Trafiku botëror ajror s’ do të rimëkëmbet nga COVID-19 deri në vitin 2024 |Revista Monitor


Trafiku ajror global s’ do të rikthehet në nivelet e para-koronavirusit deri të paktën në vitin 2024 – një vit më vonë se parashikimet e mëparshme – tha të martën Air Transport Association (IATA – Shoqata e Transportit Ajror). Një nga arsyet kryesore të cituara nga IATA në lidhje me perspektivat “më pesimiste” është frenimi i ngadaltë i virusit në SHBA dhe vendet në zhvillim.

“Edhe pse vendet me ekonomi të zhvilluar jashtë SHBA kanë qenë të suksesshme në kufizimin e përhapjes së virusit, raste të reja me të prekur janë verifikuar ndërkohë në këto vende dhe në Kinë” – theksoi IATA.

“Për më shumë, ka pak shenja në kufizimin e përhapjes së virusit në shumë vende të rëndësishme në zhvillim, të cilat, së bashku me SHBA, përfaqësojnë 40% të tregjeve botërore të udhëtimeve ajrore” – shtoi Shoqata e Transportit Ajror.

IATA parashikon rënie me 55% në vitin 2020 krahasuar me 2019, duke theksuar se, edhe pse numri i pasagjerëve nevojitet të rritet në 62% në vitin 2021, do të jetë gjithsesi në rënie me një të tretën krahasuar me 2019.

Për këtë arsye, s’ parashikohet një rimëkëmbje e plotë e numrit të pasagjerëve si në 2019, deri në vitin 2023. Ndër të tjera, duke qenë se tregjet kombëtare po rihapen më shpejt se ato ndërkombëtare, RPK (Revenue Passenger Kilometres) e marrin veten edhe më ngadalë, me trafikun e pasagjerëve që mendohet se do t’u rikthehet niveleve të parakrizës në 2024, edhe ky një vit më vonë se parashikimet e mëparshme.

Trafiku ndërkombëtar u tkurr me 96,8% në qershor, krahasuar me të njëjtin muaj një vit më parë.

“Përparimi shkencor në luftën kundër COVID-19, duke përfshirë dhe zhvillimin e një vaksine të suksesshme, mund të ndihmojnë në një rimëkëmbje më të shpejtë. Megjithatë, për momentin, rreziku për tkurrje është më i madh krahasuar me parashikimet e mëparshme” – nënvizoi IATA.

Alexandre de Juniac, drejtues i përgjithshëm dhe CEO i IATA, thotë se trafiku ndërkombëtar përfaqëson dy të tretat e udhëtimeve ajrore botërore në kohëra normale. Vera, që zakonisht është një sezon biznesi, shtoi z. De Juniac, po shfaq pak sinjale rimëkëmbje, pasi shumë vende mbeten të mbyllura apo kanë vendosur “karantina vrasëse të kërkesës”.

Për kompanitë ajrore ky është një lajm i keq që tregon nevojën e qeverive për të vijuar masat lehtësuese – financiare dhe jo vetëm”. Ai u bëri thirrje qeverive të marrin masa për të rritur besimin te fluturimet ajrore, ndër të cilat “teste të kujdesshme, të shpejta dhe të përballueshme”, si dhe masa për gjurmimin e kontakteve.

Vende të ndryshme në Bashkimin Europian u kanë dhënë ndihmë kompanive ndërkombëtare. Air France, për shembull, ka marrë një ndihmë nga shteti prej 7 miliardë eurosh, edhe pse në fillim të korrikut njoftoi se gjithsesi do të shkurtonte 7500 vende pune për të përballur pasojat ekonomike të krizës. Kompania holandeze KLM do të marrë 3,4 miliardë euro fonde nga arkat e shtetit, kurse Gjermania ka miratuar një plan shpëtimi prej 9 miliardë eurosh për Lufthansa.

*Alice Tidey
Burimi: Euronews

 

Related posts:

Buxheti, kusht për ngritjen e kapaciteteve të FSK-së
Qytetari plaçkitet në Stacionin e Autobusëve në Prishtinë, thotë se Policia s' i doli në ndihmë
Parkingu i ri në Dardani të Prishtinës, puseta ekziston por uji prapë mblidhet
Këshilltari për siguri kombëtare shërohet nga coronavirusi
VIDEO – Shpërthen gypi i ujit në një rrugë në Prizren, shkakton vërshime
Mund të bëjmë koalicion me BDI-në, ose me Aleancën për Shqiptarët dhe Alternativën
Të paktën 25 të vdekur dhe më shumë se 2,500 të plagosur nga shpërthimi në Bejrut
608 kosovarë me COVID-19 kanë hyrë në Gjermani
Tërheqja e parave të Trustit dhe ndihma për bizneset, në pritje të një ligji të ri
Osmani padinë dhe kërcënimet ndaj përfaqësueses së OJQ-së 'Pishtarët' e quan kanosje të lirisë së sh...
Skender Hyseni në ShBA, bisedon në telefon me Richard Grenellin
Kemi shfuqizuar Udhëzimin Administrativ për ta rregulluar sektorin farmaceutik
Vjosa Osmani zhvillon bisedë telefonike me homologun nga Turqia
Fajde edhe në kohë pandemie, dy të arrestuar në Gjilan
Pëlcitja e bombolës në Pulmologji, flet mjeku kujdestar
Doktori shqiptar nga Turqia: MSh-së në Kosovë 'i ka humbë rruga në oborr'
Skender Hyseni bisedon me Grenellin, flasin për dialogun
Oda e Farmacistëve kundër Zemajt për shfuqizimin e UA për çmimin e barnave
Pentagoni testoi me sukses një raketë interkontinentale
Nga 4.000 të karantinuarit, 93% vijnë nga vendet ballkanike
Inspektoriati Shëndetësor nis hetimet për vdekjen e 7 vjeçares në një klinikë private në Prishtinë
Të premten mblidhet Kuvendi, shqyrtohet Projektligji për COVID-19
Momenti i shpërthimeve të fuqishme në Bejrut
Situata ka dalë jashtë kontrollit
Shpërthim i madh në kryeqytetin libanez Bejrut
Ismaili e quan Zemajn "partner të krimit" pas shfuqizimit të rregullativës për çmimoren e barnave
Nga nesër mot me shi
E rrahu kunati, burri polic e kap për fyti dhe e dëbon gruan nga shtëpia
Bosnja, Kroacia dhe Serbia raportojnë për qindra raste të reja me COVID-19
Ndalohet qarkullimi i automjeteve motorike në rrugën 'Galip Badivuku' në Vushtrri
Konstituohet Kuvendi, nisin bisedimet për Qeverinë e re të Maqedonisë së Veriut
Lutfi Haziri njofton për një vdekje nga COVID-19 në Gjilan
Muzeu i Kosovës pasurohet me “Veshjen e Rrafshit të Dukagjinit” të para 6 dekadave
Vota e deputetit të dënuar me burg formoi e rrëzoi qeveri
Paraburgim për dy malishevasit të dyshuar se tentuan ta vrasin kushëririn
225 raste të reja me COVID-19
Këto janë komunat e prekura nga rastet e reja sot me COVID-19
Deputeti Veton Berisha reagon në lidhje me pllakën përkujtimore pa Elizabeta Hasanin
Kamenica shton hapësirat për tretman të pacientëve me COVID-19
Trupi i të vdekurit nga COVID-19 pret 11 orë në Klinikën e Pulmologjisë
I vdekuri nga COVID-19, për 11 orë i shtrirë në Klinikën e Pulmologjisë
Vetëm në rajon të Gjilanit shqiptohen 165 fletëparaqitje për mosrespektim të masave kundër COVID-19
Detaje se si babë e bir sulmuan policët në Mitrovicë për veturën e parkuar
Në 24 orët e fundit 201 të shëruar nga COVID-19
13 të vdekur nga COVID-19 brenda 24 orëve në Kosovë
Ministria e Ekonomisë tregon arsyet e shkarkimit të bordeve të Ndërmarrjeve Publike
Në kujtim të Elizabeta Hasanit
Ministria e Arsimit gjuan topin tek komunat për kontrollin dhe mbylljen e çerdheve private
Rriten çmimet e prodhimeve bujqësore
Kryetarja e KQZ-së raporton në Komisionin për Legjislacion
Agjencia Kundër Korrupsion planifikon strategji të re për kontrollin e pasurisë së deklaruar
Të mbijetuarit e COVID-19 paraqesin rritje të shkallës së çrregullimeve psikiatrike
Kontrolle të shtuara të policisë në Prizren për parandalimin e COVID-19
Anti-Korrupsioni thotë se s' kanë pranuar kërkesë në rastin e kandidatit për rektor, Zenun Halili
Zyrtari i Komunës së Lipjanit bëhet kryesues i bordit të KRU "Prishtina"
Adriana Matoshi zgjedhet aktorja më e mirë e festivalit ‘Fantaspoa’ në Brazil
Gjykata lëshon urdhër-arrest ndaj deputetit kosovar për ta çuar në burg
Driton Selmanaj infektohet me COVID-19
Agjensia Kundër Korrupsion planifikon strategji të re për kontrollin e pasurisë së deklaruar
Ish-anëtari i bordit të Postës bëhet drejtues i Bordit të KEK-ut
16 pacientë me COVID-19 në gjendje të rëndë në Spitalin e Pejës
Gjykata e Apelit ende s' ka vendosur për ministren e dënuar nga Gjykata Themelore
Dilemat për kthim në shkolla në kohë të COVID-19
Dorëzohet donacioni me 30 ventilatorë nga Bashkimi Europian
Drejtori i Akademisë së Drejtësisë raporton para Komisionit për Legjislacion
I dyshuari në Suharekë godet me traktor një grua
Grumbuj njerëzish tek objekti i regjistrimit të veturave
Qeveria Hoti shkarkon bordet e emëruara nga Qeveria Kurti
Mitrovicasi arrestohet për rrahje të fëmijëve
600 euro dënim për të akuzuarin se mbajti pushkë gjuetie pa leje
Pesë të arrestuar në rajonin e Mitrovicës pasi s' respektuan masat mbrojtëse
Tre pacientë në intubim po trajtohen në Spitalin e COVID-19 në Vushtrri
I dehuri në Mitrovicë arrestohet për prishje të qetësisë publike
I infektuari me COVID-19 then izolimin në Podujevë
Sekuestrohen 370 kilogramë duhan brenda një shtëpie në Ferizaj
Digjet shtëpia në Lipjan shkaku i kabllos
Mbi 9 mijë të infektuar me koronavirus në Kosovë
A do të jenë shqiptarët e Luginës pjesë e qeverisë së re të Serbisë?
Kreu i OBSH-së me paralajmërime të zymta për vaksinën ndaj COVID-19
Gjithkush ka të drejtë të infektohet
Ish-mbreti i Spanjës largohet nga vendi
Zyrtari serb i Kroacisë do të marrë pjesë në festimet e “Stuhisë”
Aeroporti i Vjenës ulë çmimin e testit të Covid 19
TikTok do të ndalohet në ShBA Po qe se s' shitet deri më 15 shtator
Testet e antitrupave tregojnë se 2.5% e italianëve janë infektuar me coronavirus
Uji i vaditjes fut në konflikt banorët e Martaneshit me kompanitë e HEC-eve
Ministria e Financave shpall konkurs për Drejtor të Përgjithshëm të Doganës
Mbi një mijë gjoba për mosrespektim të masave kundër pandemisë
Parku i qytetit në Prizren i mbushur plotë me qytetarë
Leart Paqarada tregon për KALLXO.com se pse e la Sandhausenin për St.Paulin
Leart Paqarada tregon për KALLXO.com arsyen se përse iu bashkua St. Paulit
Ambasada është shtëpia e gjithë mërgatës së Republikës së Maqedonisë së Veriut në Zvicër
Gjyqtarja e Apelit Shkodër, Lindita Hoxha, përballet me probleme për pasurinë
Nesër s' do të punojë tregu
Rreshteri i policisë që dyshohet se e rrahu babanë, lihet i lirë
Shkolla e harruar e Muzikës dhe Baletit
Roli i ShBA-së i pazëvendësueshmëm në dialog
Inaugurohet ura e re në Gjenovë, pas rrëzimit që shkaktoi dhjetëra viktima
Aksident, vetura për pak sa s' fluturon nga ura në fshatin Komoran
Konfirmimi për shërim nga COVID-19, me anë të telefonit

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Vjosa Osmani kërkoi maska falas për qytetarët, deputetët ia refuzuan propozimin

Thu Jul 30 , 2020
Në seancën e Kuvendit për rishikim të buxhetit s’ u miratua amandamenti i propozuar nga kryeparlamentarja Vjosa Osmani, për pajisjen e qytetarëve me maska. Osmani tha se deri tash në seancë të gjitha propozimet ishin për asfalt e asnjë s’ ishtë për menaxhimin e gjendjes pandemike në të cilën gjendemi. […]