Të jesh apo të mos jesh i pranishëm në lindjeCilat analiza kërkohen nga unë që të jem i pranishëm në lindje?


Kushti i vetëm që partneri të jetë i pranishëm në lindje është që ta ketë me vete në maternitet vërtetimin se është i shëndetshëm. Vërtetimi duhet të bëhet 7-10 ditë para terminit.

Si mund të pregatitem psiqikisht për lindjen e gruas time?

Çifteve iu rekomandohet që të ndjekin shkollat e përgatitjes psikofizike për lindje, e cila është falas, ku me këtë që të dy prindërit mund të “zhvillojnë” ndjenjën që do të bëhen me foshnje.

Dëshiroj të jem i pranishëm në lindje, por kam frikë se mos më bie të fikët…

Mjekët obstetër theksojnë që një numri të madh të baballarëve iu bie të fikët pranë krevatit. Numri i atyre të cilët hynë në sallën e lindjes pa frikë është shumë i vogël. Mirëpo kjo ndodh sikurse tek të gjithë, sa më shumë që dini – më pak keni frikë.
Lexoni për lindjen, ndiqni shkollën e përgatitjes psikofizike për lindje, bisedoni me baballarët tjerë të cilët kanë qenë të pranishëm në lindje të foshnjave të tyre. Fokusohuni në mënyrën se si do ti ndihmoni gruas tuaj në lindje, dhe ashtu më pak do të brengoseni për frikën tuaj.

Dëshiroj të jem i pranishëm në lindje, por shokët më thonë që nëse e shoh lindjen, do të më humb dëshira për seks. A është kjo e vërtetë?

Disa gjinekologë mendojnë që mund të ndodh që pas këtij akti, mashkulli nuk e shikon më gruan me sy të njejtë, si dhe mund të humb dëshirën për marrëdhënje seksuale me të. Por, ekspertët thonë që bëhet fjalë për raste sporadike, sepse pritja e përbashkët e të përkëdhelurit të tyre zakonisht forcon lidhjen martesore.

Dëshiroj të jem i pranishëm në lindje, por gruaja ime nuk do, si ta bind atë?

Gjithsesi duhet të bisedoni për këtë, por mos bëni presion. Mundohuni të kuptoni se përse gruaja juaj nuk dëshiron të jeni i pranishëm. Ndoshta gruaja juaj mendon që do të ju zë panika dhe do të nevrikoseni, apo ndoshta frikësohet se nuk do të dëshironi më të keni marrëdhënje intime me të. Nëse mendoni që prania juaj mund të jetë kontraproduktive për lindjen – ndaloni, është më mirë për të dy.

Gruaja ime dëshiron të jem i pranishëm në lindje, por unë jo – si ta refuzoj dhe të mos e lëndoj?

E rëndësishme është që të bëni ashtu si mendoni që është më së miri për të dy, por duhet të bisedoni për këtë me gruan tuaj. Spjegojini gruas tuaj se përse nuk dëshironi të jeni i pranishëm në lindje.
Pyeteni se përse është aq e rëndësishme për të prania juaj në lindje – vetëm se është në trend apo sepse frikësohet shumë dhe nga ju kërkon përkrahje. Nëse është kjo e dyta, mundohuni ti ndihmoni – shkoni në shkollën për pregatitje psikofizike të lindjes, vizitoni maternitetin dhe ndihmojini që të informohet sa më shumë për lindjen. Nëse ka më shumë informacione – më pak do të ketë frikë.

Jetojmë në një vend, ku materniteti nuk ka kushte që të jem i pranishëm në lindje. A ndikon kjo në fillimin e lidhjes me foshnjen time?

Natyrisht që jo. Qindra vite më parë, është menduar që mashkulli nuk ka çfarë të kërkojë në lindje, për këtë lindjen zakonisht e kanë kryer gratë – mamitë. Baballarët as që e kanë menduar se çfarë po lëshojnë, e as që e kanë menduar që kjo do të ndikojë në fillimin e lidhjes me foshnjen e tyre.
Nëse keni dëshiruar shumë që të jeni të pranishëm në ngjarjen e pabesueshme, keni të drejtë të jeni të dëshpëruar.
Mos lejoni që t`ju kaplojnë ndjenja të këqija sepse edhe nëse nuk jeni të pranishëm në lindje, mund të jeni të pranishëm në shtëpi kur të ketë arritur foshnja. Merrni pjesë në pastrimin/larjen, ndërrimin, futjen në gjumë, shëtitjen, flisni dhe këndojini foshnjes. Foshnja juaj asnjëherë nuk do ta ndjejë mungesën e pranisë tuaj në lindje, por vetëm nëse kaloni mjaft kohë me të.

Related posts:

VV nis mocionin për rrëzimin e qeverisë Hoti
ORCA reagon ndaj emërimit të anëtarit të ri në KShC, kërkon ndalimin e interferimeve politike
Kosova po dështon në luftën kundër pandemisë
Prindërit e Iliasit flasin para fillimit të gjykimit të vrasëses së të birit
Ministria e Arsimit anulon testin e arritshmërisë
Lahi Brahimaj me vetëm 137 euro para në bankë
Japonia përkujton 75-vjetorin e bombardimit të Hiroshimas
Vushtrriasit i hapet rast në polici pasi s' u vetizolua
Pejë, 12 pacientë në gjendje të rëndë
Kryekuvendarja blen tokë 100 mijë euro
911 kosovarë u kthyen të infektuar me Covid-19 në Gjermani
Gjakovari arrestohet për dhunim
Arrestohen tre të dyshuar në Prishtinë për organizim të bixhozit
Sa është pasuria e Jahja Llukës?
Spitali i Ferizajt pret rritjen e kapaciteteve për t'i përballuar kërkesat gjatë pandemisë
Profesori anëtar i AAK-së emërohet në Këshill Shtetëror të Cilësisë
Profesori anëtar i AAK-së emërohet anëtar në Këshill Shtetëror të Cilësisë
Mendim Rugova blen veturë 20 mijë euro
Bordi i emëruar nga qeveria Kurti e quan të “paarsyetuar” vendimin për shkarkim nga qeveria Hoti
Turqi, protestë kundër dhunës ndaj grave
Për ndonjë ditë 66 aksidente trafiku në rrugët e Kosovës
Biden do ta pranojë online nominimin për president
Dy pacientë në intubim në spitalin e COVID-19 në Vushtrri
Moti sot në Kosovë
Kosova nis negociatat rreth vaksinës për COVID-19
Vdes një i ri nga Shtimja si pasojë e COVID-19
Zaev u takua me Ahmetin, Selën dhe Gashin, negociohet shumica e re larg syve të opinionit publik
Në Turqi protestohet kundër dhunës ndaj grave
Zyrtarët amerikanë hedhin poshtë pretendimin e Trumpit për Bejrutin
Facebook prezanton klonin e TikTokut, Instagram Reels
specialisti kosovar shpjegon ç’është nitrati i amoniumit që shkaktoi shpërthimin shkatërrimtar në Be...
Pasuria e Drejtorit të Krimeve Ekonomike në Policinë e Kosovës
Drejtoresha e shërbimeve njerëzore në polici, mori avanc mbi 3 mijë euro për udhëtimet në SHBA
Gjilanasja: Virusi s' është rrenë, po e provoj në lëkurën time
Virusin e kam zënë hajgare, shumë i vështirë është
Drejtori i Hetimeve në Policinë e Kosovës mban mbi 28 mijë para kesh në bankë
Gjilani vazhdon kontratat me Gerhard Prognin dhe Fiton Hajdarin
„Tour de Suisse” e motoristëve shqiptarë, në kohë pandemie
Spanja regjistron rekord të të infektuarve me COVID-19 prej përfundimit të izolimit
Pasuria e zv/drejtorit të Policisë së Kosovës, afër gjysmë milioni
Junik – Qindra hektarë kultura bujqësore janë dëmtuar nga breshëri – FOTO
Pandemia “gëlltit” investimet e huaja në Kosovë
Pompat e karburanteve, ku mund të furnizoheni më së liri në Austri
Rogovë e Hasit, kabllot bien për toke pas rrëzimit të shtyllës elektrike
Haradinaj- Stublla nis ndryshimet në misionet diplomatike
Presidenti Thaçi tani apelon që të gjithë t`i respektojnë masat anti COVID-19
Pasuria e U.D të kryeshefit të Inspektoratit Policor të Kosovës
KFOR i përgjigjet një kërkese urgjente të QKUK-së për ilaçe kundër helmimit
Zëvdendësdrejtori i policisë mban në bankë 45 mijë euro kesh
​Mali i Zi shënon numrin më të madh të viktimave nga COVID-19 brenda një dite
Labinot Tahiri shpenzon 107 mijë euro në vetura në vitin 2019
Lista e pasurive milionëshe të Behgjet Pacollit
Daut Haradinaj merr borxh tek familja e gruas për shtëpinë
Rreth 10 milionë afganë besohet se kanë qenë të infektuar me coronavirus
Pasuria e Drejtorit të Antidrogës në Policinë e Kosovës
Endrit Shala vozitet me veturë më të shtrenjtë se shefi i tij Fatmir Limaj
Albin Kurti me vetëm 934 euro në bankë
Në Klinikën ku trajtohet Coronavirus oksigjeni bartet me dorë pasi mungon sistemi
Sa kushton BMW e Fatmir Limajt?
Sjellja skandaloze e Zemajt për barnat rikthen krimin dhe korrupsionin në shëndetësi
Kadri Veseli rrit pasurinë, blen banesë 85 mijë euro
Në Burgjet e Kosovës, janë të infektuar 19 zyrtarë dhe një i burgosur me COVID-19
Të flesh në një tendë në formën e një pike – kampingu interesant në Belgjikë |Revista Monitor
Kadri Veseli rritë pasurinë blenë banesë 85 mijë euro
Aksionet e Mërgim Lushtakut në 4 biznese kursen 45 mijë euro në bankë
Anton Quni e shet veturën BMW X5
Sa fiton brenda vitit Kryeministrit Avdullah Hoti
'Zërat e shuar' të grave në 'veshët e shurdhër' të drejtësisë
Kontrata e dyshimtë, QKUK-ja s' i ndal tenderët për COVID-19 përkundër donacioneve të shumta
Kërkohet krijimi i trupës së qëndrueshme të aktorëve në Teatrin 'Dodona'
Fillon punën Bordi i përkohshëm i KRU "Prishtina"
Qeveria e Serbisë planifikon hapjen e një laboratori të testimeve për COVID në Kosovë
Qeveria e Serbisë planifikon hapjen e laboratorit të testimeve për COVID në Kosovë
Arsyetimi i Gjykatës për dënimin me gjobë të asamblistes së Gjakovës
Ditë e zezë, 15 të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit
Hashim Thaçi “vajton" bujqit pas dëmeve të pësuara nga reshjet e fundit
Instituti Hidrometeorologjik paralajmëron vërshime në disa zona
Vdiq gazetari Nexhmedin Paloja
Gjakovë, kthehet në rigjykim rasti i katër të akuzuarve për grabitjen e 2,500 eurove
Qytetarja nga Peja paradite del negativ për coronavirus, pasdite IKSHPK ia ndërron rezultatin
Paradite negative me coronavirus, pasdite IKSHP ia ndërron rezultatin
Polici i Kosovës suspendohet, në orar të punës shkoi në motel
I emëruari për ambasador të ShBA-së në Gjermani kritikoi përfshirjen e administratës Klinton në luft...
156 persona shëndetësohen nga COVID-19
3862 raste aktive me COVID-19 në Kosovë
Komunat e prekura sot nga COVID-19
Dyshime se polici vdiq pasi ambulancës iu ndal oksigjeni dhe u prish lifti i spitalit
Vajzat kanë studiuar më shumë se djemtë gjatë pandemisë, thotë hulumtimi
328 policë të infektuar me COVID-19
Ujësjellësi, sistemi i vjetër dhe i ngarkuar i kanalizimit bënë që Prishtina të mos i përballojë res...
Javën e kaluar vdiq edhe një polic në Mitrovicë nga COVID-19
Mbyllen hetimet për rastin e polices në Gjilan e cila vrau familjen e saj dhe veten
Komuna e Rahovecit paralajmëron për vërshime
Kryeministri paralajmëron rrezik nga vërshimet, thotë se janë në gatishmëri
Gjykata e Ferizajt vendos ta largojë nga shtëpia ish- gruan e zyrtarit komunal në Ferizaj
Hoti thotë se po krijohen kushtet për zbatim të pakos së rimëkëmbjes ekonomike
Shkolla shqipe në Massachusetts të SHBA-së, me platformën pa pagesë për fëmijët shqiptarë
Kimikatet që shpërthyen në Bejrut ishin konfiskuar nga anija e një biznesmeni rus
Gjykata Komerciale shtyllë e fortë për sistemin e drejtësisë
Urdhër-arresti ndaj deputetit ia komplikon punën Qeverisë Hoti

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Rreziqet potenciale që ndikojnë në pjellshmëri

Sun Nov 10 , 2019
A ndikon puna ime në spermë? Pjellshmëria e mashkullit mund të dëmtohet nëse ai punon me plumb, merkur apo arsenik dhe në temperatura të larta. Shkaktari më i shpeshtë i jopjellshmërisë së mashkullit janë venat e zgjeruara të cilat bartin gjakun nga testiset, ndërsa paraqiten për shkak të qëndrimit ulur […]