Tetë zakone të këqija që dëmtojnë sistemin tonë imunitar

Tetë zakone të këqija që dëmtojnë sistemin tonë imunitar

Disa sjellje mund ta bëjnë trupin më të prekshëm ndaj sëmundjeve

Kjo është konfirmuar nga specialistët e Qendrës Immuno në Spitalin
Humanitas në Milano, një qendër për sëmundjet imunopulmonike të
konceptuara me qëllim të mjekësisë precize, e cila integron kërkimin në
aftësi klinike në gastroenterologji, pneumologji dhe alergji,
dermatologji dhe reumatologji.

Gjumi i paktë

Gjatë gjumit trupi intensifikon reagimin imun ndaj viruseve dhe
baktereve. Për pasojë, gjumi i paktë nuk lejon që trupi të luftojë
sëmundjet në mënyrë efektive, siç konfirmohet nga një studim i botuar në
Pflügers Archiv – European Journal of Physiology.

“Studime të tjera kanë treguar se sistemi ynë imunitar funksionon
ndryshe në varësi të kohës së ditës”, konfirmon Profesor Carlo Selmi,
Udhëheqës i Reumatologjisë dhe Imunologjisë Klinike në Humanitas dhe
profesor në Universitetin e Milanos.
Këshilla: 7-8 orë gjumë lejojnë që sistemi imunitar të jetë në efikasitetin maksimal.

Qëndrimi ulur gjithë ditën

Mungesa e stërvitjes mund të zgjasë rrjedhën e sëmundjeve dhe prova
është gjetur në një hulumtim të botuar në British Journal of Sports
Medicine, ku u pa se infeksionet respiratore zgjatën 42% të kohës shtesë
në vullnetarë, që bënin aktivitet fizik një herë në javë ose më pak,
krahasuar me ata që bënin ushtrime aerobike 5 ose më shumë herë në javë.

Këshilla: përpiquni të bëni një aktivitet të moderuar fizik çdo ditë,
që mund të jetë edhe një shëtitje e shkurtër gjatë kohës së drekës.

Të ndjerit vetëm

Një studim pesëvjeçar i botuar në Proceedings of the National Academy
of Sciences ka treguar se norepinephrine është më i lartë në njerëzit
që ndjehen të vetmuar: gjatë krizës, ky hormon rrit prodhimin e qelizave të bardha të gjakut që ndihmojnë në shërimin e plagëve, por procesi
mbyll pjesën e sistemit imunitar që lufton viruset, duke e lënë
organizmin më të ekspozuar ndaj sëmundjeve.

“Lidhja mes çrregullimeve psikologjike ose neurologjike dhe sistemit
imunitar është diçka që dyshohet prej kohësh, – thekson Selmi – por që
shkenca e ka shfaqur vetëm kohët e fundit. Dhe një shembull tjetër është
i lidhur me bllokimin e interleukin 6, një nga zërat më të lartë të
inflamacionit, bllokada e të cilit – e përdorur tani në sëmundje si
artriti reumatoid – ka efekte të dobishme edhe për depresionin”.

Konsumimi i yndyrave të gabuara

Yndyrat e gabuara e dëmtojnë sistemin imunitar, duke shkaktuar
inflamacion. Sipas një studimi të publikuar në Journal të të ushqyerit,
omega 3 kanë vetitë antiinflamatore natyrore dhe ndihmojnë trupin për të
kontrolluar proteinat që janë në gjendje të njohin patogjenët.
“Yndyrat omega 3 janë të rëndësishme në proceset e tretjes së
inflamacionit të zorrëve, në të cilat ato luajnë një rol kyç”, thotë
Profesor Silvio Danese, kreu i Qendrës për sëmundje të zorrëve
inflamatore dhe profesor i Universitetit Humanitas.

Përdorimi i antibiotikëve shumë shpesh

Antibiotikët shkatërrojnë komunikimin mes sistemit imunitar dhe
baktereve, – të mira dhe të këqija, – që janë në trup, duke dobësuar
kështu aftësinë për t’u rezistuar sëmundjeve.
“Përdorimi i tepërt i antibiotikëve në fëmijëri rrit rrezikun e
zhvillimit të sëmundjes kronike të zorrëve inflamatore”, paralajmëron
Danesi.
Këshilla: kur është e mundur, është mirë të lejohet që trupi të
luftojë vetë shqetësimin që ka. Me fjalë të tjera, është më mirë të
shmangni drejtimin te mjeku për të marrë antibiotikë.

Partneri nuk ka një sistem të mirë imunitar

Hulumtimet e botuara në revistën “Imunologjia e Natyrës” kanë zbuluar
se prindërit që jetojnë së bashku kanë 50% më pak ndryshime në sistemet
imunologjike reciproke sesa një person që jeton në një popullsi më të
madhe dhe sipas autorëve të studimit kjo mund të shpjegohet nga fakti që
njerëzit që jetojnë së bashku kanë të njëjtin mjedis dhe priren të kenë
të njëjtat zakone.
“Ka të ngjarë që kjo të lidhet me ndarjen e florës bakteriale të
zorrëve, por edhe orale, – sugjeron Selmi, që mund të shkëmbehet edhe me
një puthje”.

Konsumimi i tepërt i alkoolit

Alkooli është një shtypës i sistemit imunitar, sepse zvogëlon
efektivitetin e qelizave të bardha të gjakut në sulmimin e baktereve të
dëmshme dhe dëmton aftësinë e trupit për të prodhuar qeliza që mund t’u
rezistojnë viruseve.

Të qenit mbipeshë

Obeziteti është një formë e kequshqyerjes së tepërt dhe mund të
shkaktojë një ndryshim në numrin e qelizave të bardha të gjakut, duke
zvogëluar aftësinë e trupit për t’i rezistuar sëmundjes. Jo çuditërisht,
një rrt mbi procedurat e të ushqyerit shpjegon se si barku dhe
yndyra që ndodhen rreth organeve ndikojnë në sistemin imunitar shumë më
tepër se yndyra totale e trupit.
“Yndyra që rrethon zorrën e pacientëve me sëmundjen e Crohn luan një
rol kyç në prodhimin e citokineve inflamatore, – shpjegon Danesi, – dhe
mund të përfaqësojë një objektiv terapeutik”.

Related posts:

Dallimi i pagës së infermiereve në Kosovë dhe në shtetet tjera
Takimet e psikiatërve shqiptarë në Zvicër, shembull bashkëpunimi të mirëfilltë
Ministri i Shëndetësisë Uran Ismaili po u bën presion të vazhdueshëm Grevistëve
Vitaminat
Paralajmërohen fluturime të reja drejt Vienës për riatdhesimin e shqiptarëve
QKMF e Rahovecit përfiton dy EKG nga kontigjenti Italian i KFOR-it
Gripi i derrave: Shkaktari, simptomat, parandalimi dhe komplikimet
Tashmë mund të shkohet tek mjeku me ADN në celular
Turqia hyn në zonën e kuqe të koronavirusit, numri i të prekurve arrin në 34 mijë
Emergjenca e QKUK-së mbingarkohet nga udhëzimet pa kritere
Ruaju se po shkrihesh, profesor! Plot elan për jetë, Isa Mustafa ish çu para sabahut, ish bë gati m...
Urime Pashkët të gjithë besimtarëve të krishterë! Sot, besimtarët katolikë dhe protestantë në Kosovë...
Në Spitalin e Ferizajt gjatë vitit 2018 u lindën mbi 15oo foshnje dhe u kryen 1161 operacione në kir...
Mjekësia është Art!
Çka është Dializa peritoneale?
Vilozit
10 ushqimet që pastrojnë trupin nga helmet
Vjena kurorëzohet Qyteti më i Gjelbër në Botë për parqet dhe transportin publik |Revista Monitor
Kryeministri irlandez punon si mjek në spital për të ndihmuar në luftën me koronavirusin
14 Things Only People Who Work in the Medical Field Will Understand
21 vite me parë ra në fushën e nderit, heroi i kombit, Agim Ramadani-Katana. Ai do të mbetet përherë...
Ulet numri i viktimave në Itali. Vazhdon bilanci negativ në Britani e SHBA
Deklarimi i rremë nën betim
Kirurgët, mamitë dhe infermierët nuk i bashkohen grevës
Ligji i Pagave: Nesër mblidhen Këshillat Drejtues të tri sindikatave
Ja sa para i shpenzon populli i Kosovës për shërim në shtetet fqinje
Kosova dhe bota artistike shqiptare sot humbi ikonën e kulturës sonë, aktoren Leze Qena. Një grua e ...
Mjekja e QKUK’së shpëton një 27 vjeçar nga Mitrovica, kishte qenë i plagosur
Dërgimi i Ligjit për Pagat në Kushtetuese, Policia e Kosovës paralajmëron greva
Beteja e Koshares, 21 vjet më parë, ishte vetëm faza e parë e operacionit “Shigjeta”. Kjo betejë e l...
Mesazh nga një mjek italian
Vibrant
Shkencëtari Japonez, fitues i çmimit Nobel, tregon se si pastrohet trupi gjatë Ramazanit
Në ora 3:00, virusi Corona i shkaktoi vdekjen S.N., burrë, nga Prishtina, ndërsa, në ora 7:10, N.R.,...
Hetohet gjinekologu i Prizrenit, dyshohet për lëndim të foshnjës gjatë lindjes
150 shtetas kosovarë u riatdhesuan nga Cyrihu në Prishtinë
“Wiener Linien” ua vazhdon biletat studentëve deri në shtator
Refleksione mbi jetën e një Mjeku
Shërbimi inteligjent “Shin Bet”: Izraeli neutralizoi 560 sulme terroriste në vitin 2019
Zonat e parkimeve afatshkurtra rikthehen në Vjenë dhe Salzburg
Shkon në katër numri i viktimave nga koronavirusi
Gjumi i pakët dhe imuniteti
Për çdo udhëzim pa kriter për Qendrën Emergjente të QKUK-së do të merren masa ndaj mjekëve
Një lajm i mirë sapo ka ardhur për rajonin në këtë kohë të vështirë që po kalon Kosova dhe krejt bot...
Kërkohet pensionimi i parakohshëm i mësimdhënësve me sëmundje të rënda
Mjeku Shqiptar që trajtoi pacientë me Ebolë
Ishte kjo një rënie e domosdoshme për ngritjen e nevojshme. Pa rënë qeveria si përbërje nuk bëhet do...
Koronavirusi kthehet në sfidë për mjekët, shkon mbinjë mijë e 500 numri i viktimave
Inf. Luljeta Musliu: Kush tjetër, përveç INFERMIERËVE
#CME SAQ INDUCTION AGENTS Which of the following inhibits 11-Beta-Hydroxylase !? A. STP... B. Pro...
Cila nga algat e dhëna i takon algave blu në të gjelbra?
Infermieri shqiptar tregon peripecitë me të infektuarit në Itali
Presidenti austriak thyen rregullin: Pas mbylljes, vazhdon “muhabetin” në lokalin e shqiptarit
Ja me çka i shpërblen joduhanpirësit kjo kompani angleze
Pse paraqitet dhimbja në pjesën e poshtme të abdomenit ose pelvikut?
Sejdiu: Mjekët po largohen, t’i motivojmë që të japin kontributin në vendin e vet
Njoftim prej Ambasada e Republikës së Kosovës në Gjermani
Vertigo kardiake
Valla bre e kishit pas dasht shumë këtë Kosovë!
Can This Weight-Loss Pill Really Help You Lose Weight?
Tejrritje e kërkesave së mjekëve dhe infermiereve për të ikur nga Kosova
Kirurgjia, mbreti dhe mbretresha e Mjekësisë
Apeli i infermieres në Itali: Qëndroni në shtëpi. Bëjeni për ne dhe për veten tuaj!
24 vite shkollim për t'u bërë Kirurg por paga më e vogël se e një pastruesi
Rritet numri i personave të prekur me kancer
Ish-shefi i Mossad, Tamir Pardo, bashkohet me startapin e kanabisit mjekësor Cann10
Baraliu: Vendimi i kushtetueses për pagat të respektohet, të ndalen grevat
Këto janë pagat e mjekëve në Zvicër
Ministri Dr.Arben Vitia konfirmon rastin e dyshimt me Koronavirus
QKUK duket shumë bukur me shenjat orientuese të vendosura në hapësirat e saj
Skandaloze: Pacientët me infeksione urinare po udhëzohen në Emergjencë (te Urologu ose Kirurgu)
Haradinaj premton përkrahje për përmirësimin e kushteve në QKMF të Deçanit
Disa faktorë që ndikojnë në masë të caktuar në rritjen e tensionit arterial
Çfarë është gripi i derrave dhe cilat janë shenjat e tij?
Koronavirusi, 259 viktima/ Mjekët: Virusi mund të pësojë mutacion dhe të përhapet
Miq, Ju ftoj të më ndiqni sonte, nga ora 20:45, në emisionin “Pressing” në T7. Aty do të flasë për z...
2 të vdekur nga gripi në QKUK: A po fshihet ‘gripi kinez’, Europa në panik
Sëmundja e sheqerit (diabeti) dhe agjërimi gjatë Ramazanit
Shqiptari që jeton në Japoni tregon pse ky shtet po e kalon më lehtë pandeminë
COVID-19, Rama: Kemi në dispozicion 304 respiratorë dhe 310 shtretër
Sa është paga vjetore e Mjekut, Prokurorit dhe Gjyqtarit në Gjermani?
Çfarë duhet të mësojmë nga vendet më të përparuara në përballimin e epidemisë nga COVID-19?
Nënkryetarja e Kuvendit nga LVV i reagon ashpër Thaçit, ia publikon një foto që s’do të donte ta shi...
Soridiet shërbejnë për shumëzim te:
Good Girl Gone Bad
Ventrikujt e Trurit
Dje na sulmonin, sot po na kopjojnë
Takim i përbashkët në mes kryesive të dy shoqatave
Ventro
Vdekja e artistit të talentuar Gëzim Kruja është humbje e madhe për artin dhe kulturën shqiptare. Me...
Mashtrimet me „Kurzarbeit“ i kushtojnë miliona euro Austrisë
Letër nga karantina nipave në Shqipëri: Mos bëni gabimin që bëra unë
A po institucionalizohet që vdekja e pacientit kosovar të bëhet në Sptalet e Rajonit në duart e mjek...
Fjolla Spanca:Nuk pranohen urimet!
I dashur Albin, Aq sa Ti e ke zor t'i kërkosh falje LDK-së dhe ta kthesh Agim Veliun, po aq zor...
Fruthi, diagnoza dhe masat parandaluese
Take time to read and appreciate [email protected]
10 profesionet më të paguara në botë
Coronavirusi: Avdullah Hoti premton pagesat shtesë për stafin shëndetësor
Dhunoi partneren dhe kërcënoi me thikë mjekët, prangoset shqiptari në Itali

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Eritrocitet

Tue Jan 22 , 2019
Fjala Eritrocit rrjedh nga gjuha greke erythros që do të thotë “kuq” dhe kytos do të thotë ”qelizë”. Eritrocitet qelizat e kuqe të gjakut janë qeliza të imta të cilat nuk kanë bërthamë , nuk ndahen dhe vazhdimisht formohen krijohen në palcën e kuqe të eshtrave. Nën minkroskop mund të […]
Eritrocitet