Wed. Jun 29th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

në të vërtetë, hulumtuesit e Universitetit të Çikagos i kanë krahasuar të dhënat e njëqindvjeçarëve, të lindur në tetor, në periudhën midis viteve 1880 dhe 1895 me të dhënat e vëllezërve dhe motrave të tyre, si edhe të çifteve të martuar

Studimi ka treguar që personat e lindur në tetor kanë shanse më të mëdha se ata të lindur në prill, për të përjetuar pleqërinë e thellë, transmeton Telegrafi.

Gjithashtu, kanë konstatuar që njerëzit e lindur në shtator dhe nëntor gjithashtu jetojnë më gjatë se mesatarja.

Ekzistojnë disa teori të cilat përpiqen të shpjegojnë të dhënat deri te të cilat ka ardhur ky studimi i ri.

Sipas një teorie, bebet e lindura në tetor janë më pak të ekspozuara ndaj sëmundjeve, posa në tetor s’ ka temperatura ekstremisht të ulëta apo ekstremisht të larta, për dallim nga fëmijët e lindur gjatë verës dhe dimrit.

Mbase lindja gjatë vjeshtës mbron nga sëmundjet sezonale, atëherë kjo mund të ndikojë mbase në jetëgjatësi. Megjithatë, hulumtuesit s’ janë krejtësisht të sigurt.

229997 shutterstock

Çfarë ndikon në jetëgjatësi?

Ekzistojnë faktorë të shumtë, atëherë rolin kryesor e ka gjenetika.

Në jetëgjatësi më shumë ndikojnë shprehitë në ushqim, aktiviteti fizik dhe shmangia e shprehive të këqija, siç janë pirja e duhanit dhe e veseve të tjera. /Telegrafi/

The post Të lindurit në tetor kanë shanse shumë më të mëdha të përjetojnë ditëlindjen e njëqindtë appeared first on Telegrafi.

[ad_2]

You cannot copy content of this page