Terminologji

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë
Ja cilat janë 10 ushqimet që djegin dhjamin!
Dhembjet e qafës
Ja cili shtet i paguan më së shumti në botë Mjekët
Ja si t’a luftoni celulitin me disa rregulla të thjeshta
Pafuqi dhe gërdi
Në Kosovë rreth 95 për qind e fëmijëve janë të vaksinuar
Mjeku nga Kosova merr mirënjohje nga Gjenerali i NATO-së
Shtetet me pagat më të larta për Mjekët
Ja sa është paga e Kirurgut, Radiologut dhe Psikiatrit në Zvicër!
Një në katër mjekë, ose 32.9% e mjekëve në Zvicër janë të huaj, mes tyre shqiptarë
Këto janë pagat e mjekëve në Zvicër
Infermierët tashmë me Sindikatën e tyre
Kryeinfermierja akuzon Odën e Infermierëve të Kosovës
Pacienti godet mjekun me tullë, flet drejtoresha e spitalit
Gjendja e Mjekut në midis të karrierës
Mjekët e profesorët nuk mund ta fshehin pasurinë, detyrohen ta deklarojnë
10 profesionet më të paguara në botë
5 arsye pse duhet t’a lini duhanin!
Si të shërojmë spondilozën e qafës?
Infermierët, akuza mbi portalin e punësimit: S’ka transparencë!
Specialisti i Reumatologjisë që ka diplomuar dy herë në Mjekësi
Pse urinoj kaq shpesh?
Qumështi i bletës – vlerat shëndetësore
Kur je me shëndet nuk i intereson askujt ndërsa kur je i sëmurë interesohen të gjithë për ty
Gurët në tëmth
Mangoja mbron lëkurën dhe flokun tuaj
Duhani dhe shikimi
Boronica dhe sëmundjet e zemrës
Kirurgjia Abdominale:Rezultatet e testit për Drejtor
Ushqimi dhe insuficienca kronike renale
Ushqimi te të sëmurët me sëmundje iskemike të zemrës
Ushqimi tek personat e sëmurë nga sulmi në tru (pika në tru)
Alarmante: Në çdo të tretën ditë largohet nga një Mjek nga Kosova
Urdhëresë administrative për pagesën e anëtarësisë vjetore 2019
Ja pse peshkaqeni mund të jetë ilaçi kundër kancerit
Kolegji i Mjekëve të Rumanisë falenderon Kryetarin e Odës së Mjekëve të Kosovës për asistencë në rastin e kirurgut falsifikator
Portali “Infermierët për Shqipërinë” manipulon listën e fituesve
Objekti ku gjendet Sindikata e Shëndetësisë dyshohet se është pronë e Blerim Sylës
Mjekët janë me koeficientin më të lartë të inteligjencës
Shkaktohet prej celularit, kjo është sëmundja që po prek gjithë njerëzimin
Fertiliteti mashkullor dhe plakja/mosha
Horror! Mark Skinner: Të paktën 82 shqiptarëve që u dërguan gjallë në Serbi, gjatë luftës, u janë marrë organet
Gripi i derrit u merr jetën pesë personave në Kosovë, paraqiten edhe raste të reja
Çfarë do të thotë Normozoospermia?
Sqarime rreth Aprobacionit në Gjermani
Reagon Mjekja rreth vendimit të Qeverisë për Postën dhe Telekomin e Kosovës
Doktor Hatim Baxhaku, kirurgu më i kërkuar në rajon!
Gripi, vlerësoni këshillat mjekësore dhe mos i mësyni vetëm QSUT-së
Psikologjia e sjelljes në shoqërinë tonë
Kush veç Mjekëve?
Dr.Leonard Bytyqi: Askush nuk e ka menduar që pas 11 viteve të Pavarësisë do të ikin 500 Mjekë nga Kosova
Ja struktura e Shoqatës së Mjekëve Shqiptarë në Gjermani
Kanabisi mund të shkaktojë depresion dhe nxit vetëvrasje
Vertigo cerebrale
Vezikular
Vigor
Viskoz
Ventral
Vertebrat Torakale
Verbal
Ventrikujt e Trurit
Venerologjia
Pse nuk duhet të specializoni në QKUK – Prishtinë?
Themelohet Shoqata e Mjekëve Shqiptarë në Gjermani
Neurokirurgu propozon që Mjekët të zgjedhin “O Spitalin Privat, O Spitalin Publik”
Gjashtë shkaqet më të shpeshta të ankthit dhe depresionit
Zhurma në klubet e natës mund të shkaktojë humbjen e dëgjimit
4 mënyrat për të parandaluar kancerin e lëkurës
A është rrezik nëse bebja e ka kërthizën rreth qafës❓
Si të luftohet tensioni i lartë i gjakut?
Dyfytyrësia e disa Portaleve dhe Gazetave ndaj Mjekëve dhe Infermierëve
Ja cili Mjek shkruan për librin e parë universitar në Kosovë për SËMUNDJET INFEKTIVE
Ky është mjeku shqiptar që punoi 27 orë për të shpëtuar njerëz në aksidentin në Shkup
Kolegjiumi i Kirurgëve sqaron përmes komunikatës pezullimin e grevës
Kirurgët nuk e ndalin grevën por e pezullojnë deri në muajin maj
Çfarë të bëni kur jeni me kollë?
Çka është pedofilia?
Fakte mbi vaksinën antigrip💉
Çka janë Embriologët?
Përhapet virusi “Influenca A”, infektologët kërkojnë kujdesë
Ditët Ndërkombëtare të Menaxhimit të Rrugëve të Frymëmarrjes
Stop dhunës ndaj Mjekëve dhe personelit mjekësor
Ja cili Kirurg u pensionua!
Paradokse!
Mjekët reagojnë ndaj shkrimit Hendbollisti i nënshtrohet 39 operimeve në Francë shkaku i operacionit të gabuar në Kosovë
Një shkencëtare e re shqiptare po shkëlqen ne Zvicër
Mjeku shqiptar që po bën revolucion në fushën e kirurgjisë laparoskopike
Refleksione mbi jetën e një Mjeku
Që të jesh Mjek…
Përse të rinjtë tanë “tremben” nga studimi i mjekësisë?
Të jesh a të mos jesh mjek
Mungesa e vitaminës D është shumë e përhapur dhe shumë e rrezikshme
Gjinekologu Ahmeti u shënjestrua pa të drejt për rastin e të dhunuarës në Drenas
Profesionet më të ndërlikuara dhe më të vështira në botë
Vezika urinare
Ventrofiksim i Mitrës
Virologji
Vezikorektal
Vertigo Arteriosklerotike
Vibrant
Venulë
Ventrikulomegali
Verte
Venopunkturë
Vicium
Vincent Sëmundja
Ventroinguinal
Ventrikulofiksim
Viridis
Venografi
Ventrikulopunksion
Ves
Vertigo kardiake
Verapamil
Ventro
Vezikocelë
Vita
Viripotent
Ventrikulit
Vezikal
Vital
Version cefalik
Visceroptozë
Vezikofiksim
Skleroza Multiple dhe Terapia Hiperbarike me Oksigjen
Skuqjet në fytyrë
Vitamina E dhe roli saj
Vitamina B1
Vitamina C ose acidi askorbik
Niacina (acidi nikotinik ose vitamina B3)
Vitamina B12 ciankobalamina
Vitamina B6
Vitamina B2 ose riboflavina
Deri në tre vjet burg për sulmet ndaj mjekëve dhe infermierëve në Kroaci
As raca dhe as klasa shoqërore nuk përcaktojnë inteligjencën tek foshnjat
Lëre beben të qajë
Lindim të mirë të këqinj?
Ja pse qajnë bebet
Pse shkelmojnë bebet në barkun e nënës?
Pse bebet nuk dridhen kur kanë ftohtë?
Mos e stresoni një grua shtatzënë, 5 gjërat e dëmshme që mund t’i ndodhin bebes
Lindi sa një shiringë, kjo foshnjë sfidon ‘1 milion e 1″ mundësi mbijetese
Gripi në Kosovë akoma nën pragun epidemik
Katër raste me virusin AH1N1 në Kosovë
Mungesa e vitaminës D shkakton Psoriazën
Çfarë është gripi i derrave dhe cilat janë shenjat e tij?
Konfirmohen 3 viktima nga gripi. 37-vjeçari nga Gramshi nuk i mbijetoi
Çfarë ndodh me trupin tuaj kur pini kafe me stomakun bosh
Këshilla e ekspertëve për të hequr erën e hudhrës pas ngrënies
Gripi i derrave: Shkaktari, simptomat, parandalimi dhe komplikimet
Pija që zgjat jetën – Ushqimi më i shëndetshëm i shekullit
Sot shënohet dita ndërkombëtare e Epilepsisë
Ushqimi me fibra, konsumi që ul rreziqet nga sëmundjet
Stop këtyre ushqimeve nëse ke probleme me veshkat
Mjeku Krasniqi demanton Ministrin e Shëndetësisë Uran Ismaili
Këto janë shenjat që tregojnë se vuani nga depresioni
Kujdes, mos flini kurrë më shumë sesa 8 orë në ditë
Fruta të thata për meshkujt dhe arsyet
Sëmundjet e zemrës dhe grupet e gjakut
Ecja, Sporti dhe Shëndeti
Vdes nga tumori i trurit, i shpëton jetën 5 personave të tjerë
Kirurgët: Grevë deri në fund
Skandaloze, Sindikata e Shëndetësisë kërcënon anëtarët se kush largohet do t’i hiqet shujta e mëngjesit
Kandidatët për drejtorë në pesë Klinika të QKUK-së
Kur të mësoni përfitimet e kësaj perimeje nuk do e ndani nga tryeza
Rasti i parë me AH1N1 në Durrës
Përfitimet e çajit argjentinas, Yerba Mate
Votat e deputetëve për amendamentet për koeficientët e punëtorëve shëndetësor
Infermierët kërkojnë mosnënshkrimin e ligjit të pagave
Gripi në shkollë, Mjekët: Përhapet me shpejtësi
Gripi mbush Spitalet, mjekët: Situata nën kontroll
Si të shpëtoni nga hundët e bllokuara në vetëm pak minuta
Fluks në Spitalin e Beratit
Ky është sekreti i një lëkure të bukur dhe imuniteti të fortë
Acidi folik
Vitaminat
Ushqimi dhe të sëmurët me ulçerë
Ushqimi dietal
Rreziqet për shëndetin që vijnë nga konsumimi i ushqimit
Ushqimi për diabetikët për të sëmurët që vuajnë nga sheqeri
Rëndësia dhe nevoja për njohjen e dhënjes së ndihmës së parë
FMN, e shqetësuar me Ligjin për pagat, viti 2020 problematik
Largim masovik i Mjekëve dhe Infermierëve nga Sindikata
Ligji për Pagat sërish në Kuvendin e Kosovës
Ja çfarë punëtorie u mbajt në IKSHPK!
Shenjat paralajmëruese që tregojnë se mëlçia juaj është e tejmbushur me toksina dhe parazitë
Ja sa është paga e Specialistit në Sarajevë!
Prindi i vajzës vet i kërkoi Mjekut që t’i bërtas asaj
Mjeku shqiptar, Taulant Muka zbulon terapinë për të luftuar menopauzën
Dita e 53-të e grevës së Kirurgëve
Ligji për pagat i ka goditur dhe nënçmuar keq profesionet mjekësore
Vendet në të gjithë botën po vuajnë për mungesën e infermierëve
Takim i përbashkët në mes kryesive të dy shoqatave
Burnout Sindromi te Kirurgët e Përgjithshëm të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës
OBSH: Duhanpirja vret çdo vit 7 mln njerëz
Mjeku Shqiptar që trajtoi pacientë me Ebolë
Rreziku për sulm të zemrës: Mungesa e gjumit ndërlidhet me shëndet të dobët kardiovaskular
Hipnoza – Sabir Krasniqi
Praktikumi i Fiziologjisë Patologjike
Neurologjia – Donika Azemi – Libra Mjekësorë
SHSKUK do t’i punësoj 103 Specialistë të papunë
Kirurgët vazhdojnë t’a marrin rrogën e njejtë 549 euro dhe jo 1195 euro
Infermierët në prag të themelimit të Sindikatës
“Qelizat burimore”, mendohet se shkaktojnë të gjitha llojet e kancerit
Sa është i rrezikuar Kirurgu nga sëmundjet vdekjeprurëse gjatë punës së tij?
Si transmetohet hepatiti B?
3 përbërësit që zhbllokojnë arteriet dhe ulin kolesterolin
Kirurgjia, mbreti dhe mbretresha e Mjekësisë
Disa gazeta shpifin dhe manipulojnë me kërkesën e Kirurgëve
Kirurgët nuk e ndalin Grevën
Infermierja heroinë, udhëtoi për 1 orë në këmbë për t’i shpëtuar jetën 15-vjeçarit
Kjo është njëra ndër infermieret më të bukura në botë
Sa para në vit i merr Fedarata Sindikale e Shëndetësisë nga Punëtorët Shëndetësor?
Sa është paga vjetore e Mjekut, Prokurorit dhe Gjyqtarit në Gjermani?
Britania kërkon Mjekë dhe Infermierë, lehtësohen procedurat
Ikën 525 mjekë: Shëndetësia kroate, para kolapsit
Ja sa Mjekë dhe Infermierë janë larguar nga Shqipëria për në Itali
Pse po shtrembërohen faktet për Shëndetësi?
Mjeku shqiptar nga Maqedonia po mahnitë Zvicrën
Verteks
Vilozit
Vinkristin
Vestibul
Viscera
Vermiform
Vestibulumi labirinthor
Vipomë
Vezikovaginal
Vipera
Vertebrat cervikale
Vertebër
Ventrikul, Ventrikulo
Viremi
Visceral
Vinorelbine
Venerolog
Vicioz
Versacion
Vestibular
Pneumonia virale
Vir
Viscerit
Ventrikular
Deputetit i duket çudi e madhe 16 orë me qëndru në seancë
Sa shumë kisha humbur në sakrificën time për jetët e të tjerëve
Mjekët dhe infermierët,çirakë në shtëpi të vetë !
Gjermania kërkon Mjekë shqiptarë
Alarmante: Gjermania kërkon 13 mijë infermierë, Shqipëria mbetet pa personel
Ja kur hyn në fuqi Ligji i Pagave
E turpshme: Kalon amandamenti që shpërblen zv/ministrat me pagë edhe pas përfundimit të mandatit
Punëtorët shëndetësor shkelen padrejtësisht me ligjin për paga
Veneseksion
Gjinekologu shqiptar që bëri mrekulli me çiftin nga Kumanova!
Ky Mjek Shqiptar do t’ju çuditë me trupin e tij, ja pse!
Mjeku shqiptar merret si shembull në Gjermani
Greva e Kirurgëve vazhdon
Vazhdon gjendja alarmante në QKUK duke u anuluar 200 operacione në ditë
SHSKUK-ja u paguan punëtorëve shtesa për kujdestari përkundër që nuk kujdestarojnë
Veshka Policistike
Çfarë është VIS? – Fjalori mjekësor
Mjeku Shqiptar Bekim Tateshi e shpëton vogëlushen nga Prishtina
Ndërhyrja e shpejtë e mjekëve shpëton 4 të rinjtë e aksidentuar në Valbonë
Mjeku eci 2 orë në këmbë, shpëton pacientin
Mjeku shqiptar nga Kosova, shpëton nga vdekja fëmijën katërvjeçar gjerman
Kirurgu Shqiptar i shpëton jetën gjermanit të moshuar
Historia e Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza” në Tiranë – QSUT
Historia e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës
Kirurgët konfirmojnë largimin kolektiv nga Sindikata
Punëdhënësi mund të dënohet deri në 35.000 euro për shkelje ndaj punëtorit
Kur duhet të shkoni tek Gjinekologu?
Për mjekët e QSUT që më shpëtuan jetën
Dhjetë mendime mbi Shëndetin dhe Mjekun!
Poezia e një mjeku
Mjeku Shqiptar në SHBA, zbulon një bakter të rrezikshëm që vjen në rrugë të pazakontë (Foto)
Doktorët e ORL-së këshillojnë: Si të ndihmohet kur dhemb veshi?
Specialistja më e re e Endokrinologjisë
217 raste, për 24 orë në Emergjencë
26 foshnje, për 24 orë në Gjinekologji
Besnik Tahiri nuk i sqaron kriteret për përcaktimin e koeficientit
Mjeku Shqiptar bëhet pjesë e Kolegjit mbretëror të Mjekëve Britanik
Venosklerozë
Venoz – Fjalor Mjekësor
Virilizëm – Fjalori Mjekësor
Kaq do të rriten pagat e mjekëve dhe infermierëve
Pacientja e falenderon publikisht Kirurgun Dr.Enver Fekaj
Kirurgët meritojnë përkrahje të plotë në realizimin e kërkesës së tyre për rritje të rrogës
Deputetët s’mund t’i bindin kirurgët për ndërprerjen e grevës
Përse nuk duhet vlerësuar Kirurgët vetëm për nga numri i operacioneve?
Historia e mjekësisë
Koeficienti në fyt
E vërteta e frikshme që fshihet pas peshkut dhe mishit të skuqur të pulës
A e dini çfarë i ndodhë trupit kur qëndroni gjatë ulur ?

Eritrocitet
Tetë zakone të këqija që dëmtojnë sistemin tonë imunitar
Pasqyra e gjakut: Cilat janë vlerat normale?
Fruthi

You cannot copy content of this page

Sign In

Register

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.