Vendet që morën nën kontroll pandeminë coronavirus, tani prapë po përballen me të


loading...

 

(CNN) Koronavirusi lehtësisht mund të njihet si “Pandemi tmerrësisht e keqe” dhe urgjencë për shëndetin publik me të cilin është përballur Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH), tha të hënën drejtori i përgjithshëm i saj, pasi vendet që më parë dukej se kishin pandeminë nën kontroll regjistruan një ngërç në raste.

në tërë rajonin e Azisë-Paqësorit, ku vendet ishin ndër të parat të goditura nga virusi dhe të parat që e përmban atë, ka pasur rritje të reja dhe në disa raste në dukje të pashpjegueshme në numrin e infeksioneve. Qeveritë që më parë ishin lavdëruar për përgjigjen e tyre ndaj pandemisë, tani duket se po luftojnë prapë.

E gjithë kjo ka të bëjë me lajmet ku thuhej se vala e parë e virusit s’ ka ardhur ende nën kontroll plotësisht, e lëre më në zonat e katastrofës së Shteteve të Bashkuara dhe Brazilit. Mund te thuhet se është shumë e frikshme pasi ka mbetur vetëm disa javë të verës në pjesë të hemisferës veriore, dhe shumë epidemiologë presin që virusi të arrijë përsëri në dimër.

Pengesat në Azi-Paqësor

Të martën, Kina raportoi numrin më të madh të rasteve të coronavirusëve të transmetuar në vend që nga fillimi i marsit për të dytën ditë radhazi. Rajoni i largët perëndimor ka parë një shpërthim të freskët në kryeqytetin e saj Urumqi që nga 15 korriku, pas gati pesë muajsh pa asnjë rast të ri.

Në jug në Hong Kong, qyteti gjysmë-autonom kinez gjithashtu po përjeton një shpërthim të ri të madh, me më shumë se një mijë raste të reja në dy javët e fundit, dhe gjashtë ditë drejt e mbi 100 raste. Rritja e re erdhi pasi qyteti dukej se ishte pothuajse i lire nga coronavirus, kufizime relaksuese dhe fillimi i diskutimit të “Analizave të udhëtimit” të mundshëm me pjesët e tjera post-pandemike të botës.

kurse kishte një rënie të lehtë në numrin e rasteve të regjistruara të hënën, Japonia ka parë disa nga numrat e saj më të këqij që nga fazat e hershme të pandemisë, me rreth 5,000 raste të reja gjatë javës së kaluar, sipas Universitetit Johns Hopkins (JHU) të dhënave. Më e keqja nga shpërthimi i ri është përqendruar në kryeqytetin Tokio, i cili regjistroi gjashtë ditë të drejta mbi 200 raste të reja deri të hënën, kur kishte 131 raste. Sidoqoftë, kjo rënie mund të jetë përderisa kishte shumë më pak teste të kryera gjatë një fundjave pushimesh katër-ditore të krijuara për të promovuar turizmin vendas.

Diku tjetër në Azi-Paqësor, Australia po përjeton gjithashtu një ngritje të madhe të numrit të rasteve. Vendi pati raste në një grusht në muajin qershor, por që u rrit deri në fund të muajit dhe ka shpërthyer në korrik, me zonën e goditur më rëndë shtetin jugor të Victoria, i cili të hënën njoftoi 384 raste të tjera. Ka 4,775 raste aktive në Victoria, 414 prej të cilave janë punonjës shëndetësie, duke e tendosur më tej aftësinë e shtetit për të trajtuar të sëmurët.

Carë gjë?

Shumë nga valët më të fundit të virusit, në Hong Kong, Australi, Kinë dhe anëmbanë botes, kanë ardhur si befasi për zyrtarët. kurse ka një numër të metash që nevojitet të theksohen në përgjigjet e ndryshme të qeverive, numrat s’ shpërthejnë deri shumë vonë – potencialisht përderisa një lloj i virusit më të keq ishte futur, ose që rastet thjesht po ndërtoheshin të pazbuluara dhe papritmas u arritën një pikë informuese.

Ben Cowling, një profesor në shkollën e shëndetit publik të Universitetit Hong Kong, shkroi këtë javë se “ne mund të mos e dimë asnjëherë” se si filloi vala e fundit e rasteve në qytet, por të dhënat tregojnë për infeksione që importohen nga jashtë ishin shkaktar kryesor.

“Kur kontrollohet epidemia, kjo me të vërtetë thekson rëndësinë e mbajtjes jashtë infeksioneve me anë të testimit efektiv dhe karantinës së personave që vijnë në Hong Kong”, tha ai. “Sapo të fillojë një epidemi, do të nevojitet shumë përpjekje për të ndaluar”.

Duke folur të hënën, nënkryetari i Hong Kongut Matthew Cheung tha se qyteti kishte ndjekur qasjen e “heqjes dhe shtypjes”, gradualisht duke u relaksuar kufizimet pasi rastet zvogëloheshin dhe duke i rritur ato mbrapa Vetëm po të duhej të kishte një rritje.

Këtë javë, qeveria njoftoi se po bënte të detyrueshëm maskat në publik – një veprim mjaft i tepërt duke pasur parasysh që pothuajse të gjithë Hong Konggers e kishin bërë tashmë – dhe duke kufizuar tubimet në publik vetëm për dy persona. Qeveria kineze gjithashtu do të ndihmojë në ndërtimin e një spitali të improvizuar të stilit Wuhan afër aeroportit të Hong Kong-ut me një kapacitet prej rreth 2,000 shtretërish spitalorë.

“Situata e epidemisë është kritike”, tha Cheung, duke shtuar se javët e ardhshme janë jashtëzakonisht esenciale për qytetin. “Ne po përballemi me një rrezik të lartë të shpërthimit të komunitetit”.

Zyrtarët në qytet janë përballur me kritika për tretmanin e valës së fundit, veçanërisht për numrin e madh të përjashtimeve nga karantina të dhëna për udhëtarët e biznesit dhe ekuipazhin e linjave ajrore, të cilat disa fajësuan për rikthimin e virusit në qytet. Sidoqoftë, qeveria ka mbrojtur politikën si të nevojshme për ekonominë, dhe autoritetet shëndetësore ende s’ kanë qenë në gjendje të gjurmojnë se nga kanë origjinën infeksionet e fundit.

Dhe për të gjithë këmbënguljen e Cheung që Hong Kongu ka ndjekur një politikë të “heqjes dhe shtypjes”, qyteti ende s’ ka prezantuar ndonjë gjë si një bllokim të plotë, madje kurse rastet vazhdojnë të rriten.

Ky s’ është rasti në Australi, ku Victoria është vendosur nën kufizime të rrepta, por megjithatë po lufton për të rikthyer numrat nën kontroll. Duke folur me ABC, transmetuesin publik të vendit, specialistët këshilluan durimin, duke thënë se bllokimi ka të ngjarë të funksionojë, por që shumë infeksione ndodhën javë më parë dhe vetëm po zbulohen.

Aksioni më ekstrem i shtypjes në rajon ka ardhur në Vietnam, ku qeveria të hënën filloi evakuimin e rreth 80,000 turistëve nga qyteti qendror i Da Nang pasi tre banorë kontraktuan virusin.

Vietnami është mbajtur si një shembull kryesor në kontrollimin e virusit, falë një strategjie agresive të kontrollimit të hershëm të pasagjerëve në aeroporte dhe një program të rreptë karantinash dhe monitorimi. Vendi s’ ka raportuar për vdekje nga Covid-19 dhe ka konfirmuar vetëm 431 raste, sipas Universitetit Jone Hopkins.

Detyrë e vështirë përpara

Vështirësia madje edhe vendet në Azi-Paqësorë – rajoni i botës me ndoshta përgjigjen më të mirë të koronavirusit – kanë pikë për detyrën potencialisht të pakapërcyeshme për ta kontrolluar virusin në pjesë të tjera të botës, të paktën deri sa të bëhet vaksina në dispozicion.

Edhe me ngritjet e reja, numrat në Australi, Hong Kong dhe Japoni s’ vijnë diku afër mjerimit në Shtetet e Bashkuara dhe Brazili, të dyja këto ende po merren me valën e parë të pandemisë, dhe s’ nevojitet të marrin ende aksioni i bashkërenduar kombëtar që specialistët e kanë rekomanduar prej kohësh.

Dhe kurse nxehtësia e korrikut mund të bëjë që dimri i hemisferës veriore të duket një rrugë e largët, po vjen. Shkencëtarët thonë se vendet nevojitet të përgatiten për një ngritje të mundshme në raste që mund të jenë më serioze sesa shpërthimi fillestar, pasi moti i ftohtë i shtyn njerëzit brenda në hapësira të ajrosura dobët – saktësisht kushtet që ka të ngjarë të bëjnë që coronavirusi të përhapet më lehtë.

Më shumë se asnjëherë, shpresa po mbështetet në dhjetëra vaksinakoronavirusit që janë në zhvillim e sipër. Duke folur të hënën, specialisti i sëmundjes infektive në ShBA. Dr. Anthony Fauci tha se Vetëm po të dikush është efektiv, dhe njerëz të mjaftueshëm e marrin atë, kjo mund të përfundojë përfundimisht këtë pandemi.

“Vetëm po të marrim një marrje të gjerë të vaksinës, ne mund t’i japim fund kësaj pandemie dhe mund të krijojmë një vello imuniteti në këtë vend, duke parandaluar që infeksioni të kthehet”, tha ai.Related posts:

Ambicia ‘vështirë e arritshme’ e Ramush Haradinajt për t’u bërë president
Itali, testim i detyrueshëm për COVID-19 për udhëtarët nga katër vende të BE-së
ShBA konfiskon monedha digjitale në vlerë të miliona dollarëve nga organizatat terroriste
Kafeja që ma përkujton Stambollin
Vdes kryetari i Degës së Alternativës në Gjakovë, Gurakuq Dobruna
Gati gjysma e shkollave në botë kanë mungesë të ujit dhe sapunit për duar
Shqiptarë, në të katër anët e botës, jetojnë edhe atë që quhet “Ëndrra e Alaskës”
Reagojnë 'Pishtarët', pasi KELKOS mirëpriti nismën për formimin e komisionit hetimor për Hidrocentra...
Ulet nën 1 milion numri i amerikanëve që pretenduan se janë të papunë
Kuvendi zgjedh katër anëtarë të Bordit të RTK-së
Si ta dekoroni shtëpinë në stilin minimalist – madje duke kursyer deri në 60%!
Zyrtare: Albian Ajeti pjesë e skuadrës së Celtic
Katër çajrat më të mirë që nevojitet t’i pini kur kërkoni të humbni peshë
Doktori pretendon se kriteret e konkursit për specializime po përdoren për manipulime
Qeveria ndau 24 milionë euro për subvencionim të pagave të punëtorëve
Fadil Miftari dhe Ilir Bytyçi zgjedhen anëtarë të Bordit të RTK-së
Qeveria aprovoi planin prej 365 milionë eurove për rimëkëmbje ekonomike
Kelkos Energy mirëpret krijimin e komisionit parlamentar për hidrocentralet
Shkup, Zoran Zaev merr mandatin për formimin e qeverisë së re
14 anëtarë synojnë bordin e RTK-së
Më shumë se 6 milionë raste aktive me COVID-19 në nivel global
ShBA-ja vazhdon të jenë vendi më i prekur në botë me COVID-19
Luan Gola emërohet zv/ministër i Shëndetësisë
Barcelona do ia “nxijë jetën” Bayernit
Fshati që jeton nga mjedrat
Izraeli dhe Emiratet e Bashkuara Arabe nënshkruajnë marrëveshje historike për paqe
Aksident i rëndë te 'Kroi i Mbretit'
Kryeprokurori me shtëpi me vlerë 220 mijë euro
Regjistrimi i veturave, deri më 31 gusht suspendohet pagesa e tatitmit në pronë në Prishtinë
MSh-ja hedh poshtë informacionet se Kosova është e para në botë për vdekje nga COVID-19
Të rinjtë që përdorin cigaret elektronike, më të rrezikuar nga COVID-19
Slloveni, Pompeo nënshkruan deklaratën mbi teknologjinë 5G
Pasuria e kryesuesit të Këshillit Gjyqësor
Nënkryetari i Gjykatës së Prishtinës me 100 mijë euro kredi në bankë
VV fton në interpelancë Agim Veliun për hyrjen e xhandarmërisë serbe në Karaçevë
Ministri Mustafa thotë se është dyfishuar buxheti për pagesat direkte për bujqit
Sa ka pasuri Kryeprokurori i Prishtinës?
KFOR-i dhe Policia planifikojnë bashkëpunim për siguri në zonën e Kamenicë   
Kryeprokurori me piktura në vlerë prej 15 mijë eurove
8 të vdekur në 24 orët e fundit nga COVID-19
Nis nga fillimi gjykimi i të akuzuarit për vrasjen e burrit në Rahovec
Pas 100 ditëve pa virus, Zelanda e Re regjistron raste të reja me COVID-19
Aksidentohet djali i presidentit Hashim Thaçi
Prishtina e Peja prijnë me raste pozitive me COVID-19 në 24 orët e fundit
205 persona të shëruar në Kosovë gjatë 24 orëve e fundit
Paraburgim për të dyshuarin për sulm seksual ndaj të miturave në Prishtinë
193 raste të reja me COVID-19
Kryeministri Hoti “i lut” qytetarët t'i respektojnë masat e Qeverisë
Shoqëria Civile kërkon nga PDK-ja që ta tërheq Projektligjin për Mbrojtjen e Vlerave të UÇK-së
Zgjedhen anëtarët e Këshillit Prokurorial dhe Gjyqësor të Kosovës
Kosova e para për numrin e vdekjeve në botë, kaq për menaxhimin e “mirë” nga juristi i LDK-së
E befasishme mënyra e tretmanit të projektligjit për UÇK-në
Rregullat e reja për hyrjen në Gjermani për partnerët e pamartuar
Gjilan- arrestohet dhe paraburgoset i akuzuari i që i ikte drejtësisë tash e 11 vjet
Arrestohet ish- ministri Numan Baliq për ngacmim seksual
Anti-korrupsioni konstaton se Zenun Halili ka konflikt interesi në konkursin për rektor
Merkel e Erdogan do të bisedojmë për tensionet Turqi- Greqi
Këshilli Rajonal i Abrucos votoi njohjen e arbërishtes si gjuhë zyrtare
50 pacientë po trajtohen në spitalin e Vushtrrisë, një në intubim
Qindra të vdekur për shkak të dezinformimit për COVID-19
Presim ta kemi vaksinën anti-COVID në muajt e ardhshëm
Gashi e Shala dalin kundër Isa Mustafës, votojnë projektligjin për UÇK-në
Dënohen katër të akuzuar për incidentin me armë në Pejë
Gjakovë, grumbull njerëzish në qendër për pakon ekonomike (FOTO)
s' kalon projektligji për vlerat e UÇK-së
Komuna e Lipjanit hap sheshin dhe vendet tjera publike për qarkullim
Grumbull i madh i njerëzve para postës në Prizren
Burrë e grua arrestohen për rrahje të prindërve të burrit
Prishtinë, arrestohet i dyshuari pasi rrahu nënën e tij
Ministri Anschober: Vaksina e Putinit për Austrinë s' vjen në pyetje
Prishtinë, polici arrestohet për kontrabandë me mallra
IPK arreston rreshterin e policisë për kontrabandë me mallra
Sekuestrohen drogë e para brenda një veture në Mitrovicë
Nagavci i reagon Thaçit për ndejën me shahira në kohë të pandemisë
Gjakovari arrestohet pasi mblodhi 70 persona në aheng familjar
Detaje se si pasagjeri i mori taksistit veturën dhe u largua
Kuvendi vazhdon seancën, në rend dite votimi i Projektligjit për Mbrojtjen e Vlerave të Luftës së UÇ...
Vdes ish-drejtori komunal i Malishevës, Hajrullah Mazreku
Irani paraqet një kërcënim të vërtetë për Europën
PSG kualifikohet në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve pasi përmbysi rezultatin ndaj Atalantës (VID...
Prokurori: 15 dhe 13 vjet burg për kosovarin dhe zviceranen që torturuan fëmijët
Lul Raka tregon Po qe se nevojitet hapur shkollat në shtator
Mos i besoni askujt se Perëndimi po dështon
Atalanta po e mposht Parisin (VIDEO)
Ministria e Finacave u dërgoi gabimisht qytetarëve mesazhe telefonike për pagesat nga pakoja emergje...
Në kohë pandemie, presidenti Thaçi në ndejë me shahira
UEFA ndëshkon kampionët e Kosovës, Drita humb ndeshjen në tavolinë
Çfarëdo diskutimi për postin e Presidentit është joetik
Anketë: Çdo i dyti austriak dëshiron javë pune prej 30 orëve
Instituti i Shëndetësisë publike apelon për kujdes nga temperaturat e larta, rekomandon 10 masa mbro...
Kosova po bëhet Bergamoja e Ballkanit
Isa Mustafa i bindur se koalicioni me AAK-në është stabil
Arbërishtja bëhet gjuhë zyrtare në rajonin italian Abruzzo
Isa Mustafa kërkon që PDK ta tërheqë Ligjin për vlerat e luftës së UÇK-së
Itali: Njoftohen qytetarët shqiptarë që kanë aplikuar për pasaportë
Kujdes me Ligjin për Mbrojtjen e vlerave të luftës së UÇK-së
Ministrja e Financave tregon se kujt sot iu realizuan pagesat nga Pakoja emergjente
Kirurgu kosovar apel Qeverisë: Shtojeni dozën sa s'është vonë!
Bajrami tregonpër pagesat që ka kryer sot Ministria e Financave
Gjermania regjistron rritjen më të madhe të rasteve me COVID-19 në disa muaj
loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *