Të jesh mjek, mësues, profesor, gjykatës, inxhinier në Kosovën tonë!!!

Të jesh mjek, mësues, profesor, gjykatës, inxhinier në Kosovën tonë!!!

Shkruan: Dr.Besim Guda


Të jesh mjek, mësues, profesor, gjykatës, inxhinier në Kosovën tonë!!!

Çdo ditë po bindem në të vërtetën e hidhur se çfarë dhe kush jemi. Çdo ditë kjo shoqëri po fundoset në humneren nga e cila vështirë të dilet .
Është kjo ftesë dhe thirrje nga fundi i shpirtit për mjekët, mësuesit-profesorët , prokurorët-gjykatësit, inxhinierët dhe njerëzit e tjerë të dijës që të ndihmojnë këtë vend  para se të fundoset definitivisht.
Ndeshja e djeshme e futbollit në mes të Kosovës dhe Çekisë, më ka forcuar bindjen se fundosja jonë është e pa shmangshme. Urime Kosovë për fitore, por pa dashur parashtroj vetës dhe juve pyetjen që kërkon përgjigje të drejtë dhe shpjegim racional. Çka është kjo eufori nacionale? Cka jane këta njerëz në ekstazë për një gjë krejt të pa “rëndësishme“? Prej nga lekët për bileta dhe shkuarje në stadium për këtë kategori të njerëzve? Apo janë ata që nuk e paguajnë tatimin shtetit të Kosovës, ata që nuk paguajnë kur shkojnë te mjeku, e bile bile edhe e shajnë mjekun, ata që nuk paguajn rrymën, ujin, bërllogun. Janë ata që u dhemb koka kur kalojnë afër shkollave te rrenuara, pa dritare, pa ujë dhe dritë të mjaftueshme, sepse edhe kur ishin nxënës ndiheshin me siklet pranë shkollës, se dyshi ishte nota qe meritonin atëhere.
Vrapimi pas topit dhe muzikës, nuk do ti sjellë shumë lumturi këtij vendi. Politikan injorantë, fodull dhe dinak  fërkojnë duart dhe i gëzohen humbjes së vemendjes së populatës në gjëra të pa rendësishme. Në vend që t’i ngjeshim radhët, të shpallim gjendje alarmi për dobësit në gjithë shtetin tonë, ne, në Prishtinë  dhe ashtu në gjithë Kosovën festonim “trishtueshëm “ për këtë fitore koti, sikur punët ti kishim si është më së miri. Në stadiumin “Fadil Vokrri “do të duhej të ishin hiq më shumë së 3000 shikues, dhe bileta të kushtonete mes një apo dy eurove, sepse kështu e kemi punën ne.
Kosova nuk ka asnjë sistem, e sistemi i vlerave është rrëzaur për tokë dhe kthyer prapsht. Ata të cilët duhet ta ngrejnë këtë vend të ec përpara janë dorëzuar. Porfesionistët si mjekët, profesorët-arsimtarët, juristët- gjykatës e prokuror e avokat, inxhinier e agronom e kanë humbur betejën në Kosovë. 
Të infektuar dhe të hyperinflacionuar me numër të pafund të ashtuquajturve “profesione”profitabile ndodhemi në një udhëkryq të madhë. Shumë nga ato profesione  do tua dobësojn apo mbysin motivimin. Por nëse pyesni një njeri të menqur cili profesion është më i miri, pa dyshim do të pergjigjej së  ne grupin e profesioneve më të shkelqyera gjithsesi bejnë pjesë: mjeku , profesori, avokati, gjykatesi, inxhinieri. Po të pyesni të gjithe prindërit në gjithë botën, kush nuk do të deshironte që fëmija i tijë të  bëhet mjek, profesor, jurist, apo inxhiner. 
Lloj lloj analfabetsh apo gjysëm analfabet të cilët vetën shumë lehtë e quajnë Pi-ar apo menaxher, udhëheqese televizionesh te pa shkolluara e quajnë veten gazetare, këngëtar rrugësh e quajn veten artist, e të mos flasim për të ashtuquajturit drejtorët artistik pa shkolle, biznes konsultantët, bek-ofis administratorët , velnes konsultantët, event kordinatorët, kopi-print operatorët, marketing konsultantët, ofis asistentët, portfolio menaxherët, produkt dizajenerët. 
Prapa ketyre thirrjeve dhe titujve glamuroz zakonisht fshehen injorantë që mendojnë se reputacioni arrihet brenda natës, fshehen ata që nuk kan pasur kurajo të mësojnë, të nxejnë karrigën dhe tëbejnë një shkollë si duhet, ata të cilet ndrrojnë profesionet dhe thirjet sikur corapet e ndyera.
Mos harroni se mjek, profesor, inxhinier e jurist askush nuk mund ta quaj vetëveten pa qen i tillë.
Të parët mbizotrojnë pasuri , objekte e lokale, hotele e restorane, Ju mbizotroni dijen. Mos lejoni  që injorantët dhe bashibuzukët , pronarët e restoranteve të ndryshme, firmave , kompanive, avionëve privatë e jahtave tu mbajne leksion mbi suskesin. Suksesi është i iuaji , sepse ata kane vetem metrat katror dhe motoret e makinave. Ju jeni intelektualët e ketij vendi-ardhmëria e tij.
Të mos lejojmë të ngrisim në qiell profesione të pa “rëndësishme”, mos t’i bëjmë heronj fëmijët tanë në fushën e futbollit apo në binën e muzikës , por të bëhen heronjë në spital, shkollë, uzinë, gjykatë, në arë, sepse aty më së miri i shërbejnë vendit.
 Më të mirët e vendit mos të lakmojnë injorancën por të lakmojnë dijën, punën sakrificën, angzhimin në të mirë të shtetit.
Më të mirët nga JU duhet të qendrojnë në Kosovë, ti kthejnë dinjitetin e nëpërkembur, të kthejnë shpresën vendit. Trendi i ikjes nga Kosova duhet ndërpre, jo me deklarata boshe, jo me ndeshje futbolli e me spektakle muzike, por me programe nacionale të ruajtjes së mendjes. Çdo i ditur e ka vendin këtu, këtu peshon shumfish më rëndë. 
Ti japim shansin dijes…

Related posts:

16 të vdekur në 24 orët e fundit nga COVID-19
Rastet e reja me COVID-19 nëpër komuna
134 persona të shëruar nga COVID-19 në Kosovë gjatë 24 orëve e fundit
Kacafytje brenda objektit të Postës së Kosovës
Ambasadori i ri gjerman kritikon nismën për ligjin për vlerat e UCK-së
Pasuria e rektorit të Universitetit të Gjilanit, Bajram Kosumi
Presidenti dekreton Ligjin për Buxhet, hapet rruga për ndarjen e pagesave të pandemisë
Vera erdhi: Ku po shkojmë për pushime?
Paraburgim policit gjilanas për rrahjen e gruas, arrest shtëpiak vëllait të tij
PDK flet për mocionin e nisur nga VV për rrëzimin e Qeverisë Hoti
Facebook dhe Twitter fshijnë pretendimet e Trumpit për COVID-19
Sa është i pasur ish- ministri Arben Vitia?
Rektori i UP-së, Marjan Dema me mbi 53 mijë euro para të gatshme
Washington DC: Shqiptarja, finaliste për çmimin “Excellence in Advocacy Award”
Bekë Berisha me kredi deri ‘në fyt’
Bekim Haxhiu vozit veturë 33 mijë eurosh
Shtetet e Bashkuara duan njohje dypalëshe
VV nis mocionin për rrëzimin e qeverisë Hoti
ORCA reagon ndaj emërimit të anëtarit të ri në KShC, kërkon ndalimin e interferimeve politike
Kosova po dështon në luftën kundër pandemisë
Prindërit e Iliasit flasin para fillimit të gjykimit të vrasëses së të birit
Ministria e Arsimit anulon testin e arritshmërisë
Lahi Brahimaj me vetëm 137 euro para në bankë
Japonia përkujton 75-vjetorin e bombardimit të Hiroshimas
Vushtrriasit i hapet rast në polici pasi s' u vetizolua
Pejë, 12 pacientë në gjendje të rëndë
Kryekuvendarja blen tokë 100 mijë euro
911 kosovarë u kthyen të infektuar me Covid-19 në Gjermani
Gjakovari arrestohet për dhunim
Arrestohen tre të dyshuar në Prishtinë për organizim të bixhozit
Sa është pasuria e Jahja Llukës?
Spitali i Ferizajt pret rritjen e kapaciteteve për t'i përballuar kërkesat gjatë pandemisë
Profesori anëtar i AAK-së emërohet në Këshill Shtetëror të Cilësisë
Profesori anëtar i AAK-së emërohet anëtar në Këshill Shtetëror të Cilësisë
Mendim Rugova blen veturë 20 mijë euro
Bordi i emëruar nga qeveria Kurti e quan të “paarsyetuar” vendimin për shkarkim nga qeveria Hoti
Turqi, protestë kundër dhunës ndaj grave
Për ndonjë ditë 66 aksidente trafiku në rrugët e Kosovës
Biden do ta pranojë online nominimin për president
Dy pacientë në intubim në spitalin e COVID-19 në Vushtrri
Moti sot në Kosovë
Kosova nis negociatat rreth vaksinës për COVID-19
Vdes një i ri nga Shtimja si pasojë e COVID-19
Zaev u takua me Ahmetin, Selën dhe Gashin, negociohet shumica e re larg syve të opinionit publik
Në Turqi protestohet kundër dhunës ndaj grave
Zyrtarët amerikanë hedhin poshtë pretendimin e Trumpit për Bejrutin
Facebook prezanton klonin e TikTokut, Instagram Reels
specialisti kosovar shpjegon ç’është nitrati i amoniumit që shkaktoi shpërthimin shkatërrimtar në Be...
Pasuria e Drejtorit të Krimeve Ekonomike në Policinë e Kosovës
Drejtoresha e shërbimeve njerëzore në polici, mori avanc mbi 3 mijë euro për udhëtimet në SHBA
Gjilanasja: Virusi s' është rrenë, po e provoj në lëkurën time
Virusin e kam zënë hajgare, shumë i vështirë është
Drejtori i Hetimeve në Policinë e Kosovës mban mbi 28 mijë para kesh në bankë
Gjilani vazhdon kontratat me Gerhard Prognin dhe Fiton Hajdarin
„Tour de Suisse” e motoristëve shqiptarë, në kohë pandemie
Spanja regjistron rekord të të infektuarve me COVID-19 prej përfundimit të izolimit
Pasuria e zv/drejtorit të Policisë së Kosovës, afër gjysmë milioni
Junik – Qindra hektarë kultura bujqësore janë dëmtuar nga breshëri – FOTO
Pandemia “gëlltit” investimet e huaja në Kosovë
Pompat e karburanteve, ku mund të furnizoheni më së liri në Austri
Rogovë e Hasit, kabllot bien për toke pas rrëzimit të shtyllës elektrike
Haradinaj- Stublla nis ndryshimet në misionet diplomatike
Presidenti Thaçi tani apelon që të gjithë t`i respektojnë masat anti COVID-19
Pasuria e U.D të kryeshefit të Inspektoratit Policor të Kosovës
KFOR i përgjigjet një kërkese urgjente të QKUK-së për ilaçe kundër helmimit
Zëvdendësdrejtori i policisë mban në bankë 45 mijë euro kesh
​Mali i Zi shënon numrin më të madh të viktimave nga COVID-19 brenda një dite
Labinot Tahiri shpenzon 107 mijë euro në vetura në vitin 2019
Lista e pasurive milionëshe të Behgjet Pacollit
Daut Haradinaj merr borxh tek familja e gruas për shtëpinë
Rreth 10 milionë afganë besohet se kanë qenë të infektuar me coronavirus
Pasuria e Drejtorit të Antidrogës në Policinë e Kosovës
Endrit Shala vozitet me veturë më të shtrenjtë se shefi i tij Fatmir Limaj
Albin Kurti me vetëm 934 euro në bankë
Në Klinikën ku trajtohet Coronavirus oksigjeni bartet me dorë pasi mungon sistemi
Sa kushton BMW e Fatmir Limajt?
Sjellja skandaloze e Zemajt për barnat rikthen krimin dhe korrupsionin në shëndetësi
Kadri Veseli rrit pasurinë, blen banesë 85 mijë euro
Në Burgjet e Kosovës, janë të infektuar 19 zyrtarë dhe një i burgosur me COVID-19
Të flesh në një tendë në formën e një pike – kampingu interesant në Belgjikë |Revista Monitor
Kadri Veseli rritë pasurinë blenë banesë 85 mijë euro
Aksionet e Mërgim Lushtakut në 4 biznese kursen 45 mijë euro në bankë
Anton Quni e shet veturën BMW X5
Sa fiton brenda vitit Kryeministrit Avdullah Hoti
'Zërat e shuar' të grave në 'veshët e shurdhër' të drejtësisë
Kontrata e dyshimtë, QKUK-ja s' i ndal tenderët për COVID-19 përkundër donacioneve të shumta
Kërkohet krijimi i trupës së qëndrueshme të aktorëve në Teatrin 'Dodona'
Fillon punën Bordi i përkohshëm i KRU "Prishtina"
Qeveria e Serbisë planifikon hapjen e një laboratori të testimeve për COVID në Kosovë
Qeveria e Serbisë planifikon hapjen e laboratorit të testimeve për COVID në Kosovë
Arsyetimi i Gjykatës për dënimin me gjobë të asamblistes së Gjakovës
Ditë e zezë, 15 të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit
Hashim Thaçi “vajton" bujqit pas dëmeve të pësuara nga reshjet e fundit
Instituti Hidrometeorologjik paralajmëron vërshime në disa zona
Vdiq gazetari Nexhmedin Paloja
Gjakovë, kthehet në rigjykim rasti i katër të akuzuarve për grabitjen e 2,500 eurove
Qytetarja nga Peja paradite del negativ për coronavirus, pasdite IKSHPK ia ndërron rezultatin
Paradite negative me coronavirus, pasdite IKSHP ia ndërron rezultatin
Polici i Kosovës suspendohet, në orar të punës shkoi në motel
I emëruari për ambasador të ShBA-së në Gjermani kritikoi përfshirjen e administratës Klinton në luft...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Shqiptarja përfundon mjekësinë me notë 10, Gjermania do ta marrë në punë

Tue Sep 17 , 2019
Kjo është Aurela Kullolli. Nga sot asaj nuk do t’i duhet të studioj më librat e shkollës, pasi 24 vjeçarja përfundoi me rezultate të shkëlqyera studimet universitare. Aurela ka përfunduar ciklin e dytë të studimeve të larta Master Shkencor në degën e mjeksisë me mesatare 10. Nga klasa e parë […]