Ushqimi dhe të sëmurët me ulçerë

 
Ulçera,  Dieta, refluks gastrointestinal, dispepsia, ulçera në ezofag, ulçera në stomak, ulçera në zorrën dymbëdhjetëgishtore, gastrit kronik, iritimi i mukozës gastrike, lëngu gastrik,simptomat, Rekomandimet, dietat e zakonshmeObjektivat e humbja e peshës, rritja e TT,promovimi i rritjes, rregullimi I deficiteve, steatorea,  acidet yndyrore të pangopura , omega 3- acidet yndyrore ,vaji i peshkut, vitamina B12, acidi folik, vitamina C, vitamina K, dhe mineralet Fe, Ca, faza asimptomatike, Restrikcionet speciale Përdorimi i fibrave, peristaltika e shpejtuar,kriperat biliare, intoleranca e laktozës intolerance e glutenit, kalciumi nefrolitiaza oksalate, oksalatet, konsumimi i lëngjeve

    

Dieta është ndërtuar me qëllim që të përmirësojë gjendjen e pacientëve të cilët kanë refluks gastrointestinal, dispepsi, ulçerë në ezofag, stomak ose zorrën dymbëdhjetëgishtore, gastrit kronik etj. Përdorimi i mënyrës së posaçme të ushqimit mundëson uljen e iritimit të mukozës gastrike që tajon lëng gastrik me ç’rast ulen dhe simptomat.

Rekomandimet bazë që duhet të aplikohen për të pasur sukses janë dietat e zakonshme me sasi më të vogla dhe më të shpeshta ushqimi gjatë ditës. Megjithatë, duhet theksuar se çdo pacient duhet që në mënyrë individuale të krijojë një menu në të ushqyerit e cila është e rekomanduar, sepse disa nga këto produkte, megjithatë, mund të potencojnë simptomat e kësaj sëmundjeje.

Objektivat e dietoterapisë janë të orienturara për të parandaluar humbjen e peshës, për të ndihmuar në rritjen e TT, ndërsa te fëmijët promovimin e rritjes dhe rregullimin e të gjitha deficiteve.

Dieta duhet të jetë me sasi të mëdha kalorike me përbërje proteinike (1.2 g / kg), me yndyrë të reduktuar (<30%) veçanërisht në paraqitjen e steatoresë. Mire veprojnë acidet yndyrore të pangopura , sidomos omega 3- acidet yndyrore nga vaji i peshkut. Është i nevojshëm fortifikimi i ushqimit me vitamina B12, acid folik, vitamine C, vitaminë K, dhe mineraleve si Fe, Ca,

Ushqim për të qenë i përgatitur mirë duhet të jetë i zier ose i pjekur në sasi të vogla, dhe të shpeshta ushqimi. Në fazën asimptomatike kalohet në mënyrën normale të përgjithshme me ushqim të shumëllojshëm. Restrikcionet speciale nuk rekomandohen, përveç shmangjes së konsumimit të frutave të thata dhe të forta ose dhe mishit dhe zarzavateve të paziera,
Përdorimi i moderuar i fibrave dietale lejohet për shkak të peristaltikës së shpejtuar dhe lidhjes së kripërave biliare të paabsorbuara. Nëse ka intolerance të laktozës dhe glutenit duhet të shmangen qumështi dhe gruri. Duhet shmangur dhe kalciumin (për të parandaluar nefrolitiazën oksalate), dhe për këtë arsye duhet të merret kalciumi edhe nga burime të tjera si dhe duhen reduktuar oksalatet në ushqim.
Pacienti këshillohet të haje, të mos ketë frikë nga ushqimi dhe mire të përtypet që të mos marrë ajër dhe të konsumojë lëngje.
 
Ulçera,  Dieta, refluks gastrointestinal, dispepsia, ulçera në ezofag, ulçera në stomak, ulçera në zorrën dymbëdhjetëgishtore, gastrit kronik, iritimi i mukozës gastrike, lëngu gastrik,simptomat, Rekomandimet, dietat e zakonshmeObjektivat e humbja e peshës, rritja e TT,promovimi i rritjes, rregullimi I deficiteve, steatorea,  acidet yndyrore të pangopura , omega 3- acidet yndyrore ,vaji i peshkut, vitamina B12, acidi folik, vitamina C, vitamina K, dhe mineralet Fe, Ca, faza asimptomatike, Restrikcionet speciale Përdorimi i fibrave, peristaltika e shpejtuar,kriperat biliare, intoleranca e laktozës intolerance e glutenit, kalciumi nefrolitiaza oksalate, oksalatet, konsumimi i lëngjeve

Related posts:

Dr.Nderim Salihaj: Disa nga format e trajtimit të lëndimeve të gjymtyrëve që i hasim në popullatën t...
“Njerëzimi mund të jetë duke jetuar sipas një simulimi kompjuterik”
Dr.Gazmend Bojaj në mesin e 100 mjekëve më të mirë të familjes në botë
Raporti i kinezëve: Koronavirusi është dinak, por shkatërrohet në 57 gradë
Ilaçi i famshëm OKI: Ja çka mund t’i bëj trupit tuaj
Shkencëtari Japonez, fitues i çmimit Nobel, tregon se si pastrohet trupi gjatë Ramazanit
Çka është Demenca e përzier?
Rukiqi: Vendimi për rritje të pagave ka qenë i gabuar
Më 9 prill të vitit 1999, nën udhëheqjen e Agim Ramadanit, gjatë Betejës së lavdishme të Koshares, t...
Baba Vanga parashikoi 23 vjet më parë virusin në Kinë dhe tërmetin në Turqi!
SHSKUK dënon sulmin ndaj mjekut Sefedin Fazliu
Stafi i Klinikës Infektive vazhdon të kujdeset 24-orë për pacientët e dyshuar dhe diagnostikuar me C...
Qeveria i largon nga puna disa sekretarë të ministrive, i qet në listën tepricë
Për herë të parë nga marsi, sot zero raste me COVID-19
Sot shënohet Dita Ndërkombëtare e Romëve. Bota sot kremton historinë, kulturën dhe identitetin rom. ...
Ja cilat profesione po ua marrin jetën kosovarëve?
Ja çfarë kërkese Kirurgu Dr.Salih Krasniqi ka për mediat!
Sakrifikimi i jetës familjare dhe Mjeku
Ja sa mjekë ikën nga Kosova në katër mujt e parë të këtij viti
Njoftim lidhur me faljen e Fitër Bajramit në Zvicër
Arkëtimi dhe pagesa e kundërligjshme
Në bazë të ligjit për Greva, personi që pengon grevistët dënohet me gjobë 500 deri 5000 euro
Federata e Shëndetësisë të mërkurën vendos për vendime sindikale
Jo vetëm mjekët e inxhinierët, Shqipëria po braktiset edhe nga punëtorët e ndërmarrjeve
Sulmohet mjeku Mejdi Zeqiri nga disa romë në Bujanoc
Mbi 600 mjekë janë të papunë në Kosovë – kjo po i detyron ata të ikin në BE
Në fshatin Pastasel të Rahovecit, 21 vjet më parë, u vranë dhe u masakruan 106 civilë të pafajshëm t...
Deputetët s’mund t’i bindin kirurgët për ndërprerjen e grevës
Për çdo udhëzim pa kriter për Qendrën Emergjente të QKUK-së do të merren masa ndaj mjekëve
71 vjet më parë ka hyrë në fuqi Traktati i Atlantikut Verior, baza legale e themelimit të NATO-s. Që...
Në Gjermani Kisha bëhet "xhami" për myslimanët që s'kanë ku të falen
Vazhdimi i punësimit
Pas votimit të mocionit të mosbesimit ndaj Qeverisë së Kosovës, sot kisha një takim me ambasadorët e...
Shkrimtari shqiptar Julian Zhara fiton çmimin “Lermontov” në Itali
Stomatologët kërkojnë punësim në institucionet shtetërore
Mjekët italianë paralajmërojnë Evropën për ndikimin e koronavirusit
Mjekët e huaj zgjedhin Shqipërinë
Ventral
Ushqimi dhe insuficienca kronike renale
Çka është Akti i Brendshëm i Punëdhënësit?
Shërohen dhe 23 persona nga koronavirusi
Dr.Artan Koni: COVID19...gjendja është serioze, por s’ka vend për panik
Prindi i vajzës vet i kërkoi Mjekut që t'i bërtas asaj
Urdhëresë administrative për pagesën e anëtarësisë vjetore 2019
Miq të dashur, sot prej orës 17:30 jam i ftuar në emisionin “FRONTAL” në T7. Ju ftoj të më ndiqni!
8 ekzaminime mjekësore që çdo grua duhet t’i bëjë pas moshës 40 vjeç
Ja cilat janë shkaqet e menstruacioneve jo normale
Masat e parandalimit të pneumonisë me Coronavirus
Historia e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës
Si e vjedh Vampiri energjinë tuaj?
Nuk burgosen doktorët, o të mjerë!
Agim Ademi dhe Muharrem Rama sulmuan fizikisht mjekun e Kombëtares së Kosovës në Gërmi
Mos e thithni helmin nga një gjarpër
Kolegjiumi i Kirurgëve sqaron përmes komunikatës pezullimin e grevës
Disa nga arsyet që të shtyjnë drejt duhanit dhe alkoolit
Maji, muaj i normalitetit të jetës në Austri
Dr.Hatixhe Latifi-Pupovci: Çfarë deshti dje Blerim Syla?
7 mjekë specialistë fillojnë punën në Spitalin Rajonal të Mitrovicës
Lajmi i mirë, gjatë 24 orëve të fundit shërohen 5 pacientë
Niacina (acidi nikotinik ose vitamina B3)
Mungesa e vitaminës D shkakton Psoriazën
Mjeku Ilir Allkja denoncon: Mjekët e familjes prej vitesh në shërbim të konçesionit të Check-Up
Verteks
Ja sa dënohet kanosja me fjalë, vepra apo gjeste!
Cilat janë aktivitetet fizike të forcimit të muskujve dhe kockave?
Rritet bilanci/ Raportohet viktima e 6-të nga koronavirusi në Itali, 230 të prekur
Ushqimet me vitaminë B5, kundër Alergjive
Rreziqet potenciale që ndikojnë në pjellshmëri
Dje na sulmonin, sot po na kopjojnë
QKUK: Kryhet rasti i parë në Kosovë në Stroke Center, pacientit i shpëtohet jeta dhe invaliditeti
Gjermania lehtëson procedurat për rekrutimin e mjekëve nga Kosova
Me 15 maj hapen bizneset e hotelerisë në Austri – ja rregullat e reja
Demenca e trupit Lewy /sëmundja e trupit Lewy
Tri vjet pa specializime në shëndetësi
Sllovenia s' ka lehëtsime kufiri për shtetasit shqiptarë
Ja sa është numri i nevojshëm i punësimit të Infermierëve në Kosovë
Ja vaksina që ul rrezikun e kancerit të qafës së mitrës
Mjekët, objekt sulmi në vendin e tyre të punës
Sot kujtojmë me pietet dëshmorët e Brigadës 138 “Agim Ramadani”, të rënë në një nga betejat më të l...
Ilaçi më i shtrenjtë në botë kushton 2.1 milionë dollarë
Sot mbetëm me turp, ata na thonë “vëllezër e motra”, po ne si i trajtojmë “kosovarët”?
Ja për sa orë e hapi Kina Spitalin e ri për koronavirusin
Mjekët gjermanë protestojnë për mungesën e pajisjeve mbrojtëse
Kompania izraelite BATM Advanced prodhon setin mjekësor diagnostikues të koronavirusit
Eksperti i shëndetit publik Dasho: Masat aktuale të ezauruara, momenti të përdorim ato inteligjente
Fushata sensibilizuese “Zbulimi i hershëm-Mbijetesë”.
Cilat janë llojet e dializës?
OSK-ja: Mos plotësimi i kushteve të punës, shkaktari kryesorë pse mjekët po ikin nga Kosova
Ja 5 gjëra që nuk duhet të bëni me stomakun bosh
Dr.Jeton Karpuzi : Masat agresive të cilat duhët të merren në mbrojtje ndaj SARS-Cov-2
Kastravec për fytyrë të pastër
Vincent Sëmundja
Austria: 500 milionë euro ndihmë për bizneset e gastronomisë
Dalin pagat e dhjetorit, tronditen mësuesit, mjekët e policët
Kirurgu Shqiptar i shpëton jetën gjermanit të moshuar
Doktor Enver Hoxha ekspozon fakte të krimit serb në Kosovë
29 të infektuar në qendrën e shpërndarjes së postës në Hagenbrug të Austrisë
Kur je me shëndet nuk i intereson askujt ndërsa kur je i sëmurë interesohen të gjithë për ty
Çka janë sëmundjet kronike të veshkave?
Manipulimi me prova

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Vitaminat

Fri Feb 8 , 2019
Vitaminat (latinisht: vita-jetë) janë materie të domosdoshme për jetën (vitale).  Vitaminat janë komponime komplekse që kanë natyrë të ndryshme kimike. Nga vetë emri janë shumë të rëndësishme për jetën. Më saktë ato në sasi të vogla janë të nevojshme për rritjen, funksionimin normal të qelizave dhe indeve dhe në përgjithësi […]