Wed. Jun 29th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.
Ushqimet për ta mbajtur të shëndetshëm zorrën e trashë

[ad_1]

Zorra e trashë është shumë e rëndësishme, ndonësë s’ i kushtohet vëmendja e duhur – derisa s’ paraqitet ndonjë problem.
Për të mos pasur problem me zorrën e trashë, duhet kujdesur për të.
Këto ushqime do iu ndihmojnë të keni një zorrë të pastër e te shëndetshme

Shtoni Vitminë C në dietën tuaj

Kjo vitaminë gjendet në shumë pemë dhe perime dhe mund të iu ndihmojë që ta pastroni zorrën e trashë.

Përdorni probiotik
Hulumtimi i publikuar në Journal Of Medical Microbiology, sugjeron që probiotikët mund të parandalojnë kancerin e zorrës së trashë. Kjo përderisa ‘bakteriet e mira’ ndalojnë inflamacionin dhe ndihmojnë tretjen. Nivel i lartë i probiotikëve është gjetur në ushqime të fermetuara si jogurti grek, uthull molle si dhe në disa lloje të djathit.

Pini më shumë ujë
Një prej arsyeve kryesore për kapsllëk, është mungesa e lëngjeve. andaj konsumimi i 1.5 deri në 2 litrave në ditë ujë, mund ta parandalojë këtë gjë.

Hani ushqime me fibra
Sipas National Institutes of Health, një dietë me shumë fibra ulë rrezikun e kancerit të zorrës së trashë./Familja Jone

[ad_2]

You cannot copy content of this page