© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Truri i njeriut po plaket shumë shpejt. A e dini pse ndodh kjo?

Janë me dhjetëra sëmundje si: infarkti, rritja e sheqerit në gjak dhe hipertensioni që na frikësojnë sepse ato sulmojnë pa dhënë asnjë lloj shenje paralajmërimi. Kur qelizat e gjakut të cilat janë të lidhura me organet kryesore si truri, veshkat, zemra, bllokohen nga plagë të hapura, truri dhe të gjithë qelizat e trupit tonë s’ marrin oksigjen të mjaftueshëm dhe vlerat e duhura ushqimore. Dhe e gjithë kjo shkaktohet pikërisht nga ushqimet e pashëndetshme që ne konsumojmë. Statistikat tregojnë që rreth 700,000 njerëz në botë janë të diagnostikuar me sulm në zemër dhe ky numër është akoma në rritje.

Këtu janë 5 ushqimet që dëmtojnë trurin dhe zemrën tuaj

1. Soda dietike

Të gjithë besojmë që gjëja e parë që bëjmë kur fillojmë dietën është zvëndësimi i të gjithë pijeve të gazuara me soda dietike. Mund t’ju duket si alternativë e shëndetshme por në fakt është një nga kontribuesit më të mëdhenj që ndikon në rritjen e rrezikut të goditjeve të zemrës apo trurit.

Pse s’ është e shëndetshme? Një studim që ekzaminoi stilin e ushqyerjes dhe dietat e 2500 individëve doli në përfundimin që ata që pinë soda dietike, të paktën një në ditë, ishin 48% më të rrezikuar nga goditja në tru apo në zemër. Shkencëtarët akoma s’ kanë gjetur një bazë të fortë për të na treguar se si soda dietike vepron në organizëm por shumë ekspertë sugjerojnë që të shmanget plotësisht nga regjimi ushqimor.

Çfarë mund të bëni? Gjithmonë është e këshillushme që soda dietike të zvëndësohet me ujë dhe lëngje të ndryshme.

2. Mishi i procesuar dhe i tymosur

Eshtë koha t’i jepni fund të gjithë alternativave të pashëndetshme të mishit të procesuar dhe të tymosur.

Pse s’ janë të shëndetshme? E dimë që janë tepër të shijshme por kur të zbuloni se çfarë efekti kanë në organizëm më besoni, s’ do donit t’i konsumonit më. Të gjithë alternativat e mishit të tymosur dhe të procesuar s’ e rrezikojnë trurin apo zemrën në vetëm një mënyrë por në dy. Së pari janë të pasura në sodium i cili është një nga shkaqet direkte që çon në goditjet që zemra pëson. Së dyti në to janë hedhur shumë konservues të rrezikshëm që është I nevojshëm për mishin që të ruhet i paketuar. Këto dy përbërës të rrezikshëm janë nitrati dhe nitrati sodës që janë studiuar dhe është vërtetuar shkencërisht që në momentin që futen në organizëm bllokojnë qelizat e gjakut duke dëmtuar arteriet. Dhe normalisht qe qelizat e dëmtuara të gjakut janë një nga shkaqet më natyrale që çon në goditje të zemrës. Gjithashtu shumë studime kanë dalë në përfundimin që mishi i procesuar është përgjegjës për për sëmundjen e arterieve (CAD) dhe individët që hanin së paku një vakt në ditë ku përfshihej mishi i procesur dhe i tymosur ishin më të rrezikuarit. Dhe Vetëm po të jeni një “i fiksuar pas sallameve” kini parasysh që konsumimi i tepërt është një nga shkaktarët e shumë sëmundjeve si: kancer ( të ndryshme) si dhe diabet (sëmundja e sheqerit).

Çfarë mund të bëni? Në vend se të konsumoni një sandwich proshut , kijeni parasysh si një alternative sandwich-in me ton apo salmon.

3. Patatinat dhe ëmbëlsirat e paketuara

Të gjitha llojet e patatinave apo ëmbëlsirave të paketuara përmbajnë yndyra “Trans” të rrezikshme si dhe vaj të hidrogjenizuar që e lejon produktin të ruhet për një kohë të gjatë dhe në çfarëdolloj temperature. Pse janë të rrezikshme? Një studim që është kryer tregon që yndyrnat “Trans” janë shkaku kryesor i bllokimit të arteries pasi ata rrisin në mënyrë të shpejtë densitetin e lipideve në rrjedhën e gjakut. Gjithashtu niveli i kolesterolit ngrihet përtej normalitetit. Në momentin që janë ekzaminuar efektet e yndyrave “Trans” u pa që femrat që konsumonin 7gr ishin më të rrezikuara se ato që konsumonin vetëm 1gr. Do të thoni ju po sa janë 7 g? Vetëm dy petulla me çokollatë dhe një gjysmë pjate me patate të skuqura. Por jo vetëm kaq! Konsumimi i tepërt veçanërisht te femrat ndikon në nivelet e proteinës C-reaktive dhe lejon inflamacionin në të gjithë trupin.

Çfarë mund të bëni? Vetëm po të patjetër ju pëlqen të hani yndyra çdo ditë, jini të kujdesshëm duke limituar porcionet që konsumoni jo më shumë se 1-2 gr. Mund t’i gatuani dhe vetë, pasi në këtë mënyrë i gjithë procesi është i kontrolluar.

4. Mishi i kuq

Mishi i kuq është i paketuar me një sasi masive të yndyrave të saturuara të cilat e bëjnë një zgjedhje aspak të shëndetshme për individët që kërkojnë të eliminojnë simptomat e infarktit apo goditjeve në zemër. Pse është jo- i shëndetshëm? Studime të panumërta kën treguar që yndyrnat që mishi i kuq përmban janë të lidhura në mënyrë direkte me shkaqet e goditjeve në zemër. Më pas mishi i kuq derivon një sasi të fuqishme të hekurit nga një përbërje natyrale sicc është hemoglobina.

Çfarë mund të bëni? Zvëndësojeni me alternativa si peshku apo mishi i bardhë. Por mund të zgjidhni dhe ushqime që përmbajnë proteina si fasulet, tofu, arrat etj.

5. Ushqimet e konservuara dhe të ngrira

Një kanaçe me pasta, supë, spageti apo ushqime të tjera të ngrira që gjenden lehtësisht në çdo supermarket mund të duken si zgjidhja ideale, por në fakt s’ janë. s’ kanë asgjë tjetër përveç sodiumit që përdoret për t’i dhënë një shije të mirë dhe që ushqimi të duket i freskët. Tani sasia prej 1500 gramëve është tepër e rrezikshme për zemrën. Gjatë dy dekadave të fundit dietologët dhe, specialistët e zemrës dhe shoqatat mjekësore kanë lajmëruar individët për rreziqet që sjell konsumimi i tepërt i ushqimeve të konservuara.

Çfarë mund të bëni? Pse mos t’i gatuani në shtëpi? Në momentin që gatuani një vakt ju mund ta lini në ngrirje dhe ta ngrohni sa herë ju doni por gjatë një periudhe të caktuar. Gjithashtu lexoni me kujdes etiketat në mënyrë që të njiheni me përbërësit që cdo produkt ka

Vetëm po të keni ndonjë ditë stresuese në punë, mund të shkoni në shtëpi me dhimbje koke. Ka edhe shumë zakone të dëmshme që mund të ndikojnë në tru.

Duke u bazuar në një studim lidhur me funksionimin e trurit dhe zakonet e këqija që ndikojnë në të u arrit ne perfundimin se zakonet që janë të këqija për zemrën janë të këqija edhe për trurin. Këtu janë disa nga zakonet e dëmshme për trurin si dhe disa këshilla praktike se si të shmangni ato për të rritur fuqinë e trurit tuaj.

– Rrezatimi i valëve të telefonit celular mund të shkaktojë kancer në tru: Ka pasur një debat të vazhdueshëm lidhur me faktin se rrezatimi nga telefonët celularë mund të shkaktojë kancer. Një studim i kryer në vitin 2016 ka zbuluar një lidhje midis rrezatimit të telefonit celular dhe kancerit tek minjtë. Studimi gjeti se ka pasur një rritje të rrezikut të tumoreve në tru dhe zemër.Kjo është e mjaftueshme për të krijuar një lidhje midis përdorimit afatgjatë të telefonave celularë dhe rreziqeve të kancerit.

– Konsumi i duhanit eshtë një zakon i dëmshëm për trurin dhe organet e tjera të trupit tuaj. Duhanpirësit kronik përjetojnë një rënie në funksionin e dopaminës në tru. Kjo rënie e dopaminës është një faktor që çon në varësi dhe gjithashtu rrit mundësinë e rikthimit të dëshirës për të tymosur edhe kur jeni duke u përpjekur për ta lënë atë.

– Moskonsumimi i vaktit të mëngjesit mund të ketë një ndikim negativ në shëndetin e trurit tuaj. Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës dhe kur bëhet fjalë për shëndetin e trurit, evitimi i mëngjesit s’ është një zakon i mirë.

-Yndyra e tepërt mund të dëmtojë trurin e shëndetshëm: Të gjithë i dimë rreziqet që sjell yndyra e tepërt në dietat tona. Ushqimet e pasura me yndyre mund të dëmtojnë tepër trurin. Njerëzit të cilët rregullisht konsumojnë ushqime me yndyre kanë mundësi më të larta për të zhvilluar defekte në tru. Ky defekt shkakton vështirësi të trurit për të dërguar sinjale lidhur me dëshirën për të konsumuar ushqim dhe frenimin e saj.

(Autorja është dietologe)

[ad_2]

You cannot copy content of this page

Sign In

Register

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.