Studiuesit kërkojnë shtyrjen e marrjes së dozës së dytë të vaksinës së Pfizer-it


Dy studiues në Kanada thonë se marrja e dozës së dytë të vaksinës anti-COVID e kompanisë Pfizer mund të shtyhet në mënyrë që të vaksinohen të gjitha grupet që kanë prioritet, duke shtuar se doza e parë garanton mbrojtje të madhe nga virusi. Mendimet e tyre u botuan në një revistë mjekësore. Vaksina kishte një […]

Ilaçi i prodhuar nga kjo bimë mund të jetë kura e ardhshme për trajtimin e Koronavirusit


Një ilaç antiviral me prejardhje nga bima e quajtur Thaspia mund të jetë shumë i efektshëm në trajtimin e koronavirusit – dhe gjithashtu mund të ndihmojë në luftën kundër pandemive të ardhshme, sipas studimit të ri në Mbretërinë e Bashkuar. Studiuesit në Universitetin e Nottinghamzbuluan se spektri i gjerë i antiviralit thapsigargin s’ është vetëm […]

“Sot, që jam 85 vjeç…” Letra e mjekut të njohur shqiptar që tani jeton në SHBA: Uroj të mos zgjoheni një mëngjes e të thoni për jetën, atë që them unë


Sivjet s’ u mblodhëm të gjithë për të festuar datëlindjen e gjyshit. Pandemia e Covid 19, s’ na lejoi. Kjo është aspak pak, krahashuar me dëmet e mëdha që solli ajo në të gjithë Botën. Mos u mërzisni, bëni kujdes dhe ne, shpejt, do të mblidhemi si më parë. I ndodhur larg jush, me dashurinë […]

Regjimi Ushqimor Dhe Aktiviteti Fizik – A E Parandalojnë Alzheimerin?


Vazhdimisht lexojmë se ushtrimet dhe dieta mund të parandalojnë sëmundjen e Alzheimerit dhe rezultatet e ndryshme na bëjnë më konfuzë. Por çfarë do të thotë në të vërtetë të kryesh një studim? Ka një numër artikujsh që duken mjaft bindës kur shkruajnë se sjellje të caktuara mund të parandalojnë sëmundjen e Alzheimerit. Të dhënat më […]

Sa zgjat efekti i vaksinës COVID-19?


Vaksinat e COVID-19 do të jenë mënyra më efektive për të çrrënjosur infeksionin vdekjeprurës. Tre prodhues kryesorë tani kanë raportuar gjetjet e tyre paraprake – të gjitha ishin shumë pozitive. Por sa kohë do të zgjasin në trup këto vaksina? Universiteti i Oksfordit ishte i fundit që zbuloi gjetjet e provave klinike. Të dhënat e […]

Me ardhjen e vaksinës për COVID-19, pason lufta kundër dezinformimit rreth imunizimit


Vaksinat për COVID-19 pritet që së shpejti të arrijnë te qytetarët, por ky proces pritet të shoqërohet edhe me një bum të dezinformatave në lidhje me këtë vaksinë, që mund të dëmtojnë besimin e publikut dhe përpjekjet për të ndaluar përhapjen e koronavirusit. Qeveritë kanë një rol të veçantë në luftën kundër keqinformimit. Edhe mediat […]

Gjykata Speciale duhet të ofrojnë drejtësi të gjitha viktimat e luftës në Kosovë


Më 30 prill të vitit 2019, gati 1 vit para dorëzimit të aktakuzës para të Dhomave të Specializuara ndaj liderëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Paul R. Williams profesor amerikan i të drejtës dhe marrëdhënieve ndërkombëtare prezantoi para Komitetit për Punë të Jashtme në Dhomën e Përfaqësuesve raportin e tij për ndjekjen, hetimin dhe vënien […]

Një gotë në ditë me lëng portokalli mund të parandalojë infektimin me COVID-19, sugjeron studimi


Kërkimi i ri ka identifikuar një trajtim të ri dhe masë parandaluese kundër COVID-19 – sëmundja virale e shkaktuar nga SARS-CoV-2. Sipas hulumtimit , botuar në revistën Medical Hypotheses, hesperidin – një përbërje në lëkurat e portokallit – mund të bllokojë coronavirusin të hyjë në qelizat pritëse me anë të receptorëve ACE2 të cilët mund […]

Historia e kishës së Saksonëve në Mitrovicë


Prania e një kishe katolike mesjetare sase (saksone) në Kosovë, për shumicën absolute të qytetarëve të Kosovës është diçka e paimagjinueshme. T’i thuash dikujt në Kosovë se në shekullin XIII, para më shumë se shtatëqind viteve, në Kosovë kishte gjermanë (saksonë) që ishin minatorë të zotë dhe vinin të punonin dhe të jetonin në Kosovë, […]

Dehidrimi mund të jetë shkaku i fshehur i lodhjes dhe dhembjes së muskujve


ndërsa plakemi, duket e zakonshme që duhet të merremi me probleme të tilla si lodhja ose muskujt e dobët, me dhimbje. Por siç rezulton, s’ është normale të ndiheni të lodhur kronikisht ose të keni dhimbje, dhe ekziston një fajtor që mund të qëndrojë pas këtij problemi për të rriturit – dehidrimi. Dehidrimi te të […]

Top 5-she e simptomave të reja të çuditshme të Sars-CoV-2, të raportuara nga mjekët


Prej shumë muajsh në pandeminë e koronavirusit, ka shumë të ngjarë të dini simptomat më të zakonshme të COVID-19. Mirëpo, në kohët e fundit janë duke u analizuar pesë simptoma të reja të çuditshme të Covidit që janë raportuar nga mjekët shkruan BestLife. Lemza Të jeni të sigurt se lemza zakonisht është plotësisht e padëmshme. Kemi […]

Dr. Fatime Imeri-Berisha drejton disa laboratorë të Covid-19 në Zvicër


Ka ardhur nga Kosova në Zvicër me fakultet të mbaruar të mjekësisë por këtu ka punuar edhe si pjatalarëse. Sot, dr. Fatime Imeri Berisha është bashkëpronare dhe CEO e disa laboratorëve dhe klinikave mjekësore në Zvicër E Shtunë, 31 Tetor 2020 – 16:28 Blerim Shabani Në laboratorin LG1, ku ajo është bashkëpronare dhe drejtoreshë mjekësore, […]

Smajl Latifi përballë Jeta Xharrës


I ftuari i radhës në debatin “Jeta në Komunë” përballë Jeta Xharrës, është kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi. Në këtë debat, Latifi do të ballafaqohet me premtimet e bëra në fushatën e vitit 2017, punët e përfunduara si dhe ato të papërfunduara deri tani, për tri vite të qeverisjes. Tek pyetjet e ‘zërit […]

Zbulime të reja në lidhje me Covid-19


Kanë kaluar 17 vjet që kur virusi Sars-Cov kërcënoi të përhapej në formën e pandemisë globale. Falë përpjekjeve të shpejta ta mbanin nën kontroll, popullsia e botës u kursye. Por këtë radhë s’ patëm aq fat. Fill pasi Sars-CoV2 shpërtheu, shkencëtarët ngrenë pikëpyetje se çfarë e bën këtë lloj virusi më infektiv se paraardhësi i […]

COVID-19: Pse duhet t’i lani duart gjashtë deri në dhjetë herë në ditë


Larja e duarve është një nga mënyrat më të mira për të mbrojtur veten dhe të afërmit nga sëmundjet. Është një mësim mjaft i thjeshtë që marrin edhe shumica e nxënësve të klasave të para – lani duart siç duhet, me sapun. Tani, është parë si një nga mënyrat për të mposhtur COVID-19. Këto kohë […]

Egjipti zbulon arkivole antike 2,500 vjet të vjetra


Egjipti zbuloi 59 arkivole antike që u përkisnin priftërinjve dhe nëpunësve, në një nekropol të gjerë në jug të Kajros. Një mision arkeologjik egjiptian në 3 tetor shfaqi sarkofagët, me mumiet brenda shumicës së tyre, duke thënë se ata ishin varrosur më shumë se 2.500 vjet më parë. Ekipi zbuloi mbetje të mumifikuara të mbështjella […]

Pse ‘dëgjoni’ zëra brenda kokës tuaj kur mendoni?


Kur kemi mendime të vetëdijshme, shpesh mund të dëgjojmë një zë brenda kokës sonë. Një studim i ri po zbulon pse ndodh kjo. Pse i përfshijmë tingujt e fjalëve në mendimet tona kur mendojmë pa folur? A janë ato vetëm një iluzion i nxitur nga kujtesa jonë e të folurit të hapur? Këto pyetje kanë […]

Studiuesit zviceranë nxjerrin fakte dhe objekte unike në Shqipëri


Projekti nga Universitetet e Gjenevës, me zbulime të reja historike në Shqipëri E Shtunë, 26 Shtator 2020 – 12:00 albinfo.ch Është bërë e ditur se një nga parqet arkeologjike më interesante të Shqipërisë është qyteti antik i Orikumit, shkruan albinfo.ch. Gjatë një vizite stafi i ambasadës së Zvicrës pa punën e një projekti nga Universitetet […]

Çka thuhet në urdhër arrestin ndaj Hysni Gucatit, tri akuzat e Prokurorit Special


Zyra e Prokurorit të Specializuar para pak minutash ka bërë publike edhe urdhërarrestin me të cilin u arrestua Kryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës Hysni Gucati. Në urdhërarrestin e publikuar nga Zyra e Prokurorit të Specializuar thuhet se kërkesa për urdhërarrest është bërë më datë 22 shtator, tri ditë më parë. Madje në publikimin […]

Çka thuhet në urdhër arrestin ndaj Hysni Gucatit


Zyra e Prokurorit të Specializuar para pak minutash ka bërë publike edhe urdhërarrestin me të cilin u arrestua Kryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës Hysni Gucati. Në urdhërarrestin e publikuar nga Zyra e Prokurorit të Specializuar thuhet se kërkesa për urdhërarrest është bërë më datë 22 shtator, tri ditë më parë. Madje në publikimin […]

INTERVISTA: Pentagoni e publikoi së fundmi, por ky kapiten shqiptar ka besuar prej kohësh se në Tomorr kanë zbritur alienë


Përparim Zaimi në një studim shkencor për UFO-t që kanë zbritur në territorin shqiptar. Tomorri, “vendi i Perëndive” ose mbartësi i realiteteve të përmasave të tjera të universit. Objektet e rralla të gjetura në ekspeditën shkencore. Tre gjurmët e njëjta në tyrben e Tomorrit, tyrben e Krastës, dhe tek Qafa e Nishanit. Harta ku shënohet […]

Kompania izraelite BATM Advanced prodhon setin mjekësor diagnostikues të koronavirusit


Një set mjekësor diagnostikues, i shpejtë dhe i saktë për koronavirusin e ri, i njohur gjithashtu si COVID-19, u zhvillua nga kompania izraelite BATM Advanced. Kompleti është testuar nga laboratorë të shumtë dhe spitale që tani kanë verifikuar aftësinë e tij për të diagnostikuar COVID-19. Kompleti është testuar nga laboratorë të shumtë dhe spitale që […]

Mjekët izraelitë zhvillojnë një metodë revolucionare për kancerin e gjëndrave tiroide


Mjekët e Qendrës Mjekësore të Universitetit Hadassah – Spitali Hadassah në Izrael kanë zhvilluar një metodë të re “revolucionare” që identifikon kancerin e gjëndrave tiroide me një saktësi prej 94%. Gjëndrat tiroide shpesh zhvillojnë formacione ose gunga  të vogla, të plota ose të lëngshme që mund të jenë potencialisht kanceroze. Biopsitë e tiroides kryhen duke […]

Njihuni me 7 vendet që nxjerrin mjekët më të mirë në botë


Nëse jetoni në një nga këto 7 shtete, atëhere jeni me fat. Shëndeti është thesaroi jonë më i madh dhe në një vend ku ka doktorë të mirë, ka një popullsi të shëndetshme shkruan Gazeta Shëndeti.  Le t’iu hedhim një sy cilat vende kanë disa nga mjekët më të famshëm në botë: 7. Greqia Greqia sigurisht […]

Pesë aroma të këqija të trupit që nuk duhet të injorohen


Pas një stërvitjeje shumë impenjative ose pasi kemi ngrënë një hamburger me qepë, ata përreth nesh nuk mund t’i mbijetojnë aromës që nxjerrim. Në të vërtetë, në shumicën e rasteve, një dush i këndshëm, pak deodorant dhe një pastë dhëmbësh mund të zgjidhnin situatën. Por, nuk është gjithmonë kështu. Kjo për shkak se aroma që […]

Kirurgu shqiptar zbulon instrumentin e veçantë i cili do të përdoret në tërë botën


Dr. Halil Krasniqi Ky zbulim mundeson trajtimin e semundjeve te damarëve të gjakut në tërë trupin drejtim të zemrës dhe të këmbës pa prerje apo punktim te dyfisht Emri Dr. Dr. Halil Krasniqi është i njohur në shkencën dhe mjekësi internacionale. Me 15000 Operacione në lami të kirurgjis dhe intevencionit, është nder mjekët me pervoj […]