Çka është helmi ?


Çka është helmi ? HELM m. 1. Lëndë e hidhur që dëmton organizmat e gjallë ose shkakton vdekjen e tyre. Helm i lëngshëm (i gaztë). Helm vdekjeprurës. Helm pluhur. Helmi i gjarprit. Helmi i grerëzës (i bletës). Qeska e helmit. Kërpudhë me helm. Nxjerr (lëshon) helm. Ka helm. Piu helmin. 2. fig. Diçka shumë e […]

11 stërvitje që mund t’i bëni me të dashurin tuaj në shtëpi


Koordinoni veprimet tuaja për të forcuar lidhjen tuaj emocionale edhe më shumë Shumica e gjërave janë më të kënaqshme kur bëhen me një person tjetër. Sidomos ushtrimet fizike. Pra, pse të mos bashkoheni me gjysmën tuaj tjetër dhe të bëni një stërvitje të përbashkët në shtëpinë tuaj? Ku ka më mirë se këto ushtrime t’i […]

Vdes babai i Uta Ibrahimit


Aplinistja e njohur kosovare, Uta Ibrahimi, përmes një postimi në rrjetin social, Facebook, ka bërë të ditur se babai i saj ka ndërruar jetë gjatë ditës së sotme. përmes një shkrimi prekës, Ibrahimi tregoi dhimbjen që ndjeu në momentin e marrjes së lajmit, meqenëse ajo s’ kishte arritur të jetë pranë tij në momentet e […]

Sipas neurologëve, kjo është stërvitja më e mirë për trurin


Ushtrimet dhe aktiviteti fizik janë të rëndësishme për shëndetin e trurit dhe kjo s’ është ndonjë fakt që thuhet për herë të parë. Aktivitetet fizike gjenerojnë neurone të reja në zonën e trurit që lidhet me kujtesën, të mësuarit dhe emocionet. Por kur bëhet fjalë për llojin e lëvizjeve – si vrap, squats, yoga etj. […]

Nëse jeni kureshtarë ta dini, neurologët thonë se kjo është stërvitja më e mirë për trurin


Ushtrimet dhe aktiviteti fizik janë të rëndësishme për shëndetin e trurit dhe kjo s’ është ndonjë fakt që thuhet për herë të parë Aktivitetet fizike gjenerojnë neurone të reja në zonën e trurit që lidhet me kujtesën, të mësuarit dhe emocionet. Por kur bëhet fjalë për llojin e lëvizjeve – si vrap, squats, yoga etj. […]

Pesë shenja delikate që paralajmërojnë problemet e zemrës


Sëmundjet kardiovaskulare (CVD) janë shkaku kryesor i vdekjes dhe paaftësisë në botë, me mbi 17.5 milionë të vdekur çdo vit. Vdekshmëria më e lartë është nga sëmundja ishemike e zemrës (sulmi në zemër) dhe sëmundja cerebrovaskulare (goditja në tru). Lajmi i mirë është se shumica e sëmundjeve kardiovaskulare mund të parandalohen duke shmangur faktorët e […]

Çfarë i ndodh trupit në 30 ditët e Ramazanit


Në Ramazan, myslimanët agjërojnë çdo ditë nga mëngjesi deri në mbremje një muaj të tërë.Më poshtë do të paraqiten disa informacione interesante në lidhje me atë që ndodh në trupin tuaj gjatë këtyre 30 ditëve të Ramazanit. Ndryshimi në Fazën 1 (Dita 1, Dita 2) Në ditën e parë të agjërimit, niveli i sheqerit në […]

meqë bashkë, zemra e nanës, do të ja dalim!


Shkruar nga: Mire Jakupi Salihu Jeta është gjë që perëndia i cakton çdo njeriu. Njerëzit gjatë jetës kanë ëndrra dhe dëshira të ndryshme, por ndonjëherë edhe jeta i ofron pengesa të ndryshme, ndonjëherë shumë më të mëdha saqë njeriu i humbë të gjitha shpresat dhe forcat e tij për të jetuar, duke menduar se s’ […]

presioni i lartë i gjakut – Cilat janë ushqimet që e rrisin më tepër


presioni i lartë i gjakut mund të jetë shkatërrimtar për zemrën, trurin dhe veshkat. Përpos kësaj, presioni i lartë i gjakut shkakton komplikacione të tjera të rënda në lëvizjen e gjymtyrëve. Tensioni i lartë trajtohet me medikamente, por së pari duhet të mësoni për ushqimet që e rrisin tensionin. Po qe se dëshironi të shmangni […]

Si Të Mbani Në Kontroll Rrahjet e Zemrës


I keni parasysh momentet kur zemra rreh aq fort sa duket sikur do të dalë nga kraharori? Këto e raste të tjera tregojnë se zemra juaj rreh në mënyrë të çrregullt. Luhatjet në rrahjet e zemrës mund të jenë pasojë e ndonjë problemi mjekësor siç janë: Tiroidja,  Aritmia, Fibrilacioni atrial e në raste më ekstreme, […]

Kërkohet ndihmë financiare për foshnjën gjashtë muajshe nga Gjilani


Bjord Sherifi, gjashtë muajsh nga Gjilani vuan nga një sëmundje e cila ndodh në çdo 1 nga 10 foshnje të porsalindura, e cila sëmundje në mjekësi njihet si “D-TGA”. Nëna e Bjordit, Lisiana Poroshtica Sherifi, me anë të rrjetit social në Facebook ka kërkuar ndihmë financiar nga qytetarët për ta dërguar të voglin e saj […]

Qëndrimi ulur 8 orë në ditë shkakton probleme në zemër


Sa më gjatë që qëndrojmë ulur, aq më i lartë është rreziku i dështimit të zemrës, tregojnë rezultatet e hulumtimit të kryer në Universitetin e Teksasit dhe të botuar në revistën “Circulation”, në të cilën morën pjesë më shumë se 1.700 të anketuar. Shkencëtarët analizuan gjakun e të anketuarve dhe zbuluan se njerëzit që qëndronin […]

Ja pse keni dhimbje në muskuj kur jeni të shqetësuar


Ndiheni sikur keni vrapuar shumë, por s’ keni qenë larg nga shtrati juaj për një javë. Sa herë që e mendoni, nofulla ju shtrëngohet. Dhe po ta mendoni, gjërat në punë kanë qenë pak stresuese kohët e fundit. specialistët i thonë Bustle se dhembjet e muskujve janë një rezultat i zakonshëm i ankthit, pavarësisht Vetëm po të […]

Ata Që s’ Hanë Mëngjes – A Janë të Rrezikuar Nga Zemra


Një studim amerikan ka zbuluar se njerëzit që s’ hanë mëngjes janë më të rrezikuar nga sëmundjet e zemrës. Studimi në fjalë është publikuar në revistën e Kolegjit Amerikan të Kardiologjisë. Sipas tij, njerëzit që s’ hanë mëngjes janë 87% më të rrezikuar të humbasin jetën nga sëmundjet kardiovaskulare. Për të arritur në këtë konkluzion, […]

“Faleminderit që më shpëtove nënën”, fjalët e një qytetari drejtuar pulmologut Flamur Marku


Dr.Flamur Marku i cili ishte punësuar në Klinikën e Pulmologjisë në QKUK pak para se pandemia COVID-19 të fillojë, tashmë po bënë një punë të madhe me pacientët e tij. Pa pushim duke punuar në trajtimin e tyre në Prishtinë dhe në Gjakovë, çdo ditë merr falenderime e fjalë vlerësuese për punën e tij. Një […]

Leonardo DiCaprio ngre sërish zërin për Vjosën: Lumi është kurorëzuar si zemra blu e Europës


Aktori Leonardo DiCaprio ka publikuar në “Instagram” dokumentarin “Vjosa Forever”, i cili bën thirrje për bashkim në luftën për të ardhmen e lumit. Aktori i famshëm bën thirrje për firmosjen e peticionit, me qëllim shmangien e ndonjë katastrofe mjedisore që mund të ndodhë. Në Instagram DiCaprio i bën një përshkrim të mrekullueshëm Lumit Vjosa. “Lumi […]

Hipertensioni – Njihni Numrat Që Sinjalizojnë Nisjen e Problemit


Presioni i gjakut është forca me të cilën gjaku lëviz nëpër arterie. Enët e gjakut mbartin gjakun nga zemra në të tërë trupin, dhe zemra me kontraktimin e saj pompon gjakun në të tërë trupin me anë të arterieve. Presioni i gjakut përbëhet nga dy komponente: Presioni sistolik i gjakut, i cili është niveli më […]

Sulmi në zemër – simptomat më të shpeshta


Shumica e njerëzve përjetojnë një sulm në zemër ose goditje në tru rreth orës 6:30 të mëngjesit, raporton Daily Mail, dhe arsyeja është niveli i proteinave në qarkullimin e gjakut. Shkencëtarët analizuan frenuesin e aktivizuesit të plazma-gjenit, i cili ngadalëson metabolizmin e mpiksjes së gjakut. Arrin kulmin herët në mëngjes, duke rritur rrezikun e goditjes […]

Zbuloni Shenjat Kur Trurit i Mungon Oksigjeni


Një nga ironitë më të mëdha në këtë botë është se ndonëse oksigjeni është një elementët më të bollshëm të kësaj toke, miliona njerëz vuajnë nga mungesa e ajrit. Trupi ka nevojë për një sasi të caktuar oksigjeni. Oksigjeni ushqen qelizat, indet dhe organet. Kur nivelet e oksigjenit në gjak bien atëherë trupi përballet me […]

Gjumi i pamjaftueshëm apo gjumi i tepërt e bën zemrën më të vjetër se njeriu? Ja sa duhet të flini


Ju s’ duhet të flini shumë pak, por as s’ është mirë të flini shumë! Kërkimet e fundit sugjerojnë që të rriturit që flenë shumë pak ose e teprojnë me gjumë janë në rrezik më të madh nga sulmi në zemër ose goditja në tru. Shkencëtarët thonë se kjo mbase shihet më së miri nga […]

Sëmundja e zemrës- Pse shfaqet, trajtimi, masat dhe simptomat e saj


Altina Marmullaku Zemra si organ muskulor luan rolin e pompës e cila e shtyn gjakun në qarkullim. Zemra, arteriet, venat dhe kapilarët formojnë sistem të mbyllur të gjakut. Gjinia më e rrezikuar nga kjo sëmundje thuhet të jenë meshkujt. Mirëpo, çfarë është sëmundja e zemrës dhe si nevojitet të trajtohet, cilat janë sëmundjet më të […]

Pse vrapimi në temperatura të ulëta është mëse i nevojshëm


Rëniet e temperaturave e nxisin trupin të bëjë adaptime interesante: enët e gjakut dhe arteret ngushtohen, në këtë kohë zemra dhe mushkëritë punojnë më shumë. Një studim me kafshë nga Universiteti Verior i Arizonës ka zbuluar se ky fenomen ndihmon në zhvillimin e funksionit aerobik të muskujve, i cili nënkupton se njerëzit janë më të […]

Çka i ndodh trupit kur dikush na thyen zemrën?


Ndarjet e këqija zakonisht lënë plagë të thella emocionale të cilat janë të vështira për t’u shëruar, në këtë kohë shkencëtarët faktikisht pajtohen se koncepti i thyerjes së zemrës ekziston dhe ka efekte fizike në trup. specialistët shëndetësorë tregojnë se në sindromën e zemrës së thyer, një pjesë e zemrës përkohësisht zmadhohet dhe s’ pompon […]

Shurupi i Manave – Përgatitja dhe Përdorimet për Shëndetin


Manat janë ndër frutat më të shëndetshme dhe të shijshme që ne provojmë një herë në vit. Manat i gjejmë të zeza, të kuqe dhe të bardha. Manat janë të suksesshme në mjekësinë popullore pasi janë shumë të pasura me antioksidantë, vitamina A, B dhe C. Më poshtë do të mësoni nga AgroWeb.org vlerat shëndetësore […]

Dieta Mesdhetare – Më e Mira Dhe Plot Vlera Për Shëndetin


Pohimi se popullsitë e vendeve mesdhetare jetojnë më gjatë dhe janë më të shëndetëshëm se ata të vende të tjera, mesa duket po gjen një përgjigjje. Çelësi i jetesës së mirë mund të jetë pikërisht stili i të ngrënurit dhe ajo që quhet Dieta Mesdhetare. Kjo dietë është një ndër trashigimitë dhe pasuritë më të […]

Rrëfimi i nënës “Dashuria me emrin Mjalta”


Shkruar nga nëna Leonora Shabani Bajraktari 17.05.1999  Durrës U zgjova në mëngjes, të shkoj të gjejë spitalin e Gjinekologjisë që kur t’i kem dhembjet e lindjes me e  ditë kah me u drejtu, pasi që ishim refugjatë dhe s’ e njihja mire qytetin e Durrësit. Mezi e prisja ditën që kam me e lind Mjaltën, […]

Vëllezërit shqiptarë që bëjnë art me kafe në Amerikë


s’ është çdo herë e lehtë për një të huaj që t’ia dalë mbanë dhe të nisë një biznes kur është më shumë se 7 mijë kilometra larg nga vendlindja. Shqiptari Valon Dalipi, 27-vjeçar për herë të parë kishte ardhur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës para shtatë vjetëve si një student ndërkombëtar. Vite më […]

Kështu do e festojnë sot Sabriu dhe Nera Ditën e të Dashuruarve!


Këngëtari i njohur Sabri Fejzullahu, bashkë me bashkëshorten e tij Nerën, e kanë kryer obligimin e tyre qytetar për të votuar. Ai, në një prononcim për Klan Kosova, ka vlerësuar bashkëatdhetarët nga diaspora të cilët kanë ardhur në Kosovë enkas për të votuar. “Unë e dua shumë diasporën dhe i përshëndes nga zemra që kanë […]

COVID-19 shkakton telashe edhe në zemër, këto janë simptomat


Deri sa COVID-19 po vazhdon të infektojë miliona njerëz në botë, studimet po zbulojnë se si mund të ndikojë ky virus në organet tjera. Doktorët janë më të shqetësuar se si mund të ndikojë në zemër. Doktoresha Jennifer Haythe, kardiologe e kujdesit klinik në Qendrën e Universitetit të Kolumbia-së dhe anëtare e Grupit Shëndetësor, ka ndarë atë […]

Këshilla të specialistëve: Si t’ia dalësh me ndryshimet e papritura të motit


Kur ndryshon moti jemi të lodhur, por s’ mund as të flemë, kur bie shi na dhemb koka, por kur fryn era jemi të shqetësuar dhe nervoz Po qe se natën e kaluar keni ndier dhimbje të nyjave, nervozë dhe shqetësim, në këto e sipër në mëngjes jeni zgjuar të lodhur dhe mezi prisni të […]

Spinaq me Qumësht e Hudhër – Receta e Shijes dhe Shëndetit të Mirë


Spinaqi është një nga barishtet më të shëndetshme për njeriun. Ai njihet për vlerat e tij ushqyese dhe ka aftësi të jashtëzakonshme për të  kthyer energjinë,dhe përmirësuar cilësinë e gjakut. Spinaqi është  i pasur me hekur. Ky mineral luan një rol kryesor në funksionimin e qelizave të kuqe të gjakut. Ai ndihmon në transportin e oksigjenit […]

Çfarë Pasojash Ka Zemërimi dhe Emocionet Negative Tek Zemra


Emocioni i zemërimit është një nga më sfiduesit dhe më drobitësit për shpirtin dhe organizmin. Zemërimi shpesh është burimi i zgjedhjeve të gabuara, marrëdhënieve të prishura dhe akteve të dhunës. Por trauma më e madhe që shkakton zemërimi është pikërisht në organizëm. Zemërimi dobëson trurin, sistemin imunitar, tretjen dhe zemrën. Çfarë Pasojash Ka Zemërimi Tek […]

A Mundet Përkujdesja Për Dhëmbët Të Parandalojë Sëmundjet E Zemrës?


Për shumë vite me rradhë, komuniteti shkencor është përqendruar në diskutimet mbi shëndetin dentar dhe lidhjen me sëmundjet e zemrës. Shkencëtarët kanë zbuluar disa lidhje mes përkujdesjes për dhëmbët dhe shëndetin e zemrës. Megjithatë kërkimet shkencore më të thella mbi këtë çështje janë të pamjaftueshme. Në vitin 2012, specialistët e Shoqatës Amerikane Të Zemrës analizuan […]

Dietat me Bazë Perimesh që Ulin Rrezikun e Goditjeve në Zemër


Një dietë e pasur me perime është gjithnjë një zgjedhje e mirë dhe shumë e rekomandueshme. Studime të reja i japin forcë këtij pohimi duke treguar se dietat e pasura me perime ulin rrezikun e prekjes nga sëmundjet e zemrës me 40%. Nga ana tjetër një dietë e pasur me yndyrë, karbohidrate, sheqer apo ushqime […]

Faktorët e Rrezikut të Enjtjes së Enëve të Gjakut – Kujdesi që duhet të Tregoni


Aneurizma është një nga ndërlikimet më të përhapura dhe të rrezikshme që prekin enët e gjakut, kryesisht aortën por edhe trurin. Arteriet e shëndetshme janë kryesisht elastike dhe të qeta. Kur një prej tyre dobësohet, gjaku që rrjedh në të mund të shkaktojë flluska. Çarja ose shpërthimi i flluskës ul ndjeshëm gjasat e mbijetesës tek […]

Stresi, armiku më i madh i shëndetit tonë


Stresi ndikon në ritmin e rrahjeve të zemrës sonë. Për shembull, në EKG, rrahjet e zemrës së qetë janë valë butësisht të barabarta. Nga ana tjetër, zemra nën stres, lë linja kaotike, disharmonike. Kjo ndikon edhe tek truri, për pasojë, personi më s’ mundet as të mendojë qartë. Por, si të përballemi me stresin? Trupi […]

FOTO: “Mes malesh me dëborë”, kryeministri i menduar pranë zjarrit


Kryeministri e ka nisur ditën e sotme në një mënyrë mjaft të veçantë. Ai ka publikuar një foto të vetën, ku shfaqet duke u ngrohur pranë zjarrit. “MIRËMËNGJES dhe me këtë zjarr të ëmbël malesh me dëborë, ju uroj një të dielë plot ngrohtësi me kë ju do zemra”, shkruan kryeministri Rama. Me shumë mundësi, […]

FOTO: Puthja e jetës, historia e fotos së rrallë që fitoi çmimin Pulitzer në vitin 1968. Ka miq që s’ janë miq dhe ka miq që janë më tepër se vëllezër


Kjo foto e bërë nga Rocco Morabito më 1967  që u quajt “Puthja e jetës”, tregon dy elektriçistët Champion Randall dhe JD Thompson në majë të një shtylle elektrike. ndërsa bënin kontrollin rutinë, Champion preku linjën e tensionit të ulët në pjesën e sipërme të shtyllës. Mbi 4000 volt elektricitet përshkoi trupin e tij duke […]

Test personaliteti: Mënyra se si e mbledh dorën grusht, tregon diçka të veçantë për ty


Varianti A Ke një personalitet të ndjeshëm dhe një imagjinatë të fortë. Do të ndihesh i mbrojtur dhe i trajtuar me sinqeritet. Të pëlqen të ndihmosh njerëz, je entuziast, emeton energji, je person kurioz, aventurier dhe argëtues. Ndonjëherë ke dëshirë të bësh pjesë në një grup, të të njohin e të pranojnë. Kjo është diçka […]

Tri shenjat që tregojnë se diçka s’ po shkon me gjëndrën tiroide


Ju kap plogështia që pa nisur dita, apo ndodh e kundërta jeni me energjikë seç duhet, djersisni shumë dhe ndiheni në ankth? Mund të jetë faji i gjëndrës së tiroides. Tiroidja është një gjëndër në formë fluture në pjesën e përparme të qafës, e cila prodhon hormone që kontrollojnë pothuajse të gjithë aktivitetin metabolik të organizmit. […]

Puthja e jetës


Kjo foto e bërë nga Rocco Morabito më 1967  që u quajt “Puthja e jetës”, tregon dy elektriçistët Champion Randall dhe JD Thompson në majë të një shtylle elektrike. ndërsa bënin kontrollin rutinë, Champion preku linjën e tensionit të ulët në pjesën e sipërme të shtyllës. Mbi 4000 volt elektricitet përshkoi trupin e tij duke […]

Kërkimet e reja identifikojnë tre nëntipe të ndryshme te Alzhemierit


Derisa disa ilaçe tregojnë shenja pozitive për ngadalësimin e përparimit të Alzheimerit, aktualisht s’ ka shërim për sëmundjen. Një studim i ri i botuar në Science Advances sugjeron që kjo mund të jetë prejse trajtimet duhet të shkojnë përtej asaj që kanë studiuar deri më tani. Alzheimeri s’ është një sëmundje e vetme. PërderisaAlzheimeri kryesisht […]

Pjesët e Perimeve dhe Frutave Që s’ duhet T’i Hidhni – Vlerat E Fshehura Për Trupin


Sipas studimeve ku AgroWeb.org bazohet, pjesë të ndryshme të perimeve dhe frutave si zemra e mollës, lëvoret e bananes dhe lëkurat e kivit që zakonisht i hidhni, janë plot me vlera ushqyese që mund të rrisin mirëqenien tuaj. Këtu janë gjashtë lloje mbetjesh ushqimore, të cilat mund të jenë çelësi për një shëndet më të […]

Si Ndyshon Tensioni i Gjakut Me Kalimin e Moshës – Kujdesi që duhet të Tregoni


shtypja e lartë e gjakut apo hipertensioni është një sëmundje shumë e përhapur në të gjithë botën. Pasojat e saj fillojnë që nga zemra e deri ne tru, duke prekur dhe mirëfunksionimin e të gjithë organeve të trupit. Ndër shkaqet e shumta të zhvillimit të kësaj sëmundje, kalimi i viteve dhe moshës është kryesori. Duke […]

Zemërpikon – Lulja magjike që shëron zemrat dhe mendjet


Lulja zemërpikon është shembulli më i mirë i bimëve apo luleve që reflektojnë vlerat dhe karakteristikat e tyre. AgroWeb.org ju tregon se kjo lule ka formën e zemrës në pjesën e poshtme të së çilës varet një pikë loti. Kjo lule zemërthyer në fakt është më e komplikuar. Po ta shikosh nga pranë do të […]

Flet nëna shqiptare që lindi trenjakët në orët e para të vitit 2021 në Zvicër


Nëna shqiptare, Ardiana Aliaj, është gruaja që lindi trenjakët e parë në Zvicër më 1 janar 2021. Ajo flet për shtatzëninë, lindjen dhe gjithashtu edhe për gëzimin që kanë dy fëmijët e saj më të mëdhenj me tre të posalindurit. Ardiana Alijaj është nëna e cila lindi trinjakë në orët e para të vitit 2021, […]

Pse ndodhin aritmitë (crregullimet e ritmit të zemrës) dhe si duhet trajtuar


Crregullimet e ritmit të zemrës vlerësohen si ndër problemet më serioze të sëmundjeve të zemrës dhe jane sfiduese edhe për vetë kardiologët.Ato karakterizohen me crregullim të të rrahurave të zemrës, ku ndodh që zemra të rrahë shumë ngadalë ose shumë shpejt. Sipas kardiologut Gojart Pllana, këto crregullime ndodhin si rezultat i crregullimit të aktivitetit elektrik […]

Kura Energjike Për Tretjen dhe Stomakun – Uthull Molle, Kanellë, Xhenxhefil


Shëndeti i stomakut është i një rëndësie të veçantë në mirëmbajtjen e organizmit. Vetëm po të sistemi tretës është i shëndetshëm, atëherë prej tij do të përfitojë imuniteti, zemra, truri e të tjerë. Shëndeti i sistemit tretës nis pikërisht tek mikrobioma, e cila përbëhet nga triliona baktere, ekuilibrat e të cilave janë thelbësore për jetën. […]

Çdo gjë që është e mirë për zemrën tuaj, është gjithashtu e mirë edhe për trurin tuaj


Ndër faktorët kryesorë të rrezikut për zhvillimin e demencias janë: mungesa e arsimimit, humbja e shqisave, pirja e duhanit dhe pasiviteti fizik janë theksuar në artikull Vlerësohet që 47 milionë njerëz në gjithë botën vuajnë nga demencia. Hulumtimi u prezantua në konferencën e Shoqatës Ndërkombëtare “Alzheimer” në Londër, raporton BBC, përcjell Telegrafi. Në raportin të […]

Ajo është vërtet një mrekulli: Vajza e vogël jeton me zemrën jashtë koshit të kraharorit


Ajo është vërtet një mrekulli: Vajza e vogël jeton me zemrën jashtë koshit të kraharorit Virsaviya Borun-Goncharova (11) është lindur me një çrregullim të rrallë gjenetik, i cili prek një bebe në një milionë sosh Edhe pse prognozat kanë qenë se s’ do të mbijetojë, ajo sot është një vajzë e lumtur. Virsaviya (11) është […]

Qytetari falënderon stafin mjekësor të Spitalit të Gjakovës për shërimin e babait nga Covidi


Qytetari nga komuna e Gjakovës Nentor Oseku, ka falënderuar stafin mjekësor të Spitalit të Gjakovës për shërimin e babait të tij nga Covid-19. “Babai im, pas 15 ditësh qëndrimi në Repartin Infektiv të Gjakovës, si pasojë e Covid -19, sot u lirua nga spitali. Kemi qenë të befasuar me nivelin e lartë të trajtimit shëndetësor, […]

Si Të Trajtoni Kyçet E Fryra Të Këmbëve Me Metoda Natyrale


s’ ka një kurë të caktuar për kyçet që dhembin apo kanë vështirësi në funksionimin e tyre të përditshëm. Po ashtu s’ ka edhe një shkak të vetëm, por një mori arsyesh të cilat çojnë në këto vështirësi që prekin trupin. Një nga dhembjet më penalizuese e të bezdisshme në jetën e përditshme është ajo […]

Nisen për në Turqi dy nga të lënduarit e shpërthimit në Ferizaj, dy të tjerë në pritje


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka bërë të ditur sot në mëngjes së dy prej të lënduarve nga shpërthimi i bombolës në Ferizaj janë nisur për trajtim të mëtejmë shëndetësor në Turqi, ndërsa dy të tjerë janë në pritje për t’u nisur. Këtë lajm Zemaj e dha me anë të rrjetit social, Facebook. Postimi i […]

Kungull i Pjekur Në Furrë Me Hudhër e Majdanoz


Dimri mund të jetë në grahmat e fundit e megjithatë kjo s’ do të thotë se perimet e tij s’ mund të shijohen edhe në këtë periudhë. I tillë është rasti i kungullit të verdhë i cili është shumë i shijshëm dhe i pasur në vlera. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni se […]

5 Mënyra Si Të Kapërceni Trishtimin e Festave


Në përgjithësi, festat krijojnë një atmosferë gëzimi dhe shprese dhe hareje. Megjithatë në mesin a atyre që u shkëlqejnë sytë  e u gufon zemra nga zbukurimet, babagjyshi, ngjyra e kuqe apo xixëllimat e ambientit, ka syresh që falë këtyre festave vuajnë më shumë nga ndjesia e humbjes, ankthit dhe depresionit. Çdo traditë e festave, ku […]

Zemaj uron qytetarët: Festoni në familje (Video)


Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka uruar qytetarët me rastin e festës së Vitit të Ri. “Të gjithë ju që bashkë me mua dhe Ministrinë e Shëndetësisë, me përkushtim u përballem me pandeminë për muaj të tërë, ju falënderoj nga zemra për bashkëpunimin”. “Sonte, në natën e ndërrimit të motmoteve, ju dëshiroj gjithë […]

Mesazhi i kryeministrit Hoti me rastin e vitit të ri 2021


Kryeministri në detyrë i Kosovës, Avdullah Hoti, me rastin e festës ndërrimit të motmotit, ka uruar të gjithë qytetarët e vendit për një vit sa më të mbarë, duke thënë se viti që po lënë pas ishte jashtëzakonisht i rëndë për shkak të pandemisë me koronavirus. Ai në një video-adresim me anë të Facebook-ut ka […]

Sa Vjeç Është Zemra Juaj? Zbuloni Faktorët Që E Dobësojnë Para Kohe


Të dhënat e një viti më parë nga Instituti i Shëndetit Publik, treguan shifra alarmante në lidhje me numrin e të sëmurëve nga zemra. Në Shqipëri renditet si shkaku i parë i humbjes së parakohshme të jetës. Po ju a jeni të rrezikuar? Një projekt i përbashkët i Universitetit të Bostonit dhe Institutit Amerikan Për […]

s’ u reziston dot askush, këto janë tre shenjat më të bukura të horoskopit


Binjakët Edhe Po qe se janë duke ecur, notuar apo vetëm duke qëndruar në një kafe, gjithmonë do të vini re një “Binjak”. Këmbët e tyre të gjata dhe krahët e tyre të bukur do të tërheqin vëmendjen tuaj. Luani Luanët drejtohen gjithmonë nga zemra, andaj janë të bukur si jashtë ashtu edhe brenda. Luanët […]

Qetësuesit janë më të rrezikshëm sesa mund ta mendoni!


Qetësuesit përdoren shpesh për lehtësimin e dhembjeve, etheve dhe sëmundjeve inflamatore. Megjithatë, një studim i ri paralajmëron për efektet e dëmshme anësore, duke përfshirë presionin e lartë të gjakut, rritjen e rrezikut të ulcerës dhe dëmtim të mëlçisë Ky është një fakt i njohur për vite me radhë që shumë lloje të ndryshme qetësuesish, rrisin […]

Komuna e Podujevës organizoi takim falënderues me bashkatdhetarët


Komuna e Podujevës ka organizuar takim me bashkatdhetarët, të cilët po qëndrojnë në vendlindje për festat e fundvitit. Në takimin e organizuar nga kryetari i Podujevës, Shpejtim Bulliqi dhe Drejtoria për Planifikim dhe Zhvillim Ekonomik e Komunës së Podujevës, ishin të pranishëm një numër i madh i bashkatdhetarëve, njofton Klan Kosova. Bulliqi i ka falënderuar […]

Zemra e parë artificiale miratohet për shitje në Francë


Kompania franceze, Carmat SA, ka marrë miratimin për zemrën e parë artificiale. Sipas agjencisë Bloomberg, projekti nisi në vitin 1993 dhe kërkimi dhe zhvillimi është kryer nga kompania e raketave Matra, e cila më pas u bë pjesë e kompanisë së prodhimit të aeroplanëve Airbus, aktualisht aksioneri më i madh i Carmat. Carmat ka aplikuar […]

Shihni çfarë u bën tymi i cigares mushkërive, zemrës dhe trurit tuaj


Po qe se shikoni këtë video alarmante, menjëherë do t’ju shkojë mendja të hiqni dorë nga ky ves juaj i keq Po qe se do ta dinit që çdo herë që thithni tymin e duhanit, do të shkatërronit drejtpërdrejt mushkëritë, zemrën dhe trurin tuaj, ne besojmë se menjëherë do të ndalonit pirjen e duhanit. Megjithëse […]

Mbroni shëndetin e zemrës me këto ushtrime fizike


Një sërë ushtrimesh fizike ndihmojnë zemrën tonë të funksionojë si duhet. Këto janë në pjesën më të madhe të rasteve ushtrime kardiovaskulare që forcojnë këtë organ të trupit tonë. s’ ka rëndësi Në qoftë se jemi fëmijë, të rritur apo të moshuar. Këto ushtrime janë ideale dhe thelbësorë për çdo moshë. Flasim për disa ushtrime […]

Fillon shpërndarja e ndihmave nga mini-maratona “Vrapo Babadimër” për 350 familje në nevojë


Edicioni i 5-të i mini-maratonës humanitare “VRAPO BABADIMËR” është përmbyllur me sukses. Kësaj maratone i janë bashkuar shumë njerëz të vullnetit të mirë, duke i blerë kostumet e babadimrit. 350 familje do të ndihmohen këtë fundvit dhe ndihmat do të shpërndahen duke filluar nga sot (21 dhjetor) në qytete të ndryshme të Kosovës, duke përfshirë […]

Kryeni shërbimet e kardiologjisë në Laboratorin Olive


Kardiologjia merret me studimin e strukturës, funksionin dhe sëmundjet e zemrës. Si degë e mjekësisë kardiologjia llogaritet te nëndegët e mjekësisë interne, e cila studion sëmundjet e zemrës dhe enëve të gjakut pranë zemrës. Në fushën e Kardiologjisë bëjnë pjesë të gjitha patologjitë që kanë të bëjnë me: Sëmundjet e Valvulave të Zemrës. Sëmundjet e Enëve të […]

Po qe se Vuani Nga Zemra – Çfarë Të Bëni Kujdes Kur Eshtë Ftohtë


I ftohti përbën një sfidë të madhe për njerëzit që vuajnë nga sëmundjet e zemrës. Në rastin e sëmundjeve koronare, temperaturat e ftohta mund të nxisin ishemi kardiake, gjë që mund të shkaktojë edhe atak në zemër. Ndikimi i Temperaturave të Ulëta tek Shëndeti i Zemrës Kur trupi gjendet në një ambient të ftohtë, atëherë […]

Veliaj për vrasjen e 25-vjeçarit: Ai që ka bërë gabimin të mbajë përgjegjësi


Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj inkurajon drejtësinë që t’i shkojë deri në fund zbardhjes së vrasjes nga policia të 25-vjeçarit, Klodian Rasha, dhe shprehet se autori duhet të mbajë përgjegjësi. Nga Baldushku ku inspektoi dy shtëpitë e reja të rindërtuara pas tërmetit, Veliaj iu bashkua dhembjes së familjes për humbjen e djalit dhe […]

Merkel u kërkon gjermanëve të zvogëlojnë kontaktet shoqërore gjatë Krishtlindjeve


Kancelarja gjermane, Angela Merkel, u ka bërë thirrje gjermanëve që gjatë festive të fundvitit t’i zvogëlojnë konktatet shoqërore. ;Numri i kontakteve është shumë i lartë, zvogëlimi i kontakteve s’ është i mjaftueshëm’’. ‘’Më vjen vërtet keq nga zemra, por Po qe se cmimi që paguajmë është 590 vdekje në ditë, atëherë kjo është e papranueshme […]

Theu rregullat e Covid-19, prindërit i japin një mësim Rita Orës


Thyerja të rregullave të izolimit e ka kthyer atë në ndër personazhet më të përfolur javëve të fundit. Këngëtarja e famshme me origjinë shqiptare, Rita Ora, prej disa kohësh është në qendër të vëmendjes dhe po kritikohet nga fansat, pasi ka thyer dy herë rregullat që ka marrë qeveria britanike për frenimin e Covid-19. Rita […]

Efekti i Covid Në Popullsi – Cilat Janë Qytetet Më Të Goditura


Shkodra dhe Lezha rezultojnë qarqet që kanë pasur rritjen më të lartë të jetëve të humbura në raport me popullsinë përkatëse në tremujorin e tretë të këtij viti, në krahasim me korrik-shtator 2019. Pas tyre renditen Korça, Durrësi dhe Tirana. Të dhënat e përpunuara nga Monitor, bazuar mbi statistikat e INSTAT për vdekjet në tremujorin […]

Pacientët e COVID-19 me pasoja edhe pas muajsh të tërë


ndërsa pandemia po mbush vitin, doktorët janë duke monitoruar pacientët e COVID-it që akoma vuajnë pasojat e sëmundjes. Ata vazhdojnë të përjetojnë simptoma megjithëse kanë kaluar muaj pasi kaluan efektet e menjëhershme të virusit. Michael Reagan u infektua me COVID-19 në fillimet e pranverës. Deri nga maji mendoi se më e keqja kishte kaluar. Por […]

DW në gjuhën serbe transmeton reportazhin për 1,638 personat e zhdukur në Kosovë


Televizioni gjerman Deutsche Welle (DW), i ka kushtuar një reportazh të gjatë viktimave të luftës së Kosovës dhe fatit të të zhdukurve, duke marr si shkas varrezën masive në Krizhevak të Serbisë. Ky televizion ka raportuar edhe në edicionin në gjuhën serbe, ku ka përshkruar problematikën e 1,638 të zhdukurve. Pjesë e këtij reportazhi ka […]

Viruset s’ na sulmojnë! (Viruset vetëm bartin informata!)


Po qe se trupi s’ pastrohet mjaftueshëm, s’ djersitet, s’ pastrohen zorrët rregullisht, s’ urinon rregullisht, ose vjen deri tek (in)toksikimi përmes ajrit, ujit, ushqimit ose rrezatimit, atëherë mund të vijë deri te prishja e qelizës, nga e cila lëshohet material gjenetik ADN dhe ARN, i mbështjellur me një membranë, pra kjo strukturë e tillë […]

Si Të Ulim Tensionin Dhe Të Rrisim Imunitetin Ndaj Covid-19


Siç e dimë tensioni i lartë mund të shkaktojë sulm në zemër, goditje në tru dhe sëmundje të zemrës. Së fundmi është zbuluar se ai gjithashtu mund të dobësojë sistemin imunitar dhe të rrisë rrezikun e infetkimimit me COVID-19. “Kur presioni i gjakut është i lartë,zemra s’ mund të pompojë gjak në mënyrë efektive. Kjo […]

Këto janë shenjat paralajmëruse të Covid-19


Është akoma e paqartë se pse shumë të infektuar nga COVID-19 kanë simptoma të lehta ose aspak simptoma, ndërkohë që të tjerë përjetojnë eksperienca të rënda ose humbin jetën. Te pacientët me simptoma të rënda, mushkëritë shpesh pësojnë inflamacion dhe ndonjëherë preken gjithashtu veshkat e zemra. Gjaku shpesh mbingarkohet, gjë që mund të shkaktojë format […]

Frutat dhe Perimet Që Ngjajnë Me Organet të Cilave u Bëjnë Mirë


Po t’i hedhim një sy formës sonë trupore dhe formës së frutave dhe perimeve do të shohim një ngjashmëri befasuese që provon më së miri shprehjen e mësipërme. Për të mësuar më tepër mbi frutat dhe perimet që ngjasojnë me organet të cilave u bëjnë mirë, AgroWeb.org ju fton të shikoni shumë shkurt videon në […]

Fryrja e Këmbëve, Shkaqet dhe Trajtimet, Merrni Kurën Bimore


Fryrja e këmbëve shkaktohet për dy arsye kryesore. E para ka të bëjë me edemën që është akumulimi i lëngjeve në inde dhe enët e gjakut. Lëngjet akumulohen pasi keni kaluar herët a vonë të gjatë në këmbë. Sipas informacioneve të AgroWeb.org, kjo ndodh edhe Po qe se jeni mbi peshë, Po qe se s’ […]

Rrëfim drithërues i doktoreshës Venera: E përfundova ditën e 25-të të luftës me COVID-19, mezi ngrihem në këmbë


Prof. Dr. Venera Berisha-Muharremi ka bërë një postim vetëdijësues për situatën me COVID-19 në vend. Drejtoresha e Klinikës së Endokrinologjisë, me anë të një postimi në rrjetet shoqërore, ka njoftuar se sot e përfundoi ditën e saj të 25’të në luftë me COVID-19 dhe që gjendja e saj vazhdon të jetë e rëndë. Rezultatet: 539 […]

‘Zemra ime u kyç’, Strakosha ua prezanton të dashurën prindërve


Thomas Strakosha kaloi një periudhë të vështirë, teksa para një muaji rezultoi pozitiv me Koronavirus dhe për këtë arsye ishte i detyruar të qëndronte jashtë fushave të lojës. Megjithatë tashëm gjithçka ka kaluar dhe portieri shqiptar i është kthyer jetës së përditshme. Përveç Lacios, Strakosha i është kthyer edhe familjes së tij, që jeton në […]

Nga dëmtimi i organeve deri te lodhja kronike: Pasojat e mundshme të post-Covidit


Ndonëse COVID-19 shihet si një sëmundje që prek kryesisht mushkëritë, nga ana tjetër mund të dëmtojë edhe shumë organe të tjera Ky dëmtim i organit mund të rrisë rrezikun e problemeve shëndetësore afatgjata. Organet që mund të preken nga COVID-19 përfshijnë: Zemra: Testet e imazheve të marra muaj pas rikuperimit nga Covid-19 kanë treguar dëmtime […]

Nica dhe Zemani – Rrëfim nga Niazi Nelaj


(Nje familje e thjeshte shqiptare, me histori interesante) – Nga Niazi NelajNdoshta s’ do te perfillesha per te hedhur ne leter kete histori te kahershme dhe te re, po te mos kish qene ajo mbasdite fatlume e kater janarit te vitit 2013, kur, se bashku me bashkeshorten shkuam ne shtepine e te moshuares Nice, e […]

Katër frutat që duhet të hani kundër kolesterolit


Kolesteroli i lartë dhe problemet me zemrën janë të lidhura ngushtë dhe mund të kthehen në një rrezik të vërtetë për organizmin.   Sipas Organizatës Botërore të Shëndetit, në vitin 2016 sëmundjet më vdekjeprurëse u cilësuan ato kardiovaskularet. Kjo për një mori arsyesh, ku ndër më ndikueset dhe shkaktaret është pikërisht kolesteroli i lartë. Personat […]

4 Frutat që duhet te Hani Patjetër Kundër Kolesterolit


Kolesteroli i lartë dhe problemet me zemrën janë të lidhura ngushtë dhe mund të kthehen në një rrezik të vërtetë për organizmin. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetit, në vitin 2016 sëmundjet më vdekjeprurëse u cilësuan ato kardiovaskularet. Kjo për një mori arsyesh, ku ndër më ndikueset dhe shkaktaret është pikërisht kolesteroli i lartë. Personat që […]

Magnezi Dhe Kalciumi Për Shëndetin e Mirë – Dozat e Sakta Dhe Ushqimet Ku Gjenden


Kalçiumi dhe mangezi janë dy minerale që ndërthuren së bashku në nivel qelizor. Bashkëpunimi i tyre përmirëson metabolizmin dhe shëndetin në përgjithësi. Trupi i njeriut ka nevojë për më shumë se 100 mg nga këto minerale. Si kalçiumi ashtu edhe magnezi mund të merren përmes ushqimit por edhe suplementëve. Kalçiumi është i domosdoshëm për kockat […]

4 Përfitimet Më Të Mira Që I Vijnë Organizmit Nga Hudhra


Hudhra ofron një sërë vlerash dhe përfitimesh të mëdha për shëndetin e njeriut. Ndonëse vendi ynë s’ eksporton hudhër, shumë fermerë nga veriu në jug mbjellin sasi të vogla të hudhrës, qoftë për përdorim personal apo edhe për t’i shitur në treg. Përpos paraqitjes, hudhrat shqiptare mund të jenë më të vogla nga përmasat, por […]

Fjolla Morina pranon dhuratë nga i dashuri


Fjolla Morina ka pranuar një dhuratë nga i dashuri i saj Fisnik Syla. Ajo ndau me ndjekësit e saj fotografinë ku shihen dy telefona të mençur – iPhone 12, pra modelin e ri. Këngëtarja thjeshtë etiketoi të dashurinë e saj në postim bashkëngjitur me emoji me sy zemra dhe zemër. Në qoftë se s’ e […]

Baresi: Zemra ime është duke qajtur, ishte kënaqesi të përballesha me ty!


Legjenda e Milanit dhe futbollit botëror, Franco Baresi ka reaguar menjëherë pas lajmit për vdekjen e Diego Armando Maradonas. përmes një postimi në rrjetin social “Twitter”, ai ka thënë se zemra e tij është duke vajtuar pas kësaj humbjeje të madhe, por shtoi se ishte një kënaqësi e veçantë të përballej me të, përcjell GazetaBlic. […]

LAJMI I FUNDIT: Bota e futbollit në zi, Diego Armando Maradona ka humbur jetë


Sipas raportimeve të fundit  në Argjentinë,  Diego Armando Maradona pësoi një arrest kardiak sot dhe ka ndërruar jetë në moshën 60 vjeç. Gazetat argjentinase Clarin dhe Ole pretendojnë se fituesi i Kupës së Botës pësoi një arrest kardio-frymëmarrje të Mërkurën në mëngjes me kohën lokale në qytetin Tigre, përcjell GazetaBlic. Maradona vetëm kohët e fundit […]

Metoda e Saktë e Thyerjes Së Vezës – Si të Përgatisni Ushqime të Sigurta


Vezët renditen në listën e 10 ushqimeve më të rëndësishme për organizmin. Ato ofrojnë një sërë përfitimesh të rëndësishme për trupin. Proteinë Një vezë përmban nëntë amino acidet thelbësore që përbëjnë shtyllat kryesore të proteinës. Këto amino acide s’ prodhohen dot nga trupi. Veza përmban 6 gramë proteinë dhe gjysma e saj gjendet tek e bardha e […]

Hoxhaj: Ismet Peja tërë jetën i këndoi Kosovës


Kryetari në detyrë i PDK-së, Enver Hoxhaj, ka ngushëlluar për vdekjen e Ismet Pejë, për çka ka theksuar se ai do të kujtohet përherë. Enver Hoxhaj, kryetari në detyrë i PDK-së, me anë të një statusi në Facebook ka shtuar se sot Kosova humbi një artist të jashtëzakonshëm, që frymëzoi e mbushi zemrat plotë të një kombi. […]

Kryetari i Preshevës del nga spitali, fiton betejën me coronavirusin


Kryetari i Preshevës, Shqiprim Arifi, i cili është infektuar me COVID-19, ka treguar se përballja e tij me këtë sëmundje s’ ishte edhe aq e lehtë. “Pas disa ditëve i shtrirë në spital, jam kthyer përsëri në familjen time në Preshevë. Pa ekzagjëruar, mund t`ju them se kam kaluar një sfidë shëndetësore si kurrë më […]

Kryetari i Preshevës lirohet nga Spitali, thotë se po luftonte për jetë a vdekje


Kryetari i Preshevës, Shqiprim Arifi është shëruar nga koronavirusi pas një jave që kishte qëndruar i shtrirë në spitalin e Nishit. Arifi ka thënë se beteja e tij me COVID-19 ishte luftë për jetë a vdekje. Arifi ishte shtrirë në Spitalin e Nishit në gjendje të rëndë shëndetësore. Pas shtatë ditësh trajtim kryetari i Preshevës […]

Zbulo se si e përballon tradhtinë sipas shenjës tënde të horoskopit


Tradhtia na prek në shumë mënyra të ndryshme dhe mund të ndryshojë mënyrën e trajtimit të njerëzve dhe situatave në të ardhmen. Meqenëse të gjithë e trajtojmë tradhtinë në mënyrën tonë, s’ është për t’u habitur që astrologjia dhe shenjat tona të zodiakut kanë një mënyrë të veçantë për të na ndihmuar të përballojmë. ndërsa […]

“Kam dashur të vetëvritem në bunar”, rrëfimi i trishtë i kosovares së dhunuar nga forcat serbe


Një grua e cila i ka mbijetuar dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë, ka rrëfyer se si kishte provuar të vetëvritej pas dhunës që kishte përjetuar nga forcat serbe. “Edhe pse kam qenë e shkolluar, mua ma kanë humbur edhe kujtesën edhe shkrim-leximin. Deri vonë s’ kam ditur as nënshkrimin ta shkruar. Në stacion më […]

“Kam provuar 10 herë të vetëvritem”, rrëfimi i trishtë i kosovares së dhunuar nga forcat serbe


E mbijetuara e dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë, ka rrëfyer se si kishte provuar të vetëvritej pas dhunës që kishte përjetuar nga forcat serbe. “Edhe pse kam qenë e shkolluar, mua ma kanë humbur edhe kujtesën edhe shkrim-leximin. Deri vonë s’ kam ditur as nënshkrimin ta shkruar. Në stacion më patën lidhur serbët e […]

Peshkopi Teodosije: Amaneti i Irinej ishte që të mos heqim dorë nga Kosova


Peshkopi serb Teodosije ka thënë se vdekja e kryepopit serb Irinej, ishte dhimbje e madhe për popullin serb. I njëjti s’ ka lënë pa përmendur edhe Kosovën, duke thënë se Irinej ua ka lënë “amanet” çështjen e Kosovës. “Ashtu si Sinodi i Shenjtë i Ipeshkvijve, patriarku ynë gjithmonë ka theksuar se ne s’ duhet të […]

Simptomat që vijnë nga anemia


Anemia ndodhë kur trupi juaj s’ merr mjaftueshëm qeliza të kuqe të gjakut, ose ato që i pranon s’kanë mjaftueshëm hemoglobinë. Qelizat e kuqe, janë përgjegjëse për oksigjen në trup dhe largimin e dioksidit të karbonit. Shkaku i anemisë mund të jetë i ndryshëm, por janë disa shenja që s’duhet injoruar. Keni lëkurë më të […]

“Neveritëse heshtja e Qeverisë për të pagjeturit”- Uran Ismaili me kritika të forta për Avdullah Hotin!


Sekretari i Përgjithshëm i PDK-së, Uran Ismaili, ka hedhur kritika të forta në drejtim të Qeverisë dhe Kryeministrit Hoti sa i përket mosprezencës në seancë dhe heshtjes për të pagjeturit. Ismaili e ka cilësuar neveritëse heshtjen e Qeverisë sa i përket kësaj çështjeje. “Ishim bashkë me një mik në shëtitoren “Nënë Tereza” dhe e kishte […]

6 Arsye Përse duhet Të Qeshni Edhe Në Kohë Pandemie


Pandemia e Koronavirusit ka tronditur rëndë themelet bazë të jetës së njeriut. Por pavarësisht vetë-izolimit dhe situatës së frikshme, njeriu jo vetëm që duhet të lajë duart e të kujdeset për veten dhe familjen por s’ duhet të harrojë të buzëqeshë. Tani në këto kohë, e qeshura është arma më e fortë ndaj mërzisë, trishtimit […]