Vazhdon rritja e rasteve me COVID-19 në Kosovë, edhe sot shifra alarmante të të infektuarve


të Kosovës njofton gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1,930  mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 855 raste pozitive.

Brenda 24 orëve janë raportuar 11 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. janë nga komunat: Prishtinë 3 raste (73, 72, 64 vjeç), Prizren 2 raste (88, 82 vjeç), Drenas 1 rast (70 vjeç), Ferizaj 1 rast (70 vjeç), Gjakovë 1 rast (71 vjeç), 1 rast (79 vjeç), 1 rast (92 vjeç), 1 rast (82 vjeç).

Numri total i rasteve pozitive është 32,877 raste nga 127,722 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 885 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 748 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 19,772 raste, ndërsa numri i rasteve aktive është 12,220.

janë nga komuna Prishtinë 298 raste, 62 raste, 60 raste, 50 raste, Fushë- 45 raste, Ferizaj 44 raste, 37 raste, Prizren 36 raste, Lipjan 34 raste, Gjakovë 25 raste, Pejë 18 raste, 17 raste, Drenas 15 raste, 15 raste, 12 raste, Malishevë 11 raste, 10 raste, 10 raste, Shtime 10 raste, 8 raste, 8 raste, 7 raste, 7 raste, 4 raste, Dragash 3 raste, Mamushë 3 raste, Kllokot 2 raste, Novobërdë 2 raste dhe me nga 1 rast komunat dhe Zveçan.

 Postime të ngjashme