Tragjedia e heshtur që po prek fëmijët e sotëm (Prindër, lexojeni sa nuk është vonë)

Tragjedia e heshtur që po prek fëmijët e sotëm (Prindër, lexojeni sa nuk është vonë)
“Ne duhet të bëjmë ndryshime në jetën e fëmijëve tanë para se një brez i tërë të shkojë nën trajtim me ilaçe.
Një tragjedi e heshtur që po ndodh tani, në shtëpitë tona dhe ka të bëjë me gjënë më të shtrenjtë që kemi: Fëmijët tanë. Nëpërmjet punës sime me qindra fëmijë dhe prindër si një ergoterapiste, kam parë këtë tragjedi duke u shpalosur përpara syve të mi. Fëmijët tanë janë në një gjendje emocionale shkatërruese!”.
Kështu fillon një artikull nga Victoria Prooday, një psikoterapiste kanadez (me prejardhje ukrainase) e specializuar në terapi profesionale, e cila punon me fëmijë, prindër dhe mësues.
Siç thuhet në artikull (lexuar nga 10 milion njerëz), gjatë 15 viteve të fundit, lidhur me rritjen e vazhdueshme të çrregullimeve psikologjike tek fëmijët “ne kemi botuar statistikat alarmante, të cilat janë arritur pothuajse nivele epidemike:
1 fëmijë nga 5 ka probleme të shëndetit mendor; çregullimet e spektrit ADHD (defiçiti i vëmendjes / hiperaktiviteti) janë rritur me 43%; mes adoleshentëve, depresioni është rritur me 37%; në djemtë midis 10 dhe 14 vjeç, v.etëvrasjet janë rritur me 200%. Edhe sa shumë studime duhet që të zgjoheni?”.
Sot, fëmijët janë të privuar nga baza për një fëmijëri të shëndetshme, përkatësisht: Kufijtë emocionalisht të pranishëm prindërit, përgjegjësi, dietë të ekuilibruar dhe numrin adekuat të orëve të gjumit, stërvitje dhe jetë në natyrë, lojë krijuese, ndërveprimet sociale, mundësitë për të pasur kohë të lirë dhe momente të mërzitshme.
Ndryshe nga këto, fëmijëve të sotëm u janë ofruar: Mjete dixhitale, e prindër që hutohen pas pajisjeve elektronike që kanë në duar; dietë e paekuilibruar dhe pak orë gjumë, mënyrë jetese e ulur në ambiente të mbyllura, dado teknologjike, kënaqësi e menjëhershme, mungesa e momenteve të mërzisë.
Çfarë duhet të bëni atëherë? Këtu janë këshillat e psikoterapeutit për prindërit:
Vendosni kufijtë dhe mbani mend se jeni prindërit e fëmijës; jepini fëmijës tuaj një mënyrë jetese të balancuar, plot me atë që i nevojitet, jo vetëm atë që ai dëshiron; mos kini frikë të thoni “Jo!”; jepini fëmijës tuaj ushqime të shëndetshme; kaloni të paktën një orë në ditë në një hapësirë të gjelbër:
Duke bërë çiklizëm, ecur, peshkuar, shikuar insekte ose zogj; hiqjani telefonat celularë gjatë ushqimit; bëni lojëra në natyrë; vendoseni fëmijën tuaj të bëjë punë të vogla shtëpiake; sigurohuni që fëmija të flerë një numër të mjaftueshëm orësh në një dhomë pa pajisje teknologjike; mësoni atij përgjegjësinë dhe pavarësinë dhe mos e mbroni atë nga dështimet e vogla. Në këtë mënyrë, ai do të mësojë të kapërcejë sfidat e mëdha të jetës.
Të tjera: Mësojeni si të vishet vetë dhe të bëjë vetë gati çantën e shkollës; mundohuni të vononi kënaqësinë dhe të krijoni mundësi për ta “mërzitur”, sepse pikërisht në momentet e mërzisë krijojnë kreativitet; mos e konsideroni veten burim argëtimi për fëmijët tuaj; mos përdorni mjete teknologjike gjatë ngrënies, në makinë, në restorant, në supermarket.
Po ashtu: Jini të pranishëm për fëmijët tuaj dhe mësojini ata se si të disiplinojnë dhe sillen; fikini telefonat celular derisa fëmijët të shkojnë në shtrat, për të shmangur hutimin e tyre; mësojini fëmijës se si të njohin dhe menaxhojnë zemërimin ose frustrimin; mësojini të përshëndetin, të qëndrojnë në tavolinë, të falënderojnë; jini pranë tyre nga një këndvështrim emocional: Buzëqeshni, përqafoji, lexoni për ta, luani së bashku.
“Ne duhet të bëjmë ndryshime në jetën e fëmijëve tanë përpara se një brez i tërë të shkojë nën kurë me ilaçe. Nuk është akoma vonë, por së shpejti mund të jetë”, përfundon Victoria Prooday.

Related posts:

Patate kundër njollave të zeza në fytyrë
Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut
CoVid-19/ Shkon në 377 numri i të prekurve në vend
Vicioz
Ja për sa orë e hapi Kina Spitalin e ri për koronavirusin
Pas 12 ditë pritjeje, varroset në Kosovë M.R., i vdekur nga Covid 19 në Zvicër
3 mitet që besojnë të gjithë, mjekët japin arsyet e vërteta pse nuk mbeteni shtatzënë
Scrub “bio” për pastrimin e thellë të fytyrës
INTERVISTË ME KRYETARIN E AAK-së, RAMUSH HARADINAJ
Ambulanca e parë ushtarake e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës
SHSKUK dënon ashpër sulmin e mbrëmshëm ndaj Dr.Bujar Gashi
Specialisti i Reumatologjisë që ka diplomuar dy herë në Mjekësi
Epidemiologu Kakarriqi: Pse ka më pak raste me koronavirus në vendet që kanë aplikuar vaksinën ndaj ...
Pneumonia virale
Gjermania do të hapë në qershor plotësisht kufijtë me Austrinë
Çka është pedofilia?
Më shqetësoi lajmi për tentim sulmi të mbrëmshëm ndaj z. Berat Buzhala. Është veprim i ulët dhe meri...
Ja çka thotë Kryeministri italian rreth përhapjes së koronavirusit
Pse nuk duhet të specializoni në QKUK - Prishtinë?
OSK-ja: Mos plotësimi i kushteve të punës, shkaktari kryesorë pse mjekët po ikin nga Kosova
Gabimi që ka bërë Gjykata Kushtetuese në raport me Ligjin e pagave
#PCR #TESTING
Miratimi i Kushtetutës së Kosovës 12 vite më parë, shënoi një moment të rëndësishëm historik për kon...
Analiza e fajit! 1. Kam punuar shumë për koalicionin LVV-LDK. Kam shku aq larg, sa edhe babës ju k...
Çka është Sektori publik?
Të gjithë e kritikojnë Mjekun...
Presidenti austriak thyen rregullin: Pas mbylljes, vazhdon “muhabetin” në lokalin e shqiptarit
Infermierët nga Shqipëria e Kosova favoritë për punësimin në Gjermani
Vitamina B2 ose riboflavina
Zyra Qendrore e FSSHK-së vërteton përmes fotove grevën por jo plotësisht
Ventral
Sigurohet materiali për intervenime në sy
Kapacitetet testuese në SHBA, shumë vende vuajnë mungesën e testeve
Ruzhdi Shkodra: Shqiptarët të vetmit në botë që i mbrojtën hebrenjtë
Zgjerohet harta Drenasi shënon rastin e parë me COVID19
Ministria e Shëndetësisë blen 8 euro e 50 centë një maskë kineze
5 minuta për tu informuar si të veproni në raste TËRMETI!!!!!
Mjekët: Përtej duartrokitjeve, qëndroni në shtëpi
Konflikti i interesit
Vdekja e artistit të talentuar Gëzim Kruja është humbje e madhe për artin dhe kulturën shqiptare. Me...
Studiuesja kineze në Fakultetin e Shkencave, tregon të vërtetën e trishtë për Coronavirusin
Samoa shpall gjendje emergjente për shkak të përhapjes së fruthit
Grevën e Kirurgëve e përkrah edhe një Shoqatë
Thirrja e mjekut nga Drenasi: Rrini në shtëpi, së bashku e tejkalojmë këtë krizë
Dhunoi partneren dhe kërcënoi me thikë mjekët, prangoset shqiptari në Itali
Veshka Policistike
Dr.Izet Sadiku: Sulmi ndaj zëvendëskryeministrit Hoti është akt qyqar
Fitorja e parakohshme ndaj Covid 19
Ja sa është numri i nevojshëm i punësimit të Infermierëve në Kosovë
Sëmundje veneriane
Dr.Elton Bahtiri: Halli i njeriut paralel të ditëve tona, i përshkruar me një ironi të hollë
Në klinikën Infektive të QKUK-së, sot me 06/04/2020, janë të hospitalizuar gjithsej 55 pacientë. Me...
Heqja e taksës 100% për Vuçiqin e Serbisë e Dodikun e Republikës serbe të Bosnjës, është nënshkrim i...
Vepra Penale
Ventrolateral - Çka është Ventrolateral?
Ja pse qajnë bebet
Korona-virusi vrastar e rrit në masë të jashtëzakonshme vlerën e Bitcoinit
OBSh kërkon 675 milionë dollarë ndihmë për të luftuar “Covid-19”
Ish-shefi i Mossad, Tamir Pardo, bashkohet me startapin e kanabisit mjekësor Cann10
Tjetër sukses: Klinika e Alergologjisë me hapësirë moderne
Cilët janë Anëtarët e familjes së ngushtë?
Mjekët dalin në pension, të rinjtë s’kanë interes për të punuar në spitalin e syve në Gjakovë
Policia britanike i bëri surprizë të veçantë djalit shqiptar 4 vjeçar për ditëlindje
Afro 25 mijë familje të varura nga asistenca sociale në Kosovë, me 50 deri 150 euro në muaj!
Partia Demokratike e Kosovës vazhdon intensivisht reformën e saj të brendshme, pavarësisht situatës ...
Researchers Examine Impact of Soda on Children's Dental Health
Italia i angazhon mjekët e pensionuar për ta luftuar koronavirusin
Betejat e Luftës Çlirimtare u shënuan me emrin dhe heroizmin e Dëshmorëve të Kombit. Sot kujtojmë rë...
Gëzuar Pashkët katolike, një ndër festat më të mëdha për të gjithë besimtarët e krishterë. Kjo festë...
As raca dhe as klasa shoqërore nuk përcaktojnë inteligjencën tek foshnjat
Doktorët që braktisën vendin, të kënaqur me kushtet në Gjermani
OBSH: Covid-19, më i rrezikshëm se terrorizmi
Dalin shifrat/ Sa ditë rrinë të shtruar në spital pacientët shqiptarë. Krahasimi me rajonin dhe BE-n...
Lajm i mirë nga Infektivi, edhe 15 të infektuar fitojnë betejën me COVID-19
What is Salicylic acid and why should I use it on my skin?
Çka janë sëmundjet kronike të veshkave?
Skandaloze: Me 3 diploma universitare shtetërore por i papunësuar
Cilat janë shenjat dhe simptomat e sëmundjeve kronike të veshkave?
Historia e saj bëri xhiron e rrjetit, rrëfehet infermiere Valbona: Asnjëherë nuk dorëzohem
Vipera
Isa Mustafa i çliroi 'Xhuxh Mexhuxhët'. 1. Nuk shkonte. LDK e ktyneherit, për rininë e L...
Syla:Politikanët kosovarë qëllimisht po i largojnë mjekët nga Kosova
Kirurgu i famshëm dhe inovator: Koronarovirusi shumë shpejtë do të vij në Kosovë
Pa shërbime emergjente shëndetësia Kosovare do të kolapsojë për 2 orë.
Kaq do të rriten pagat e mjekëve dhe infermierëve
Kushtetuesja mund të kërkojë amandamentimin e Ligjit për Paga
Mosha mesatare e punëtorëve shëndetësorë në Kosovë ka shkuar në 57 vjeç
Askush nuk flet për heronjtë e sistemit shëndetësor…
Mungesë e madhe e Specializantëve në QKUK
Athinë, fitojnë ambientalistët. Tarraca e hotelit luksoz që “fsheh” Akropolin do të prishet |Revista...
Dyfytyrësia e disa Portaleve dhe Gazetave ndaj Mjekëve dhe Infermierëve
Hyri në rrënoja për të shpëtuar jetë njerëzish, kush është mjeku hero, e dekoron Meta
Do të hapen kufijtë, shkollat e çerdhet
Ja çka po bëjnë Mjekët francezë ndaj qeverisë së Francës
Vezikal
Ja cila vitaminë e ndalon dhimbjen e shpinës!
Dr.Arbër Morina: Kirurgët nuk janë në grevë
Mbingarkohet Klinika Emergjente
Kirurgët nuk i përgjigjen grevës: Vazhdojnë punën
Kajsia ilaç për zemrën

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Mjekët, objekt sulmi në vendin e tyre të punës

Fri Nov 22 , 2019
Dhjetëra raste të sulmeve fizike ndaj mjekëve në vendin e tyre të punës janë raportuar gjatë vitit 2019. Rasti më i ri ishte raportuar ai i sulmit fizik ndaj një mjeku në Klinikën Emergjente në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës në Prishtinë, derisa ai po ofronte trajtim shëndetësor. Oda e Mjekëve të […]