© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Këto strategji me detyrë të dyfishtë, stabilizojnë sheqerin në gjak dhe ulin rrezikun e ndërlikimeve të COVID-19 me 65 për qind – plus japin përfitime shtesë shëndetësore!

Një shtim i magnezit i jep fund ankthit

Një përmbledhje e 13 studimeve sugjeron se marrja e 400 miligramë magnez çdo natë para gjumit mund të zvogëlojë rrezikun e problemeve të sheqerit në gjak me 60 për qind. Minerali thelbësor forcon dhe shëron pankreasin tuaj ndërsa flini, duke e ndihmuar atë të prodhojë insulinë që kontrollon sheqerin gjatë ditës, thotë endokrinologia Martha Moran, studimet e Universitetit të Vermontit tregojnë se magnezi zbut tensionin e muskujve dhe qetëson aktivitetin elektrik në tru, duke prerë rrezikun tuaj nga ankthi në gjysmë Me kusht që e merrni çdo ditë.

the clock drives 24 hour cycles in many processes such as sleeping hormone secretion and metabolism

Shkrepja e fotove të kopshtit të vjeshtës rrit energjinë

Thjesht kaloni dhjetë minuta çdo ditë duke bërë foto të bukura të vjeshtës, të cilat mund t’i shijoni gjatë gjithë dimrit, si aludimi i parë i ngricës në kopshtin tuaj, ose grumbulli i gjetheve nën pemën tuaj të preferuar. Duke vepruar kështu stimulon lobet ballore të trurit tuaj, duke rritur prodhimin e valëve beta energjike deri në dy orë.

Kjo gjithashtu do të përmirësojë kontrollin e sheqerit në gjak me 33 për qind: Studiuesit në Universitetin Logan të Misurit thonë se shkrepja e kujtimeve dhe parashikimi i shijimit të tyre më vonë prish prodhimin e sheqerit në gjak – duke prishur hormonet e stresit, shkruan First For Women.

fall 1072821 1920 min

Një nuhatje vanilje thellon gjumin

Nuhatja e aromës së vaniljes para gjumit është provuar se ju ndihmon të flini 20 minuta më shpejt dhe të flini më mirë, dhe kjo mund të zvogëlojë rrezikun e problemeve të sheqerit në gjak me 55 për qind!

Studiuesit britanikë thonë se vajrat e saj aromatikë qetësojnë gjëndrat mbiveshkore për të zvogëluar prodhimin e hormonit të stresit kortizol me 33 përqind – dhe kur nivelet ulen, qelizat e muskujve mund të thithin më mirë dhe të djegin glukozën në gjak. /Telegrafi/

So you think you hate vanilla Perfumes to change your mind

The post Tri mënyra natyrale për të ulur sheqerin në gjak appeared first on Telegrafi.

[ad_2]

You cannot copy content of this page

Sign In

Register

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.