Mon. Jun 27th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Bërja e gjumit të mirë është tepër e rëndësishme për shëndetin tuaj të përgjithshëm.

Kjo mund të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të caktuara kronike, të mbajë trurin tuaj të shëndetshëm dhe të rrisë sistemin tuaj imunitar.

Në përgjithësi rekomandohet që të bëni shtatë deri në nëntë orë gjumë të pandërprerë çdo natë, megjithëse shumë njerëz hasin në vështirësi të flenë mjaftueshëm.

200123130834 get more sleep new lead super 169

Ka shumë strategji që mund të përdorni për të promovuar gjumë të mirë, përfshirë edhe bërjen e ndryshimeve në dietën tuaj, pasi disa ushqime dhe pije kanë veti nxitëse të gjumit, shkruan Healthline.

Më poshtë gjeni ushqimet dhe pijet më të mira që mund të konsumoni para gjumit për të rritur cilësinë e gjumit.

Bajamet

Bajamet janë një lloj arre pemësh me shumë përfitime shëndetësore. Ato janë një burim i shkëlqyeshëm i shumë lëndëve ushqyese, pasi 28 gramë bajame përmbajnë 18 për qind të nevojave ditore të një të rrituri për fosfor.

gettyimages 936548966 custom 9e06bc27b7aeea649037e2650c59f1ec5afcc346 s800 c85

Foto: GettyImages

28 gramë sigurojnë gjithashtu 25 për qind të nevojave ditore të manganit për burrat dhe 31 për qind të nevojave ditore të manganit për gratë. Është pohuar se bajamet mund të ndihmojnë gjithashtu në rritjen e cilësisë së gjumit. Kjo pasi bajamet, së bashku me disa lloje të tjera të arrave, janë një burim i hormonit melatonin. Melatonina rregullon orën tuaj të brendshme dhe sinjalizon trupin tuaj që të përgatitet për gjumë.

Çaj kamomili

Çaji i kamomilit është një çaj i njohur bimor që mund të ofrojë një larmi përfitimesh shëndetësore. Është i njohur mirë për aromat e tij. Aromat janë një klasë antioksidantësh që zvogëlojnë inflamacionin që shpesh çon në sëmundje kronike, të tilla si kanceri dhe sëmundjet e zemrës.

chamomile tea thumb 1 732x549 1

Ka edhe disa prova se pirja e çajit të kamomilit mund të rrisë sistemin tuaj imunitar, të zvogëlojë ankthin dhe depresionin dhe të përmirësojë shëndetin e lëkurës. Përveç kësaj, çaji i kamomilit ka disa veti unike që mund të përmirësojnë cilësinë e gjumit. Konkretisht, çaji i kamomilit përmban apigenin. Ky antioksidant lidhet me disa receptorë në trurin tuaj që mund të nxisin përgjumje dhe të ulin pagjumësinë.

Kivi

Kivi është një frut me pak kalori dhe shumë ushqyes. Një frut përmban vetëm 42 kalori dhe një sasi të konsiderueshme të lëndëve ushqyese, duke përfshirë edhe 71 për qind të nevojave ditore për vitaminë C. Ai siguron burrat dhe gratë me 23 për qind dhe 31 për qind, përkatësisht, të vitaminës K për të cilën kanë nevojë çdo ditë.

kiwi fruit 732x549 thumbnail

Kivit mund të jenë gjithashtu një nga ushqimet më të mira për të ngrënë para gjumit. Në një studim 4-javor, 24 të rritur konsumuan dy kivi një orë para se të shkojnë në shtrat çdo natë. Në fund të studimit, pjesëmarrësit ranë në gjumë 42 për qind më shpejt sesa kur s’ hëngrën asgjë para gjumit.

Lëng qershie i thartë

Lëngu i qershisë së thartë ka disa përfitime mbresëlënëse shëndetësore. Së pari, ai siguron sasi modeste të disa lëndëve ushqyese të rëndësishme, të tilla si magnez dhe fosfor. Është gjithashtu një burim i mirë i kaliumit.

TartCherry

Ai është gjithashtu i njohur për të nxitur përgjumjen, madje është studiuar për rolin e tij në lehtësimin e pagjumësisë. Për këto arsye, pirja e lëngut të qershisë para gjumit mund të përmirësojë cilësinë e gjumit tuaj. Efektet promovuese të gjumit të lëngut të qershisë janë për shkak të sasive të larta të melatoninës.

Në një studim të vogël, të rriturit me pagjumësi pinë 240 ml lëng qershie të thartë dy herë në ditë për dy javë. Ata fjetën 84 minuta më gjatë dhe raportuan cilësi më të mirë të gjumit krahasuar me kohën kur s’ pinë lëng. /Telegrafi/

The post Ushqimet dhe pijet më të mira për të konsumuar para gjumit appeared first on Telegrafi.

[ad_2]

You cannot copy content of this page