Derisa mbyllja e shkollave në më shumë se 188 vende i
ka larguar më shumë se 1.57 miliard nxënës nga klasat e tyre, Pasaporta e të
Mësuarit synon t’i mbajë fëmijët të angazhuar në mësime.

Kosovë, 20 prill 2020 –UNICEF-i dhe Korporata Microsoft sot kanë lansuar
zgjerimin e një
platforme globale të të mësuarit për t’u ndihmuar fëmijëve dhe të rinjëve të
prekur nga pandemia COVID-19 që ta vazhdojnë arsimimin e tyre në shtëpi.

Pasaporta e të Mësuarit
(The Learning Passport)
– një partneritet mes UNICEF-it, Microsoft-it
dhe Universitetit të Kembrixhit, e dizajnuar fillimisht për t’iu ofruar arsimim
fëmijëve të zhvendosur dhe fëmijëve refugjatë nëpërmjet një platforme digjitale të
të mësuarit në distancë – është zgjeruar në mënyrë të shpejtë për ta lehtësuar
kurrikulën në nivel vendi për fëmijët dhe të rinjtë shkollat e të cilëve janë
detyruar të mbyllen si masë reaguese ndaj pandemisë me COVID-19. Platforma po ashtu
do të ofrojë burime themelore për mësimdhënësit dhe edukatorët.

“Po i gëzohemi kësaj mundësie dhe e dimë që nevojitet ndihmë tani dhe shpejt. Jemi
duke e sjellur ekspertizën dhe njohuritë më të mira botërore për të mirën e të
gjithë fëmijëve dhe të rinjëve në Kosovë. Pasaporta e të mësuarit e lidh
Ministrinë e Arsimit në Kosovë me Universitetin e Kembrixhit dhe Microsoft-in
për të krijuar së bashku zgjidhje që do t’i ndihmonin popullsisë më të re në
Kosovë duke ofruar arsim cilësor për të gjithë,” – thotë Murat Sahin, Shef i
Zyrës së UNICEF-it në Kosovë.

Kryeministri i Kosovës, z. Albin Kurti
vlerësoi UNICEF-in për iniciativën, Ai beson se përfitimet do të jenë të shumta
në përmirësimin e arsimit dhe punësimit të të rinjve
.

Kosova së bashku me Timorin Lindor dhe Ukrainën janë tre pionerët
në botë që do të regjistrohen në kurrikulën online nëpërmjet Pasaportës së të
Mësuarit. Specialisti i Arsimit në Zyrën e UNICEF-it në Kosovë Kozeta Imami
theksoi se “Kosova në mënyrë specifike përqendrohet në zhvillimin e një
produkti minimal praktik duke filluar me digjitalizimin e programit UPSHIFT –
një program i krijuar në Kosovë i replikuar në 21 vende anembanë botës.  Përmbajtja e zhvilluar do të përshtatet për
të mësuarit individual si dhe për të mësuarit në grupe nëpërmjet internetit, me
qëllim të prodhimit të përmbajtjes së përshtatshme në burime të hapura e cila
mund të përsëritet, të përmirësohet dhe të zgjerohet nëpër vende të shumta. Kjo
nismë mund të fitojë kapacitete të fuqishme për plane dhe platforma më afatgjata
që do të përdoren nga adoleshentët dhe të rinjtë kudo që janë”.

Fëmijët dhe të rinjtë që janë duke e vazhduar
arsimimin e tyre online mund të bëjnë këtë nëpërmjet një platforme specifike për
vende, në të cilën qasen nëpërmjet faqes www.learningpassport.unicef.org të vendit
të tyre. Platforma për secilin vend ofron një kurrikulë të digjitalizuar me
libra dhe një përzgjedhje të përmbajtjes shtesë, në gjuhët vendore, që është e
krijuar në bashkëpunim në nivel vendi për t’iu shërbyer sa më mire nevojave
specifike të nxënësve dhe edukatorëve. Pasaporta e të Mësuarit përfshin një regjistër
të lëndëve kurrikulare që mësohen nga të gjithë nxënësit dhe i udhëzon nxënësit
pa pasur nevojë për shumë përkrahje shtesë.

Sipas të dhënave më të fundit në dispozicion nga UNESCO, 1.57 miliardë nxënës janë
prekur nga mbylljet e shkollave në 188 vende në mbarë botën.

“Nga mbylljet e
shkollave, izolimi, ndjenja e vazhdueshme e frikës dhe e ankthit, efektet e kësaj pandemie
janë duke ndikuar tek fëmijët në mbarë botën. Ne duhet të bashkohemi dhe ta
hulumtojmë çdo rrugë për t’iu ndihmuar fëmijëve tanë gjatë
kësaj kohe të vështirë. Dhe me partnerë si Microsoft-i, ne mund të zbatojmë me
lehtësi zgjidhje inovative dhe të zgjerueshme për fëmijët dhe të rinjtë,” u
shpreh Henrietta Fore, Drejtoreshë Ekzekutive e UNICEF-it. “Përshtatjet e bëra në
Pasaportën e të Mësuarit janë përkujtues i fuqishëm i gjërave që mund t’i
arrijmë së bashku me partnerët tanë për fëmijët përderisa kriza thellohet në
tërë globin.”

Pasaporta e të Mësuarit është pjesë e Zhvillimeve Globale
të Gjeneratës së Pakufizuar për Të Mësuarit dhe Punës nga Distanca dhe
Certifikimit të Transferueshëm që kanë për qëllim ta përdorin teknologjinë për t’i
adresuar sfidat me të cilat përballen nxënësit, fasilituesit dhe ofruesit e
arsimit, sidomos në kontekste të prekura nga konflikti dhe në kontekste
humanitare. Gjenerata e Pakufizuar është partneritet global shumë-sektorial për
t’i plotësuar nevojat urgjente për mundësi të shtuara të arsimimit, trajnimit
dhe punësimit për të rinjtë.

###

Shënime për redaktorët:


Rreth Microsoft-it

Microsoft-i (Nasdaq “MSFT” @microsoft) mundëson transformim digjital për epokën e “Intelligent
cloud” dhe “Intelligent edge”. Misioni i tij është ta fuqizojë çdo person dhe çdo organizatë në planet për të arritur më
shumë.

Rreth Gjeneratës së Pakufizuar

Gjenerata e Pakufizuar (Generation Unlimited) është një partneritet global që vepron për t’i
përgatitur të rinjtë të bëhen qytetarë produktivë dhe të angazhuar. Ajo e lidh
arsimin e moshës së mesme dhe trajnimin për punësim dhe ndërmarrësi, duke e
fuqizuar çdo të ri për t’u zhvilluar në botën e punës.

Rreth Programit UPShift

UPSHIFT i përgatit
të rinjtë nga komunitetet e margjinalizuara të Kosovës për të identifikuar,
analizuar dhe ndërmarrë veprime të ndërmarrësisë ndaj sfidave në komunitetet e tyre – duke u ndihmuar
personave të cenuar ta realizojnë rolin e tyre si agjentë të ndryshimit
shoqëror dhe duke i zhvilluar aftësitë e tyre të lidershipit, gatishmërinë
profesionale dhe fleksibilitetin e tyre njëkohësisht. UPSHIFT është krijuar në
Kosovë dhe tani po replikohet si zgjidhje premtuese në më shumë se 21 vende në
mbarë botën.

Rreth UNICEF-it

UNICEF-i punon në disa prej vendeve më të vështira të botës,
për të arritur tek fëmijët më të cenuar. Në 190 shtete dhe territore, ne
punojmë për çdo fëmijë, kudo, për ta ndërtuar një botë më të mirë për të
gjithë. Për më shumë informata për UNICEF-in dhe punën e tyre për fëmijët,
vizitoni www.unicef.org. Na ndiqni në Twitter dhe Facebook.

UNICEF nuk e përkrah asnjë kompani, brend, produkt apo shërbim.

(Visited 3 times, 1 visits today)

Related posts:

Si nevojitet të jetë Notre Dame pas rindërtimit
PËR APO KUNDËR GJENDJES SË JASHTËZAKONSHME? Flet Lul Raka
Është akuzuar se do e përdorë vaksinën për të kontrolluar njerëzit, reagon Bill Gates: Kush nevojite...
Eduart Ndocaj humb peshë në mënyrë drastike, ja si duket ish-deputeti
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 11.07.2020 – Instituti i Shëndetit Publik
‘Jeta është e fuqishme’, foto hit në internet! Foshnja lind me kontraceptivin e nënës në dorë
10 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Edhe 205 raste të reja me koronavirus në Kosovë — kurohen 61 pacientë të tjerë
Vdesin 3 të infektuar nga koronavirusi në Kosovë
Vdes 21 vjeçarja me Covid 19 pas lindjes
Shtohen rastet e ‘sindromës së zemrës së thyer’ për shkak të pandemisë
Një vaksinë ruse jep rezultate premtuese
COVID: Mbi 12 milionë raste në shkallë globale
Avdiu: Shumë të infektuar me Covid-19 në Kosovë po e mbajnë të fshehtë
FSSK: Me kusht që s' ndiqen masat, Kosova rrezikon të bëhet Wuhani i Ballkanit
Në QKUK po trajtohen 282 pacientë me Covid-19 pozitiv
Studimi mbi 17 milionë njerëz: Nga mosha, sëmundjet e deri tek raca! Të gjithë faktorët pse vret Cov...
Alarmi i autoriteteve britanike: Kush është mbipeshë, rrezikon më shumë nga koronavirusi
Këto produkte nevojitet të shmangen gjatë verës
Menaxhimi i frymëmarrjes te pacientët me Covid -19 – Shëndrit Lumi (VIDEO)
36 raste të reja me koronavirus në zonat e banuara me serbë në Kosovë
Isa Mustafa pozitiv me COVID-19
Më shumë se 7 mijë persona të prekur me COVID-19 vetëm për 24 orë në Meksikë
Oferta e rrallë nga ishulli i Karaibeve: Një vit punë nga “plazhi” për të interesuarit
“Vaksina kundër Covid paralizon fëmijët”, Kanye West dhe deklarata e frikshme
Tetë persona ndalohen në Prizren, s' respektuan orarin e lëvizjes
Dy viktima dhe 90 raste të reja me koronavirus në Shqipëri
Rezultatet shokuese të studimit të fundit për COVID-19/ Shkencëtarët: Mund të shkaktojë dëmtime të r...
Për të gjithë ata që s' vënë maskë, Eminem u bën “diss” me këngën e re
Vdes 17 vjeçari në Mitrovicë, aksidentalisht vetura iu përfshi nga zjarri
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 10 Korrik 2020 – Instituti i Shëndetit Publik
‘New York Times’ rendit Shqipërinë dhe Kosovën ndër vendet ku mund të shkojnë amerikanët për pushime...
OBM: Temperatura mesatare globale pritet të rritet me 1,5 gradë
9 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Edhe 207 raste të reja me koronavirus në Kosovë — kurohen 32 pacientë të tjerë
Regjistrohen edhe 8 vdekje të reja nga koronavirusi në Kosovë
Shumë gra e bëjnë këtë dhe s' e pranojnë – Ky gjest i zakonshëm mund të ketë pasoja në shëndetin ton...
FDA: Kujdes nga këta dezinfektues duarsh, po shkaktojnë marramendje, kokëdhimbje dhe verbërim
Konfirmohet rasti i parë me Covid-19 tek të porsalindurit në Kosovë, gjendja e foshnjës stabile
Shkencëtarët po krijojnë mish me bazë bimore
Mbi tre milionë të infektuar me koronavirus në SHBA
Francë, shkon në 29.965 numri i të vdekurve nga COVID-19
Dr. Visar Zekaj rezulton pozitiv me Covid-19
Japoni, hapen parqet e argëtimit, rregulli i çuditshëm që është vendosur
Buburrecat e shërojnë reumën
Bajrami deklarohet sërish për ndarjen e 170 eurove
Në SHSKUK po trajtohen 268 pacientë me Covid-19
Risia e veçantë në Belgjikë për turizëm brenda kufijve
Zemaj: I kërkova Ambasadorit të Kosovës në Maqedoni të Veriut të adresojë shqetësimet sa i përket lë...
BESNIK PECI: JU FTOJ TË SHOHIM POZITIVISHT mbasi EDHE NATA MË E ERRËT E KA AGIMIN E SAJ
Besnik Peci: Ju ftoj të shohim pozitivisht pasi edhe nata më e errët e ka agimin e saj
“Mami, ti je e shëmtuar”, si t’i përgjigjesh fëmijës pas një fjalie të tillë
Studiuesit zbulojnë sa përqind na mbron maska
Përhapja e coronavirusit me anë të ajrit, pesë gjërat rreth rrezikut dhe mënyrat për të mbrojtur vet...
Në këtë vend u shënuan 100 mijë raste me COVID-10 vetëm për pesë ditë
Raporti i OKB: Virusi s' ishte befasi, shkenca e thotë qartë: Mos ndërhyni në jetën e egër
Sa kohë nevojitet për ta marrë virusin në restorant
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 09.07.2020 – Instituti i Shëndetit Publik
IKSHPK: Respektoni masat dhe oraret e lëvizjes
Aprovohet medikamenti rus, vret 77,5% të koronavirusit në 5 ditët e para
82 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri
Qeveria s' e kalon nismën e Kuvendit për luftimin e COVID-19
77 raste aktive me koronavirus në Gjilan
Ecja mund të ul rrezikun e diabetit (sëmundja e sheqerit) (sëmundja e sheqerit) për 43 për qind
Afro 2 mijë raste aktive me koronavirus në Kosovë
214 RASTE ME COVID-19 DHE 60 TË SHËRUAR!
8 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Pas 137 ditësh… Bergamo, asnjë pacient me Covid-19
Rezultoi pozitiv me COVID-19/ Habit presidenti brazilian, heq maskën para gazetarëve
Rekord i ri infektimesh! SHBA sërish bilanc alarmues
Ky është vendi që bëri maskat të detyrueshme kudo
Pandemia, Parisi bën gati kinemanë që u ofron shikuesve distancim fizik
Fjolla Potoku nga Mitrovica ka nevojë për ndihmë
Deputetja e PDK-së, Eliza Hoxha pozitiv me Covid-19
Kryeministri australian: S’kemi kontroll mbi virusin
Tre produkte që nevojitet të përdorni Po qe se jeni djegur nga dielli, jo më kos…
Adelina Thaçi infektohet me Covid: U ruajta, por disa e fshehin pa pikë turpi dhe infektojnë
Dy mjekë të Klinikës së Onkologjisë dalin pozitiv me koronavirus
Këngëtarja Adelina Thaçi rezulton pozitive me koronavirus
Drejtori i Shëndetësisë në Prishtinë tregon se si merren mostrat për COVID-19 në QKMF (VIDEO)
60 mijë raste me koronavirus për në të ardhmen në SHBA
Shoqata e Gastronomëve drejton disa kërkesa tek institucionet shtetërore
Mjeku shqiptar i infektuar me Covid-19 tregon për ditët e kaluar në spital: Jeta dhe vdekja e kishin...
Në QKUK dhe 7 spitale po trajtohen 270 pacientë me COVID-19 – dy persona në gjendje kritike
FOTO: “Lejoni dasmat”, nuset dalin në protestë në Romë
Çfarë u mungoi më shumë italianëve gjatë pandemisë
Maqedoni: Në kufi kosovarëve do u kërkohet test për koronavirus
Shkencëtarët paralajmërojnë për një valë potenciale të dëmtimit trunor të lidhur me COVID-19
Dy viktima dhe 68 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 08.07.2020 – Instituti i Shëndetit Publik
Keni qenë në plazh dhe jeni bërë si aragostë? 7 zgjidhjet emergjente pa qenë nevoja të shkoni në far...
Historia e rrallë/ Turisti jeton në aeroport për 110 ditë, për shkak të bllokimit prej koronavirusit...
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 07.07.2020 – Instituti i Shëndetit Publik
Rikthehet tradita e bukur e artizanatit te Pazari i ri, nga produkte kozmetike te bizhuteritë e qili...
7 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Edhe 183 raste të reja me koronavirus në Kosovë — shërohen 57 pacientë të tjerë
Ushtria gjermane, stërvit qentë për të gjetur Covid-19
NJERËZIT QË s' I RESPEKTOJNË MASAT MBROJTËSE ANTI-COVID-19 MUND TË KENË VEÇORI PSIKOPATIKE TË PERSON...
Zemaj thotë se 80 % e të infektuarve me koronavirus janë pa simptoma
Pse disa njerëz kafshohen nga mushkonjat kurse disa jo?

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *