Vertebrat cervikale

VERTEBRAT CERVIKALE

Vertebrat e qafës.

Gjithsej janë shtatë.

Vertebrat cervikale
dallohen nga vertebrat e tjera nga këto karakteristika: trupi i
vertebrës është i vogël, të dyja faqet që kufizojnë trupin, janë të
thelluara në formë shale, brima vertebrale është e gjerë, zgjatimi
spinoz është i shkurtër.

Related posts:

#PCR #TESTING
Jennifer Aniston rrëfen se vuan nga agorafobia
A rriten shanset për të ngelur shtatzënë nëse kryeni marrëdhënie seksuale çdo ditë?
Malisheva po vlerësohet si bombë biologjike
Situata me COVID-19, specialistja e ISHP-së Silva Bino: Janë prekur 41 persona nga stafi mjekësor
Ja sa operacione u kryen për 24 orë në QKUK
Ja si janë provimet e Fakultetit të Mjekësisë!
Ndërmarrja e shqiptarit “Pije Vendore” ndihmon të pastrehët në Wels
Ilaçi i famshëm OKI: Ja çka mund t’i bëj trupit tuaj
Qytetarët kanë filluar të ndjejnë panikun për Coronavirusin, s’ka maska mbrojtëse
Shqipëria i kërkon ndihmë NATO-s për 300 ventilatorë dhe 1.5 milionë maska
What is this !?
https://bbc.in/2V5ifYM
Qytetarë të nderuar, Ardhmëria e Kosovës është dhe mbetet në integrimet evropiane dhe euroatlantike....
Në fshatin Pastasel të Rahovecit, 21 vjet më parë, u vranë dhe u masakruan 106 civilë të pafajshëm t...
Konstitucionalizëm integral, jo voluntarizëm presidencial Neni më i rëndësishëm i Kushtetutës së Rep...
Miq të nderuar, Ju ftoj të më ndiqni sonte, duke filluar nga ora 21:00, në Syri TV. Intervista do t...
Ditët Ndërkombëtare të Menaxhimit të Rrugëve të Frymëmarrjes
Tahirsylaj tregon kur do ta kaplojë vendin i ftohti ekstrem: Temperaturat deri në -20 gradë
Psikokirurgjia, të jesh kirurg pa bisturi!
A është rrezik nëse bebja e ka kërthizën rreth qafës❓
Demenca frontotemporale
Ndërhyrja e shpejtë e mjekëve shpëton 4 të rinjtë e aksidentuar në Valbonë
Shkova tek mjeku për kollën dhe zbulova që vuaja nga…
Shenjat paralajmëruese që tregojnë se mëlçia juaj është e tejmbushur me toksina dhe parazitë
Bullgaria në prag të krizës shëndetësore, mjekët dhe infermierët synojnë Gjermaninë dhe Austrinë
Halil Matoshi nuk i ktheu laptopin dhe telefonin, të blera me buxhetin e shtetit
Zinku- motori i enzimeve
Sot, 21 vjet pas rënies heroike, me respekt të thellë e kujtojmë Agim Ramadanin, njërin prej strateg...
Ligji (problematik) i Pagave vazhdon edhe në 2020
Mjekësia është Art!
Vilozit
Simpsons parashikuan shpërthimin e koronavirusit 27 vjet më parë
Me pikëllim mora lajmin e ndarjes nga jeta të Sefer Avdi Batushës nga Krusha e Vogël. Ai kishte humb...
Maji, muaj i normalitetit të jetës në Austri
Qeveria do të paguajë hotelin për emigrantët që futen në Shqipëri
Dr.Elton Bahtiri: Halli i njeriut paralel të ditëve tona, i përshkruar me një ironi të hollë
Edhe një Shqiptar bëhet Specialist në Gjermani
Nenonatologjia furnizohet me 13 inkubatorë dhe dhe 5 infratavolina
Të jesh a të mos jesh mjek
Refleksione mbi jetën e një Mjeku
Përgjegjësia e të punësuarit - Ligji i Punës
Rritet bilanci në Kosovë, 165 qytetarë të infektuar me COVID-19
Kujdes si i trajtoni fëmijët!
Lutuni për mjekët dhe infermierët që të jenë mbinjerëzorë
Mbajtja e frymës për 10 sekonda, OBSH hedh poshtë mitin për koronavirusin
Portali Insajderi shpif pacipërisht ndaj Mjekëve
Kabineti Qeveritar qe 7 muaj pagat me rritje ndërsa mjekëve iu është thënë që të presin ligjin
“Nënë Tereza” e Grac-it, ndër shoqatat e para shqiptare në Steiermark
SHBA-ja i dhuron 500 mijë maska mbrojtëse Austrisë
75-vjeçari i nervozuar me mjekët, i quan “sorra të larme”
🙏
Akademiku Morina: Ja çka thotë për mjekët që punojnë edhe në të shtetit edhe në privat
Çka është Shkencëtari?
Mbingarkohet Klinika Emergjente
Ja sa dënohet shmangia nga tatimi
Ulen vdekjet nga koronavirusi në Itali, brenda 24 orëve humbin jetën 525 pacientë
I dashur Albin, Aq sa Ti e ke zor t'i kërkosh falje LDK-së dhe ta kthesh Agim Veliun, po aq zor...
Filantropi Lazim Destani ndihmon familjet në nevojë në Maqedoni
Çka është shantazhi?
Me keqardhje mësova lajmin për vdekjen e profesorit dhe demografit të njohur, Rifat Blaku. Ai ishte ...
Jam - Fjalori shqip-shqip
Ja sa do ta ketë Kurti pagën nëse Kushtetuesja e lejon hyrjen në fuqi të Ligjit të pagave
Ja sa dënohet keqpërdorimi seksual i personave nën moshën gjashtëmbëdhjetë (16) vjet
Kur moshatarët e tij shikonin futboll, ai preferonte vallëzimin
Historia e Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza” në Tiranë - QSUT
Si quhen tre eshtrat më të vegjël në trupin e njeriut?
specialistët zbulojnë se njerëzit me ngjyrë rrezikohen 4 herë më shumë se të bardhit nga koronavirus...
Ja 5 arsyet pse femrat nuk shijojnë seksin
Venosklerozë
Punëtori i krahut nga Malisheva që rezultoi pozitiv me Covid 19, mbrëmë iku nga Infektiva, sot u lok...
Mjekët refuzuan të mbanin ndërrimin e natës, vdesin 7 foshnje në spitale
Shqyrtimi i Ligjit për paga mund të zgjasë me muaj
prej 1 maj “Wizz Air” planifikon të rifillojë fluturimet prej Vjena
QKUK në grevë, qytetarët të mllefosur
Ligji i Pagave, Kushtetuesja kërkon sqarime shtesë nga avokati i popullit për kërkesën e SBASHK-ut
Në Zvicër jetojnë 2 milionë e 111412 të huaj: Sa prej tyre janë shqiptarë?
Mjekët, të pa interesuar për të punuar në këtë repart të Spitalit të Gjakovës
24 vite shkollim për t'u bërë Kirurg por paga më e vogël se e një pastruesi
Vdes nga tumori i trurit, i shpëton jetën 5 personave të tjerë
Gazetat që deri dje flisnin terr e zi për Mjekët, sot kanë ndryshuar pothuajse plotësisht qasjen e t...
Vicioz
Kinë: Mjekët detyrohen të mbajnë pampersa pasi nuk kanë kohë të përdorin tualetin
Darka e Kirurgut i cili duhet të operojë 24 orë...
Në Suharekë, aparat elektronik hyrje- daljet punëtorëve shëndetësorë
Hetuesi i lartë i Krimeve Ekonomike arrestohet për korrupsion
Dr.Besnik Ibishi reagon ndaj shkrimit të Gazetës Shneta
Hashim Thaçi: Përpëlitjet e Kurtit
Ja sa dënohet puna e detyruar!
Coronavirusi mbërrin në Itali/ 6 të infektuar, izolohen 250 të tjerë
Kirurgët: Grevë deri në fund
Federata Sindikale e Shëndetësisë kërkon që në pakon emergjente të përfshihet i gjithë zinxhiri shën...
Edhe kjo ndodhë! Xhelal Sveçla, ushtrues detyre i Ministrit të Brendshem, me Vendim të veçantë, ua p...
Emergjenca e QKUK-së mbingarkohet nga udhëzimet pa kritere
OBSH kërkon nga shtetet të përgatiten për koronavirusin
Për indeksonline është e çuditshme se mjekët bëjnë pauzë 30 minuta
Ja çka shkruan Dr.Halil Krasniqi për Qeverinë e re
Dr.Jeton Karpuzi : Masat agresive të cilat duhët të merren në mbrojtje ndaj SARS-Cov-2
A është Amerika kundër Reciprocitetit apo kundër Albin Kurtit? Se të jesh kundër Albin Kurtit ka lo...
FMN, e shqetësuar me Ligjin për pagat, viti 2020 problematik

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Vipera

Sun Feb 3 , 2019
VIPERA Gjarpër helmues, nepërkë. Related posts:Medikamentet që nuk përdoren në periudhën e shtatzanisë dhe lehonisëRriten të hyrat vetanake në QKMF-në e VushtrrisëDr.Asllan Tahiraj:Koronavirus, ose ‘‘virusi me kurorë‘‘Çka është fruthi? - Sëmundjet ngjitëseKosova ndër vendet që e mban nën kontroll mospërhapjen e fruthitA e dini se mënyra që i jep fund […]