Tetë të vdekur dhe 644 raste me COVID-19 gjatë 24 orëve në Shqipëri


njofton se gjatë 24 orëve të fundit kanë humbur jetën 8 persona, ndërsa u konstatuan 644 raste pozitive.

Bëhet fjalë për katër qytetarë nga Durrësi, dy qytetarë nga Tirana, një qytetar nga Fieri, një qytetar nga Kuçova, të moshave nga 48 në 73 vjeç.

Shifrat e sotme pasqyrojnë një përgjysmim të numrit të vdekurve krahasuar me ditët e fundit.

herët a vonë më parë, u raportuan 19 të vdekur si edhe 744 raste pozitive me koronavirus.

Ndërkohë, pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:

258 raste në , 48 në Fier, 44 në , 38 në , 26 në Lushnje, 23 në Sarandë, 22 në , 21 në Përmet, 19 në Pogradec, 16 në Berat, 15 në Gjirokastër, nga 13 raste në Kukës, Kavajë, nga 10 raste në Kurbin, Mirditë, Tepelenë, 9 në Mat, 8 në Gramsh, 7 në Kuçovë, 6 në Korçë, 5 në Mallakastër, nga 4 raste në Krujë, Lezhë, Has, Vlorë, Delvinë, 2 në Bulqizë, 1 në Dibër.

Ministria njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 365 qytetarë.

Aktualisht në tre spitalet COVID, po trajtohen 461 pacientë, 19 në terapi intensive, shtatë pacientë janë të intubuar.

Njoftimi i plotë

dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të shmangni lëvizjet e panevojshme dhe të kufizohen kontaktet, për të parandaluar përhapjen e COVID19.

gjithë qytetarët duhet të respektojnë me përpikmëri rregullat, duke mos e ulur asnjë moment vigjilencën për ruajtjen e distancimit fizik, mbajtjen e maskës në çdo ambient jashtë shtëpisë dhe kujdesin për higjenën. Ju bëjmë thirrje qytetarëve të shmangin deryrimisht çdo lloj grumbullimi mbi 10 persona.

Ju informojmë për situatën e covid19 në 24 orët e fundit në vend.
Janë kryer 2.137 testime, prej të cilave 410 janë testime janë kryer për arsye depistimi.

Në 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitivë 644 qytetarë. të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:

258 raste në , 48 në Fier, 44 në , 38 në , 26 në Lushnje, 23 në Sarandë, 22 në , 21 në Përmet, 19 në Pogradec, 16 në Berat, 15 në Gjirokastër, nga 13 raste në Kukës, Kavajë, nga 10 raste në Kurbin, Mirditë, Tepelenë, 9 në Mat, 8 në Gramsh, 7 në Kuçovë, 6 në Korçë, 5 në Mallakastër, nga 4 raste në Krujë, Lezhë, Has, Vlorë, Delvinë, 2 në Bulqizë, 1 në Dibër.
Në 24 orët e fundit janë shëruar 365 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 17.031 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në 3 spitalet COVID, po trajtohen 461 pacientë, 19 në terapi intensive, 7 pacientë janë të intubuar.
Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit, kanë humbur jetën 8 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv në spitalet COVID:
4 qytetar nga Durrësi, 2 qytetar nga Tirana, 1 qytetar nga Fieri, 1 qytetar nga Kuçova, të moshave nga 48 në 73 vjeç.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

U drejtohemi me një një apel për të gjithë qytetarët që të bashkëpunojnë në kufizimin e përhapjes së infeksionit, duke respektuar rregullat, duke mbajtur maskën, duke shmangur grumbullimet, duke ruajtur distancën dhe higjienën.

Për çdo shenjë të sëmundjes duhet të kontaktoni mjekun tuaj të familjes. përmes linjës së gjelbër falas 0800 40 40 mund të lidheni me mjekun e familjes dhe të merrni informacionin e nevojshëm për COVID19.
Kombëtare është 24/7 në shërbim 24/7. Telefononi 127 Po qe se dyshoni se jeni të prekur nga 19 dhe për çdo urgjencë mjekësore.

– Statistika (25 Nëntor )

Raste të reja ditore 644

shëruar ne 24 orë 365

Të shtruar në spitale 461

Humbje jete në 24 orë 8

Testime ditore 2.137

Testime totale 179.842

Raste pozitive 34.944

Raste të shëruara 17.031

Raste Aktive 17.170

Humbje jete 743

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 8867

Lezhë 678

Berat 508

Gjirokaster 493

Kukës 375

Dibër 159Fier 1373

Durrës 1252

Korçë 955

Shkodër 867

Vlorë 833

Elbasan 810

Postime të ngjashme