Mjeku kardiolog nga VV-ja që po synon kandidaturën për kryetar të Vushtrrisë!


Partitë politike kanë nisur garën e brendshme për kandidaturat për zgjedhje lokale që pritet të mbahen në tetor të këtij viti. Garë interesante pritet të jetë edhe në qendrën e Lëvizjes “Vetëvendosje” në Vushtrri. Indeksonline mëson se njëri prej themeluesve të VV-së në këtë komunë, Artan Krasniqi, pritet t’i futet garës në zgjedhje lokale. Krasniqi, […]

Gabimet që ju plakin më shpejt – Çfarë duhet të shmangni


[ad_1] Plakja është një proces natyral të cilin njeriu s’ e eviton dot. Megjithatë, njeriu dhe zgjedhjet e tij mund të ndikojnë në mënyrën e plakjes. Ushqyerja e keqe, duhanpirja, ekspozimi në diell dhe aktiviteti fizik luajnë një rol të fortë në jetëgjatësinë e njeriut, shkëlqimin e fytyrës së tij, plakjen e shëndetshme dhe funksionet […]

Çka është Ligji ?


Çka është Ligji ? LIGJ m. 1. Normë, rregull që vendoset nga organi më i lartë i pushtetit shtetëror dhe që është e detyrueshme për të gjithë organet shtetërore dhe për të gjithë shtetasit. Ligjet e shtetit. Ligji mbi zgjedhjet. Njohja e ligjeve. Zbatimi i ligjit. Sipas ligjeve në fuqi. Është vendosur me ligj. Është […]

A e dini se cili është Efekti i Luciferit?


[ad_1] A mundet që një njeri i mirë të bëhet i lig? Psikologu Philip Zimbardo nga Nju-Jorku, në bazë të hulumtimit që ai zhvilloi me qëllim të shqyrtimit të jetës në burg, arriti në përfundimin se njerëzit e mirë mund të bëhen të këqij nën ndikimin e një situate të caktuar, dhe jo vetëm si […]

Kek i Butë Pa Vezë – Receta me Ëmbëlsi të Mrekullueshme


[ad_1] Kur flitet kër kekun e shtëpisë, mënyrat e përgatitjes janë të pafundme. Me kos, qumësht, vaj ulliri, madje dhe pa miell, zgjedhjet janë të panumërta. Po kek pa vezë a ju kishte shkuar ndonjëherë mendja? Keku pa vezë është një ëmbëlsirë e lehtë e delikate për çdo moment të ditës. Me një brumë jashtëzakonisht […]

Varësia nga ushqimi; Si ta kuptoni dhe si ta menaxhoni


[ad_1] Disa ushqime njejtë si alkoli apo duhani përmbajnë substanca që mund të krijojnë varësi. Kjo është meqë shumë prej produkteve të përpunuara ushqimore që ne i konsiderojmë si “ushqime gatshme” përmbajnë përbërës që kanë fuqi të pabesueshme mbi trupin dhe trurin e njeriut. Këta përbërës, të tillë si sheqeri, gruri dhe yndyra, kanë të […]

Vaksinat s’ shkaktojnë mpiksje të gjakut, por gratë nën 55 vjeç janë më të rrezikuara


[ad_1] Pas një rishikimi paraprak të të dhënave të vaksinave AstraZeneca kundër COVID-19, Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) konkludoi javën e kaluar se vaksinimi s’ shoqërohej me një rrezik në rritje të mpiksjes së gjakut. Numri i mpiksjeve të raportuara pas vaksinimit ishte në të vërtetë më i ulët sesa pritej në popullatën e përgjithshme, […]

Surprizon Bushati për mandatin e tretë, vendoset i treti në listë, publikon videon me të rinjtë


[ad_1] Surprizon sërish numri 3 i socialistëve, Ervin Bushati. I renditur i treti në listat shumëemërore të kryeqytetit dhe me synimin e mandatit të tretë për qeverinë e Ramës, kryetari i PS Tirana ka realizuar një video promo me mbështetësit e tij për të ndihmuar qytetarët ta kujtojnë numrin për votën preferenciale. Bushati është ndër […]

Arsyet Përse Reçeli Është Zgjedhja Më e Shëndetshme Që Mund Të Bëni


[ad_1] Historia e përgatitjes së reçelit nis kur fillon edhe ruajtja e produkteve të ushqimit, në Greqinë e Lashtë. ‘Shefat’ e kulinarisë së shekullit të parë zbuluan se Në qoftë se frutat i ruanin në enë të mbushura me mjaltë, ato mund të qëndronin më gjatë të konsumueshme. Ama përdroimin e sheqerit për përgatitjen e […]

Arben Vitia dhe Haxhi Avdyli, ja si do udhëhiqet Ministria e Shëndetësisë


Javën e ardhshme pritet votimi i qeverisë së re, me Albin Kurtin kryeministrin, shkruan “Bota sot” përcjell Gazeta Shëndeti. Tashmë edhe disa nga emrat e qeverisë së re janë vendosur në letër nga bashkëpunimi Kurti-Osmani. Ministria e Shëndetësisë pritet që t’i ketë dy ministra gjatë qeverisjes Kurti. Gazeta “Bota sot” mëson se fillimisht Arben Vitia […]

Rama shpërndan videon me Metën dhe Kryemadhin: Stile të ndryshme kërcimi nga belaja, hyrja pa pagesë


[ad_1] Kryeministri Edi Rama duket se s’ humb asgjë nga lëvizjet e kundërshtarëve të tij për zgjedhjet e 25 prillit. Videoja e kryetares së Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi dhe konferenca e presidentit Ilir Meta ishin montazhi i ditës për sot. “Orë Vallëzimi – Mënyra të ndryshme kërcimi nga belaja. Hyrja pa pagesë, fikni […]

Këto Ushqime Mund Ta Bëjnë Vaksinën COVID-19 Më Pak Efektive


[ad_1] Studimet e shumta shkencore, në të cilat AgroWeb.org bazohet, kanë arritur në përfundimin se e vetmja gjë që bën çdo vaksinë më pak të efektshme është mbipesha. Espertët e shëndetit theksojnë se regjimi ushqimor luan një rol të madh në mirëqenien tuaj. Për të përmirësuar shëndetin tuaj, në mënyrë që të nxisni më tepër […]

Rëndësia e Kremrave Rigjenerues Organik në Largimin e Rrudhave – Si të Zgjidhni të Duhurin


[ad_1] Vetëm po të do të pyesnit një mjek aspak lehtë do ju thoshte se është më e lehtë ta parandalosh një problem sesa ta kurosh atë. E me këtë këshillë duhet të nisë edhe rrugëtimi juaj për kujdesin e lëkurës. Sekreti qëndron tek zgjedhjet e trajtimeve të duhura, filloni duke e mbajtur gjithnjë të […]

Autoritetet shëndetësore të Kosovës pa fokus ndaj variantit të ri të COVID-19


[ad_1] Kosova s’ po arrin të mbikëqyrë apo të monitorojë raste të mundshme me variantin britanik të koronavirusit. Autoritetet shëndetësore në janar të këtij viti, kanë konfirmuar se varianti i ri është prezent në Kosovë. Sali Ahmeti, infektolog në Klinikën Infektive të Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës (SHSKUK), tha se testimet për rastet e […]

Kështu mund ta dalloni ushqimin e modifikuar gjenetikisht në dyqan


[ad_1] Kushtoni kujdes këtyre shifrave Në treg gjithnjë e më shumë ka produkte joorganike. Studimet s’ ia dalin dot të shmangin lindjen e pasojave të paparashikuara. Ato janë të shënuara me numra të caktuar. Kjo është mënyra si t’i dalloni: Për pemë dhe perime të cilat janë kultivuar në mënyrë të zakonshme, shifra në tiketa […]

Pirja e kakaos ul rrezikun nga disa sëmundje


[ad_1] Kakao është një nga zgjedhjet më të mira për t’u konsumuar në mëngjes. Vetëm po të jeni në dilemë të zgjidhni mes kafes dhe kakaos, do t’ju sugjeronim kakaon. Në këtë postim do t’ju paraqesim arsyet pse. Kakaoja mbron nga sëmundjet kardiovaskulare, stimulon neuronet si dhe mund të kurojë gjendjen e rënduar shpirtërore. Mund […]

KQZ: Sipas të dhënave preliminare kanë votuar 46.90 për qind


[ad_1] “Jam e lumtur të deklaroj se sot Kosova tregoi shembull se si duhet të organizohen zgjedhjet pavarësisht sfidave të shumta”. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ka mbajtur konferencë për medie, lidhur me daljen e qytetarëve në zgjedhje deri në ora 19:00. Sipas të dhënave preliminare nga 98.3% numri i qytetarëve të cilët kanë votuar […]

VIDEO: ‘Sa të bje djelli e sa të bje hana, si Tom Doshi s’bën ma nana’. Ambasadorja s’ e do, por zona i këndon këngën Tomës: ‘Është si dielli i Taraboshit’


[ad_1] Thirrja e ambasadores amerikane Yuri Kim që Tom Doshi të mos ishte kandidat në zgjedhjet e 25 prillit, ka rikthyer vëmendjen tek deputeti. Në Parlament që prej 2005 dhe i votuar masivisht në zonën e tij në Shkodër, Tom Doshit i kanë bërë edhe këngë. “Sa të bje djelli e sa të bje hana, […]

Kur Shkodra këndonte “Si Tom Doshi s’ bën më nana”


[ad_1] Thirrja e ambasadores amerikane Yuri Kim që Tom Doshi të mos ishte kandidat për deputet në zgjedhjet e 25 prillit, kanë rikthyer vëmendjen tek deputeti. Deputet që prej 2005 dhe i votuar masivisht në Shkodër, shkodranët i kanë bërë Tom Doshit edhe një këngë. “Sa të bjerë djelli e sat të bie hana, si […]

Reagon Sindikata e Shëndetësisë për shkeljen e masave anti COVID për tubimet në fushatat zgjedhore


[ad_1] Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës (FSShK) me shqetësim është duke përcjellë tubimet publike të partive politike në zgjedhjet e parakohshme të cilat s’ janë duke iu përmbajtur  masave të përcaktuara në Ligjin për Pandeminë, COVID-19. Sipas një njoftimi për media thuhet se partitë politike me anë të këtyre tubimeve janë duke rrezikuar […]

KOMF, partive politike: Mbajini fëmijët larg aktiviteteve zgjedhore


[ad_1] Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve, ka apeluar te subjektet politike të cilat janë pjesë e fushatës elektorale për zgjedhjet nacionale, që të mos i shfrytëzojnë fëmijët në kuadër të fushatës zgjedhore. KOMF thekson se përfshirja e fëmijëve në fushatë elektorale nga subjektet politike përbën shkelje të të drejtave të tyre, shfrytëzim, e […]

Dita Botërore e Kancerit: Si të jetoni shëndetshëm dhe të parandaloni kancerin


[ad_1] Në këtë ditë të çdo viti, e gjithë bota bashkohet për të luftuar kancerin. Objektivi kryesor i festimit të Ditës Botërore të Kancerit është ndërgjegjësimi për këtë sëmundje. Për hir të ndërgjegjësimit, le të diskutojmë shenjat e kancerit, simptomat e kancerit dhe zbulimin e kancerit. Kanceri është një grup sëmundjesh që mund të shkaktojnë […]

Shtatë Shenjat E Problemeve Serioze Të Mëlçisë – Ja Trajtimet Natyrale


[ad_1] Mëlçia është një nga organet që shënjestrohet lehtë nga zgjedhjet ushqimore që bën njeriu. Ndonëse ajo është e aftë të riparojë qelizat e dëmtuara, ndonjëherë dëmi është i madh aq sa mund të shkaktojë cirrozë. Me shfaqjen e këtij problemi, simptomat e dëmtimit të mëlçisë bëhen më të ashpra, por jo domosdoshmërisht të kuptueshme. […]

Konfirmohen raste të riinfektimit me COVID-19 në Kosovë


[ad_1] Drejtoresha e Klinikës Infektive në QKUK, Lindita Ajazaj-Berisha,  ka bërë të ditur se kohëve të fundit në këtë klinikë janë paraqitur raste të riinfektimit me koronavirus. Sipas drejtoreshës Ajazaj –Berisha, kohëve të fundit kanë pasur raste që u kanë ardhur për herë të dytë, e madje disa prej rasteve duhet edhe të spitalizohen. “Po, […]

Shtatzënia e vonuar dhe fertiliteti; Çfarë duhet pasur parasysh


[ad_1] Edhe pse mund të jeni pak e madhe në moshë, kjo s’ do të thotë se ju ka ikur koha. Sot, shumë gra e shtyjnë shtatzëninë për arsye të ndryshme: ndjekin shkollën, karrierën, udhëtojnë apo thjesht duan të shijojnë jetën dhe rininë. aspak mirë mund të keni një shtatzëni dhe fëmijë të shëndetshëm, edhe […]

Si Ndyshon Tensioni i Gjakut Me Kalimin e Moshës – Kujdesi që duhet të Tregoni


[ad_1] shtypja e lartë e gjakut apo hipertensioni është një sëmundje shumë e përhapur në të gjithë botën. Pasojat e saj fillojnë që nga zemra e deri ne tru, duke prekur dhe mirëfunksionimin e të gjithë organeve të trupit. Ndër shkaqet e shumta të zhvillimit të kësaj sëmundje, kalimi i viteve dhe moshës është kryesori. […]

VIDEO: “Të mos flas?! Po pse dreqin të duroj kur shpirti po më plas”. 21 janari dhe kënga për Ramën dhe Metën që e zhdukën 24 orë pas lançimit në internet


[ad_1]   Edi Rama dhe Florjan Kondi (ose Dr.Flori siç njihet në botën e muzikës) patën bashkëpunim prej një dekade. Ai dhe dy djemtë e tjerë të grupit “West Side Family” kanë kënduar “himnet” e fushatave të Ramës si kryebashkiak në vitin 2003 dhe si kryesocialist për garën parlamentare të vitit 2009. Ata kanë realizuar […]

VIDEO: 21 janari dhe kënga për Ramën dhe Metën që e zhdukën 24 orë pas lançimit në internet


[ad_1]   Edi Rama dhe Florjan Kondi (ose Dr.Flori siç njihet në botën e muzikës) patën bashkëpunim prej një dekade. Ai dhe dy djemtë e tjerë të grupit “West Side Family” kanë kënduar “himnet” e fushatave të Ramës si kryebashkiak në vitin 2003 dhe si kryesocialist për garën parlamentare të vitit 2009. Ata kanë realizuar […]

“Sot, që jam 85 vjeç…” Letra e mjekut të njohur shqiptar që tani jeton në SHBA: Uroj të mos zgjoheni një mëngjes e të thoni për jetën, atë që them unë


[ad_1] Sivjet s’ u mblodhëm të gjithë për të festuar datëlindjen e gjyshit. Pandemia e Covid 19, s’ na lejoi. Kjo është aspak pak, krahashuar me dëmet e mëdha që solli ajo në të gjithë Botën. Mos u mërzisni, bëni kujdes dhe ne, shpejt, do të mblidhemi si më parë. I ndodhur larg jush, me […]

Krasniqi: Vetëm vaksinimi i përgjithshëm ndikon në menaxhim të pandemisë COVID-19


[ad_1] Gjatë muajit janar ka rënë numri i qytetarëve të Kosovës të prekur me COVID-19 që kërkojnë trajtim spitalor në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës dhe Spitalet e Përgjithshme. Por ushtruesi i detyrës së drejtorit të Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës, Valbon Krasniqi thotë se dukuritë e fundit si fushata zgjedhore dhe zgjedhjet e […]

Zemaj thotë së akoma s’është marrë vendim për masat e reja: Gjendja është e qetë


[ad_1] Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka thënë se akoma s’ është marrë vendim për lehtësimin ose jo të masave të reja anti-Covid, raporton Ekonomia Online. Zemaj ka thënë se gjendja epidemiologjike është e qetë, por se masat në fuqi duhet respektuar. “Po qe se mund të lëvizim sa i përket grumbullimit të […]

Ide të ndryshme për manikyrin pranveror, që mund të filloni t’i realizoni nga tani


[ad_1] Shumë njerëz e kalojnë një dimër të gjatë dhe të ftohtë duke planifikuar të gjitha veshjet pranverore dhe trendet e reja të grimit që do përdorin sa më shpejt. Dhe kjo është veçanërisht e vërtetë për manikyrin e thonjve. Ka diçka në lidhje me ndërrimin e ngjyrave të dimrit për hije më të buta […]

“Kam 28 vite që s’ e konsumoj këtë produkt”/ 70-vjeçarja zbulon sekretin e bukurisë së përjetshme


[ad_1] Një zonjë 70-vjeçare me emrin Carolyn Hartz ishte si shumica e njerëzve në botë. Ajo ishte e lidhur me ëmbëlsirat. Dhe për 4 dekada, ajo i konsumonte shumë ëmbëlsirat. Por më pas ajo vendosi të bëjë një ndryshim të rëndësishëm në stilin e saj të jetës. Dhe vendosi të heqë dorë plotësisht nga sheqeri […]

Si të Largoni Toksinat dhe Peshën e Tepërt nga Trupi – Këshillat që ju Duhen


[ad_1] Është ajo periudhë e vitit kur me siguri ndiheni më te rënduar e të fryrë se zakonisht. Pas pushimeve e pas festave të fundvitit, ku ushqimi i shijshëm e pijet e ëmbla s’ kanë munguar në asnjë ditë, çfarë ka mbetur tanimë janë kilogramët e tepërt. Po në këtë periudhë, nisin edhe dietat e […]

Test/ Kafsha e parë që vure re tregon se si të ka ndryshuar koha, le ta zbulojmë


[ad_1] Le të provojmë të kuptojmë ndryshimet tona. Ky test i shpejtë viziv do të na ndihmojë të bëjmë pikërisht këtë. Cilën kafshë patë në fillim? Kukuvajka Jeni bërë më të mençur, më të kujdesshëm. s’ jeni më kategorikë si më parë. E kuptoni që jo gjithçka varet nga njeriu. Keni mësuar të vlerësoni edhe rrethanat në lidhje me zgjedhjet tuaja. Ariu […]

Stresi Shumëfishon Urinë dhe Rrit Peshën e Tepërt


[ad_1] Çdo ditë, njeriu ka angazhime nga më të ndryshmet familjare, shoqërore dhe jo vetëm, të cilat herë pas here shkaktojnë ose shoqërohen me stres. Me stresin jemi mësuar të përballemi rregullisht, pavarësisht ndikimit negativ në shëndet. Shqetësimet e ndryshme dhe puna e tepërt mund të nxisin një stil jetese jo të shëndetshëm, që shkakton […]

2020 nëpër fotografi, s’ ishte vetëm koronavirusi që shënoi këtë vit


[ad_1] Viti që lamë pas kishte filluar me zjarre të tmerrshme në Australi, që më pas filluan të përhapen në vende të ndryshme të botës, janë bërë gara të ashpra politike, por ishte pandemia e coronavirusit ajo që ndaloi të gjitha dukuritë tjera. Fillimisht shpërtheu në Wuhan të Kinës për t’u përhapur më pas në […]

​Osmani u drejtohet qytetarëve: Na presin ditë më të mira


[ad_1] Ushtruesja e detyrës së presidentes, Vjosa Osmani, në deklarimin drejtuar popullit për fundvit, ka përkujtuar të gjithë të vdekurit si pasojë e COVID-19, teksa ka thënë se më 2021 duhet të niset një kapitull i ri në jetën e qytetarëve. Ajo në një video-adresim përmes llogarisë së saj në Facebook ka thënë se pas […]

Lodhja nga vendimet mund të jetë arsyeja e pavendosmërisë suaj. Si ka ndikuar pandemia?


[ad_1] Çdo ditë, kur zgjohemi, ndodh të përballemi me një rrjedhë të vazhdueshme vendimesh. Disa zgjedhje janë të vogla dhe s’ kërkojnë shumë mendim, ndërsa disa të tjera duan më shumë kohë Të gjitha këto vendime të vështira përbëjnë atë që njihet si “lodhja nga vendimet” dhe është më e pranishme për shkak të Covid. […]

Dhjetëra të arrestuar në Bjellorusi në marshet kundër Lukashenkos


[ad_1] Forcat e sigurisë së Bjellorusisë kanë arrestuar dhjetëra persona në mbarë vendin, pas pothuajse katër muajve që kur kanë nisur protestat ku kërkohet largimi nga pushteti i Alyaksandr Lukashenkos. Protestuesit u mblodhën në Minsk dhe në shumë qytete të tjera bjelloruse për të kundërshtuar rezultatin e zgjedhjeve presidenciale të gushtit, të cilat sipas opozitës, […]

VV vazhdon të besojë në “raportin” e PE-së për rrëzimin e Qeverisë Kurti, Abrashi: Zgjedhjet janë e vetmja zgjidhje


[ad_1] Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Artan Abrashi, duke komentuar “studimin” e Parlamentit Evropian për rrëzimin e Qeverisë Kurti, ka thënë se zgjedhjet, sipas tij, janë e vetmja zgjidhje, shkruan GazetaBlic. Abrashi këto komente i ka bërë në një postim në Facebook. “Raporti i Këshillit të Evropës na bëri me dije se në Kosovë vepron një […]

Bulliqi: Pa Vjosa Osmanin LDK do të ishte pas AAK-së në zgjedhje


[ad_1] Kryetari i zgjedhur i Podujevës, Shpejtim Bulliqi, ka folur për ish-partinë e tij, Lidhjen Demokratike të Kosovës. Thotë se kjo parti po gabon që po largon njerëz si Vjosa Osmani. Sipas tij, pa Vjosa Osmanin, LDK’ja sdo të dilte e dyta në zgjedhje ashtu siç ka ndodhur. “Vjosa Osmani, ju e dini, është një […]

Prognoza e Shpejtim Bulliqit: Pa Vjosa Osmanin LDK’ja do të ishte pas AAK-së në zgjedhje


[ad_1] Kryetari i zgjedhur i Podujevës, Shpejtim Bulliqi, ka folur për ish-partinë e tij, Lidhjen Demokratike të Kosovës. Thotë se kjo parti po gabon që po largon njerëz si Vjosa Osmani. Sipas tij, pa Vjosa Osmanin, LDK’ja sdo të dilte e dyta në zgjedhje ashtu siç ka ndodhur. “Vjosa Osmani, ju e dini, është një […]

Në qendrën e votimit të Nexhmi Rudarit, shumicën e votave i mori Shpejtim Bulliqi


[ad_1] Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka publikuar listën me statistika të vendvotimeve nga zgjedhjet e jashtëzakonshme të mbajtura të dielën për kryetar të Podujevës. Kandidati i LDK-së, Nexhmi Rudari, i cili votoi në shkollën “Naim Frashëri” ku të hapura ishin nëntë kuti votimi, arriti të sigurojë 1,251 vota, ndërsa Shpejtim Bulliqi nga LVV mori 1,851 […]

Në fshatin e tij, Shpejtim Bulliqi merr 67% të votave


[ad_1] Komisioni Qendror i Zgjedhje ka publikuar tabelat me statistika të vendvotimeve nga zgjedhjet e jashtëzakonshme mbajtura të dielën për kryetar të Podujevës. Në fshatin Llugë prej nga është kandidati i Vetëvendosjes dhe fituesi i këtyre zgjedhjeve, Shpejtim Bulliqi, ishin të hapura dy vendvotime. Bulliqi mori 386 vota, ndërsa Nexhmi Rudari nga LDK mori 133 […]

Votat në Bradash, bashkëfshatarët e Agim Veliut mbështetën Nexhmi Rudarin


[ad_1] Komisioni Qendror i Zgjedhje ka publikuar listën me statistika të vendvotimeve nga zgjedhjet e jashtëzakonshme të mbajtura të dielën për kryetar të Podujevës. Këto zgjedhje e nxorrën fitues Shpejtim Bulliqin nga Lëvizja Vetëvendosje, për herë të parë pas 20 viteve që LDK po mbante pushtet në këtë komunë. Në fshatin Bradash, vend prej të […]

Paqartësi në fund të mandatit të Presidentit Trump


[ad_1] Kur kanë mbetur më pak se shtatë javë nga përfundimi i mandatit të tij katër-vjeçar disa pyetje kanë mbetur akoma pa përgjigje mbi Presidentit Donald Trump. A do ta pranojë ai humbjen ndaj Presidentit të zgjedhur Joe Biden? deri më tani, zoti Trump s’ ka bërë asnjë lëshim nga qendrimi i tij dhe as […]

“Rënia e lirë e LDK-së”, tema e radhës e dokumentarit “Expose”


[ad_1] Dokumentari “Expose”, prodhim i portalit GazetaBlic, sonte vjen me episodin e radhës. “Rënia e lirë e LDK-së”, titullohet kjo pjesë, që vë në pah rrugëtimin tatëpjetë të dikur partisë më të madhe në vend, përcjell GazetaBlic. Humbja në zgjedhjet lokale në Podujevë, që tash e dy dekada ishte bastion kryesor i LDK-së, ka krijuar […]

Shtohen kërkesat për qasje në dokumente zyrtare në Prizren, Haskuka i quan e pakuptimtë dhe sheh se “zgjedhjet janë pranë”


[ad_1] Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, i ka quajtur e pakuptimtë kërkesat e shumta për qasje në dokumente publike të bëra së fundi. Sipas tij, një gjë e tillë ndodhë kur zgjedhjet janë pranë. “Si po duket zgjedhjet janë pranë! Vitin e kaluar, para shpalljes së zgjedhjeve në nivelin qendror, si qeverisje lokale […]

Adolf Hitler fiton bindshëm zgjedhjet në Namibi


[ad_1] Një politikan i quajtur me emrin e diktatorit nazist gjerman Adolf Hitler ka fituar një vend në parlamentin e Namibisë, por ndryshe nga ‘adashi’ i tij insiston se s’ ka plane për dominimin e botës. Adolf Hitler Uunona u zgjodh me 85 për qind të votave në vendin ish-koloni gjermane, i cili akoma strehon […]

Haradinaj: Kam informata se s’ jam më subjekt i hetimit të Speciales


[ad_1] Kryetari i AAK’së, Ramush Haradinaj, ka thënë në emisionin Pressing në T7 se ka informata që Gjykata Speciale s’ është duke e hetuar më. Haradinaj ka bërë të ditur se do të kandidojë për President të Kosovës. Po i njëjti kishte dhënë dorëheqje nga kryeministri pasi kishte marrë ftesë nga Specialja. “Kam informata se […]

Kryeziu: Presidenti s’ i takon askujt, ai zgjidhjet pas zgjedhjeve


[ad_1] Zëdhënësi i Lëvizjes Vetëvendosje, Përparim Kryeziu ka thënë se me përjashtim nga LVV-ja, të gjtiha subjektet tjera politike unitetin për presidentin e radhës po e kushtëzojnë më kandidatin e tyre dhe për interesat e tyre, ndërsa shtoi se zgjidhja e vetme për çështjen e presidentit janë zgjedhjet. me anë të një postimi në Facebook, […]

Deputeti i dënuar Etem Arifi e fshehu në formularin e KQZ-së dënimin


[ad_1] Vota e tij ishte përcaktuese për qeverinë të cilës do t’i printe Avdullah Hoti. Por, jo shumë kohë pas, votimi për formimin e ekzekutivit kosovar po kontestohet nga Grupi Parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje. Për këtë, dje, më 2 dhjetor, Gjykata Kushtetuese mbajti një seancë të gjatë dëgjimore, ku pranoj argumentet e palëve të përfshira. […]

Barcelona duhej ta shiste Messin


[ad_1] Presidenti i përkohshëm i Barcelonës, Carlos Tusquets, ka deklaruar se klubi duhej ta shiste Messin në afatin kalimtar që ta mbushte arkën. Lionel Messi ishte i lidhur ngusht me një transferim të tij në Manchester City, në afatin kalimtar të verës, por vendosi që  të qëndroj deri në përfundimin e kontratës. Ish-presidenti i Barcelonës, […]

Histori korrupsioni rugoviane, LDK e trajton bastionin si principatë


[ad_1] Visar Duriqi & Vranina Kelmendi Komuna e presidentit historik të Ibrahim Rugovës tashmë është kthyer në vendin më korruptiv në vend. Kjo fal anëtarit të Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Haki Rugova dhe njerëzve që e rrethojnë. Rugova u arrestua gjatë kohës sa ishte duke e ushtruar postin e Kryetarit të Istogut. Arrestimi i […]

Votat me postë për Podujevën, Vetëvendosje bindshëm para LDK-së


[ad_1] Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Komunës së Podujevës ka marrë shumicën dërmuese të votave me postë për zgjedhjet e 29 nëntorit në Podujevë. Sipas rezultateve përfundimtare të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, me postë votuan 221 votues. 199 prej tyre shkuan për, tashmë, kryetarin e ri të Komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqi nga […]

Trump i drejtohet kombit amerikan: Ky është fjalimi im më i rëndësishëm në jetë


[ad_1] Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës iu drejtua qytetarëve amerikanë me anë të një video mesazhi. “Ky është ndoshta fjalimi më i rëndësishëm që kam mbajtur”, tha Donald Trump në fillim të fjalimit të tij. Ai tha se ishte qesharake sa zgjati saga e rezultateve të zgjedhjeve dhe se ishte detyra e tij, […]

Shpejtim Bulliqi, fajtori kryesor për mosliberalizim të vizave


[ad_1] Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Isa Mustafa, ka fajësuar kryetarin e sapozgjedhur të Komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqin, për mosliberalizim të vizave, pasi që në kohën kur ky i fundit ishte deputet i LDK-së s’ e votoi demarkacionin me Malin e Zi. “Edhe Bulliqi edhe disa që janë akoma në LDK edhe […]

Zgjedhjet në Podujevë, zero vota për PDK-në nga mërgata – Kaq mori VV dhe LDK


[ad_1] Kandidati i VV-së për kryetar të Komuëns së Podujevës, Shpejtim Bulliqi, ka arritur të triumfojë në zgjedhjet e 29 nëntorit. Bulliqi, arriti të mposhtë LDK-në që ka qeverisur me Podujevën përgjatë 20 vjetëve, duke marrë kështu “timonin” me të parën, pa balotazh. Edhe mërgimtarët nga vendet e ndryshme kanë votuar bindshëm për VV-në. Sipas […]

Bulliqi i gatshëm si sot ta merr detyrën, kjo është puna e parë që do ta bëj


[ad_1] Pas 20 vitesh qeverisjeje, Lidhja Demokratike e Kosovës, humbi një nga bastionet më të fuqishme, Llapin. Në zgjedhjet lokale të jashtëzakonshme që u mbajtën më 29 nëntor, Lëvizja Vetëvendosje mori komunën e Podujevës, me kandidat Shpejtim Bulliqin. Kryetari i ri i llapjanëve, ka thënë për IndeksOnline se është i gatshëm ta merr si sot […]

Çeku: Rritja e Lëvizjes Vetëvendosje po i bënë bashkë partitë e vjetra, bëjnë pazare për hise në Qeveri


[ad_1] Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Hajrulla Çeku vendimin e PDK-së për ta mbështetur ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike e konsideron i pazar të gardës së vjetër për ndarjen e hiseve në Qeveri. Çeku për Gazeta Blic thotë se kjo po bëhet nën petkun e kinse brengës për qytetarët. Sipas tij, partitë e vjetra po i bënë […]

Daka: Ne s’ mund të parandalojmë personat me akuza të kandidojnë për deputet


[ad_1] Valdete Daka, Kryetare e Këshillit Qëndror Zgjedhor (KQZ), pas pyetjeve të parashtruara nga gjykatësja e Gjykatës Kushtetuese, Gresa Cakaj-Nimani, në seancën publike që po mbahet nga kjo gjykatë, u shpreh se KQZ s’ është në gjendje t’i parandalojë personat me akuza të kandidojnë për deputetë. Daka iu është referuar rastit të Zafir Berishës, pas […]

Qorrolli: Rasti Arifi në Gjykatën Kushtetuese shpërfaq gjendjen e rëndë juridike në Kosovë


[ad_1] Profesori i drejtës ndërkombëtare, Vigan Qorrolli, me anë të një shkrimi në Facebook, ka theksuar se rasti Arifi ne Gjykaten Kushtetuese e shperfaq gjendjen e rëndë juridike në Republikë. “Gjykata qe sjellin vendime kunder ligjeve dhe ligje qe jane te papajtueshme me dokumentin themeltar te shtetit: Kushtetuten” Qorrolli thekson se vendi perveç rregullimit politik, […]

Ky zakon i thjeshtë mund të ngadalësojë përhapjen e COVID-19, sugjeron studimi


[ad_1] Të gjithë po bëjmë më të mirën për të mbrojtur veten – dhe njëri-tjetrin në mes të pandemisë së COVID-19 tani. ndërsa respektimi i udhëzimeve për distancimin shoqëror, larja e duarve dhe mbajtja e një maske janë mënyra të shkëlqyera për ta bërë këtë, hulumtimi i ri zbulon se ekziston një zakon tjetër shumë […]

Selim Selimi thotë se do ta ndryshojnë Ligjin e Këshillit Prokurorial të Kosovës


[ad_1] Ministri i Drejtësisë Selimi Selimi ka thënë se për ta përmirësuar Këshillin Prokurorial të Kosovës kanë futur në agjendën legjislative ndryshimin e këtij Ligji. “Me inicimin e këtij ndryshimi do të hapet mundësia që t’i marrim të gjitha idetë prej hisedarëve se si ta përmirësojmë Këshillin Prokurorial edhe vlerësimin e performancës në këtë rast”, […]

Zëvendëskryeministri nga AAK: Kosova do shkojë drejt zgjedhjeve të parakohshme


[ad_1] Zëvendëskryeministri i parë i Kosovës nga radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Besnik Tahiri, komentoi situatën dhe zhvillimet politike. Ai u shpreh se ish-kryeministri Albin Kurti dhe Lëvizja Vetëvendosje gjejnë të përbashkëta duke thënë, që vendi në këtë situatë, siç e cilësojnë ata kaotike, ka nevojë për një zgjidhje dhe zgjidhja është tek […]

E la në gjysmë raportimin në Komision, Zemaj tregon çka gjë me deputetin e VV-së


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka treguar arsyen pse e ka lënë në gjysmë raportimin në Komisionin për Mbikëqyrjen e Financave Publike. Zemaj në Pressing të T7 ka thënë se deputeti i Vetëvendosjes Eman Rrahmani ishte tendenzioz dhe fyes dhe s’ ishte i interesuar pë raportim. “s’ do ta quaj incident, s’kishte të bëj […]

Gani Geci: Vjosa Osmani iu gëzua fitores së VV-së në Podujevë më shumë sesa vetë ata


[ad_1] Ish deputeti i LDK-së dhe anëtari i këtij subjekti politik, Gani Geci, vlerëson se ka pasë anëtarë të kësaj partie që i janë gëzuar disfatës në zgjedhjet për Kryetar të Komunës së Podujevës. Në mesin e këtyre personave, ka thënë se është edhe Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani. “Fenomeni Vjosa ka ndikuar […]

Avdullah Hoti deklarohet për humbjen e LDK-së në Podujevë


[ad_1] I pyetur Nëse humbjen në Podujevë e sheh si ndëshkim ndaj tyre për shkak të prishjes së koalicionit mes LDK-së dhe LVV-së në nivel qendror, kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, tha se mediat mund të kenë interpretime të ndryshme. “Është një rezultat të cilin të gjithë e kemi pranuar mbasi kanë folur qytetarët e […]

Ministria e Shëndetësisë kishte shpenzuar vetëm 64 për qind të buxhetit në vitin 2019


[ad_1] Vetëm 64 për qind e buxhetit të Ministrisë e Shëndetësisë (MSH), ishin shpenzuar gjatë vitit 2019. Raporti i Auditorit e kishte konsideruar si jo të kënaqshëm realizimin e këtij buxheti, derisa ka nënvizuar se si rezultat i mos pagesave me kohë, të operatorëve ekonomikë, të njëjtit me anë të procedurave gjyqësore i kishin realizuar […]

Hoti sërish mban mbledhje me deputetët e LDK-së – Të gjithë kundër zgjedhjeve të reja, përveç Arben Gashit


[ad_1] Edhe gjatë të martës, kryeministri Avdullah Hoti, ka mbajtur takim me deputetët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, për të diskutuar rreth zhvillimeve të fundit në vend, shkruan Gazeta Blic. Siç mëson Gazeta Blic, ky takim mes Hotit dhe deputetëve të LDK-së, është marrë vendim që në mënyrë kategorike, të evitohen zgjedhjet e parakohshme. I […]

Belul Beqaj jep dy skenarë për situatën politike: Po qe se vendi shkon në zgjedhje, Vetëvendosje del fituese


[ad_1] Analisti politik, Belul Beqaj konsideron se ekzistojnë dy skenare që mund të ndiqen nga skena politike në situatën që ndodhet Kosova sot. Sipas Beqajt skenari i parë është ai i mentalitetit të shtetit të kapur. Kjo do të thoshte marrëveshje koalicioni për mbijetesë dhe zhvatje të pushtetit. “Mund të ndodhin dy skenarë. Skenari i […]

Ahmeti: Pamjet nga Podujeva janë brengosëse edhe për Prishtinën


[ad_1] Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti ka reaguar ndaj turmës së madhe të njerëzve që u mblodhën në Podujevë pas fitores së VV-së. Ahmeti thotë se ai grumbullim paraqet rrezik edhe për Prishtinën duke e marrë parasysh se këto dy komuna janë shumë pranë me njëra-tjetrën dhe qarkullimi i qytetarëve është i përditshëm […]

Humbja në Llap – Eqrem Kryeziu e quan laper Isa Mustafën, këtë porosi i dërgon


[ad_1] Ish-nënkryetari i LDK-së, Eqrem Kryeziu, ka kritikuar kryetarin Isa Mustafa për humbjen e zgjedhjeve lokale në Podujevë. “Për humbjen e vet laperi fajëson të tjerët, ndërsa njeriu fisnik fajëson veten. E ka thënë Konfuci, jo unë.”, ka shkruar ai në rrjetin social Facebook. LDK humbi zgjedhjet e parakohshme lokale në Podujevë pa balotazh. Ishte […]

Pse gjë ndërrimi i pushtetit në Podujevë sipas Shemsi Jasharit?


[ad_1] Komuna e Podujevës ka e ndërruar pushtetin pas 2 dekadave. LDK, e konsideronte bastion Llapin, por njëjtë s’ është pas 29 nëntorit. Shpejtim Bulliqi, një ish-anëtar i LDK-së, arriti t’i fitojë zgjedhjet, pa balotazh, nën ngjyrat e Vetëvendosjes. Ai rivalë kishte Nexhmi Rudarin nga LDK e Naim Fetahun nga PDK. Shemsi Jashari nga organizata […]

A e uruan Shpejtim Bulliqin për fitoren Agim Veliu, Nexhmi Rudari e Naim Fetahu?


[ad_1] Dje, më 29 nëntor, në komunën e Podujevës u mbajtën zgjedhjet e parakohshme për kryetar Komune. Nga tre kandidatët për të parin e kësaj Komune, Shpejtim Bulliqi nga Lëvizja Vetëvendosje doli i pari. Madje, Bulliqi e fitoi garën përballë Nexhmi Rudarit të LDK dhe Naim Fetahut të PDK-së, pa balotazh. E, ndonjë ditë pasi […]

Fitorja e Shpejtim Bulliqit – LIVE


[ad_1] Sonte në emisionin “Jeta në Komunë” është i ftuar kryetari i ri i Komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqi. Përballë Jeta Xharrës dhe anëtarëve të shoqërisë civile, Bulliqi flet për shumë tema të cilat e presin në krye të Komunës së Podujevës. A e uruan kundërshtarët politikë pas fitores pa balotazh në zgjedhjet e së […]

Reagon kandidati i PDK-së, ia uron fitoren Shpejtim Bulliqit


[ad_1] Kandidati i PDK-së për kryetar të Podujevës, Naim Fetahu e ka uruar kundërkandidatin e tij nga VV-ja, Shpejtim Bulliqin për fitoren në zgjedhjet e djeshme në këtë komunë. Fetahu me anë të një postimi në Facebook është shprehur mirënjohës ndaj qytetarëve të Podujevës ndërkohë që ka këshilluar kryetarin e ri të komunës që t’i […]

Biden do të nominojë Janet Yellen Sekretare të Thesarit


[ad_1] Presidenti i zgjedhur amerikan, Joe Biden ka përmendur emrin e ish-shefes së Rezervave Federale, Janet Yellen si të nominuar për Sekretare të Thesarit. Vetëm po të konfirmohet nga Senati, ajo do të kthehet në gruan e parë që do ta mbajë këtë pozitë. Ajo është një prej shumë grave të zgjedhura për pozita kyçe […]

Haraqija s’e pranon humbjen e LDK’së në Podujevë: Figurat e VV’së janë të LDK’së


[ad_1] Anëtari i LDK’së Astrit Haraqija s’ mendon se Lidhja Demokratike e Kosovës humbi dje zgjedhjet në komunën e Podujevës. Shpejtim Bulliqi i VV’së u zgjodh dje kryetar komune me mbi 50 për qind të votave. “LDK’ja e ka mujt veç LDK’në sepse njoh të gjitha strukturat…Të gjitha këto figura që kanë aderuar në Vetëvendosje […]

Rudari: Zgjedhjet s’ i ka fituar Bulliqi, i fitoi Albini


[ad_1] Kandidati i LDK-së për kryetar të Podujevës, Nexhmi Rudari ka thënë se zgjedhjet e djeshme i ka fituar Albin Kurti dhe jo Shpejtim Bulliqi. Ai u shprehë se në zgjedhjet e vitit 2021, LDK do të fitoj bindshëm në Podujevë. “Zgjedhjet s’ i ftoi Shpejtimi, por Albini. Do të rrijmë në zyrë aq sa […]

HAJDUTË, mos u gëzoni! JOQ Albania s’ është mbyllur


[ad_1] përmes një reagimi në faqen web, JOQ Albania, faqja më e ndjekur nga shqiptarët, kanë shkruar se faqja e tyre në facebook është mbyllur pa arsye dhe se po punohet për rikthimin e faqes. Sipas reagimit të JOQ Albania, “Ky sulm, vjen gjithashtu ne nje kohe, kur vendi eshte duke pritur Zgjedhjet Parlamentare, dhe […]

Propaganda kundër meje dhe LDK-së ka qenë e fabrikuar dhe false


[ad_1] Nënkryetari I LDK-së, dhe Ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu ka reaguar pas humbjes së LDK-së në Komunën e Podujevës. “Llapjanët folën dje. Kur flet sovrani të gjithë duhet të heshtin. Dega e LDK-së në Podujevë, që nga themelimi i partisë prej 31 vitesh, e pësoi humbjen e parë në zgjedhje. Është e […]

​Gashi: Isa Mustafa e ka për obligim të gjejë zgjidhje për presidentin


[ad_1] Pas mbledhjes së kryesisë së LDK-së, pjesë e së cilës ishte edhe kryeministri Hoti, Arben Gashi ka thënë se temë e diskutimet ka qenë projektligji për rimëkëmbje ekonomike që sipas Gashit do të kalojë në Kuvendin e Kosovës. VIDEO: ndërsa lidhur me postin e presidentit, shefi i deputetëve të LDK-së ka thënë se Isa […]

Pas humbjes së zgjedhjeve “lajmërohet” Agim Veliu: Është koha për të reflektuar, por s’e përmend askund dorëheqjen


[ad_1] Kryetari i Degës së LDK-së në Podujevë, Agim Veliu ka folur pas humbjes së zgjedhjeve në Podujevë, raporton Gazeta Blic. Ndonëse s’ka përmendur dorëheqjen, ai ka shkruar se është koha për reflektim. “ Sot është në të ardhmen reflektimi për neve. Do ta analizojmë me kujdes humbjen në zgjedhjet lokale, do të identifikojmë dhe […]

Mbledhja urgjente në LDK, Avdullah Hoti shkon në seli të partisë


[ad_1] Kryeministri Avdullah Hoti është parë duke hyrë në zyrat e LDK-së në Prishtinë, aty ku për pak pritet të fillojë mbledhja e kryesisë së këtij subjekti. Kjo mbledhje vjen herët a vonë pas rezultatit të zgjedhjeve në Podujevë. Mustafa ka thirrur mbledhje urgjente të partisë në ora 14:00, derisa, në të do të marrin […]

Më shumë se 300 protestues të arrestuar në Bjellorusi


[ad_1] Autoritetet në Bjellorusi kanë arrestuar më shumë se 300 protestues të cilët ishin pjesë e protestave masive kundër Alyaksandr Lukashenkas. Shumica e arrestimeve ndodhën në kryeqytetin Minsk, por gjithashtu pati arrestime edhe në Brest, Hrodno, Barauliany dhe qytete të tjera, raportoi grupi i të drejtave të njeriut Vyasna. Ministria e brendshme e Bjellorusisë ka […]

Taulant Kryeziu pritet ta zëvendësojë Shpejtim Bulliqin si deputet i Vetëvendosjes në Kuvend


[ad_1] Anëtari i Vetëvendosjes, Taulant Kryeziu, pritet që ta zëvendësojë Shpejtim Bulliqin, si deputet të Vetëvendosjes në Kuvendin e Kosovës. Bulliqi i cili shënoi fitore në zgjedhejt e jashtëzakonshme për kryetar të komunës së Podujevës, në zgjedhjet e fundit për Kuvend të Kosovës të 6 tetorit 2019, kishte fituar 10 mijë e 178 vota por […]

Shpejtim Bulliqi flet në Kuvend për fitoren në Podujevë, ironizon me Arban Abrashin


[ad_1] Deputeti i LVV-së dhe kryetari i zgjedhur i Podujevës, Shpejtim Bulliqi, në Kuvendin e Kosovës tha se dita e djeshme është ditë e ndryshimit. “Dje ishte ditë zgjedhore në Llap, andaj më lejoni që nga këtu të përgëzoj gjithë qytetarët e Llapit dhe Gollakut për një fitore mahnitëse dhe për sjelljen e ndryshimit pas […]

Bulliqi: Llapi e Gollaku nga dje besoj se frymojnë lirshëm


[ad_1] Kandidati për kryetar të Podujevës, Shpejtim Bulliqi në seancën e Kuvnedi të Kosovës thotë se dje nga zgjedhjet në Podujevë u la pas një pushtet që për sa vite s’ i realizoi kërkesat e qytetarëve. Bulliqi thotë se beson që nga dje Llapi e Gollaku frymon lirshëm, përcjellë Gazeta Blic. Ai premtoi se do […]

Osmani me mesazh për zgjedhjet në Podujevë dhe Mitrovicë të Veriut


[ad_1] U.d. Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, me anë të një mesazhi ka vlerësuar lartë organizimin dhe mbajtjen e zgjedhjeve në Podujevë dhe në Mitrovicë të Veriut. Osmani ka thënë se realizimi i të drejtës në votë, është bazament i demokracisë. “Republika e Kosovës dëshmoi se është e aftë të organizojë zgjedhje të lira, fer […]

Deputetët e Vetëvendosjes i shkojnë për vizitë Bulliqit pas fitores, kanë një selam për partitë tjera


[ad_1] Deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje, Enver Haliti, Arbër Rexhaj dhe Artan Abrashi sot kanë pirë kafe së bashku me Shpejtim Bulliqin i cili fitoi zgjedhjet për kryetar të Podujevës. Një fotografi me të e ka shpërndarë deputeti Arbër Rexhaj i cili thotë se kafën e mëngjesit po e pijnë me kryetarin e Podujevës, përcjellë Gazeta […]

Joe Biden e ka thyer këmbën


[ad_1] Presidenti i zgjedhur në Shtetet e Bashkuara, Joe Biden, pësoi fraktura të vogla në këmbë, pasi rrëshqiti ndërsa luante me një prej qenve të tij, dhe mbase do t’i duhet të mbathë një këpucë mbrojtëse për disa javë, raportoi mjeku i tij personal të dielën. Incidenti dukuri të shtunën, tha zyra e Bidenit në […]

Fitorja në Llap – me këto fjalë i drejtohet ish-kandidati i VV-së për Podujevën, Bulliqit


[ad_1] Ajet Potera, ish-kandidati i Vetëvendosjes për komunën e Podujevës ka folur për zgjedhjet në këtë komunë. Pas publikimit të rezultateve preliminare, Potera ka uruar Bulliqin për fitoren, shkruan Insajderi. Potera ka shtuar se ky ndryshim do të vije edhe në nivelin qendror. “Urime Llapit dhe Gollapit fitorja e merituar, fitorja e mirëpritur e Lëvizjes […]

Pas fitores në Podujevë, deputetja e VV paralajmëron fitore edhe në këto komuna


[ad_1] Anëtarja e Vetëvendosjes, Fitore Pacolli është shprehur e ngazëllyer për fitoren e VV-së në Besianë sa që ka parashikuar fitore edhe në disa komuna tjera më të mëdha. “Shumë shpejtë edhe në Qeveri e pastaj po vazhdojmë me Prishtinën, Pejën Gjakovën, Ferizajin, Gjilanin…”, ka shkruar ajo në Facebook. Zgjedhjet lokale në nivel vendi do […]

Dardan Sejdiu e uron Bulliqin e Vetëvendosjen për fitoren në Podujevë: Kërkon zgjedhje të reja nacionale


[ad_1] Ish- deputeti i VV-së, Dardan Sejdiu i cili e kishte braktisur partinë e drejtuar nga Kurti, e ka uruar Bulliqin për fitoren në Podujevë. Ai ka kërkuar tash mbajtjen e zgjedhjeve të reja parlamentare, raporton Gazeta Blic. “Rezultati në Podujevë tregon që zgjedhjet edhe në nivel nacional janë të domosdoshme!”, ka shkruar ai. Reagimi […]

Shpend Ahmeti uron Shpejtim Bulliqin dhe Vetëvendosjen


[ad_1] Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka uruar Shpejtim Bulliqin për fitoren në zgjedhjet për kryetar të Podujevës, por edhe Lëvizjen Vetëvendosje. Në një postim në Facebook, Ahmeti tha se porosia e qytetarëve të  Podujevës “ishte e qartë“. Fituesit të zgjedhjeve të sotme i ka uruar suksese në realizimin e programit. Ky është postimi i […]

Fitim Haziri – Agim Veliut: Llapjanët ta thyen “kalanë” dhe ta treguan derën


[ad_1] Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Fitim Haziri, ka reaguar pas fitores në zgjedhjet e sotme në Komunën e Podujevës, shkruan Gazeta Blic. Ai ia ka përmendur nënkryetarit të LDK-së, “kalanë”, duke i thënë se llapjanët ta thyen atë. Haziri thekson se “llapjanët ia kanë treguar derën secilit person të korruptuar, duke e përmendur vetë Veliun”. […]

Haxhi Avdyli i gëzuar për fitoren e VV-së në Llap, ja çka thotë për partinë e tij


[ad_1] Dëshpërim të madh nga humbja e zgjedhjeve në Podujevë s’ ka deputeti i LDK-së, Haxhi Avdyli. Sipas tij, mashtrimi e dyftyrësia s’ kanë vend dhe kjo u pa në këto zgjedhje. “Të premten në intervistën “Pa maska” e thash qytetari na ka lexu letrat, po e din per secilin kush është. Mesazhi i Podujevës […]

Qytetarët na thanë ‘T’kryme e ki’


[ad_1] Pas fitores së Shpejtim Bulliqit në Podujevë, kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti tha se populli është përcaktuar për LVV-në. I pari i LVV-së, theksoi se në takimet që i kishin në Podujevë, qytetarët u thonin “T’kryme e ki”. “Kjo s’ është zgjedhje, s’ është vetëm zgjedhje por është referendum. Edhe në të ardhmen […]

error: Content is protected !!