për president, Joe Biden, ka thënë se ai do t’i fitojë zgjedhjet amerikane me shumicë të qartë, mirëpo akoma është shumë herët të shpallë fitoren. Ai ka thënë në një fjalim natën vonë më 6 nëntor se ai është në rrugë drejt fitores, me më shumë se 300 vota të Kolegjit Elektoral – […]

Ne do t’i fitojmë zgjedhjet amerikane


Kandidati demokrat për president, Joe Biden, ka thënë se ai do t’i fitojë zgjedhjet amerikane me shumicë të qartë, mirëpo akoma është shumë herët të shpallë fitoren. Ai ka thënë në një fjalim natën vonë më 6 nëntor se ai është në rrugë drejt fitores, me më shumë se 300 vota të Kolegjit Elektoral – […]

Dy rekorde në zgjedhjet amerikane: Pjesëmarrja më e lartë në 100 vjet, Biden kalon edhe shifrat e Obamës


Joe Biden është kandidati më i votuar në historinë e zgjedhjeve amerikane duke superuar edhe rekordin e Obamës. Një tjetër rekord në këto zgjedhje është niveli i pjesëmarrjes, më i larti në 100 vitet e fundit. Kanë votuar rreth 101 milion amerikanë, rreth 65 milionë e të cilëve, me postë për shkak të pandemisë së […]

Biden rritë epërsinë edhe në këtë shtet


Epërsia e Biden në Xhorxhia u zgjerua nga 1,500 në 4,263 të premtën, pasi zyrtarët thanë se rinumrimi do të ishte i pashmangshëm. Biden momentalisht udhëheq në Xhorxhia me 49.4% të votave, teksa Trump 49.3% sosh. Xhorxhia ka 16 vota elektroale. Po qe se Biden do e fitonte atë, do t’i nevojitej vetëm një fitore […]

SHBA, Xhorxhia shkon në rinumërim


Sekretari i shtetit të Xhorxhias në SHBA, Brad Raffensberger, tha se votat e zgjedhjeve presidenciale në këtë shtet do të rinumërohen. Ai po ashtu tha se 4,169 vota mbeten për t’u numëruar dhe se rreth 8,000 vota të ushtrisë me kusht janë akoma në postë dhe do të numërohen vetëm Po qe se arrijnë deri […]

Biden më pranë fitores, Trump me akuza për procesin zgjedhor


Numërimi i votave nëpër shtetet kyçe është duke vazhduar në Shtetet e Bashkuara. Kandidati për president i Partisë Demokratike, Joe Biden, është më pranë fitores, ndërsa ai republikan, njëherësh president i SHBA-së, Donald Trump, ka bërë akuza që sulmonin procesin demokratik të vendit. Në tri nga katër shtete kyçe, ku fituesi s’ është parashikuar akoma, […]

Hidhet poshtë kërkesa e Trumpit për ndaljen e numërimit të votave në Miçigan


Një gjyqtare në Miçigan ka hedhur poshtë një kërkesë të fushatës së presidentit Donald Trump, që kanë kërkuar ndërprerjen e numërimit të votave në këtë shteti. Gjykatësja Cynthia Stephen tha më 5 nëntor se ka pasur probleme kur është bërë kërkesa për ndaljen e votimeve. Seanca dëgjimore për këtë rast, erdhi në kohën kur pothuajse […]

Vazhdon numërimi i votave në Amerikë, çka po ndodh në gjashtë shtetet që e përcaktojnë emrin e presidentit të ri?!


Amerikanët po presin të enjten të shohin Me kusht që numërimi i votave në disa shtete do ta bëjë të qartë fituesin e zgjedhjeve presidenciale, herët a vonë pasi fitoret në dy shtete vendimtare i rritën shanset për ish-nënpresidentin Joe Biden dhe fushata e Presidentit Donald Trump ndërmori një sërë sfidash ligjore. […]

Shtetet kyçe vazhdojnë numërimin; Biden më pranë fitores


Kandidati demokrat, Joe Biden, mori hov të madh në zgjedhjet presidenciale në SHBA pas parashikimeve për fitoren e tij në Miçigen dhe Uiskonsin. Megjithatë, numërimi i votave vazhdon në disa shtete kyçe, duke e lënë të paqartë rezultatin edhe dy ditë pas zgjedhjeve. Me 16 votat elektorale të Miçigenit dhe 10 të Uiskonsinit, Biden ka […]

Shtetet kryesore vazhdojnë numërimin, Biden i afrohet fitores


Kandidati demokrat, Joe Biden, mori hov të madh në zgjedhjet presidenciale në SHBA pas parashikimeve për fitoren e tij në Miçigen dhe Uiskonsin. Megjithatë, numërimi i votave vazhdon në disa shtete kyçe, duke e lënë të paqartë rezultatin edhe dy ditë pas zgjedhjeve. Me 16 votat elektorale të Miçigenit dhe 10 të Uiskonsinit, Biden ka […]

Rezultatet e fundit: Biden prin në katër shtete kyçe, Trump në dy


Rezultati i zgjedhjeve presidenciale në Shtetet e Bashkuara mbetet i paqartë, derisa numërimi i votave në gjashtë shtete kyçe vazhdon akoma. Deri në orën 16:30, kandidati demokrat, Joe Biden, ka pasur epërsi në Arizonë, Miçigen, Nevada dhe Uiskonsin, ndërsa presidenti Donald Trump në Xhorxhia dhe Pensilvani. Megjithatë, zyrtarët zgjedhorë paralajmërojnë se rezultati mund të ndryshojë, […]

Twitter etiketon postimin e kryeministrit slloven për “fitoren e Trumpit”


Twitter e ka etiketuar një postim nga kryeministri i Sllovenisë, Janez Jansha, në të cilin ai e përgëzon Donald Trumpin për fitoren në zgjedhjet presidenciale në SHBA dhe i akuzon “mediat kryesore” për “mohimin e fakteve”. “Burimet zyrtare mund të mos i kenë shpallur rezultatet kur kjo është publikuar”, ka shkruar Twitter nën postimin e […]

Parashikuesit e zgjedhjeve e nxjerrin Bidenin favorit për të fituar


Gara për Shtëpinë e Bardhë midis presidentit aktual, Donald Trump, dhe kandidatit demokrat, Joe Biden, është akoma e ngushtë, por parashikuesit e zgjedhjeve e nxjerrin Bidenin favorit për të fituar. Kompania e basteve Smarkets, me seli në Britaninë e Madhe, i jep Bidenit 78 për qind shanse për të dalë në krye, ndërsa PredictIt në […]

SHBA, pjesëmarrja në zgjedhje pritet të jetë më e larta që nga vitet 1950


Pjesëmarrja në zgjedhjet presidenciale në SHBA pritet të jetë rekorde. Votuesit amerikanë janë duke zgjedhur midis Donald Trumpit, republikan, dhe Joe Bidenit, demokrat. Mbi 100 milionë vetë kanë votuar me postë ose në vendvotimet që janë hapur para 3 nëntorit. Michael McDonald, profesor në Universitetin e Floridës, i cili udhëheq Projektin Zgjedhor të SHBA-së, i […]

SHBA, e gjithë vëmendja te zgjedhjet


Në Shtetet e Bashkuara, e gjithë vemendja këtë javë është e përqendruar te zgjedhjet: sa njerëz do të dalin për të votuar, sa shpejt do të dihen rezultatet dhe, më në fund, kush do të jetë presidenti i ardhshëm i vendit. në të ardhmen para zgjedhjeve, si Presidenti Donald Trump ashtu edhe sfiduesi i tij, […]

Intensifikohet fushata presidenciale në prag të votimeve


Dy ditë para zgjedhjeve, presidenti Donald Trump dhe ish-nënpresidenti Joe Biden janë përqendruar tek shtetet fushëbetejë, të nevojshme për fituar garën presidenciale. Dy kundërshtarët, po ashtu po mbështeten në fushatat e tyre nga figura të profilit të lartë, në përpjekjet për të ofruar argumentet përmbyllëse të fushatës dhe për të nxitur amerikanët të votojnë. Presidenti […]

error: Content is protected !!