Vdes nga tumori i trurit, i shpëton jetën 5 personave të tjerë

Një 28-vjeçar që vdiq nga tumori i trurit ka shpëtuar jetën e 5 personave të tjerë duke i dhuruar veshkat, pankreasin, mëlçinë dhe zemrën.
David Llewellyn vdiq muajin e kaluar duke lënë vetëm të fejuarën e tij Corinne Hynes, 26 vjeç dhe djalin e tyre 11 muajsh Jude.
Megjithatë ai u largua nga kjo botë duke i shpëtuar jetën njerëzve të tjerë. I vendosi të dhuronte organet dhe ndihmoi 2 gra e 3 burra.
Një burrë rreth 50 vjeç, i cili ishte në listën e pritjes prej më shumë se një viti 1 viti, mori veshkën dhe pankreasin e Llewellyn.
Ndërsa një grua rreth 30 vjeç, e cila kishte pritur për më shumë se 5 vite mori veshkën tjetër të tij.
Mëlçia e Llewellyn shkoi për një burrë në të 50-tat e tij dhe zemrën e mori një tjetër burrë po në të njëjtën moshë.

Related posts:

Për dhjetë muaj, qytetarët sulmuan 132 zyrtarë
“Imami thërret për lutjet në Ramazan, me anë të Aplikacionit”
Benefits, safety, and side effects
Qumështi i bletës – vlerat shëndetësore
Dr.Hajdin Ymeri: të ndalohet vijimi i shkollimit në të gjitha nivelet, qysh nesër
Cilat sëmundje duhet të diferencohen me konstipacionin?
Infermierët, akuza mbi portalin e punësimit: S’ka transparencë!
Çka janë sëmundjet kronike të veshkave?
Të dashur, ne nëse nuk jemi për Çmimin Nobel, nuk jemi as maskarenj
Harta e vendeve që janë prekur nga koronavirusi
Gëzuar Pashkët katolike, një ndër festat më të mëdha për të gjithë besimtarët e krishterë. Kjo festë...
Zbulohet gjarpri i rrallë me dy koka, funksionojnë në mënyrë të pavarur – Gazeta Koha Jone
COVID-19/ SHBA shënon rekord vdekjesh, 1736 viktima vetëm ditën e fundit
Dr.Fatmir Salihu: Kolikat infantile
Mashtrimi në detyrë
Dr.Istref Plakolli: Qeveria po e neglizhon Koronavirusin
Mjekët, infermierët e studentët e mjekësisë po e lëshojnë masivisht Kosovën
Prof. Dr. Nexhmi Hyseni - Themelues i Kirurgjisë moderne kosovare
Ambasada e Kosovës në Austri ua uron festën e Fitër Bajramit!
SITUATA EPIDEMIOLOGJIKE ME COVID-19! Sot me 30.03.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare ...
Gazeta Infermierët: Sylës i shkoj jeta duke kërcënuar
Mjekët nisin protestat në Francë: kërkojnë që qeveria të rrisë investimet për spitalet publike
Në QKMF dhe Emergjencë (Mjekësi Familjare) shkelen të drejtat e punëtorëve
Shqetësuese: Kirurgut i vendosin tritol në makinë
Do me thënë, vendimi i qeverisë për kufizim të lëvizjes është shkelje e Kushtetutës, por ama shkelje...
Kabineti Qeveritar qe 7 muaj pagat me rritje ndërsa mjekëve iu është thënë që të presin ligjin
Koronavirusi, mesazhi kuptimplotë nga një infermiere italiane
Abak - Sinonimet e gjuhës shqipe
Fëmija e pyeti prindin e vet: Çfarë do të thotë burrë?
Sot riatdhesohen 150 persona nga SHBA-ja në Kosovë
Reputacioni dhe karakteri
Riatdhesohen 300 shtetas zviceranë dhe qytetarë maqedonas në Zvicër
21 vite me parë ra në fushën e nderit, heroi i kombit, Agim Ramadani-Katana. Ai do të mbetet përherë...
Gazetat që deri dje flisnin terr e zi për Mjekët, sot kanë ndryshuar pothuajse plotësisht qasjen e t...
Sa aktivitet fizik duhet të kryejnë fëmijët dhe të rinjtë?
Dr.Sami Uka: Grevë? Kundër kujt?
Rëndësia dhe nevoja për njohjen e dhënjes së ndihmës së parë
Lul Raka shpallet fitues i çmimit ‘Evropiani i vitit’
Castor oil to induce labor: Risks and dangers
Çka shkaktohet tjetër përveç infeksioneve në leukemi?
Mediat britanike: Rëndohet gjendja e kryeministrit Johnson
Çfarë duhet të mësojmë nga vendet më të përparuara në përballimin e epidemisë nga COVID-19?
Kompania izraelite BATM Advanced prodhon setin mjekësor diagnostikues të koronavirusit
Nga 1 janari paga më të larta për 10 për qind në arsim dhe shkencë
Gjon Muharremaj arrin edhe një sukses, e kualifikon Zvicrën në “Eurovisionin gjerman”
Trajtimi i sëmundjeve kronike të veshkave
Ligji i Pagave, sindikatat kërkojnë revokimin e masës së pezullimit
Ndalni këta mashtrues! Tregtarë të pacipë që fitojnë edhe nga epidemitë!
FBI: Televizorët e mençur mund t’iu spiunojnë
Koronavirus: Rreth 14 mijë persona të shëruar në Austri, në tretman edhe 1.262
Ftohen të lindurit në vitin 2002 nga Prizreni që të vaksinohen sipas kalendarit të obliguar
Ruzhdi Shkodra: Shqiptarët të vetmit në botë që i mbrojtën hebrenjtë
QKUK- Shskuk info
Vjena kurorëzohet Qyteti më i Gjelbër në Botë për parqet dhe transportin publik |Revista Monitor
Spitalet Rajonale e mbingarkojnë QKUK-në me raste që kanë mundur të kryhen në ato Spitale
28 foshnje, për 24 orë në QKUK
Me “Prison Art” e bëjnë botën më të bukur dhe më të përgjegjshme
Sonte kuptova se në New York iku nga kjo jetë Rexhë Xhakli, atdhetar, veprimtar e biznesmen i shquar...
Postim i marrë nga faqja e Ministrisë së Shëndetësisë Në Klinikën Infektive të QKUK, sot më 31 mars...
Nuk do ta besoni: Kaq i ka kushtuar Qeverisë mbledhja në Prevallë
Në disa Spitale Rajonale gjatë ndërrimit të pasdites dhe natës mungojnë ekzaminimet laboratorike dhe...
Visceroptozë
Mediat "peshkojnë" vetëm shembujt negativë për Mjekët
Mjekja e urgjencës në Gjermani: Bravo Kosova për menaxhimin
Si quhet organi embrional përmes të cilit ushqehet embrioni i gjitarëve?
Berna, kryeqyteti i tretë ‘më i shëndetshëm’ në Evropë
Specializantët ankohen se nuk janë paguar
Ish-shefi i Mossad, Tamir Pardo, bashkohet me startapin e kanabisit mjekësor Cann10
How To Lose 10 Pounds Even If You Hate Vegetables
Shkon në 4 numri i viktimave nga Covid-19 në Kosovë
Edhe një Kirurg i suksesshëm në Gjermani
Vizita sistematike shëndetësore për nxënësit e shkollave në Kryeqytet
Hashim Thaçi: Përpëlitjet e Kurtit
Vibrant
Vetë shteti i detyron mjekët të ikin në Gjermani
Balerina nga Ferizaj diplomoi në "Joffrey" të Nju-Jorkut
OBSH kërkon nga shtetet të përgatiten për koronavirusin
Ministri Cakaj bisedon me ministren austriake për pandeminë dhe integrimin në BE
Shqipëria i kërkon ndihmë NATO-s për 300 ventilatorë dhe 1.5 milionë maska
Merri këto tableta se të ndihmojnë…
Shqiptarët e bllokuar në Zvicër, ja data e radhës së fluturimit nga Cyrihu
Çfarë përfitojmë nga aktiviteti fizik?
Ushqimi dietal
Akademiku Morina: Ja çka thotë për mjekët që punojnë edhe në të shtetit edhe në privat
Si quhet sëmundja që shkaktojnë kërpudhat?
SHSKUK dënon sulmin ndaj mjekut Sefedin Fazliu
Pagat me rritje për punonjësit e shtetit – shfaqet problemi i parë
Rreth 800 mjekë janë larguar nga Maqedonia e Veriut
Të martën riatdhesohen 150 shtetas kosovarë nga Suedia, Finlanda e Norvegjia
Deputetët Lekaj dhe Haxhiu kishin kontakt me infermierin e prekur nga Coronavirusi në Spitalin e Gja...
Kosovari 70-vjeçar “ia shkel” 158 km në orë, mbetet pa patentëshoferi
Këtë vit do të hapen dy konkurse për specializime në QKUK
Fushata sensibilizuese “Zbulimi i hershëm-Mbijetesë”.
Ikja e mjekëve nga Kosova dhe mosha mesatare e mjekëve të mbetur në Kosovë
Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat
Kontrasti “Clariscan” u përdor në mënyrë të gabuar, Gjikolli e lë fajtore kompaninë prodhuese
7 mjekë specialistë fillojnë punën në Spitalin Rajonal të Mitrovicës
Ventral
Enlirat Duraku:besoj në profesionalizmin e Dr. Arbër Morina
Mjekët specializantë protestojnë në QSUT, reagon Manastirliu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Ecja, Sporti dhe Shëndeti

Sun Feb 10 , 2019
Të gjithë janë dakord që për të qenë në formë dhe shëndet kemi nevojë të bëjmë të paktën 10 mijë hapa në ditë. Por të ecësh në fakt është një mënyrë trajnimi i bërë vetë, për të djegur kaloritë dhe për të mbajtur metabolizmin aktiv. Por sa duhet të ecim? […]