Tri infermiere në Klinikën e Pulmologjisë me Covid-19


Tri infermiere të Klinikës së Pulmologjisë kanë rezultuar pozitiv me Covid-19, e që gjendja shëndetësore e tyre është stabile.

Në këtë klinikë që tashmë po trajtohen edhe rastet me koronavirus janë të shtrirë 22 pacientë pozitiv me këtë virus.

Drejtoresha e Klinikës së Pulmologjisë, Rukije Mehmeti, për KosovaPress ka treguar se gjendja e tri infermiereve që kanë rezultuar pozitiv me Covid është stabile.

Ajo tha se prekja e infermierëve me koronavirus e vështirëson punën e stafit të klinikës, por që tha se janë duke u bërë përgatitjet e planit të punës në mënyrë që pacientët të marrin tretmanin e duhur.

“Tri infermiere i kemi të prekura me COVID-19. Kryeinfermierja e klinikës është ajo e cila bënë menaxhimin e stafit të infermierëve dhe mund të them se është duke e planifikuar dhe duke e organizuar se si do të vijojë puna sa i përket stafit dhe normal që ka kërkuar edhe staf shtesë në mënyrë që të mund t’iu ofrojmë ndihmë të duhur pacientëve të cilët janë të shtrirë këtu në klinikë… Janë në gjendje shumë të mirë, fatmirësisht s’ kanë simptoma aspak, por janë testuar duke e pasur parasysh kontaktet të cilat i kemi dhe që të tria janë në gjendje shumë të mirë shëndetësore”.

Mehmeti ka folur edhe rreth kapaciteteve që kanë si klinikë, ku bëri të ditur se Klinika e Pulmologjisë dhe ajo e Dermatovenerologjisë kanë rreth 100 shtretër, e që tashmë disa prej tyre janë në shërbim të pacientëve me Covid-19.

“Ne i kemi 68 shtretër, plus Klinika e Dermatovenerologjisë 32 shtretër, do të thotë përafërsisht 100 shtretër. Mirëpo, Po qe se kemi raste të reja të cilat janë të dyshimta dhe ende s’ kemi rezultat atëherë ato raste e zënë nga një dhomë që do të thotë Po qe se janë 6 pacientë, 6 dhoma janë nga një pacient dhe menjëherë automatikisht më zvogëlohet numri. kurse, rastet të cilat janë COVID pozitiv ato mund t’i vendosim në një dhomë, ka dy, tri raste varësisht prej kapacitetit, varësisht prej numrit të cilët vijnë”.

Sa i përket punës së stafit mjekësor në këto ditë kur rastet me Covid-19 janë rritur, Mehmeti tha se po kanë vështirësi, për çka ka kërkuar nga qytetarët që të bartin maskat dhe të ruajnë distancën në mënyrë që të mos ketë rritje të rasteve me COVID-19.

Ajo deklaroi se qytetarët nevojitet të tregohen të kujdesshëm pasi që virusi po prek më së shumti pacientët në moshë të shtyrë të cilët kanë edhe sëmundje të tjera shoqëruese, e që po përfundojnë me fatalitet.

E që të mos vije deri tek përfundimi i rasteve me fatalitet, ajo tha se qytetarët nevojitet t’iu përmbahen rregullave të institucioneve shëndetësore.

“Ne po mundohemi që të mos vjen deri tek kjo, mirëpo për të mos ardhur deri tek kjo unë mendoj që kurrkush s’ na ndalon me dal, por s’ kemi të drejtë të çojmë infeksionin në shtëpi, të infektojmë të tjerët meqenëqë nevojitet t’i mbajmë maskat, të mbajmë distancën në mënyrë që të ndërpresim zinxhirin e përhapjes së infeksionit. Kjo është e vetmja mundësi që ne ta zvogëlojmë këtë numër dhe të shkojmë përpara. s’ varet vetëm prej asaj sa ne punojmë, ne po punojmë, mirëpo popullata a thua e ka menduar ndonjëherë që Po qe se stafi mjekësor si mjekët, infermierët, e të gjithë ata që janë të kyçur, Po qe se ata bien çka do të bëjnë ata dhe ku do të shkojnë”.

Numri total i rasteve pozitive në vendin tonë është 2 mijë e 878 raste, me gjithsej 51 raste të vdekjes të cilët kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese, kurse janë shëruar 1 mijë e 577 pacientë.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Related posts:

33 të prekur me koronavirus janë të shtrirë në Spitalin e Gjakovës
Pite Shtëpie me Kungulleshka dhe Djathë – Shije e Përsosur
Vdes një paciente e prekur me COVID-19
Të Mbash Shpinën Drejt – Përse Është E Rëndësishme Për Shëndetin
96 raste të reja me koronavirus dhe dy të vdekur për 24 orë në Shqipëri
Si Të Zgjidhni dhe Të Ruani Fiqtë – Këshilla Praktike Për Më Shumë Freski
Qumështor me Miell Misri – Receta e Veçantë me Shije Speciale
Koha e Misrave Të Pjekur – Vlerat e Forta Për Shëndetin
Llojet e Pagjumësisë – Cilat Janë Dhe Si T’i Dalloni
6 Shenjat Fillestare Të Sklerozës – Si T’i Dalloni
Kaq raste janë aktive me koronavirus në Kosovë
13 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Mjekja ka treguar hilenë me të cilën maska kirurgjike mund të jetë njësoj efikase si edhe maska N95
Dr. Izet Sadiku: “Mësohuni të jetoni me virusin edhe për gjashtë muaj”
Kardiologët nga salla operative “aman kujdes se keni me mbetur pa mjek”
Mjeku kosovar në Berlin për viktimat në Kosovë: Ata që kishin sëmundje shoqëruese pse s’vdiqën deri ...
IKSHPK: “Bartja e maskave mbrojtëse është obligative”
Pasojat e koronavirusit tek shëndeti i grave dhe fëmijëve
IKSHPK: Barte maskën, ruaje vetën
Pasojat e pandemisë tek shëndeti i grave dhe fëmijëve
Reshitaj pozitive me COVID-19
DR EVREN FHEMI ATAY – Spitali Ortomedica “Osteogenesis Imperfecta” (VIDEO)
Edhe katër komunave të tjera ju ndalohet qarkullimi pas orës 21:00
konsumimi i ujit të ftohtë ka efekte negative? Çfarë thonë specialistët
Aftësitë e Fuqishme Shëruese të Hudhrës Kundër Sëmundjes së Astmës
Manjola – Lulet e Bardha që bëjnë Mrekulli
12 shtetet që s' janë prekur aspak me COVID-19
Vaj Ulliri Me Uthull Molle – Kombinimi Ideal Për Shëndetin
Përhapja e koronavirusit me anë të ajrit, pesë gjërat që nevojitet të dini rreth rrezikut dhe mënyra...
Vaji Ulliri Me Uthull Molle – Kombinimi Ideal Për Shëndetin
COVID-19, Kujdesi Që nevojitet Të Tregojnë Diabetikët
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 13 Korrik 2020 – Instituti i Shëndetit Publik
Historia e pemës 145 vjeçare të piperit e mbjellë nga Naim Frashëri
COVID-19 po Rëndon më Shumë Gratë, Rrezikon të Thellojë Pabarazinë Gjinore
Shqipëri, 117 raste të reja, dy viktima dhe 68 të shëruar
Salcë me Kungulleshka dhe Borzilok – Perfekte Për të Shoqëruar Çdo Recetë
Emocionuese: Infermieria i argëton pacientët me COVID-19 me anë të tingujve të violinës (VIDEO)
Harta e Akneve Në Fytyrë, Mesazhet e Fshehura Të Shëndetit
Imuniteti nga coronavirusi mund të zgjasë vetëm disa muaj, paralajmërojnë shkencëtarët
Zemaj: Edhe 20 inspektorë sanitar iu shtuan luftës kundër COVID-19
COVID-19, Kujdesi Që nevojitet Të Tregojnë Diabetikët
Drejtoresha e Klinikës Infektive: Fëmijët s' i kam takuar tash e disa muaj (VIDEO)
Dehidratimi dhe testimet e nevojshme për personat me dehidrim
Humb jetën bashkëshortja e John Travoltas, aktorja e njohur shuhet në moshë të re
2 mijë e 562 raste aktive me COVID-19 në Kosovë
Aktorja e njohur e Bollywood dhe e gjithë familja e saj preken nga Covid-19
Maska ju lë pa oksigjen? Çfarë thonë specialistët pas pretendimeve në rrjet për mbajtjen e tyre dhe ...
Ky është sinjal i qartë që në trupin tuaj zhvillohet kanceri i mushkërive: Assesi mos e injoroni kët...
Edhe një person humb jetën nga COVID-19
216 RASTE ME COVID-19 DHE 40 TË SHËRUAR!
12 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
115 raste të reja në Prishtinë, tjerat raste janë nga këto komuna
Mjeku nga Gjermani tregon se në cilat raste përsëritet virusi
Dr. Bajraktari “Ky është kryeheroi i 2020-tës”
Gjendja me Covid-19 po përkeqësohet, çfarë nevojitet të bëjmë?
A do të lejohen dasmat? Ja çfarë u vendos në takimin e Këshillit të Sigurisë
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 12.07.2020 – Instituti i Shëndetit Publik
Hoti: Ndalohen të gjitha ritet fetare deri në një rishikim tjetër
301 pacientë me koronavirus po trajtohen në QKUK dhe spitalet rajonale – 29 në gjendje të rënduar
Hoti tregon se kur do të shpallet gjendja e jashtëzakonshme
Si ndikon coronavirusi në të tërë trupin?
Studimi i ri: Antitrupat e Covid-19 mund të mos qëndrojnë gjatë në trup
Dr. Thaçi: “Ia shpëton jetën një pacienti duke improvizuar me sistemin e infuzionit”
18 pacientë me Covid-19 po trajtohen në Spitalin e Gjakovës
11 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Edhe 203 raste të reja me koronavirus në Kosovë — shërohen 71 pacientë të tjerë
Shkon mbi 100 numri i viktimave nga koronavirusi në Kosovë, vdesin edhe 4 persona
”CureVac” teston vaksinën antiCovid-19 te 4 mijë vullnetarë
Kreu i OBSH: Kërcënimi më i madh, s' është vetë virusi!
Punët e shtëpisë dëmtojnë gruan njësoj si të tymosë 20 cigare në ditë
Çfarë ndodh realisht kur një mizë ndalon mbi pjatën tënde?
Bota që dikur më frymëzonte, tani ma shpif! A do jetë kështu, sot e tutje?
4 viktima në 24 orët e fundit dhe 93 raste në Shqipëri
22 pacientë me Covid-19, në gjendje të rëndë
Veliaj pret artistët e muzikës popullore para koncertit të sotëm te Amfiteatri: Tirana ngrihet më e ...
Një vaksinë kundër COVID, përballë mëdyshjesh dhe rezistence
Vdes babai i Berat Buzhalës, ishte i infektuar me Covid-19
Si nevojitet të jetë Notre Dame pas rindërtimit
PËR APO KUNDËR GJENDJES SË JASHTËZAKONSHME? Flet Lul Raka
Është akuzuar se do e përdorë vaksinën për të kontrolluar njerëzit, reagon Bill Gates: Kush nevojite...
Eduart Ndocaj humb peshë në mënyrë drastike, ja si duket ish-deputeti
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 11.07.2020 – Instituti i Shëndetit Publik
‘Jeta është e fuqishme’, foto hit në internet! Foshnja lind me kontraceptivin e nënës në dorë
10 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Edhe 205 raste të reja me koronavirus në Kosovë — kurohen 61 pacientë të tjerë
Vdesin 3 të infektuar nga koronavirusi në Kosovë
Vdes 21 vjeçarja me Covid 19 pas lindjes
Shtohen rastet e ‘sindromës së zemrës së thyer’ për shkak të pandemisë
Një vaksinë ruse jep rezultate premtuese
COVID: Mbi 12 milionë raste në shkallë globale
Avdiu: Shumë të infektuar me Covid-19 në Kosovë po e mbajnë të fshehtë
FSSK: Me kusht që s' ndiqen masat, Kosova rrezikon të bëhet Wuhani i Ballkanit
Në QKUK po trajtohen 282 pacientë me Covid-19 pozitiv
Studimi mbi 17 milionë njerëz: Nga mosha, sëmundjet e deri tek raca! Të gjithë faktorët pse vret Cov...
Alarmi i autoriteteve britanike: Kush është mbipeshë, rrezikon më shumë nga koronavirusi
Këto produkte nevojitet të shmangen gjatë verës
Menaxhimi i frymëmarrjes te pacientët me Covid -19 – Shëndrit Lumi (VIDEO)
36 raste të reja me koronavirus në zonat e banuara me serbë në Kosovë
Isa Mustafa pozitiv me COVID-19
Më shumë se 7 mijë persona të prekur me COVID-19 vetëm për 24 orë në Meksikë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *