Mon. May 23rd, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Nga retinoli te skualani, kështu që shumë prej emrave të përbërësve që lundrojnë përreth premtojnë të përmirësojnë pamjen e lëkurës së plakur.

Shumë prej tyre vërtet vlejnë, për shembull, vitamina C në formën e acidit askorbik mund të parandalojë dëmtimin e shkaktuar nga dielli , të zvogëlojë vijat e holla dhe rrudhat dhe të trajtojë hiperpigmentimin.

Ndërkohë, peptidet mund të stimulojnë prodhimin e kolagjenit në lëkurë, studimet klinike madje kanë zbuluar se kanë një “efekt të mrekullueshëm kundër rrudhave”.

3689ef4da40625b89365205f8f503ae1

Por a përmbajnë përbërës të dëmshëm të njëjtat produkte që përmbajnë përbërës premtues? Fatkeqësisht, përgjigja shpesh është po.

Shumë produkte që pretendojnë të trajtojnë ose parandalojnë shenjat e zakonshme të plakjes në fakt mund të irritojnë lëkurën, ose madje të shkaktojnë më shumë dëme me kalimin e kohës. andaj është shumë e rëndësishme të lexoni etiketat e përbërësve në produktet tuaja të lëkurës, ndërkohë më poshtë ua sjellim përbërësit që mund të dëmtojnë lëkurën tuaj:

Vaj mineral dhe derivate të tjera të naftës

Vaji mineral ka një reputacion të keq në botën e kujdesit për lëkurën, kryesisht prejse është një produkt nafte. Produktet e naftës mund të formojnë një nënprodukt të quajtur 1,4-dioksan gjatë procesit të prodhimit tipik për shumë trajtime aktuale të lëkurës. FDA konsideron se 1,4-dioksani është kancerogjen i mundshëm për njerëzit. Burime të tjera deklarojnë se 1,4-dioksani është një toksinë në veshka, neurotoksinë dhe toksinë e frymëmarrjes.

421952

Kremra mbrojtës nga dielli kimikë

ndërsa kremrat diellorë kimikë ofrojnë mbrojtje nga rrezatimi i dëmshëm UVA dhe UVB, ato mund të mos përmbajnë përbërësit më të mirë për të vendosur lëkurën e plakur. Një studim i vitit 2020 nga Journal of the American Medical Association (JAMA) zbuloi se gjashtë kremra dielli kimikë të zakonshme thithen lehtësisht në rrjedhën e gjakut pas aplikimit. Nivelet e thithjes në të gjithë pjesëmarrësit ishin më të larta se pragu i sigurisë së FDA.

How To Read Sunscreen Label

ndërsa FDA rekomandon që njerëzit të vazhdojnë të përdorin kremërat kundër diellit, EWG thekson se ato me përbërje kimi s’ do të zvogëlojnë domosdoshmërisht rrezikun e kancerit të lëkurës. Kjo është për shkak të ndryshimit të gjerë në cilësinë e kremrave kundër diellit në treg. Plus, ata që përdorin kremin për diell më shpesh ka më shumë të ngjarë të jenë në diell për periudha më të gjata kohore, gjë që mund të rrisë rrezikun e tyre të kancerit pavarësisht.

Sulfatet

Sulfatet, të tilla si lauril sulfati i natriumit, janë jashtëzakonisht të zakonshme në shampot, pastat e dhëmbëve, detergjentet dhe pastruesit e lëkurës. Ata punojnë si agjentë shkumëzues për të krijuar një shkumë të pasur ndërsa pastroni lëkurën tuaj dhe mund ta bëjnë lëkurën tuaj të ndjehet e pastër. Ato konsiderohen gjithashtu si një përbërës i sigurt nga EWG, dhe FDA madje rendit sulfurin e lauril natriumit si një shtesë e sigurt për ushqimin në sasi të vogla.

sulfate free skin products

Mirëpo, ato mund të mos shfaqin një problem të rëndësishëm në sasi të ulëta, por në sasi të larta, ato mund ta bëjnë lëkurën tepër të ndjeshme dhe të prirur për dëmtime. Ju mund të zbuloni se produktet e sulfatit shkaktojnë skuqje, kruajtje dhe marrje mendsh me përdorimin e përsëritur. Inflamacioni dhe thatësia kronike në lëkurë mund të përshpejtojë plakjen e lëkurës.

Pra, Po qe se akoma dëshironi një pastrim të mirë, por doni të kapërceni irritimin, çfarë mund të bëni? Fokusohuni në pastrues që përmbajnë përqendrime të ulëta të sulfateve. Në fund të fundit, sa më të buta të jenë produktet në regjimin tuaj të kujdesit ndaj lëkurës, aq më pak irritohet lëkura juaj. Me përbërësit e duhur, mund të parandaloni shumë dëmtime dhe plakje të përshpejtuara, duke rezultuar në lëkurë më të shëndetshme.

[ad_2]

Leave a Reply