Mon. Aug 8th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Gjithmonë pyesim veten Po qe se ilaçet që përdorim në momente të shqetësimeve shëndetësore kanë efekte anësore. Ka nga ato raste që s’ i shpëtojmë dot ilaçeve, por ka herë të tjera që mjekësia alternative na jep zgjidhje të mrekullueshme totalisht bimore.

Disa sëmundje shumë mund të shërohen ose të paktën të qetësohen me anë të bimëve.

Për mjekimin e bronkitit, laringitit dhe sëmundjeve të grykës dhe gojës, krahas antibiotikëve, mjekët specialist këshillojnë edhe gjethe mërsine, sherbelë, lule bliri, aguliçe apo mëllagë, të cilat mund të përdoren si çaj apo në formën e gargarës.

Këto bimë frenojnë në mënyrë të dukshme përkeqësimin e fytit dhe kanë efekte shumë të mira për parandalimin e sëmundjeve.

Sëmundje të rënda të zemrës, veshkave apo mëlçisë mund të trajtohen në spital dhe klinika mjekësore, por ekzistojnë edhe metoda të thjeshta dhe aspak të kushtueshme që ndikojnë në parandalimin e sëmundjeve e në disa raste edhe në dobësimin e konsiderueshëm të saj.

Me kusht që keni gurë në veshka, mjekësia i thërret ndihmë edhe traditës. Sa më shumë çajra me mustaqe misri, bishta qershie dhe rrënjë grami.

Gjatë zierjes, këto bimë lëshojnë një tretës të përkryer për kristalet që ndodhen në veshkë dhe në udhët urinare.

Ato ndikojnë gjithashtu më së miri në nxjerrjen e gurëve nga veshkat dhe mund të përdoren vazhdimisht krahas recetës antibiotikë që ju është dhënë dhe janë shoqëruese shumë të mira për kurimin e sëmundjes.

Këto bimë përdoren kryesisht të thara, që duke qenë të tilla, lëngu i tyre absorbohet shumë mirë nga aparati gastrointestinal, për të shkuar më pas në mëlçi.

a.t / dita

[ad_2]

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

You cannot copy content of this page

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x