Using copper to boost immunotherapy


An interdisciplinary group of scientists has successfully destroyed tumor cells in mice by using nano-sized copper compounds alongside immunotherapy. Importantly, the tumors did not return after the treatment ceased.

According to the World Health Organization, cancer is the second leading cause of death worldwide — in 2018, it was responsible for approximately 9.6 million deaths.

Reducing behavioral or dietary risks associated with cancer is an important way of lowering the total number of cancer deaths; however, finding effective treatments is also crucial.

Doctors usually treat cancer with chemotherapy, but this often has significant side effects. For example, some chemotherapy medication can wipe out a person’s white blood cells, leaving their immune system compromised and open to infection.

Although chemotherapy treatment can be successful, there is always a risk that a person’s cancer might return.

Recent advances in cancer treatment include immunotherapy, which involves using a person’s immune system to fight cancer cells. However, this does not always work or may only slow down the growth of cancer, so it cannot yet replace chemotherapy.

In the new study on mice, the scientists combined immunotherapy with copper-based nanoparticles. This combination treatment destroyed the tumor cells without the use of chemotherapy. Most importantly, however, the tumor cells did not return after treatment ceased.

The team of scientists — from KU Leuven in Belgium, the University of Bremen, the Leibniz Institute of Materials Engineering both in Germany, and the University of Ioannina in Greece — found that tumors in mice are sensitive to copper oxide nanoparticles.

Typically, these nanoparticles are toxic when inside an organism. The scientists found that by using iron oxide to create the nanoparticles, they could control which cells the nanoparticles destroyed, leaving healthy cells unaffected. They recently published their findings in the journal Angewandte Chemie International Edition.

Prof. Stefaan Soenen and Dr. Bella B. Manshian from the Department of Imaging and Pathology at KU Leuven worked together on the study. They explain how “any material that you create at a nanoscale has slightly different characteristics than its normal-sized counterpart.” They continue:

If we ingest metal oxides in large quantities, they can be dangerous, but at a nanoscale and at controlled, safe concentrations, they can actually be beneficial.”

The scientists began by using only the nanoparticles to target the tumor cells. As expected, the cancer returned. However, the team discovered that the nanoparticles could work in conjunction with the mice’s immune systems.

“We noticed that the copper compounds not only could kill the tumor cells directly, they also could assist those cells in the immune system that fight foreign substances, like tumors,” said Dr. Manshian.

When the scientists combined the nanoparticles with immunotherapy, the tumor cells died and did not return.

To confirm the results, the scientists injected the mice with new tumor cells. The mice’s immune systems immediately destroyed the new tumor cells.

The researchers believe that a combination of nanoparticles and immunotherapy could work as a vaccine for lung cancer and colon cancer, which were the two types of cancer the scientists studied.

However, they think that this technique could treat up to 60% percent of cancers, including breast cancer and ovarian cancer, that develop from the same gene mutation.

“As far as I’m aware, this is the first time that metal oxides [have been used] to efficiently fight cancer cells with long lasting immune effects in live models,” Prof. Soenen says. “As a next step, we want to create other metal nanoparticles and identify which particles affect which types of cancer. This should result in a comprehensive database.”

Results derived from animal testing do not necessarily work when it comes to humans, and to take the research further, the team intends to test the treatment on human tumor cells. If that is successful, they will conduct a clinical trial.

However, according to Prof. Soenen, there are still several hurdles along the way:

Nanomedicine is on the rise in the United States and Asia, but Europe is lagging behind. It’s a challenge to advance in this field because doctors and engineers often speak a different language. We need more interdisciplinary collaboration so that we can understand each other better and build upon each other’s knowledge.”Source link

(Visited 1 times, 1 visits today)

Related posts:

Aeroporti "Adem Jashari", arrestohet shtetasja e Shqipërisë
301 pacientë me COVID-19 po trajtohen në QKUK dhe në spitalet rajonale
Reagon kardiologu shqiptar në Gjermani, për situatën epidemiologjike në Kosovë
Istog, burri rrah gruan dhe e dëbon nga shtëpia
Gjakovë, dasmë me 130 persona, arrestohet pronari i restorantit
Arrihet pajtimi për agjendën e dialogut më 16 korrik
3 të plagosur me armë zjarri në Mitrovicë
Në Zvicër 85 raste të reja me COVID-19
Prishtinë, fyen prindërit dhe kërkon para prej tyre
Zgjidhja finale kërkon guxim politik dhe angazhim në frymën e kompromisit
Tentim rrëmbimi i një vajze në Fushë-Kosovë
18 pacientë me COVID-19 duke u trajtuar në Spitalin e Gjakovës
Detaje si u shfrytëzua seksualisht 17 vjeçarja nga kultivuesit e drogës
18 pacientë në COVID-19 duke u trajtuar në Spitalin e Gjakovës
Këshilli Shtetëror i Cilësisë s' akreditoi disa kolegje private
4 të vdekur nga COVID-19 në Shqipëri
Kapet me armë me silenciator në qytet
Në Spitalin e Pejës 9 pacientë në oksigjenoterapi, një në gjendje të rëndë
Kosova në vendin e tretë në Evropë me numër të të infektuarve me coronavirus
Konsullata e Kosovës në Kanada me lajm të rëndësishëm për qytetarët nga Kosova
Marrëveshja është esenciale për sigurinë dhe stabilitetin e rajonit
Trump për herë të parë me maskë në publik
Malishevë, pas vdekjes konfirmohet se ishte i prekur edhe nga COVID-19
Gjendja e jashtëzakonshme s’do të ndalonte përhapjen e virusit
Protesta masive në Bullgari, presidenti kërkon dorëheqjen e kryeministrit
Hoti e Vuçiq zhvillojnë sot takim virtual, rinis dialogu Kosovë-Serbi
Moti sot, me diell e pjesërisht i vranët
Sipërmarrësi shqiptar në Londër, fitues i çmimit “ICT Startupi i Vitit”
Kush kthehet nga Ballkani në Gjermani, vlejnë rregullat e karantinimit
Atletico Madrid fiton me një lojtar më pak ndaj Betisit (VIDEO)
Sërish mbi 200 të infektuar me COVID-19 brenda 24 orëve
Ronaldo e shpëton Juventusin nga humbja (VIDEO)
Sa është i sigurt udhëtimi me avionë në kohë pandemie?
Rastet e reja sot, këto janë komunat e prekura më së shumti
Edhe 71 të shëruar nga COVID-19 në Kosovë
Edhe 4 të vdekur nga COVID-19 në Kosovë
Vazhdojnë inspektimet nëpër lokalet e Prishtinës
Belgjika vendos ‘vija të kuqe’ për qytetin Leicester të Anglisë
Atalanta e mbyll pjesën e parë me epërsi ndaj Juventusit (VIDEO)
Vetura godet dy persona në rrugën “Bill Klinton”
Parashikimi i motit për nesër
Dielli do të lind përsëri
Barcelona me fitore minimale ndaj Valladolidit (VIDEO)
Në Gjermani, vaksina kundër Covid-19 testohet tek 4 mijë vullnetarë
Roma fiton ndaj Brescias (VIDEO)
Nesër rifillon qarkullimi në një pjesë të autostradës ‘Arbën Xhaferi’
Një vaksinë kundër COVID, përballë mëdyshjesh dhe rezistencës
Formacionet zyrtare: Juventus – Atalanta
Hykmete Bajrami kërkon që fokusi të jetë në rimëkëmbjen ekonomike
Në Austri bie sërish numri i të infektuarve
Deputeti që sot rezultoi pozitiv me COVID-19, dje ishte i pranishëm në seancën e Kuvendit
Sheffieldi e mposht me lehtësi Chelsean (VIDEO)
Pandemia ka nevojë për përgjigje globale
Vidal e kalon në epërsi Barcelonën (VIDEO)
Në mesin e 8 viktimave nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut, edhe një 24 vjeçare
Gazeta zvicerane shkruan për kosovarët që bëjnë plane për t`i ikur karantinës
Deputeti i AAK-së infektohet me COVID-19
Lazio humb nga Sassuolo dhe i zbeh gjasat për titullin e kampionit (VIDEO)
Oda Ekonomike Amerikane shqetëson për gjendjen ekonomike në vend
Valladolid – Barcelona, formacionet zyrtare (FOTO)
Politikanët amerikanë e shohin Tik-Tok si një kërcënim, ja çfarë thonë specialistët për të
Te Juventusi mësova mentalitetin fitues
Mjekja shqiptare tregon për tretmanin e pacientëve shqiptarë me Covid 19 në Suedi
Qeveria jolegjitime në vend se t'u prijë qytetarëve, po i fajëson ata
Oda Ekonomike Amerikane shqetëson për gjendjen ekonomike në vend
Lazio po e mposht Sassuolon (VIDEO)
Nesër rifillon dialogu Kosovë – Serbi, BE publikon agjendën
Liverpool dështon të fitojë ndaj Burnleyt (VIDEO)
Rrjeti i Grave dënon gjuhën dhe sjelljet ndaj Vjosa Osmanit
Një rast pozitiv me coronavirus te Parma
Për një javë, 39 raste të vdekjes nga COVID-19 në Kosovë
Piloti shqiptar zë vendin e dytë në garën e Austrisë në Formula 3
Kosova dhe Serbia kanë nevojë për një proces më të mirë
Për një javë dyfishohet numri i pacientëve me COVID-19 nëpër spitale
Deputetet e PDK-së dalin në mbrojtje Ganimete Musliut, kritikojnë Vjosa Osmanin për qasje selektive
Varane thotë se Reali s' e kontrollon sistemin VAR
Rrjeti i Grave dënon ghuhën dhe sjelljet ndaj Vjosa Osmanit
22 pacientë me COVID-19 në gjendje të rëndë
Lul Raka thotë se maskat nevojitet të jenë obligative dhe të blihen nga shteti
Antonio ia shënon katër gola Norwichit (VIDEO)
Reagojnë mjekët nga Diaspora për situatën kritike të krijuar në Shqipëri dhe Kosovë
Ministri Zemaj takohet me kreun e BIK-ut, Naim Tërnavën
Presidenti bën thirrje për kujdes maksimal në luftë kundër COVID-19
Familjarët e pacientëve me COVID-19, afër dhe larg nga më të dashurit
Mishi i rosës nga Kosova do të eksportohet në vendet e Bashkimit Europian
Brenda Klinikës Infektive: Lufta mes jetës dhe vdekjes
EULEX-it i zgjatet mandati edhe për një vit
Mos na impononi vendosjen e gjendjes së jashtëzakonshme
Vdes babai i Berat Buzhalës pasi ishte infektuar me COVID-19
Vdekje e dyshimtë në Prishtinë
Projekti “Hap-pas-Hapi” drejt menaxhimit të emocioneve të vështira
Kuvendi ka humbur kohë në sulme personale në vend që të kryejë përgjegjësitë e veta
Ferizaj, gjendet tubi i ujësjellsit që daton nga periudha romake
Zyra e BE-së dënon sulmin ndaj Vjosa Osmanit
Fushë Kosovë, arrestohet se rrahu dy persona me shufër metalike
Projekti “Hap-pas-Hapi” drejt menaxhimit të emocioneve të vështira
Nënkryetari i Gjilanit kundërshton shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme
Dy vetura përfshihen nga zjarri në Prishtinë
Fushë Kosovë, arrestohet i dyshuari se sulmoi policin
Policia e Shqipërisë jep informacion për lëvizjen jashtë vendit

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *