Thënie për shëndetin

Kjo jetë është një spital ku çdo pacient ka dëshirë të zjarrtë për të ndryshuar shtretër. Charles Baudelaire

– Të rinjtë kërkojnë dashuri, para, shëndet. Një ditë ata do të thonë: shëndet, para, dashuri. Paul Lefevre Geraldy

– “Në botën e sotme janë investuar 5 herë më shumë për ilaçe për paaftësinë e meshkujve dhe silikonin për gratë sesa për trajtimin e Alzheimer.
Në pak vite do të kemi gra të moshuara me gjinj të mëdhenj dhe burra të moshuar me një penis të fortë, por asnjëri prej tyre nuk do të kujtojë se për çfarë u nevojitet.”

– Përbërësit e zakonshëm të shëndetit të mirë dhe jetëgjatësisë janë: Humori i mirë, ajri i freskët, jo punë të rëndë, dhe pak ankth.

– Para se të kurosh dikë, pyete nëse është i gatshëm të braktisë të gjitha ato që e bëjnë të sëmuret.

– Më tregoni një të shëndetshëm dhe do t’ua shëroj. Karl Jung

– Mjekët janë ata që japin ilaçe për të cilat dinë pak, për të kuruar sëmundje të cilat ata dinë më pak, në pacientët për të cilët nuk dinë asgjë.

– Kushdo që shkon në psikiatri, duhet ta vizitojë mjeku.

– Mjeksia: “paratë tuaja dhe jetën tuaj”. Karl Kraus

– Sëmundja është mjeku më bindës. Në mirësinë dhe urtësinë japim vetëm premtime. Në dhimbje bindemi. Marcel Proust

– Dhurata më e madhe është shëndeti. Pasuria më e madhe është kënaqësia. Dhe marrëdhënia më e mirë është besimi. Buda

– Burimi i stresit është në të ardhmen. Në qoftë se ju mund të mbani të ardhmen larg nga mendja juaj, ju mund të harroni shqetësimet tuaja.

– Vendosa të jem i lumtur sepse bën mirë për shëndetin.

Njeriu ka nevojë për vështirësi. Ato janë të nevojshme për shëndetin.

Nëntë nga dhjetë mjekë pajtohen se një në dhjetë mjekë është budalla.

Një operacion nuk është kurrë i pavlefshëm. Mund të mos përfitojë pacienti, por gjithmonë përfiton kirurgu.

Kur shumë trajtime rekomandohen për një sëmundje, kjo do të thotë se nuk mund të shërohet.

Dieta ushqimore na sjell shëndetin e trupit, largimi nga njerëzit, qetësinë e shpirtit.

Mendoni në mëngjes. Veproni në mesditë. Hani në mbrëmje. Fli gjatë natës.

Tendenca për të shmangur përballjen me problemet tona dhe barrën emocionale të dhimbjes, është baza primare për të gjitha sëmundjet mendore.

Temperamenti i qetë vjen nga një organizëm i shëndetshëm. Mendja e ndritur, e gjallë, e mprehtë, e saktë, vullneti i qetë dhe i matur, pra ndërgjegjia e mirë,

janë privilegje që as pasuria, as pozita shoqërore nuk mund t’i japin.

– Lumturia nuk është asgjë më shumë se një shëndet i mirë dhe kujtesë paciente.

– Spitali nuk është vendi përshtashëm për të qenë i sëmurë.

Related posts:

43 pacientë po trajtohen në Spitalin e Vushtrrisë, një në intubim
Prizren, mosrespektimi i masave kundër COVID-19, mbyllen 7 lokale, shqiptohen 691 fletëparaqitje
Prizren, gjuajtje me armë gjatë ahengut familjar
Vrasje në tentativë në Skenderaj, 8 të arrestuar
Një i vrarë në Prishtinë
Rreth 100 milionë euro më pak të hyra në arkën e shtetit
Indi, 7 të vdekur nga zjarri në hotelin që po përdorej si spital për COVID-19
Moti sot, me diell e vranësira, vende-vende me shi
Një vikend i qetë sa i përket pandemisë, por na e prishi xhandarmëria serbe
Pamje – Shiu shkakton dëme në disa fshatra të Shtimjes
Britani, Shqiptari i propozon të dashurës martesë, i digjet banesa nga qirinjtë
Alternativa kërkon BDI-ja të shkojë në opozitë, Po qe se të gjitha partitë shqiptare hyjnë në pushte...
Qytetari rrëfen për dhunën e zyrtarëve policor gjatë arrestimit të tij
Drita fiton ndaj Inter Escaldes në Ligën e Kampionëve
Pamje – Lumi në qendër të Shtimes i mbushur përplotë me bërllok
Bahtiri akuzon Qeverinë për tubimin e Moziku-t
Zemaj premton përkrahje në menaxhimin e pandemisë në komunat e Luginës së Preshevës
Xhandarmëria serbe ka hyrë dy herë brenda këtij viti në fshatin Karaçevë
Andrea Pirlo trajner i Juventusit
Prishtinë, një person gjendet i vdekur në veturë
Qeveria po dialogon për njohje reciproke, por Agim Veliu i referohet shtetit fqinj me 'Republika e S...
Hyrja e xhandarmërisë serbe është vetëm një patrullim i përbashkët me KFOR-in
Gjermania fut kontrollet e detyrueshme për udhëtarët që kthehen nga Kosova
Qeveria tregon ditën kur do nisë pagesa e 170 eurove
Katër të vdekur dhe 124 raste të reja me COVID-19
Xhandarmëria serbe ka hyrë rreth 300 metra në Kosovë
s' ka vend për deklarata pompoze e defilime në vendgjarje pa e njohur ngjarjen
Shpërndarja e albumit nga Mozzik, grumbulloi numër të madh njerëzish në Gjakovë
Futja e xhandarmërisë serbe në territorin e Kosovës, KFOR jep sqarimet
Javën tjetër mund të ketë rritje të rasteve me COVID-19
Pas raportimeve në media, ndërpritet turneu i Mozzik-ut
Ndërhyn Qeveria, ndërpritet turneu i Mozzik-ut
Në sy të Policisë Mozzik promovon albumin e tij në kohë pandemie
Trafikim me njerëz, arrestohen 10 gra dhe pronari i një hoteli në Dobërdol
Regjisori i 'The Simpsons' do i bashkohet programit virtual të Anibarit këtë edicion
Heronjët e Kosovës, Thaçi nderon 21 policët e rënë në detyrë
Sot më shumë të shëruar se të infektuar me COVID-19 në Kosovë
COVID-19, 45 pacientë në QKUK në gjendje kritike
Rastet me COVID-19 nëpër komuna
Juventusi e shkarkon Maurizio Sarrin
Mbi 10 mijë qytetarë janë infektuar me COVID-19 në Kosovë
Ramush Haradinaj u 'kundërpërgjigjet' xhandarmërisë serbe, viziton Karaçevën e Kamenicës
12 persona të vdekur nga COVID-19 në Kosovë
Shënohen edhe 190 raste të reja me COVID-19 në Kosovë
Kufiri në Ristovc nevojitet të jetë Me kusht që doni mos me e pa xhandarmërinë serbe
rrugët në lagjen Mati 1 në kryeqytet në gjendje të mjerë
Reagon PDK për hyrjen e trupave serbe në Kamenicë
Dënojmë ashpër hyrjen e trupave serbe në territorin e Kosovës, lejimi i KFOR-it dhe neglizhenca e qe...
Gjykatat në Serbi vazhdojnë t'i ftojnë qytetarët kosovarë për vuajtje të dënimeve
Jemi duke e ngritur nivelin e komunikimit me Bujanovcin
Prishtinë, një personi i hapin faqe në rrjete sociale
Zemaj nis takimet në Bujanovc
Lirohet veterani i UÇK-së i ndaluar në Turqi
Thyen bodrumin dhe vjedh një shishe uji, kosovari gjobitet me 500 franga
Gjakovari organizon dasëm me mbi 50 të ftuar, arrestohet
I vihet zjarri një veture në Prishtinë
Vajza rrah nënën e saj, arrestohet
Thyen bodrumin dhe vjedh një shishe uji, kosovari gjobitet me 500 franga
Zemaj viziton sot Bujanocin dhe Preshevën
Veterani i UÇK-së ndalohet në Turqi me kërkesë të Serbisë
Hyrja e xhandarmërisë serbe në Kosovë, reagon kryeministri
LSDM dhe BDI diskutojnë parimet e qeverisjes së re
Inteligjenca amerikane paralajmëron për ndërhyrje të mundshme në zgjedhje
Juventusi eliminohet nga Liga e Kampionëve (VIDEO)
Manchester City mposht Realin dhe kalon në çerekfinale të Ligës së Kampionëve (VIDEO)
Është kërcënim direkt për banorët dhe shtetin
Aeroplani i kompanisë Air India ndahet në dysh
Ish kryetari i Kamenicës publikon pamje të reja të xhandarmërisë serbe në Karaçevë
OKB-ja paralajmëron krizë humanitare në Liban
Mungesa e gjakut, alarmuese
Lehtësohet procedura për pajisje me pasaportë e patentë-shoferë
Banori nga Karaçeva thotë se xhandarmëria e Serbisë i kaluan nëpër oborrin e lokalit të tij
Për mungesë kuorumi dështon miratimi i Ligjit për Mbrojtjen e Vlerave të UÇK-së
Gurë e mbetje të asfaltit nxirren nga rrjeti i kanalizimit në Prishtinë
AAK e përkrah Ligjin për Mbrojtjen e Vlerave të UÇK-së
Prishtina dhe Beogradi larg arritjes se marrëveshjes
Pejë, disa persona mundohen të vjedhin dy televizorë
Tre pacientë në intubim po trajtohen në spitalin e Vushtrrisë
Lehtësohet procedura për paisje me pasaportë e patentë-shoferë
Ministri Zemaj nesër pritet ta vizitojë Preshevën dhe Bujanocin
Pejë, arrestohen 5 persona pasi u përfshinë në rrahje
Formacionet zyrtare: Juventusi – Lyon
Bekim Haxhiu lëshon në Kuvend deklaratën e pavarësisë të lexuar nga Hashim Thaçi
rruga ‘Xhemajl Mustafa’ në Fushë Kosovë në gjendje të mjerueshme
Infektologu pejan shfrytëzon coronavirusin, nis biznes për kontrolle pa regjistrim
I vidhen 50 mijë dollarë një personi në Pejë
Publikohen formacionet zyrtare për super ndeshjen Manchester City – Real Madrid (FOTO)
AGK shprehet e shqetësuar për hapjen e televizionit nga LVV
Suspendohet njëri drejtor i Postës pas rrahjes së djeshme
Sejdiu akuzon Bordin për shkollim specialistik: Shkeljet e tyre shkojnë deri në hetime për krim
Gjakovë, aktakuzë ndaj dy policëve për rrahjen e një qytetari
Pasuria e Inspektorit të Përgjithshëm të AKI-së, Burim Ramadani
Ka probleme përmbajtësore dhe i referohet pasaktë historisë
Nga nesër bëhet obligativ testimi për COVID-19 për kosovarët që shkojnë në Gjermani
Këshilltari i Presidentit Thaçi ia pa hajrin një vendimi të Qeverisë, përfitoi 10 mijë euro
Pasuria milionëshe e kryetarit të Prizrenit, Mytaher Haskuka
Miratohet në lexim të parë ligji anti COVID-19
Gjermani: Të kthyerit nga Kosova, më të infektuarit
Osmani bën thirrje që të votohet projektligji Anti-Covid
Jemi të kënaqur me tretmanin në Infektivë por jo edhe në Neurologji

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Kajsia ilaç për zemrën

Sun Mar 17 , 2019
Kajsia është një frut e cila për herë të parë është kultivuar në Kinë, ndërsa persianët janë të parët që e kanë zbuluar këtë frut. Kajsia është e pasur me vitamina të ndryshme dhe fibra. Numri i lartë i fibrave që gjenden te Kajsia ndihmon në zvogëlimin e kolesterolit të […]