Wed. Jun 29th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Gati 15 milionë amerikanë rregullisht përpiqen të shuajnë djegësimën e urthit me frenues të pompës protonike. Por hulumtimet tregojnë se përdorimi afatgjatë i këtyre ilaçeve pa recetë lidhet me humbjen e kujtesës, rrallimin e kockave dhe problemet e zemrës.

Tani, një studim në Gazetën Amerikane të Gastroenterologjisë tregon se marrja e PPI-ve gjithashtu gati katërfishon rrezikun e kontraktimit të COVID-19. Shkencëtarët dyshojnë se kjo është pasi PPI ul sasinë e acidit të lëshuar në stomak me rreth 90 për qind për 24 orë. ndërsa shumë acid mund të shkaktojë simptoma të zbaticës, trupi ka nevojë për pak acid.

“Acidi i stomakut e mban sistemin e tretjes pa infeksione duke vrarë viruse dhe baktere që mund të gëlltisni në pështymë ose ushqim”, shpjegon autori kryesor i studimit Christopher V. Almario. “Meqenëse virusi që shkakton COVID-19 mund të hyjë në trup me anë të sistemit të tretjes, acidi i ulur i stomakut mund ta bëjë më të lehtë pushtimin e tij”. Për fat të mirë, është e lehtë të shuash djegien e lukthit – pa fshirë acidin e stomakut.

Heartburn Medications 1140x519 1

Zgjidhni ilaçin që përputhet me simptomat tuaja për të filluar shërimin sot!

Po qe se stresi përkeqëson urthin tuaj…

Po qe se situata të tensionuara shkaktojnë urthin tuaj, ju s’ jeni vetëm. Në një studim të pacientëve me urth, stresi ishte shkaku më i zakonshëm i ndezjes, duke mposhtur shkaktarët e zakonshëm si kafeja dhe ushqimet e yndyrshme. Për fat të mirë, ju mund të shmangni atë vetëm duke marrë frymë. Marrja e frymëmarrjeve të thella diafragmatike – aty ku barku juaj ngrihet dhe bie – pakëson prodhimin e hormoneve të stresit dhe aktivizon sistemin nervor parasimpatik, duke thirrur përsëri prodhimin e acidit në stomak.

Po qe se urthi ju bën të kolliteni…

Kur refluksi shoqërohet me kollitje, është një shenjë që acidi i stomakut po depërton në fytin tuaj. Rregullimi i thjeshtë: Pas ngrënies, merrni një qetësues të urthit që përmban alginate, një ekstrakt të algave. “Ndryshe nga ilaçet që bllokojnë acidin, alginatet krijojnë një pengesë të ngjashme me shkumën që bllokon rrjedhën e acidit nga stomaku në ezofag”, shpjegon David A. Leiman.

Po qe se urthi ju mban zgjuar gjatë natës…

Po qe se simptomat ju zgjojnë nga gjumi, duke ju lënë të lodhur, marrja e tre miligramëve të melatoninës para gjumit mund të ndihmojë. I ashtuquajturi “hormon i gjumit” frenon prodhimin e tepërt të acidit deri në dhjetë orë, duke parandaluar refluksin që t’ju zgjojë por përsëri lejon që prodhimi të rifillojë në mëngjes për t’u mbrojtur nga viruset. “Meqenëse s’ kemi nevojë për acid stomaku ndërsa jemi duke fjetur, melatonina e fik prodhimin e saj, ndërsa parandalon gjithashtu acidin të zbresë në ezofag”, përfundon Jacob Teitelbaum. /Telegrafi/

heartburn

The post Tri kura të sigurta dhe natyrore për kurimin e urthit appeared first on Telegrafi.

[ad_2]

You cannot copy content of this page