Sat. Jun 25th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Ruajtja e një diete të shëndetshme gjatë shtatëzanisë është shumë e rëndësishme.

Gjatë kësaj kohe, trupi juaj ka nevojë për lëndë ushqyese shtesë, vitamina dhe minerale.

Në fakt, ju mund të keni nevojë për 350-500 kalori shtesë çdo ditë gjatë tremujorit të dytë dhe të tretë.

Një dietë që s’ ka lëndë ushqyese kryesore mund të ndikojë negativisht në zhvillimin e foshnjës.

Zakonet jo të mira të ngrënies dhe shtimi i peshës së tepërt mund të rrisin gjithashtu rrezikun të diabetit (sëmundja e sheqerit) gestacional ose të shtatzënisë ose komplikimeve të lindjes.

E thënë thjesht, zgjedhja e ushqimeve të shëndetshme dhe ushqyese do të ndihmojë në sigurimin e shëndetit të tuaj dhe foshnjës tuaj.

Gjithashtu do ta bëjë shumë më të lehtë humbjen e peshës së shtatëzanisë pasi të keni lindur.

Këtu janë 5 ushqime shumë ushqyese për tu ngrënë kur jeni shtatzënë.

1. Produkte të qumështit

Gjatë shtatëzënësisë, duhet të konsumoni proteina dhe kalcium shtesë për të përmbushur nevojat e fetusit në rritje.

Produktet e qumështit përmbajnë dy lloje të proteinave me cilësi të lartë: kazeinë dhe hirrë. Qumështi është burimi më i mirë dietik i kalciumit, dhe siguron sasi të larta të fosforit, vitaminave të ndryshme B, magnezit dhe zinkut.

Kosi, veçanërisht kosi grek, është veçanërisht i dobishëm për gratë shtatzëna.

Përmban më shumë kalcium se sa produktet e tjera të qumështit. Disa varietete përmbajnë gjithashtu baktere probiotike, të cilat mbështesin shëndetin e tretjes.

Njerëzit të cilët janë intolerantë ndaj laktozës gjithashtu mund të jenë në gjendje të tolerojnë kosin, veçanërisht kosin probiotik.

Marrja e suplementeve probiotike gjatë shtatëzanisë mund të zvogëlojë rrezikun për komplikime të tilla si preeklampsia, diabeti (sëmundja e sheqerit) gestacional, infeksionet vaginale dhe alergjitë.

2. Bishtajoret

Ky grup ushqimesh përfshin thjerrëza, bizele, fasule, qiqra, soje dhe kikirikë. Bishtajoret janë burime të shkëlqyera me bazë bimore të fibrave, proteinave, hekurit, folateve (B9) dhe kalciumit – të gjitha për trupin tuaj i duhen më shumë gjatë shtatëzanisë.

Folati është një nga vitaminat B (B9). Është shumë e rëndësishme për shëndetin e nënës dhe fetusit, veçanërisht gjatë tremujorit të parë. Sidoqoftë, shumica e grave shtatzëna s’ po konsumojnë mjaftueshëm folate. Kjo lidhet me një rrezik të shtuar të defekteve të tubit nervor dhe peshës së ulët të lindjes. Marrja e pamjaftueshme e folateve gjithashtu mund të bëjë që fëmija juaj të bëhet më i prirur ndaj infeksioneve dhe sëmundjeve më vonë në jetë.

Bishtajoret përmbajnë sasi të larta të folateve. Një filxhan thjerrëzash ose fasule të zeza mund të sigurojnë nga 65-90% të RDA. Për më tepër, bishtajoret janë përgjithësisht shumë të pasura me fibra. Disa varietete janë gjithashtu të pasura me hekur, magnez dhe kalium.

3. Patate të ëmbla

Patatet e ëmbla janë shumë të pasura me beta-karoten, një përbërës bimore që shndërrohet në vitaminë A në trupin tuaj.

Vitamina A është thelbësore për rritjen dhe diferencimin e shumicës së qelizave dhe indeve. Shtë shumë e rëndësishme për zhvillimin e shëndetshëm të fetusit.

Gratë shtatzëna këshillohen në përgjithësi të rrisin konsumimin e tyre me vitaminë A me 10–40%.

Sidoqoftë, ato gjithashtu këshillohen të shmangin sasi shumë të larta të burimeve të bazuara në kafshë të vitaminës A, të cilat mund të shkaktojnë toksicitet kur hahen në tepricë.

Patatet e ëmbla janë një burim i shkëlqyeshëm i beta-karotenit. Rreth 100–150 gram patate të ëmbla të gatuara plotësojnë tërë Referencën ditore të konsumit (RDI).

Për më tepër, patatet e ëmbla përmbajnë fibra, të cilat mund të rritin mbushjen, zvogëlojnë thithjet e sheqerit në gjak dhe përmirësojnë shëndetin dhe lëvizshmërinë e tretjes.

4. Salmoni

Salmoni është shumë i pasur me acide yndyrore thelbësore omega-3.

Shumica e njerëzve, përfshirë gratë shtatzëna, s’ janë duke marrë sa duhet omega-3 me anë të dietës së tyre.

Acidet yndyrore omega-3 janë thelbësore gjatë shtatëzanisë, veçanërisht acidet yndyrore omega-3 me zinxhir të gjatë DHA dhe EPA.

Këto gjenden në sasi të larta në ushqimet e detit, dhe ndihmojnë në ndërtimin e trurit dhe syve të fetusit tuaj.

Sidoqoftë, gratë shtatzëna këshillohen në përgjithësi të kufizojnë konsumimin e ushqimit të detit në dy herë në javë, për shkak të merkurit dhe ndotësve të tjerë që gjenden tek peshqit yndyror.

Kjo ka bërë që disa gra të shmangin ushqimet e detit krejt, duke kufizuar kështu marrjen e acideve yndyrore thelbësore omega-3.

Sidoqoftë, studimet kanë treguar që gratë shtatzëna që hanë 2-3 vakte të peshkut yndyror në javë arrijnë marrjen e rekomanduar të omega-3 dhe rrisin nivelin e tyre të gjakut në EPA dhe DHA.

Për më tepër, salmoni është një nga burimet shumë të pakta natyrore të vitaminës D, e cila shpesh mungon në dietë.Është shumë e rëndësishme për shumë procese në trupin tuaj, përfshirë shëndetin e kockave dhe funksionin imunitar.

5. Vezët

Vezët janë ushqim kryesor shëndetësor, pasi ato përmbajnë pak nga pothuajse çdo lëndë ushqyese që ju duhet.

Një vezë e madhe përmban 77 kalori, si dhe proteina dhe yndyra me cilësi të lartë. Paketon gjithashtu shumë vitamina dhe minerale.

Vezët janë një burim i shkëlqyeshëm i kolinës. Kolina është thelbësore për shumë procese në trupin tuaj, përfshirë zhvillimin e trurit dhe shëndetin.

Një studim dietik në SH.B.A. tregoi se mbi 90% e njerëzve konsumonin më pak sesa sasia e rekomanduar e kolinës.

Marrja e ulët e kolinës gjatë shtatëzënësisë mund të rrisë rrezikun e defekteve të tubit nervor dhe ndoshta të çojë në uljen e funksionit të trurit në fetus.

Një vezë e vetme e vetme përmban afërsisht 113 mg kolinë, që është rreth 25% e RDI për gratë shtatzëna./NetDoktori

[ad_2]

You cannot copy content of this page