Tmerruese: Sipas “Presheva Jonë”, mbi 100 mijë prostituta shqiptare në rrugët e Europës! A është e mundur kjo?

Papunësia e madhe, mos liberalizimi i vizave, korrupcioni, negociatat maratonike Kosove-Serbi apo shqiptarë me shqiptarë, kriza ekonomike dhe politike, kriza instituiconale dhe mos fusfunksionimi i shtetit juridik në Kosove dhe Shqipëri ka bere shume te rinje te marrin rrugen per ne vendet e BE-së. Por per gjithe keta emigrant ne keto vende perendimore nuk ka pune, nje numer i konsiderueshem i ketyre te rinjve dhe te rejave me dashje apo pa dashje jane futur ne krimin e roganizuar. Perderisa meshkujt me trafik droge, femrat me prostitucion, shkruan agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Shtypi boteror pyet: Pas këtyre prosititutave a qednrojne lideret dhe politikajt shqiptarë?

Sot në Evropë nuk ka vend që nuk ka shqiptare sikur që nuk ka as klube e bare të natës pa femra shqiptare të cilat në emër te “kameriereve” ose te “masazhereve” apo “barmeneve” ushtrojnë prostitucionin.

Me rritjen e papunësisë në Kosove dhe Shqipëri po rritet edhe numri i prostitutave shqiptare në vendet e BE-së. Ata janë të instaluar kryesisht në Itali, Greqi, Francë, Zvicër, Gjermani, Belgjike, Britani, Austri e gjetiu. Sipas medieve botërore pas tyre qëndron mafia serbe dhe shqiptare. Nga ky numër viteve te fundit janë vrarë mbi 200 prostituta shqiptare në qendrat evropiane, sikur rasti i fundit ne France ku u gjet e vrare një prostitute shqiptare në Kanë, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” duke ju referuar burimeve të policisë franceze.
Per cdo vit vriten nga 10 a 15 shqiptare.. qe familja nuk e kane ditur se punojne ne prostitucion


Sipas burimeve të agjensisë së lajmeve “Presheva Jonë” duke ju referuar policisë dhe raporteve ndërkombëtare, sot ne Evropë mbi 100.000 shqiptare merren me “zejen” seksit, të njohur me emrin si prostituta. Vetëm në Serbi dhe Turqi sipas këtyre burimeve janë 3000 prostituta shqiptare?! Me rritjen e papunësisë dhe krizës ekonomike e sociale në Kosovë e Shqipëri edhe numri i prostitutave shqiptare po rritet vazhdimisht në vendet e BE-së dhe Zvicër. Për çdo vit, vriten nga 10-15 prostituta shqiptare ne Evropë nga klientët e tyre apo bandat mafioze.
Kur shteti me korrupsion dhe papunësi të madhe i fut femrat shqiptare në kriminalitet, në “zejen” seksit në klubet e natës dhe rrugët evropiane.
Më shumë se 140.000 viktima te trafikut të seksit që sot janë në Evropë, rreth një e treta vijnë nga Ballkani, thuhet ne raportin e OKB-së (“There may be as many as 140,000 sex-trafficking victims in Europe and around a third come from the Balkans, according to a UN report“) . Raportet nga institucionet botërore si nga Organizata Botërore për Migracion (IOM) apo te tjera japin shifra tmerruese dhe rrëqethëse për prostitutat shqiptare, numri i të cilave sot sillet mbi 100.000 në Evropë, kupto po aq banorë sa ka sot Lugina e Preshevës ?!, shkruan agjencia e lajmeve “Presheva jonë” duke sjell të dhëna dhe shifra shqetësuese.
Pas biznesit te seksit ne Evropë, dyshohet se mund te qëndrojnë autoritetet e Prishtinës dhe Tiranës, shkruan shtypi boteror
Sipas vëzhguesve ndërkombëtar nga Gjeopolitika dhe Observatori i Krimeve (Observatoire Geopolitique et Criminalite-OGC) thuhet se mijëra femra shqiptare nga Kosova e Shqipëria kane pushtuar vendet e BE-së për të u marr me prostitucion, pas të cilave qëndrojnë banda dhe institucione, madje edhe liderë të partive. Së fundi, sipas raportuesit Dominique Souchet në Asamblenë britanike, pohon se bandat shqiptare kontrollojnë rreth 75% të prostitucionit në Soho të Londrës.
Ditëve te fundit në gazetat e Romës kemi hasur në tituj të tmerrshëm për prostitutat shqiptare si: “Një prostitutë shqiptare ka braktisur foshnjën e saj ne Itali” (“Police on Tuesday arrested seven people allegedly involved in human trafficking between Albania and Italy and exploiting prostitution in Naples.”). P.sh. në Itali, 15 % nga 150 mijë prostituta, janë shqiptare, ka shkruar shtypi italian dhe francez.
Përveç atyre 40 mijë femrave shqiptare, prostituta në Ballkan (Shqipëri, Kosovë, Bullgari, Turqi, Preshevë e Tetovë..) mbi 100 mijë vajza femra tjera shqiptare, kryesisht të reja, madje edhe të mitura, sot merren me “zejen” e prostitucionit në baret dhe rrugët e Evropës.
Pjesa dërmuese e këtyre prostitutave, sipas gazetave botërore kanë ikur nga vendi i pa perspektivë, sipas të cilave vendi i tyre është i pa ardhmëri, me një papunësi të madhe dhe i zhytur ne korrupsion dhe krim të organizuar.
Këto gazeta kane shkruar se: Pasi u përdhunuar nga vëllai i saj në moshën 13, ajo u largua dhe u detyrua të punonte si prostitutë, për herë të parë në Tiranë dhe më pas në Kosovë. (“After being raped by her brother at the age of 13, she ran away and was forced to work as a prostitute, first in Tirana and later in Kosovo.“)
Zona e quajtur Place de I’Yser në Bruksel konsiderohet si një shesh e punëtoreve të seksit nga femrat shqiptare. Territori i tyre është vetëm disa kilometra nga sheshi qendror të qytetit, Grand Place, ku mijëra turistë dynden çdo ditë madje edhe nga institucionet e BE-së. (“The area around the Place de I’Yser in Brussels is the Albanian sex workers’ patch. Their territory is just a couple of kilometres from the city’s central square, the Grand Place, where thousands of tourists flock every day, and from the EU institutions…”) shkruan agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” duke ju referuar raporteve te organizatave ndërkombëtare.
_____________
Vërtetë, a është kjo e mundur?

(Visited 5 times, 1 visits today)

Related posts:

Dy mjekë të Onkologjisë pozitivë me COVID-19
Një zyrtar i kabinetit të Agim Veliut infektohet me COVID-19
FSK me kapacitete të deminimit nënujor
Dorëhiqen ekspertët e grupit punues për procesin e vettingut
Pejë, 42 pacientë me COVID-19, spitali me një respirator
270 pacientë me COVID-19 po trajtohen në QKUK dhe spitalet e Kosovës
Vjosa Osmani kërkon shkarkimin e anëtarëve të Listës Serbe në qeveri
Prishet rruga në Drenovc të Klinës, ende pa i bërë dy vite nga asfaltimi
Institucioni qeveritar kontrollohet për mospagesë të kontributeve tatimore e pensionale të punëtorëv...
Rigjykimi për drogën nga Tropoja, të akuzuarit s' vijnë në gjykatë
Projekt- Kodi Civil i Kosovës shkel të drejtat e komunitetit LGBTI
Kufizimi i orarit të punës po na shpie drejt një kolapsi ekonomik
QBD publikon falas online fjalorin për fëmijë shqip-gjermanisht
Versioni i Ministrisë së Shëndetësisë pse s' u pranuan vullnetarët në konkursin për profesionistë sh...
Pacientët me COVID-19 s' janë të rrezikuar në klinikën e Mjekësisë Sportive
"Unë jam mbretëresha e tortave me shqiponja dykrerëshe"
Vdekje e dyshimtë në Gjilan
Lloji i ri i COVID-19 më infektiv, a do të ketë vaksinë këtë vit?
Ministrja Bajrami flet për rënien ekonomike për shkak të pandemisë
20 të plagosur në trazirat në Beograd
Aksidenti në Klinë përfundon me rrahje
Ilir Meta kujton vëllezërit Bytyçi në 21 vjetorin e vrasjes
Dalin rezultatet e 365 mostrave, gjendje e rënduar edhe sonte
Sulmohet Parlamenti i Serbisë
Rokeri i vrarë i Srebrenicës
Arrestohet në Fushë Kosovë një person për ngacmim të viktimës
Gjendet i vdekur në pyll një person në Sankoc të Drenasit
Rritje e frikshme e vdekjeve nga COVID-19
Rastet e reja sot, Prishtina vazhon të jetë komuna më e prekur me COVID-19
Milani tregohet i fortë për Juventusin (VIDEO)
Infermieri kosovar tregon gjendjen pas punës 12 orëshe në menaxhimin e pandemisë
SHBA-të kërkojnë drejtësi për vëllezërit Bytyçi
Grenell ofron mbështetje për udhëheqjen evropiane në dialog
Seuli, spektakël me dronë për të falënderuar qytetarët në luftën kundër pandemisë |Revista Monitor
Gjykata e Strasburgut: Zvicra ia ka ndaluar me të drejtë hyrjen kosovarit
Mjeku nga Ticino kërkon vaksinimin e banorëve kundër gripit sezonal
Genci nga Ulqini, dhëndër i Spilbergut
Mjeku nga Ticino kërkon vaksionimin e banorëve kundër gripit sezonal
Gjermani po stërvit qenë për zbulimin e COVID-19
Zviceranet sot paguajnë shtatë herë më shtrenjtë për një maskë
Fondacioni “Vjosa” përkrahet nga Organizata Botërore e Shëndetit, si dhe ajo e Autizmit
Rihapet pas 4 muajsh, Muzeu i Luvrit |Revista Monitor
Sa para dërgoi diaspora në vitin 2020
Banush Neziri dhe Shoqata “Dobrosini” në Zvicër bëjnë me shtëpi një familje
Dyfishohet numri i të interesuarve që duan të hapin biznes në Zvicër
Shkarkohet drejtori i ShSKUK-së, Basri Sejdiu
Shqiptarja fiton mandatin e deputetes për herën e tretë në Kroaci
Dalin rezultatet e 324 mostrave të testuara për COVID-19
Dalin rezultatet e 324 motrave të testuara për COVID-19
Një person fiton çmimin për justifikimin më kreativ nga policia. Ja çfarë tha ai
Një në 10 udhëtarët zviceranë mbanë një maskë në transportin publik
Shqiptari shpallet trajneri më i mirë i Italisë nga Federata Italiane e Shahut
Universiteti privat në Zvicër që do të operojë si biznes, një risi që po mirëpritet
I infektuar me COVID-19 shkoi në klub, rrezikon 10 vjet burgim
Kroacia mban zgjedhje të parakohshme në kohë pandemie
Edisa Shahini: Mos e ndiqni modën, krijoni stilin tuaj personal
Shpend Ahmeti paralajmëron se po shkojmë drejt vdekjeve shkaku i mungesës së mjekeve e shtretërve në...
Kryemjeku: Po gënjejnë nivel pas niveli, nëse ky vërshim vazhdon, sistemi do të bie në kolaps
Kanë vdekur 12 pacientë brenda 24 orëve, ku është Ministri i Shëndetësisë?
“Nuk mundet me marrë frymë as 2 minuta pa aparatin e oksigjenit”, kosovari tregon për nënën e tij me...
Që nga mesnata edhe katër të vdekur me COVID-19
Rusi: Shkon mbi 10 mijë numri i viktimave nga COVID-19
Vjen për pushime në Kosovë, zvicerania grabitet nga i dashuri i saj
Ambasadorja Breca: "Karantinën do ta vuajë rëndë ekonomia e Kosovës"
Shqiptarja garon për mandatin e saj të tretë si deputete në Kroaci
Tigri vret kujdestaren e kafshëve në kopshtin zoologjik të Cyrihut
Sa kosovarë erdhën në Kosovë pas hapjes së aeroportit “Adem Jashari?
Situatë dramatike me COVID-19, qeveria mbledh nesër dejtuesit e shëndetësisë
Egjipti rinis fluturimet ndërkombëtare, rifillon sezoni turistik
KSHZ bën thirrje që të respektohen masat e marra nga Qeveria e Zvicrës
Olluri: Refreni 'sëmundje shoqëruese' po e trimëron popullatën për mosrespektimin e masave
Diplomuan nxënësit e Shkollës Shqipe të mësimit plotësues në kantonin e Cyrihut
Rekord i zi në Kosovë, për një ditë vdesin 6 persona të prekur me COVID-19
Studiuesi shqiptar në Australi: Beteja me Covid s' ka mbaruar
Humb betejën me COVID-19, vdes një 38 vjeçar në QKUK
Kosovarët paguanin 5000 euro për testet false të shtetësisë: Banda para gjyqit
“Dardania” nga Winterthuri, e para në festivalin virtual “Anadrini Folk 2020”
Dita e Pavarësisë së SHBA-së, festë edhe për shqiptarët
A mund të prekemi dy herë nga virusi SARS Cov-2?
Syla: Situata është alarmante, 20 përqind e punëtorëve shëndetësorë janë të infektuar me Covid-19
Ambasada e Kosovës në Gjermani ka një njoftim për qytetarët e saj
Britania largon masën e izolimit për 50 vende me ‘rrezik të ulët’
Këtë vit shumë shqiptarë s' do të mund t’i bëjnë pushimet në Kosovë
herët a vonë në jetën e Prof. Omer Xhemalit
Pandemia po ndikon edhe tek të diplomuarit në shkolla të mesme
Diaspora thyen rekord me paratë e dërguara në Kosovë gjatë pandemisë
Gjermania rrit pagën minimale - Albinfo
Ilaçi më i shtrenjtë në botë
Britani: Nxënësit detyrohen të kthehen shkolla në shtator
trajtimi i pacientëve me COVID-19, ju kushtoi spitaleve universitare 356 milion CHF
Zvicra autorizon përdorimin e antiviralit ‘Remdesivir’ pa prova terapeutike
Dublin, udhëtim në histori me Epic, muzeu multimedial i emigracionit     |Revista Monitor
Kosova diasporës: Kujdes kur kaloni nëpër Serbi
Njoftimi nga Ambasada: Kush mund të hyjë në Austri
Arrestohet kosovari 30 vjeçar që po punonte në të zezë
Regjisorja shqiptare në Rumani fitoi trofeun në Galanë e Çmimeve “Gopo”
Tekste falas për mësimin e gjuhës shqipe në Diasporë
Dënime të ashpra për ata që hyjnë në Austri pa teste nga Ballkani Perëndimor
Zvicra rrit çmimin e benzinës dhe naftës 3.7 centë për litër
Rritet përsëri numri i të infektuarëve në Austri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Ismaili: Rrezikshmëri e ulët për coronavirusin në Kosovë

Mon Jan 27 , 2020
Ministria e Shëndetësisë e Kosovës është duke përcjellë me vëmendje zhvillimet në botë në lidhje me pneunominë virale coronavirus. Lidhur me këtë çështje, ministri në detyrë i Shëndetësisë, Uran Ismaili, ka thirrur sot në takim krerët e institucioneve relevante shëndetësore në Kosovë. Gjatë këtij takimi Ismaili ka kërkuar nga të […]