Takim pune për Koncept dokumentin për Ligjin për sëmundje ngjitëse

Organizuar nga Grupi punues për hartimin e Koncept dokumentit për sëmundje ngjitëse, në Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës u mbajt sot një takim me palët e interesit, me të cilët është diskutuar për nevojën e ndryshimit të Ligjit për sëmundje ngjitëse në Kosovë.

Në këtë takim në të cilin kanë marrë pjesë përfaqësues të institucioneve shëndetësore, Odave të Profesionistëve Shëndetësor, Shoqatës së të Drejtave të Pacientëve, etj., është bërë prezantimi i aspekteve kryesore që e arsyetojnë nevojën për ndrysjimin e këtij ligji, zbrazëtirat dhe vështirësitë që i ka pasur në zbatim ligji aktual si dhe efektet e drejtpërdrejta.

Në takim kanë marrë pjesë edhe përfaqësuesit e Sekretariatit Koordinues të  Qeverisë së Kosovës, të cilët janë duke i dhënë asistencë profesionale Grupit punes për hartimin e këtij koncepti dokumenti.

Në proces të hartimit të këtij koncept dokumenti, Grupi punes do ta zhvillojë edhe më tej dokumentin, duke mbajtur në vijim edhe konsultime publike me palët e interesuara dhe  palët të cilat ndikohen nga një dokument i tillë./IKSHPK/Gazeta Shëndeti

Related posts:

Cilin do t'a votoni për Kryeministër?
Kirurgët janë pasuri kombëtare e një shteti!
Mjekja Shqiptare e cila po arrin majat e suksesit në shkencë në Itali
Trajtimi i sëmundjeve kronike të veshkave
Këto janë sëmundjet që vinë nga ajri i ndotur në Prishtinë
Më 7 prill 1999, në luftë për t'i shpëtuar bashkëluftëtarët e tij ka rënë heroikisht Xhevat Dem...
Kushtetuesja pezulloi Ligjin për Paga, çka i konvenon atyre ky vendim?
Një punëtor çimentoje shkon tek një farmaci dhe pyet farmacistin
75-vjeçari i nervozuar me mjekët, i quan “sorra të larme”
Qytetarë të dashur! Kënga më patriotike që duhet të këndohet nga të gjithë sot pa marrë parasysh etn...
Shaban Polluzha : Unë do t’ vazhdoj deri n’ fund!
Mbështetja e mërgatës për tejkalimin e COVID-19
Isa Mustafa i çliroi 'Xhuxh Mexhuxhët'. 1. Nuk shkonte. LDK e ktyneherit, për rininë e L...
Halil Matoshi nuk i ktheu laptopin dhe telefonin, të blera me buxhetin e shtetit
Ku po gabohet me Infermierinë e sotme
Fitorja e parakohshme ndaj Covid 19
OPINION : NEW YORK TIMES Life and Death in the ‘Hot Zone’ “If people saw this, they would stay home...
Me masat e reja të Ministrisë së Shëndetësisë, në emër të parandalimit të Covid-19 dhe menaxhimit të...
A rriten shanset për të ngelur shtatzënë nëse kryeni marrëdhënie seksuale çdo ditë?
Si pastrohet gjaku përmes hemodializës?
Qytetarë të nderuar Për mua dhe LDK-në është i papranueshëm shkarkimi i Ministrit të Punëve të Brend...
Ja çfarë ndodh kur hamë Rukola!
Marrëveshja Kolektive - Ligji i Punës
Fillon zbatimi i masave parandaluese kundër etheve hemorragjike Krime Kongo
Dr.Lulzim Hoti: Urgjentisht stimuloni personelin shëndetësor
Specializantët bëjnë thirrje për mjekët e rinjë që të ikin drejt Gjermanisë
Kirurgët, mamitë dhe infermierët nuk i bashkohen grevës
Vazhdon avazi i vjetër: Mjekët Specializantë ankohen se nuk janë paguar
E konfirmon Ministria e Financave: Pagat e muajit dhjetor dalin me rritje për sektorin publik
Gjermania kërkon Mjekë shqiptarë
Flet mjeku: A na e sjellin koronavirusin porositë online nga Kina?
Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Hykmete Bajrami, e priti sot drejtoresh...
217 raste, për 24 orë në Emergjencë
Mesazhi i ministres Hykmete Bajrami për fillimin e mësimit në distancë. Për më shumë, ju lutemi ndiq...
Blerta Hamolli, mjekja heroinë e Urgjencës së Spitalit Ushtarak
Të jesh a të mos jesh mjek
Nenonatologjia furnizohet me 13 inkubatorë dhe dhe 5 infratavolina
Sulmi ndaj personit zyrtar
Ushqimi dietal
Zinku- motori i enzimeve
Apeli i infermieres në Itali: Qëndroni në shtëpi. Bëjeni për ne dhe për veten tuaj!
10 specialistë të Psikologjisë klinike qe 4 vite të papunë
Ja vaksina që ul rrezikun e kancerit të qafës së mitrës
Maqedoni e Veriut: Specializantët si skllevër
Virusi i mistershëm kinez edhe në SHBA – konfirmohet rasti i 3-të
Teknologjia izraelite tani mund të zhbllokojë çdo telefon
Dr. Ferat Sallahu, drejtor i Klinikës së Kirurgjisë Abdominale
Ja cilat janë sanksionet disiplinore ndaj gjyqtarëve dhe prokurorëve
Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Hykmete Bajrami, priti sot në takim amb...
Avdyli: Këto dy të mira i ndodhën shëndetësisë me përfundimin e zgjedhjeve
Derisa po e 'zbusim' Albinin, po na koçitet Isa. Mule tash me zbut Isën. Duke e rrzu Alb...
Vampirizmi energjetik
Përgatitja për OPU(oocyte pick-up) ose marrjen/grumbullimin e vezëve/oociteve tuaja.
Mjekët nga Kosova dhurojnë barna e materiale për Shqipërinë
Dr.Halil Krasniqi: Njeriu është aq i vjetër sikur gjendja e enëve të gjakut të tij
Specializantët ankohen se nuk janë paguar
Ventral
Coronavirus shpallet urgjencë globale shëndetësore nga OBSH
Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndrysh...
Intervista/ Mjeku specialist Erges Eskiu: Në shtet ka shumë pak logopedë, nuk arrihet të plotësohen ...
Ikja e mjekëve nga Kosova dhe mosha mesatare e mjekëve të mbetur në Kosovë
Mos e stresoni një grua shtatzënë, 5 gjërat e dëmshme që mund t’i ndodhin bebes
‘Dijetari’ Zafir Berisha i pakënaqur me fjalimin e Albin Kurtit në Mynih
Spital të ri për kirurgjinë, mjeku: Kemi punuar me automatik te koka
14 Things Only People Who Work in the Medical Field Will Understand
Për ty qytetar i pabindur
Nga nesër kthehen në punë të gjithë punëtorët e sektorit publik në Kosovë
Kaq do të rriten pagat e mjekëve dhe infermierëve
FDA autorizon përdorimin e ilaçit remdesivir për koronavirusin
Boronica dhe sëmundjet e zemrës
Kina fillon procedurat e emergjencës, numri i vdekjeve nga koronavirusi shkon në 80
COVID-19: Vetizolohen 14 punëtorë mjekësor në Vushtrri
8 ekzaminime mjekësore që çdo grua duhet t’i bëjë pas moshës 40 vjeç
Thëngjilli përsëri shkaktari kryesor i ndotjes së ajrit në kryeqytet
KOMUNIKATË Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MAShTI) njofton nxënësit, pr...
Miq të dashur, sot prej orës 17:30 jam i ftuar në emisionin “FRONTAL” në T7. Ju ftoj të më ndiqni!
Dr.Besnik Ibishi reagon ndaj shkrimit të Gazetës Shneta
CELL SAVER tani edhe në QKUK
Ventrikulofiksim
Artisti shqiptar nga Zvicra, me anë të surlës bashkon traditën me modernen
Iran - Rritet në 5 numri i viktimave nga koronavirusi
Couple both working on the FRONTLINES GEORGIA
Gjumi i pakët dhe imuniteti
Raporti 24 orësh nga Klinika Infektive Sipas raportit 24 orësh nga Klinika Infektive, në këtë klinik...
Mashtrimi në detyrë
Si të jeni një baba i mirë për foshnjën tuaj
Austriakët mund të hynë në Slloveni, por jo edhe sllovenët në Austri
Fluks në Spitalin e Beratit
Dr.Izet Sadiku: Sulmi ndaj zëvendëskryeministrit Hoti është akt qyqar
Vdekja e kardiologut të njohur nga Drenasi, Dr. Sami Gjoka, na pikëlloi shumë. Kontributi i tij isht...
Ja pse themi ‘shëndet’ kur teshtijmë!
Vezikular
Moslajmërimi i përgatitjes së veprave penale
Mjekët italianë paralajmërojnë Evropën për ndikimin e koronavirusit
Sonte jam i ftuar në emisionin "Desku", KTV, në ora 20:00, përballë Agron Bajramit e Brike...
Dr.Sotiraq Lako: Të gjithë viruset e çuditshëm fillojnë në Kinë!
Ja pse peshkaqeni mund të jetë ilaçi kundër kancerit
Vazhdimi i punësimit
Rrahet mjeku në Gjilan, i dyshuari e sulmon pasi e dërgon gruan për kontroll
Mjekët reagojnë ndaj shkrimit Hendbollisti i nënshtrohet 39 operimeve në Francë shkaku i operacionit...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Dr.Besnik Ibishi: Kockat tona nuk zmadhohen e as forcohen kur shtojmë peshë

Tue Mar 12 , 2019
Kockat tona nuk zmadhohen e as forcohen kur shtojmë peshë, madje ndodh e kundërta ato dobësohen. A e dini se për çdo 2 kg peshë që shtoni, gjunjëve i shtohet një presion prej 9 kg në çdo këmbë. Andaj mundoheni të ushqeheni shëndetshëm./Dr.Besnik Ibishi / Gazeta Shëndeti Related posts:Microbiome therapy […]