Mjeku kardiolog nga VV-ja që po synon kandidaturën për kryetar të Vushtrrisë!


Partitë politike kanë nisur garën e brendshme për kandidaturat për zgjedhje lokale që pritet të mbahen në tetor të këtij viti. Garë interesante pritet të jetë edhe në qendrën e Lëvizjes “Vetëvendosje” në Vushtrri. Indeksonline mëson se njëri prej themeluesve të VV-së në këtë komunë, Artan Krasniqi, pritet t’i futet garës në zgjedhje lokale. Krasniqi, […]

Arben Vitia dhe Haxhi Avdyli, ja si do udhëhiqet Ministria e Shëndetësisë


Javën e ardhshme pritet votimi i qeverisë së re, me Albin Kurtin kryeministrin, shkruan “Bota sot” përcjell Gazeta Shëndeti. Tashmë edhe disa nga emrat e qeverisë së re janë vendosur në letër nga bashkëpunimi Kurti-Osmani. Ministria e Shëndetësisë pritet që t’i ketë dy ministra gjatë qeverisjes Kurti. Gazeta “Bota sot” mëson se fillimisht Arben Vitia […]

“Rënia e lirë e LDK-së”, tema e radhës e dokumentarit “Expose”


[ad_1] Dokumentari “Expose”, prodhim i portalit GazetaBlic, sonte vjen me episodin e radhës. “Rënia e lirë e LDK-së”, titullohet kjo pjesë, që vë në pah rrugëtimin tatëpjetë të dikur partisë më të madhe në vend, përcjell GazetaBlic. Humbja në zgjedhjet lokale në Podujevë, që tash e dy dekada ishte bastion kryesor i LDK-së, ka krijuar […]

Bulliqi i gatshëm si sot ta merr detyrën, kjo është puna e parë që do ta bëj


[ad_1] Pas 20 vitesh qeverisjeje, Lidhja Demokratike e Kosovës, humbi një nga bastionet më të fuqishme, Llapin. Në zgjedhjet lokale të jashtëzakonshme që u mbajtën më 29 nëntor, Lëvizja Vetëvendosje mori komunën e Podujevës, me kandidat Shpejtim Bulliqin. Kryetari i ri i llapjanëve, ka thënë për IndeksOnline se është i gatshëm ta merr si sot […]

Rudari: Zgjedhjet s’ i ka fituar Bulliqi, i fitoi Albini


[ad_1] Kandidati i LDK-së për kryetar të Podujevës, Nexhmi Rudari ka thënë se zgjedhjet e djeshme i ka fituar Albin Kurti dhe jo Shpejtim Bulliqi. Ai u shprehë se në zgjedhjet e vitit 2021, LDK do të fitoj bindshëm në Podujevë. “Zgjedhjet s’ i ftoi Shpejtimi, por Albini. Do të rrijmë në zyrë aq sa […]

Propaganda kundër meje dhe LDK-së ka qenë e fabrikuar dhe false


[ad_1] Nënkryetari I LDK-së, dhe Ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu ka reaguar pas humbjes së LDK-së në Komunën e Podujevës. “Llapjanët folën dje. Kur flet sovrani të gjithë duhet të heshtin. Dega e LDK-së në Podujevë, që nga themelimi i partisë prej 31 vitesh, e pësoi humbjen e parë në zgjedhje. Është e […]

Pas humbjes së zgjedhjeve “lajmërohet” Agim Veliu: Është koha për të reflektuar, por s’e përmend askund dorëheqjen


[ad_1] Kryetari i Degës së LDK-së në Podujevë, Agim Veliu ka folur pas humbjes së zgjedhjeve në Podujevë, raporton Gazeta Blic. Ndonëse s’ka përmendur dorëheqjen, ai ka shkruar se është koha për reflektim. “ Sot është në të ardhmen reflektimi për neve. Do ta analizojmë me kujdes humbjen në zgjedhjet lokale, do të identifikojmë dhe […]

Pas fitores në Podujevë, deputetja e VV paralajmëron fitore edhe në këto komuna


[ad_1] Anëtarja e Vetëvendosjes, Fitore Pacolli është shprehur e ngazëllyer për fitoren e VV-së në Besianë sa që ka parashikuar fitore edhe në disa komuna tjera më të mëdha. “Shumë shpejtë edhe në Qeveri e pastaj po vazhdojmë me Prishtinën, Pejën Gjakovën, Ferizajin, Gjilanin…”, ka shkruar ajo në Facebook. Zgjedhjet lokale në nivel vendi do […]

Dardan Sejdiu e uron Bulliqin e Vetëvendosjen për fitoren në Podujevë: Kërkon zgjedhje të reja nacionale


[ad_1] Ish- deputeti i VV-së, Dardan Sejdiu i cili e kishte braktisur partinë e drejtuar nga Kurti, e ka uruar Bulliqin për fitoren në Podujevë. Ai ka kërkuar tash mbajtjen e zgjedhjeve të reja parlamentare, raporton Gazeta Blic. “Rezultati në Podujevë tregon që zgjedhjet edhe në nivel nacional janë të domosdoshme!”, ka shkruar ai. Reagimi […]

Shpend Ahmeti uron Shpejtim Bulliqin dhe Vetëvendosjen


[ad_1] Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka uruar Shpejtim Bulliqin për fitoren në zgjedhjet për kryetar të Podujevës, por edhe Lëvizjen Vetëvendosje. Në një postim në Facebook, Ahmeti tha se porosia e qytetarëve të  Podujevës “ishte e qartë“. Fituesit të zgjedhjeve të sotme i ka uruar suksese në realizimin e programit. Ky është postimi i […]

Qytetarët na thanë ‘T’kryme e ki’


[ad_1] Pas fitores së Shpejtim Bulliqit në Podujevë, kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti tha se populli është përcaktuar për LVV-në. I pari i LVV-së, theksoi se në takimet që i kishin në Podujevë, qytetarët u thonin “T’kryme e ki”. “Kjo s’ është zgjedhje, s’ është vetëm zgjedhje por është referendum. Edhe në të ardhmen […]

Në Mitrovicë të Veriut votuan 39.14% e qytetarëve


[ad_1] Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ka bërë të ditur pjesëmarrjen në votime të qytetarëve në Komunën e Podujevës dhe të Mitrovicës së Veriut, pas përfundimit të procesit zgjedhor. Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka bëri të ditur se procesi i sotëm zgjedhor është zhvilluar pa probleme. Sipas të dhënave të KQZ-së, në komunën e Mitrovicës […]

Deri kur mund të shmangen zgjedhjet nacionale?


[ad_1] Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Besnik Bislimi, me anë të një shkrimi në facebook, ka treguar disa ‘argumente’ për votuesit e Nexhmi Rudarit nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, kandidat për kryetar në komunën e Podujevës. Sipas Bislimit votuesit e Rudarit gjatë fushatës zgjedhore në Podujevë argumentonin se LVV ka performancë të mirë në […]

PDK e pranon, Bulliqi fiton zgjedhjet në Podujevë pa balotazh


[ad_1] Partia Demokratike në Podujevë ka konfirmuar fitoren e kandidatit të Vetëvendosjes, Shpejtim Bulliqi në këtë komunë. Këtë e ka bërë të ditur moderatori Ermal Panduri në emisioni “Debat Plus”, i cili u shpreh se “Sapo ma konfirmuar edhe nga PDK, VV fiton në Podujevë pa balotazh”, ka thënë ai. Sipas sondazhit të Armend Mujës, […]

Deputetë e VV-së pyesin Agim Veliun: A ta la shej a jo?


[ad_1] Sipas sondazhit të Armend Mujës, VV ka dalë fituese në zgjedhjet lokale të mbajtura sot në Podujevë, me kandidat Shpejtim Bulliqin, derisa KQZ pritet të dalë me rezultate në orën 21:00. Festa e VV-së ka nisur si herët, e postimet s’kanë të ndalur në rrjete shoqërore, shumica nga to në adresë të ish-kryetarit të […]

Në Podujevë votuan 40.51% e qytetarëve


[ad_1] Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ), ka bërë të ditur pjesëmarrjen në votime të qytetarëve në Komunën e Podujevës dhe të Mitrovicës së Veriut, pas përfundimit të procesit zgjedhor. Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka bëri të ditur se procesi i sotmën zgjedhor është zhvilluar pa probleme. “Këtë e tregon më së miri edhe numri i […]

Një votues i VV-së e fotografon fletëvotimin


[ad_1] Sot kur janë duke u mbajtur zgjedhjet lokale në dy komuna të Kosovës, një person pasi ka votuar, e ka fotografuar fletëvotimin e tij. I njëjti [emër i njohur për redaksinë] fletëvotimin e ka publikuar në llogarinë e tij në Facebook, ku mund të vërehet se ka votuar për kandidatin nga radhët e VV-së […]

KQZ tregon daljen votuesve në zgjedhje në dy komunat deri në orën 11:00


[ad_1] Kryetarja e KQZ-së Valdete Daka, në konferencën e dytë për media sot të këtij komisioni, ka thënë se deri në këto momente procesi zgjedhor në dy komunat, Podujevë dhe Mitrovicë e Veriut është duke u zhvilluar normalisht. “Ju njoftoj se deri në këto momente që po flasim, procesi zgjedhor në këto dy komuna është […]

Vëzhguesit dhe komisionerët në Mitrovicën e Veriut konsumojnë cigare në koridoret e shkollës


[ad_1] Ekipet e KALLXO.com që janë duke i monitoruar zgjedhjet lokale në Mitrovicën e Veriut në disa raste kanë parë komisionerë dhe vëzhgues në Qendrat e Votimit, duke konsumuar cigare në korridoret e shkollave. Sipas pamjeve, ata tymosin cigare në korridorin e shkollës, të pa shqetësuar dhe duke mos u penguar nga askush. Videot më […]

Voton kandidati i PDK-së për kryetar të Podujevës


[ad_1] Kandidati i PDK-së për kryetar të Komunës së Podujevës, Naim Fetahu ka votuar në shkollën fillore “Esat Mekuli”, në fshatin Dobratin për zgjedhjet e kësaj komune që po mbahen sot. Fetahu theksoi para gazetarëve se zgjedhjet lokale janë të një rëndësie të veçantë. “Sot është një ditë e veçantë për qytetarët e komunës sonë, […]

Prokuroria kërkon nga qytetarët të raportojnë shkeljet gjatë votimit


[ad_1] Prokuroria e Shtetit thotë se po e përcjellë procesin e votimit në Podujevë e Mitrovicë të Veriut. Qytetarët ftohen nga prokuroria që çdo shkelje të drejtës së votës ta raportojnë tek Policia dhe Prokuroria, raporton Gazeta Blic. Ky është njoftimi i plotë nga Prokuroria: Prokurori i Shtetit njofton opinionin publik se është duke përcjellë […]

Prokurorë kujdestarë po përcjellin mbarëvajtjen e zgjedhjeve në Podujevë e Mitrovicë të Veriut


[ad_1] Prokurori i Shtetit ka njoftuar se është duke përcjellë me vëmendje procesin zgjedhor i cili po zhvillohet sot, për kryetarë të dy komunave, në Podujevë dhe në Mitrovicë të Veriut. Sipas komunikatës, që nga ora shtatë e mëngjesit të sotëm, janë të angazhuar prokurorë kujdestarë, të cilët do të përcjellin për së afërmi mbarëvajtjen […]

Premtimet e mëdha të Shpend Ahmetit akoma veç në letër


[ad_1] Zgjedhjet lokale të 2017 në kryeqytet ishin me rezultatin më të ngushtë ndonjëherë. Shpend Ahmeti, në atë kohë kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje e fitoi mandatin e dytë për më pak se 300 vota përballë Arban Abrashit të LVV-së. Besimin e qytetarëve të Prishtinës për një mandat të dytë, Shpend Ahmeti e fitoi duke u […]

Ditën e zgjedhjeve, Mitrovica e Veriut dhe Podujeva fitojnë dy orë më shumë “liri”


[ad_1] Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka njoftuar se u është aprovuar kërkesa për zgjatjen e orarit të lëvizjes në Komunën e Podujevës dhe të Mitrovicës së Veriut për të paktën dy orë. Të dy këto komuna janë në zonën e kuqe dhe kufizimi i lëvizjes fillon nga ora 19:00. Lajmin për KALLXO.com e ka konfirmuar […]

Këshilli i Qarkut të Kukësit i heq titullin “Nder i Qarkut” Veton Surroit, reagon Edi Rama


[ad_1] Këshilli i Qarkut Kukës ka vendosur që t’i heqë titullin qytetar publicistit të njohur të Kosovës, Veton Surroi. Këshilli i Qarkut ka argumentuar një vendim të tillë me qëndrimet që z. Surroi ka mbajtur kohët e fundit për luftën e UÇK-së në Kosovë. Këshilli i Qarkut të Kukësit përbëhet nga përfaqësues të Partisë Socialiste. Vendimi […]

​PDK e gatshme të votojë Ligjin për Rimëkëmbje, LDK premton se do të merren parasysh kërkesat e tyre


[ad_1] Në mungesë të kuorumit në vendimmarrje në Komisionin për Buxhet dhe Transfere, votimi i projektligjit mbi ndarjet buxhetore për buxhetin e vitit 2021 dhe raporti me rekomandime për Projektligjin për Rimëkëmbje Ekonomike kanë mbetur për një mbledhje tjetër. Megjithatë është parë një gatishmëri e Partisë Demokratike të Kosovës që të ulet me partitë në […]

Podujeva, deshën apo s’ deshën të tjerët, po bëhet qytet i dritave


[ad_1] Nënkryetari aktual i Komunës së Podujevës, Nexhmi Rudari, ka thënë se plan-programi i tij për kryetar të Podujevës bazohet në ndarjen e buxhetit komunal, i cili tashmë ka ndodhur. Rudari, i cili udhëheq me Komunën e Podujevës që nga shkurti i këtij viti, tha se kërkesat e qytetareve janë adresuar në ndarjet buxhetore e […]

Zgjedhjet në Podujevë, nesër fillon fushata zgjedhore


[ad_1] Partitë politike nesër do të nisin edhe zyrtarisht fushatën pesë ditore për të parin e komunës së Podujevës. Nexhmi Rudari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Shpejtim Bulliqi i Lëvizjes Vetëvendosje dhe Naim Fetahu i Partisë Demokratike të Kosovës janë në garë që të marrin mandatin afatshkurtër deri në zgjedhjet e ardhshme komunale 2021. Javë […]

Haki Rugova del para Gjykatës në fundin e janarit 2021


[ad_1] Gjykata Themelore në Pejë e ka caktuar seancën gjyqësore ndaj të parit të Istogut, Haki Rugova, për rastin ku ai akuzohet për konflikt të interesit, lidhur me një tender në vlerë prej rreth 300 mijë euro, të cilin sipas prokurorisë, e ka fituar kompania që udhëhiqet nga vëllai i tij, Gani Rugova. Lajmin për […]

Dodik ‘shpërthen’ ndaj partnerëve të koalicionit pas humbjes në Banja Luka


[ad_1] Milorad Dodik, udhëheqësi i Aleancës së Social Demokratëve të Pavarur, SNSD, fajësoi aleatët e koalicionit qeverisës të partisë së tij për humbjen e kandidatit të saj për kryebashkiak të Banja Luka, Igor Radojicic, në zgjedhjet lokale të fundjavës në Bosnjë dhe Hercegovinë. Pas një takimi të jashtëzakonshëm të zyrtarëve të SNSD në të ardhmen […]

Fat i keq, politikani vdes nga koronavirusi ditën që fitoi zgjedhjet


[ad_1] Kandidati Mirsad Peco fitoi zgjedhjet për kryetar të komunës së qytetit të Travnikut, në pjesën qendrore të vendit. Zgjedhjet u zhvilluan ditën e diel në Bosnjë-Hercegovinë, por në këtë ditë kur edhe fitoi, kandidati Peco ndërroi jetë për shkak të Covid-19. Bakir Izetbegoviç, kryetari i partisë, në një konferencë për media tha se zgjedhjet […]

Në Bosnje dhe Hercegovinë po mbahen zgjedhjet lokale


[ad_1] Në Bosnje dhe Hercegovinë po mbahen zgjedhjet lokale, të cilat ishin planifikuar të mbahen më herët, por u vonuan për shkak të një krize për miratimin e buxhetit. Gati 3.4 milionë votues kanë të drejtë të zgjedhin këshillat e bashkive dhe kryetarët, në dy rajonet autonome të vendit – Federatën Myslimane-Kroate dhe Republika Sërpska. […]

Bosnja po mbanë zgjedhjet lokale


[ad_1] Në Bosnje dhe Hercegovinë po mbahen zgjedhjet lokale, të cilat ishin planifikuar të mbahen më herët, por u vonuan për shkak të një krize për miratimin e buxhetit. Gati 3.4 milionë votues kanë të drejtë të zgjedhin këshillat e bashkive dhe kryetarët, në dy rajonet autonome të vendit – Federatën Myslimane-Kroate dhe Republika Sërpska. […]

Burim Berisha përballë Jeta Xharrës


[ad_1] Sonte në serinë e debateve “Jeta në Komuna” me Jeta Xharrën është i ftuar kryetari i Komunës së Fushë-Kosovës, Burim Berisha. Berisha sonte përballë Xharrës dhe asamblistëve ballafaqohet me premtimet të cilat i kishte dhënë në zgjedhjet lokale. Berisha do të flasë për ndërtimet e pasluftës, për shëndetësi, për premtimet për ambient, për ato […]

Ky mund të jetë kandidati i AAK-së për kryetar të Pejës


[ad_1] Arber Grabovci, zëvendësministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, nga radhët e AAK-së, ka folur për zgjedhjet e brendshme që do të mbahen në këtë subjekt politik në Degën e Pejës. Grabovci në Klan Kosova ka bërë të ditur se është kandidat brenda AAK-së për ta përfaqësuar këtë subjekt në zgjedhjet lokale të Pejës. “Fillet […]

Haziri tha se Mustafa duhet zgjedhur president, vjen përgjigja e Daut Haradinajt: Me kusht që Ramushi s’ bëhet president, shkojmë në zgjedhje


[ad_1] Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës s’ e ka ndërmend të lëshoj pe për postin e presidentit, shkruan Gazeta Blic. Shefi i Grupit Prlamentar të AAK-së, Daut Haradinaj ka theksuar se si parti presin mirëkuptimin e partnerëve të koalicionit dhe të opozitës për zgjedhjen e liderit të partisë, Ramush Haradinaj për president. Me kusht që […]

Isa Mustafa e Ramush Haradinaj në “luftë” për postin e presidentit: Ky është qëndrimi i Nismës


[ad_1] Derisa kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj dhe ai i LDK-së, Isa Mustafa po përplasen për postin e presidentit, partneri tjetër në bashkëqeverisje, Nisma Socialdemokrate, konsideron se Kosova e ka presidentin e saj. Shefi i Grupit Parlamentar të Nismës, Endrit Shala ka folur shkurt për Gazeta Blic. “Kosova e ka presidentin e saj”, ka theksuar […]

Zgjedhje lokale historike në Ukrainë


[ad_1] në të tërë Ukrainën po zhvillohen sot (e dielë) zgjedhjet lokale të cilat mbahen pas miratimit të një kodi të ri zgjedhor që garanton për organet e qeverisjes vendore decentralizimin e pushtetin nga Kievi. Këto zgjedhje shihen si më të rëndësishmet në historinë moderne të vendit, ku pritet ndryshimi i gjithë zyrtarëve lokalë si […]

Shkurtohet fushata për zgjedhjet në Podujevë


[ad_1] Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ), sot ka vendosur që për zgjedhjet lokale në Podujevë, fushata të zgjasë pesë ditë, nga 23 deri më 27 nëntor. Zgjedhjet për kryetar të kësaj komune do të mbahen më 29 nëntor. Më 29 nëntor do të votohet edhe për kryetar të Komunës së Mitrovicës së Veriut. Por, ndryshe […]

Lutfi Haziri flet për koalicionin me PDK-në, ambiciet për kryetar të LDK-së dhe zgjedhjen e presidentit


[ad_1] Ne debatin “Jeta në Komunë” përballë Jeta Xharrës, kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri është deklaruar për koalicionin e mundshëm të LDK-së me PDK-në, ambieciet e tij për të parin e LDK-së dhe preferencat e tij për zgjedhjen e presidentit të Kosovës. I pari i Gjilanit ka thënë se s’ është politikë e […]

Të gjithë drejtorët e shkollave i kam politik


[ad_1] Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri në vitin 2013 kur kandidonte përballë Qemajl Mustafës së PDK-së për t’ia marrë postin e të parit të komunës, pati premtu që “arsimtarët më të mirë, më të drejtë dhe më profesionistë kanë me qenë drejtorë të shkollave”. Por KALLXO.com ka gjetur që disa prej drejtorave të […]

Haziri e quan ‘dietë buxhetore’ shpenzimin e 20 mijë eurove për drekat zyrtare në vitin 2018


[ad_1] Në vitin 2018 e gjithë Komuna e Gjilanit kishte shpenzuar 26 mijë euro për dreka zyrtare përderisa vetëm Zyra e kryetarit të Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, ka shpenzuar 20 mijë euro. Sipas llogaritjes del që në vitin 2018, janë shpenzuar 1,668 euro në muaj për dreka zyrtare nga Zyra e Kryetarit. Këto të […]

Haziri e konsideron ‘për keqardhje’ pagesën e qirasë prej 21,600 euro për çerdhen ‘Ardhmëria 1’


[ad_1] Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, në fushatën zgjedhore për të parin e Gjilanit në vitin 2017 kishte premtuar që do t’i ndërtonte dy çerdhe të reja në vitin e parë të qeverisjes, çerdhen “Ardhmëria 1” dhe çerdhen “Arbëria”. Por, kur jemi rreth një vit nga përfundimi i mandatit të Hazirit, asnjëra nga […]

Lutfi Haziri e quan të përfunduar ‘Legjendën e Mirushës’, qytetarët mbyllin dritaret nga era e kanalizimit


[ad_1] Në zgjedhjet e vitit 2017, kur Lutfi Haziri kandidonte për të marrë pozitën e të parit të Gjilanit për herë të dytë me radhë, ai kishte premtuar që projekti i lumit Mirusha do të përfundonte në vitin 2018. Por edhe pse kanë kaluar rreth 2 vjet prej kur Haziri kishte thënë se ky projekt […]

Shkolla ‘Mehmet Isai’ në Gjilan pa kulm që nga muaji gusht


[ad_1] Më 18 gusht një stuhi shiu ka rrëzuar një pjesë të kulmit të shkollës së mesme teknike “Mehmet Isai” në Gjilan. Që nga muaji gusht, kjo shkollë akoma është pa kulm. Asamblisti i Lëvizjes Vetëvendosje në Gjilan, Nevzad Isufi në debatin “Jeta në Komunë” ka thënë se përveç që shkolla është pa kulm ajo […]

Ramiz Lladrovci përballë Jeta Xharrës


[ad_1] I ftuari i radhës në debatin ‘Jeta në Komunë’ përballë Jeta Xharrës, është kryetari i komunës së Drenasit nga radhët e PDK-së, Ramiz Lladrovci. Në debatin e sontëm Lladrovci do të ballafaqohet me premtimet e tij të dhëna në fushatën për zgjedhjet lokale të vitit 2017, punën e tij deri më tani në këtë […]

Bali Muharremaj përballë Jeta Xharrës


[ad_1] I ftuari i radhës në debatin ‘Jeta në Komunë’ përballë Jeta Xharrës, është kryetari i komunës së Suharekës nga radhët e AAK-së, Bali Muharremaj. Në debatin e sontëm Muharremaj do të ballafaqohet me premtimet e tij të dhëna në fushatën për zgjedhjet lokale të vitit 2017, punën e tij deri më tani në këtë […]

Zenun Elezaj tregon pse s’ e bëri këshilltar Sokol Bashotën!


[ad_1] Një nga gjërat më interesante të balotazhit për Klinën në zgjedhjet lokale të vitit 2017-të ishte gatishmëria e dy kandidatëve për kryetar që të punësonin njëri tjetrin. Atëkohë Sokol Bashota kishte shprehur gatishmërinë që ta merrte si këshilltar të tij Zenun Elezajn e AAK-së. Të njëjtën deklaratë e kishte dhënë e Elezaj, mirëpo pasi […]

Thaçi takon Valdete Dakën, bisedojnë për zgjedhjet në Podujevë dhe Mitrovicë të Veriut


[ad_1] Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka takuar kryetaren e KQZ-së, Valdete Dakën, për të biseduar për zgjedhjet e jashtëzakonshme në Podujevë dhe Mitrovicë të Veriut. Presidenti Thaçi dhe kryetarja Daka kanë biseduar për mundësitë e organizimit të zgjedhjeve të jashtëzakonshme për Kryetar në Komunën e Podujevës dhe në Komunën e Mitrovicës së […]

Pas raportimit të KALLXO.com, komuna nis ndërtimin e udhës që lidh Lipjanin me Graçanicën


[ad_1] Pas raportimit të KALLXO.com, Komuna e Lipjanit ka nisur ndërtimin e udhës që lidh fshatin Lluga të Komunës së Lipjanit, me fshatin Radevë të Komunës së Graçanicës. Kjo rrugë ishte premtuar nga kryetari i Lipjanit Imri Ahmeti që nga viti 2013, para marrjes se mandatit te parë si kryetar në këtë komunë. “Ndër projektet […]

Ballafaqimi i Haki Rugovës me aferat e tenderëve në Istog


[ad_1] Tenderë për partiakë e simpatizantë, punësime të militantëve politikë janë çështje të shtresuara mbi problemet e jetesës së përditshme të qytetarëve të Istogut. Komuna e udhëhequr nga Haki Rugocës ka probleme me kanalizim, probleme në ndarjen e subvencioneve dhe ndihmave, problem me mbeturina e prishje të investimeve pa u përdorur Për të gjitha këto […]

Arrestimi i Haki Rugovës, reagon i vëllai


[ad_1] Nesër në ora 10:00 Haki Rugova pritet të del para gjyqtarit në Gjykatën Themelore të Pejës. Mbrëmë kryetari i LDK-së Haki Rugova, një drejtor i Komunës dhe një zyrtar tjetër janë arrestuar nën dyshimet për tre vepra penale. Keqpërdorim i detyrës zyrtare, konflikt interesi dhe falsifikimi i dokumenteve janë veprat penale për të cilat […]

Gratë shqiptare kërkojnë votën në zgjedhjet lokale të Vjenës


[ad_1] Të tri gratë shqiptare kërkojnë të votohen nga komuniteti ynë në Vjenë. E Enjte, 8 Tetor 2020 – 12:30 Arben Gjinaj Të paktën tri gra shqiptare janë duke garuar për zgjedhjet lokale të Vjenës që do të mbahen të dielën, me 11.tetor 2020. Drita Cacaj e cila vjen nga partia ÖVP, kandidon për Këshillin […]

Arsyetimi i Agim Bahtirit për premtimet që s’ i ka mbajtur


[ad_1] I pari i Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, i ftuar sonte në emisionin “Jeta në Komunë” ka arsyetuar disa nga premtimet që s’ i ka mbajtur, e të cilat janë evidentuar nga krypometraxhinjtë e KALLXO.com. Bahtiri në zgjedhjet lokale në vitin 2017 kishte premtuar se do të ndërtojë tri çerdhe të reja ndërsa tre […]

Arsyetimi i Xhafer Tahirit për premtimet që s’ i ka mbajtur


[ad_1] I pari i Komunës së Vushtrrisë, Xhafer Tahiri, i ftuar sonte në emisionin “Jeta në Komunë” ka arsyetuar disa nga premtimet që s’ i ka mbajtur, e të cilat janë evidentuar krypometraxhinjtë e KALLXO.com Tahiri në zgjedhjet lokale në vitin 2017 kishte premtuar se do të krijojë një qendër për përkujdesje ditore për të […]

Muharrem Maloku, kandidat për deputet në Parlamentin e St. Gallen


[ad_1] Shumë shqiptarë nga Zvicra kanë shpallur kandidaturën për zgjedhjet kantonale në Zvicër. Së fundmi, është bërë e ditur se Muharrem Maloku nga Vushtrria, kandidon për deputet në zgjedhjet lokale në Kriens, në kantonin e St. Gallenit. E Enjte, 24 Shtator 2020 – 14:30 albinfo.ch Shumë mërgimtarë shqiptarë po depërtojnë në fushën e politkes në […]

error: Content is protected !!