Tue. May 17th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Që nga kohërat e lashta, mjalti është përdorur si një ushqim dhe një ilaç. Në vete përmban komponime të dobishme bimore dhe ofron disa përfitime shëndetësore.

Mjalti është veçanërisht i shëndetshëm kur përdoret në vend të sheqerit të rafinuar, i cili është 100% kalori boshe.

Këtu janë 5 përfitimet më të mira shëndetësore të mjaltit.

1. Mjalti përmban disa lëndë ushqyese

Mjalti është një lëng i ëmbël, i trashë i bërë nga bletët. Bletët mbledhin sheqer – kryesisht nektarin e luleve të pasura me sheqer – nga mjedisi i tyre. Pasi futen brenda bletëve, ata vazhdimisht konsumojnë, tretin dhe rregullojnë nektarin.

Produkti përfundimtar është mjalti, një lëng që shërben si ushqim i ruajtur për bletët. Era, ngjyra dhe shija varen nga llojet e luleve të vizituara.

Në mënyrë ushqyese, 1 lugë gjelle mjaltë (21 gram) përmban 64 kalori dhe 17 gr sheqer, përfshirë fruktozën, glukozën, maltozën dhe saharozën.

Ai s’ përmban praktikisht asnjë fibër, yndyrë ose protei, por përmban shumë vitamina e minerale.

2. Mjalti me cilësi të lartë është i pasur me antioksidantë

Mjalti me cilësi të lartë përmban shumë antioksidantë të rëndësishëm. Këto përfshijnë acide organike dhe komponime fenolike si flavonoide.

Shkencëtarët besojnë se kombinimi i këtyre komponimeve i jep mjaltit fuqinë e tij antioksiduese.

Antioksidantët janë të lidhur me rrezikun e pakësuar të sulmeve në zemër, goditje në tru dhe disa lloje të kancerit. Ata gjithashtu mund të promovojnë shëndetin e syve.

3. Mjalti është “më pak i keq” sesa sheqeri për diabetikët

Provat për mjaltin dhe diabetin (sëmundjen e sheqerit) (sëmundjen e sheqerit) janë të përziera. Nga njëra anë, mund të zvogëlojë disa faktorë rreziku për sëmundje të zemrës të zakonshme tek njerëzit me diabet (sëmundja e sheqerit) (sëmundja e sheqerit) tip 2. Për shembull, mund të ulë kolesterolin “e keq” të LDL, trigliceridet dhe inflamacionin kurse rrit kolesterolin “e mirë.

Sidoqoftë, disa studime kanë zbuluar se ai gjithashtu mund të rrisë nivelin e sheqerit në gjak – thjesht jo aq sa sheqeri i rafinuar.

4. Antioksidantët në të mund të ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut

Presioni i gjakut është një faktor i rëndësishëm rreziku për sëmundjet e zemrës, dhe mjalti mund të ndihmojë në uljen e tij. Kjo përderisa përmban komponime antioksiduese që kanë qenë të lidhura me presionin e ulët të gjakut. Studimet si tek minjtë ashtu edhe te njerëzit kanë treguar ulje modeste të presionit të gjakut nga konsumimi i mjaltit

5. Mjalti gjithashtu ndihmon në përmirësimin e kolesterolit

Nivelet e larta të kolesterolit LDL janë një faktor i fortë rreziku për sëmundjet e zemrës.

Ky lloj i kolesterolit luan një rol të madh në arteriosklerozën, ndërtimin e yndyrave në arteriet tuaja që mund të çojnë në sulme në zemër dhe goditje në zemër. Është interesante, disa studime tregojnë se mjalti mund të përmirësojë nivelin e kolesterolit tuaj./Familja Jonë

[ad_2]

Leave a Reply