Gjermania rikthen sërish bllokimin kombëtar


Gjermania rikthen sërish bllokimin kombëtar, pas miratimit të legjislacionit që forcon kompetencat e kancelares, Angela Merkel, në mënyrë që të jetë në gjendje të përballet me pandeminë e koronavirusit. Në një kohë kur shumë vende, të tilla si Italia, Belgjika dhe Zvicra, po planifikojnë të lehtësojnë kufizimet, ‘ekonomia e parë e Evropës’ po shkon kundër […]

OBSh: Ngadalësimi i vaksinimit në Evropë, i papranueshëm


Ngadalësimi e fushatave të vaksinimit në vendet evropiane kundër COVID-19 është e “papranueshëm” dhe rrezikon të zgjasë pandeminë, tha të enjten një zyrtar i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Dr. Hans Kluge, drejtori rajonal i OBSH-së për Evropën, tha se vaksinat “janë udha më e mirë për të dalë nga kjo pandemi”, por vuri […]

Ngadalësia e vaksinimit në Evropë, e papranueshme


Ngadalësia e fushatave të vaksinimit në vendet evropiane kundër COVID-19 është e “papranueshme” dhe rrezikon të zgjasë pandeminë, tha të enjten një zyrtar i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Dr. Hans Kluge, drejtori rajonal i OBSH-së për Evropën, tha se vaksinat “janë udha më e mirë për të dalë nga kjo pandemi”, por vuri […]

Studimi: Varfëria na e shkurton jetën


Varfëria duhet të konsiderohet si një faktor i madh rreziku për vdekje të parakohshme. Ky është përfundimi i shkencëtarëve pas analizimit të të dhënave të mbi 1.7 milionë njerëzve. Ky është studimi i parë ku krahasohet ndikimi i statusit të ulët social-ekonomik me kërcënime të tjera për shëndetin, si: mungesa e ushtrimit, pirja e duhanit, […]

”Forbes”: Shqipëria, një tjetër vend i jetës së ëmbël


Në Tokën e Shqiponjave, ne mrekullohemi pas çdo zbulimi,  shkruan gazetarja Sabah Kaddouri për revistën e njohur ”Forbes”. ”Diçka po ndodh në Shqipëri. Mos është energjia krijuese e një rinie frymëzuese? Apo një dëshirë e fuqishme për të bërë një hap thelbësor në udhën drejt biznesit dhe kohës së lirë? Ngjitur me veriun e Greqisë […]

Zvicra dhe Shqipëria të tretat në Europë për “lumturinë”. Njëra nga fillimi dhe tjetra nga fundi


Shqipëria ka indeksin më të ulët të lumturisë në rajon dhe ndër më të ulëtit në Europë sipas raportit të Lumturisë në Botë të vitit 2020. Të dhënat e marra në periudhën 2017-2019, tregojnë se Shqipëria renditet e 105-ta nga 153 vende. Të vetmet vende europiane më poshtë janë Ukraina dhe Armenia. Sa i përket […]

Zvicra sërish fut Kosovën në listën e shteteve me rrezikshmëri të lartë


Kosova dhe Maqedonia janë dy shtetet Ballkanike që kanë hyrë sërish në listën e rrezikshmërisë për Zvicrën. Është përditësuar lista e shteteve dhe territoreve që janë me rrezikshmëri të lartë për shtetin e Zvicrës. Kjo listë do të hyjë në fuqi në orën 00.00 të datës 22 marsi 2021. Kosova dhe Maqedonia e Veriut janë […]

Qytetarë të shumtë në Prekaz, vlerësojnë sakrificën e familjes Jashari


Në 23-vjetorin e Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, qytetarë të shumtë po bëjnë homazhe në Kompleksin Memorial në Prekaz në nderim të sakrificës së familjes Jashari. Qytetari Sylë Dervishi thotë për KosovaPress, se vjen në këtë vend çdo 5 mars për të përkujtuar sakrificën e familjes Jashari, pasi me flijimin e tyre u fitua […]

COVID-19 në Evropë: Si Është Situata Në Shtetet Fqinje?


Situata nga COVID-19 e kryesisht nga variantet e reja vijon të shkaktojë shqetësim në shumë shtete evropiane. Në Itali janë zgjeruar të ashtuquajturat “zona të kuqe”, ku rreziku nga COVID-19 rezulton i lartë. Situata duket kritike në rajonin e Lacios, ku kontrollet dhe masat e autoriteteve do të bëhen më të ashpra. Një javë më […]

COVID-19 në Evropë: Si Është Gjendja Në Shtetet Fqinje?


Situata nga COVID-19 e kryesisht nga variantet e reja vijon të shkaktojë shqetësim në shumë shtete evropiane. Në Itali janë zgjeruar të ashtuquajturat “zona të kuqe”, ku rreziku nga COVID-19 rezulton i lartë. Situata duket kritike në rajonin e Lacios, ku kontrollet dhe masat e autoriteteve do të bëhen më të ashpra. Një javë më […]

Pasiguri mbi vaksinën e AstraZeneca-s, disa shtete evropiane kërkojnë të përdoret për personat nën 65-vjeç


ndërsa nisma COVAX bëri me dije se shumë shpejt vendet me të ardhura të mesme dhe të ulëta do të pajisen kryesisht me vaksinën e prodhuar nga AstraZeeneca dhe Oxford, mes të cilave edhe Shqipëria pikëpyetje të shumta kanë ngritur disa shtete evropiane lidhur me këtë vaksinë. Franca, Polonia dhe Suedia dy ditë më parë […]

Shtatzënia e vonuar dhe fertiliteti; Çfarë duhet pasur parasysh


Edhe pse mund të jeni pak e madhe në moshë, kjo s’ do të thotë se ju ka ikur koha. Sot, shumë gra e shtyjnë shtatzëninë për arsye të ndryshme: ndjekin shkollën, karrierën, udhëtojnë apo thjesht duan të shijojnë jetën dhe rininë. aspak mirë mund të keni një shtatzëni dhe fëmijë të shëndetshëm, edhe po […]

Zvicra aprovon vaksinën Moderna


Autoriteti kompetent në Zvicër miratoi sot vaksinën kundër virusit korona të kompanisë amerikane Moderna. “Pasi shqyrtoi të gjitha të dhënat e paraqitura mbi sigurinë, efikasitetin dhe cilësinë e vaksinës, Swissmedic sot miratoi përkohësisht përdorimin e vaksinës Moderna në Zvicër”, thuhet në deklaratën zyrtare, raporton Reuters. Swissmedic më parë kishte dhënë ‘dritën jeshile’ për aplikimin e […]

Rreth 5 mijë raste të reja me COVID-19 në Zvicër


Në 24 orët e fundit të Zvicër janë raportuar edhe 4 mijë e 808 raste të reja të infektuara me COVID-19. Sipas faqes botërore të statistikave worldometers.info, gjatë kësaj kohe janë raportuar edhe 80 viktima  nga ky virus. Zvicra radhitet e 30-ta në botë për nga numri i rasteve të infektuara. Ky shtet ka regjistruar […]

Vrasja e katërfishtë në Pozharan: Familjarët kanë ardhur nga Zvicra për pushime


Një ndodhi e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e kësaj së mërkure në fshatin Pozharan të Vitisë. Sipas dyshimeve, një burrë rreth të 50-ave ka vrarë bashkëshorten e tij dhe dy të bijtë dhe më pas veten. Nga informacionet, që të katër këta persona kanë ardhur nga Zvicra për t’i kaluar pushimet në vendlindje./KlanKosova

Mbi 30 aeroplanë pritet të aterojnë sot në Prishtinë, fluks ka edhe në pikat kufitare


Po vazhdon edhe sot ardhja e mërgimtarëve për të kaluar pushimet e fundvitit në vendlindje. Mbi 30 aeroplanë pritet të aterojnë sot në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës “Adem Jashari”, raporton IndeksOnline. Fluturimet janë nga vende të ndryshme, por më së shumti do të këtë nga Zvicra e Gjermania. ndërsa përveç aeroportit, fluks të madh ka […]

Zvicra ndihmon Shqipërinë me 58 aparate koncentratorë të oksigjenit


Qendrat shëndetësore në Tiranë, Fier dhe Dibër janë furnizuar me aparate koncentrues oksigjeni dhe pajisje mbrojtëse për t’u përdorur për pacientët me sëmundje jo-infektive si dhe për ata me forma mesatare të Covid-19 Ambasada e Zvicrës në Shqipëri përmes projektit të saj ‘Shëndet për të Gjithë’ ka përfunduar shpërndarjen e 58 koncentruesve të oksigjenit për […]

Për tri ditë mbi 16 mijë persona kanë hyrë në Kosovë me anë të Aeroportit të Prishtinës


Prej fundjavës së kaluar Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës “Adem Jashari” ka pasur një fluks të madh udhëtarësh, kryesisht bashkatdhetarë, të cilët kanë zgjedhur vendlindjen për të kaluar festat e fundvitit. Zëdhënësi i Aeroportit të Prishtinës, Bujar Gashi ka thënë për KosovaPress se gjatë të shtunës dhe të dielës kanë qenë mbi 170 fluturime dhe java […]

Në Zvicër arrijnë vaksinat e para kundër koronavirusit


Zvicra të martën i ka pranuar dozat e para të koronavirusit pas miratimit që u dha nga rregullatori i ilaçeve për vaksinën e kompanive “Pfizer” dhe “BioNTech”. Dërgesa e parë prej 107.000 dozave do të shpërndahet nëpër kantonte në mënyrë që fillimisht të vaksinohen personat që janë më të rrezikuar nga koronavirusi, përfshirë ata që […]

Mërgimtari kosovar që priti 10 orë në kufirin Slloveni-Kroaci: Kjo s’ është normale, s’ ka banjo


Gjatë dy ditëve të kaluara kemi një fluks të madh të mërgimtarëve që po vijnë për t’i kaluar festat e fundvitit në Kosovë. Por, për shkak të vonesave në kufi ata po detyohen që të presin edhe me nga 10 orë. Njëri nga ta është edhe Naser Malili, i cili po vinte nga Zvicra për […]

Efekti Covid – Importet e Barnave Arrijnë Rekord, Po Përdoren Shumë Antibiotikë


Importet e barnave shënuan rritje të ndjeshme në tetor, duke arritur një rekord historik, me përjashtim të një muaji në vitin 2014. Sipas të dhënave të INSTAT, importi i produkteve farmaceutike në tetor arriti në vlerën e 2.7 miliardë lekëve, ose 22 milionë euro. Kjo shifër është 42% më e lartë sesa mesatarja mujore e […]

Kosovari dëbohet nga Zvicra derisa ka shpërndarë dy video pornografike


Ai ka jetuar në Zvicër për 18 vjet, është i martuar me një grua zvicerane dhe dy fëmijët e tij të vegjël kanë shtetësinë zvicerane E Shtunë, 5 Dhjetor 2020 – 17:45 albinfo.ch Gjykata e Qarkut e Dietikonit (Cyrih) ka dënuar një person të martuar 43 vjeçar me një gjobë me kusht për pornografi, shkruan […]

Njihuni me agjentin e ri në futbollin kosovar që po gjurmon talentët, ai ka krijuar lidhje me menaxherë të njohur në Evropë


Labinot Bytyqi është një agjent i ri në futboll ku është duke vëzhguar për së afërmi talentët e rinj dhe të shumtë që janë në Kosovë Labinoti është marrë me futboll që nga fëmijëria, por s’ ka arritur që të bëhet lojtar profesionist, derisa tani dëshiron që t’iu ndihmojë talentëve që të kenë një karrierë […]

Zvicra fut në karantinë Ballkanin, jashtë listës Kosova dhe Shqipëria


E Premte, 4 Dhjetor 2020 – 13:00 albinfo.ch Zürich, Switzerland – Photo by: Tomek Baginski Është përditësuar lista e shteteve dhe territoreve që janë me rrëzikshmëri të lartë për shtetin e Zvicrës. Kjo listë do të hyjë në fuqi në orën 00.00 të datës 14 dhjetor 2020, shkruan albinfo.ch. Kosova dhe Shqipëria janë dy shtetet […]

Diaspora, perspektiva financiare e Kosovës


te ardhurat në format hyrëse gjenerale në Republikën e Kosovës, kanë bërë qe buxheti të rritet dhe të ruhet stabiliteti ekonomik dhe social, me gjithë mangësitë dhe vështirësitë që ka në akumulimin e të hyrave nga taksat brenda për brenda vendi E Enjte, 3 Dhjetor 2020 – 19:20 Shkruan: Emrush T.Shkodra Remitencat e ardhura si […]

Sa para ka dërguar diaspora gjatë pandemisë në Kosovë dhe në ç`mënyrë?


Në periudhën janar-tetor 2020, vlera e dërgesave nga mërgimtarët ka arritur në shifrën prej 795.6 milionë eurove apo 90 milionë euro më shumë se në periudhën e njëjtë të vitit 2019 E Enjte, 3 Dhjetor 2020 – 17:20 albinfo.ch Gjatë kohës sa po zgjat pandemia, tashmë dhjetë muaj, është folur në mënyra të ndryshme rreth […]

Franca do të kryejë kontrolle kufitare për të ndalur skijimin jashtë shtetit


Kontrolle të zakonshme kufitare do të nisin së realizuari për të ndalur francezët që të mos shkojnë në shtetin fqinj, Zvicër, në skijim, ka thënë kryeministri i Francës, Jean Castex. Franca, bashkë me Gjermaninë dhe Italinë, janë duke ndalur punën e teleferikëve në kohën e Krishtlindjes për të ndalur përhapjen e koronavirusit, mirëpo në Zvicër […]

Dy alpinistë shqiptarë nga Zvicra, valviten flamuri në majën më të lartë në Alpet Shtubai të Austrisë


Dy alpinistët shqiptarë në majën më të lartë të Sulzkogel në alpet Shtubai të Austrisë E Hënë, 30 Nëntor 2020 – 20:00 albinfo.ch Florian Haçkaj, është shqiptari që mban titullin ‘Ambasador i Kombit’, si një ndër profesionistët shqiptarë e mirëintegruar jashtë vendit. Ai jeton në Zvicër dhe është menaxher komercial në fushën e Kibernetikës, shkruan […]

Festa e Flamurit në një klasë të shkollës shqipe në Zvicër


E premtja e 27. 11. 2020 ishte në të ardhmen shumë e gëzuar për nxënësit Shkollës shqipe në Jura. Ata festuan tok 28 Nëntorin- Ditën e Flamurit E Shtunë, 28 Nëntor 2020 – 22:30 Nexhmije Mehmetaj Shkolla si vatër e mësimit ka detyrë parësore edukimin e nxënësve me ndenjën kombëtare. Sa luftë edhe sakrifica janë […]

Kosovari punëson 3 veta në të zezë: s’ dënohet, pasi ata dëbohen nga Zvicra


Sipas deklaratës së njërës nga gratë (shtetase e Maqedonisë), ajo kishte punuar në restorant si ndihmëse e kuzhinës për rreth dy muaj e gjysmë. Për gjithë këtë periudhë pune asaj s’ i janë paguar rrogat prej 1.000 frangash në muaj, sa i ishin premtuar E Shtunë, 28 Nëntor 2020 – 17:10 albinfo.ch Autoritetet përgjegjëse kanë […]

Festa shpirtërore e shqiptarëve, pa festë zyrtare në Kosovë


Për Betim Sopin nga Prishtina, 28 Nëntori përfaqëson historinë e vuajtjeve dhe sakrificave të popullit shqiptar. Si e tillë, kjo festë për të do të mbetet gjithmonë simbol i identitetit kombëtar. “Është festë më vete 17 Shkurti, por 28 Nëntori është festë gjithëkombëtare. Kjo festë e ka vendin e vet dhe s’ zbehet nga festat […]

Rreth 60% më pak mërgimtarë nga Zvicra këtë vit në Kosovë


Numri i përgjysmuar i mërgimtarve këtë vit nga Zvicra. Gjermania dhe Austria E Premte, 27 Nëntor 2020 – 16:40 albinfo.ch Referuar statistikave të vitit 2019, në raport me vitin që jemi tani, 2020, mërgimtarët nga Zvicra kanë ardhur shumë më pak në Kosovë. Sipas raporteve të fundit që ka siguruar Albinfo.ch, 59.7% e mërgimtarve zviceranë, […]

Rreth 60 për qind më pak mërgimtarë nga Zvicra në Kosovë këtë vit


Numri i përgjysmuar i mërgimtarve këtë vit nga Zvicra. Gjermania dhe Austria. Referuar statistikave të vitit 2019, në raport me vitin që jemi tani, 2020, mërgimtarët nga Zvicra kanë ardhur shumë më pak në Kosovë. Sipas raporteve të fundit që ka siguruar Albinfo.ch, 59.7% e mërgimtarve zviceranë, këtë vit kanë qenë më pak në Kosovë. […]

Nis nga fillimi gjykimi në rastin “Syri i Popullit”, të akuzuarit deklarohen për fajësinë


Të akuzuarit në aktakuzën e gjerë në rastin e njohur si “Syri i Popullit” dolën sot prapë para gjykatës pasi rasti u kthye në rigjykim. Në seancën e sotme, të akuzuarit u deklaruan rreth fajësisë së tyre. I akuzuari Avni Llumnica deklaroi se është i pafajshëm. “Aspak s’ kam faj, po të kem faj do […]

Gjermania kërkon marrëveshje të BE-së për të mbyllur qendrat e skijimit


Gjermania po kërkon një marrëveshje me vendet evropiane, për të mbajtur qendrat e skijimit të mbyllura deri në fillim të janarit. Kjo masë po kërkohet nga ana e Gjermanisë, për të frenuar përhapjen e koronavirusit të ri, që e shkakton sëmundjen COVID-19. “Unë do ta them këtë hapur. s’ do të jetë e lehtë, por […]

8 vjet e gjysmë burg kosovares për tentimvrasje të burrit, skena të rënda në gjykatë


Gjykata e shpalli fajtore gruan për tentimvrasje me dashje dhe mashtrim të shërbimit të ndihmave sociale dhe e dënoi atë me tetë vjet e gjysmë burg. Ajo gjithashtu duhet të largohet nga Zvicra për shtatë vjet E Mërkurë, 25 Nëntor 2020 – 20:09 albinfo.ch Skena dramatike janë parë sot, pas dënimit të shqiptuar nga Gjykata […]

Vrasësi i gjyshes shpallet i papërgjegjshëm penalisht dhe dëbohet 15 vjet nga Zvicra


Gjykata po ashtu ka urdhëruar një masë spitalore për trajtimin e çrregullimeve mendore brenda kuptimit të Nenit 59 Paragrafi 3 StGB E Mërkurë, 25 Nëntor 2020 – 15:27 albinfo.ch Gjykata e Qarkut në Frauenfeld ka shqiptuar vendimin e saj në rastin e të riut që ka vrarë gjyshen e tij. Ajo e ka shpallur atë […]

Sulm me thikë në Zvicër, plagosen dy persona


Një grua ka sulmuar dy kalimtarë me thikë në qytetin e Luganos në Zvicër. Prokurorët atje thonë se dyshojnë që incidenti ishte motivuar nga terrorizmi. Autoritetet zvicerane po hetojnë një sulm të mundshëm terrorist pasi dy femra u plagosën me thikë në një dyqan në qytetin jugor të Luganos të martën. Policia kantonale në Ticino […]

Hotelet e Kosovës pas hapjes patën mbi 6 mijë e 800 vizitorë


ASK tregon se për shkak të pandemisë, me vendim të Qeverisë së Kosovës, hotelet kanë qenë të mbyllura gjatë muajve prill dhe maj 2020. andaj, të dhënat e publikuara në këtë tremujor shfaqin rezultatet vetëm të muajit qershor 2020, pasi hotelet kanë filluar të punojnë nga data 01 qershor 2020. Në muajin qershor Kosovën e […]

Statistikat për muajin tetor, Kosova më shumë bleu në Serbi e shiti në Shqipëri


Të dhënat e Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK) për tregtinë e jashtme të mallrave të Kosovës tregojnë për një deficit tregtar më të ulët për 5.5 për qind në muajin tetor 2020 në raport me muajin e njëjtë të vitit 2019, gjegjësisht në vlerë prej 267.0 milionë euro, krahasuar me deficitin prej 282.7 milionë […]

OBSH-ja paralajmëron valë të tretë të COVID-19 në Evropë në fillim të 2021-ës


Një i dërguar special për COVID-19 i Organizatës Botërore të Shëndetësisë ka paralajmëruar një valë të tretë pandemike në Evropë në fillim të vitit 2021, Nëse qeveritë përsërisin ato që ai thotë se kanë qenë dështim në parandalimin e valës së dytë të infektimit. “Ata humbën shansin për të ndërtuar infrastrukturën e nevojshme gjatë muajve […]

Prokurori: 16 vjet burg për kosovaren që tentoi të mbyste të shoqin me helm


Sipas prokurorit, kosovarja 53 vjeçe, duhet të dënohet me 16 vjet burg dhe 15 vjet dëbim nga Zvicra për veprën penale tentim vrasjeje E Premte, 20 Nëntor 2020 – 17:35 albinfo.ch Në procesin gjyqësor për tentim vrasjeje që po zhvillohet në Gjykatën e Qarkut në Cyrih kundër një çifti kosovar, të enjten, prokurori ka bërë […]

Mërgimtarët nga Zvicra prijnë me ardhjet e tyre në Kosovë këtë vit


E Enjte, 19 Nëntor 2020 – 15:35 albinfo.ch Është bërë e ditur se mërgimtarët nga Zvicra prijnë për nga numri i ardhjeve në Kosovë këtë vit, për dallim nga shtetet e tjera nga bota, me theks të veçantë nga Evropa, shkruan albinfo.ch. Sipas të dhënave nga Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës “Adem Jashari” dhe Byroja Kosovare […]

Ja kush duhet të ketë test negativ kur futet në Kosovë


Zvicra s’ bën pjesë në listën e shteteve me rrezik për Kosovën E Mërkurë, 18 Nëntor 2020 – 10:30 albinfo.ch JESHOOTS.COM @jeshoots Është bërë e ditur se shtetet të cilat aktualisht Republika e Kosovës i konsideron me rrezikshmëri të lartë të infektimit me COVID-19 janë: Gjermania, Danimarka, Qipro, Sllovakia, Spanja, Franca, Italia, Britania e Madhe, […]

Me gjithë pandeminë, mërgata solli rreth 800 milionë euro në Kosovë


Pavarësisht pandemisë dhe krizës ekonomike në rrafshin global, mërgata shqiptare ishte më solidare në raport me familjet në Kosovë E Martë, 17 Nëntor 2020 – 21:35 albinfo.ch Edhe pse kohë pandemie COVID-19, mërgata e Kosovës e ka thyer rekordin e dërgesave të parave në vendin tonë. Nga të dhënat e Bankës Qendrore të Kosovës për […]

Diaspora thyen rekord në dërgimin e remitencave


E Martë, 17 Nëntor 2020 – 9:20 albinfo.ch Pavarësisht pandemisë COVID-19, mërgata e Kosovës e ka thyer rekordin e dërgesave të parave në vendin tonë. Nga të dhënat e Bankës Qendrore të Kosovës për muajin tetor 2020, diaspora ka dërguar rreth 22 milionë euro më shumë sesa muaji i njëjtë i vitit të kaluar, shkruan […]

Fshati Llashticë i pastër, mërgimtarët paguajnë bashkëfshatarin për mirëmbajtje


E Diel, 15 Nëntor 2020 – 10:20 albinfo.ch Për fshatin Llashticë thuhet se është i pasur me natyrë e mirë, ajër i pastër, vend karakteristik me male, shtëpi të bukura, pastërti, këto janë disa nga karakteristikat që e karakterizojnë këtë fshat të komunës së Gjilanit, transmeton albinfo.ch. Llashtica ka afërsisht 2.300 banorë. shumica e tyre […]

Sergio Ramos humbi dy penallti sonte, trajneri Enrique e komenton këtë gjë


Kanë përfunduar ndeshjet e mbrëmjes së sontme të Ligës së Kombëve. Zvicra dhe Spanja kanë barazuar me rezultat 1 me 1. Freuler ka shënuar një super gol në minutën e 23′ për t’i dhënë epërsinë pas 45 minutave të parë, epërsi që zgjati deri në minutën e 89′, kur Moreno barazoi shifrat për epilogun përfudnimtar, […]

Sergio Ramos hubmi dy penallti sonte, trajneri Enrique e komenton këtë gjë


Kanë përfunduar ndeshjet e mbrëmjes së sontme të Ligës së Kombëve. Zvicra dhe Spanja kanë barazuar me rezultat 1 me 1. Freuler ka shënuar një super gol në minutën e 23′ për t’i dhënë epërsinë pas 45 minutave të parë, epërsi që zgjati deri në minutën e 89′, kur Moreno barazoi shifrat për epilogun përfudnimtar, […]

Zvicër – Spanjë përfundon pa fitues, Ramos i  humb dy penallti (VIDEO)


Zvicra dhe Spanja i kanë ndarë pikët duke barazuar me rezultat 1-1, ndeshje e vlefshme për Grupin 4, të Ligës A, në kuadër të Ligës së Kombeve. Remo Freuler i kaloi vendasit në epërsi në minutën e 26’. Në minutën e 57’, Sergio Ramos e humbi penalltinë pasi goditjen e tij e priti portieri zvicerian […]

Zvicër – Spanjë, notat e lojtarëve – Ky është vlerësimi për Xherdan Shaqirin dhe Granit Xhakën


Kanë përfunduar ndeshjet e mbrëmjes së sontme të Ligës së Kombëve. Zvicra dhe Spanja kanë barazuar me rezultat 1 me 1. Freuler ka shënuar një super gol në minutën e 23′ për t’i dhënë epërsinë pas 45 minutave të parë, epërsi që zgjati deri në minutën e 89′, kur Moreno barazoi shifrat për epilogun përfudnimtar, […]

Ronaldo me shokë në disavantazh ndaj Francës, zhbllokohet ndeshja


Kanë përfunduar pjesët e para në ndeshjet e Ligës së Kombëve. Zvicra është në avantazh ndaj Spanjës me rezultat 1 me 0. Freuler ka shënuar një super gol në minutën e 23′ për t’i dhënë epërsinë pas 45 minutave të parë, përcjell GazetaBlic. Gjermani po udhëheqë ndaj Ukrainës me rezultat 2 me 1. “Panzerët” e […]

Zvicra po e mposht Spanjën (VIDEO)


Kallxo.com Platforma online www.kallxo.com është projekt i përbashkët i organizatave Internews Kosova, Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Hulumtuese dhe Agjensionit Kundër Korrupsion, i mbështetur financiarisht nga Programi i Kombeve të Bashkuarapër Zhvillim UNDP. Platforma ofron mundësinë përtë gjithë qytetarët e Kosovës që të raportojnë rastet e korrupsionit, krimit të organizuar, mashtrimit, konfliktit të interesit si dhe […]

Super Kulusevski, Suedia në avantazh ndaj Kroacisë


Zvicra ka kaluar në avantazh ndaj Spanjës me rezultat 1 me 0. Freuler ka shënuar një super gol në minutën e 26′ pas një asistimi të mrekullueshëm nga Embolo, shkruan GazetaBlic. Ja pamjet nga goli i shënuar – VIDEO  The post Një super gol i vërtetë në ndeshjen, Zvicër – Spanjë appeared first on GazetaBlic.

Sergio Ramos regjistron një rekord historik sonte me Spanjën


Zvicra do të jetë nikoqire e Spanjës në duelin që pritet të jetë vendimtar sa i përket rrugëtimit të helvetëve në Ligën A. Kjo pasi një dështim sonte përballë “La Furija Roja” do të thoshte një diviosion më poshtë në edicionin e ardhshëm të Ligës së Kombeve, përcjell GazetaBlic. Padyshim, iberikët llogariten favoritë, megjithëse s’ […]

Zvicra – Spanja, formacionet zyrtare| Ky është vendimi i trajnerit për Shaqirin e Xhakën


Zvicra do të jetë nikoqire e Spanjës në duelin që pritet të jetë vendimtar sa i përket rrugëtimit të helvetëve në Ligën A. Kjo pasi një dështim sonte përballë “La Furija Roja” do të thoshte një diviosion më poshtë në edicionin e ardhshëm të Ligës së Kombeve, përcjell GazetaBlic. Padyshim, iberikët llogariten favoritë, megjithëse s’ […]

Post Festum Muajit të Filmit Kosovar në Bernë, “Kino Kosova”


Intervistë me bashkëthemeluesin e Kulturalink-ut, Sabahet Metën, lidhur me organizimin e muajit të Filmit Kosovar në Bernë E Shtunë, 14 Nëntor 2020 – 17:20 Rromir Imami Synimi i aktivitetit “WMuaji i filmit kosovar” në Bernë ishte që shtatori do t’u kushtohej filmave të prodhuar në Kosovë dhe diasporë, filma që trajtojnë aspekte të ndryshme të shoqërisë […]

Vera e vonuar e diasporës kosovare


Një rrëfim i ilustruar me pamje nga udhëtimi me aeroplan në relacionin Cyrih – Prishtinë, pak ditë pas heqjes së Kosovës nga “Lista e karantinës” e Zvicrës E Premte, 13 Nëntor 2020 – 17:55 Bekim Dalipi Jo shumë kohë më parë njerëzit me maska s’ janë parë me simpati. Sot kemi një situatë krejtësisht të […]

Shtetasi i Maqedonisë, edhepse pronar garazhi, merr 500 mijë franga “social”


Për vite me radhë, një çift nga Maqedonia e Veriut, me vendbanim në Winterthur ka marrë pa të drejtë para nga mirëqenia sociale prej disa qindra mijë frangash. Burri do të mbajë 1 vit burg ndërsa gruaja është dënuar vetëm me kusht E Premte, 13 Nëntor 2020 – 8:30 albinfo.ch Gjykata e Qarkut në Winterthur […]

Ambasadori i ri i Kosovës në Zvicër shpalos prioritetet e punës së tij


Ambasadori Sami Ukelli. “Kur jemi te marrëdhëniet Kosovë-Zvicër mendoj se në fushën e bashkëpunimit ekonomik kemi ngecur e këtu do të duhej të fokusohemi më shumë e të kemi një qasje më serioze, duke eksploruar të gjitha mundësitë” E Enjte, 12 Nëntor 2020 – 16:40 Blerim Shabani “Më shumë angazhime në bashkëpunim ekonomik, thellim të […]

I zgjatet paraburgimi shqiptarit nga Zvicra, të dyshuar rreth sulmit në Vjenë


Ai konsiderohet se i përket grupit të të rinjve që kishin frekuentuar xhaminë famëkeqe “An Nour” në Winterthur, para se ajo të mbyllej. E Enjte, 12 Nëntor 2020 – 17:40 albinfo.ch Keystone 18-vjeçari nga Winterthuri, i  arrestuar para një jave në lidhje me sulmin terrorist në Vjenë, mbetet në paraburgim. Prokuroria për të rinjtë ka […]

Gjykata Federale rrëzon vendimin për dëbim të kosovarit


e cila Ajo, në këtë mënyrë shfuqizoi vendimin e dy shkallëve më të ulëta, të  Gjykatës së qarkut, Laufenburg dhe Gjykatës së Lartë (kantonale) E Enjte, 12 Nëntor 2020 – 17:20 albinfo.ch Rushiti*, një  45-vjeçar kosovar, i cili ka jetuar në Zvicër për 27 vjet s’ dënohet me largim nga Zvicra për pesë vjet, siç […]

Kryetarja e Parlamentit të Zvicrës bën homazhe në Krushë të Madhe


Presidentja e Parlamentit Zviceran (Këshillit Kombëtar) Isabelle Moret e shoqëruar nga deputeti Mauro Tuena dhe ambasadori Thomas Kolly kanë bërë homazhe në Kompleksin Memorial në Krushë e Madhe. Sipas një komunikate për media të Ambasadës zvicërane në Kosovë, Moret u impresionua nga forca dhe guximi i familjarëve të të pagjeturve. Delegacioni zviceran gjithashtu prit gratë […]

Finlanda e befason me dy gola të shpejtë Francën, i dyti është fantastik


Zvicra ka kaluar në epërsi ndak Belgjikës me rezultat 0 m 1 në miqësoren e mbrëmjes së sontme. Golin e ka shënuar Admir  Mehmedi në minutën e 12′, përcjell GazetaBlic. Ja pamjet nga goli i shënuar – VIDEO   The post Admir Mehmedi realizon gol të bukur ndaj Belgjikës appeared first on GazetaBlic.

Dështon të mbahet shqyrtimi fillestar i rigjykimit në rastin e njohur si “Syri i Popullit”


Ka dështuar të mbahet seanca e shqyrtimit fillestar ndaj të akuzuarve Avni Llumnica, Sadri Ramabaja dhe Bajrush Konjusha, në rastin e njohur si “Syri i Popullit”. Sipas aktakuzës së re, Prokuroria Speciale i akuzon të njëjtit për veprën penale – vrasje e rëndë në tentativë dhe armëmbajtje pa leje. Ky shqyrtimit fillestar s’ arriti të […]

Vjosa Osmani takon zyrtaren zvicerane Isabelle Moret, flasin për rolin e diasporës kosovare


Ushtruesja e detyrës e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, njëherësh kryetare e Kuvendit të Kosovës, ka pritur në takim kryetaren e Këshillit Kombëtar zviceran (Dhoma e Ulët e Parlamentit), Isabelle Moret. Osmani në një konferencë për media pas takimit tha se vizitën e Moret e shohin si afirmim të miqësisë së jashtëzakonshme ndërmjet popullit të […]

Vjosa Osmani takon zyrtaren zvicerane Moret, flasin për rolin e diasporës kosovare


Ushtruesja e detyrës e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, njëherësh kryetare e Kuvendit të Kosovës, ka pritur në takim Presidenten e Këshillit Kombëtar Zviceran, Isabelle Moret. Osmani në një konferencë për media pas takimit tha se vizitën e Moret e shohin si afirmim të miqësisë së jashtëzakonshme ndërmjet popullit të Kosovës dhe të Zvicrës. “Kam […]

Nga Zvicra, në Danimarkë: Këngëtarja shqiptare, emër i njohur i pop-it danez


Anella Zarina, storie suksesi me karrierë interesante, artistike në zhanrin e pop/elektro-suing. E Hënë, 9 Nëntor 2020 – 15:26 albinfo.ch Një numër i konsiderueshëm i mërgimtarëve të rinj në botë po depërtojnë në shumë fusha të ndryshme, duke korrur suksese. Ndër shumë vajza dhe gra shqiptare që po tregohen të suksesshme në fusha të ndryshme […]

Zvicra arreston dy persona, kishin vizituar sulmuesin e Vjenës


Dy të dyshuar janë arrestuar në qytetin Winterthur të Zvicrës, pasi mendohet se kanë lidhje me personin që kreu sulmin në Vjenë të Austrisë më dy nëntor. Mediat zvicerane kanë raportuar se këta persona në korrik të këtij viti kishin vizituar sulmuesin. Gazeta zvicerane NZZ ka shkruar se dy burrat, njëri i moshës 18 vjeçare […]

Më 21 dhe 22 nëntor mbahet turneu ndërkombëtar i boksit “Adem Jashari”


Federata e Boksit e Kosovës, ka njoftuar se më 21 dhe 22 nëntor do të mbahet turneu ndërkombëtar i boksit “Adem Jashari”. Deri tani e kanë konfirmuar pjesëmarrjen boksierë nga gjashtë shtete si: Bullgaria, Zvicra, Sllovakia, Maqedonia, Mali i Zi e Shqipëria, ndërsa po pritet konfirmim edhe nga Suedia e Kroacia. Turneu “Adem Jashari”, do […]

Floriana Garo, një jetë e re në Zvicër, larg ekranit dhe publikut


Ish moderatorja e njohur dhe pjesëmarrësja në Miss World 2012, Floriana Garo, ka braktisur gjithçka dhe ka nisur një jetë ndryshe në Zvicër. Në këtë intervistë me albinfo.ch ajo flet për sfidat e kësaj jete E Shtunë, 7 Nëntor 2020 – 17:00 Teksti dhe fotot: Rromir Imami Floriana Garo, është moderatorja e njohur shqiptare që […]

Ju s’ do të mbeteni pa pakon e diasporës


Pakoja shtetërore në këtë kohë pandemie në Kosovë mund t`i lërë qytetarët në lloç, por jo edhe “paketa e diasporës” E Shtunë, 7 Nëntor 2020 – 14:00 Bekim Dalipi, redaktor Sa të keni gjeneratën e parë dhe të dytën, Kosovës s’ do t`i ndalen paketat e diasporës. Ata do të vazhdojnë me kuleta të trasha […]

Bashkatdhetaret nga Zvicra, iniciativë për “Down Syndrome Kosova”


Betinë Baleci dhe Dafina Ismaili, Lauara Sopa bashkatdhetaret të cilat jetojnë në Zvicër iniciativë për “Down Syndrome Kosova” E Mërkurë, 4 Nëntor 2020 – 11:00 albinfo.ch Është bërë e ditur se Betine Baleci dhe Dafina Ismaili kanë nisur një iniciativë për Down Syndrome Kosova. Është një OJQ, e cila qe shumë vjet ka përfaqësuar zërin […]

Avni Orllati fiton çmimin “Sipërmarrësi i vitit” 2020 në Zvicër


Nga 15 finalistët,  juria ka zgjedhur pesë fitues, në pesë sektorë të ndryshëm të biznesit, në nivel të Zvicrës. Në mesin e tyre është edhe bashkatdhetari ynë, Avni Orllati, themelues dhe pronar i kompanisë ndërtimore “Groupe Orllati” E Martë, 3 Nëntor 2020 – 18:48 albinfo.ch Për herë të 23-të, kompania e auditimit dhe këshillimit EY, […]

Zemaj takohet me ambasadorët dhe me përfaqësuesit e organizatave donatore, diskutohet për situatën me COVID-19


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka bërë të ditur që gjatë ditës së sotme e ka pasur një takim virtual me abasadorë dhe përfaqësuesit e organizatave donatore. ‘’Në takimin virtual informues me ambasadorët e shteteve dhe përfaqësuesit e organizatave donatore, SHBA-ja, Japonia, Luksemburgu, Gjermania, Austria, Zvicra, Norvegjia, Jordania, Katari, Zyra e Bashkimit Evropian, Agjencitë e […]

Paralajmëron Zemaj: Masat anti Covid mund të ashpërsohen Po qe se përkeqësohet situata


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka paralajmëruar se masat e reja kundër koronavrusit të parapara për 2 javë, mund të ashpërsohen Në qoftë se përkeqësohet situata. Këto komente, Zemaj e ka bërë në profilin e tij në Facebook, teksa njofton për mbajtjen e një takimi virtual me ambasadorët e shteteve dhe përfaqësuesit e organizatave donatore. […]

Dr. Fatime Imeri-Berisha drejton disa laboratorë të Covid-19 në Zvicër


Ka ardhur nga Kosova në Zvicër me fakultet të mbaruar të mjekësisë por këtu ka punuar edhe si pjatalarëse. Sot, dr. Fatime Imeri Berisha është bashkëpronare dhe CEO e disa laboratorëve dhe klinikave mjekësore në Zvicër E Shtunë, 31 Tetor 2020 – 16:28 Blerim Shabani Në laboratorin LG1, ku ajo është bashkëpronare dhe drejtoreshë mjekësore, […]

Mbi 245 milionë euro deficiti tregtar në muajin shtator


Të dhënat nga tregtia e jashtme e mallrave në Kosovë tregojnë për një deficit tregtar më të ulët për -4.5 për qind në muajin shtator 2020, në raport me periudhën e njëjtët të vitit 2019, gjegjësisht në vlerë prej 245.5 milionë eurosh, krahasuar me deficitin prej 257.2 milionë eurosh në vitin 2019. eksporti mbulon importin […]

Kosovarët kanë mbi katër miliardë euro kursime nëpër banka


Sot shënohet Dita Botërore e Kursimeve është një dukuri e krijuar për të rritur ndërgjegjësimin e publikut për rëndësinë e kursimeve si për ekonomitë moderne ashtu edhe për individët. Kursimet janë të rëndësishme në ekonominë globale dhe çdo depozitues kontribuon në zhvillimin e tyre. Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti, tha […]

Gjermania dhe Franca me masa të ashpra ndaj zviceranëve që udhëtojnë në këto shtete


Gjermania dhe Franca kanë sjellë bllokime më të ashpra sesa Zvicra dhe ka paralajmërime se kontrollet kufitare do të sigurohen që udhëtarët zviceranë  t’u përmbahen rregullave. Ministri i Brendshëm gjerman, Horst Seehofer, thotë se oficerët e policisë nga i gjithë vendi do të dërgohen në zonat kufitare. Ata do të kenë kompetenca emergjente për të […]

Kërkesa e re për maskë në Zvicër, ja çfarë duhet të dini


Pak më shumë se dy javë pasi Zvicra zgjeroi rregullat e maskave në të gjitha zonat e brendshme të arritshme nga publiku, të Mërkurën, 28 Tetor, qeveria federale zgjeroi rregullat edhe një herë. Cilat janë rregullat e reja? Nga mesnata e së premtes, më 29 tetor, maskat duhet të mbahen jashtë në zona të caktuara, […]

Zbulohet lloji i ri i coronavirusit në Evropë, përhapet shumë shpejtë – ka “lindur” nga fermerët spanjollë


Një ekip ndërkombëtarë i shkencëtarëve kanë arritur të identifikojnë një lloj të ri të coronavirusit, i cili ka “rrënjët” në Spanjë, e i cili nga vera po përhapet nëpër Evropë. Besohet se burimi i infeksionit janë fermerët spanjollë, shkruan Financial Times. Shumica e të infektuarve me coronavirus në disa vende evropiane në të vërtetë janë […]

5 pacientë në gjendje të rëndë në Spitalin e Pejës


Zvicra njoftoi sot vendosjen e kufizimeve të reja në jetën publike dhe shoqërore, pas një rritjeje të mprehtë të normave të infektimeve me COVID-19. Në mesin e masave të reja është edhe karantinimi 14-ditor për ata që vinë nga shtetet që kanë 60 raste më shumë sesa shteti respektiv. Këshilli Federal Zviceran ka njoftuar edhe […]

Këto janë rregullat e reja të karantinimit për ata që duan të shkojnë në Zvicër


Zvicra njoftoi sot vendosjen e kufizimeve të reja në jetën publike dhe shoqërore, pas një rritjeje të mprehtë të normave të infektimeve me COVID-19. Në mesin e masave të reja është edhe karantinimi 14-ditor për ata që vinë nga shtetet që kanë 60 raste më shumë sesa shteti respektiv. Këshilli Federal Zviceran ka njoftuar edhe […]

Zvicra vendos masa të reja për ta luftuar koronavirusin


Zvicra njoftoi sot vendosjen e kufizimeve të reja në jetën publike dhe shoqërore, pas një rritjeje të mprehtë të normave të infektimeve me COVID-19. “Masat do të fillojnë të zbatohen nga e enjtja dhe s’ është caktuar akoma një datë përfundimi”, njoftoi Këshilli Federal zvicerian. “Zvicra është tashmë një zonë e nxehtë në Europë”, shtoi […]

Portugali, përurohet ura tibetiane për këmbësorë më e gjatë në botë |Revista Monitor


516 Arouca është një urë e re tibetiane, e gjatë më shumë se gjysmë kilometër, që thyen rekordin absolut të mbajtur deri tani nga Zvicra   Në Portugali u përurua para disa ditësh ura për këmbësorë, e varur, më e gjatë në botë. Ura 516 Arouca është e lartë 175 metra, e gjatë 516 metra […]

Vala e dytë e pandemisë së coronavirusit ‘pushton’ Evropën


Në Gjermani po rriten tej mase infektimet, ndërsa  Çekia, Belgjika dhe Holanda janë kthyer ndërkohë në vatra të rrezikshme të pandemisë. Një vështrim mbi përhapjen me shpejtësi të virusit kudo në Evropë. Në fillim ishte kancelarja Merkel që u shpreh për një reduktim në minimum të kontakteve dhe heqjen dorë nga udhëtimet, e pas kësaj […]

Gazeta zvicerane shkruan për varrimin në Kosovë të tre të aksidentuarve


Të paktën 50 miq nga Zvicra kanë udhëtuar në Kosovë për të marrë pjesë në varrim E Premte, 23 Tetor 2020 – 10:20 albinfo.ch Të mërkurën, disa ditë pas aksidentit që gjë në Gjermani, pranë kufirit zviceran, është kryer në Kosovë ceremonia e varrimit të viktimave nga Schaffhauseni: Z.K. (35), djalit të tij F.K. (12) […]

Shkrimtarja Shqipe Sylejmani promovoi librin “Bürde & Segen“ në Cyrih


Shkrimtarja shqiptare nga Zvicra promovoi librin e saj “Bürde & Segen“ E Premte, 23 Tetor 2020 – 10:20 albinfo.ch “Bürde & Segen“ Është bërë e ditur se shkrimtarja shqiptare, e cila jeton dhe vepron në Zvicër, Shqipe Sylejmani, ka promovuar mbrëmë botimin e librit të saj më të fundit në gjuhën gjermane “Bürde & Segen“ […]

Qytetet Më të Shtrenjta në Botë – Ku Jetohet Më Mirë


Zhvendosja në një vend tjetër të botës s’ është një vendim i lehtë, por duhet peshuar mirë. Një proverb Latin thotë : ‘ bari është gjithnjë më i gjelbër në anën tjetër’. Kjo mund të jetë padyshim e vërtetë, por kur vjen puna tek zhvendosja duhen marrë parasysh shumë gjëra. Një nga aspektet më të […]

Kina zëvendëson Rusinë si investitori më i madh në Mal të Zi


Banka Qendrore e Malit të Zi njoftoi se Kina investoi 70 milionë euro në vend në gjysmën e parë të vitit 2020, kryesisht në kompani malazeze dhe pasuri të paluajtshme.   Kina është bërë investitori më i madh në Malin e Zi me 70 milionë euro në investime të drejtpërdrejta në gjysmën e parë të […]

Me kaq vite burg mund të dënohen kosovari dhe serbi që bëni gara ilegale me vetura në Zvicër


Një shtetas i Kosovës dhe një shtetas i Serbisë mund të dënohen me burgim pjesërisht me kusht pas një gare shpejtësie në autostradën A1 me ç`rast kanë bërë tejkalime të shpejtësisë, shkruan aargauerzeitung.ch. Zyra e prokurorit publik në Baden ka kërkuar gjithashtu dëbim opsional nga vendi për dy të akuzuarit. Shtetasi 19 vjeçar i Serbisë […]

Autori shqiptar, Klaudio Findiku, në dy muajt e fundit ka marrë 25 çmime


Klaudio Findiku vlerësohet me çmim ndërkombëtar “Veritas Splendor” nën Patronazhin e Lartë të Akademisë Universum nga Zvicra E Hënë, 19 Tetor 2020 – 13:00 albinfo.ch Suksese të reja për poetin e ri shqiptar nga Italia, Klaudio Findiku, i cili në dy muajt e fundit ka marrë njëzet e pesë çmime në po aq çmime ndërkombëtare, […]

Behide Hasanaj, humanistja shqiptare nga Zvicra


E Hënë, 19 Tetor 2020 – 10:40 albinfo.ch Behide Hasanaj Behide Hasanaj, e lindur dhe rritur në Pejë, deri në vitin 1983, kur ajo u zhvendos në Zvicër, ku filloi si vullnetare në shoqatat bamirëse “Nëna Terezë” dhe “Kryqi i Kuq”, transmeton albinfo.ch. Ajo ka punuar në shumë institucione bamirëse. Më kryesore ka qenë ndihma […]

Kurti takohet me mjekët shqiptarë në Zvicër


“Shkëmbyem përvojat tona me sisteme dhe në sektorë të ndryshëm shëndetësor në të cilat kanë punuar pjesëmarrësit”, u shpreh Albin Kurti E Diel, 18 Tetor 2020 – 19:46 albinfo.ch Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti po qëndron në Zvicër, derisa është takuar me mjekët shqiptarë në Aargau. Pjesë e takimit ka qenë edhe ish-ministri i […]

Gjyqtari nga Kosova ndan drejtësinë në ndeshjen e Barcelonës në Ligën e Kampionëve


E Diel, 18 Tetor 2020 – 13:00 albinfo.ch Ilustrim Gjyqtari më i mirë shqiptar me pasaportë zvicerane, Bekim Zogaj vazhdon ta ndajë drejtësinë në arenën ndërkombëtare, transmeton albinfo.ch. Zogajt këtë herë i është besuar drejtësia në stadiumin e famshëm “Camp Nou” në Ligën e Kampionëve, ku Barcelona do të ndeshet me Ferencvarosin. Gjyqtari […]

Ka ngufatur dy pacientë, 10 vjet dëbim për kosovaren e sëmurë psikikisht


E akuzuara do të qëndrojë në një klinikë psikiatrike. Ajo pastaj duhet të largohet nga Zvicra për dhjetë vjet E Premte, 16 Tetor 2020 – 14:26 albinfo.ch Keystone Një kosovare, sot 21 vjeçe ka ngufatur në dy raste pacientët e tjerë në dy klinika psikiatrike. Këtë e ka bërë në mënyrë që t’i mundësohet ta […]

OBSH paralajmëron rritje të numrit të vdekjeve nga COVID-19


Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka paralajmëruar se një rritje e numrit të të infektuarve në Evropë ka të ngjarë të pasohet nga një rritje e vdekjeve. Qeveritë e vendeve evropiane po vendosin masa shtesë të kufizimeve në përpjekje për të parandaluar përhapjen e koronavirusit. Më shumë se 38 milionë njerëz janë infektuar në të […]

Me 26 borxhe ndaj shtetit dëbohet nga Zvicra shqiptari i divorcuar


Gjykata Federale konfirmon vendimin e Thurgaut: Shqiptari me 26 zbatime borxhi në regjistër do të dëbohet nga Zvicra E Martë, 13 Tetor 2020 – 17:20 albinfo.ch Një shtetas shqiptar i moshës 33-vjeçare duhet të largohet nga Zvicra, pas dhjetë vitesh qëndrimi në vend. Ky vendim del nga një gjykim i Gjykatës Federale, botuar të premten […]

Kosto e Jetesës në Shqipëri, Tirana ndër Vendet më të Shtrenjta në Rajon


Sa kushton të jetosh në Shqipëri? Si ka ndikuar pandemia në çmimet e konsumit dhe me gjerë? A është Tirana një qytet i lirë apo i shtrenjtë? Indeksi i Çmimeve të Konsumit, për muajin gusht u fiksua në 2.1%, sipas të dhënave nga Instituti i Statistikave. Diferencën, edhe gjatë këtij muaji e bënë produktet e […]