Dilema për vaksinën Covid-19 – Përse s’ duhet të ndiheni në faj?


[ad_1] Një nga diskutimet  më të shpeshta që ka zënë vend të përditshmërinë tonë sot është pa dyshim COVID-19. E aq më e madhe është dilema e bërjes së vaksinës kundër këtij virusi. Pikëpyetjet që shoqërojnë të gjithë këtë periudhë për një pjesë të njerëzve në botë kanë marë fund duke kryer dozat e vaksinave […]

Të mirat që ofron limoni


[ad_1] I shumtë është përdorimi i limonit ne jetën tonë të përditshme, duke sjellë edhe dobitë e tij për shëndetin tonë. Ndihmon në tretjen: Përziej disa feta limoni me ujë dhe pije çdo mëngjes për të ndihmuar tretjen gjatë tërë ditës. Limoni stimulon mëlçinë dhe kjo ndihmon tretjen. Gjakderdhja e hundës: Kjo djeg paksa, por lëngu i […]

​Ushqimet që shkaktojnë ankthin


A e dini se ajo që hani mund të kontribuojë në ankth? Sjellja dhe gjendja shpirtërore mund të kontrollohen nga ushqimet që marrim në trupin tonë. Stresi mund të ndikojë në dietën tuaj, por ushqimi gjithashtu mund të ndikojë në nivelet e stresit tuaj. Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit Mendor, gati një e treta e […]

Ushqimet dhe veset e dëmshme për trurin


[ad_1] Truri i njeriut po plaket shumë shpejt. A e dini pse ndodh kjo? Janë me dhjetëra sëmundje si: infarkti, rritja e sheqerit në gjak dhe hipertensioni që na frikësojnë sepse ato sulmojnë pa dhënë asnjë lloj shenje paralajmërimi. Kur qelizat e gjakut të cilat janë të lidhura me organet kryesore si truri, veshkat, zemra, […]

Frutat që duhet të zgjidhni për muskuj të fortë dhe shëndet të plotë


[ad_1] Po qe se po përpiqeni të mirëmbani ose të shëroni muskujt, frutat janë të vetmet që s’ ju vijnë ndërmend. Por gaboheni. Frutat janë po aq të rëndësishme sa çdo ushqim tjetër. Kaliumi që ato përmbajnë ndihmon muskujt, karbohidratet parandalojnë djegien e muskujve dhe antioksidantët i mbrojnë ato nga dëmet e oksidimit, transmeton AgroWeb. […]

Tre arsye pse duhet të studioni online


[ad_1] Po qe se po mendoni ta çoni karrierën tuaj në një nivel tjetër, atëherë studimi përmes internet është një mënyrë e shkëlqyeshme për ta veçuar veten nga pjesa tjetër e turmës. Ka shumë arsye që gjithnjë e më shumë studentë po zgjedhin të studiojnë në internet më përpara sesa në mënyrë fizike. Studimi online […]

Harrojeni ujin pas trajnimit, pini këtë pije dhe do të digjni dhjamin


Vetëm po të ushtroni rregullisht, s’ka rëndësi se çfarë pini pas një stërvitjeje të vështirë, veçanërisht në mbrëmje Një studim i fundit nga Universiteti kanadez i Saskatchewan-it tregoi se qumështi është pije ideale për muskujt. – Pije të caktuara sportive shkaktojnë oksidim të yndyrës për shkak të një lloji të caktuar të karbohidrateve që bllokojnë […]

Katër shenja që tregojnë se dieta që po mban, është toksike!


[ad_1] Dietologia Jessica Crandall thotë se njerëzit shpesh s’ kërkojnë mjaftueshëm informacion dhe ndjekin dietën e parë që gjejnë, në përpjekje për të ndryshuar sa më shpejt Disa dieta mund të shkaktojnë një sërë efektesh anësore, nga aroma e keqe e gojës dhe urinimi i shpeshtë, deri te lodhja dhe metabolizmi i ngadalësuar, shkruan Fitness […]

Disa ide për ditëlindjen e fëmijës suaj


[ad_1] Ditëlindja e fëmijës është nje eveniment shumë i rëndësishëm për familjen, sidomos e para. Bebushi ka fituar aftësi të ndryshme, tashmë është më i rritur dhe është në gjendje të shijojë muzikën, lojërat apo të zbavitet nën praninë e fëmijëve të tjerë. Idealja do të ishte organizmi i festës me anën e një agjensie, […]

Tetë këshilla për një sistem më të fortë imunitar kur agjëroni në Ramazan, sidomos gjatë pandemisë


[ad_1] Përveç sfidës për të agjëruar për 12+ orë gjatë ditës, këtë vit, sikurse para këtij viti, myslimanët kanë sfidën e shtuar për të mbajtur sistemet e tyre imune në funksionin optimal – sidomos mes pandemisë së shkaktuar nga COVID-19. Në këtë drejtim, shumë media i kanë kushtuar rëndësi kësaj pjese, duke marrë mendimet e […]

Ja pse duhet të lexoni etiketën e kremit të diellit


[ad_1] Leximi i etiketës është thelbësor kur blini produkte kozmetike, veçanërisht kur bëhet fjalë për kremrat e diellit, që në SHBA konsiderohen ilaçe për veprimin e tyre për të mbrojtur shëndetin. Blerja e një kremi dielli duhet të jetë një zgjedhje e vetëdijshme pas dedikimit të vëmendjes së duhur në etiketë. Informacioni që ka rëndësi Këto […]

Bananet ndihmojnë në shkrirjen e dhjamit në bark


[ad_1] Kur vjen koha për t’i kthyer në formë dhe për ta djegur yndyrën në bark, zgjedhje e ushqimeve të duhura për t’i përfshirë në regjimin e dietës suaj të humbjes së peshës, është më se e rëndësishme. Edhe Po qe se një artikull ushqimor duket i shëndetshëm në sipërfaqe, ai mund t’i mbajë disa […]

Fryrja e trupit nga kripa e tepërt – Mënyra natyrale si ta largoni nga organizmi


[ad_1] Ditët kur zgjoheni të rënduar dhe me sy të fryrë, me siguri që ju kanë ndodhur të paktën një herë në jetë. Po qe se përjetoni shpesh sy të fryrë, duar apo këmbë të rënduara kjo mund të ketë disa arsye duke filluar që nga mbipesha apo alergjitë. Në rastet kur s’ vuani nga […]

Ngrënia e mëngjesit, hap i rëndësishëm për humbjen e peshës


[ad_1] Ritmi kaotik i një dite të zakonshme, shpesh shkakton dilema: Të hash apo të mos hash mëngjes? Kjo është çështja! Në shumë raste, vendimi është i thjeshtë: ushqim i shpejtë ose një vezë të zier. Ka të tjerë më pas që i përkushtohen me devotshmëri vaktit të mëngjesit, si vakti më i rëndësishëm i […]

Pesë nuancat më të kërkuara për flokë këtë sezon


[ad_1] Gjykuar sipas trendëve të këtij sezoni në sallonet e floktarëve, femrat flokët e veta kanë vendosur t’i ngjyrosin në tone më të ftohta dhe më natyrale, të cilat përshtaten me gardërobën pranverore me nuanca të ngjashme. Në vazhdim po ju sjellin ngjyrat e flokëve të cilat do të shënojnë pranverën. Bezhë e kaltër Po […]

Pesë Ushqimet Që Hani Shpesh Në Drekë Por s’ Ju Ngopin


[ad_1] Dreka është një vakt shumë i rëndësishëm për organizmin. Falë këtij vakti, njeriu merr energjinë dhe fuqinë e nevojshme për të vazhduar pjesën e mbetur të ditës. Megjithatë, ka disa ushqime që kanë një efekt të kundërt duke mos e shuar ndijesinë e urisë. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni për listën […]

Konsumimi i dy filxhanëve me qumësht tërshëre çdo ditë, sjell përfitime të shumta


[ad_1] Këto ditë, njerëzit që janë intolerantë ndaj laktozës dhe të tjerët po preferojnë alternativat e tjera të qumështit. Dhe ndërsa opsionet e qumështit jo-qumështor kanë qenë të modës për një kohë, qumështi i tërshërës po bëhet një zgjedhje gjithnjë e më e popullarizuar. Jo vetëm që ka shije të shijshme, por mburret me përfitimet […]

Cilat ushtrime do të duhej shmangur në orët e mbrëmjes, cilat jo?


[ad_1] Edhe pse ushtrimet në mbrëmje kanë shumë përparësi, duhet të planifikoni trajnimin tuaj në përputhje me atë që doni të bëni pas tij, Po qe se do të flini, do të punoni turnin e natës apo diçka tjetër Ka disa gjëra që duhet t’i dini rreth stërvitjeve gjatë natës, si dhe cilat ushtrime duhet […]

Ku gabojmë kur konsumojmë çaj jeshil?


[ad_1] Megjithëse shumë studime kanë konfirmuar shumë herë përfitimet e pirjes së çajit jeshil, ka disa gjëra që duhet të mbani në mend Për fillim, rekomandohet të konsumoni dy deri në tre filxhanë çaj jeshil në ditë dhe s’ duhet ta tejkaloni atë. Ka edhe disa gjëra që duhet kushtuar kujdes me rastin e konsumimit […]

“S’di ku e gjen atë fuqi, durim e përkushtim për pacientët. Je e vecantë”, fjalët falënderuese të vajzës së një pacientje për Dr. Rukije Mehmeti


[ad_1] Aksioma “Puna e palodhshme shpërblehet” ka gjithnjë bazë reale. Kështu del të jetë edhe për ish-drejtoreshën e Klinikës së Pulmologjisë, Dr. Rukije Mehmetin, e cila merr shpesh falënderime për punën dhe përkushtimin që ajo tregon, vecanërisht me pacientët me koronavirus. Vajza e një të infektuare me virus shpreh falënderimet për të gjithë stafin e […]

Mikrobiologu Lul Raka “COVID 19: LUFTA E PADUKSHME”


[ad_1] PANDEMITË JANË RREGULL – JO PËRJASHTIMMikrobet janë pjesë e pandarë e jetës sonë. Në trupin tonë kemi 10 herë më shumë mikrobe sesa qeliza tonat. Nga certifikatat e tyre të lindjes, bakteret kanë moshë miliardëshe, ndërsa viruset nja 300 milionëshe. Janë këtu denbabaden shumë para nesh duke na rikujtuar se pandemitë kanë qenë dhe […]

Rëndësia e lojës në zhvillimin e fëmijës


[ad_1] Shkruar nga Nil Rrustolli, psikologe për fëmijë Loja nga mosha 2 deri në  moshën 5 vjecare është pjesë e pazëvendësueshme për fëmijët Lojërat mund të nxisin zhvillimin e trurit të një fëmije në shumë mënyra, duke përfshirë sigurimin e përvojave thelbësore të jetës për të vendosur bazat për zhvillimin e trurit. Loja i lejon […]

Dhëmbë të Bardhë dhe të Fortë – Çfarë duhet të Konsumoni


[ad_1] A e dinit se ushqimet që konsumoni luajnë një rol kyç në buzëqeshjen tuaj të bardhë e plot shëndet? Larja dhe pastrimi në imtësi i dhëmbëve, por edhe metoda të tjera të shëndetit dentar janë të rëndësishme për parandalimin e kavitetit, prishes së dhëmbëve dhe sëmundjeve të mishrave të tyre. Prindërit u thonë shpesh […]

Pesë rregulla të thjeshta për një lëkurë perfekte


[ad_1] Kujdesi ndaj lëkurës çdo ditë është thelbësor për t’u siguruar që ajo të duket mirë për një periudhë të gjatë kohore dhe për të shmangur shfaqjen e njollave, rrudhave ose papastërtive. s’ duhet të përdoren mijëra produkte, por vetëm disa janë të nevojshme e të përshtatshme për llojin e lëkurës. Ju do të keni […]

Ushqimet që ndihmojnë rritjen e flokëve


[ad_1] ndërsa mund të jeni duke përdorur vitamina të flokëve, trajtime ose duke shmangur ndonjë gjë që mund t’i dëmtojë ato, sekreti i flokëve me rritje të shpejtë qëndron në dietën tuaj. Për fat të mirë, duket se vitaminat që janë të mira për flokët funksionojnë po aq mirë në shëndetin dhe pamjen e lëkurës. […]

Produktet e Shëndetit – Si Duhen Konsumuar Për Vlera Maksimale


[ad_1] Ushqimi i shëndetshëm do të thotë të zgjedhësh ushqimet e duhura. Por kjo është vetëm një anë e medaljes. Ana tjetër është si duhen gatuar apo konsumuar për të përfituar vlerat maksimale për shëndetin. Për shembull, lëkura apo edhe pjesa e tulit poshtë lëkurës tek shumë fruta dhe perime është pjesa me më shumë […]

Smoothie nga banania dhe kokrrat e tërshërës për fillim të shkëlqyeshëm të ditës!


[ad_1] Po qe se ndonjëherë keni bërë smoothie, me siguri njëri ndër përbërësit ka qenë banania. Për shkak të vlerave nutritive të saj, banania është zgjedhje e shkëlqyeshme për smoothie: një banane mesatare (rreth 100 g) ka 89 kcal/372 kJ. Po qe se në smoothie shtoni kokrra tërshëre dhe bademe, për shkak të vlerave nutritive […]

KQZ: Sipas të dhënave preliminare kanë votuar 46.90 për qind


[ad_1] “Jam e lumtur të deklaroj se sot Kosova tregoi shembull se si duhet të organizohen zgjedhjet pavarësisht sfidave të shumta”. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ka mbajtur konferencë për medie, lidhur me daljen e qytetarëve në zgjedhje deri në ora 19:00. Sipas të dhënave preliminare nga 98.3% numri i qytetarëve të cilët kanë votuar […]

Në shkollën “Meto Bajraktari” në Prishtinë s’po respektohen masat anti-Covid


[ad_1] Numër i madh i qytetarëve më të drejtë vote mesditën e së dielës ia kanë mësyrë shkollës “Meto Bajraktari” në Prishtinë, raporton Ekonomia Online. Masat anti-Covid s’ respektoheshin, duke u krijuar radhë të gjata. Xhelal Rrmoku ka thënë se distanca dhe masat e tjera anti-Covid s’ janë respektuar. Ai ka thënë se nga këto […]

Çfarë Ndodh Në Organizëm Po qe se Hani Panxhar Çdo Ditë


[ad_1] Panxhari është një zhardhok të cilit i janë thurur shumë lavde për shkak të vlerave fantastike që ofron për shëndetin e njeriut. Në praktikë, kjo perime e nëntokës merr prej saj vlerat dhe ushqyesit më të mirë e të rëndësishëm për organizmin. Kjo perime duhet konsumuar rregullisht që të përmirësojnë funksionimin e trupit. Në […]

Si duhet të ushqeheni dhe çfarë duhet të kufizoni pas lindjes me operacion


[ad_1] Pasi keni qëndruar disa orë në dhomën e paslindjes, ka shumë mundësi që t’ju lëvizin në një dhomë në pavijonin e lindjeve. Gjatë 24 orëve të ardhshme, mjeku dhe infermieret do të mbajnë nën mbikëqyrje të dhënat tuaja jetësore, gjendjen e plagës, sasinë e urinës dhe atë të hemorragjisë që mund të keni pas […]

Si të qëndroni të qetë kur fëmijët kanë shumë kërkesa


[ad_1] Kur bëhet fjalë për kërkesat e fëmijëve, qielli është kufiri. Pyetje të panumërta, rrëmuje pa ndërprerje, bezdisje e vazhdueshme dhe nevoja të pafundme. Sigurisht, pandemia vetëm i ka rritur të gjitha këto. Ne jemi të stresuar për gjithçka, nga gjendja e botës te statusi ynë i punës. Ka shumë gjëra të dobishme që mund […]

Dietat me Bazë Perimesh që Ulin Rrezikun e Goditjeve në Zemër


[ad_1] Një dietë e pasur me perime është gjithnjë një zgjedhje e mirë dhe shumë e rekomandueshme. Studime të reja i japin forcë këtij pohimi duke treguar se dietat e pasura me perime ulin rrezikun e prekjes nga sëmundjet e zemrës me 40%. Nga ana tjetër një dietë e pasur me yndyrë, karbohidrate, sheqer apo […]

VIDEO: Fjalimi që u fshi nga rrjeti: Po s’ doni të ngelni pa një pare në xhep…


[ad_1] Tomorr Alizoti u prezantua dy ditë më parë me strukturat e PD në Berat dhe mbajti përpara të rinjve një fjalim… motivues. Videon, e bëri publike vetë Alizoti në rrjetet e veta sociale, por u detyrua shumë shpejt ta fshijë. Disa portale e kanë ripostuar. Ai flet për angazhimin e të rinjve në mbushjen […]

Çfarë I Ndodh Trupit Tuaj Kur Konsumoni Salmon?


[ad_1] Salmoni gjithmonë është konsideruar si një ushqim shumë shëndetshm dhe një zgjedhje e mirë kur jeni në një restorant. Por a është ai vërtet aq i shëndetshëm sa pretendohet? Çfarë ndodh me trupin tuaj kur konsumoni salmon dhe a keni vërtetë përfitime shëndetësore prej tij? AgroWeb.org ka studiuar të gjitha informaconet në lidhje me […]

Sa Vakte duhet Të Hani Në Ditë – Zbuloni Të Vërtetën Interesante


[ad_1] Mëngjesi, dreka dhe darka janë konsideruar gjithmonë vakte të mjaftueshme për të plotësuar nevojat për ushqim të njeriut. Megjithatë, kohët e fundit, studimet të cilave u referohet AgroWeb.org, janë të ndarë mbi sasinë optimale të vakteve ushqimore që një njeri duhet të konsumojë çdo ditë. Sipas disa prej tyre, 5 deri në 6 vakte […]

Çfarë i Bën Kripa e Tepërt Trurit


[ad_1] deri më tani, specialistët kanë pranuar se kripa e tepërt rrit rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare dhe tensionit të lartë të gjakut. Një studim i publikuar në revistën Nature Neuroscience, të cilit i referohet AgroWeb.org, arrin në konkluzionin se kripa e tepërt shkakton mangësi në funksionet e trurit tek njeriu. Shkencëtarët shpjegojnë se duke e […]

Disa ushqime që mund të ndikojnë në rregullimin e disponimit


[ad_1] Pandemia COVID-19 ka dëmtuar shumë aspekte të jetës sonë. Përvec humbjes së shumë jetëve në këto kohë, edhe dëmi i saj në shëndetin mendor ka qenë shumë i madh Një rishikim sistematik dhe metaanalizë e 13 studimeve zbuloi se depresioni dhe nivelet e ankthit janë rritur në mënyrë dramatike që nga fillimi i pandemisë.  […]

Destinacionet që duhen shmangur gjatë shtatzënisë dhe disa këshilla


[ad_1] Kur të vendosni të udhëtoni, mundohuni të zgjidhni një destinacion të përshtatshëm. Klima e nxehtë mund të mos jetë një zgjedhje e mirë. Vendet me lartësi të mëdha mbi nivelin e detit mund t’ju krijojnë vështirësi në frymëmarrje për shkak të mungesës së oksigjenit. Kjo s’ ju bën mirë as juve dhe as foshnjës. […]

Dëshironi ereksion më të fortë dhe më të qëndrueshëm? Këtë ushqim eliminojeni nga menyja


[ad_1] Disa ushqime janë sabotues të seksit të shkëlqyeshëm, pos që ulin nivelin e testosteroneve, janë të pasura me yndyra andaj pengojnë qarkullimin e gjakut apo krijojnë fryrje Zbuloni se çfarë do të duhej të eliminoni nga menyja për të pasur net më pasiononte, transmeton Telegrafi. Meqenëse aroma mbyt romantikën, s’ rekomandohet që para seksit […]

“Sot, që jam 85 vjeç…” Letra e mjekut të njohur shqiptar që tani jeton në SHBA: Uroj të mos zgjoheni një mëngjes e të thoni për jetën, atë që them unë


[ad_1] Sivjet s’ u mblodhëm të gjithë për të festuar datëlindjen e gjyshit. Pandemia e Covid 19, s’ na lejoi. Kjo është aspak pak, krahashuar me dëmet e mëdha që solli ajo në të gjithë Botën. Mos u mërzisni, bëni kujdes dhe ne, shpejt, do të mblidhemi si më parë. I ndodhur larg jush, me […]

Ulni Kolesterolin Dhe Përmirësoni Shëndetin Tuaj Me Anë të Bamjeve


[ad_1] Bamja është një nga ato ushqime që vërtet i pëlqeni ose s’ i duroni dot. Për adhuruesit e frutave të gjelbërta (po, është një frut!), ajo jo vetëm është shumë e shijshme por ka një sërë ndikimesh pozitive në shëndetin tonë. Bamjet janë një zgjedhje e shkëlqyeshme për shëndetin e zemrës. Një studim i […]

Kushdo që dëshiron të vaksinohet kundër COVID-19 duhet t’i bëjë së pari këto dy gjëra: Mjekët pohojnë!


[ad_1] Këto dy gjëra mund të përmirësojnë efektivitetin e vaksinës dhe të forcojnë përgjigjen imune Një studim i ri shkencor zbulon se kushdo që dëshiron të vaksinohet kundër coronavirusit duhet të bëjë dy gjëra para vaksinimit, të cilat gjoja mund të përmirësojnë efektivitetin e tij, shkruan Bestlifeonline, përcjell Telegrafi. Ky studim, i cili duhet të […]

10 Rregullat e Arta Si Të Ushqeheni Shëndetshëm Për Trupin në Formë


[ad_1] Ushqyerja e shëndetshme s’ ka të bëjë me kufizime, humbje drastike në peshë apo heqjen dorë tërësisht nga ushqimet e preferuara. Ushqyerja e shëndetshme ka të bëjë me ndjesinë e të qënit mirë, plot energji, shëndet dhe humor. Në ditët e sotme, të gjjithë janë të tejngopur, në konflikt dhe konfuzë nga informacionet dhe […]

Receta që bën bashkë gjithë familjen, ja si të përgatisni burani me presh


[ad_1] Burania me presh është një zgjedhje e mirë për një vakt të plotë, të ngrohtë dhe të shijshëm që mbledh gjithë familjen. PËRBËRËSIT: 700 g presh, 500 g mish i grirë, 100 g oriz, 1 lugë salcë4 vezë, vaj ulliri, kripë, piper dhe 500 ml ujë. PËRGATITJA: Pastrojmë dhe presim preshtë në copa të vogla, i kaurdisim […]

Gjërat që ju qojnë në pagjumësi


[ad_1] Pa gjumë, shëndeti juaj, edhe fizik edhe mendor, gjithashtu edhe aftësia juaj për tu fokusuar vuan. Dhe le të jemi të sinqertë, pa një sasi adekuate të pushimit, asnjëri prej nesh s’ jemi në disponim të mirë. Ka disa mënyra  të vërteta dhe të provuara për të pushuar më mirë gjatë natës, si p.sh. […]

“Kam 28 vite që s’ e konsumoj këtë produkt”/ 70-vjeçarja zbulon sekretin e bukurisë së përjetshme


[ad_1] Një zonjë 70-vjeçare me emrin Carolyn Hartz ishte si shumica e njerëzve në botë. Ajo ishte e lidhur me ëmbëlsirat. Dhe për 4 dekada, ajo i konsumonte shumë ëmbëlsirat. Por më pas ajo vendosi të bëjë një ndryshim të rëndësishëm në stilin e saj të jetës. Dhe vendosi të heqë dorë plotësisht nga sheqeri […]

Si Të Mësosh Veten Që Të Zgjohesh Herët në Mëngjes


[ad_1] Për disa njerëz, zgjimi herët mbetet një veprim i vështirë dhe sfidues, madje ngjan si ndëshkim. Megjithatë, specialistët  thonë se njerëzit që zgjohen herët kanë shumë avantazhe. Ata rekomandojnë disa mënyra shumë të veçanta të cilat do t’ju ndihmojnë të zgjoheni herët çdo mëngjes e të shijoni ditët tuaja të plota. Njerëzit që zgjohen […]

Teknika Të Lashta Në Kohë Moderne – Pemla Sjell Gjalpin Arror Shqiptar


[ad_1] Çdo ditë e më shumë në raftet e maketeve shtohen produkte të procesuara dhe me konservantë që e bëjnë të vështirë zgjedhjen e të duhurit. Të gjithë kërkojmë që produkti që marrim të jetë me vlera dhe i shëndetshëm, ndaj dhe duket se tanimë, ato që po kërkohen më shumë janë produktet sa më […]

Po qe se jeni shtatzënë, ja çfarë duhet të dini në lidhje me vaksinën COVID-19


[ad_1] ndërsa vaksina COVID-19 vazhdon të përhapet, njerëzit shtatzënë duhet të shikojnë në historinë e tyre mjekësore dhe faktorët e rrezikut për të përcaktuar Po qe se ndihen të gatshëm për t’u vaksinuar. Vaksinat s’ u studiuan te njerëzit që ishin shtatzënë gjatë provave klinike, duke lënë pak të dhëna sigurie për të punuar. Po […]

Vetëm po të jeni shtatzënë, ja çfarë duhet të dini në lidhje me vaksinën COVID-19


[ad_1] ndërsa vaksina COVID-19 vazhdon të përhapet, njerëzit shtatzënë duhet të shikojnë në historinë e tyre mjekësore dhe faktorët e rrezikut për të përcaktuar Vetëm po të ndihen të gatshëm për t’u vaksinuar. Vaksinat s’ u studiuan te njerëzit që ishin shtatzënë gjatë provave klinike, duke lënë pak të dhëna sigurie për të punuar. Vetëm […]

Stresi Shumëfishon Urinë dhe Rrit Peshën e Tepërt


[ad_1] Çdo ditë, njeriu ka angazhime nga më të ndryshmet familjare, shoqërore dhe jo vetëm, të cilat herë pas here shkaktojnë ose shoqërohen me stres. Me stresin jemi mësuar të përballemi rregullisht, pavarësisht ndikimit negativ në shëndet. Shqetësimet e ndryshme dhe puna e tepërt mund të nxisin një stil jetese jo të shëndetshëm, që shkakton […]

“Me shami dhe shofere autobusi në Itali”, historia e 37-vjeçares nga Kavaja që thyen stereotipet


[ad_1] Në një botë ideale, historia e Bukurie Voka, një 37-vjeçare shqiptare nga qyteti i vogël i Kavajës që ndodhet disa kilometra nga Durrësi, do të ishte thjesht ajo e një gruaje që ka gjetur vendin e saj në botë si shofere autobusi, shkruan Corriere della Sera. Ajo që e bëri atë të bëhet një […]

Vezët e ziera, vlerat dhe çfarë i ndodh organizmit Po qe se konsumoni shumë


[ad_1] Veza është padyshim përbërësi kryesor i një mëngjes të shëndetshëm. Një nga mënyrat më të zakonshme të konsumimit të vezës është sigurisht përgatitja e saj në formën e zier. Por cilat janë vlerat e vezës së zier dhe çfarë i ndodh organizmit kur ajo konsumohet e zier. Më poshtë me përfitimet shëndetësore të vezës […]

Siguria Ushqimore Nis Në Shtëpi – Faktet që duhet t’i Dini


[ad_1] Problemet shëndetsore që shkaktohen nga ushqimet prekin shumicën e njerëzve në botë dhe në Shqipëri. Gjithçka lidhet me rëndësinë e garancisë së sigurisë së ushqimit që ne konsumojmë. Konsumatorët kanë nevojë për siguri që ushqimi që ata konsumojnë s’ është i ndotur me baktere të dëmshme, parazitë, viruse, toksina dhe kimikate. Ndaj dhe AgroWeb.org […]

Lodhja nga vendimet mund të jetë arsyeja e pavendosmërisë suaj. Si ka ndikuar pandemia?


[ad_1] Çdo ditë, kur zgjohemi, ndodh të përballemi me një rrjedhë të vazhdueshme vendimesh. Disa zgjedhje janë të vogla dhe s’ kërkojnë shumë mendim, ndërsa disa të tjera duan më shumë kohë Të gjitha këto vendime të vështira përbëjnë atë që njihet si “lodhja nga vendimet” dhe është më e pranishme për shkak të Covid. […]

6 Ushqimet Fatsjellëse që s’ duhet të Mungojnë Natën e Vitit të Ri


[ad_1] Vetëm po të ëndërron të fitosh llotarinë, të të rritet rroga apo të gjesh dashurinë e jetës bën mirë të mos i anashkaloni fasulet, rrushin apo gicin në natën e ndërrimit të viteve. Viti i Ri është koha kur ne i vemë kapakun disa gjërave dhe hapim dyert për të renë. Në shumë vende […]

Supa e Artë me Lulelakër dhe Turmerik – E Shijshme dhe Plot Vlera


[ad_1] Në ditët e ftohta një supër e ngrohtë është zgjidhja e përkryer për të kaluar një vakt. Gjithashtu është edhe një zgjedhje shumë e shëndetëshme që mund të kthehet edhe në një ushqim shumë të dashur të përditëshëm. AgroWeb.org në këtë recetë ju tregon një recetë shumë të thjeshtë dhe të shijshme të përgatitjes […]

Lakër e Kuqe me Kos – Përgatisni Sallatën e Shijshme Plot Vlera Ushqyese


[ad_1] Lakra e kuqe është një ndër perimet më të freskëta e më të shëndetshme të stinës. Është pikërisht koha e duhur për ta përdorur atë në gatime e receta të ndryshme, si është përgatitja e turshive por edhe sallatave të ndryshme. Përveç shijes së veçantë, lakra ka nivelet më të larta të antioksidantëve mes […]

Si Të Përgatisni Sallatën Festive Me Agrume Dhe Shegë


[ad_1] Agrumet janë frutat ideale për shëndetin e njeriut. Ato janë një burim i shkëlqyer i vitaminës C, por edhe i shumë ushqyesve të nevojshëm për organizmin. Agrumet përmbajnë sheqena dhe fibër, kalium,folat, kalçium, thiaminë, vitaminën B6 e të tjerë. Të gjithë këto përbërës forcojnë imunitetin ndaj janë një zgjedhje e natyrshme sidomos gjatë stinës […]

Biskota të Buta me Qumësht – Perfekte për Çdo Ditë


[ad_1] Në shtëpi mëngjesi mund të nisë me një kafe, lëng, bukë me reçel apo biskota. Këto të fundit janë zgjedhja që preferohet nga të mëdhenj e të vegjël dhe në çdo kohë të ditës. Për të thyer oreksin apo për të shijuar diçka të ëmbël, një biskotë e përgatitur në shtëpi është gjithnjë një […]

Katër Ushqimet Më Të Këqija Që s’ duhet Të Hani Në Mëngjes


[ad_1] Mëngjesi konsiderohet si vakti më i rëndësishëm mbasi trupi mund të furnizohet me ushqyesit më të nevojshëm për një energji të vazhdueshme gjatë ditës. Gjithçka që ju hani në mëngjes ka mundësinë ose t’ju bëjë më të shëndetshëm ose të nxisë sëmundjet dhe t’ju bëjë të shtoni në peshë. Mëngjesi s’ është një vakt […]

Sot është Dita Ndërkombëtare e të Drejtave të Njeriut


[ad_1] 10 dhjetori, në mbarë botën, shënon Ditën Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut. Kjo ditë vjen si një përkujtim i përvjetshëm i Deklaratës për të Drejtat Universale të Njeriut, e cila u miratua në vitin 1948 nga Asambleja e Përgjithshme e OKB-së. Pas këtij akti, u ftuan të gjitha shtetet në botë që ta […]

Si të jeni të sigurt që problemet me stomakun janë shenja të koronavirus?


[ad_1] Me kusht që keni gazra, fryrje të stomakut ose siklet në stomak, kjo ndoshta shkaktohet nga ushqimi që keni ngrënë Pos tejngopjes, zgjedhjes së keqe të ushqimit dhe të pijeve dhe ftohjes, problemet me stomakun mund të jenë edhe simptomë e koronavirusit. Qendra Amerikane e Kontrollit dhe e Preventivës së Sëmundjeve që në muajin […]

Kur problemet me stomakun janë shenjë e coronavirusit: Qe si të jeni të sigurt!


[ad_1] Me kusht që keni gazra, fryrje të stomakut ose siklet në stomak, kjo ndoshta shkaktohet nga ushqimi që keni ngrënë Pos tejngopjes, zgjedhjes së keqe të ushqimit dhe të pijeve dhe ftohjes, problemet me stomakun mund të jenë edhe simptomë e coronavirusit. Qendra Amerikane e Kontrollit dhe e Preventivës së Sëmundjeve që në muajin […]

Shtohen kërkesat për qasje në dokumente zyrtare në Prizren, Haskuka i quan e pakuptimtë dhe sheh se “zgjedhjet janë pranë”


[ad_1] Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, i ka quajtur e pakuptimtë kërkesat e shumta për qasje në dokumente publike të bëra së fundi. Sipas tij, një gjë e tillë ndodhë kur zgjedhjet janë pranë. “Si po duket zgjedhjet janë pranë! Vitin e kaluar, para shpalljes së zgjedhjeve në nivelin qendror, si qeverisje lokale […]

Zëdhënësi i VV-së: Presidenti s’ është pronë e askujt, ai zgjidhjet pas zgjedhjeve


[ad_1] Zëdhënësi i Lëvizjes Vetëvendosje, Përparim Kryeziu ka thënë se me përjashtim nga LVV-ja, të gjitha subjektet tjera politike unitetin për presidentin e radhës po e kushtëzojnë më kandidatin e tyre dhe për interesat e tyre. me anë të një postimi në Facebook, Kryeziu ka thënë se Lëvizja Vetëvendosje insiston që presidenti s’ i takon […]

Kryeziu: Presidenti s’ i takon askujt, ai zgjidhjet pas zgjedhjeve


[ad_1] Zëdhënësi i Lëvizjes Vetëvendosje, Përparim Kryeziu ka thënë se me përjashtim nga LVV-ja, të gjtiha subjektet tjera politike unitetin për presidentin e radhës po e kushtëzojnë më kandidatin e tyre dhe për interesat e tyre, ndërsa shtoi se zgjidhja e vetme për çështjen e presidentit janë zgjedhjet. me anë të një postimi në Facebook, […]

Ndikimi i shegës tek diabeti (sëmundja e sheqerit) dhe sëmundjet e zemrës


[ad_1] Me një pamje po aq mahnitëse dhe interesante sa kanë dhe shijen, shegët mund të konsiderohen një nga frutat më të shëndetshëm. Kokrrizat e vogla me ngjyrën karakteristike të kuqe, mblidhen në mënyrë perfekte brenda këtij fruti me vlera të jashtëzakonshme shëndetësore. Shega është pa dyshim një ndër frutat më përfaqësuese të stinës së […]

Shega dhe diabeti (sëmundja e sheqerit) – Ndikimi në Shëndetin e Zemrës


[ad_1] Me një pamje po aq mahnitëse dhe interesante sa kanë dhe shijen, shegët mund të quhen eliksiri i vërtetë i jetës. Kokrrizat e vogla të panumërta me ngjyrën karakteristike të kuqe, mblidhen në mënyrë perfekte brenda këtij fruti me vlera të jashtëzakonshme shëndetësore. Shega është pa dyshim një ndër frutat më përfaqësuese të stinës […]

Venecia kritikon socialistët për ndryshimet e njëanshme në Kushtetutë


[ad_1] Një draft-opinion i Komisionit të Venecias i rrjedhur në median shqiptare mbrëmjen e të mërkurës mbart kritika të ashpra ndaj lëvizjes së socialistëve të kryeministrit Edi Rama në korrik për ndryshimin e kushtetutës dhe të kodit zgjedhor, një lëvizje për të cilën kritikët thonë se i jep Ramës një avantazh arithmetikor në zgjedhje. Komisioni […]

Ndiqni këto pesë rregulla të thjeshta për një lëkurë perfekte çdo ditë!


[ad_1] Kujdesi ndaj lëkurës çdo ditë është thelbësor për t’u siguruar që ajo të duket mirë për një periudhë të gjatë kohore dhe për të shmangur shfaqjen e njollave, rrudhave ose papastërtive. s’ duhet të përdoren mijëra produkte, por vetëm disa janë të nevojshme e të përshtatshme për llojin e lëkurës. Ju do të keni […]

Trump kërcënon me veto ndaj ligjit mbi shpenzimet ushtarake


[ad_1] Presidenti Donald Trump ka kërcënuan se të vendosë veton ndaj projektligjit të rëndësishëm mbi shpenzimet e mbrojtjes Po qe se Kongresi s’ shfuqizon një prej neneve të përfshira në të, që mbron kompanitë e medias sociale nga përgjegjësia ligjore mbi materialet që përdoruesit postojnë në platformat e tyre. Kërcënimi i Presidentit Trump ndaj Aktit […]

Belul Beqaj jep dy skenarë për situatën politike: Po qe se vendi shkon në zgjedhje, Vetëvendosje del fituese


[ad_1] Analisti politik, Belul Beqaj konsideron se ekzistojnë dy skenare që mund të ndiqen nga skena politike në situatën që ndodhet Kosova sot. Sipas Beqajt skenari i parë është ai i mentalitetit të shtetit të kapur. Kjo do të thoshte marrëveshje koalicioni për mbijetesë dhe zhvatje të pushtetit. “Mund të ndodhin dy skenarë. Skenari i […]

Më shumë se 300 protestues të arrestuar në Bjellorusi


[ad_1] Autoritetet në Bjellorusi kanë arrestuar më shumë se 300 protestues të cilët ishin pjesë e protestave masive kundër Alyaksandr Lukashenkas. Shumica e arrestimeve ndodhën në kryeqytetin Minsk, por gjithashtu pati arrestime edhe në Brest, Hrodno, Barauliany dhe qytete të tjera, raportoi grupi i të drejtave të njeriut Vyasna. Ministria e brendshme e Bjellorusisë ka […]

Taulant Kryeziu pritet ta zëvendësojë Shpejtim Bulliqin si deputet i Vetëvendosjes në Kuvend


[ad_1] Anëtari i Vetëvendosjes, Taulant Kryeziu, pritet që ta zëvendësojë Shpejtim Bulliqin, si deputet të Vetëvendosjes në Kuvendin e Kosovës. Bulliqi i cili shënoi fitore në zgjedhejt e jashtëzakonshme për kryetar të komunës së Podujevës, në zgjedhjet e fundit për Kuvend të Kosovës të 6 tetorit 2019, kishte fituar 10 mijë e 178 vota por […]

Osmani me mesazh për zgjedhjet në Podujevë dhe Mitrovicë të Veriut


[ad_1] U.d. Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, me anë të një mesazhi ka vlerësuar lartë organizimin dhe mbajtjen e zgjedhjeve në Podujevë dhe në Mitrovicë të Veriut. Osmani ka thënë se realizimi i të drejtës në votë, është bazament i demokracisë. “Republika e Kosovës dëshmoi se është e aftë të organizojë zgjedhje të lira, fer […]

Joe Biden e ka thyer këmbën


[ad_1] Presidenti i zgjedhur në Shtetet e Bashkuara, Joe Biden, pësoi fraktura të vogla në këmbë, pasi rrëshqiti ndërsa luante me një prej qenve të tij, dhe mbase do t’i duhet të mbathë një këpucë mbrojtëse për disa javë, raportoi mjeku i tij personal të dielën. Incidenti dukuri të shtunën, tha zyra e Bidenit në […]

Dardan Sejdiu e uron Bulliqin e Vetëvendosjen për fitoren në Podujevë: Kërkon zgjedhje të reja nacionale


[ad_1] Ish- deputeti i VV-së, Dardan Sejdiu i cili e kishte braktisur partinë e drejtuar nga Kurti, e ka uruar Bulliqin për fitoren në Podujevë. Ai ka kërkuar tash mbajtjen e zgjedhjeve të reja parlamentare, raporton Gazeta Blic. “Rezultati në Podujevë tregon që zgjedhjet edhe në nivel nacional janë të domosdoshme!”, ka shkruar ai. Reagimi […]

Qytetarët na thanë ‘T’kryme e ki’


[ad_1] Pas fitores së Shpejtim Bulliqit në Podujevë, kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti tha se populli është përcaktuar për LVV-në. I pari i LVV-së, theksoi se në takimet që i kishin në Podujevë, qytetarët u thonin “T’kryme e ki”. “Kjo s’ është zgjedhje, s’ është vetëm zgjedhje por është referendum. Edhe në të ardhmen […]

Kujdesuni Për Shëndetin E Fëmijëve Duke Shpenzuar Sa Më Pak Energji


[ad_1] Në Shqipëri, familjet shpenzojnë rreth 8.5% të të ardhurave të tyre totale për energjinë elektrike. Kjo normë, sipas Raportit të Forumit Ekonomik Botëror, është më e lartë se në Itali, Francë apo Austri. Me dimrin aspak pranë, temperaturat gjatë mëngjesit dhe natës janë ulur ndjeshëm e duke qenë se prindërit duan t’u krijojnë fëmijëve […]

Komuna e Podujevës pranon se po kryhen punime në rrugë në ditën e zgjedhjeve


[ad_1] KALLXO.com sot ka gjetur se në fshatin Llugë të komunës së Podujevës, në ditën kur po mbahen zgjedhjet, një rrugë ishte duke u shtruar me zhavorr. Punëtori i cili ishte duke punuar aty gazetarit të KALLXO.com i tha se kompania ku punon është e kontraktuar nga komuna. Në lidhje me këtë, në një përgjigje […]

Tensione në konferencën e KQZ-së


[ad_1] Një situatë tensionuese ka qenë sot në konferencën për media të KQZ-së, në të cilën u tregua për mbarëvajtjen në zgjedhje në Podujevë dhe në Mitrovicë të Veriut. Në fund të konferencës, kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka, pyeti gazetarët nëse kanë ndonjë pyetje, por fjalën deshi ta marrë anëtari i KQZ-së nga radhët e […]

Kështu duken anëtarët e ekipeve lëvizëse që u mundësojnë votimin personave me COVID-19


[ad_1] Po mbahen sot zgjedhjet në Komunën e Podujevës dhe Mitrovicës së Veriut. Këto zgjedhje të planifikuara të mbaheshin në mars janë shtyer për shkak të pandemisë COVID-19. KALLXO.com ka siguruar disa fotografi të ekipeve lëvizëse të KQZ-së të cilët do te shkojnë në shtëpitë e personave të izoluar të cilët janë të dyshuar apo […]

KQZ tregon daljen votuesve në zgjedhje në dy komunat deri në orën 11:00


[ad_1] Kryetarja e KQZ-së Valdete Daka, në konferencën e dytë për media sot të këtij komisioni, ka thënë se deri në këto momente procesi zgjedhor në dy komunat, Podujevë dhe Mitrovicë e Veriut është duke u zhvilluar normalisht. “Ju njoftoj se deri në këto momente që po flasim, procesi zgjedhor në këto dy komuna është […]

Kjo është dalja në zgjedhje deri në ora 11:00, KQZ thotë se s’ ka pasur parregullësi deri tani


[ad_1] KQZ në konferencën për media të orës 11:30 ka treguar daljen në zgjedhje deri në orë 11:00 në komunën e Podujevës dhe atë të Mitrovicës së Veriut. Kryesuesja e KQZ, Valdete Daka ka thënë se s’ është raportuar për parregullësi deri tani, përcjellë Gazeta Blic. Daka fton qytetarët të dalin në zgjedhje por edhe […]

“Partitë politike në rend të parë kanë interesat klanore e individuale”


[ad_1] Në kohën kur po pritet një tryezë e përbashkët mes partive politike lidhur më çështjen e presidentit, analisti politik Faton Abdullahu , thotë se beson që do të ketë marrëveshje ndërmjet palëve. “Do të arrihet një marrëveshje mes partive politike për presidentin meqenëse përndryshe duhet të shkohet në zgjedhje. Ndërkohë që ma thotë mendja […]

Gjykata e Apelit hedh poshtë kërkesën e Trumpit për rezultatin zgjedhor në Pensilvani


[ad_1] Një Gjykatë federale e Apelit ka refuzuar kërkesën e fushatës së presidentit Donald Trump, që kërkonte që presidenti i zgjedhur, Joe Biden të mos shpallej fitues në shtetin e Pensilvanisë. Ky vendim i kësaj gjykate është goditja e radhës që i bëhet përpjekjeve të Trumpit, për të përmbysur rezultatin e zgjedhjeve presidenciale të 3 […]

Premtimet e mëdha të Shpend Ahmetit akoma veç në letër


[ad_1] Zgjedhjet lokale të 2017 në kryeqytet ishin me rezultatin më të ngushtë ndonjëherë. Shpend Ahmeti, në atë kohë kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje e fitoi mandatin e dytë për më pak se 300 vota përballë Arban Abrashit të LVV-së. Besimin e qytetarëve të Prishtinës për një mandat të dytë, Shpend Ahmeti e fitoi duke u […]

Vendim i ri për lëvizjen e votuesve në Podujevë dhe Mitrovicë të Veriut


[ad_1] Ministria e Punëve të Brendshme bën të ditur se votuesve të zgjedhjeve për kryetar komune në Podujevë dhe në Mitrovicë të Veriut u lejohet qarkullimi pas orës 19:00, Nëse të drejtën për votim e kanë realizuar pas kësaj ore. “Po ashtu, është marrë vendim për lejimin e lëvizjes hyrje-dalje në të gjitha zonat e […]

Kështu do të votohet të dielën me masat anti-COVID-19! (VIDEO)


[ad_1] Në Kosovë, të dielën, do të mbahen për herë të parë zgjedhje në kohë pandemie. Qytetarët e Podujevës dhe Mitrovicës së Veriut, më 29 nëntor, do të votojnë për kryetarin e komunës së tyre. Zëdhënësi i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valmir Elezi, ka treguar se KQZ-ja do të ua mundësojë edhe qytetarëve të prekur […]

Gjykata hedh poshtë kërkesën e Trumpit për rezultatin zgjedhor në Pensilvani


[ad_1] Një Gjykatë federale e Apelit ka refuzuar kërkesën e fushatës së presidentit Donald Trump, që kërkonte që presidenti i zgjedhur, Joe Biden të mos shpallej fitues në shtetin e Pensilvanisë. Ky vendim i kësaj gjykate është goditja e radhës që i bëhet përpjekjeve të Trumpit, për të përmbysur rezultatin e zgjedhjeve presidenciale të 3 […]

Dardan Sejdiu – deputetëve: Paloni katallogat, shpërbejeni Kuvendin dhe shkoni në zgjedhje!


[ad_1] Njohësi i çështjeve politike, Dardan Sejdiu, ka reaguar ashpër pas dështimit të pikave në seancën e Kuvendit të Kosovës, shkruan Gazeta Blic. Sejdiu u është drejtuar deputetëve, duke iu thënë: Paloni katallogat, shpërbejeni Kuvendin dhe shkoni në zgjedhje! Paloni katallogat, shpërbejeni kuvendin dhe shkoni ne zgjedhje!   [ad_2]

Largohem Po qe se Biden fiton Kolegjin Elektoral


[ad_1] Presidenti i SHBA Donald Trump tha të enjten se do të largohet nga Shtëpia e Bardhë, Po qe se Kolegji Zgjedhor voton për Presidentin e zgjedhur Joe Biden. Edhe pse ai përsëriti pretendimet e pabazuara për mashtrim masiv të votuesve, kjo deklaratë e sjell atë më pranë pranimit të humbjes në zgjedhjet e 3 […]

Horoskopi ditor, e enjte 26 nëntor 2020


[ad_1] Dashi Edhe pse do të mundoheni të ndërveproni me disa persona njëkohësisht për të harruar një gjë të kohëve të fundit, do ta keni të kot pasi s’ do të mund t’ia arrini qëllimit. Do të shuani disa kuriozitete mbi disa persona gjatë kësaj dite, por këshilla më e mirë është të përjetoni çdo […]

KQZ kërkon zgjatje të orarit të lëvizjes së lirë në ditën e zgjedhjeve në Podujevë dhe Mitrovicë të Veriut


[ad_1] Në mbledhjen e sotme të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), kryetarja Valdete Daka kërkoi që të zgjatet lëvizja e lirë e qytetarëve pas orës 19:00 në komunën e Podujevës dhe Mitrovicës së Veriut, në ditën e zgjedhjeve që mbahen të dielën. Daka ka deklaruar se për faktin së këto komuna ndodhen në zonën e […]

Kina thyen akullin: Xi Jinping uron Biden për fitoren, mesazhi i drejtpërdrejt ndaj SHBA


[ad_1] Presidenti kinez Xi Jinping i dërgoi një mesazh Presidentit të zgjedhur Biden të Mërkurën duke e uruar atë për fitoren e tij në zgjedhje. Lajmi konfirmohet nga agjencisë shtetërore të lajmeve Xinhua. Një urim i tillë shihet si i rëndësishëm. Ministria e Jashtme e Kinës i ofroi Biden një urim të vonuar dhe të […]

Zafir Berisha thotë se është ofendim për të që Vjosa Osmani ta ushtrojë pozitën e presidentes


[ad_1] Koordinatori Nacional për Siguri Kibernetike në Qeverinë e Kosovës, Zafir Berisha me anë të një shkrimi në ‘Facebook’ ka thënë se Kosova duhet të shkojë urgjentisht në zgjedhje, për të bërë zgjidhje për çështjen e presidentit. Me disa gabime drejtshkrimore, Berisha ka shkruar se është ofendim për Kosovën që Vjosa Osmani ta ushtrojë pozitën […]

Zafir Berisha: A ka më ofendim për një shtet si Kosova që soji i Vjosa Osmanit të jetë në krye të presidencës


[ad_1] Zafir Berisha po e konsideron “ofendim” të shtetit të Kosovës, faktin që Vjosa Osmani është ushtruese e detyrës së presidentit. Me anë të një postimi në Facebook, zyrtari i Nismës Socialdemokrate ka thënë se në këtë situatë, Kosova duhet të shkojë urgjentisht në zgjedhje. Sipas tij, me Osmanin në krye të […]

Fillon zyrtarisht tranzicioni i pushtetit presidencial në SHBA


[ad_1]   Presidenti amerikan, Donald Trump, ka pranuar që të fillojë një tranzicion zyrtar i pushtetit dhe që presidenti i zgjedhur, Joe Biden, të marrë detyrën. Presidenti tha se agjencia federale që mbikëqyr procesin e transferimit të pushtetit presidencial duhet të “bëjë atë që duhet të bëhet”. Megjithatë, ai u zotua se do të vazhdojë […]

error: Content is protected !!