Sat. Jun 25th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

“Stresi aktivizon hormonet që rrisin presionin e gjakut”, tha Sandra Tsai, kardiologe në Universitetin e Stanford School of Medicine.

“Stresi kronik mund ta ndalojnë trupin nga kthimi në nivelet e pushimit, të cilat mund të kontribuojnë në zhvillimin e hipertensionit”, vazhdoi ajo.

Por ushtrimet që përfshijnë frymëmarrje të thellë dhe gjimnastikë, si joga, mund të përmbysin efektet. “Frymëmarrja e ngadaltë dhe e thellë ul presionin e gjakut”, shpjegon Dr. Tsai. Shkencëtarët e Harvardit zbuluan se 30 minuta ushtrim i moderuar tri herë në javë ul presionin e gjakut si dhe ilaçet.

Për të marrë përfitimet, ndiqni shembullin e Vivian Del Castillo dhe provoni këto ushtrime të buta gjatë gjithë javës.

Më poshtë gjeni të ilustruara tre ushtrimet:

G3A6616.psd preview e1607931768513
G3A6622.psd preview e1607931745545
G3A6630.psd preview e1607931717837

[ad_2]

Leave a Reply

You cannot copy content of this page