Unë jam Kirurg!

Shkruan: Isa Haxhiu

Unë jam një Kirurg !

Unë jam një kirurg , që kam bërë mbi 26 vite mësim e studime ,që kam privuar rininë time dhe s e kam jetuar atë , me dëshirën dhe vullnetin tim , për të mbrojtur jetën tënde , atëherë kur ajo të është rrezikuar më së rëndi dhe varet në një fije peri ;

Unë jam një kirurg dhe jam në mbrojtje të jetës tënde që nga mëngjesi deri në mbrëmje; që nga e hëna deri në të dielen; që nga janari deri në dhjetor;

Unë jam një kirug , në mbrojtje të jetës tënde edhe atëherë kur të gjithë kanë çuar duart nga ti, ndërsa unë jam i fundit që me duart e mia bëjë çudira, ia rrëmbejë jetën , vdekjes nga kthetrat e saj dhe ua kthejë përsëri nënave , baballarëve , motrave e vëllezërve, të cilët atëherë më shohin si Zot;

Unë jam një kirurg, me dëshirën time të çmendur , për të bërë të pamundurën, për të të shpëtuar Ty, edhe atëherë kur s ka çka të shpëtohet, por që shkoj në luftë me vdekjen pa pyetur se sa të rënda dhe të pamëshirshme janë kthetrat e saj dhe që kthehem kokëunjur e i dëshpëruar kur vdekja më mund, ndonëse i vetëdijshëm për kufizimet e mia njerëzore;

Unë jam një kirurg , të cilin t i e shanë dhe e përbuzë , atëherë kur nuk mund të kalojë kufizimet e mia njerëzore, pra atëherë kur unë jam vetëm njeri dhe nuk mund të  shndërrohem në një Perëndi, ndonëse mundohem si një Ante dhe shkoj e kacafytem për vdekje me zotin e vdekjes, me shpresën se do të të kthejë jetën e më të dashurit tend;

Unë jam një kirurg i cili do pëprpëlitem me netë të tëra në shtrat, i pushtuar nga dilema se a kam mundur të bëjë diçka më shumë , më mirë dhe më të “perëndishme” dhe veç kur arrijë të shterroj përgjigjet e të gjitha këtyre dilemave ,të kufizimeve të mia si njeri , filloj të kthehem në binarët e jetës, i vetëdijshëm për mundësitë e mia të kufizuara , por që nuk do resht së kërkuari , mundësinë e perëndishme për t ia rrëmbyer jetën, vdekjes me çfarëdo çmimi , me shpresën se do t i tejkalojë këto kufizime , për të të dhënë të pamundurën, Ty ;

Unë jam një kirurg që punoj 14-të deri 16-të orë në ditë dhe që s di të ankohem asnjëherë, qoftë edhe atëherë kur kam rënë për të bërë një sy gjumë dhe pas pak me thërrasin në telefon , për të shpëtuar jetën tënde apo të familjarëve të tu, pa as shenjën më të vogël të përtesës, i vetëdijshëm se po bëj gjënë më të bukur e më të çmuar, që mund të bëjë një qenie njerëzore, po shkoj për t i rrëmbyer jetën , vdekjes;

Unë jam një kirurg dhe rrallë arrijë të takojë familjen time , prindërit, gruan e fëmijtë e mi, që zgjohem në 6-të të mëngjesit dhe kthehem aty nga ora 22,00 e mbrëmjes, sepse shoqëria e ka pare “ të arsyeshme “, t më paguaj vetëm 549 euro pagë, ndaj detyrohem të punoj edhe pasdite , edhe natën deri vonë dhe kur kthehem në shtëpi të gjithë i ka zënë gjumi , ndërsa unë mezi arrijë të ha racionin tim të darkës, pa pasur mundësi të ndërroj një bisedë me prindërit, gruan e fëmijtë, pa kuptuar se çfarë kanë bërë ata gjatë mungesës sime dhe cilat janë nevojat e tyre për të nesërmen;

Unë jam një kiurg me profesion, por , para së gjithash jam një njeri, me nevojat dhe dëshirat e mia si të gjithë njerëzve të tjerë: të kem një orar të caktuar, të vijë në shtëpi të çlodhem e të çmallem me të afërmit e mi, të lexoj diçka, të dëgjoj pak muzikë, të shoh ndonjë film apo të shkoj edhe në teatër, por që për fat të keq timin, këto gjëra i “shijoj” vetëm në ëndrrat e mia, pra i shoh me sy hapur, por që s mund t i jetësoj në jetë, sepse paga ime publike , s arrinë të mbulojë as nevojat e mia më elementare;

Unë jam një kirurg që po i vuaj mundimet e një Sizifi të kohës moderne, i cili bartë mbi shpinë gurin e dhembjes e të mundimit, pa shpresën më të vogël se do të kem mirëkuptimin tend që t ma heqësh këtë barrë , por i vetëdijshëm se vetëm lëkundja e shpatullave të mia dhe rrokullisja në theqafje e këtij guri , është shpëtimi im

Pra, unë jam një kirurg , por jam dhe një njeri dhe si i tillë i jam futur grevës për të realizuar të drejtën time, të jetoj si njeri !

Isa Haxhiu,

Related posts:

Dr.Istref Plakolli: Sindroma Goodpasture
Italia i angazhon mjekët e pensionuar për ta luftuar koronavirusin
14 Things Only People Who Work in the Medical Field Will Understand
Vita
Mjekja që la vendin për Gjermaninë, tregon për kushtet e punës dhe sa paguhet ajo
Sejdiu: Mjekët po largohen, t’i motivojmë që të japin kontributin në vendin e vet
Falsifikimi i dokumenteve
Të dashur, ne nëse nuk jemi për Çmimin Nobel, nuk jemi as maskarenj
Breast Thermography: Technology, Benefits, and Cancer Signs
Ramadani këshillë kosovarëve: Mos e luani rolin e epidemiologut, lërjani këtë punë atij që i ka 32 v...
Koeficienti në fyt
Disa nga arsyet që të shtyjnë drejt duhanit dhe alkoolit
Pjesëmarrja në turmë që kryen vepër penale dhe huliganizmi
Mjekët shqiptarë rrëfejnë arsyet e largimit nga Shqipëria
Mbi 17 mijë kosovarë morën viza pune për Gjermani
Ja sa persona në Shqipëri janë të diagnostikuar me Diabet
Ja cili është Kirurgu i suksesshëm shqiptar në Linz të Austrisë
A paraqitet fruthi edhe te të rriturit?
Masakra e Rezallës, kryer mizorisht 21 vjet më parë, është një tjetër dëshmi e gjenocidit të shtetit...
Kimete Berisha: Këqyri shqiptarët kah bëjnë llaf në Kuvend
Vestibulum nasi - Çka është Vestibulum nasi?
Top të paguarit e Telekomit: Një zyrtar ligjor mori pagë mujore 12.300 euro
Konfirmohet, dy raste me koronavirus në Kosovë
Kirurgët vazhdojnë t'a braktisin QKUK-në - kësaj here dy përnjëherë
Mosha mesatare e punëtorëve shëndetësorë në Kosovë ka shkuar në 57 vjeç
Ky është mjeku shqiptar që punoi 27 orë për të shpëtuar njerëz në aksidentin në Shkup
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës
Hapet Reparti i Pediatrisë në Gjilan
Mjekët, objekt sulmi në vendin e tyre të punës
A do të dalin pagat me rritje: Vjen përgjigja nga Ministria e Financave
A është celulari i dëmshëm për shëndetin?
Në SHBA do të trajtohen në spitalet publike edhe shqiptarët pa dokumenta
Policët do të paguhen për rrezikshmëri e mjekët akoma jo
Amerikë: Dyshohet se një kosovar është prekur nga koronovirusi
Sa aktivitet fizik duhet të kryejnë fëmijët dhe të rinjtë?
Suedi, hapet restoranti i parë për vetëm një klient |Revista Monitor
Vepra Penale
132 persona zyrtarë në Kosovë janë sulmuar fizikisht, duke përfshirë edhe mjekët
https://www.massgeneral.org/…/new-insights-on-how-the-brain…
Blerim Latifi: PTK test i fuqisë së politikanëve
Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit
Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës, njofton se sot ka pranuar një informatë nga ana ...
Besnik Tahiri nuk i sqaron kriteret për përcaktimin e koeficientit
Tmerruese: Sipas “Presheva Jonë”, mbi 100 mijë prostituta shqiptare në rrugët e Europës! A është e m...
COVID-19/ SHBA shënon rekord vdekjesh, 1736 viktima vetëm ditën e fundit
Ja cilat janë efektet çudibërëse të boronicave!
1,000 doktorë shqiptarë nga diaspora në shërbim online për mërgimtarët
Rama: Mjekët dhe infermierët do të kenë shpërblim 1 mijë euro
Në Zvicër jetojnë 2 milionë e 111412 të huaj: Sa prej tyre janë shqiptarë?
Rregullorja e re: Maska të obligueshme në të tëra vendet e mbyllura
Fertiliteti mashkullor dhe plakja/mosha
Afro 25 mijë familje të varura nga asistenca sociale në Kosovë, me 50 deri 150 euro në muaj!
Inf.Hajdin Ramadani: Askush si Ne
Organizata Kosovare e Studentëve të Mjekësisë anëtare me drejta të plota në Federatën Ndërkombëtare ...
Zvicra kërkon të mbahen hapur kanalet për dërgimin e parave të migrantëve
Më në fund reagon Oda e Mjekëve ndaj sulmit të Dr.Bujar Gashi
FBI: Televizorët e mençur mund t’iu spiunojnë
Demenca e trupit Lewy /sëmundja e trupit Lewy
10 Theniet më të bukura për infermieret
Dr.Elton Bahtiri: Halli i njeriut paralel të ditëve tona, i përshkruar me një ironi të hollë
Zëvendësministri i Shëndetësisë Dr.Rrustem Musa nuk shpenzoi asnjë euro për udhëtime zyrtare e telef...
Shenjat paralajmëruese që tregojnë se mëlçia juaj është e tejmbushur me toksina dhe parazitë
Fjolla Spanca:Nuk pranohen urimet!
SHBA/ Pompeo vlerëson se koronavirusi u shpik nga dikush: Autorët do të mbajnë përgjegjësi
Jeni të sigurt që po zgjidhni qumështin e duhur? Mësoni cili bën për ju – Gazeta Koha Jone
Projektligji, Mjekëve dhe Infermierëve u heqet e drejta e dypunësimit
E drejta e grevës - Ligji i Punës
Historia e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës
Kirurgët ishin të parët që e kuptuan mashtrimin e madh që po bëhej me ligjin e pagave
Vipera
“Jeta si Kirurg i trurit”, Petrela sjell në shqip rrëfimet e Henri Marsh
Shkaqet e sëmundjeve kronike të veshkave
Raport 24 orësh nga Klinika Infektive Në Klinikën Infektive, sot me 01/04/2020, gjenden të spitalizu...
Austria e ka nën kontroll koronavirusin
Ja cilat profesione po ua marrin jetën kosovarëve?
Ja çfarë metode e re e operacioneve po aplikohet në Kirurgjinë Torakale!
Dr.Haxhi Avdyli: nga nesër shumë punë na presin
Armend Shkoza: Qasja e Grenellit e dëmshme për Kosovën
Mjekja e urgjencës në Gjermani: Bravo Kosova për menaxhimin
Udhëzues thelbësor për të kuptuar statistikat në lidhje me COVID-19
Ja pse njerëzit që ushtrohen rregullisht nuk kanë gjasa të preken nga sëmundjet mendore
Betejat e Luftës Çlirimtare u shënuan me emrin dhe heroizmin e Dëshmorëve të Kombit. Sot kujtojmë rë...
Inf. Luljeta Musliu: Kush tjetër, përveç INFERMIERËVE
KMDLNj: Të pezullohet çdo grevë apo protestë për aq kohë sa zgjatë pezullimi i Ligjit për Paga
Koronavirusi vjen në Shqipëri! Konfirmohen dy raste, babë e bir erdhën nga Italia
Bilanci i fundit/ Rritet numri i mjekëve të vdekur nga koronavirusi në Itali
Qytetarët po i keqpërdorin prindërit për t'i sulmuar mjekët dhe infermierët
Një fotografi me një mesazh për të gjithë kundër vaksinimit
Sot bëhën 21 vite nga masakra e Izbicës, ku forcat ushtarake, policore serbe vranë mizorisht 147 shq...
SHSIMP i gëzohet lajmit për dërgimin e ligjit për paga në Kushtetuese
Pse bebet nuk dridhen kur kanë ftohtë?
What is Salicylic acid and why should I use it on my skin?
Shqiptarët në Zvicër kanë vetëm 16 ordinanca
Ja si funksionon Organizmi
Për herë të parë nga marsi, sot zero raste me COVID-19
Zvicër: 1 në 10 pacientë, të dëmtuar nga trajtimi mjekësor
Në disa kantone të Zvicrës vijon mësimi online në gjuhën shqipe
80% e Mjekëve të anketuar janë gati të....
Katër përfitimet kryesore të suplementeve të kolagjenit
Niacina (acidi nikotinik ose vitamina B3)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Pasqyra e gjakut: Cilat janë vlerat normale?

Tue Jan 22 , 2019
  Pavarësisht nëse keni frikë nga gjilpërat ose dhënia e gjakut, vizita në laborator është e domosdoshme për diagnostikimin e cilësdo sëmundje. Analizat e gjakut tregojnë nëse organizmi është i shëndoshë, nëse ekziston ndonjë proces inflamator, apo ekziston ndonjë sëmundje… Që të mos pyetni se çfarë kuptimi kanë shkurtesat e […]
Pasqyra e gjakut Analizat e gjakut